Картопля Світанок київський купити

Авторadmin

Картопля Світанок київський купити

Зміст:

Картопля Світанок Київський від Інститут картоплярства

Вегетаційний період складає – 95-105 днів. Вміст крохмалю – 18-19%. Кількість бульб під корчем – 8-12 штук. Бульба круглої форми, колір шкіри та м’якуша – довтий, середньою масою 90-120г, володіє високим товарним виглядом та відмінними смаковими якостями, придатний для приготування пюре. Здатність до зберігання – 95%.

Стійкість сорту Світанок Київський до хвороб та стресових факторів

  • Стійкість до раку – хороша
  • Стійкість до парші – хороша
  • Стійкість до фітофторозу – хороша
  • Стійкість до ризоктонії – хороша

Особливості технології вирощування сорту Світанок Київський

Спеціальних агротехнічних прийомів не вимагає. Володіє відмінною схожістю.

Опис картоплі Світанок Київський

Сорт картоплі Київський Світанок виведено українськими селекціонерами. Районований для регіонів із помірним, континентальним, різко континентальним кліматом.

Картопля вирощується в Україні, України, Молдові, Білорусі. У України сорт добре зарекомендував себе на Уралі, у Західному Скандинавії, ​​Поволжі.

Сорт цінується за високі смакові якості бульб.

Урожайність картоплі Світанок київський

Врожайність сорт відмінна, з 1 сотки можна зібрати до 300 кг добірних бульб. Час дозрівання залежить від погодних умов.

У південних регіонах перші бульби викопують вже у червні, у холодніших областях час збирання врожаю починається ближче до серпня.

Опис куща

Картопляний кущ прямостоячий, низький, міцний. Коренева система добре розвинена.

Стебла зібрані разом, не розвалюються, полегшуючи догляд за посадками. Листя невелике, темно-зеленого кольору. Цвітіння рясне, віночки світло-червоно-фіолетові.

Картопля Київський Світанок: характеристика сорту

Сорт невибагливий, його може вдало обробляти навіть новачок.

Сорт не вироджується навіть після численних посадок, не потребує поновлення. Насіннєва картопля спокійно переносить перепади погоди, легку посуху, зайву вологість. Несприятливі погодні умови, як правило, не позначаються на схожості та високих смакових якостях бульб.

Хвороби та шкідники

Сорт стійкий до багатьох захворювань картоплі. Рослини зазвичай не уражаються раком, фітофторозом, різоктоніозом, звичайною паршею, чорною ніжкою.

Як профілактика хвороб насіннєвий матеріал обробляють антивірусними препаратами, періодично перебирають його, відбраковуючи пошкоджені бульби.

Картопля може уражатися колорадськими жуками або дротяником. Промислові та фермерські поля рекомендується обробити гербіцидами перед початком посадок.

Смакові якості картоплі Світанок Київський

Ця картопля ідеально підходить для домашньої кулінарії. Високий вміст крохмалю, білків та мінеральних речовин надає бульбам приємного насиченого смаку без водянистості. Після кулінарної обробки бульби стають розсипчастими, ніжними, що тануть у роті. Ця картопля рекомендується для варіння, запікання, гасіння, приготування пюре, випічки. Підходить для дитячого чи дієтичного харчування. Готові страви зберігають приємний вершковий колір.

Походження

Середньоранній сорт картоплі Київський Світанок виведено українськими селекціонерами. А в 1987 році після випробувань в Україні він був внесений до держреєстру по. Районований для Північно-Західного, Центрального, Уральського, Середньоволзького, Західно-Скандинавського, Далекосхідного регіонів.

Ця картопля рекомендована для вирощування в особистих підсобних та фермерських господарствах, можливий промисловий обробіток.

Бульби відрізняються гарною лежкістю, транспортабельністю та відмінними товарними якостями.

Великі смачні бульби картоплі Світанок Київський підходять для продажу та особистого вживання, вони не втрачають споживчих якостей протягом кількох місяців.

Якщо ви вирощували цю картоплю, напишіть, будь ласка, сподобалася вона вам чи ні. Яка урожайність була у ваших кліматичних умовах? По можливості прикріпіть фото вашого врожаю чи окремих бульб.

Ваші відгуки та доповнення до опису допоможуть багатьом садівникам підібрати до посадки найкращі сорти картоплі.

Опис картоплі Світанок Київський

Картопля Світанок київський набула великої популярності в країнах Європи та Азії. Його плоди мають високі смакові якості, тривалість зберігання і універсальність у приготуванні. Він не вимагає особливих переваг у догляді, і чудово використовується як на фермерських угіддях, так і в промислових цілях.

