Коли Місяць росте та зменшується

Авторadmin

Коли Місяць росте та зменшується

Зміст:

Як дізнатися, яка зараз фаза Місяця, що росте чи спадає?

Місяць, що зменшується – період концентрації та раціональної витрати енергії. У цей час приносять свої плоди всі розпочаті на зростаючому Місяці справи. Перші дні несуть у собі енергетику повного місяця. Життя відчувається наповненим подіями, хочеться проявляти активність у всіх сферах. У справах проявляється максимальна концентрація уваги. Найкраще вдається монотонна робота, яка потребує великих ресурсних витрат. Наприкінці циклу залишається мало сил для продуктивної діяльності.

Місяць, що зменшується – підходяща пора для експериментів з кольором волосся. Стрижка сприятливо вплине на здоров’я волосся, але сповільнить їх зростання.

Це оптимальний час для відвідування салону краси та проведення процедур догляду: масок, пілінгів. Догляд за шкірою максимально насичує її енергією та красою. Через поступове зниження тонусу організму в цей період слід уникати перевтоми та інших негативних впливів. З їжі можна дозволити собі все, що хочеться, оскільки в ці дні складно видужати.

Період спадного Місяця ділиться на третю фазу, третю чверть і четверту фазу, кожна з яких має свої особливості впливу на повсякденне життя людини.

Коли в жовтні 2021 року Місяць піде на спад

Цього календарного місяця Місяць буде меншим 364,6 годин (15,2 діб), що становить 49% тривалості всього жовтня 2020 року. Час спадання жовтневого Місяця розбивається на два періоди (на початку та наприкінці місяця). Перший період спадного Місяця жовтня 2020

Місяць убуває з Повного місяця 2-го жовтня до Молодика 16-го жовтня. Під час цього періоду жовтневого зростання Місяць проходить за знаками Овна, Тельця, Близнюків, Рака, Лева, Діви та Терезів.

Другий період місячного спаду у жовтні 2021 року

Місяць йде на спад з Повного місяця 31-го жовтня до Молодика 15-го листопада. За цей час зростаючий Місяць пройде по зодіакам Тельця, Близнюків, Раку, Лева, Діви, Терезів та Скорпіона.

Вплив третьої чверті

Під час третьої чверті висвітлено половину Місяця. Це період спаду енергії та зменшення фізичних сил.

Справи. День підходить для завершення справ, аналізу виконаної роботи. У цей час добре роздавати борги, виконувати дані обіцянки, звільнятися від зайвих речей. Це сприятливий період для робіт по дому. Хороша пора для поїздок на відпочинок.

Стрижка та догляд за волоссям. Третя чверть – нейтральний день для стрижки, фарбування та тонування волосся, експериментів із зачіскою.

Здоров’я. На цей день можна планувати оперативне втручання в організм завдяки швидкому загоєнню ран. Помірні заняття спортом сприятливо вплинуть здоров’я. У цей період можуть загостритися хронічні захворювання, тому потрібно уникати стресів, перевтоми.

Живлення. Можна вживати будь-яку їжу, але в міру.

З якого числа у листопаді 2021 року зменшується Місяць

Цього календарного місяця Місяць буде спадати 355,6 годин (14,8 діб), що становить 49,4% тривалості всього листопада 2020 року. Час спадання листопадового Місяця розбивається на два періоди (на початку та наприкінці місяця). Перший період спадного Місяця листопада 2020 року

Місяць убуває з Повного місяця 31-го жовтня до Молодика 15-го листопада. Під час цього періоду листопадового зростання Місяць проходить за знаками Тельця, Близнюків, Рака, Лева, Діви, Терезів та Скорпіона.

Другий період місячного зменшення в листопаді 2021 року

Місяць йде на спад з Повного місяця 30-го листопада до Молодика 14-го грудня. За цей час зростаючий Місяць пройде по зодіаках Близнюків, Раку, Лева, Діви, Терезів, Скорпіона та Стрільця.

Що можна і що не можна робити на Місяць, що росте

Для чого сприятливий Місяць, що росте

  • Ідеальний час кинути палити, постригтися, попросити підвищення до зарплати чи знайти нову роботу.
  • Спроби побудувати особисті стосунки з новим супутником життя обов’язково завершуватись успіхом.
  • Різні види ремонту або будівництво будинку, розпочаті при Місяці, що прибуває, завершуватися дуже швидко і неодмінно вдало.
  • Це чудова пора для інвестування коштів та здійснення дорогих покупок. Всі речі, куплені зараз, прослужать довго і дуже радуватимуть господаря.
  • Якщо овочі з рідної грядки ви плануєте з’їсти свіжими, збирати їх слід саме, коли Місяць прибуває. Так вони довше збережуть свою свіжість.
  • Цей час взагалі сприятливий для посадок овочів, які ростуть над землею (кабачки, капуста, горох тощо) та посадки дерев.
  • Дуже часто саме у цій фазі настає загострення хронічних захворювань. Навіть дрібні порізи гояться набагато повільніше, ніж в інші місячні фази. А ось щеплення зробити можна і навіть потрібно, побічних ефектів практично не виникає.

