Кого слід запрошувати на вінчання

Авторadmin

Кого слід запрошувати на вінчання

Вінчання в церкві: правила і основні особливості укладення шлюбу перед лицем Господа

Народження нової сім`ї у всіх народів і в усі часи відзначається святково й урочисто. У кожній країні у такого значимого події є свої традиції та особливості. І на одній і тій же території, в залежності від держави, утвореного в той чи інший час, можуть скластися зовсім нові звичаї, правила і порядки, або повернутися, здавалося б, назавжди забуті. Наприклад, РАЦСи з`явилися тільки в радянський час, а перш в нашій країні не ставили печатки в паспортах і слово «розписатися» мало зовсім інше значення.

Здавна на Русі проводили обряд вінчання. Торжество це було неймовірно помпезним і значним за своїми масштабами. Йому передувала тривала підготовка, щоб все пройшло гладко і у гостей не було приводу перешіптуватися за спинами батьків молодят. До церковного таїнства в рівній мірі серйозно ставилися як люди бідного стану, так і знати.

На Русі обряд вінчання проводили в православній церкві. У прикрашеному позолотою храмі, перед іконописних ликом самого Господа, наречені давали обітницю священнослужителю нести взяті на себе обов`язки і відповідальність один за одного все своє життя. І клятви ці звучали абсолютно інакше, в них вкладався особливий сенс, адже і до шлюбу в ті далекі століття люди ставилися з набагато меншим легковажністю, ніж зараз. Воістину, при обряді вінчання в часи православної Русі шлюби відбувалися на небесах.

Потім, після зміни влади, в країні з`явилася інша традиція святкування та оформлення початку сімейного життя. Віра в бога опинилася поза законом, відповідно і роль церкви в житті молоді втратила колишнє значення. Головними символами шлюбного союзу стали марш Мендельсона, запис у книзі актів громадянського стану і штамп в паспорті. Православним обрядом вінчання активно протистояли більшовики, і тим, хто таємно вирішувалося на нього, загрожувала сувора кара.

А що ж сьогодні? Сучасні правила і раніше наказують обов`язкову реєстрацію в РАГСі, але тепер у молодят є можливість звернутися до вікових традицій православ`я і повінчатися. Чи проводити обряд в церкві чи ні, залежить тільки від бажання нареченого і нареченої. В останні роки вінчання стало особливо популярним. Самі священики пояснюють це тим, що сильно зросла кількість прихожан серед молодого покоління. Але є й ще одна причина, завдяки якій молодята після РАГСу поспішають під склепіння церкви, – вінчатися стало модно.

Краса самого обряду, урочистість обстановки, можливість доторкнутися до вікових православним традиціям, благословення небес, передзвін, спів церковного хору – це дуже сильні і яскраві моменти, що знаменують важливість сімейного життя і запам`ятовуються назавжди. Але тих, хто вперше планує дати клятви перед вівтарем, хвилює питання про те, як відбувається вінчання в православній церкві? Що передує самій церемонії? Які традиції збереглися до наших днів?

Основні правила вінчання

Православний обряд вінчання в церкві передбачає власні правила і закони, без яких таїнство шлюбу неможливо. Як і хрещення немовляти, так і новий союз двох людей неможливо уявити без століттями встановлених традицій. До основною з них відноситься обов`язкова вимога церкви: отримати можливість пройти церемонію заручення і вінчання можуть тільки люди, серйозно відносяться до релігії і наступні її положенням і устоям, обов`язково хрещені. Тим, хто є атеїстом і не вірує, поєднуватися шлюбом під куполом православного храму заборонено.

Вік для обряду вінчання в церкві такий: нареченому повинно виповнитися вісімнадцять років, а нареченій – шістнадцять. Велику роль для таїнства одруження в храмі відіграє і те, що не належать молоді до одного фамільного древу. У православ`ї не визнаються союзи між родичами аж до четвертого ступеня спорідненості. Такі шлюби вважаються гріхом. Тут з церквою цілком солідарна і наука. На це у вчених мужів є просте і всім зрозуміле пояснення: імунна система нащадків від батьків-родичів слабшає, сильніше виявляються спадкові захворювання (наприклад, «царська» хвороба гемофілія), і в підсумку рід вироджується.

Обряд вінчання передбачає і ще один важливий момент, без якого молодим не можна ставати перед вівтарем. Потрібно, щоб з передбачуваним шлюбом були згодні батьки. Батько з матір`ю і нареченого і нареченої повинні дати їм своє батьківське благословення. В іншому випадку вважалося, що союз не зможе стати щасливим, а потомство від нього народиться хворе і слабке. Ще з часів Давньої Русі молоді не ризикували вінчатися без згоди батьків.

