Кислий калій добрива

Авторadmin

Кислий калій добрива

Калійні добрива: призначення і застосування

Які культури можна підживлювати калійними добривами

Калійні добрива: види та застосування

Застосування калійних добрив сприяє підвищенню імунітету рослин до різних грибкових захворювань. Овочеві теплолюбні культури при повноцінному калійному живленні краще переносять холодні температури і несприятливі погодні умови.

Значення калійних добрив дуже важливо і в тому випадку, якщо рослина відчуває гостру нестачу калію, її стебло погано розвивається, має вигнуту форму, бліде забарвлення. Коренева система таких рослин погано розвинена, у зв’язку з чим, значно знижується врожайність, плоди стають дрібними і пухкими, а листя і стебла уражаються різними захворюваннями.

Читайте також: Мікродобрива

Те, що рослині необхідні калійні або азотні добрива, можна помітити по листках, які по краях чорніють, згортаються і висихають.

Калійні добрива: види та їх особливості

Залежно від різновиду культур і проблем, пов’язаних з нестачею калію та інших елементів, застосовуються різні органічні добрива, калійні добрива, види яких ми розглянемо нижче.

Сульфат калію

Це калійне добриво вважається одним з найкращих і універсальних. У ньому міститься близько 50% калію і відсутій хлор. Це добриво розчиняється у воді дуже добре. Сульфат калію вноситься як основне добриво у весняний період.

Хлористий калій

Процентний вміст калію досягає 65%. Перевагою такого добрива є те, що вступаючи в ґрунт, чорнозем, калій і хлор розщеплюється на речовини, доступні для рослин. Слід пам’ятати, що хлоромісткі калійні добрива окисляють ґрунт, тому в розчин з готовим добривом необхідно додавати вапно.

Калімагнезія

Містить 35% калію, хлор і магній. Прекрасно засвоюється кореневою системою рослин, тому часто використовується в якості основної підгодівлі. Для ґрунтів з дефіцитом магнію, таке добриво необхідно.

Калійні солі

Це найбільш сильні калійні добрива, які підходять для будь-яких овочевих культур. Високий процентний вміст хлору робить це добриво небезпечним для таких чутливих рослин, як помідори, картопля. Калійні солі потрібно вносити в грунт в осінній період при підготовці ділянки до зими.

Ця класифікація калійних добрив найбільш повно відображає все розмаїття добрив такого типу.

Як правильно використовувати калійні добрива

Найбільш оптимальним способом внесення калійних добрив є їх додавання в ґрунт в осінній період, оскільки в багатьох з них міститься хлор, який нейтралізується під впливом холодних температур і вимивається разом зі снігом. Деякі види калійних добрив, що не містять хлор, можна вносити в малих дозах і навесні і влітку.

Плодоносним ягідним культурам необхідний хлористий калій, розчин якого вноситься під кореневу систему. Кислим ґрунтам необхідне отримання калійних добрив із вмістом хлору. Також такі добрива необхідні при рясних опадах. При помірній кількості дощів краще внести сульфат калію.

Не можна додавати калійні добрива в період сходів насіння і розвитку кореневої системи. Краще вносити добрива малими порціями кілька разів за осінній період. Особливо потребує цього ґрунт з високим вмістом торфу.

На цьому наша стаття «Калійні добрива: види та застосування» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у виборі добрива для Ваших рослин. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику про добрива де Ви дізнаєтеся багато корисної інформації про добрива, які вони мають основні елементи живлення.

Читайте також:

Калійні добрива: види, особливості застосування та переваги

Калій разом з азотом і фосфором входить до групи NPK, яку, зазвичай, агрономи вносять з добривами для отримання високого та стабільного врожаю, тож про його важливість у системі живленні, мабуть, ніхто не сперечатиметься. Але є аграрії, що недооцінюють його значимість. Тож SuperAgronom.com вирішив з’ясувати, навіщо потрібно вносити калійні добрива, які вони є та чим сільськогосподарським культурам загрожує нестача цього елемента у ґрунті?

Калій поліпшує стійкість культур до повітряної посухи, хвороб, шкідників, забезпечує транспорт продуктів фотосинтезу з вегетативних органів до органів плодоношення. Але, на відміну від інших елементів, він виноситься із врожаєм у невеликій кількості, оскільки переважно зосереджений у соломі та інших пожнивних рештках культур.

