Капуста пекінська з качан

Авторadmin

Капуста пекінська з качан

Пекінська капуста з качана: вирощування вдома

В останні роки у жителів міст з`явилося модне захоплення – вирощування на підвіконні різних зелених культур. Треба відверто визнати, що це заняття може доставити багато зайвого клопоту, але в той же час приносить ні з чим не порівнянне задоволення від споглядання появи на твоїх очах нового життя у вигляді зелених росточков. Крім того, додавання до щоденного раціону свіжої зелені

, вирощеної до того ж власними руками вдома, без невідомих добавок, не тільки додає сил і енергії, але і може вирішити деякі проблеми зі здоров`ям.

Капуста в Росії з найдавніших часів є однією з найпопулярніших культур. І якщо вирощування білокачанної капусти в домашніх умовах ускладнене через деякі її біологічних особливостей, то існують різновиди капусти, яким при бажанні цілком можливо створити порівняно сприятливі умови для зростання. Однією з таких культур є пекінська капуста. Вона вже досить давно з`явилася на російському ринку і встигла увійти в коло найбільш популярних овочів для цілорічного споживання.

Пекінська капуста – що це

Серед великої різноманітності капустяного сімейства існує два види, батьківщиною яких є Східна Азія, а, точніше, Китай. Це пекінська і китайська капуста. Ці різновиди іноді плутають між собою, хоча навіть зовні вони сильно відрізняються. Китайська капуста ( «пак-чой») не утворює качана – це чисто листової вид. А ті щільні, овально-витягнутої форми кочанчики, які в останні роки можна зустріти на полицях практично будь-якого овочевого відділу в магазинах, і є представники пекінської капусти або «петсай», як її називають самі китайці.

Пекінську капусту вживають переважно у вигляді салатів, хоча вона також смачна в вареному і тушкованому вигляді.

Зауваження! У країнах Південно-Східної Азії особливою популярністю користуються страви з заквашеною пекінської капусти – в корейської кухні одне з таких страв називається «кимчи».

В її листі міститься в два рази більше білка, ніж у білокачанної родички. Також вона багата солями кальцію, калію, заліза і різноманітними вітамінами. Регулярне вживання особливо корисно при виразці шлунка і серцево-судинних захворюваннях.

Технологія вирощування з качана

Цікаво, що пекінська капуста настільки життєлюбне рослина, що здатна порадувати додатковим урожаєм з уже готового качана. Як же можна виростити пекінську капусту з качана? Технологія цього процесу досить проста. Якщо підходити до справи серйозно, то необхідно підготувати наступне:

  • Досить глибоку ємність конічної форми. Ідеально підійде будь-яка піала. Розміри її повинні бути такі, щоб у верхній широкій її частині містилося денце капустини.
  • Легка, але поживна грунтова суміш з піском або вермикуліту.
  • Горщик об`ємом не менше одного літра, розміри його верхньої окружності повинні перевищувати розміри денця капустини.
  • Пакет чорного кольору.
  • Сам качанчик пекінської капусти.
  • гострий ніж.

Для вирощування зеленої маси листя підійде практично будь-який качан пекінської капусти.

Порада! Чим більше по колу буде качан, і чим потужніший буде виступати у нього качан, тим більшого розміру качанчик вам вдасться з нього виростити.

Слід обов`язково проконтролювати стан качана – на ньому не повинно бути темних або сірих цяток або цяточок, а також інших ознак майбутнього підгнивання. З такого посадкового матеріалу не виросте нічого хорошого.

На наступному етапі вам необхідно відміряти від нижньої частини качана пекінської капусти близько 6 см і гострим ножем поперечним зрізом від`єднати денце від іншої частини качана. Бажано його додатково промити під струменем води від можливих забруднень. Верхню відрізану частину можна кришити на салати і використовувати в приготуванні інших страв. А нижня частина з денцем послужить вам вихідним посадковим матеріалом для вирощування зеленого листя, а, може бути, і отримання цілого качанчики пекінської капусти.

Потім наповнюєте приготовлену конусоподібну ємність водою приблизно на одну третину і ставите в неї нижню частину качана з денцем. У воду має бути завантажено лише денце качана.

