Картопля з білою шкіркою

Авторadmin

Картопля з білою шкіркою

Біла картопля (опис сортів з фотографіями)

Сорти картоплі з білою м’якоттю рік від року поповнюються новими різновидами. Це пов’язано з величезною популярністю білої картоплі та її корисними якостями. Ми підготували огляд кращих представників цієї групи.

Біла картопля відноситься до столових сортів. Її варять, тушкують, смажать і фарширують, це універсальний гарнір до багатьох страв.

Білі сорти відрізняє підвищений вміст туберина (одного з найбільш цінних рослинних білків) і вітаміну С. Також всі вони багаті вітамінами групи А, B, H, K, E, нікотиновою, яблучною, щавлевою, пантотеновою і лимонною кислотою. Картоплю рекомендують людям з серцево-судинними захворюваннями і нирковою недостатністю, а також при дієтах будь-яких видів (крім, мабуть, горезвісної “кремлівської“).

Які ж сорти білої картоплі вважаються найбільш поживними та смачними?

Аврора

Середньостиглий сорт столового призначення. Легко переносить посуху і в південних районах може давати по два врожаї за рік. Бульби овальні, світло-рожеві з невеликими очима. М’якоть не темніє при розрізанні і готуванні. Картопля зберігає відмінний смак, при приготуванні будь-якої страви. Кущі багатобульбові, дають багатий і здоровий урожай. Сорт стійкий до раку, золотистої картопляної нематоди та фітофторозу.

ПризначенняВрожайність (кг/100 кв. м)Маса бульби (гр)Дозрівання (дні)Колір м’якоті
290-35080-12070-90Білосніжна

Брянська надійна

Середньопізній сорт універсального призначення, використовується для приготування майже будь-яких страв. Бульби овально-круглі з гладкою шкіркою і оченятами середньої глибини. М’якоть щільна і соковита. Врожайність висока, що в поєднанні з підвищеним вмістом крохмалю вигідно виділяє цей сорт серед інших. “Надійна” назва виправдана тим, що картопля практично не уражається ризоктонією і паршею. До того ж її не шанують колорадські жуки, так і важкі вірусні хвороби обходять стороною. Чого варто побоюватися, так це нематоди та фітофтори.

ПризначенняВрожайність (кг/100 кв. м)Маса бульби (гр)Дозрівання (дні)Колір м’якоті
170-25080-120100-110Біла

Детскосельскій

Середньоранній високоврожайний сорт. Бульби великі, світло-рожеві, овальні, трохи сплющені. Шкірка гладка, практично без вічок. М’якоть зі збалансованим складом поживних речовин. Саме тому в кулінарії ця картопля використовується десятках різних страв, включаючи рагу і супи. Бульби мають відмінний товарний вигляд і при хороших умовах зберігаються досить довго. Сорт відносно стійкий до вірусних хвороб, парші, раку і фітофторозу.

ПризначенняВрожайність (кг/100 кв. м)Маса бульби (гр)Дозрівання (дні)Колір м’якоті
150-20090-12070-80Біла

Ківі

Дуже незвичайний сорт, як дві краплі води схожий на свого фруктового тезку. Він не дуже поширений, але особливості сорту вражають. Насамперед, це відноситься до виду бульб – вони оранжево-коричневі, шорсткі і покриті дрібною сіткою. М’якоть з ніжним і приємним смаком. До того ж Ківі чимось не догодив колорадському жука – він його зовсім не їсть. Можливо, це пов’язано з наявністю в листі біоклетчатки – штучного білка, безпечного для людини, але нелюбого колорадським жуком. Те ж стосується і фітофтори – Ківі нею не хворіє. На сорт намагалися поставити тавро “ГМО”, але достовірно це не підтверджено.

ПризначенняВрожайність (кг/100 кв. м)Маса бульби (гр)Дозрівання (дні)Колір м’якоті
450-500100-110120-140Біла з жовтуватим відтінком

Наяда

Хоча цьому сорту всього близько 10 років, городники вже встигли оцінити його переваги. Географія посадок охоплює Росію, Білорусь, Україну та Молдову. Картопля придатна для переробки і виготовлення хрусткої закуски (чіпсів, фрі і т. д.), у неї хороші смакові якості. Бульби – жовті, розміром трохи більше середнього, з дрібними вічками. М’якоть щільної консистенції, без прожилок. Картопля стійка до нематоди, фітофторозу та деяким іншим хворобам.

ПризначенняВрожайність (кг/100 кв. м)Маса бульби (гр)Дозрівання (дні)Колір м’якоті
200-35070-12080-85Яскраво-біла

Петербурзький

Середньостиглий сорт столового призначення, придатний для вирощування в холодному і вологому кліматі, на будь-яких типах грунтів. Особливістю сорту є те, що бульби, оченята і м’якоть приблизно однакового білого кольору. При цьому м’якоть не темніє при нарізці і приготуванні. А готувати з плодів цього смачного сорту одне задоволення – вони органічні в будь-яких стравах. Також виявлена підвищена стійкість сорту до фомозу, раку і парші. Трохи слабкіше стійкість до вірусних хвороб, чорної ніжки та фузаріозу.

