Коли садити маки на дачі

Авторadmin

Коли садити маки на дачі

Види маків, посадка і догляд за ними

У Стародавньому Римі макам приділяли особливу увагу. Ці квіти з трепетними пелюстками використовували в медицині і продовжують робити це зараз. Їхня наукова назва бере свій початок від слова «Papaver» (молоко), слов’яни ж завжди називали маки маками за їхнє дрібне насіння, і це слово походить від «magh» – «подрібнювати». Ці рослини можуть бути багаторічними, дворічними чи однорічними: вони займають у садовому дизайні одну з провідних позицій, тому що змушують ділянки пахнути. В даний час відомо близько ста видів маків, а в нашій країні і в ближньому зарубіжжі їх вирощується 75.

Як висаджувати маки

  • Незалежно від сорту маку, вимоги до посіву є однаковими. Культура не любить застою води і не росте там, де грунтові води залягають близько до поверхні. Грунти підходять слабокислі і нейтральні, легкі і розсипчасті – але, як добре відомо, ці польові квіти здатні з’являтися де завгодно.
  • Говорячи про вирощування маку і його посадку, найчастіше використовується слово «посів», тому що розсадний метод рідко застосовується. Квіти прекрасно сходять і розвиваються, якщо кинути насіння у відкритий грунт навесні. Можна сіяти навіть під сніг – у такому випадку з настанням весни ви побачите перші сходи. Якщо ви сієте однолітники – залишайте між ними відстань у 25 сантиметрів, а для багаторічників ця відстань повинна бути сантиметрів на п’ять більше. Перед посадкою, при осінньому перекопуванні ділянки, рекомендується удобрити грунт мінеральними речовинами та органікою.
  • Позаяк насіння маків дуже дрібне, його змішують із піском, аби воно рівномірно розподілилося в грунті. Прикопувати посадковий матеріал немає необхідності. Його можна просто придавити долонею, після чого накрити посадку плівкою. Сходи, можливо, доведеться проріджувати, щоби дотримати рекомендованої відстані.
  • Можна придбати і саджанці маків. Внаслідок того, що ці рослини погано переносять пересадку, висаджувати їх треба одразу ж на постійне місце. Якщо ви купили саджанець, але поміщати його у відкритий грунт зарано – залиште його на деякий час в ємності, в дні якої повинні бути пророблені отвори. Субстратом тут повинна служити суміш землі, взятої там, де мак буде виростати, і піску. Полив здійснюють у піддон.
  • Висаджувати у відкритий грунт слід із грудкою землі, причому дуже акуратно, щоби не пошкодити ніжну кореневу систему. При такій посадці рослинам потрібно багато місця, бо розростаються вони швидко. Дотримуйтесь відстані в 50 сантиметрів. По закінченню сезону сухе листя слід обрізати повністю, тому що воно не тільки втрачає декоративність, але і заважає квітці. Порожнечі бажано заповнювати тими культурами, цвітіння яких припадає на середину літа. Кращими партнерами для маків вважаються злакові.

Правила догляду

Висаджувати маки можна як у злегка затінених місцях, так і на відкритому сонці. Вони практично не бояться шкідників та хвороб. Не страшні їм і холоди. Розмножувати квіти можна як насінням, так і живцями, які відокремлюють від кореневої системи і висаджують на постійне місце. Грунт при цьому потрібно тримати злегка зволоженим.

Оскільки мак – рослина невибаглива, особливий догляд йому не потрібен. У сильну посуху культуру необхідно зрідка поливати. Можна цілком обійтися і без добрив – але, щоби рослини гарно пахли, можна вносити поживні суміші.

Які маки висаджувати не можна

З агальновідомо, що деякі види цієї культури містять у своєму складі опій. Вирощувати такі заборонено на законодавчому рівні. Щоби не нажити собі проблем, вибирайте лише декоративні сорти. Їх легко відрізнити від заборонених: ті види, що містять опій, мають велику насіннєву коробку, а декоративні – дрібну.