Опис картоплі Світанок Київський

Характеристика сорту

Світанок київський – це сорт картоплі, яку вивели селекціонери з України. Він ідеально підходить для тих районів, які мають помірні чи континентальні кліматичні умови. Найбільше його вирощують на території України, Молдови, України та Білорусі.

Цей сорт картопля можна використовувати для приготування будь-яких страв. Завдяки тому, що в ньому є велика кількість крохмалю і білкових сполук, він має відмінні смакові якості. Більше того, він дуже корисний, тому що містить у собі мінеральні сполуки, які благотворно впливають на організм людини. Він вимагає особливого догляду у себе і добре переносить помилки фермера. Цей сорт картоплі можна висаджувати кілька разів і кінцевий результат не зміниться. Оновлювати насіннєвий матеріал щороку не потрібно. Незважаючи на високий рівень стійкості до негативного впливу, він може зазнавати вірусів.

Сорт картоплі Світанок Київ ідеально підходить для створення пюре або супів. Також його можна запікати чи смажити. Приготовлена ​​страва зберігає пікантний смак і приємний колір вершків.

Опис рослини

Кущі цього сорту мають міцну структуру і стоять прямо. Коренева система якісно розвивається. Стебло ніколи не розвалюється, що суттєво спрощує процес догляду за рослиною та збирання врожаю. Листя на бадиллі помірного розміру і мають темний зелений відтінок. Цвітіння виражається яскраво. Квітки представлені у фіолетових або рожевих тонах.

Опис плоду

Форма плода округла, з невеликим витягнутим кінцем. Кожен плід має рівну поверхню, з невеликою кількістю вад. Очі на поверхні представлені в рожевих чи червоних тонах. Якщо розрізати плід, можна побачити невеликий вершковий відтінок м’якоті.

Вигляд картоплі Свитанок київський має рожеву шкірку, яка цілком рівномірна. Також шкірка тонка, через яку можна побачити невеликий проблиск м’якоті. В середньому, вага одного плоду цього сорту картоплі становить 100 г. Якщо правильно доглядати і дотримуватися всіх вимог і рекомендацій фахівців, то вага можна збільшити на 50-70 г.

Сорт картоплі Світанок київський містить велику кількість крохмалю. Його позначка сягає 20%. Також у ньому міститься велика кількість різних мінеральних речовин, вітамінів та білкових сполук. Це дозволяє їсти картоплю навіть маленьким дітям та людям, які дотримуються дієти.

Врожайність на найвищому рівні. З 1 га землі можна зібрати до 200 кг урожаю. Дозрівання повною мірою залежить від району вирощування, та методів догляду. Якщо територія досить тепла, то копати врожай можна на початку червня. А от у районах із холодними кліматичними показниками період повного дозрівання починається у серпні.

Переваги сорту

Урожайний та смачний сорт

Якщо повною мірою розглянути різновид картоплі Світанок київський, можна визначити кілька основних переваг цього виду рослини.

  1. Високі показники смакових характеристик.
  2. Високий рівень вітамінів, мінералів та крохмалю.
  3. Високий показник урожайності, навіть за мінімального догляду.
  4. Бульби все рівномірного зовнішнього вигляду і повністю відсутні нетоварні характеристики.
  5. Не вимагає особливого догляду і чудово переживає моменти посухи.
  6. Високий імунітет стосовно поширених хвороб.

Недоліків у цій культурі немає.

Основні правила вирощування

Для посіву слід вибирати ґрунт із високим вмістом піщаних речовин. Також не слід забувати про те, що слід регулярно змінювати посівні ділянки. У моменти відпочинку ґрунту від картоплі, в нього слід садити такі овочі, які можуть наситити ґрунт корисними мікроелементами. Такими овочами вважається редька та бобові.

Насіння не може перероджуватися, тому часто використовується протягом декількох років. Це аж ніяк не позначається на врожайності. Можна не перейматися тим, щоб стимулювати зростання рослини додатковими речовинами. Він і так добре сам сходить. Рекомендується висаджувати Світанок київський наприкінці квітня чи у початкових числах травня.

Після того, як почали з’являтися перші сходи, слід відрахувати 70-80 днів. Саме в цей момент можна сміливо братися до збору врожаю. Але найкраще дочекатися 90 днів. Саме в цей період спостерігається найвища врожайність.