Правда, іноді наречений і наречена, наперекір бажанню батька і матері, таємно збігали і укладали шлюб в невеликому храмі, взявши в свідки перших зустрічних. Але це було великою рідкістю, адже молодь зазвичай корилася волі старшого покоління. Тому нерідко зустрічалися союзи юної дівчини і старого чоловіка. І як би нареченій ні противний був вибір батьків, але не послухатися їх волі вона не могла. Виховання не дозволяло. От би й нашим сучасним юним дівчатам на якийсь час перенестися в ту епоху. Цікаво, як би тоді вони реагували на деякі обмеження, які все ж висувають нинішні батьки?

Повінчатися, за православним релігійному закону, можна бути не більше трьох разів. Усі наступні шлюби церква, на відміну від лояльних РАГСів, не визнає. Можливо, саме цим і пояснюється фортеця спілок, які полягали колись давно, ще в дореволюційний час. Однак обряд вінчання в церкві дозволено проводити тільки після реєстрації в цьому самому лояльному РАГСі. У цьому полягає суть негласного договору між державою і церквою.

Потрібно відзначити, що подібні правила існують і в більшості європейських держав. Але в католицькій Німеччині, наприклад, дозволено вінчання без попередньої реєстрації союзу в державному органі. Правда, такий шлюб ніяк не впливає на суми податків, які зобов`язані платити чоловік і жінка, які стали чоловіком і дружиною за церковним законом. Виходить, що їх сімейний статус в очах держави ніяк не змінюється. Тому німецькі молодята, як і ми, все ж не обмежуються виключно союзом перед богом.

Час вінчання теж дуже важливо. Не можна проводити обряд в період будь-якого з Великих постів і пісних днів (вівторок і четвер). Церква дозволяє вінчатися до них чи після. Це пов`язано з тим, що весільне застілля, обов`язково супутнє одруженню, служить порушенням говіння. Чи не скріплюють шлюбні союзи та в суботи, а також напередодні великих і храмових свят. Крім того, певні дні у вересні також є виключенням з календаря. Тому записатися на вінчання слід заздалегідь, краще зробити це за три тижні до передбачуваної дати. Враховувати слід і той факт, що обряд відбувається вранці або вдень, після того як завершиться літургія. Це потрібно взяти до уваги при виборі часу розпису в РАГСі, якщо обидві церемонії планується провести в один день.

Крім молодят, в церемонії беруть участь і свідки – по одному від кожної сторони. Зазвичай в їх ролі виступають незаміжня близька подруга нареченої і друг нареченого, не пов`язаний узами шлюбу. Для проведення обряду вінчання вам необхідно мати дві ікони – Ісуса Христа та Божої Матері. Зазвичай в сім`ях, що живуть згідно із законами православ`я, ці образи передаються від старшого покоління до молодшого і тому мають велику цінність. Якщо у вас немає ікон, тоді їх можна придбати в церкві. Також потрібно мати при собі обручки, за традицією одне з них повинно бути золотим, а друге – срібним. Ще одним необхідним атрибутом для майбутньої церемонії є вінчальні свічки (купуються в храмі).

Знадобляться також і два весільних рушники, одне з яких стелиться під ноги молодим, а другий під час вінчання зв`язуються їх руки. Не обійтися вам і без чотирьох носових хусток, в яких нареченим потрібно буде тримати свічки, а свідки повинні взяти ними вінці. Крім того, заздалегідь подбайте про те, щоб на вас і на нареченому були надіті натільні хрестики. Добре, якщо ними виявляться ті, які ви отримали ще немовлятами при хрещенні. Краще заздалегідь передати ці предмети (крім хрестиків) кому-небудь із запрошених гостей. Зазвичай все це привозять з собою свідки, адже в суєті наречений і наречена можуть і забути необхідне будинку.

До одягу для вінчання в церкві також пред`являються свої вимоги. Якщо уважно розглянути художні полотна, на яких відображено момент таїнства, то і костюм нареченого, і наряд нареченої дивують своєю суворістю. Так, голова нареченої повинна бути покрита, а обличчя її НЕ підфарбовані. Плаття (обов`язково білого кольору) для вінчання в православній церкві не повинно мати глибокого декольте і надто коротких рукавів. Якщо ж наряд нареченої занадто сильно відкриває руки і груди, потрібно обов`язково використовувати накидку. До сукні, обраному для вінчання в церкві, дозволяється пристебнути довгий шлейф, який, за прикметою, символізує довге і щасливе сімейне життя.