Для чого несприятливий зростаючий Місяць

  • Не знаходитесь довго під прямим сонячним промінням, опік настає за лічені хвилини, а відновлення шкіри відбувається дуже довго.
  • Захистіть себе від важкої, жирної, висококалорійної їжі, зайва вага прибуває прямо на очах.

Як зменшується Місяць у грудні 2021 року

Цього календарного місяця Місяць буде меншим 372,8 годин (15,5 діб), що становить 50,1% тривалості всього грудня 2020 року. Час спадання грудневого Місяця розбивається на два періоди (на початку та наприкінці місяця). Перший період спадного Місяця грудня 2020

Місяць убуває з Повного місяця 30-го листопада до Молодика 14-го грудня. Під час цього періоду грудневого зростання Місяць проходить за знаками Близнюків, Раку, Лева, Діви, Терезів, Скорпіона та Стрільця.

Другий період місячного зменшення в грудні 2021 року

Місяць йде на спад з Повного місяця 30-го грудня до Молодика 13-го січня 2021 року. За цей час зростаючий Місяць пройде по зодіакам Рака, Лева, Діви, Терезів, Скорпіона, Стрільця та Козерога.

Про спадання Місяця Зменшення Місяця 2021 Зменшення Місяця 2021 Зменшення Місяця 2021 Календар спаду Місяця на 2021 рік

Зменшений Місяць (старий Місяць) у знаках зодіаку

Зменшений Місяць в Овні

У ці дні у вас можуть прокинутися підліткові комплекси, що все бачиться в чорно-білих тонах. В інших людях веселість здається злостивістю, активність – агресією, доброта – слабкістю, привітність – лицемірством. При спадному Місяці в Овні краще знайти собі заняття логічного характеру, відпочивайте за іграми в шашки, шахи, розгадуванням кросвордів.

Зменшений Місяць у Тельці

Почуття гармонії сповнює нас радістю, відчуттям повноти життя. Однак навколишній світ, на жаль, не такий гармонійний, тому насолоджуйтесь життям з огляду на її ділову сторону.

Зменшений Місяць у Близнюках

Несподівано для себе отримуємо докори в нелогічності та необов’язковості. Пам’ятайте суєта та активність – поняття різні. Якщо ж ви свідомо створюєте хаос, то він повинен бути вам зрозумілий і ви повинні вільно в ньому орієнтуватися.

Зменшений Місяць у Раку

Настав час покопатися в минулому. Старий Місяць у Раку пов’язує минуле зі сьогоденням. Дістаньте свої старі щоденники, блокноти та записники. Там ви можете знайти інформацію, яка раніше була не цікава, а зараз раптом знадобилася.

Зменшений Місяць у Леві

Найсприятливіший час для публічних виступів. Умілий оратор легко вселяє публіці свої погляди. У спадаючий Місяць у Леві з’являється чудова можливість переконувати людей у ​​своїй правоті.

Зменшений Місяць у Діві

Це дні наведення чистоти та порядку. Чистити можна все – від домашньої підлоги до фінансових документів.

Зменшений Місяць у Терезах

Ці дні є найбільш сприятливими для конструктивного обговорення різних думок. У цей час люди підсвідомо уникають сварок і намагаються спілкуватися один з одним якомога ввічливіше та коректніше. Тут поступки робляться не через впертість сторін, а з бажання знайти найзручніші та найприйнятніші форми співробітництва.

Зменшений Місяць у Скорпіоні

Цей період можна назвати часом відродження життя. Старе непотрібне зникає, рвуться старі зв’язки, чи навпаки відновлюються втрачені стосунки. Ставтеся дуже уважно до всього, що несподівано виникає з минулого.

Зменшений Місяць у Стрільці

Ієрархія набуває особливого значення. У ці дні бик ні в якому разі не повинен дозволяти собі те, що дозволено лише ЮДніпру.

Зменшуючий Місяць у Козерозі

До цих днів у людей накопичуються сильні внутрішні емоції, які готові виплеснутися зовні. Щоб цього уникнути, добре було б послухати душевну музику, сходити на концерт. Якщо ви вчасно скинете вантаж емоцій, то зустрінете старий Місяць у Козерозі спокійним і умиротвореним. Ви тонко відчуватимете навколишній світ і не будете болісно реагувати на його недосконалості. Подібний стан душі – один із найсвітліших і найприємніших.

Зменшений Місяць у Водолії

Цими днями зовсім не хочеться розкривати свій внутрішній світ для стороннього вторгнення. Зосередьтеся на справах без спілкування з людьми на близькій психологічній дистанції.

Зменшений Місяць у Рибах

Прекрасний час! Загострюється почуття ритму, ви з насолодою відчуваєте биття життєвого пульсу, вирування життєвих сил у кожній точці свого тіла. Постарайтеся не впасти в ейфорію. У цей період сконцентруйтеся на найважливіших справах, головній меті. Приплив енергії здатний знищити багато перешкод на шляху до неї.

