Хвороба ягід полуниці

Авторadmin

Хвороба ягід полуниці

Кому не можна вживати полуницю, попри усю її користь

Сезон полуниці стартував, солодка червона ягода уже доступна на прилавках магазинів. Ласувати полуницею полюбляють як діти, так і дорослі. Хтось обирає полуницю на десерт, хтось як чудовий спосіб перекусити. Втім, як виявилось, полуницю можна їсти не усім.

Звісно, якщо ви здорові, проблем із вживанням полуниці не буде. Однак від солодкої ягоди краще відмовитися за певних станів зі здоров’ям чи наявності захворювань. Далі розповідаємо – про які саме хвороби мова.

Але почнемо з того, скільки ж полуниці можна їсти, навіть якщо ви абсолютно здорові.

Скільки полуниці можна з’їсти за день.

Лікарі рекомендують вживати приблизно 4 – 6 ягід полуниці щодня, залежно від розміру ягоди, але не більше 8. Зауважте, що нутріціологи радять додати до свого раціону 200 грамів фруктів, але різних. Відтак, у тарілку з фруктами варто покласти 3 – 4 полуниці.

У восьми ягодах полуниці достатня кількість вітаміну С для отримання денної норми, а також мінімальний вміст цукру (8 грамів) і калорій (50 калорій).

Харчова цінність полуниці

Полуниця – це не просто смачно, а й корисно. Її часто називають “королевою фруктів” і не дарма, адже в ній міститься багато корисних речовин (на одну чашку):

  • 11,5 г вуглеводів;
  • 3 г харчових волокон;
  • 7,34 г цукру;
  • 1 мг натрію;
  • 0,3 г жиру;
  • 16 мг кальцію;
  • 58,8 мг вітаміну С;
  • 153 мг калію;
  • 24 мг фосфору.

Чим корисна полуниця

Ягоди – хороша заміна шкідливим продуктам – полуницю можна їсти свіжою, замороженою, додавати до десертів чи смузі. А ще полуниця досить солодка, тож може стати гарною заміною десерту.

Полуниця має високий вміст клітковини – завдяки цьому можна знизити рівень холестерину та регулювати рівень цукру в крові. Потрібна клітковина і для травлення.

Містить елагову кислоту, яка захищає клітини тіла від пошкодження вільними радикалами. Вчені ввжають, що елагова кислота запобігає обвисанню шкіри та покращує природні механізми детоксикації організму.

Полуниця – це також високий вміст антоціанів та антиоксидантів, які потрібні для зниження ваги, адже допомагають організму зменшити шкоду від вільних радикалів. Вільні радикали також можуть спричинити хвороби серця, артрит, запалення і синдром подразненого кишківника.

Завдяки високому вмісту вітаміну С, споживання полуниці покращує здоров’я очей, зміцнюються капіляри в очах і зменшується ризик дегенерації жовтої плями.

Ба більше, свіжа полуниця здатна знижувати артеріальний тиск, а відтак – уникнути інфарктів та інсультів. А ще ця ягода містить калій, який зменшує запалення і кров’яний тиск.

І зрештою, кому ж не можна їсти полуницю, попри всю користь цієї ягоди.

Виключити споживання полуниці потрібно:

  • людям, які страждають на діабет, подразнення кишківника, коліт;
  • якщо у вас є діарея чи болі в шлунку — через вміст органічних кислот не рекомендується їсти полуницю;
  • якщо у вас є камені в нирках чи ниркова недостатність — в полуниці міститься оксалат натрію і саме з цієї речовини складаються камені в нирках;
  • і звісно, якщо у вас алергія — саліцилати, які присутні в полуниці, можуть викликати кропив’янку.

Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.

Хвороби полуниці: фото, опис, лікування

Ваша садова суниця стала непоказно виглядати і відмовляється плодоносити? Перевірте, чи не атакував її небезпечна недуга. Ми розповімо, як боротися з хворобами полуниці та які профілактичні заходи вжити, щоб врятувати урожай.

Кожна хвороба активно розвивається в певних умовах. Це потрібно врахувати при виборі сорту для конкретної місцевості. Найчастіше садова суниця страждає від різних недуг, коли дозрівання ягід відбувається в прохолодну і вологу погоду. Тому потрібно приділити особливу увагу ранній діагностиці хвороб садової полуниці та їх профілактики.

  • 1 Сіра гниль
  • 2 Біла плямистість, або рамуляриоз
  • 3 Бура плямистість
  • 4 Вертициллезное в’янення
  • 5 Фітофтороз
  • 6 Борошниста роса
  • 7 Іржа листів
  • 8 Зморшкуватість листя
  • 9 Заходи боротьби з хворобами полуниці
  • 10 Народні засоби від хвороб полуниці

Сіра гниль

Ця хвороба полуниці проявляється як під час цвітіння, так і в період плодоношення. Розповсюдженню збудника (грибка ботритісу) сприяє волога погода. Листя і ягоди рослини покриваються бурими або темно-сірими плямами, нерідко на них утворюється пухнастий сірий наліт. В результаті чого зелені плоди засихають, а зрілі – стають водянистими і швидко загнивають.