Використання в ландшафтному дизайні

Дуже гарно виглядають маки в компанії з ковилою. Такі поєднання підходять для садів, оформлених у пейзажному стилі. Сорти з червоними пелюстками часто служать солітерами на газонах і зелених галявинах. Виграшними будуть композиції з хвойними культурами, такими як туї кулясті чи ялівець. Чудовою вийде композиція і з ірисами.

Маки-самосійки прикрашають клумби, на яких виростають ромен, люпин, шавлія і дельфиниуми. Аби композиція вийшла особливо виразною, маків має бути більше, ніж інших рослин. Відзначимо також, що без маків не обходиться жоден мавританський газон.

Сорти маків

Більшість із нас мають уявлення про мак як про квітку з червоними, тонкими і пишними пелюстками і чорною плямою в підставі чаші. Але існує чимало видів, в яких важко навіть упізнати мак.

Самосійки

Цей вид вважається одним із найбільш поширених. Самосійка досягає у висоту 80-ти сантиметрів, має як махрові, так і напівмахрові квітки найрізноманітніших забарвлень: від червоної до білої. У цього виду є безліч сортів, які можна висаджувати в саду в якості декоративних квітів. Одним із кращих є Шовковий Муар, який може бути двоколірним.

Східний мак

Вид належить до багатолітників. Квітки у нього великі, що досягають 20-ти сантиметрів у діаметрі. З’являються вони на опушених стеблах, висота яких досягає ста сантиметрів. Сортів східний мак налічує безліч, і вони також представлені в найрізноманітніших відтінках. Зустрічаються і двокольорові екземпляри.

Голостебельний мак

Цей багаторічник не вражає високим ростом: його стебла досягають заввишки лише 50-ти сантиметрів. Квітки при цьому дуже дрібні (близько п’яти сантиметрів в діаметрі), але вони вражають різноманітністю своїх забарвлень – бувають жовтими, білими, червоними, помаранчевими. Вид цвіте на початку або в середині літа в залежності від регіону.

Одним із кращих сортів цього виду садівники вважають Атлант. Багаторічник досягає у висоту лише 20-ти сантиметрів, але цвітіння його жовтих і білих квіток триває два місяці. Сіють насіння цього сорту під сніг або в березні. А ось пересаджувати такі маки категорично не рекомендується, тому що в більшості випадків вони гинуть.

Мак кавказький

Цей однолітник виростає тільки на 40 сантиметрів у висоту. Листя у нього опушене, пофарбоване в червоний колір. Діаметр квіток теж невеликий і становить лише вісім сантиметрів. Один із найбільш популярних сортів – Ladybird, який здатний прикрасити собою будь-яку земельну ділянку.

Мак скалоломний

Рослина ця – дворічна, висота її становить не більше 45-ти сантиметрів. Найчастіше такі маки зустрічаються на Кавказі. Відмінною характеристикою виду є висока декоративність листя, але, коли на початку літа на стеблі з’являється кілька блискучих квіток, що становлять у діаметрі трохи менше трьох сантиметрів, посадки виглядають просто чудово. Гамма при цьому – цегляно-помаранчева, дуже насичена.

Сорти маків вражають своїми кольорами і відтінками. Квітки можуть бути червоними, білими, помаранчевими, рожевими, фіолетовими, майже чорними. Форми листя також різноманітні – від гладких до зубчастих. При виборі маків для посадки на своїй ділянці пам’ятайте про те, що більшість сортів багаторічних рослин – це гібриди.

