Хто був президентом США у 1978 році

Авторadmin

Хто був президентом США у 1978 році

Зміст:

Президенти США: цікаві та маловідомі факти про очільників американської держави

З моменту ухвалення конституції США – президентська республіка. Президент країни має повноваження глави держави і глави уряду. У різний час країною керували видатні діячі.

Джордж Вашингтон сформував американську політичну систему

Скільки було президентів у Сполучених Штатах Америки? Більш ніж за два століття в країні було обрано 46 президентів. Але виборів було більше: президент, якого обирали поспіль на кілька термінів, рахується як один.

Хто перший президент США? Першим всенародно обраним президентом країни став Джордж Вашингтон (1789-1797). Але спочатку, в роки Американської революції, він очолив армію, що боролася за незалежність країни, був серед політиків, які підписали Декларацію незалежності і були названі батьками-засновниками США.

Вашингтону випало втілювати в життя принципи конституції нової держави:

  • Він формував федеральний уряд. Сенат у цей процес не втручався, так склалися незалежні гілки влади як система стримувань і противаг.
  • Створював правила президентського етикету, які мали відрізнятися від монархічних.

За участю Джорджа Вашингтона створювалися центральні органи управління нової держави. Він формував американську політичну систему.

Авраам Лінкольн боровся проти рабства в США

Авраам Лінкольн став шістнадцятим президентом США (1861-1865). Це був період, коли в південних штатах країни на бавовняних плантаціях широко застосовувалася праця рабів. Лінкольн був противником поширення рабства в США. Разом з однодумцями він створив Республіканську партію.

Як представник цієї партії, Лінкольн переміг на президентських виборах 1860 року. Для південних штатів це стало сигналом на відокремлення від інших регіонів. Об’єднати країну не вдалося, між Північчю і Півднем спалахнула війна.

Президент Лінкольн надихав сіверян яскравими промовами, особисто спрямовував військові дії. Перемога північних штатів у цій війні призвела до скасування рабства в США. Але сам Лінкольн поплатився за це життям: 14 квітня 1865 року він був смертельно поранений і став першим президентом США, якого вбили. Авраам Лінкольн – національний герой США, один із найулюбленіших американцями президентів.

Франклін Делано Рузвельт вивів США з кризи

Франклін Рузвельт – 32-й президент США (1933-1945), представник Демократичної партії. Він став видатним політиком, долаючи важку недугу: Рузвельт перехворів на поліомієліт і виявився прикутим до інвалідного крісла.

У 1932 році Франклін Рузвельт здобув значну перемогу на президентських виборах і назавжди залишився в історії країни як лідер, який витягнув країну з глибокої економічної кризи. Він провів такі основні реформи з відновлення економіки, у сфері праці та зайнятості:

  • Було створено надзвичайну адміністрацію допомоги голодним і безробітним. Мільйони американців отримали засоби для існування завдяки зайнятості на будівництві доріг та інших державних об’єктів.
  • Фермерські заборгованості були рефінансовані.

Рузвельт єдиний, хто обирався президентом США більш ніж на 2 терміни: він переміг на 4 президентських виборах поспіль, продовжував здійснювати реформи та зміцнювати країну.

Джон Фіцджеральд Кеннеді запобіг ядерній війні

Джон Кеннеді став 35-м президентом США (1961-1963). Йому довелося врегулювати найгостріший конфлікт у протистоянні з СРСР – Карибську кризу – у жовтні 1962 року. Причиною конфлікту стало розміщення радянських ядерних ракет на Кубі поблизу кордонів США. Джон Кеннеді в телевиступі підтвердив цей факт і оголосив про введення блокади Куби, попередив, що збройні сили США готові до будь-якого розвитку подій.

СРСР теж привело свої збройні сили в стан підвищеної боєготовності. Джон Кеннеді звернувся до радянського лідера Микити Хрущова із закликом проявити розсудливість. У результаті переговорів, що зайняли кілька днів, конфлікт було врегульовано. Це було найбільше зіткнення часів холодної війни, яке могло перерости в ядерну війну.

Під час наступної передвиборчої президентської кампанії восени 1963 року Джона Кеннеді було вбито в Далласі в штаті Техас. Це було одне з найзагадковіших політичних убивств.