  • Повний місяць. Календар повного місяця на 2021 рік
  • Зростаючий місяць. Календар зростаючого місяця на 2021 рік
  • Молодий місяць. Календар молодого місяця на 2021 рік

Калькулятор розрахунку піноблоків дивіться на цьому ресурсі Все про каркасний будинок можна знайти тут https://stroidom-shop.ru Як зняти кімнату в комунальній квартирі дивіться тут

Як залучити гроші на Місяць, що росте

Візьміть миску з чистою водою і новий лляний рушник, тричі вмийтеся і тричі витріть обличчя. Після цього прочитайте змову сім разів.

» Господи, Боже. Благослови, Отче. Благослови, Боже, Господи. Встану я, раб Божий ( ім’я ), благословлячись, піду, перехрестячись, і вийду в чисте поле, вмиюся я, раб Божий (ім’ярок), водою і росою, утрусячи тканим, пряденим і встану я, раб Божий ( ім’я ), між небом і землею, обійдуся частими зірками, підпережусь білим світлом, замкнуся я, раб Божий (ім’я), молодим світлим місяцем. Піду в град Єрусалим, у граді Єрусалимі є Труна Господня, над гробом стоїть Храм святий. Над тим храмом два архангели стоять, плат тримають, на тій платі словеса вогняні: «Тим, хто приходить до цього храму і молиться в ньому святе благословення, і всім вся на прохання корисна, та хвалимо і співаємо Благодійника всіх Бога в Трійці славного Отця і Сина і Свята Духа. Амінь. «

Характеристика днів зростаючого Місяця у червні 2021 року

Місяць, що росте 11 червня 2021 року

2 місячний день 04:05, Місяць у знаку Близнюки, з 10:21 у знаку Рак

Під час молодика відбувається з’єднання Сонця та Місяця, і вплив Місяця мінімальний. Тому 1 і 2 місячні дні більше підходять для планування, ніж для здійснення планів, а також нових починань.

Місяць, що росте 12 червня 2021 року

3 місячний день 04:48, Місяць у знак Рак

Сьогоднішній день буде добрий, хто вірить у силу амулетів, талісманів та оберегів. Можна змайструвати дрібничку своїми руками, вклавши в неї свою силу, мудрість і знання. Тут важливо, щоб нам ніхто не заважав, а всяких порадників краще прогнати геть (тільки лагідним пошепком, щоб ненароком не злякати удачу).

Місяць, що росте 13 червня 2021 року

4 місячний день з 05:46, Місяць у знаку Рак, з 21:21 у знаку Лев

Тим, хто не може сидіти без діла, зірки радять зайнятися чимось спокійним – переберіть папери, зателефонуйте партнерам, розберіть завали на робочому столі. Звичайна домашня робота принесе сьогодні більше користі, ніж біганина з переговорів та нескінченне підписання контрактів.

Місяць, що росте 14 червня 2021 року

5 місячний день 06:57, Місяць у знаку Лев

У цей день зростаючий Місяць знаходитиметься у Знаку Лева. Стихія Вогню і Місяць, що росте, чудово поєднуються разом, тому очікується зростання мотивації та ентузіазму у всіх людей. Це створить ідеальні умови для всіх, хто намагається знайти нові захоплення, нову роботу і любов. Є високі шанси закохатися і шанс того, що хтось закохається у вас.

Місяць, що росте 15 червня 2021 року

6 місячний день 08:15, Місяць у знак Лев

Цього дня можна сміливо розпочинати нові справи, але бути обережнішими з висновками про людей. Неприємні на перший погляд особи можуть стати для вас найкращими друзями та відмінними товаришами на довгі роки. Немає нічого однозначного в ці два яскраві дні сили.

7 місячний день з 09:37, Місяць у знаку Лев, з 5:59 у знаку Діва

Будь-яка мрія варта втілення, і в сьомий місячний день нам важливо сформулювати своє бажання так, щоб Всесвіт нас почув. Жодних зайвих слів, і тим паче, говорити треба без слів-паразитів. Прорепетируємо промову перед дзеркалом, а вже потім звернемося з проханням до далекого місяця (вона поряд з нами і вдень, а якщо місяць не видно, не варто впадати у відчай – прохання від душі обов’язково дійдуть до адресата).

Місяць, що росте 17 червня 2021 року

8 місячний день з 11:00, Місяць у знак Діва

8 місячна доба ідеальна для того, щоб пробачити інших людей, причому робити це потрібно щиро і від щирого серця. Якщо не вдається відпустити образу, можна просто побажати добра іншій людині – небеса обов’язково це оцінять і допоможуть розібратися в душевних переживаннях.