Мак: вирощування з насіння, види і сорти

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 16 серпня 2023 Опубліковано: 12 лютого 2019 Перша редакція: 12 лютого 2018 🕒 13 хвилин 👀 40722 рази 💬 1 коментар

  • Посадка й догляд за маком
  • Квітка мак – опис
  • Вирощування маку з насіння: посадка маку у відкритий ґрунт
    • Коли садити мак
    • Як посадити мак у саду
    • Як виростити мак
    • Шкідники і хвороби маку
    • Мак після цвітіння
    • Мак голостебловий (Papaver nudicaule)
    • Дикий мак (Papaver rhoeas)
    • Мак снодійний (Papaver somniferum)
    • Мак східний (Papaver orientale)
    • Корисні властивості маку
    • Мак – протипокази
    • Коментарі

    Рослина мак (лат. Papaver) належить до роду трав’янистих рослин родини Макові, який налічує понад сотню видів, що походять з Австралії, Середньої і Південної Європи й Азії. Зустрічаються представники роду в зонах із субтропічним, помірним і навіть холодним кліматом. Ростуть вони в посушливих місцях – степах, пустелях і напівпустелях, на сухих і кам’янистих схилах. У культурі квітку мак вирощують не тільки як декоративну, а й як лікарську рослину.

    У деяких країнах обробіток маку заборонено через те, що багато його видів містить наркотичну речовину, а інші країни з тієї ж причини вирощують мак у промислових масштабах: із його незрілих коробочок отримують опіум, що є сировиною для виробництва снодійних і болезаспокійливих препаратів.

    Як лікарська рослина мак був відомий у Стародавньому Римі: вже тоді вивчалася снодійна дія опіуму. Пишуть, що утворено наукову назву маку від латинського слова papa, яке означає батько: нібито для того, щоб заспокоїти дітей, що плачуть, в їхню їжу додавали насіння маку.

    У середні віки в мусульманських країнах Малої Азії, в яких вживання алкоголю було під забороною, вдавалися до паління опіуму. Поступово ця порочна традиція поширювалася все далі на схід, і врешті найбільшим споживачем опіуму став Китай. У 1820 році уряд цієї країни заборонив ввезення дурманної отрути, але, програвши в «опіумній» війні Англії, яка отримувала величезний прибуток від постачання цього товару, змушений був знову дозволити ввезення опіуму. Сьогодні снодійний мак вирощують у Китаї, Індії, Афганістані, Середній і Малій Азії.

    А декоративний мак і його гібриди отримали величезну популярність у садовій культурі. Мак на клумбі, у рокарії або міксбордері – досить часте явище, тим більше, що посадка маку та догляд за ним до снаги навіть дитині.

    Посадка й догляд за маком

    • Цвітіння: упродовж трьох тижнів у травні-червні.
    • Посадка: посів насіння у відкритий ґрунт – восени або в кінці зими, але якщо піддати насіння стратифікації, то посів можна здійснити в квітні.
    • Освітлення: яскраве сонячне світло.
    • Ґрунт: родючий, пухкий, добре дренований.
    • Полив: тільки в період тривалої посухи.
    • Підживлення: не обов’язкові.
    • Розмноження: насіннєве.
    • Шкідники: дротяники, хрущі, макові кореневі прихованохоботники (довгоносики), попелиці, трипси.
    • Хвороби: борошниста роса, пероноспороз (несправжня борошниста роса).
    • Властивості: опійний мак має цілющі властивості та є сировиною для таких сильнодіючих препаратів, як кодеїн, морфін, папаверин, нарцеїн, наркотин.

    Квітка мак – опис

    Маки – однорічні, дворічні й багаторічні кореневищні трав’янисті рослини. Корінь у маку стрижневий, глибоко йде в землю, а всмоктувальні корінці, розташовані по периферії, легко обриваються при пересадці. Стебла у маку прямі й міцні, голі або опушені, листки чергові або супротивні, цілісні або перисторозсічені, найчастіше вкриті волосисто-щетинистим опушенням. Правильні верхівкові квітки з численними тичинками, розташовані на довгих і міцних квітконосах, зазвичай поодинокі, але у деяких видів вони зібрані в волотисті суцвіття. Пелюстки у квіток великі, цільні, забарвлені в червоний, помаранчевий, жовтий, рожевий, лососевий або білий кольори. Плід маку – булавоподібна коробочка з насінням, «закоркована» опуклим або плоским диском. При дозріванні коробочка лускається, і насіння викидається на значну відстань. Прорісність насіння маку зберігає від 3 до 4 років.