Рональд Рейган здійснив революцію в економіці

Рональд Рейган був 40-м президентом США (1981-1989), обирався від Республіканської партії. Він вступив на цю посаду у віці 69 років, до цього більшу частину життя займався творчою роботою. Рейган захоплювався особистістю Франкліна Рузвельта, його економічними реформами. За поглядами був антикомуністом, вважав, що ця система суперечить людській природі.

Роки його президентства пізніше назвали революцією Рейгана, а перетворення в економіці увійшли в історію як рейганоміка. Основний зміст цих реформ полягав у тому, щоб економічне зростання стимулювалося за рахунок зниження бар’єрів для виробництва товарів і послуг. Основні напрямки рейганоміки були такими:

  • Знижувалися темпи зростання витрат уряду.
  • Зменшувалася податкова ставка, проводилися великі податкові реформи.
  • Зменшувався вплив держави на економічний розвиток країни.

У результаті регулювання економіки шляхом значного зниження податків у країні майже в 3 рази знизився рівень інфляції, зменшилося безробіття. У роки активної політичної роботи Рейган вів щоденники, в яких коментував усі значні події. Вони були видані 2007 року і стали бестселерами.

За Джорджа Буша-старшого закінчилася холодна війна

Джордж Герберт Вокер Буш – 41-й президент США (1989-1993) – увійшов в історію як Джордж Буш-старший, коли 2001 року його сина Джорджа Буша-молодшого теж обрали президентом США.

До кінця 1980-х, коли Джордж Буш був віцепрезидентом при Рейгані, на міжнародній арені почало різко знижуватися протистояння США і СРСР, конфронтація зійшла нанівець. У 1989 році впала Берлінська стіна – символ залізної завіси, а в 1991 році розпався СРСР.

За Джорджа Буша 1 лютого 1992 року було підписано спільну декларацію США і РФ. Це був документ, який офіційно поклав край холодній війні.

Барак Обама здійснював антикризові заходи

Барак Обама – 44-й президент США (2009-2017), представник Демократичної партії, перший у національній історії афроамериканець, обраний на найвищу посаду в країні: його батько – кенієць, а мати – американка.

Обама проводив надзвичайні антикризові заходи, за його часів було створено мільйони нових робочих місць, зроблено значні інвестиції в охорону здоров’я та освіту. Президент Обама заявляв про прагнення скоротити ядерні арсенали, за що 2009-го став лауреатом Нобелівської премії миру.

Джо Байден підтримує країни, які борються з агресорами

Демократ Джо Байден став 46-м президентом країни (чинний президент США з 2021 року). Він вступив на посаду в 78 років, чим побив усі вікові рекорди на цій посаді. Це дуже досвідчений політичний діяч, близько 35 років він був сенатором у Конгресі, за Обами обіймав посаду віцепрезидента.

Адміністрація Джо Байдена надає рішучу підтримку Україні в її боротьбі проти агресії РФ і допомогу Ізраїлю в його боротьбі з ХАМАС.

Хто балотується в президенти США? У 2024 році у США відбудуться чергові президентські вибори. У листопаді 2022 року Дональд Трамп офіційно оголосив про участь у цих виборах від Республіканської партії. Джо Байден у квітні цього року теж оголосив про свою участь у виборах.

Президентами США ставали яскраві особистості. За більш ніж два століття існування країни вони вивели її у світові лідери на міжнародній арені.

Президент США

глава виконавчої влади США з функціями глави держави і головнокомандувача Армії і Флоту / З Вікіпедії, безкоштовно encyclopedia

Шановний Wikiwand AI, Давайте зробимо це простіше, відповівши на ключові запитання:

Чи можете ви надати найпопулярніші факти та статистику про Президент США?

Підсумуйте цю статтю для 10-річної дитини

Президент Сполучених Штатів Америки (англ. President of the United States of America) — голова держави Сполучені Штати Америки, голова виконавчої влади (Федерального уряду США і головнокомандувач армії та флоту за Конституцією США) [9] [10] . Має право на вето на законопроєкти (біллі), прийняті Конгресом США. Посада введена Конституцією США, прийнятою в 1787 році. Першим президентом США став в 1789 році Джордж Вашингтон. До його вступу на посаду був верховним керівником конфедерації штатів, які підписали Декларацію про незалежність, як Президент Континентального конгресу.