Місяць, що росте 18 червня 2021 року

9 місячний день з 11:00, Місяць у знаку Діва, з 11:49 у знаку Терези

Якщо коротко, то дев’ятий місячний день це той самий чистий лист, на якому ми можемо заново написати своє життя, і розфарбувати його потрібними фарбами. Починати з нуля складно, зате цікаво, головне, повірити у свої таланти, підібрати пензлики, що підходять, і яскраві фарби для малювання. У дев’яту місячну добу все в наших руках.

Місяць, що росте 19 червня 2021 року

10 місячний день 13:51, Місяць у знак Ваги

У десятий місячний день ми можемо сміливо вирушати у подорож, причому вдалими виявляться поїздки і далекі, і ближні відстані. Якщо потягне на природу, то не варто чинити опір цьому бажанню – робота в саду, або відпочинок на свіжому повітрі подарують стільки позитивних емоцій, що їх вистачить до наступного десятого дня.

Місяць, що росте 20 червня 2021 року

11 місячний день з 15:21, Місяць у знаку Терези, з 14:55 у знаку Скорпіон

Скорпіон і Луна, що росте, цього дня зроблять його небезпечним для з’ясування стосунків. Спалахи ревнощів можуть бути абсолютно безпідставними. Будь-яку критику та претензії другої половинки краще сприймати простіше, а на будь-який негатив реагувати добром та спокоєм.

Місяць, що росте 21 червня 2021 року

12 місячний день 16:54, Місяць у знак Скорпіон

Багато людей відчувають бажання усамітнитися, і в 12 місячний день у цій потребі немає нічого поганого. Головне, зрозуміти, чому в нашому житті трапляється щось неприємне, і як можна вчинити, щоб змінити ситуацію на краще. Не випадково символом дванадцятої місячної доби вважається Серце. Відкриємо серця світу, і Всесвіт неодмінно почує наші прохання.

Місяць, що росте 22 червня 2021 року

13 місячний день з 18:31, Місяць у знаку Скорпіон, з 15:54 у знаку Стрілець

Тим, хто не відчуває в собі бадьорості та активності, хто втомився і вимотався, день підказує: не нудьгуйте, і дійте через силу. Через пару хвилин від втоми не залишиться і сліду, і ви помчитеся до нових звершень енергійними і позитивними. У 13 місячний день працює закон бумеранга. Це зрозуміло, адже все йде по колу, головне, щоб це не нагадувало життя коня, який став старим, і ходить, як неприкаяна, виконуючи монотонну роботу (є ще порівняння з білкою в колесі – начебто не знає спокою і метушиться, але користі від бігу в принципі, ніякого).

Місяць, що росте 23 червня 2021 року

14 місячний день з 20:06, Місяць у знак Стрілець

Вдалими квітами 14 місячних діб стануть: Фіолетовий (мудрість і осяяння), Ліловий (ясновидіння, здатність спілкуватися з духами), і Бузковий колір (чуттєвість та загадковість). Але найщасливішим кольором сьогодення стане Білий. Білий колір символізує свіжість, чистоту, одкровення та душевну рівновагу. Постараємося при виборі одягу не змішувати кольори, і якщо одягнемо біле вбрання, то буде достатньо фіолетового шарфика, а фіолетові босоніжки нам точно не знадобляться.

Робота та бізнес

Місяць, що зменшується (старіє), не найкращим чином позначається на діловій активності. Не варто розпочинати нові проекти, проводити презентації, підписувати контракти або шукати нових постачальників та бізнес-партнерів. Усі нововведення, здатні поліпшити продуктивність чи підвищити доходи, краще відкласти до початку нового місячного циклу, оскільки вони не принесуть бажаних результатів.

У фінансовій сфері спадний (старіючий) Місяць збільшує ризик інвестиційних втрат і зниження прибутковості цінних паперів. Будь-які дії вимагають виваженого підходу, аналізу ситуації, що склалася на ринку і прорахування можливих ризиків. Тому вкладати кошти варто лише у надійні та перевірені проекти.

У цей час люди розчаровуються у своїй професійній діяльності. Багатьом здається, що вони обрали не ту професію, тому розпочинаються пошуки нового місця роботи, покликання та можливості реалізувати закладений природою потенціал. Найчастіше це відбувається з тими, хто досяг вищого ступеня кар’єрного зростання та не бачить шляхів подальшого розвитку. Однак спадаючий (старіючий) Місяць рекомендує ще раз обміркувати наслідки власних дій, перш ніж шукати себе на новій ниві.

Орбіта, форма та фази Місяця. Реферат

За час свого утворення система “Земля – Місяць” під впливом припливів зазнала значної еволюції. Наприклад, були часи, коли обидві планети були досить близькі й період обертання Землі був майже на 10% швидший, а це означає, що в девонському періоді в році було близько 450 діб.

Форма Місяця близька до кулі, екваторіальний діаметр її складає 3477 км. І Маса Місяця у 81,3 рази менша за масу Землі й складає 7,35 1022 кг. Середня густина Місяця дорівнює 3,34 г/см 3 (0,61 середньої густини Землі). Через те що густина Місяця близька до густини силікатів, це означає, що в ньому немає масивного залізного ядра. Швидкість обертання Місяця навколо осі збігається з кутовою швидкістю обертання навколо Землі, тому Місяць завжди обернений f до Землі однією півкулею.