    Вирощування маку з насіння: посадка маку у відкритий ґрунт

    Розсадний спосіб для вирощування однорічного маку не використовується, оскільки насіння прекрасно сходить при посіві безпосередньо у відкритий ґрунт. Окрім того, розсада маку навряд чи переживе пересадку. Мак багаторічний іноді вирощують через розсаду, а коли у сіянців сформується перша пара справжнього листя, їх пікірують на постійне місце.

    Коли садити мак

    Насіння маку, яке реалізується в крамницях, інтернеті або садових павільйонах, як правило, передпосівної підготовки не потребує, а ось власноруч зібраному насінню знадобиться попередня стратифікація, для чого його в районах із м’якою зимою сіють у ґрунт восени або в кінці зими, маючи на меті проморозити насіння в холодному ґрунті. Якщо ви маєте намір сіяти мак у пізніші весняні терміни, вам доведеться потримати його місяці два в овочевому ящику холодильника для стратифікації, і тільки після цього сіяти. Нестратифіковане насіння погано проростає, а сіянці з нього ростуть і розвиваються дуже повільно.

    Як посадити мак у саду

    Майже всі види і сорти маку воліють рости на сонячних ділянках. Що ж до складу ґрунту, то тут у кожного з них свої особливості. Якщо ви вирощуєте сорт, який добре розвивається в неродючому ґрунті, вам пощастило: не доведеться заздалегідь готувати ділянку під культуру. Але якщо ваші маки вимагають родючого ґрунту, перекопайте ділянку з кістковим борошном або компостом.

    Насіння маку перед посівом краще змішати з дрібним піском у співвідношенні 1:10. Посів здійснюється по поверхні розпушеного на глибину 3 см ґрунту, після чого насіння лише злегка присипають ґрунтом. Не потрібно сіяти мак рядами, оскільки насіння навряд чи втримається там, де ви його поклали. Ділянку з посівами потрібно утримувати в помірно вологому стані. Коли з’являться паростки (а станеться це при весняному посіві через 8-10 днів), прорідіть їх таким чином, щоб кожна квітка мала невеликий простір для зростання і живлення – від 15 до 20 см. Цвітіння настане через 3-3,5 місяці з моменту посіву й триватиме 4-6 тижнів.

    Догляд за маком у саду

    Як виростити мак

    Вирощування маку та догляд за ним необтяжливі: поливають рослину тільки в сильну тривалу посуху. Після поливання між маками розпушують ґрунт, щоб не утворювалася кірка, і видаляють бур’ян, а якщо ви вкриєте ділянку мульчею, то і поливати, і розпушувати, і полоти вам доведеться набагато рідше.

    До підживлень мак у відкритому ґрунті дуже сприйнятливий, хоча вони і не є обов’язковими. Іноді доводиться обробляти мак від хвороб або шкідників, але трапляються такі неприємності нечасто.

    Шкідники і хвороби маку

    Через несприятливі погодні умови мак уражають такі хвороби, як борошниста роса, пероноспороз (несправжня борошниста роса), альтернаріоз та фузаріоз.

    Борошниста роса – грибкова хвороба, що вкриває листя маку білим павутинчастим нальотом, який незабаром зникає, але замість нього на листках з’являються плодові тіла грибка – чорні й бурі дрібні крупинки. Борошниста роса пригнічує рослину й сильно знижує врожай маку. При появі перших ознак захворювання необхідно обприскати мак розчином 40 г хлорокису міді в 10 л води або розчином 30-50 г соди в відрі води. Ефективний у боротьбі з борошнистою росою препарат Медекс, а з народних засобів найбільш дієвими є настій часнику й суспензія гірчиці.