Коротка інформація Президент Сполучених Штатів Америки англ. President of the United States, Стиль .

Чинний президент США — Джо Байден. Офіційно 46-й президент США вступив на посаду 20 січня 2021 року.

Вимоги до кандидатів

Стати президентом США за Конституцією США може тільки громадянин США за народженням (або той, хто перебував громадянином США при затвердженні Конституції), старше 35 років, що мешкає в США не менше 14 років. Найстаршим президентом на момент обрання був Джо Байден, обраний у віці 78 років. Наймолодшим президентом був Теодор Рузвельт, обраний у віці 42 років і 10 місяців.

Згідно з 22-ю поправкою до Конституції, прийнятою в 1951, одна й та ж особа може бути обрана президентом США не більше двох разів (неважливо, підряд або з перервою). Крім того, якщо деяка особа після смерті або відставки обраного президента займала президентський пост (з поста віцепрезидента чи інакше) протягом 2 років і більше, то ця особа надалі може бути обрана президентом не більше одного разу. Фактично президенти й раніше майже всі дотримувалися цього неписаного правила, наслідуючи приклад Джорджа Вашингтона, який пробув на посаді лише два терміни. Проте в 1940 році Франклін Д. Рузвельт був обраний на третій термін, а в 1944 — і на четвертий (помер в 1945). Після цього, не применшуючи заслуг Рузвельта та надзвичайних умов, у яких він переобирався (Друга світова війна), було вирішено законодавчо обмежити кількість можливих переобрань, щоб цей випадок не став прецедентом для встановлення диктатури. 22-а поправка не мала зворотної сили і не поширювалася на чинного на той момент президента Гаррі Трумена, який відбув майже повністю термін Рузвельта після його смерті та свій власний, але Трумен сам не забажав знову балотуватися в 1952 році.

Тільки один президент, Гровер Клівленд, обіймав пост два терміни з перервою між ними.

У багатьох країнах з республіканським правлінням вимоги до кандидатів у президенти беруться за аналогією до вимог у США, наприклад, віковий ценз.

Вибори

Президент США обирається на чотирирічний термін разом з віцепрезидентом за допомогою непрямих (двоступеневих) виборів.

Президент і віцепрезидент йдуть «у зв’язці» протягом всієї виборчої кампанії.

Безпосередньо за президента та віцепрезидента голосує так звана колегія виборщиків. За конституцією, Законодавчі збори кожного штату можуть призначити певну кількість виборників (рівну кількості представників штату в Конгресі), які представлятимуть інтереси штату. Спосіб, за допомогою якого визначається список виборників, Законодавчі збори можуть вибрати на свій розсуд, проте нині всі штати визначають своїх виборників за допомогою загального голосування, яке відбувається в перший вівторок після першого понеділка листопада у високосний рік.

Голосування виборників відбувається на початку грудня і являє собою відому формальність, хоча неодноразово траплялося, що окремі виборники голосували не так, як обіцяли при їх обранні. У частині штатів існують закони, які зобов’язують виборників голосувати так, як наказує їм штат.

Виборники голосують окремо за президента та віцепрезидента, для обрання кандидат повинен набрати абсолютну більшість (більше половини) голосів виборників — в наш час [коли?] це 538 осіб. Якщо цього не відбувається, то президента або віцепрезидента обирає Палата представників або, відповідно, Сенат Конгресу США з числа кандидатів, які набрали найбільшу кількість голосів виборників, за правилами, визначеними конституцією.

Вступ на посаду

Новообраний президент та віцепрезидент вступають на посаду опівдні 20 січня наступного року після виборів; влаштовується урочиста церемонія — інавгурація президента США. До прийняття в 1933 році Двадцятої поправки до Конституції США датою інавгурації було 4 березня.

Під час інавгурації президент складає присягу (чи обіцянку): «Я, (прізвище, ім’я), урочисто клянусь (або обіцяю), що буду сумлінно виконувати посадові обов’язки президента Сполучених Штатів і в повну міру своїх сил підтримуватиму, охоронятиму і захищатиму Конституцію Сполучених Штатів».

Наприкінці присяги традиційно додають ще слова: «Хай допоможе мені Бог» (So help me God), хоча Конституцією вони не вимагаються.