Супутник Землі рухається зі швидкістю 1,02 км/с уздовж приблизно еліптичної орбіти в напрямку проти годинникової стрілки. Площина орбіти Місяця нахилена до екліптики під кутом 5°8’48”, що зазнає невеликих коливань. Велика піввісь орбіти Місяця, що дорівнює середній відстані між центрами Землі й Місяця, складає 384 400 км (приблизно 60 радіусів Землі). Внаслідок еліптичності орбіти (ексцентриситет дорівнює 0,0549) і збурювань відстань до Місяця коливається від 356 400 до 406 800 км. Період обертання Місяця навколо Землі (сидеричний місяць) дорівнює 27,32 земної доби, але зазнає невеликих коливань і дуже малого вікового скорочення.

Прискорення вільного падіння на поверхні Місяця в 6 разів менше, ніж на Землі, і дорівнює 1,62 м/с 2 . Перша космічна швидкість Місяця 1680 м/с, друга – 2 375 м/с. Місяць не має атмосфери, тому що через мале притягання вона не могла втримати газову оболонку, а також воду у вільному стані. На відміну від Землі, Місяць не має власного магнітного поля. Земля й Місяць належать до дуже давніх утворень. Близько 3 млрд. років тому на Місяці був розквіт вулканізму, тоді Місяць мав сильне магнітне поле. Але потім розвиток формації багатих на залізо меланократових базальтів, що виконують депресії, припинилося в результаті консолідації Місяця, а одночасно з цим припинило існування і його магнітне поле.

Поверхня Місяця досить темна, її альбедо дорівнює 0,073, тобто вона відбиває в середньому лише 7,3% світлових променів Сонця. У залежності від фаз, ця кількість світла зменшується набагато швидше, ніж площа освітленої частини Місяця, так що коли Місяць знаходиться у чверті й ми бачимо половину його диска світлим, він посилає нам не 50%, а лише 8% світла від повного Місяця. Місячне світло значно червоніше за сонячне.

Місяць обертається відносно до Сонця з періодом, рівним синодичному місяцеві, тому день на Місяці триває майже 15 діб і стільки ж триває ніч. Не будучи захищеною атмосферою, поверхня Місяця нагрівається вдень до + 110°С, а вночі остигає до -120°С, однак ці величезні температурні коливання майже ніяк не впливають на поверхню Місяця, тому що через надзвичайно слабку теплопровідність поверхневих шарів коливання проникають усередину лише на кілька дециметрів. З цієї ж причини під час повних місячних затемнень нагріта поверхня Місяця швидко охолоджується, хоча деякі місця можуть довше зберігати тепло, тому можна припустити, що на Місяці є так звані гарячі плями, які характеризуються великою теплоємністю.

Рельєф поверхні Місяця був вивчений в основному за допомогою багаторічних телескопічних спостережень. Кратери (і кільцеві структури) на поверхні Місяця розподіляються на ендогенні, пов’язані з вулканічною діяльністю вибухового характеру, і космогенні, обумовлені падінням на поверхню Місяця метеоритів. Кратери ендогенної природи мають тарілкоподібну форму, зі збільшенням їхнього діаметра відзначається і незначне збільшення глибини, формування цих кратерів пов’язане з розвитком пласких вулканічних структур j загальною деструкцією й відновленням на Місяці давньої кори. Це здебільшого великі утворення діаметром від 20 до 200 км.

Подібними кратерами фіксуються розтягання й тоншання кори (рифтинг) і напрямки підйому до поверхні магматичних мас на шляху формування величезних вулканічних депресій – Море Ясності, Море Дощів. Утворення вулканічних депресій – яскраво виражений прояв ендогенної активності Місяця на стадії, коли зовнішні шари її консолідувалися, а надра ще залишалися в розплавленому стані. Космогенні кратери чашкоподібні, невеликі, характеризуються швидким зростанням глибини зі збільшенням їхнього розміру.

“Місячні моря” займають близько 40% видимої поверхні Місяця і являють собою величезні рівнинні низовини, пересічені тріщинами і невисокими звивистими валами. Великих кратерів на морях порівняно мало. Багато морів оточені концентричними кільцевими хребтами. Інша, світліша поверхня вкрита численними кратерами, кільцеподібними хребтами, борознами і т. ін. Кратери на місячній поверхні мають різний відносний вік: від давніх, ледь помітних утворень до дуже чітких в обрисах молодих кратерів, іноді оточених світлими “променями”.

При цьому молоді кратери накладаються на більш давні, перекривають їх. В одних випадках кратери врізані в поверхню місячних морів, а в інших – гірські породи морів перекривають кратери. Тектонічні розриви то розсікають кратери і моря, то самі перекриваються більш молодими утвореннями. Разом з найбільшими депресіями простежуються витягнуті рифтові структури, наприклад Альпійська долина. За рельєфом цієї долини наочно простежуються процеси розтріскування й розтягання первинної кори Місяця під тиском флюїдних базальтових розплавів, що піднімалися з його надр.