Підготовка до таїнства одруження під склепіннями церкви

Вимоги православної церкви такі, що ще до того, як встати перед вівтарем, молоді повинні в обов`язковому порядку очистити свою душу сповіддю і причаститися. Існують певні підготовчі моменти і для двох цих таїнств. Зазвичай ними нехтує молодь, яка вінчанням просто віддає данина сучасній моді. А ось релігійні пари відносяться до церковних вимогам серйозно, в силу своєї віри. В якості основного підготовчого моменту слід назвати говіння. Іншими словами, за канонами російської православної церкви, наречені повинні пройти попередню підготовку до таїнства шлюбу. Вона полягає в пості, молитвах, покаянні (сповіді) і причастя.

Крім того, більшість священнослужителів рекомендують майбутнім молодятам серйозно поставитися і до вибору храму, в якому їм належить вінчатися. Не варто виходити виключно з мальовничості околиць, міркувань зручності і так далі. Обов`язково зайдіть до церкви чи собор. Набагато важливіше відчути їх атмосферу всередині, зрозуміти, наскільки комфортно з духовної точки зору ви себе там відчуваєте. Адже іноді можна почути від оточуючих, що в одному храмі вони відчувають спокій і умиротворення, а в іншому, навпаки, їм стає тривожно.

Спробуйте визначити, чого саме вам хочеться. Якщо передбачається тихе сімейне церемонія з невеликим числом запрошених, тоді вам варто зупинитися на невеликій церкві, адже її камерна обстановка як не можна краще підкреслить значимість цього важливого і дуже особистого для пари дня. А тим, хто хоче більшої урочистості, навіть помпезності, краще вибрати для вінчання великий собор. Його багате оздоблення підкреслить ваше прагнення до пишного свята.

Коли майбутнє подружжя остаточно визначаться з тим, в якому храмі відбуватиметься обряд церковного одруження, їм потрібно зробити ще один крок – поговорити зі священиком, який і проведе таку важливу в їх майбутньому житті церемонію. Дозволяється поспілкуватися з кожним з тих, хто бере участь у службі, і вибрати того, до кого ви відчуваєте більшу довіру. Саме цьому священику ви зможете задати всі ваші запитання, поділитися сумнівами і уточнити основні моменти майбутнього обряду.

Парам, охочим узаконити свій союз не тільки в очах сучасного суспільства, а й перед обличчям бога, при проведенні обряду вінчання в церкві слід надавати особливого значення всім описаним вище вимогам. Це не просто правила – це світогляд, засноване на досвіді багатьох поколінь. А він несе в собі сакральну мудрість і таємницю століть, що допомагає наблизитися до самої суті світобудови і отримати від нього благословення. Тому й наречений, і наречена повинні йти в храм з чистим серцем.

Що ж стосується більш приземлених рад, то дівчині краще надіти взуття на невисокому каблуці, оскільки вінчання займає близько сорока хвилин – ноги швидко втомляться. У свідки варто брати людей середнього та вище середнього зросту, оскільки в іншому випадку їм виявиться досить складно утримувати вінці над головами молодих. Не плануйте застілля, орієнтуючись на чіткий час завершення церемонії, оскільки можливі затримки, тому залиште невеликий запас. А тепер давайте подивимося, як же проходить православний обряд вінчання в церкві.

Церковна церемонія одруження

Перед тим як відбудеться вінчання в церкві, наречений і наречена повинні пройти ще один важливий етап. Спочатку відбувається заручення, яке нерідко називають заручинами. Її, якщо того вимагатимуть обставини, можна розірвати перед вінчанням. За часів православної Русі ці дві церемонії відбувалися в різний час. Сенс був у тому, щоб юнак і дівчина, які виявили бажання вступити в шлюб, змогли перевірити істинність своїх почуттів і твердість намірів. Для цього вони обмінювалися обручками і, вже ставши нареченим і нареченою, деякий час перебували в цьому статусі. У сучасному суспільстві обряд заручин проводиться безпосередньо перед вінчанням вже на порозі церкви.