    Пероноспороз, або несправжня борошниста роса – теж грибкова хвороба, при якій листя маку вкривається червоно-бурими плямами та деформується, а квітконоси й стебла викривлюються. Потім на стеблах і нижньому боці листків з’являється сіро-фіолетовий наліт, що складається зі спор грибка. Пероноспороз пригнічує сходи, а доросла уражена рослина формує маленькі коробочки з меншою кількістю насіння. Борються з пероноспорозом тими ж засобами, що і з борошнистою росою.

    Фузаріозне в’янення також викликається грибковою інфекцією й проявляється темними плямами на листках і стеблах маку. Рослини починають всихати, а коробочки залишаються недорозвиненими, деформуються, викривлюються і буріють. Фузаріоз уражає судинну систему рослини, і вилікувати цю хворобу неможливо. Хворі екземпляри потрібно негайно видалити, а землю, де вони росли, пролити розчином фунгіциду.

    Альтернаріоз проявляється як плямистий оливковий наліт на листках і коробочках маку. Це також грибкове захворювання. Проти нього мак обробляють такими препаратами, як бордоська суміш, Купроксат, Оксихлорид і Фундазол.

    Щоб не допустити активізації грибкових інфекцій, необхідно дотримуватися плодозмін: вирощувати мак після маку не раніше, ніж через три роки. Щоосені знищуйте в саду і на городі всі рослинні залишки й перекопуйте землю на глибину штиха лопати.

    Зі шкідників маку найчастіше докучає довгоносик, або маковий прихованохоботник – жук, що ушкоджує коріння маку. Личинки прихованохоботника харчуються листям рослини. Іноді на стеблах і коробочках може з’являтися попелиця. Щоб не ділити урожай маку з довгоносиками, перед посівом унесіть у ґрунт гранульований десятивідсотковий Базудин або семивідсотковий Хлорофос. Якщо у вас росте мак багаторічний, то закопайте ці препарати в ґрунт між кущами, а коли мак зійде, двічі або тричі з інтервалом 10 днів обробіть сходи по листю розчином Хлорофосу. Проти попелиці застосовують обприскування маку Антитліном, Актарою або Актелліком.

    Мак після цвітіння

    Мак однорічний після в’янення квітів просто знищують, але якщо ви хочете продовжити цвітіння, видаляйте насіннєві коробочки, щойно вони починають формуватися. Якщо ви не станете обрізати насінники, то наступної весни на цьому місці з’являться сходи від самосіву. Восени ділянку очищають від рослинних залишків маку й перекопують.

    Мак багаторічний після цвітіння втрачає декоративність, і його наземну частину обрізають на рівні поверхні. Укриття на зиму багаторічні види і сорти маку не потребують, але якщо ви боїтеся морозної і безсніжної зими, закидайте ділянку з маком сухим листям або ялиновим гіллям: гірше від цього маку не буде.

    Види і сорти маку

    Як ви вже знаєте, в культурі вирощують як однорічні, так і багаторічні види маку. Серед однорічників найбільш затребуваними є:

    Мак голостебловий (Papaver nudicaule)

    або мак шафрановий (Papaver croceum) – багаторічник, що вирощується в однорічній культурі, родом зі Східного Сибіру, Алтаю, Середньої Азії й Монголії. У висоту стебла рослини сягають 30 см, листя у неї прикореневе, перисте, зеленувате або сірувате, волосисте або голе. Квітки діаметром від 2,5 до 5 см на міцних квітконіжках завдовжки 15-20 см можуть бути білими, жовтими або жовтогарячими. Цвітіння триває з травня по жовтень. Усі частини цієї рослини отруйні! Мак шафрановий має кілька сортів, квітучих із кінця весни до пізньої осені:

    • Попскайл – ошатний компактний сорт заввишки до 25 см із міцними, стійкими до вітру квітконосами та яскравими квітками діаметром до 10 см;
    • Кардинал – кущ заввишки до 40 см із вогневими квітками діаметром до 6 см;
    • Сульфуреум – сорт заввишки до 30 см із лимонно-жовтими квітками діаметром до 6 см;
    • Атлант – мак заввишки до 20 см із жовтими або білими квітками діаметром близько 5 см;
    • Розеум – мак заввишки до 40 см із рожевими квітками діаметром 6 см;