Заробіток

Президент у встановлені терміни отримує за свою службу фіксовану винагороду, яка не може змінюватися протягом періоду, на який його обрали. Також у межах цього періоду він не може отримувати ніяких інших доходів від Сполучених Штатів або будь-якого зі штатів. Однак може отримувати гроші з інших джерел (наприклад, від продажу книг) [11] .

Резиденція

Резиденція президентів (починаючи з другого, Джона Адамса) — Білий дім у Вашингтоні. Робочий кабінет (починаючи з Вільяма Тафта) — овальний кабінет Білого дому. Заміська резиденція — Кемп-Девід.

Повноваження та обов’язки

Президент є головнокомандувачем армії і флоту Сполучених Штатів і поліції окремих штатів, коли вона призивається на дійсну службу США.

Президент США має право:

  • зажадати думку в письмовому вигляді від вищої посадової особи в кожному з виконавчих департаментів з будь-якого питання, що стосується їхніх посадових обов’язків
  • дарувати відстрочку виконання вироку, а також помилування за злочини проти Сполучених Штатів, виняток становлять справи імпічменту (не тільки власного, а й чиновників інших рівнів).
  • за порадою і за згодою сенату укладати міжнародні договори за умови їх схвалення двома третинами присутніх сенаторів
  • заповнювати всі вакансії, що відкриваються в період між сесіями сенату, видаючи посвідчення на посади, термін дії яких закінчується в кінці його наступної сесії
  • у надзвичайних випадках може скликати обидві палати Конгресу або будь-яку з них
  • у разі розбіжностей між палатами Конгресу з приводу часу перенесення засідань, переносити їх самостійно на такий час, який він визнає доречним.

Президент США за порадою і за згодою сенату призначає послів, інших офіційних представників і консулів, суддів Верховного суду і всіх інших посадових осіб США, призначення яких Конституцією не передбачається в іншому порядку і посади яких встановлюються законом (але Конгрес може законом надати право призначення таких нижчих посадових осіб, яких вважатиме доречним, президенту одноосібно, судам або головам департаментів).

Президент періодично надає Конгресу інформацію про становище країни і рекомендує до його розгляду такі заходи, які він вважатиме необхідними та доцільними.

Президент США приймає послів та інших офіційних представників, зобов’язаний піклуватися про те, щоб закони виконувалися сумлінно, засвідчує на посаді всіх посадових осіб Сполучених Штатів.

Припинення повноважень

Відрізняються такі випадки:

  1. Закінчення строку повноважень — найчастіший випадок.
  2. Кончина; чотири президенти — У. Гаррісон, Тейлор, Гардінг і Ф. Рузвельт померли на посаді своєю смертю, чотири — Лінкольн, Гарфілд, Мак-Кінлі і Кеннеді — були вбиті.
  3. Добровільна відставка, якою поки скористався тільки президент Ніксон (див. Вотергейтський скандал).
  4. Президент може бути усунений з посади після засудження в порядку імпічменту за державну зраду, хабарництво чи інші серйозні злочини. Поки що жоден президент не був усунений з посади, проте були 5 спроб імпічменту: Ендрю Джонсона в 1868 році, Річарда Ніксона в 1974 році, Білла Клінтона в 1998 році і Дональда Трампа в 2020 та в 2021 роках.

Порядок заміщення посади

У разі відсторонення президента від посади, його смерті, відставки або нездатності здійснювати повноваження і обов’язки, вони переходять до віцепрезидента США. Початковий текст конституції США був двозначним і допускав як тлумачення, згідно з яким віцепрезидент одержує тільки повноваження та обов’язки (тобто стає, умовно кажучи, «в. о. президента США»), так і тлумачення, згідно з яким віцепрезидент отримує саму посаду (тобто стає президентом США і складає відповідну присягу). Протягом XIX століття та XX століття це положення завжди практично тлумачилося в тому сенсі, що віцепрезидент стає повновладним президентом, перший прецедент такого переходу повноважень відбувся з Джоном Тайлером в 1841, який після смерті Вільяма Гаррісона негайно проголосив себе президентом США і відмовлявся друкувати листи, адресовані «в. о. президента». Лише в 1967 році прийнята 25-а поправка до Конституції, згідно з якою в такому випадку однозначно «віцепрезидент стає президентом», а на вакантну посаду віцепрезидента Конгрес США повинен, за представленням чинного президента, призначити нового віцепрезидента.