За даними міжпланетних станцій, зворотний, невидимий бік Місяця майже цілком представлений первинною, сильно висіченою кратерами корою і містить тільки одну вулканічну депресію діаметром близько 350 км і одну рифтову долину завдовжки близько 240 км. Це свідчить, що “темний бік” Місяця був більш ендогенно пасивним в порівнянні зі “світлим” боком, на якому вулканічна активність підсилювалася гравітаційним полем Землі.

Абсолютний вік місячних утворень встановлений тільки в декількох точках, в основному ж можна припустити, що вік найбільших кратерів (які складають основну масу) складає 3-4 млрд. років, тобто утворені вони були в “доморський” період; а вік наймолодших великих кратерів складає десятки й сотні мільйонів років.

Зміна місячного рельєфу відбувалася під впливом як внутрішніх, так і зовнішніх факторів. За допомогою радіоізотопного аналізу було встановлено, Що між 3,2 і 4,6 млрд. років тому Місяць мав рідке ядро, у розплавленому матеріалі якого виникала конвенція, тобто надра Місяця були розігріті радіоактивним теплом, у результаті чого на його поверхню постійно викидалася лава. Так утворилися гігантські лавові поля, неабияка кількість вулканічних кратерів, а також численні тріщини й уступи. Разом із цим на поверхню Місяця випадала величезна кількість метеоритів і астероїдів, при вибухах яких виникали кратери завбільшки від мікроскопічних лунок до кільцевих структур поперечником у кілька сотень кілометрів. Через відсутність атмосфери й гідросфери значна частина цих кратерів збереглася і до наших днів.

Зараз метеорити падають на Місяць набагато рідше; вулканізм практично припинився, оскільки Місяць витратив занадто багато теплової енергії, а радіоактивні елементи були винесені в зовнішні шари. Про залишковий вулканізм свідчать витікання вуглецевмісних газів у місячних кратерах. На Місяці й зараз відбуваються незначні коливання, що нагадують слабкі землетруси, зареєстровані сейсмографами, встановленими на Місяці американськими астронавтами. Сучасна техніка також дозволила встановити і внутрішню будову Місяця, що складається з ядра радіусом близько 750 км, мантії завтовшки до 1000 км і кори, товщина якої приблизно дорівнює 60 км.

Місяць не є самосвітним тілом, тому ми можемо спостерігати його тільки в тій частині, куди потрапляють прямі сонячні промені або промені, відбиті Землею. Цим можна пояснити і фази Місяця. Щомісяця він, рухаючись по орбіті, проходить між Сонцем і Землею, тобто Місяць не відбиває сонячних променів і ніби звернений до нас своєю темною стороною, тому в цей час на Землі спостерігається молодик. Після цього через пару днів на західній частині неба спостерігається зародження “молодого” місяця у вигляді вузької яскравої серпоподібної смужки.

Інша частина місячного диска може в цей час слабко освітлюватися Землею, поверненою до супутника своєю денною півкулею. Таке слабке світіння називають попелястим світлом Місяця. Через 7 діб Місяць відходить від Сонця на 90°. Перша чверть настає, коли освітлюється рівно половина диска Місяця і термінатор (лінія розділу світлої й темної сторони) ніби стає діаметром місячного диска. У наступні дні термінатор поступово вигинається, стає опуклим, Місяць стає майже цілком освітленим, і через кілька діб настає повний місяць (повня). Потім, починаючи із західного краю диска Місяця, виникає і поступово поширюється потемніння, а на 22-гу добу вже спостерігається остання чверть, коли Місяць знову представлений у вигляді півкола, але цього разу опуклість термінатора звернена до сходу.

Кутова відстань Місяця від Сонця зменшується, він знову звужується до серпоподібної форми і знову настає молодик. Проміжок між двома послідовними повнями називається синодичним місяцем, тривалість його складає 29,53 доби. Синодичний місяць більший за сидеричний, тому що Земля за цей час проходить приблизно 1/13 своєї орбіти, а Місяць, щоб пройти між Сонцем і Землею, повинен додатково пройти 1/13 частину своєї орбіти, на що йде близько двох діб.

Місяць відіграє вагому роль у житті Землі. Обертаючись навколо Землі, він викликає на ній приливи й відливи. Місяць розташований від нашої планети так близько, що притягає воду і викликає припливи тих морів і океанів, які на той момент знаходяться під ним.

Місяць – природний супутник Землі. Це найближче до нас небесне тіло, доступне спостереженню неозброєним оком. Відстань до Місяця складає 384 000 кілометрів, що значно менше відстані до Сонця (0,0256 астрономічної одиниці; а. о. = 150 000 000 км).

