Хто виплачує одноразову допомогу при народженні дитини у 2022 році

Авторadmin

Хто виплачує одноразову допомогу при народженні дитини у 2022 році

Виплати при народженні дитини 2022

Утримання дітей потребує збільшення бюджету сімї, тому держава передбачила соціальні гарантії у вигляді виплат з бюджету для матеріальної підтримки батьків дитини. Ці виплати напряму пов’язані зі статусом одного із батьків та дитини та їх рівнем матеріального забезпечення. Розглянемо основні із них.

Розміри соціальних виплат у вигляді допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей одиноким матерям, аліментів на дітей, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування та інших соціальних виплат малозабезпеченим батькам напряму пов’язані із розміром прожиткового мінімуму, затвердженим в Держбюджеті на 2022 рік. Адже саме цей показник виступає базою для визначення розмірів соціальних допомог на дітей (див. Таблиця 1).

Прожитковий мінімум у 2022 році

Соціальні та демографічні групи населення

Розміри у 2022 році, грн

1 січня – 30 червня

1 липня – 30 листопада

1-31 грудня

Для дітей віком до 6 років

Для дітей віком від 6 до 18 років

Для працездатних осіб

Для осіб, які втратили працездатність

Переглядайте статтю «На які показники вплинуло підвищення мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму у 2022 році». Отримайте всі відповіді щодо бухгалтерського й кадрового обліку на ІТ-платформі LIGA360. Покрокові інструкції, експертні роз’яснення, свіжа аналітика. Подробиці за посиланням.

Конкретні розміри допомог на дітей встановлений в Законі України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-XII (далі – Закон № 2811) та в підзаконних нормативних актах, які вказують кому і куди звертатися за допомогами та як змінюється їх величина.

Виплачують державну допомогу сім’ям з дітьми за кошти Держбюджету.

Батьки звертаються до органів соцзахисту населення за місцем проживання для призначення і виплати таких видів допомог:

– у зв’язку з вагітністю та пологами (окрім жінкам – військовослужбовцям);

– при народженні дитини;

– при усиновленні дитини;

– на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;

– на дітей одиноким матерям;

– на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність.

Виплати у зв’язку із вагітністю та народженням дитини у 2022 році

На державну допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами можуть розраховувати всі жінки (у т. ч. неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (ст. 7 Закону № 2811). Тобто, сюди не потрапляють працюючі жінки та жінки, які є самозайнятими особами та які є застрахованими особами. Умови її виплати виписані в Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751 (далі – Порядок № 1751).

На державну виплату у зв’язку з вагітністю та пологами претендують жінки:

– які проходять військову службу;

– зареєстровані як безробітні та непрацюючі жінки;

– які не працюють, але навчаються, зокрема, аспірантки, докторантки, клінічні ординатори, студентки закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;;

– звільнені з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи, організації.

Розмір допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами цій категорії жінок становить 100% середньомісячного доходу (стипендії, грошового забезпечення, допомоги по безробіттю тощо) жінки, але не менше 25% від прожиткового мінімуму для працездатної особи із розрахунку на місяць.

Тому мінімальний місячний розмір такої допомоги у 2022 році складе:

– із 1 січня – 620,25 грн;

– із 1 липня – 650,00 грн;

– із 1 грудня – 671,00 грн.

Такий її розмір призначають жінкам, котрі не мають джерел доходів. Натомість решті категорій жінок розмір цієї допомоги обчислюють множенням середньоденного доходу на кількість календарних днів тривалості відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, але не менш мінімального розміру такої допомоги з розрахунку на місяць.

Допомогу при народженні дитини надають одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною, на підставі свідоцтва про народження дитини.

Розмір цієї допомога при народженні першої та кожної наступної дитини становить 41280 грн. Проте одноразово батьки отримують допомогу в сумі 10320 грн, а решту суми допомоги виплачують упродовж наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн/місяць).

Як оформлювати та оплачувати декретну відпустку читайте у статті. Знаходьте з-поміж 1,4 тис. ситуацій та алгоритмів дій для бухгалтера – на ІТ-платформі LIGA360. Замовте презентацію професійних рішень LIGA360: Бухгалтер та LIGA360: НR прямо сьогодні.

