Коли прибирати порей і як його зберігати

Авторadmin

Коли прибирати порей і як його зберігати

Правила збирання і зберігання цибулі-порею

Такий овоч, як цибуля-порей, являє собою потрібний інгредієнт, який використовується в процесі приготування численних страв. Природно, якщо займатися вирощуванням цибулі-порею на власному городі, рано чи пізно виникає питання про те, коли його слід прибирати і як проводиться його правильне зберігання. Розглянемо, яким чином відбувається прибирання та зберігання цибулі-порею таким чином, щоб він зберіг всі корисні елементи.

Коли прибирати цибулю-порей

Коли краще прибирати овоч з грядки?

Переймаючись питанням, коли прибирати цибулю-порей, в першу чергу необхідно звернути увагу безпосередньо на те, через який час після його збирання планується витратити його в їжу. У тому випадку, якщо його лист відразу ж буде застосований в їжу, то зривати його є можливість протягом усього часу активного росту рослини.

Також визначити терміни збору подібного врожаю досить просто, якщо в планах зберігати його аж до весни. Таким чином, процес збирання врожаю повинен бути проведений восени, бажано в жовтні місяці. Рекомендується не затягувати цей процес до початку зими, особливо на території Сибіру і в Підмосков`ї. У тому випадку, якщо в регіоні, проживання досить м`яка зима, прибирати цибулю зовсім не обов`язково. Його можна просто накрити, які не збираючи з грядки, і вже потім збирати у міру потреби.

У тому випадку, якщо є бажання, щоб зберігання цибулі-порею було правильним, необхідно точно підійти до процесу збору врожаю. Для цього має якомога акуратніше викопувати цибулю з землі таким чином, щоб його стебло ні пошкодженим. Після цього рослина ретельно готується на подальше зберігання. Зберігати будь-який вид цибулі-порею можна абсолютно по-різному. Незалежно від обраного варіанту, після викопування овоча з землі необхідно виконати наступні кроки:

  • позбутися повністю від пожовклих і пошкоджених листків;
  • на 2/3 частини потрібно обрізати ту бадилля, яка залишилася;
  • рівно наполовину зменшити корінь.

Ту частину цибулі-порею, яка залишилася, потрібно спочатку дуже добре промити, а після цього – просушити. Після цього можна буде розглядати, як зберігати цей вид овоча і як здійснювати його подальшу заготівлю на зиму. При цьому не можна забувати, що строки збирання залежатимуть тільки від того, коли планується використання рослини.

Існуючі варіанти для зберігання

Якщо у вас виникає питання, як прибирати і зберігати цибулю-порей, то в даному випадку ви повинні розглянути всі ці моменти поетапно. Про те, яким чином правильно зберігати цю городню культуру, на сьогоднішній день в інтернеті існує величезна кількість всіляких порад і рекомендацій. Якщо є бажання, щоб всю зиму на столі знаходився свіжий і зелений лук, потрібно детально розглянути всі умови правильного зберігання культури.

Загалом, даний варіант лука можете зберігатися досить велика кількість часу, так як більш, ніж на протязі 5 місяців він може бути в нормальному вигляді, придатному для вживання. Незважаючи на те, який час він буде просто лежати, всі корисні речовини, що знаходяться в листі, будуть плавно переходити в стебла, тим самим роблячи його ще смачніше і корисніше. Розглянемо всі способи, за допомогою яких можна буде зберігати весь обсяг врожаю даної рослини.

Зберігання цього овоча в підвалі

При бажанні зберігати овоч в підвалі в першу чергу слід підготуватися до того, щоб лук був поміщений в ящик, в якому знаходиться пісок. Природно, можна придумати свої варіанти, але це найбільш підходящий спосіб. При цьому слід звернути увагу на те, що оптимальною вологістю буде 80%, а температура повинна знаходитися в межах -10 або ж 10 ° С. При досить високих показниках температури цибуля почне в`янути, а при надмірній сухості – просто сохнути.

Для того щоб стебла не змогли деформуватися або ж пошкодитися, цибуля має бути розміщений строго вертикально. При цьому між кожною рослиною повинен розміщуватися шар піску в 12 см. При відсутності підвалу не варто сумувати, так як цей процес можна здійснити навіть і на балконі. При цьому строки його збереження будуть залежати від того, як ретельно була проведена підготовка до даного процесу. Овоч в обов`язковому порядку повинен бути закутаний і закритий, щоб при температурі в -70 ° С він зміг досить добре себе почувати і бути придатним до вживання.