Важливо! Посудина з нижньою частиною качана необхідно розташувати в самому прохолодному місці в будинку.

Багато світла на цьому етапі проростає качані не потрібно, а ось спека подіє на неї гнітюче. Одним з кращих місць послужить підвіконня вікна, що виходить на північ. Якщо на вулиці вже стоїть плюсова температура, то краще за все помістити посудину з пекінською капустою на балкон.

Перші корінці можуть почати з`являтися в районі денця вже на наступний день. Іноді одночасно з ними з верхньої частини починають утворюватися і листя. Всю перший тиждень можна просто спостерігати за цікавим процесом появи нових коренів і листя у качана. Варто лише іноді підливати воду в посудину у міру вбирання її утворюються корінням.

Якщо ви не плануєте вирощувати з качана качан, а готові задовольнятися тільки свіжими вітамінними листочками, то в пересаджуванні в землю немає необхідності. Качані будь-якого розміру цілком вистачить і води, щоб наростити достатню кількість листя.

Увага! При появі квіткової стрілки, вона обов`язково видаляється, оскільки якщо цього не зробити, листя швидко огрубеют і стануть дрібними і несмачними.

вирощування качана

Якщо ж вам цікаво виростити з качана качан пекінської капусти, то спробувати можна, але процес цей більш клопітка і стовідсоткової гарантії успіху при вирощуванні вдома вам ніхто не дасть. Найкраще це вийде при пересадці качана у відкритий грунт. Проте спробувати можна.

Приблизно через тиждень, коли утвориться достатня кількість коренів, качан можна посадити в приготовлену грунтосуміш. Діяти необхідно дуже акуратно, оскільки корінці у пекінської капусти дуже ніжні і ламкі. Краще помістити саму нижню частину качана в горщик і зверху присипати коріння землею. Верхня частина качана обов`язково повинна перебувати над землею. Грунт повинна бути досить вологою.

Перші кілька днів посаджену качан краще не поливати, і лише при розкритті нових листя полив відновлюється. Листя будуть рости досить швидко і їх можна вже використовувати в їжу. Але якщо ви задумали виростити качан, то краще трохи почекати. Поливати пекінську капусту потрібно помірно, чекаючи висихання поверхні грунту, в який вона посаджена.

Увага! Залежно від пори року, коли ви почали вирощувати капусту з качана, рослина може або викинути квіткову стрілку, або почати утворювати качан.

Справа в тому, що пекінська капуста – це рослина довгого дня. Це означає, що якщо світловий день буде складати більше 12-15 годин, то рослина досить легко зацвіте, а ось з утворенням качана будуть проблеми. Саме тому в городі її завжди вирощують або навесні, або в кінці літа.

У домашніх умовах, якщо ви вирощуєте пекінську капусту в теплу пору року, можна застосувати хитрість – накривати рослину на 10-12 годин ковпаком з чорної плівки. Важливо також підтримання температури в межах від + 12 ° С до + 20 ° С. Полив повинен бути помірним. Часто в теплих умовах рослина досить швидко утворює квіткову стрілку. Якщо ви плануєте вирощувати качан, то її обов`язково потрібно видалити.

При дотриманні всіх перерахованих вище умов через місяць – півтора зможете отримати з качана трохи пухкий, але досить вагомий качанчик, масою до одного кілограма.

Можливий і інший варіант. Якщо з капустою нічого спеціального не робити, то вона незабаром випустить квіткову стрілку. Ще через деякий час утворюється насіння. Їх можна зібрати і, якщо погода дозволяє, висіяти у відкритий грунт, отримавши тим самим урожай пекінської капусти з вирощених самостійно насіння.

висновок

Як бачите, у вирощуванні пекінської капусти з качана немає нічого особливо складного. Процес цей досить цікавий – він допоможе скрасити похмурі темні дні восени і взимку, а заодно отримати смачну і вітамінну зелень.

Пекінська капуста з качан: вирощування

Пекінську капусту люблять багато хто. Вона має приємний смак та відмінно підходить для салатів. До того ж вона багата на вітаміни та мінерали, корисні нашому організму. Замість того, щоб купувати її, можна виростити пекінку своїми руками.