У разі відсторонення, смерті, відставки або недієздатності як президента, так і віцепрезидента, Конгрес може ухвалити закон, що вказує, яка посадова особа виконуватиме обов’язки президента, поки не буде усунена причина нездатності президента виконувати свої обов’язки або не обрано нового президента. З 1947 діє закон, згідно з яким президента заміщають на його посаді наступні офіційні особи в такому порядку (вказано сучасний склад міністерств, включно з створеними після 1947 р.):

  1. віцепрезидент
  2. спікер Палати представників (після звільнення з посади спікера і члена Палати представників)
  3. Тимчасовий президент Сенату (традиційно цей пост займає старший сенатор з партії більшості)
  4. державний секретар
  5. міністр фінансів,
  6. міністр оборони
  7. міністр юстиції
  8. міністр внутрішніх справ,
  9. міністр сільського господарства,
  10. міністр торгівлі
  11. міністр праці
  12. міністр охорони здоров’я і соціальних служб
  13. міністр житлового будівництва і міського розвитку
  14. міністр транспорту
  15. міністр енергетики
  16. міністр освіти
  17. міністр у справах ветеранів
  18. міністр внутрішньої безпеки.

Після віцепрезидента і голів палат в списку йдуть міністерські посади Кабінету США в порядку виникнення (останнім йде Міністерство внутрішньої безпеки, створене в 2003 р.). До 1947 р. голови палат Конгресу не мали пріоритету над міністрами; цей пріоритет введений Гаррі Труменом для зменшення ймовірності ситуації, коли президент сам призначає свого наступника. Станом на 2020 рік список налічує всього 18 посад.

Порядок заміщення обмежений тією умовою, що особа, яка вступає в обов’язки президента, має бути громадянином США за народженням на їхній території, мати не менше 35 років від народження і жити в США 14 років (якщо одна з цих умов не виконується, то відповідна особа пропускається, і право заміщення переходить до наступного номера у списку). Неможливий перехід президентських повноважень до тимчасового виконувача обов’язків спікера чи міністра; особа, яка отримує президентські повноваження, має бути до моменту відкриття вакансії на цій посаді офіційно призначеною (обраною Конгресом). Знову ж таки, не існує чинних законів, що уточнюють, чи стає ця особа президентом чи в. о. президента; прецедентів такої передачі влади поки не було.

Наступні президенти: Тайлер, Філлмор, Е. Джонсон, Артур, Т. Рузвельт, Кулідж, Трумен, Л. Джонсон і Форд вступили на посаду з поста віцепрезидента, причому Форд раніше не був обраний і на цей пост, а призначений Конгресом за поданням президента. Т. Рузвельт, Куллідж, Трумен і Л. Джонсон були обрані згодом на чергових виборах.

Тимчасова передача обов’язків

У деяких випадках віцепрезидент виконує обов’язки президента дуже короткий час. Відповідно до пункту 3 25-ї поправки, президент у такому випадку зобов’язаний перед даною процедурою подати заяву до Конгресу про свою недієздатність, а після неї — зворотню заяву. Усього така процедура за всю історію США відбувалася чотири рази (чинні президенти країни проходили медичні процедури під наркозом):

  1. 13 липня 1985 року Рональду Рейгану були видалені ракові поліпи з прямої кишки. 8 годин президентом США був Джордж Буш-старший.
  2. 29 червня 2002 року Джорджу Бушу проводили колоноскопію. 2 години президентом США був Дік Чейні.
  3. 21 липня 2007 року Джорджу Бушу проводили колоноскопію. 2 години президентом США був Дік Чейні.
  4. 19 листопада 2021 року Джо Байдену проводили колоноскопію. 1,5 години президентом США була Камала Гарріс[12] .

Династії президентів

Три президенти були нащадками попередників:

  • Джон Квінсі Адамс — син Джона Адамса;
  • Бенджамін Гаррісон — онук Вільяма Генрі Гаррісона;
  • Джордж Буш-молодший — син Джорджа Буша-старшого;
  • Франклін Делано Рузвельт — далекий родич Теодора Рузвельта (крім цього, він був іще й одружений з його племінницею Елеонорою).

Також президентом Конфедеративних Штатів Америки, був зять Закарі Тейлора Джефферсон Фініс Девіс.

Про автора

admin administrator