Калій бере участь у процесах формування квіток і плодів. За його нестачі рослини схильні до різних хвороб, листки жовтіють, буріють і відмирають. Його додають і в період сходів, і в період підготовки рослини до зими. Наприклад, у критичні фенофази росту і розвитку сої дуже важливо забезпечити їй повноцінне живлення і поповнити усі існуючі дефіцити — особливо калію, оскільки це може суттєво вплинути на рівень майбутньої врожайності.

Недостатня забезпеченість рослин калієм відчутно обмежує дію азоту, особливо це стосується низькобуферних ґрунтів. Повне задоволення потреб рослин у калії та фосфорі сприяє підвищенню загальної здатності краще підлаштовуватися під стресові умови та якомога безболісно їх переносити, що, зокрема, включає посухостійкість та зимостійкість в озимих культур.

Дія калійних добрив підвищується у сівозміні з травами, що виносять із ґрунту велику кількість цього елемента живлення. Вони, хоч і менш рухомі, аніж азотні, на ґрунтах легкого гранулометричного складу при збільшеній вологості можуть вимиватися.

За інформацією Інституту живлення рослин, валовий вміст калію у ґрунті перевищує запаси фосфору та азоту разом узятих. В основному цей показник залежить від гранулометричного складу ґрунту. Найбільша кількість калію у важких ґрунтах. У підорному шарі сірих лісових та дерново-підзолистих ґрунтів вміст калію більший, аніж у орному шарі. Проте основна маса калію перебуває у нерозчинній та малодоступній для рослин формі.

Переважно у всіх ґрунтах України спостерігається підвищений вміст калію, а середній та низький — лише у 30%. Та і ефективність калійні добрива проявляють не однаково на всіх типах ґрунтів. Найбільшу потребу в них відчувають легкі дерново-підзолисті ґрунти Полісся, осушені торфяники, сірі лісові ґрунти і вилужені чорноземи Лісостепу. Стосовно Степової зони, де природний вміст калію досить високий, калійні добрива рекомендовано вносити на зрошуваних, незасолених чорноземах, оскільки на солонцюваті і засолені ґрунти їх не вносять зовсім, тому що засвоєння калію рослинами практично зводиться до нуля.

Наслідки дефіциту калію в ґрунті

Дефіцит калію:

  • посилює дихання рослин;
  • знижує інтенсивність фотосинтезу;
  • зменшує кількість вуглеводів, що необхідні в процесі росту;
  • зменшує утворення насіння;
  • призводить до того, що азот не бере участі в процесі метаболізму.

У разі дефіциту сповільнюється ріст рослин, стебла стають ламкими, що стимулює вилягання рослин. Перші симптоми нестачі цього елементу спочатку виникають на нижніх листках. А загальним симптомом є пожовтіння кінчиків і країв листків. Уражена тканина з часом висихає. На сої можуть з’являтися некритичні плями, які теж відмирають. У ячменю ж своєрідна реакція на дефіцит калію: він формує занадто велику кількість пагонів.

Ознаки К-дефіциту на ранніх стадіях не потрібно плутати з залізо-дефіцитним хлорозом у сої (ЗДХ), який трапляється на ґрунтах з високим рівнем pH (вапнякових). На противагу К-дефіциту, симптоми ЗДХ виявляються у пожовтінні міжжилкових ділянок переважно на молодому листі. Хоча при надзвичайно високому дефіциті заліза кінчики листя можуть забарвлюватися у коричневий колір і відмирати.

В умовах дефіциту калію для всіх культур рекомендується виконувати повторні обробки з інтервалом 7—10 днів. Для досягнення кращих результатів варто виконувати підживлення в комплексі з іншими препаратами.

Але! Важливо не перестаратись. Надлишок калійного живлення рослин проявляється спочатку між жилками листків і з’являється мозаїка блідих плям, які з часом буріють, і листки опадають. Ріст і цвітіння рослин затримуються, у бульбах картоплі знижується вміст крохмалю, погіршуються їхні смакові якості. Крім того, за надлишку калію в ґрунті спостерігається магнієве голодування рослин. Для балансу цих елементів доцільно вносити калійно-магнезіальні добрива, які, окрім калію, містять ще й магній.

Калійні добрива залежно від сировини, з якої виготовляються, поділяються на:

Тримай руку на пульсі важливих агрономічних новин та подій

Про автора

admin administrator