Як це зробити? Що потрібне для вирощування капусти? Давайте дізнаємось.

Опис культури

У Китаї росте пекінська та китайська капуста. Пекінська капуста – це качани овальної форми, що складаються з щільно прилеглих один до одного листя, які формуються в розетку. У неї зеленувато-жовте листя, вони дещо гофровані, мають хвилясті краї. Капусту ріжуть і кладуть у салати, тушкують, відварюють. Її вирощують у Китаї понад 5000 років. Її відносять до сімейства хрестоцвітих.

Якщо постійно є пекінську капусту, то вона благотворно впливає на організм при захворюваннях серця і судин, а також виразці шлунка. У пекінській капусті є: 3,5% білка, 2,4% цукру, 42,9 мікрограма філлохінону (вітаміну K), 27 мг аскорбінової кислоти, 79 мкг фолатів (вітаміну B9), 0,232 мг піридоксину (вітаміну B6), є також інші вітаміни та мікроелементи. Але в ній мало калорій, вона благотворно впливає на діяльність шлунка та кишечника, її використовують у різноманітних дієтах. Через свій склад вона вилікує авітаміноз та анемію, знизить ризик онкології.

Пекінська капуста дуже живуча культура, якщо купити в магазині і використовувати її листя, то з качан, що залишився, можна виростити новий качан. Пекінська капуста з качан, вирощування будинку стає досить поширеним серед населення. Це також можливо через те, що пекінська капуста – це дворічна культура, хоч її вирощують як однорічник.

Матеріали, необхідні для вирощування качана

Пекінська капуста з качан, вирощування передбачає наявність певних матеріалів для посадки:

  • потрібна глибока піала;
  • субстрат із перегною, торфу, чорнозему, піску, вермікуліту;
  • горщик об’ємом 1 л, його розміри вгорі повинні бути більшими, ніж денце качана;
  • чорний пакет;
  • качан;
  • гострий ножик.

Приступимо до процесу вирощування.

Технологія вирощування

Чим більше качан, тим більший качан виросте. Уважно огляньте його, листя має бути чистим, без плям або цяток.

Важливо! Підбирайте найсвіжіший качан, чим він свіжіший, тим більша ймовірність, що він приживеться, дасть коріння і листя.

Як виростити пекінську капусту з качан? Потрібно правильно відрізати частину від качана. Відміряйте від самого денця качана 6 см і зріжте, відокремивши верхню частину качана від нижньої. Якщо частина, що вийшла, буде менше 6 см, то з неї у вас не виросте хороший качан.

Далі промийте качан під водою. Верхню частину ви можете використовувати – класти в салати, супи, гасити.

Підберіть піалу такого розміру, щоб у неї збожеволіла качан, влийте в неї воду на 1/3 частину і покладіть качан. У воді має бути тільки денце качан.

Увага! Піалу з культурою помістіть у прохолодне місце в будинку.

Найкраще підходить підвіконня на північній стороні будинку. Якщо на вулиці плюсова температура, можна поставити піалу на лоджію. Не можна ставити піалу в холодильник. Вже через 2-3 дні у пекінської капусти з’явиться перше коріння. Вона дуже швидко приживається за будь-яких умов.

Нехай тиждень ваша качан простоїть у піалі з водою. Іноді підливайте воду. За цей час у качан виростуть коріння і маленькі листочки. Ви можете вже зрізати листя і вживати його, класти в салати. А можете продовжити вирощувати капусту до утворення повноцінного качана, пересадивши її в горщик із землею.

Важливо! Якщо виросте квіткова стрілка, то зріжте її, так як інакше листя, що виростає, буде дрібним і несмачним.

Вирощування качана

Як посадити пекінську капусту з качан? Через тиждень пересадіть качан у горщик з ґрунтом. Горщик повинен мати отвори для дренажу. Земля повинна мати кислі характеристики. Капуста віддає перевагу нейтральному грунту. Можете купити готовий ґрунт у магазині.