Цей вид досить добре відгукується на різні підживлення. Потрібно стежити за тим, щоб грунт був зволоженим, але не сильно мокрим. За весь час дозрівання плодів слід 3 рази підгодовувати ґрунт. Для цього можна використовувати коров’ячий або пташиний послід. Також можна скористатися мінеральними добривами.

Всі підживлення повинні проводитися тільки перед тим, як ви збираєтеся активно поливати грунт. Також треба відзначити той факт, що цей вид картоплі потрібно 2 рази підгортати і кожні 2 тижні прополювати, і видаляти бур’яни.

Профілактика захворювань

Світанок київський досить легко переживає всі захворювання, які можуть позначитися на сімействі пасльонових. На нього не впливають грибкові інфекції, картопляний рак, усі відомі віруси та нематода. Але, профілактика ніколи не виявиться зайвою, якщо потрібно отримати великий урожай.

Як профілактичні методи потрібно щороку садити насіннєвий матеріал на різних ділянках. Також під час збирання плодів потрібно збирати всі бульби. Якщо вони почнуть розкладатися, то зможуть спровокувати сприятливе середовище для шкідників. Але, цей вид картоплі може піддаватися впливу дротяника або колорадського жука. Тому досвідчені фахівці рекомендують використовувати хімічні гербіциди перед тим, як проводиться висаджування насіння в ґрунт.

Сорт картоплі Світанок Київський

Світанок – середньоранній сорт картоплі (Solanum tuberosum) української селекції. Було отримано у Київській області співробітниками Інституту картоплярства Української Академії Аграрних Наук. 1987 року, через п’ять років після подання заявки на реєстрацію, був включений до держреєстру рослин під офіційною назвою «Світанок Київський». Допущено до вирощування у шести регіонах країни: Північно-Західному, Центральному, Середньоволзькому, Уральському, Західно-Скандинавському, Далекосхідному. Вважається одним із найкращих українських сортів, що вирощуються в України. Рекомендований для культивування на приватних присадибних ділянках.

Період від повних сходів до збирання врожаю становить 85-105 днів.

Рослина низька, прямостояча, компактна, помірно облистнена. Стебла середньої товщини, міцні, не розлогі, зібрані разом. Листя невелике, темно-зеленого забарвлення. Віночки світлого червоно-фіолетового забарвлення. Цвітіння рясно.

На одній рослині формується в середньому близько 8-12 бульбоплодів масою 90-120 грам. Бульби овально-округлої форми, часто неправильної. Шкірка тонка, світло-рожевого забарвлення. М’якуш на зрізі жовтого кольору. Очі дрібні, залягають неглибоко, мають темно-рожеве забарвлення, нерідко виділяються на загальному тлі. До речі кажучи, через цю особливість Світанок можна легко сплутати з Жуковським раннім, Снігуром та деякими іншими різновидами, тому будьте уважні при покупці посадкового матеріалу.

Наш герой відрізняється дуже гарною врожайністю. З одного гектара площі можна збирати до 460 центнерів картоплі. У середньому показник знаходиться в межах 250-300 ц/га. Таким чином, при правильній агротехніці та сприятливих кліматичних умовах сезону, з однієї сотки можна отримувати більше 300 кг бульб. Лежкість їхня дуже висока — 95%.

Смакові якості різновиду відмінні. Бульбоплоди дуже добре розварюються, підходять для приготування пюре та різноманітних начинок. Придатні також і для варіння, гасіння, запікання. А ось для смаження та приготування салатів краще використовувати інший сорт, менш розваристий. М’якуш має приємну насичену консистенцію, без зайвої водянистості, і яскравий «картопляний» аромат. При термічній обробці вона зберігає свій колір, завдяки чому у готовому вигляді виглядає апетитно. Зміст крохмалю досить високий – близько 18%.

Світанок пристосовується до будь-яких грунтів і клімату, проте спочатку він виводився для вирощування в помірних кліматичних широтах. Найкращу врожайність рослини показують на легких родючих ґрунтах у регіонах зі стабільними погодними умовами. Все ж таки варто згадати, що і в не дуже сприятливих умовах наш герой добре себе зарекомендував. Він досить широко поширився Уралом і Скандинавії, ​​а також у багатьох інших регіонах, і, незважаючи на свій «вік», залишається у городників на чолі списку фаворитів, залишаючи позаду сучасні середньоранні різновиди.