Варто сказати кілька слів про те, як відбувається сама церемонія, адже деякі люди думають, що це і є початок вінчання. Але це не так. Наречені і вся процесія зупиняються біля входу в храм. Нареченій слід стояти ліворуч від нареченого. З вівтаря до них виходить священик, на ньому білі святкові ризи. Підійшовши до молодої пари, він осіняє їх святим хрестом (тричі) і подає вже запалені свічки. До речі, якщо хтось з молодят вступає в церковний шлюб вже не вперше, свічки такій парі не покладаються, оскільки вони символізують чистоту і невинність як найкращий початок шлюбу.

Потім кадилом з пахощами священик обкурює майбутніх нареченого і наречену. Тим самим він ніби скріплює їх спільне бажання стати єдиним цілим перед лицем Господа. Потім слід коротка молитва, після чого священик обручає молодих кільцями, при цьому він три рази змінює їх з руки нареченої на руку нареченого. В результаті у нареченої на пальці виявляється золоте кільце, а у нареченого – срібне.

Після того як обряд заручин відбувся, наречений, наречена, свідки та гості входять до церкви. Весь шлях від притвору до центру храму супроводжується співом псалмів. Молоді стають перед аналоєм, на якому лежать два найбільших християнських символу – Євангеліє і Святий Хрест. Перший з них символізує присутність Христа, а другий означає його любов до людей.

Свідки тримають над головами молодих вінці, а священик починає читати відповідають випадку молитви. У проміжках він задає кожному з майбутніх подружжя перший найважливіший для них питання про те, чи є їх бажання вступити в шлюб добровільним, щирим, і продиктовано воно виключно любов`ю. Після того як отримані позитивні відповіді від обох, настає черга другого питання, сенс якого наступний: «Не давав чи хто-небудь із наречених обіцянки руки і серця іншій особі?» Адже все має бути чесно.

Коли отримані відповіді на всі питання, починається власне і саме таїнство Вінчання. Як правило, священик вимовляє три обов`язкові молитви. Потім він бере вінець, тричі хрестоподібно проводить їм перед обличчям нареченого, якому належить прикластися губами до образу Спасителя. На голову майбутнього чоловіка священик покладає вінець і вимовляє: «Вінчається раб Божий . ». Те ж саме чекає і наречену, тільки вона цілує образ Богородиці.

До речі, дуже цікаво значення вінців в православ`ї. В першу чергу вони є царськими і символізують новий статус подружжя, адже тепер вони в реальному сенсі один для одного стають царем і царицею. По-друге, вінці вважаються мученицькими, оскільки тепер молодятам належить боротися з проблемами власного егоїзму. І це цілком закономірно, адже побудувати міцну сім`ю можливо тільки шляхом компромісів і поступок. По-третє, вінець символізує собою можливість увійти в Царство Боже тим подружжю, які ведуть праведне життя в шлюбі.

Після покладання вінців священик вимовляє слова, звані тайносвершітельнимі. Далі слід читання витягів з Євангеліє, потім, після молитви про молодят, виноситься загальна чаша з вином, яку наречений і наречена по черзі повинні тричі пригубити. Вона символізує собою спільні радощі й прикрощі, які випадуть на долю подружжя і які їм необхідно відтепер ділити порівну.

Після того як вино пригублю, священик з`єднує праві руки молодих, пов`язуючи їх рушником, покриває своєю рукою і обводить пару тричі навколо аналоя. Все це супроводжується церковним співом. Коло, який молоді здійснюють, знаменує початок їхнього майбутнього життя в шлюбі. Іншими словами, наречені з цієї хвилини починають свій вічний шлях рука об руку. Потім священик знімає вінці. Обряд вінчання завершується тим, що молоді підходять до Царських врат і по черзі цілують ікони Христа Спасителя і Божої Матері. Потім священик і співочі проголошують многоліття нареченим і гості вітають пару, що стала подружжям перед обличчям бога, з цією знаменною і щасливою подією.

Забобони, пов`язані з вінчанням, і чи можна розірвати церковний шлюб?

Священнослужителі не раз висловлювали різке засудження забобонів, що стосуються обряду вінчання. Вони називають їх забобонами, що йдуть корінням в язичництво. Тому не потрібно малювати собі страшні картини майбутнього, якщо під час церемонії у вас або у нареченого раптом впало обручку або раптово згасла свічка. Це зовсім не означає швидку смерть одного з подружжя або ще якесь горе. Це взагалі нічого не значить.