Місячна орбіта

Місяць рухається навколо Землі. Середня швидкість руху Місяця по орбіті складає 1,02 км/с, форма орбіти наближається до еліпса. Напрямок орбітального руху Місяця збігається з напрямком руху більшості планет Сонячної системи. Якщо за точку відліку прийняти Північний полюс світу, то можна сказати, що Місяць рухається проти годинникової стрілки. (Нагадуємо, що Північний полюс світу і земний Північний полюс – абсолютно різні поняття. Північний полюс світу – точка на небесній сфері, навколо якої відбувається видиме добове переміщення зір, причому сама вона залишається нерухомою. У Північній півкулі така точка знаходиться там, де ми бачимо Полярну зорю.) Велика піввісь орбіти Місяця, визначувана як середня відстань між центрами Землі й Місяця, дорівнює 384 400 км (що приблизно в 60 разів більше за радіус Землі).

Найменша відстань до Місяця дорівнює 356 400, найбільша – 406 800 км. Час, за який Місяць робить повний оберт навколо Землі, називається сидеричним (зоряним) місяцем. Він дорівнює 27,32166 доби. Унаслідок дуже складного руху Місяця, на який впливає притягання Сонця, планет, а також форма Землі (геоїд), тривалість сидеричного місяця зазнає невеликих коливань, крім того, встановлено, що період обертання нашого супутника навколо Землі повільно зменшується.

Вивчення руху Місяця навколо Землі є одним із найважчих завдань небесної механіки. Еліптична орбіта є лише зручною математичною абстракцією, насправді на неї накладаються чимало збурювань. Найголовніші з цих збурювань, або нерівностей, були відкриті зі спостережень. Після формулювання закону всесвітнього тяжіння були теоретично виведені збурювання, що призводять до видимих відхилень в орбітальному русі планет.

Місяць притягається Сонцем у 2,2 рази сильніше, ніж Землею, так що теоретично спостерігач з іншої планети або планетної системи сказав би, що бачить рух Місяця навколо Сонця і збурювання цього руху Землею. Однак ми спостерігаємо рух Місяця так, як це виглядає з Землі, тому гравітаційна теорія, яку розробляли чимало найвидатніших учених, починаючи з І. Ньютона, розглядає рух Місяця саме навколо Землі.

Найбільш детально теоретичні основи такого вивчення були розроблені американським математиком Дж. Хіллом. На базі його розробок американський астроном Е. Браун у 1919 році розрахував можливі математичні значення, що приймаються функціями, які описують широту, довготу й паралакс Місяця, причому аргументом є час. Браун склав таблиці можливих значень змінних.

Площина орбіти Місяця не рівнобіжна до екліптики, а нахилена до неї під кутом 5°8’43” (екліптика – лінія, що проходить через точки, на які послідовні проектується Сонце при спостереженнях із Землі, тобто видимий річний шлях Сонця на фоні зодіакальних сузір’їв). Через гравітаційні збурювання цей кут зазнає невеликих коливань. Точки перетину орбіти з екліптикою називаються висхідним і спадним вузлами.

Вони зміщаються щодо неї у напрямку, протилежному напрямкові руху Місяця по орбіті, тобто мають нерівномірний зворотний РУХ. За 6794 доби (близько 18 років) вузли роблять повний оберт по екліптиці. Місяць знаходиться в тому самому вузлі кожен драконічний місяць. Так називають інтервал часу – коротший, ніж сидеричний місяць, який у середньому дорівнює 27,21222 доби. Тривалість драконічного місяця визначає періодичність сонячних і місячних затемнень.

У Місяця є власний рух навколо осі, хоча із Землі його не можна спостерігати. Справа в тому, що період добового обертання Місяця навколо осі, нахиленої до площини екліптики під кутом 88°28′, точно дорівнює сидеричному місяцеві. Місяць робить повний оберт навколо осі за той самий час, що і повний оберт навколо Землі, тому він повернений до Землі завжди одним і тим самим боком.

Періоди обертання навколо осі й орбітального обертання збігаються цілком закономірно. Вони вирівнялися в той час, коли Земля викликала приливні збурювання у твердій або рідкій оболонці Місяця. Однак рівномірне обертання Місяця навколо осі поєднується з нерівномірним рухом по орбіті. Тому відбувається періодичне відхилення напрямку видимої частини Місяця до Землі, що сягає 7°54′ за довготою.

У свою чергу нахил осі обертання Місяця до площини його орбіти дає відхилення до 6°50′ за широтою. Спостерігачі давно визначили, що в різний час можна бачити із Землі різну за площею частину місячної поверхні – максимально до 59% усієї поверхні Місяця. Частина видимого місячного диска, розташована біля його країв, сильно перекручена і спостерігається в перспективній проекції. Невелике “хитання” Місяця щодо його середнього положення, що спостерігається із Землі, називається лібрацією Місяця (від латинського дієслова, що означає “розгойдувати”). Докладніше зупинимося на різновидах лібрації.

Лібрація за довготою викликана тим, що обертання Місяця навколо осі практично рівномірне, а обертання навколо Землі – нерівномірне. Через це із Землі можна спостерігати то західну, то східну частину зворотної сторони. Максимальне значення лібрації за довготою – 7°45′.