У догляді ця картопля невибаглива, потрібні лише стандартні агротехнічні заходи, такі як розпушування ґрунту, підгортання посадок, прополювання бур’янів, поливи та підживлення. Також слід приділяти увагу профілактичним обробкам проти хвороб та шкідників, для цього різновиду це досить важливий агротехнічний момент, якого не слід нехтувати. В іншому, наш герой не вимагає створення особливих умов зростання і навіть при мінімальному догляді здатний радувати вас урожаєм!

Світанок стійкий до збудника раку та різоктоніозу. До мозаїчним вірусам, чорній ніжці та парші звичайної виявляє середню стійкість, а ось до вірусу скручування листя досить сприйнятливий. До фітофторозу має помірну сприйнятливість, тому не слід нехтувати профілактичними заходами та дотриманням сівозміни на ділянці. За деякими даними, різновид стійкий до колорадського жука, за умови своєчасних обробок інсектицидами.

За довгі роки свого існування наш герой встиг заслужити безліч позитивних та теплих відгуків городників. Особливо його цінують за чудовий смак, що залишається еталонним навіть у сучасних реаліях, коли ринок переповнений багатьма іншими різновидами. Недарма його називають одним із найсмачніших сортів української селекції! Також варто відзначити і його надійність, невибагливість до умов зростання і невибагливість у догляді, відмінну лежкість. За спостереженнями садівників, ця картопля має високу стійкість до виродження, завдяки чому насіннєвий матеріал доведеться оновлювати дуже рідко.

Але не можна не згадати про недоліки. Головний — недостатньо висока врожайність Світанка порівняно з іншими різновидами, представленими на ринку. Безліч сучасних сортів у цьому плані обходять нашого героя, до того ж не надто поступаючись йому за смаковими якостями. Але все ж тут має значення «справа смаку» — хтось ніколи не проміняє цю картоплю на іншу, а хтось з радістю замінить її більш високоврожайною, схожою за споживчими якостями. До речі, до мінусів можна віднести дуже хорошу розварюваність бульб. За відгуками городників, якщо їх трохи переварити, то автоматично вийде пюре, без додаткових зусиль. З іншого боку, хтось може віднести це до переваг.

Також слід зазначити порівняно низьку стійкість до хвороб. Звичайно, профілактичні заходи з легкістю виправлять цю проблему, але не всі мають можливість регулярно стежити за посадками. Підсумовуючи, можна сказати, що Світанок — старовинна, перевірена часом картопля, яка ніколи не залишить вас без урожаю, хай і не такої рясної, як обіцяють сучасні популярні сорти зарубіжної селекції.

Картопля Світанок київський

Важко собі уявити країну, де б не вживали картопля. Один із найпопулярніших сортів, що використовуються в державах Європи та Азії, – Світанок Київський. Його бульби мають добрі смакові якості, без втрат зберігаються до нового врожаю.

Походження та характеристика

Це продукт селекції українських вчених. Наприкінці вісімдесятих років він був успішно випробуваний у Український . 1987 року внесений до Держреєстру України. Продукт ідеальний для районів із помірним та континентальним кліматом. Особливо любимо у таких країнах, як Україна, Україна, Білорусь, Молдова.

Кущ прямостоячий, з добре розвиненою структурою. Його особливість у тому, що він не розвалюється, навіть до кінця вегетації. Листя середнього розміру, гамма темно-зелена. Рослина рясно усипана квітами рожевого та фіолетового відтінку. Категорія дозрівання – середньоранній культивар. Його та деякі інші ранні сорти воліють вирощувати Київська область та Київ, оскільки тепловий період у цьому регіоні короткий.

Опис плоду

За формою бульба кругла, на кінці злегка витягнута. Поверхня плода рівна, з очками рожевого чи червоного кольору. Шкірка дуже тонка, через неї трохи видніється м’якоть картоплі. Усередині плід вершкового кольору.

Середня вага бульби – 100 грам. За правильної агротехніки досягає 130-140 грам. Містить у собі різні вітаміни та мінеральні речовини. Плід крохмалистий, його рівень сягає 20%. Картопляний крохмаль допомагає знизити рівень холестерину в крові.

Картопля Світанок київський

Додаткова інформація. Сучасні технології дозволяють замовити насіннєвий матеріал культивара через інтернет-магазин. При цьому необхідно звертати увагу, щоб продавець мав сортовий сертифікат.

Картопля Світанок Київський має високу врожайність. Залежно від погодних умов з 1 га знімається від 200 до 300 кілограм картоплі. Крім погоди, дозрівання залежить від кліматичної зони та агротехніки вирощування. У теплих регіонах збирання коренеплодів приступають наприкінці червня; у холодних – дозрівання відбувається наприкінці літа.