Також не потрібно надавати велике значення іншому марновірству: хто з молодят першим стане на весільний рушник, тому і належить пальма першості в майбутній сім`ї. Ще одна дуже поширена «байка» пов`язана з довжиною вінчальної свічки: той з подружжя, у кого після завершення вінчання вона виявиться коротше, проживе менше. Також скептично священики ставляться і до повір`ям про те, що шлюби, укладені в травні, є нещасливими, оскільки чоловік і дружина маються на протязі всієї спільного життя. Церква називає всі ці, а також багато інших забобони нічим іншим, як проявом маловір`я. Тому не потрібно надавати їм хоч якесь значення.

Напевно багато пар, які одружуються під склепінням храму, задаються одним і тим же питанням: «А чи можна при необхідності знову знайти свободу?». Безумовно, ця думка виникає далеко не завжди, адже молоді люди не планують одружитися, щоб згодом розлучитися. Всі ми хочемо створити міцну щасливу сім`ю. Але життя схоже на зебру, тому краще заздалегідь знати про можливі варіанти.

Як відомо, розлучення православною церквою засуджується, однак він визнається як поблажливості до людських слабостей. Право розірвати вінчаний союз і дозволити новий належить виключно архієрею. Тим, хто бажає звільнитися від пут шлюбу, потрібно пред`явити свідоцтво про розлучення. Незважаючи на те, що в Євангеліє вказується всього одна вагома причина для розлучення, звана перелюбством, а попросту зрадою, православна церква допускає розірвання шлюбу і по ряду інших приводів.

До числа основних слід віднести наявність у одного з подружжя протиприродних пороків (напевно мається на увазі приналежність до сексуальних меншин), захворювань на проказу, сифілісом і СНІДом, невиліковних психічних розладів, підтвердженої медичними висновками наркотичної залежності та алкоголізму і так далі. Розірвати вінчаний союз можна і в тому випадку, якщо один з подружжя вчинив замах на життя дітей або другої половинки, займається звідництвом, пропав безвісти, засуджений за тяжкий злочин.

В інших же випадках, які молоді пари схильні визначати загальним формулюванням «Не зійшлися характерами», церква не бачить приводів для дозволу на розлучення. Тому перш ніж давати клятви подружньої вірності під склепінням храму, варто добре зважити твердість такого рішення, адже вінчання – це не просто красивий обряд, данина моді і бажання не відставати від інших. Це насамперед серйозний крок, який накладає відбиток на все подальше життя молодої пари.

Вінчання в православній традиції: що потрібно знати молодятам для обряду

Вінчання, або Таїнство Шлюбу — одне із семи таїнств Церкви, в якому вона дає благословення на подружній союз людям, які вступають у шлюб, на народження і християнське виховання дітей, а також молодята дають обіцянку вірності Богові і один одному

Для таїнства вінчання необхідні: вінчальні ікони: ікона Спасителя та Божої Матері; обручки; вінчальні свічки; рушники; чотири хустки; вино, хліб (коровай), фрукти та солодощі; можливі ще доповнення.

Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!

Чудові новини!

Тепер Знай.ua став ще ближче і доступніше. Швидше завантажуй додатки для Android або IOS і залишайся в курсі останніх подій. Усе це у неповторній подачі журналістів нашого порталу!

Читай Знай.ua в оновленому чаті Viber! Приєднуйтесь!

Рушник

Молодята стають на рушник в центрі храму — це означає, що вони стають єдиними і дають згоду завжди і у всьому бути разом. Стаючи на рушник, вони підтверджують, що їх бажання створити сім’ю взаємне і добровільне, що ніхто з них не давав обіцянки створити сім’ю третій особі. Вираження згоди є головна підстава для створення шлюбу, після якого він може бути освячений Церквою.

Раніше в українських сім’ях починали готуватися до цієї події заздалегідь. Кожна дівчина вишивала рушник ще з дитинства, навчаючись майстерності у мами і бабусі. Готували вишиті вироби для усіх весільних церемоній: на рушнику виносили хліб і сіль сватам, зв’язували руки молодим під час вінчання, стелили під ноги, пов’язували старостів, вішали на ікони, несли на них коровай.

Вінчальні свічки

Наречені тримають у руках запалені вінчальні свічки, які не просто підкреслюють урочистість події. Це означає, що пара протягом свого життя погоджується слідувати заповідям Господнім. Запалені свічки — подружня любов і цнотливість, духовне торжество, Божественна благодать, яка буде перебувати в шлюбі. Яскраве горіння свічок каже, що наречений з нареченою прийшли в храм щиро, без користі і розрахунку. І що в майбутньому зобов’язуються підтримувати один одного любов до Бога і Церкви, яка благословляє їх на спільне життя.