Правильне зберігання в холодильнику

Як тільки збирання цибулі-порею завершена, в обов`язковому порядку потрібно підготувати місце, де він буде перебувати в майбутньому. При відсутності підвалу або ж балкона переживати не варто, так як можливо сміливо помістити його в холодильник. Але перед цим необхідно виконати наступні дії:

  • спочатку як можна ретельніше його перебрати;
  • найміцніші і хороші рослини потрібно залишити;
  • після цього треба акуратно підрізати коріння і безпосередньо листочки;
  • слідом цибулю важливо попередньо по можливості охолодити до тієї температури, в якій він буде перебувати;
  • як тільки цей процес здійснено, слід в кожен пакетик покласти по кілька штук даного овоча;
  • після цього всі пакетики щільно закриваються і укладаються в холодильник.

У тому випадку, якщо пакет буде дуже щільно закритим, то терміни збереження будуть в кілька разів збільшені. Це пов`язано з тим, що тільки в закритому вигляді пакет не пропускає до цибулі повітря, тим самим не даючи йому можливості пов`янути. Крім цього, в такому вигляді до овочу не потраплять ніякі мікроорганізми, здатні привести до швидкого процесу гниття. Природно, кожен може вибрати підходящий для себе варіант, але не варто забувати про те, що, навіть перебуваючи в морозильній камері, цибуля не втратить всі свої корисні речовини. Також не менш поширеним варіантом є засушений цибулю, який в подальшому використовується у вигляді приправи. Для цього його досить усього лише висушити і можна сміливо вживати при приготуванні їжі.

Зібравшись прибирати з городу дану городню культуру, в першу чергу повинно визначити, яка пора для цього буде найбільш оптимальною, і тільки після цього приступати до вибору способу подальшого зберігання. При цьому дуже важливо визначити не тільки, яким чином буде зберігатися сам плід, але і безпосередньо його насіння. Знаючи, як зберігати цибулю з власної грядки, помилки будуть виключені, а якісний урожай гарантований.

Як правильно зберігати цибулю-порей: корисні поради

Так звана перлова цибуля (вона ж цибуля-порей) ще у давнину була однією з найважливіших овочевих рослин, а на територію сучасної Європи вона потрапила приблизно за часів Середньовіччя. У нашій країні умовну популярність цибуля-порей отримала лише у середині XX століття, інформує Ukr.Media.

Чим саме вона така цінна і корисна? Чим відрізняється від більш звичної для нас цибулі ріпчастої? У їжу у цієї цибулі йдуть молоде плоске листя і потовщена біла частина стебла. Вони мають ніжний аромат і тонкий приємний смак, солодкуватий з “гостринкою”. Призначення — універсальне, порей вживається як у свіжому, так і сушеному, і консервованому вигляді. Якщо розглядати хімічний склад рослини, то це велика кількість вітамінів С, Е, РР і корисних солей калію, кальцію, натрію, фосфору, заліза та ефірні олії.

У центральних і північних регіонах вирощують порей розсадним способом. Для гарного достигання рослину потрібно рясно поливати, неодмінно підгортати і регулярно підживлювати. Коли прибирати цибулю-порей, призначену для зберігання? Прибирання зазвичай розпочинають під час сухої погоди з кінця серпня до початку жовтня (залежно від швидкості достигання сорту і температури на вулиці) — обережно викопують, не приминаючи стебла і листя. Найкраще і найдовше зберігаються пізньостиглі сорти цибулі.

Але мало отримати гарний урожай перлової цибулі, потрібно її ще грамотно зберегти! Як це зробити? Спочатку потрібно грамотно підготувати цибулю-порей до зберігання: свіжовикопану її обережно обтрушують від землі (у жодному разі не постукуванням об тверду поверхню!), потім обрізають коріння рослини і на 2/3 вкорочують надземну частину, обтирають вологою тканиною або обмивають цибулини і дають рослинам добре підсохнути на повітрі.

Зберігання цибулі-порей за домашніх умов

За кімнатної температури — за умов, де сухо, темно, досить прохолодно і волого — свіжою і придатною до вживання перлова цибуля залишиться близько одного-двох тижнів.

У звичайному холодильнику цибуля-порей чудово збережеться вже не менше двох-трьох місяців, якщо покласти її загорнутою у пергамент або харчову плівку у відсік для овочів, перед цим вимивши, ретельно обсушити і обрізавши усі підв’ялі та пожовклі ділянки листя.

Порей має цінну властивість, не характерну для переважної більшості овочевих культур: під час зберігання кількість аскорбінової кислоти у вибіленій частині не лише не знижується, але навіть підвищується більш ніж у півтора раза.

Непогано збережеться цибуля-порей свіжою і на балконі. Треба лише покласти її у ящики і прикрити утеплюючим матеріалом. Вона без шкоди для себе витримає температури до -5 -9° С. Навіть якщо цибуля примерзне, коли температура стане нижчою, можна не хвилюватися — після розморожування за кімнатної температури вона не втратить корисні властивості і смакові якості.