Біла плямистість, або рамуляриоз

Ця хвороба листя полуниці також вражає черешки і квітконоси. На рослині з’являються округлі плями діаметром близько 2 мм. Спочатку вони червонувато-бурі, а з часом стають білими з темно-червоною облямівкою.

Бура плямистість

Бура плямистість теж вражає листя, але переважно старі. Вони покриваються червоно-бурими великими плямами, які згодом розростаються, темніють і обростають чорними грибковими спорами. Хворі листки засихають і відмирають.

Вертициллезное в’янення

При цьому захворюванні листя суниці теж покриваються темними плямами, поступово на них розвивається міжжилковий некроз. В першу чергу засихають старі нижні листки, а потім поступово гине вся рослина. Якщо хвороба переходить на кореневу систему, корені перетворюються в суху гниль. На місце хворих рослин не можна висаджувати нові кущики полуниці, оскільки грибок зберігається в грунті.

Фітофтороз

Розрізняють дві форми цієї хвороби: швидкоплинну і хронічну. У першому випадку на початку вегетаційного періоду в’януть квітконоси або весь кущик, оголюються корені, а на поздовжньому розрізі вони набувають червонуватого відтінку. При хронічному фузариозі хворі рослини відстають у рості, листя дрібнішають, набувають чашоподібну форму і сіруватий відтінок. Поступово листя засихають, квітконоси коротшають, вуса з’являються рідко, а ягоди не зав’язуються. Рослина гине через 2-3 роки після зараження.

Борошниста роса

Ця хвороба листя і ягід полуниці швидко поширюється у вологу погоду і в загущених посадках. Рослина покривається сіро-білим нальотом, листя скручуються в трубочку, їх зворотна сторона набуває рожевий відтінок, а хворі ягоди виглядають так, ніби їх хтось посипав борошном.

Іржа листів

Ця хвороба атакує полуницю переважно навесні. У травні на листках з’являються руді або жовтувато-бурі опуклі плями. Це місця розповсюдження грибкових спор. Хворі листя передчасно всихають.

Зморшкуватість листя

Це небезпечне вірусне захворювання нерідко переносить попелиця, тому важлива своєчасний захист полуниці не тільки від хвороб, але і від шкідників. Листя, уражені зморшкуватістю, дрібнішають, їх краю жовтіють, тканина між жилками зморщується, а самі жилки світлішають і викривляються. Рослини рятує лише профілактична обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників.

Заходи боротьби з хворобами полуниці

Від хвороб садову суницю врятують правильна агротехніка і регулярні обприскування фунгіцидами (бажано біологічного походження) та іншими препаратами. З наведеної нижче таблиці ви дізнаєтесь, як часто і чим обробити полуницю від хвороб.

Хвороба

Кратність обробок

Народні засоби від хвороб полуниці

Якщо ви не хочете “труїти” рослини “хімією“, використовуйте безпечний народний засіб від хвороб полуниці. Так, для боротьби з сірою гниллю під час появи бутонів обприскати посадки настоєм гірчиці. Для цього 100 г порошку гірчиці залейте10 л окропу і настоюйте 2 дні, після чого розведіть водою (1:1) і обробіть рослини за допомогою пульверизатора. Також для профілактики поруч з полуничною грядкою посадіть цибулю та/або часник.

Проти борошнистої роси полуниці на початковій стадії розвитку хвороби допомагають обприскування настоєм перепрілого сіна. 1 кг сіна залийте 3 л води, настоюйте протягом 5 годин, потім процідіть і отриманою рідиною у вечірній час обробляйте полуницю 3-5 разів за сезон з інтервалом 5-7 днів.

Для профілактики весняних хвороб полуниці корисно обпилювати молоді кущики деревною золою (з розрахунку 70 г на 1 кв. м). Якщо грибкові захворювання все ж здолали рослини, обприскати їх настоєм часнику. Це народний засіб допомагає і від шкідників. Щоб його приготувати, розітріть 500 г часнику, залийте 10 л води і настоюйте три доби. Після чого процідіть настій через марлю і розбавте водою в пропорції 1:1.

Також раз в 10 днів (починаючи з травня) для профілактики грибкових і вірусних хвороб обприскуйте кущі полуниці розчином йоду (10 мл на 10 л води).

Якщо у вашої полуниці змінилося забарвлення листя, але ці ознаки не схожі ні на одну з вищеописаних хвороб, прочитайте наші статті Чому жовтіє листя полуниці і Чому у полуниці червоніє листя. Можливо, там ви знайдете відповіді на питання, що сталося з вашою полуницею і як її врятувати.

Хвороби полуниці та їх лікування: збираймо ягоди, а не гриби

Хвороби полуниці – знайома проблема майже кожної ділянки через велику вразливість цієї культури. Захворювань, від яких потерпає полуниця, чимало, і краще знати напевне, від чого жовтіє листя полуниці та якою має бути обробка полуниці від сірої гнилі.