Шлюбні вінці

Ще в старозавітні і античні часи вінці були на весільних обрядах. У перші століття християнства їх не використовували. Символом укладення шлюбу було спільне причастя подружжя. З часом вінці повернулися, вже з християнським осмисленням.

В момент таїнства священик вимовляє молитви про поєднаних шлюбом і надягає на голови вінці. Їх тримають над головами молодих свідки або покладають на голови. Вінці на головах наречених — символ вінців царських і одночасно мученицьких вінців. Також вінці — символ Царства Небесного.

Кадіння

Хрестоподібне, чотиристовпне кадіння означає невидиме, таємнича присутність благодаті Духа Святого. Один з його символів — тонкий запах ладану. Саме Дух Святий робить усі святі Таїнства Церкви.

Святу Євангелію: путівник подружжя

Коли починається таїнство, священик ставить людей, які вінчаються перед Святим Євангелієм. Для повчання нареченим читаються послання апостола Павла до Ефесян про досконалість любові в шлюбі і Євангеліє про перше чудо Христа, скоєний на шлюбному бенкеті в Кані Галілейській. В молитві священик просить Бога допомогти подружжю у всякому доброму ділі, зберегти чистоту, дарувати їм дітей.

Обручки

Перед таїнством вінчання священик освячує кільця на престолі у вівтарі храму. Цим майбутні подружжя показують, що віддають свою долю Богові і просять благословення на свій союз. Кільця на святому престолі лежать поруч, символізуючи взаємну любов і єднання у вірі молодят. Священик благословляє ними нареченого і наречену і одягає. Далі молодята обмінюються обручками: наречений надягає свій перстень на руку нареченої, наречена одягає своє кільце нареченому. Обмінюються обручками тричі на честь і славу Пресвятої Трійці, яка все робить і стверджує.

Кільця підтверджують згода нареченого і нареченої тепер йти по життю разом. За стародавнім звичаєм, перстень символізує, що наречені віддають один одному свої права, честь і спокій. І як нерозривно кільце, так нерозривним і вічним буде союз двох людей.

Чаша з вином

Священик виносить з престолу чашу з вином, благословляє і дає тричі — по черзі нареченому і нареченій — з неї випити в знак єднання в Бозі. Чаша символізує вказівку на єдність подружжя у всьому. З цього моменту все в їх житті загальне і всі повинні ділити між собою порівну — і щастя, і нещастя. Вино при вінчанні подається в знак радості, нагадуючи про чудесне перетворення води у вино, вчинене Ісусом Христом у Кані Галілейській.

Пов’язані руки

Після того як молоді випили загальну чашу, священик з’єднує праву руку чоловіка з правою рукою дружини. Пов’язує їх рушником і покриває руки єпитрахиллю, а поверх кладе свою руку. Це означає, що через руку священика чоловік отримує жінку від самої Церкви, яка з’єднує їх у Христі навічно.

Священик тричі обводить молодят навколо аналоя, і тепер вони стають чоловіком і дружиною. Круговий ходіння символізує вічне хода, яка в цей день почалося для молодої сім’ї. Шлюб буде для них вічним ходою рука об руку. Пам’ятаючи про загальну хресті, покладеному на них, “тяготи один одного носячи”, вони завжди будуть сповнені благодатної радості цього дня.

Вінчальні ікони

Після урочистої ходи священик знімає вінці з подружжя, підводять до царських врат і віддає подружжю вінчальні ікони, якими їх благословляли на шлюб батьки. Ікону Спасителя вручає нареченому, а Богородиці — нареченій. Ці святі образи стануть першими іконами домашнього іконостасу.

Свідки

До вибору свідків теж потрібно підходити відповідально. Церква покладає на них великі надії. Вважається, що вони будуть головними наставниками для молодят. Свідки повинні подавати майбутнім дружинам приклад міцного православного шлюбу. Краще, якщо це будуть близькі друзі або родичі. Адже свідки пов’язують себе з майбутніми подружжям невидимими духовними узами, вони повинні бути готові допомогти їм в їх життєвих труднощах і направити на шлях істинний.

Свідки повинні бути хрещеними і носити натільні хрестики на підтвердження своєї віри. Також вони не повинні бути парою, тому що після обряду стануть духовними братом і сестрою. По відношенню до нареченим вони можуть бути кровними родичами, в цьому заборон немає. Ролі свідків при вінчанні порівнюють з хрещеними батьками — тільки вони відповідають за благополуччя нової сім’ї.