А вже якщо ви є прихильниками кулінарних заготовок, то про збереження порею вам зовсім турбуватися нема про що — цей овоч (ретельно вимитий і порізаний кільцями) успішно можна сушити, заморожувати або маринувати.

Як зберігати цибулю-порей у льоху, сараї

У льоху (і інших подібних приміщеннях) без світла, за температури, наближеної до 0°С, і вологості, яка не менша за 75-80 %, зберігати цибулю-порей свіжою можна ще довше, майже протягом усієї зими.

Для цього вам знадобляться високі ящики або відра з чистим та трохи вологим піском. Цибулю-порей прикопують у цей субстрат у вертикальному положенні — так, до речі, довго зеленим залишається її пір’я. Важливо тільки стежити, щоб пісок весь час зберігався трохи вологим, але не мокрим (!), щоб не загнило коріння.

Так само — прикопаною у ґрунті — зберігати цибулю-порей можна і у канавках на відкритому повітрі. Але надземну частину з настанням справжніх холодів краще буде вкрити, наприклад, шаром соломи, сухого опаду або хвойним ялиновим гіллям.

Можна спробувати і інший спосіб зберігання у підвалі — цибулю-порей горизонтально розкладають в один шар на решітках або у пластикових ящиках з ґратчастим дном (щоб був доступ повітря). У цьому випадку доцільно час від часу перевертати рослини і перевіряти стан цибулин.

Коли прибирати цибулю порей і як зберігати в домашніх умовах і погребі

Лук порей далеко не такий популярний в Росії як звичайний ріпчаста. Головок він не утворює, але дає довгу й товсту білу ніжку, яка і є їстівною частиною рослини. Можна також є і молоді зелене листя, поки вони не огрубіли. Знаючи, як вирощувати цибулю порей, коли прибирати і як зберігати його, можна користуватися цим вітамінним і смачним овочем майже цілий рік.

Збирати врожай цибулі порею пізніх сортів можна ще пізніше – в жовтні, до настання заморозків. В цей час він залишається придатним до вживання, незважаючи на короткострокове зниження температури до мінусових позначок. Саме такий порей можна залишати для довгострокового зберігання.

Викопують цибулю порей лопатою або вилами, обережно піднімаючи землю разом з корінням. Потім беруть кожну рослину за ніжку і витягають із землі. З кожного порею обтрушують землю і видаляють старі, брудні листя, зелені і здорові обрізають на 2/3. Хоча деякі овочівники стверджують, що в такому вигляді порей швидко сохне і набагато менше зберігається, тому залишають листя як є. Коріння обрізають наполовину, не зачіпаючи донці. Потім порей просушують 2-3 дня прямо на грядках, якщо стоїть суха погода, а якщо волога – то під навісом. Така процедура підготує його до тривалого зберігання і вбереже від можливого загнивання.

Оптимальні умови для зберігання

Зберігати порей після збирання можна по-різному. Вибір того чи іншого способу залежить те того, де живе людина – в місті в квартирі або в будинку з господарськими будівлями і городом і яка кількість врожаю цього виду цибулі було зібрано. Вибирати для тривалого зберігання потрібно тільки повністю чисті і здорові екземпляри. Вони повинні бути приблизно однакового розміру і товщини, без слідів захворювань і травм.

У холодному, але сухому погребі стебла порею можуть зберігатися при температурі 0 . + 3-4 ° С, на утепленому балконі в ящиках можуть витримати зниження температури до -7 ° С, в холодильнику оптимальна температура, при якій вони лежать найкраще – приблизно 0 . + 5 ° С. Температура вище цього показника буде шкідлива для лука, він незабаром почне сохнути.

Вологість повітря в домашніх підземних сховищах, в яких буде міститися порей, повинна бути не нижче, але і не вище 80-85. Регулювати її можна за допомогою вентиляції. У холодильнику цей же рівень вологості можна досягти завдяки пакетам, в яких загортають цибулю. При таких оптимальних умовах зберігання порей здатний пролежати без втрати зовнішнього вигляду і вітамінів і залишитися свіжим в холодильнику – 1 місяць, в погребі – 6-7 місяців, в морозилці або в сушеному вигляді ще довше (до року).

Як зберігати цибулю порей в домашніх умовах

Після прибирання визначаються зі способом зберігання цибулі порею на зиму. Якщо ви живете в квартирі, для вас на вибір є декілька варіантів: покласти в холодильник в цілому вигляді, порізати і укласти в морозилку, законсервувати, висушити. Для власників приватних будинків до холодильника додаються ще льох або підвал: в них можна зберігати велику кількість свіжої цибулі-порею.