Допомога на дітей одиноким матерям у 2022 році

Допомогу на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, – до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надають у розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців (ст. 18 3 Закону № 2811).

Тому максимальний розмір такого виду допомоги на 2022 рік представимо у таблиці 2.

Допомога на дітей одиноким матерям у 2022 році

Вік дитини

Розмір, грн

1 січня – 30 червня

1 липня – 30 листопада

1-31 грудня

Допомога на дитину

Кожна сім’я має право на отримання допомоги при народженні дитини. Сума виплат незмінна та не залежить від того, чи це перша чи, наприклад, третя дитина.

Розмір допомоги становить 41 280 гривень. Виплата здійснюється одноразово в розмірі 10 320 гривень, решта суми виплачується протягом 36 місяців рівними частинами (по 860 гривень щомісяця).

Право на допомогу при народженні має один із батьків дитини, опікун (усиновлювач), які постійно проживають разом з дитиною та перебуватимуть у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Онлайн: перейдіть за посиланням

Заповніть заявку на отримання комплексної послуги єМалятко.

Зверніться до органу соціального захисту населення чи ЦНАП за місцем проживання. Необхідні документи:

  • паспорт одного з батьків чи документ, який посвідчує особу;
  • код ІПН;
  • довідка про реєстрацію місця проживання (якщо у вас ID-картка);
  • свідоцтво про народження дитини;
  • номер банківського рахунку для соціальних виплат;
  • опікунам — рішення суду про встановлення опіки;
  • документи, що засвідчують народження дитини ( у разі народження дитини за межами України).

Кожна сім’я, у якій народилася дитина, отримує від держави “пакунок малюка”. У наборі, собівартість якого — близько 5 тисяч гривень, є найнеобхідніші речі для немовлят та їхніх мам.

До пакунку входять одяг для малюка, пелюшки, підгузки, ковдра, матрац, розвивальний килимок та іграшки, засоби для догляду та гігієни.

“Пакунок малюка” видається на кожну народжену дитину, незалежно від матеріального стану родини.

Отримати пакунок може матір дитини або батько, родичі, патронатні вихователі, які безпосередньо доглядатимуть за малюком.

Зверніться до уповноваженого працівника пологового будинку.

Якщо ви не отримали “Пакунок малюка” у пологовому будинку, подайте заяву до органу соціального захисту населення за місцем проживання. Це потрібно зробити не пізніше, ніж через 30 календарних днів з дати народження малюка.

Грошова допомога у розмірі 1 700 грн виплачується щомісячно на третю і кожну наступну дитину у сім’ї. Виплати здійснюються до тих пір, поки дитині не виповниться 6 років.

У разі одночасного народження двох і більше дітей, внаслідок чого сім’я набула статусу багатодітної, виплата здійснюється на кожну таку дитину.

Виплату отримує один з батьків, які постійно проживають разом з дитиною.

Заповніть заявку на отримання комплексної послуги єМалятко.

Зверніться до органу соціального захисту населення чи ЦНАП за місцем проживання. Необхідні документи:

  • паспорт одного з батьків чи документ, який посвідчує особу;
  • свідоцтва про народження дітей;
  • посвідчення багатодітної сім’ї;
  • номер банківського рахунку для соціальних виплат (якщо сім’я отримує щомісячну допомогу при народженні, вона може надати реквізити банківської картки, на яку зараховуються 860 грн).

Допомога одиноким батькам надається на дітей віком до 18 років, а якщо діти навчаються — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років.

На отримання допомоги має право особа, яка виховує дитину одна, а саме:

  • мати (усиновлювач), яка не перебуває у шлюбі, одинока матір або батько, якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про іншого з батьків або запис про іншого з батьків проведено за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини;
  • мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують пенсію у разі втрати годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника.

Розмір допомоги одиноким батькам залежить від середньомісячного доходу сім’ї та прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У 2020 році максимальна сума виплат зросте двічі.

Про автора

admin administrator