Не відбувається вінчання

Протягом усіх чотирьох постів, у сирну седмицю, Великодню седмицю, у період від Різдва Христового до Богоявлення (Святки); в суботу; напередодні дванадесятих, великих і храмових свят; по вівторках і четвергах (напередодні пісних днів — середи і п’ятниці); напередодні і в дні Усікновення глави Іоанна Предтечі; на Воздвиження Хреста Господнього; виключення з цих правил можуть бути зроблені за необхідності тільки правлячим архієреєм.

Урочиста церемонія вінчання

Весілля – це незабутня подія в житті, неповторний момент, коли закохана пара стає чоловіком і дружиною, поєднуючи серця та долі! Більшість українських молодят не обмежується лише розпискою та банкетом, а вважають за необхідне дати обіцянки один одному перед Богом. Відтак, церемонія вінчання є одним з найвідповідальніших та важливих моментів, і вкрай важливо, щоб молоді дуже серйозно ставилися до взяття шлюбу у церкві.

Підготовка до вінчання: як зробити свідомий крок

Сучасних молодят можна умовно поділити на декілька груп, в залежності від їхнього ставлення до шлюбу у церкві. Отож, є

  • пари, які мріють про шикарне весілля з реєстрацією, вінчанням і гулянням, та слідують всім традиціям, щоб не викликати осуду старших родичів,
  • пари, у яких хтось один розуміє все таїнство церемонії, а другий просто приймає бажання своєї половинки;
  • пари, які дійсно розуміють таїнство вінчання і щиро бажають взяти шлюб у церкві.

Рішення вінчатися має бути взаємним та обдуманим. Перед тим, як зважитися на вінчання, Вам необхідно дізнатися абсолютно все про цю церемонію. Для того щоб осягнути весь сенс, Вам потрібно поговорити зі священиком або відвідати спеціальні курси для майбутнього подружжя при церкві. Необхідно дійсно хотіти та цінувати важливість отримання благословення від Бога.

Що необхідно для вінчання нареченим

Підготовка до вінчання полягає в тому, що в першу чергу Вам необхідно визначитися з церквою, де Ви хочете здійснити церемонію. Дізнайтесь про всі деталі обряду у священика, уточніть скільки часу триватиме церемонія, яка вартість здійснення обряду та чи дозволено в обраній вами церкві здійснювати фото- і відеозйомку.

Обов’язково ви маєте підготувати все необхідне для вінчання – обручки, свічки, ікони, хустинки для свічок, рушник. Купити ікони для вінчання можна навіть онлайн, обравши образ, який підходить для вінчання пари, подобається молодим та влаштовує по ціні.

Закохані перед вінчанням обов’язково повинні пройти обряд причастя і сповіді, не менше трьох днів необхідно дотримуватися посту. Обов’язково повинні бути правильно підібрані вбрання нареченого і нареченої. В нареченої повинні бути прикриті коліна, спина, руки і декольте, також повинна бути хустка на голові. Церква не вітає яскраві кольори вбрання та яскравий макіяж, тому макіяж повинен бути максимально скромним і простим. До нареченого певних вимог немає, так як він повинен бути в класичному костюмі.

Такими є загальні поради, проте пропонуємо зупинитися детальніше на важливих моментах.

Яку церкву обрати для вінчання

Звісно, в житті трапляється так, що закохані належать до однієї конфесії та відвідують одну й ту саму церкву. У такої пари не виникне проблем з вибором храму для здійснення таїнства вінчання, та й загалом не буде розбіжностей у поглядах на те, де саме, як та за правилами якої конфесії брати шлюб. Для тих, хто все ж зіткнувся з проблемою вибору, наші наступні поради:

  • взяття шлюбу у церкві в ідеалі засноване на єдності пари у вірі – тобто, і чоловік, і жінка мають належати до однієї конфесії. Однак, у сучасному світі це правило не є настільки суворим та принциповим для молодят, тож, якщо вони не бажають здійснювати перехід до церкви партнера, їм слід домовитися, де брати шлюб. У такому разі партнери мають отримати спеціальний дозвіл на здійснення обряду від керівників своїх єпархій.
  • якщо ви належите до однієї конфесії і бажаєте обрати храм, де здійснюватиметься церемонія вінчання, не поспішайте слідувати данині моди та обирати церкву чи костел, наче ресторан – найбільший, найгарніший, найстаріший. Найкращим рішенням буде обрати одну з-поміж церков, які відвідують партнери чи/та яку планують відвідувати вже новоствореною сім’єю.