На балконі

Кімнатна температура для зберігання цибулі порею не підходить: в приміщенні надмірно тепло і сухо і овочі швидко висихають. Хорошим місцем збереження в даному випадку може стати засклений балкон:

  1. У нього встановлюють ящики, в які покладена плівка, а на дно насипаний шар піску.
  2. У них ставлять стебла порею дуже щільно один до одного.
  3. Ящики розміщують з таким розрахунком, щоб до них можна було легко підійти і між ними знаходилося невеликий простір для провітрювання.
  4. Протягом зимових місяців їх періодично оглядають, видаляють зіпсовані рослини або беруть стільки цибульних стебел, скільки необхідно для їжі в даний момент.

У сильні холоди ящики на балконі додатково накривають старими ковдрами, теплим верхнім одягом, шматками пінопласту. Порей витримує зниження температури до -10 ° С, тому навіть якщо він трохи і підмерзне, такий лук можна відібрати і перекласти в холодильник, а потім діставати з нього для використання в першу чергу. Якщо морози тримаються дуже довго, ящики можна внести в кімнату.

В холодильнику

Якщо врожай цибулі цього виду маленький, можна тримати його в звичайному холодильнику або окремому домашньому морозильній скрині чи камері. Порей в холодильнику тримають на нижній полиці або в ящиках для овочів. Перед укладанням цибулю готують: обрізають на 2/3 листя, щоб він не займав багато місця в холодильнику, де і так достатньо тісно.

Щоб порей краще зберігався, його попередньо охолоджують: на деякий час поміщають в найхолодніше місце в холодильнику (але не в морозилку). Потім для збереження вологи стебла загортають в пакети не більше ніж по 10 шт. і роблять в плівці невеликі дірочки, щоб цибуля міг дихати. В пакетах порей зберігається 4-5 місяців. Відходів майже не буває: за цей час він з`їдається весь і без залишку.

Замороження

Можна також заморозити цибулю порей: в такому вигляді він може зберегтися мало не до нового врожаю і не втратить ні грама своїх вітамінів. Складати в морозилку його можна в цілому вигляді або очистивши, помивши і підсушити, порізати на шматочки і скласти в пакети або контейнери невеликими порціями. В останньому випадку застосування заготовок з лука порею дуже зручно: його можна просто дістати, дозволити йому трохи відтанути і відразу покласти в блюдо. Недолік у цього способу лише один: заморожувати можна тільки зовсім невелика кількість цибулі, так як місця в морозилці трохи.

сушка

Також можна посушити порей і зробити з нього суху приправу. Для цього стебла очищають, миють, нарізають тоненькими кільцями, насипають в 1 шар на деко і ставлять в прогріту духовку, мікрохвильову піч або насипають в електросушарку. Сушать приблизно 2 години при температурі +50 ° C. При такому способі сушіння порей добре зберігає всі свої корисні речовини. Сушити порей можна і на вулиці в тіні, але на це піде 2-3 дні.

Сушений лук не зберігають герметично закритим: його укладають в ємності з:

і накривають листом пергаментного паперу або складеної в кілька шарів марлею. Те ж саме можна зробити і з обрізаними зеленим листям: їх також миють, сушать і кладуть в банки.

Консервація

Ще можна законсервувати цибулю порей на зиму. Для цього спочатку готують маринад з води, лимонного соку, солі, оцту і спецій. Порей нарізають кільцями, насипають в банки, заливають киплячим маринадом. Коли банки охолонуть, їх ставлять в холодильник або в холодний погріб. Маринований лук можна застосовувати як гарнір до других страв або класти його в перші як приправу.

Способи збереження в погребі чи підвалі

Для мешканців приватних будинків помістити порей на зберігання бажано в підвалі або в сухому погребі. У ньому достатньо місця, щоб поставити ящики з цим луком і іншими овочами. У них урожай без проблем збережеться до середини весни, але тільки якщо температура буде від 0 до + 3-4 ° С, вологість – приблизно 85. Вибирати для зимового зберігання найкраще пізньостиглий порей.

Зберігання порею в піску – дуже зручний спосіб, при якому він не зів`яне, а залишиться соковитим, як ніби тільки з грядки. На дно ящиків укладають плівку, насипають 5-7 см чистого прокаленного і охолодженого піску, далі в нього встановлюють вертикальними рядами з невеликим ухилом порей, і зверху засипають вологим піском ще на 10-15 см. Потім злегка припудрюють цибулю золою, щоб на ньому не розвивалися гнилі. Протягом зимових місяців цибулю переглядають, перебирають, виймають той, який переносить зберігання найгірше, і спочатку використовують в їжу саме його.

Лук порей цілком може бути доступний в свіжому вигляді навіть взимку, якщо його правильно прибрати і зберегти. Скористайтеся цими порадами і зможете довгими зимовими місяцями є свіжий і соковитий порей як ніби тільки що зібраний з грядки.

Про автора

admin administrator