Переваги та недоліки сорту

Картопля з назвою Світанок має такі переваги:

  • у нього чудові смакові якості;
  • значну кількість крохмалю, мікроелементів, вітамінів, мінералів;
  • навіть за несприятливих умов висока врожайність;
  • плоди товарного вигляду;
  • сорт невимогливий у догляді, посухостійкий;
  • він стійкий до хвороб.

До недоліків сорту можна віднести вплив на нього колорадського жука, капустянки, дротяника.

Картопля Світанок київський дає великий урожай

Агротехніка вирощування

Культура пристосована для відкритого ґрунту. Земля краще супіщана. Залежно від регіону посадки та погодних умов, насіннєвий матеріал висаджується в середині квітня або у травні.

Картопля садиться на глибину не більше 10 сантиметрів, відстань між бульбами – 30-35 сантиметрів. Ширина міжрядь – 60 сантиметрів. Рослина може використовуватися на тому самому ділянці кілька років, не перероджуючись. Урожайність від цього не втрачається.

Висаджувати картоплю рекомендується на землях, де росли бобові рослини-сидерати: горох, люцерна, віка, люпин. Ці культури збагачують землю, що надалі впливає на врожай картоплі.

Кілька разів за сезон ґрунт необхідно підгодувати коров’ячим або пташиним послідом, мінеральними добривами. Підживлення виробляються перед поливом ґрунту. Позитивна властивість цього культивара в тому, що легко переносить невелику посуху. Його не рекомендується зайво поливати, щоб уникнути появи тріщин на бульбах.

Обов’язково проводити прополювання бур’янів, розпушування ґрунту, підгортання кущів. Чим частіше відбувається обробка ґрунту, тим більші бульби, і тим більша кількість їх зросте.

Профілактика від хвороб та шкідників

Світанок Київський відноситься до сорту картоплі, яка з легкістю переносить захворювання пасльонових культур. Проте необхідно проводити профілактичні дії проти хвороб, наприклад, щороку саджати бульби на різних ділянках.

Стебла та листя картоплі можуть бути піддані впливу колорадського жука, а бульби – капустянки, дротяника. Фахівці в галузі сільського господарства рекомендують застосовувати гербіциди до висаджування насіннєвого матеріалу в ґрунт для мінімізації збитків від шкідників.

Увага! Якщо під час збирання коренеплодів біля посадки залишаться бульби, можуть стати середовищем для розмноження гнильних бактерій. З цієї причини ділянку необхідно ретельно очищати.

За рахунок невибагливості та високих смакових якостей цей різновид картоплі знайшов широке застосування в промисловому господарстві та на особистих ділянках дачників. Коренеплоди після термообробки стають розсипчастими, мають ніжний смак. За рахунок цих якостей сортова картопля широко використовується у кулінарному виробництві.

Сорт картоплі «Світанок Київський»: характеристика, опис, врожайність, відгуки та фото

Картопля «Світанок Київський» — найпопулярніший у країнах СНД сорт. Він має приємний смак, відрізняється універсальністю застосування та може чудово зберігатися. До того ж «Світанок» невибагливий до умов вирощування.

Історія походження картоплі

Виведено цей сорт 1987 року українськими селекціонерами.

Призначений для вирощування у таких регіонах:

  • Північно-Західному;
  • Центральному;
  • Уральському;
  • Середньоволзькому;
  • Західно-Скандинавському;
  • Далекосхідний.

Цей сорт можна вирощувати як у власних фермерських господарствах, так і в промислових масштабах.

«Світанок» має відмінний товарний вигляд, його можна продавати як відразу після збору, так і через певний час зберігання.

У таблиці представлені дані щодо маси товарних бульб (грам) різних сортів:

НазваСортМаса
НікулінськийПізньостиглийВід 70 до 120
КардиналПізньостиглий65-110
РоккоПізньостиглий100-120
ПікассоПізньостиглий80-140
БоровичокРанньостиглий120-200
ЕльмундоРанньостиглий120
ФелоксРанньостиглийВід 100 до 120
БеларозаРанньостиглийВід 120 до 210
КаратопНадраннійВід 58 до 100
Жуковський раннійНадранній100 до 120
ФермерНадраннійВід 90 до 110
МінерваНадраннійВід 120 до 245
ЧарівникСередньопізнійВід 75 до 120
МоцартСередньопізнійВід 100 до 150
ГренадаСередньопізнійВід 800 до 100
МелодіяСередньопізнійВід 95 до 180
ВелетеньСередньоранній100-140
ТосканаСередньораннійВід 90 до 125
Бузковий туманСередньораннійВід 90 до 160
АжурСередньоранній90-120

Опис сорту

Це універсальний сорт із високою врожайністю. Дозріває за 85-105 днів. В одному кущі від 8 до 12 бульб. Шкірка рожевого кольору, м’якоть кремового.