Досить серйозною перепоною для вінчання пари може стати сповідання різних релігій (один з пари – християнство, інший – наприклад, мусульманство). Доки вони не дійдуть порозуміння та хтось один не погодиться здійснити перехід у віру партнера, вони не можуть обвінчатися у християнському храмі. Також не зможуть взяти участь у таїнстві вінчання нехрещені особи та ті, хто свідомо є атеїстами.

Підготовка до шлюбу: що таке передшлюбні науки

Підготовка до вінчання та шлюбу у Церкві – це не просто придбання усього необхідного для церемонії. Це, в першу чергу, психологічна підготовка, яка сприяє прийняттю свідомого рішення та допомагає створити міцне подружжя та щасливу сім’ю.

Деякі пари вважають достатнім відвідати перед таїнством вінчання розмову зі священиком, який його здійснюватиме. Однак, багато церков сьогодні пропонує більш грунтовну підготовку до одруження – передшлюбні науки.

За 3-6 місяців до одруження парі слід звернутися до церкви, у якій планується вінчання, та записатися на шлюбні курси при храмі. Під час навчання молодята знайдуть відповіді на спірні питання щодо ролей у родині, взаєморозуміння та поступок, обов’язку, любові, майбутнього батьківства. Деякі церкви залучають до роботи з нареченими фахових спеціалістів – сімейних психологів.

По завершенню шлюбної науки пара отримує довідку, яку додає до набору документів, необхідних для шлюбу у церкві.

Які документи потрібні того, щоб взяти шлюб у церкві

Пакет документів необхідних для вінчання закоханих у християнських храмах може відрізнятися, однак, для більшості церков туди належать – свідоцтво про хрещення (засвідчена копія чи оригінал), ксерокопії паспортів наречених, ксерокопія свідоцтва про шлюб з РАЦСу. Додатково – довідка про проходження шлюбної науки, довідки з єпархій наречених, про те, що вони не є у шлюбі з іншими особами, додаткові документи, які свідчать про проходження співбесіди зі священиком.

Коли можна вінчатися: особливості вибору дня і дати

Питання, що сильно турбує молодят – як правильно вибрати день для одруження. Багато сучасних пар одружується в РАЦСі в один день, а згодом – за кілька днів, тижнів чи навіть місяців вінчається та влаштовує банкет. Насправді, заборон та обмежень щодо поєднання усіх цих процедур немає. Зазвичай, церемонії розділяють з огляду на брак часу – в один день просто надзвичайно важко встигнути зробити усе. А розпис у РАЦСі передує вінчанню ще й тому, що цивільне свідоцтво про шлюб є необхідним документом для здійснення таїнства у церкві.

Взяти шлюб у християнській церкві можна у понеділок, середу, п’ятницю або неділю, якщо цей день не припадає на велике церковне свято або піст. Більш детально про вибір дати у 2020 році відповідно до церковного календаря читайте в спеціальному матеріалі.

Кого можна брати у свідки на весілля

Важливу роль у здійсненні церковного шлюбу беруть свідки чи як ще їх називають – поручителі. Ролей та функцій для свідків на весіллі є чимало, і під час обряду вони тримають символічні вінці чи то пак вінчальні корони. Їх значення пояснюється по-різному: з одному боку вінець – знак того, що людина є найвищою земною істотою, а поміж тим – молоді стають у цей знаковий момент царем і царицею один для одного.

Свідками можуть бути близькі друзі (сестри і брати також, проте існує думка, що це не дуже добра прикмета), обов’язково – хрещені особи, неодружені або ті, хто живуть у шлюбі відповідно до закону.

Вінчання – це не просто ритуал, це обряд, який несе велику силу. Вважається, що завдяки цьому обряду подружжя зберігає своє спільне життя, менше свариться. Перед тим, як зважитися на такий крок, Вам потрібно порадитися між собою та в колі сім’ї. Задуматися над тим, чи справді Ви готові зробити такий відповідальний крок.

Якщо ж Ви хочете зробити цей день яскравою і незабутньою подією, то Вам краще скористатися послугами фахівців з підготовки весіль. Завдяки їх досвіду і знанням, Ви з легкістю зможете підготуватися до вінчання, а всі питання і побажання будуть враховані і втілені у життя. Красива і урочиста церемонія вінчання – це саме той момент, коли стримати сльози не зможе ніхто!

Сподобалась стаття? Поділись з друзями!

Про автора

admin administrator