ПризначенняВрожайність (кг/100 кв. м)Маса бульби (гр)Дозрівання (дні)Колір м’якоті
300-32090-12080-85Кремова

Тірас

Ранній сорт столового призначення. Оптимальний для вирощування в центральних та південних регіонах. Бульби витягнуті з темно-червоною шкіркою і поверхневими вічками. М’якоть при обробці (варіння, тушкування) стає разваристою і ніжною. Сорт відрізняється посухостійкістю, а також невимогливий до складу грунту. При сприятливих умовах можна зняти 2 врожаї за сезон. Стійкість до захворювань середня, найчастіше уражується паршею і стебловою нематодою.

ПризначенняВрожайність (кг/100 кв. м)Маса бульби (гр)Дозрівання (дні)Колір м’якоті
250-320115-14055-60Темно-біла

Циганка

Це досить рідкісний сорт, який іноді помилково називають Слов’янка і Кубинка, а в деяких регіонах по-старому звуть Негреня і Чавунця. Велика кількість назв вже говорить про його популярність і врожайності. У бульб характерне баклажанове забарвлення і м’якоть з фіолетовими прожилками. Рослина вимагає родючого ґрунту і постійного його зволоження. Смак плодів – відмінний, з них можна приготувати практично будь-яку страву. Правда, зробити це потрібно протягом 2-3 місяців – примхлива Циганка довго не зберігається, з часом набуває неприємного присмаку. А ще культуру чомусь не злюбили колорадські жуки, і обходить стороною фітофтора.

ПризначенняВрожайність (кг/100 кв. м)Маса бульби (гр)Дозрівання (дні)Колір м’якоті
320-40090-15070-90Біла з прожилками

Ероу

Високоврожайний сорт голландської селекції. У процесі приготування картопля не темніє, не розварюється і при цьому зберігає прекрасний смак. Бульби великі з шорсткою шкіркою жовто-червоного кольору і світлою м’якоттю. При правильному зберіганні вони довго зберігають товарний вид. Сорт володіє комплексною стійкістю до різних захворювань: раку картоплі, бактеріальної гнилі, золотистої нематоди і вірусних інфекцій.

ПризначенняВрожайність (кг/100 кв. м)Маса бульби (гр)Дозрівання (дні)Колір м’якоті
250-320115-12065-75Білосніжна

Сорти білої картоплі є “універсалами” світу пасльонових. Вони невибагливі, добре зберігаються і довго не втрачають товарний вигляд. Їх люблять дорослі і діти, тому обов’язково посадіть білу картоплю на своїй ділянці, адже вона не тільки смачна, але і дуже корисна.

Картопля різного кольору, жовта, біла, червона – яка смачніша, яка краще зберігається

У світі існує до 200 видів дикої картоплі й понад 4000 сортів, які створені за допомогою селекції. Картопля буває різного кольору – біла, рожева (червона), жовта, синя (фіолетова). Дехто вважає, що картопля жовтого кольору – найсмачніша, а червона – найкорисніша. Але це не зовсім так – кожен із цих видів картоплі має свої цінні властивості та якості – як смакові, так і харчові.

Чим відрізняється картопля різного кольору

В картоплі з білим м’якушем найбільший вміст крохмалю, в сортах з жовтим м’якушем – підвищений вміст каротину (вітамін А), а в червоній картоплі м’якуш має підвищений вміст антоціанів. Нерідко запитують, чи правда, що картопля червоних сортів корисніша. На думку вчених, антоціан, який у ній міститься, дійсно позитивно впливає на здоров’я людини. Але свій ефект вона має лише в сирому вигляді. Тобто варена або смажена картопля червоного відтінку не корисніша, ніж її білий побратим. Щоб отримати антиоксидантний ефект, потрібно вичавлювати та пити свіжий картопляний сік.

Якого кольору картоплю краще варити, а якого – смажити

У картоплі білого та жовтого кольорів міститься найбільше крохмалю. Картопля з білою шкіркою добре підходить для пюре чи запіканки.

В жовтій картоплі багато каротину, вона є солодшою на смак, швидко вариться, розсипається. Вона доволі апетитна на вигляд на столі й дозволяє приготувати дуже смачне пюре без грудочок.

У червоній чи рожевій картоплі багато антиоксиданту антоціану. Такі сорти добре зберігають форму в разі термооброблення. Вони не розварюються внаслідок того, що в них менше крохмалю порівняно з бульбами з жовтою шкіркою. Така картопля добре підходить для приготування овочевих салатів, смаження або приготування картоплі фрі.

Є й інші види картоплі, які мають інший колір. Наприклад, фіолетовий варіант містить багато фенольних кислот та антоціанів.

Якого кольору картопля зберігається краще

Зберігання картоплі не залежить від кольору шкірки. Краще за все зберігається картопля зі щільною шкіркою середнього й пізнього термінів дозрівання – її збережуваність становить понад 95%.

Читайте також:

Про автора

admin administrator