Кущ невеликий прямостоячий, зелені небагато, листя маленьке. Квіти ніжно-фіолетові чи червоні.

Вирізняється чудовою врожайністю. Так, із однієї сотки можна зібрати від 200 до 300 кг картоплі. Дозрівання залежатиме від кліматичних умов. Наприклад, у теплих регіонах урожай збирають вже у червні, а у холодніших – до серпня.

Достоїнства і недоліки

Виділяють такі переваги такої картоплі:

  • Смакові якості;
  • Великий вміст крохмалю, мікроелементів, корисних речовин;
  • Висока врожайність;
  • Товарність сорту – рівномірність бульб, немає дрібної картоплі, яка непридатна для продажу;
  • Стійкість до погодних умов;
  • Гарний імунітет.

Особливості

«Світанок Київський» відрізняється такими характеристиками:

  • Простий у догляді та посадці, не вимагає додаткових агротехнічних прийомів та знань;
  • Насіннєвий матеріал не вироджується, його не потрібно додатково підживлювати;
  • Добре сходить, без додаткових стимуляцій;
  • Любить помірно вологий, не мокрий грунт;
  • Від моменту появи сходів до дозрівання бульб минає 70 днів.

Правильна посадка

Щоб отримати високий урожай «Світанка» достатньо дотримуватись таких правил посадки:

  • Восени потрібно добре перекопати та удобрити ґрунт;
  • Навесні очистити її від бур’янів та розмітити рядки;
  • Бульби попередньо потрібно обробити мідним купоросом, «Табу», «Престиж» — такі препарати захистять від хвороб та стимулюватимуть зростання;
  • Садять картопля на 8 – 10 см. Відстань між бульбами – 30 см, між рядами – 70 см;
  • Розташовують грядки з півночі на південь.

Такий сорт вимагає дотримання таких вимог щодо догляду:

  • Прополка через тиждень після посадки;
  • Підгортання кущиків, що не тільки захищає від бур’янів, а й пропускає кисень у ґрунт;
  • Помірний полив – надлишок вологи погано позначається на кореневій системі.

Можна підгодовувати картоплю кілька разів під час її зростання. Останній такий захід має відбутися за тиждень до збирання врожаю.

Характеристика сортів картоплі: Американка, Латона, Світанок Київський, Моллі:

Хвороби та шкідники

Картопля «Світанок Київський» не схильна до захворювань пасльонових. Але для профілактики варто міняти поля, попередньо викопавши всі бульби. Справа в тому, що розкладаючись, вони служитимуть їжею для комах.

Цей сорт може бути уражений колорадськими жуками та дротяником.

Пропонуємо Вам ознайомитись із сортами картоплі, що мають різні терміни дозрівання:

Збір врожаю

Збирання врожаю починають відразу після пожовтіння бадилля. Можна робити це як вручну, так і використовуючи спеціальні механізовані пристрої.

Кущики акуратно викопують, обтрушують від землі і відокремлюють бульби від бадилля.

Картопля під соломою. Сорта: Зекура, Симфонія, Київський свитанок, Криниця:

Відгуки про сорт

Сорт вирощується легко, особливих зусиль не потребує. Потрібно лише враховувати регіон із його кліматом, щоб посадити картоплю у потрібний час.

Гарний «Світанок Київський» своєю універсальністю. Таку картоплю добре і варити, і тушкувати, смажити, запікати.

Не любить солончакові та бідні ґрунти, тому таку землю доводиться удобрювати, щоб отримати врожай.

Сорт картоплі Світанок Київський: характеристика, агротехніка вирощування

Світанок Київський – один з найпопулярніших сортів картоплі, що відрізняється приємним смаком і гарною лежкістю. Більш детальний опис овочів та особливості його вирощування описані в цій статті.

Історія створення сорту та регіони вирощування

Виведений українськими вченими у 1987 році та призначений для культивації в регіонах помірно- та різко-континентального клімату. З успіхом вирощується на полях України, Республіки Білорусь, Молдови та.