Визначити кислотність ґрунту допоможе лакмусовий папірець, це папір, в який влиті різні індикаторні склади. У чисту ганчірочку насипте землю, зав’яжіть ганчірочку і опустіть у склянку з чистою водою, що дистилює. Через 10-15 хвилин у склянку помістіть лакмусовий папір буквально на 3 секунди. Якщо папір стане жовтим, помаранчевим, червоним, то грунт кислий. Якщо ж папір буде блакитний або синій, то це нейтральний грунт, тобто саме такий, як вам потрібний. Якщо ґрунт кислий, то всипте в нього доломітове борошно, щоб знизити кислотність.

Садять качан в грунт дуже обережно і акуратно, так як коріння, що виросли, занадто ламкі і ніжні. Поставте качан у горщик і засипте зверху землею. Земля має бути вологою. Але ½ качана не повинно бути засипане ґрунтом.

Полив, освітлення, температура повітря

Далі 2-3 дні не поливають качан. Коли виросте нове листя, то відновіть полив. Поливають качан теплою відстояною водою тоді, коли поверхня землі підсохне. Якщо ви занадто заливатимете її, і у вас утвориться «болотце» в горщику, то вона загниє.

Якщо рослина буде освітлена протягом 12-15 годин, вона викине квіткову стрілку. Тому прикрийте качан чорним пакетом на 10-12 годин. Температура повітря у кімнаті має бути +12–20 °С. При температурі менше +12 ° С, капуста припиняє рости, а при температурі вище 24 ° С у неї припиняють рости листя, і вона випускає квіткову стрілку.

Ви можете почекати, доки у вас з’явиться повноцінна розсада. А потім пересадити капусту на ділянку або теплицю, а можете залишити її рости вдома. Якщо ви все ж наважитеся пересадити її на ділянку, то за 2-3 дні до цього припиніть полив.

Пересадка качана на ділянку

Не варто висаджувати качан на те місце, де до цього росли редиска, інші хрестоцвіті культури. Краще підберіть місце, де росли часник, морква, цибуля, огірки. Висаджуйте качан на ділянку дуже рано навесні або пізно восени, інакше рослина незабаром випустить квіткову стрілку.

Культура віддає перевагу легкій землі. Спочатку викопайте лунки. У кожну всипте 10 г золи та 0,5 кг компосту. Землю перемішайте. Посадіть качан, дотримуючись відступу в 25-30 см. А між рядами дотримуйтесь дистанції в 50 см.

Догляд

Через 2 тижні ґрунт замульчуйте подрібненою соломою, торфом. Це захистить її від бур’янів та надто швидкого висихання води. Коли листя почне зав’язуватися в качан, то верхні листочки зв’яжіть мотузкою або помістіть на них шийку від пластикової пляшки.

Культура любить полив, але не переносить застою вологи. Через це постійно її рясно поливайте, але робіть це, як тільки підсохне верхній шар ґрунту. Тобто, поливають капусту приблизно 1 раз на тиждень рано-вранці або пізно ввечері. Після поливу іноді трохи розпушуйте ґрунт.

При жарі культуру краще чимось прикрити. Можете між рослинами посадити розсаду огірків, тоді огірки нададуть капусті потрібну їй тінь.

Можете підгодувати капусту, розвівши 1 кг коров’яку в десятилітровому відрі води. Виливайте під 1 кущик по 1 л підживлення. Можна також зробити підживлення, обприскавши листя. Всипте 2 г борної кислоти на 1 л кип’яченої гарячої води. Влийте цей розчин у цебро води об’ємом 10 л. Обприскуйте листя увечері.

Ви також можете подивитись відео, в якому розповідається про вирощування пекінської капусти з качан:

Висновок

Тобто, щоб виростити пекінську капусту з качанця будинку не потрібно докладати особливих зусиль, це досить легко. А в результаті у вас буде качан, що містить велику кількість вітамінів. Досить часто буває, що у магазинах продається капуста, при вирощуванні якої використовувалися хімікати. Тому вирощуючи її вдома, ви отримуєте екологічно чисте листя салату, багате на вітаміни і мікроелементи. Адже якщо порівнювати, то в білокачанній капусті є в 2 рази менше вітаміну C та білка, ніж у пекінській капусті. Абсолютно таким же чином ви зможете виростити селера, салат та інші культури.

Про автора

admin administrator