Лібрація за широтою відбувається тому, що площина місячного екватора нахилена до площини екліптики під кутом 1°5′, а кут між місячною орбітою й екліптикою додає ще 5′. У результаті додавання кутів місячний екватор нахилений до місячної орбіти під кутом, близьким до 6,5°. Тому при обертанні навколо Землі Місяць ледь “повертається” до спостерігача то південним, то північним полюсом, і можна частково бачити навколополярні зони зворотної півкулі. Значення лібрації за довготою сягає 6°4Г.

Точки перетину площини екватора Місяця, екліптики і місячної орбіти завжди лежать на одній прямій (закон Кассіні).

Форма Місяця

Форма Місяця (еліптичний соленоїд) наближається до кулі. Місячний радіус складає 1737,53 км, що дорівнює 0,2724 екваторіального радіуса Землі. Площа поверхні Місяця складає 3,8 107 км 2 , а обсяг 2,2 • 10 25 см 3 . Маса Місяця дорівнює 0,0123 земної маси, що складає 7,35 • 10 11 г. Середня густина Місяця дорівнює 3,34 г/см 3 , або 0,61 середньої густини Землі.

Форму Місяця дозволили уточнити дослідження лібрацій. Тривале вивчення цього ефекту допомогло оцінити розміри головних півосей соленоїда. Екваторіальна вісь, спрямована у бік Землі, більша за полярну вісь на 700 м, а екваторіальна вісь, перпендикулярна напрямкові до Землі, більша за полярну на 400 м. Це означає, що Місяць ледь витягнутий у бік Землі.

Приливні сили, створювані притяганням Землі, стали причиною виникнення твердих приливних хвиль на поверхні Місяця. Ці хвилі утворили два “приливні горби” на двох півкулях Місяця.

Фази Місяця

Місяць не є самосвітним тілом, як і всі планети. Спостерігати його можна лише настільки, наскільки він освітлюється Сонцем. Через особливості руху Місяць завжди освітлюється Сонцем тільки з одного боку, але земний спостерігач у різний час бачить освітлену половину по-різному. Місяць змінює свою видиму форму, і ці зміни називаються фазами. Фази залежать від відносного розташування Землі, Місяця й Сонця.

Молодик – фаза, коли Місяць знаходиться між Землею й Сонцем. У цей момент він невидимий для земного спостерігача.

Повня – протилежна точка орбіти Місяця, у якій його освітлена Сонцем півкуля видима земному спостерігачеві повністю.

Проміжні фази – положення Місяця між молодиком і повнею, коли земний спостерігач бачить більшу або меншу частину освітленої півкулі. їх називають чвертями.

Перша чверть – фаза, що настає через 2-3 доби після молодика. Місяць у першій чверті з’являється в момент заходу Сонця і спостерігається на небі як тонкий серп, опуклою стороною звернений у бік Сонця. Протягом приблизно тижня видимий на небі серп Місяця збільшується в розмірах, поступово перетворюючись на півколо, – це друга чверть. Поступово збільшуючись у розмірах, півколо досягає стадії повні, а потім починає зменшуватися знову до півкола і вузького серпа, опуклою стороною знову зверненого у бік Сонця Це остання чверть. Весь цикл займає проміжок, який називається синодичним місяцем. Він дорівнює проміжкові часу між двома послідовними однаковими фазами.

Зовнішній край видимого диска називається лімбом. Межа між освітленою й неосвітленою ділянкою місячної поверхні називається термінатором. Термінатор під час першої й останньої чверті має форму майже прямої, він переміщається по поверхні Місяця під час зміни місячних фаз Через складність місячного рельєфу термінатор нерівний, що добре видно в телескоп Поруч із термінатором на неосвітленій частині місячного диска помітні яскраві точки – вершини гір, освітлені Сонцем.

Під час фаз, при яких Місяць виглядає вузьким серпом, у гарну погоду можна неозброєним оком побачити світіння нічної частини місячного диска. Це явище називають попелястим світлом Місяця. Попелясте світло – результат того, що Земля досить яскраво освітлює нічний бік Місяця.

Кульмінація Місяця (проходження через небесний меридіан) у різних фазах припадає на різний час. У повню Місяць кульмінує опівночі за місцевим часом, у першій чверті приблизно о 18 годині, а в останній – приблизно о 6 годині.

Синодичний місяць більший за сидеричний, тому що Земля за цей час проходить приблизно 1/13 своєї орбіти, і Місяць, щоб знову пройти між Землею і Сонцем, повинен пройти додатково ще 1/13 частину своєї орбіти, на що витрачається не набагато більше 2 діб.

Якщо в молодику Місяць знаходиться поруч з одним із вузлів місячної орбіти, спостерігається сонячне затемнення Якщо ж поблизу вузла орбіти Місяць знаходиться в повню, із Землі спостерігається місячне затемнення.

Про автора

admin administrator