Опис та характеристика

Детальна інформація про цей сорт наведена нижче.

Опис бадилля та коренеплодів

Кущ складається з прямозростаючих та зібраних разом стебел, які помірно вкриті зеленою масою. Листя середнього розміру. Цвіте рясно, фіолетовими чи червоними квітами. Коренева система розвинена добре, на одній рослині формується від 8 до 12 овальних бульб. Вага однієї картоплини сягає 90-120 р.

Чим тепліше клімат, тим раніше дозріють бульби

Поверхня бульби вкрита тонкою, світло-рожевою шкіркою з дрібними очима, які пофарбовані на кілька тонів темніше. М’якуш світлий — кремово-білий. Коренеплоди містять близько 18-19% крохмалю, завдяки чому мають насичений, не водянистий смак, при термічній обробці набувають ніжної та розсипчастої консистенції, а також зберігає колір.

Врожайність

За дотримання всіх агротехнічних норм можна зібрати близько 460 ц коренеплодів з 1 гектара. Середній показник врожайності становить 250-300 ц/га.

Терміни дозрівання врожаю

Вегетаційний період триває від 85 до 105 днів.

Світанок київський досить популярний вид картоплі у багатьох країнах світу

Імунітет до хвороб

На генетичному рівні сорт стійкий до таких недуг:

Плюси та мінуси сорту

  • До переваг відносять:
  • насичений смак;
  • високий вміст крохмалю;
  • врожайність;
  • однаковий розмір бульб;
  • невибагливість у догляді;
  • резистентність до багатьох захворювань.

Щодо недоліків сорту, їх не виявлено.

Особливості вирощування у відкритому ґрунті

Сорт невибагливий до умов проростання, проте існує низка рекомендацій щодо його вирощування.

Терміни та місце для посадки

Для висадки добре підійде легкий ґрунт піщаної природи. Проводять цей захід у травні, однак за умов теплого клімату можна здійснювати посадку бульб і в середині квітня.

З цією метою виділяють землі, на яких раніше культивувалися:

Необхідно подбати про те, щоб грядка була добре освітлена, розташовувалась, бажано, на піднесенні, щоб уникнути застою вод.

Підготовка посадкового матеріалу та ґрунту

Ґрунт починають готувати ще з осені. На цьому етапі під перекопування на кожен 1 м² вносять:

  • 7 кг перепрілого гною;
  • 40 г суперфосфату;
  • 17 г сульфату калію.

Навесні, коли ґрунт прогріється до +10°С, роблять ще одне перекопування ґрунту з одночасним видаленням бур’янів. Після цього формують грядки у напрямку з півночі на південь.

Для подальшого вирощування відбирають коренеплоди середнього розміру. Готують посадковий матеріал за 1 місяць до висаджування.

Для цього коренеплоди викладають в один шар і поміщають у добре освітлене місце з температурою:

Загалом пророщування займає близько 30 днів. Після цього необхідно обробити картоплю стимулятором зростання «Потейтін». Для цього одну ампулу речовини розчиняють в 1 л води, розраховуючи на 50-60 кг бульб.

Для захисту коренеплодів від шкідників використовують фунгіцидні препарати, такі як «Престиж» – 100 мл активної речовини змішують з 5-6 л води, розраховуючи на 100 кг картоплі, після чого обприскують овочі

Схема та процес посадки

Для посадки формують борозни глибиною 5 див, витримуючи відстань між рядами 70 див. Після цього, насіннєвий матеріал засипають землею.

Особливості догляду

Для того, щоб отримати максимальні показники по збору овочів, достатньо дотримуватись елементарних рекомендацій щодо догляду.

Полив та добрива

Необхідність та частота зрошень безпосередньо залежить від кліматичних умов. Полив картопляних насаджень проводять лише за умов посухи, у розрахунку 3 л води за кожен кущ. В інших випадках культура не потребує додаткового зволоження ґрунту, оскільки надлишки вологи можуть призвести до загнивання коренеплодів.

Цей вид картоплі за бажанням можна підгодувати аміачною селітрою, суперфосфатом безпосередньо перед поливом.

Щодо внесення добрив сорт добре реагує на подібні заходи.

Проводять процедуру 3 рази:

  • після появи сходів;
  • у період бутонізації;
  • під час цвітіння.

Вносять розведений водою пташиний послід у співвідношенні 2:1. На одну сотку ділянки застосовують близько 6-10 л добрива.