Полуниця посідає перше місце серед ягідних культур за площами вирощування в Україні, дві третини цих грядок – у приватних садах. Тому хочу порадити надто завзятим садоводам і господиням, які хочуть зняти із сотні кущиків ледь не центнер ягід – схаменіться із підживленням!

Забагато азоту провокує на ягодах сіру гниль або борошнисту росу. Цей самий ефект дає підживлення полуниці свіжим гноєм, курячим послідом, рясний полив холодною водою. Хай краще ягідки будуть невеликі, але солодкі – для цього достатньо підживлення попелом чи калійними добривами.

Полуниця: хвороби та симптоми

Сіра гниль – хвороба полуниці, яка активізується в основному після дощів. На полуничних листках вона проявляється коричневими чи сіруватими плямами, на ягодах – всиханням або в дощову погоду ягоди можуть вкритися сірим пухом. Знову ж таки, сіра гниль на полуниці майже не розвивається на сонячній ділянці, яка добре вентилюється, проте серед бур’янів грибок почуває себе як вдома. А так можна й половини врожаю не дорахуватись.

Борошниста роса – грибкова хвороба полуниці, лікування якої необхідно починати при появі першого ураженого листя. Цей грибок активізується з першими градусами тепла і вже на молодій розетці можна побачити білий наліт. Якщо вчасно не обприскати кущики, листочки позгортаються, а ягідки вкриються білим нальотом із неприємним запахом. І навіть компот не можна зварити з уражених ягід, а вже грибного супу нам не треба! Борошниста роса гине за температури 35 °С. Тому не допускайте загущення й забур’янення грядок, і грибок не затримається на вашій ділянці.

Фузаріозне в’янення – непроста хвороба полуниці, лікування якої краще почати якомога скоріше. Хвороба уражує судини коренів, не даючи засвоюватись воді та мінеральним речовинам. Симптоми захворювання проявляються вже під час цвітіння. Основна ознака – на листі з’являються плями, потім листя в’яне, наче рослину не поливали. Через 5–6 тижнів після зараження кущі буріють і всихають, розетки розкладуються на землі, плоди засихають. Важливо сильно уражені рослини одразу викопати й знищити.

Біла плямистість – хвороба полуниці, яка виникає через грибок. Як і в інших випадках, хвороба активізується у вологу погоду, проявляючись дрібними бурими цяточками з малиновою облямівкою, які з часом біліють. На стеблах і квітконосах утворюються довгі плями. Хвороба прогресує зі збільшенням температури й може призвести до загибелі багатьох кущиків полуниці.

Бура плямистість – цю хворобу полуниці важко сплутати з іншою, бо вона проявляється червонястими плямами, які розростаються на листях, які здалеку можна прийняти за пізні стиглі ягоди. Проблема в тому, що через грибок в листі порушується фотосинтез, 70–90% тканин у ньому гине. Важливо своєчасно видаляти уражене листя й обробляти здорові рослини від грибка.

Чим обробляти: народні та професійні засоби

Незважаючи на поради селян і дачників, я застерігаю з обережністю застосовувати бордоську рідину на полуниці: це доволі делікатна рослинка, легко можна попалити її ніжне листя.

З народних засобів найбільш безпечні такі розчини:

– Обприскуйте від сірої гнилі бутони настоєм гірчиці (100 г порошку на 10 л гарячої води, витримати 2 дні).

– При перших ознаках борошнистої роси покропіть полуницю настоєм сіна (1 кг на 3 л води, настоюйте добу). Обробка раз на тиждень.

– Обпилюйте грядки деревним попелом (100 г на 1 кв. м).

– Обробіть рослини з ознаками хвороб настоєм часнику (0,5 кг на 10 л води, витримайте 2–3 дні).

– Обробіть розчином борної кислоти для імунітету від грибків (10 г на 10 л води).

– Обприскайте від борошнистої роси сірчанокислим цинком (20 г на 10 л води).

– Обприскуйте молочною сироваткою (1 л сироватки на 9 л води) для профілактики й лікування грибків.

На чималих площах краще захищати полуницю від хвороб більш надійними способами:

– У період росту розетки – Страж, 9 мл на 5 л води на 1 сотку.

– На початку утворення бутонів – Цілитель, 25 г на 3–5 л води на 1 сотку.

– У кінці цвітіння – Страж, 6 мл на 3–5 л води на 1 сотку.

– Після збору ягід – Страж, 9 мл на 5 л води на 1 сотку.

Всі препарати від хвороб полуниці краще змішувати з препаратами від шкідників, щоб не проводити обробку двічі. Пам’ятайте, що в бакові суміші не додають препарати від бур’янів, лише препарати від хвороб і шкідників, бо це буде завеликий стрес для полуниці.

Я дуже радію, що з року в рік полуниця стає популярнішою серед наших господарів. І запорукою відмінного врожаю є не лише правильний догляд, а й обробка якісними й безпечними вітчизняними препаратами від хвороб полуниці.

Про автора

admin administrator