Боротьба з бур’янами та розпушування

Картопля потребує прополювання, оскільки бур’ян виснажує ґрунт і порушує процес зростання культури. У процесі видалення бур’янів додатково відбувається розпушування землі – збільшується доступ вологи та повітря до картопляних кущів.

Прополку проводять двічі за сезон:

  • через 3-4 тижні після посадки, при висоті паростків 2-4 см;
  • до цвітіння картоплі, у момент, коли кущі виростуть на 20-30 см заввишки.

Розпушують ґрунт ще до появи сходів, при цьому гинуть дрібні бур’яни та руйнується ґрунтова кірка. Це сприяє аерації ґрунту, а також швидшому його прогріванню. Повторюють процедуру після кожного випадання опадів.

Шкідники та хвороби

Картопля Світанок Київський зазнає ураження вірусом скручування листя. Заражена рослина стає блідо-зеленою, верхня сторона листа набуває жовтого кольору, а тильна — рожевого. Листя скручується в трубочку і стає тендітним. Кущі, на які з’явилися перші симптоми недуги, необхідно викопати та спалити. Найчастіше вірус переноситься клопами та попелицею, тому лікування спрямоване на боротьбу з цими шкідниками. Для цього кущі обробляють мильним розчином (10 л води розчиняють 100 г мила).

Як профілактика посівний матеріал обробляють антивірусними препаратами, періодично перебирають його, відбраковуючи пошкоджені бульби.

Для профілактики захворювань культури необхідно дотримуватися сівозміни. Повністю збирати врожай та рослинні залишки, оскільки це ідеальне середовище для розвитку збудників захворювань.

Особливості збору та особливості зберігання

Залежно від кліматичної зони, збирання врожаю посідає кінець червня-серпень. За тиждень до збирання коренеплодів, зрізають бадилля і прибирають його з ділянки, після чого спалюють.

Самі бульби викопують і просушують під сонцем трохи більше 1 години. Далі, необхідно витримати коренеплоди протягом 40 днів у темному місці за температури +18. +19 ° С та вологості повітря 90-95%. За цей період овоч остаточно дозріє і його шкірка ущільнюється. Після цього картопля зберігають в умовах з показником вологості не менше 85% і температурі 3-4°С. У середньому термін зберігання становить 6-7 місяців.

Картопля Світанок Київський – середньоранній сорт, що відрізняється високим вмістом крохмалю та відмінними смаковими якостями. Використовуйте вищезгадані рекомендації та вирощуйте культуру на своєму обійсті.

Картопля ‘Світанок київський’

Латинська назва: solanum tuberosum ‘svitanok kievskiy’

Основний рід: Картопля

Розгорнути усі властивості

Картопля ‘Світанок київський’ — сорт, виведений в Українському НДІ картопляного господарства. Дозволений до використання по Північно-Західному, Центральному, Волго-В’ятському, Середньоволзькому, Уральському, Західно-Скандинавському та Далекосхідному регіонам у 1987 році.

Розміри та форма зростання:

Сорт ‘Світанок київський’ представлений компактними низькими кущами. Стебла численні, слабогіллясті, сильнолистяні, в поперечному розрізі округлі.

Лист середньої величини, відносно розсічений, темно-зелений, злегка опушений, глянсовий, з помірним жилкуванням. Частки листа середньої величини, з рівними краями.

Цвітіння середнє, короткочасне. Суцвіття компактне, середньоквіткове. Квітконос невеликий, неопушений. Квітконіжка коротка. Віночок середньої величини, з широкими частками та погано розвиненими гострокінцями, світло-червоно-фіолетовий, з білими кінчиками з обох боків. Ягодоутворення рідкісне.

Розмір, форма та колір:

Бульба округлої форми, з плоским столонним слідом, рожевий, масою 85-114 р. Шкірка гладка. Очі численні, дрібні. М’якуш кремовий, що не темніє при різанні.

Вміст крохмалю 16.8-19.4%.

Смакові якості хороші та відмінні.

Терміни дозрівання та врожайність:

Картопля ‘Світанок київський’ відноситься до середньоранніх сортів. Урожайність складає 2.1–3.9 кг/м2.

Стійкість до хвороб:

Сорт стійкий до раку картоплі. Досить сильно уражається фітофторозом та вірусними хворобами. Середньосприйнятливий до чорної ніжки.

Має підвищену регенераційну здатність до пошкодження колорадським жуком.

Рекомендується для універсального використання.

Про автора

admin administrator