    Дикий мак (Papaver rhoeas)

    походить із центральної смуги Росії, Західної та Середньої Європи, Середземномор’я і Малої Азії. У нього прямостоячі розгалужені й розлогі стебла заввишки від 30 до 60 см. Його прикореневе листя велике, перисто-роздільне й зазубрене, а стеблове – трироздільне з перисто-розсіченими частками. І стебла, і листя самосію вкриті грубими волосинками. Прості або махрові квітки діаметром від 5 до 7 см можуть бути червоними, рожевими, білими або лососевими з темним або білим краєм, а також із темною плямою біля основи пелюсток. У культурі цей вид із 1596 року. У садівництві використовують численні садові форми й сорти самосію. Наприклад:

    • Ширлі – садова форма заввишки до 75 см із витонченими квітками світлих тонів із білими тичинками;
    • Шовковий муар – сорт із напівмахровими квітками, пелюстки яких забарвлені по краях у насичений тон, а в центрі – у ніжніший відтінок того ж кольору.

    Мак снодійний (Papaver somniferum)

    або мак опійний у дикому вигляді росте в Середземномор’ї. Стебла у нього заввишки до 1 м, прямостоячі, слабкопогілковані, сизо-зеленого відтінку з восковим нальотом. Прикореневе листя довгасте, а стеблове еліптичне, причому верхнє – сизувато-зелене, трикутне, іноді кучеряве. Прості або махрові одиночні квітки діаметром 9-10 см білого, червоного, рожевого, пурпурового, фіолетового або бузкового кольору, іноді з темними або білими плямами в основі пелюсток розташовані на довгих квітконосах. Квітки, що розпустилися вранці, до вечора опадають. Триває цвітіння 3-4 тижні. У культурі вид із 1597 року. Популярними сортами виду є:

    • Данський прапор – мак заввишки до 75 см. Назву було дано через незвичайне забарвлення: білий хрест на червоному тлі торочкуватих по краях пелюсток. Рослина виглядає привабливо і після цвітіння за рахунок ефектних насіннєвих коробочок;
    • Весела сімейка – мак, який утворює оригінальну насіннєву коробочку, схожу на квочку з курчатами. Цей сорт використовують для виготовлення зимових букетів.

    Популярністю користуються і піоноподібні сорти опійного маку:

    • Біла хмара – величезні білосніжні суцвіття на міцних квітконосах заввишки до 1 м;
    • Жовта хмара – сорт із чудовими великими золотистими суцвіттями;
    • Чорна хмара – рослина з шапками махрових суцвіть дуже темного пурпурового кольору;
    • Цартроза – гіллястий кущ заввишки від 70 до 90 см. Квітки махрові, ніжно-рожеві, діаметром 9-10 см, із білою плямою в основі пелюсток;
    • Шнеебаль – середньопогілкований кущ заввишки до 80 см із махровими білими квітками діаметром до 11 см зі рваними краями внутрішніх пелюсток;
    • Цверг Розенрот – рослина заввишки 40-60 см. Квітки махрові, рожево-червоні, діаметром до 10 см, з овальними пелюстками і білою плямою у центрі. У внутрішніх пелюсток краї торочкуваті.

    Із однорічних видів у культурі можна зустріти також маки павичевий і сизий.

    Мак східний (Papaver orientale)

    Багаторічні маки представлені в наших садах переважно маком східним – трав’янистою рослиною, родом із Малої Азії і Південного Закавказзя. Стебла у маку східного прямі, міцні, товсті й щетинисті, заввишки 80-100 см. Прикореневе листя перисторозсічене, завдовжки до 30 см, стеблове – трохи менше й коротше. Поодинокі квітки до 18 см у діаметрі забарвлені у вогненно-червоний відтінок, а в основі пелюсток – чорна пляма. Цвітіння маку східного триває не довше двох тижнів, але в цей період рослина своїм темно-фіолетовим пилком дуже приваблює бджіл. У культурі вид із 1700 року. Серед садівників користується популярністю сортосуміш маку східного Піццикато – стійкі рослини заввишки до 50 см бузкового, білого, рожевого й різних відтінків червоного та помаранчевого кольорів. Уваги заслуговують і такі сорти:

    • Б’юті Квін – рослина заввишки 90 см із блюдцеподібними шовковистими квітками;
    • Блек енд Вайт – сорт заввишки близько 80 см із білими квітками з чорною плямою біля основи гофрованих пелюсток;
    • Блю Мун – рослина з квітконосами заввишки до 100 см, на яких розкриваються рожеві квітки діаметром до 25 см, пелюстки яких вилискують блакиттю;
    • Седрік Морріс – сорт заввишки близько 80 см із дуже великими блідо-рожевими квітками з чорною плямою біля основи гофрованих пелюсток;
    • Керлілок – рослина заввишки до 70 см зі злегка спадними жовтогарячими квітками. В основі зубчастих по краях пелюсток – чорна пляма;
    • Алегро – сорт багаторічного маку заввишки до 40 см, зацвітають уже в рік посіву розкішними великими квітками.

    Крім описаних, популярністю у садівників користуються сорти маку східного Гарден Глорі, Глоуїнг Емберс, Місіс Перрі, Керін, Кляйне Танджерін, Маркус Перрі, Петтіс Плам, Перріс Вайт, Піккотті, Султан, Теркенлуї, Теркіш Делайт та інші.

    Вирощують у культурі й такі види багаторічного маку: альпійський, амурський, атлантичний, біло-рожевий, або гірський, бурцера, лапландський, Міябе, скандинавський, приквітковий, татранський і тянь-шанський, проте всі вони поступаються маку східному в декоративності.

    Властивості маку – шкода і користь

    Корисні властивості маку

    Властивості опійного маку було відкрито ще в глибоку давнину: напій із його насіння використовували як болезаспокійливий і снодійний засіб. Популярний був мак у Стародавній Греції: в міфах розповідається, що зерна цієї рослини носили з собою божество сну Гіпнос і бог сновидінь Морфей, а також богиня родючості Гера. У Європі, в часи правління Карла Великого, мак цінувався настільки високо, що селяни повинні були здавати державі по 26 л макового насіння. Маком лікували хворих, його давали дітям, щоб вони міцніше спали. І ніхто не підозрював, що мак не такий уже й безпечний, аж доки в XVI столітті лікар і ботанік Якоб Теодорус не видав книгу «Сік макового насіння», в якій описав не тільки корисні властивості маку, а й шкоду, яку він може спричинити.

    До складу насіння маку входять жир, цукри і білки, вітаміни E, PP, елементи кобальт, мідь, цинк, фосфор, залізо і сірка, а пелюстки містять жирну олію, вітамін C, алкалоїди, глікозиди, антоціани, флавоноїди, органічні кислоти і камедь. Макова олія належить до найцінніших рослинних олій. Її використовують для виготовлення фарб і косметики.

    Зерна маку блакитного кольору застосовують як відхаркувальний засіб, відвар із маку знімає зубний біль і біль у вухах. Препарати з зерен маку призначають при захворюваннях печінки, безсонні, катарі шлунку, запаленні легень, геморої. Відваром коренів маку лікують запалення сідничного нерва й мігрень, відвар макового насіння покращує травлення. Мак допомагає зменшити пітливість, впоратися з діареєю і дизентерією, зняти запалення сечового міхура. Фармакологічна промисловість виготовляє з маку такі сильнодіючі препарати, як кодеїн, морфін, папаверин, нарцеїн, наркотин, однак перш ніж почати вживання цих ліків, потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем.

    Мак – протипокази

    Деяким людям вживати препарати на основі маку не можна категорично. До групи ризику належать люди похилого віку, діти до двох років, люди, схильні до зловживання спиртним, а також ті, хто страждає жовчнокам’яною хворобою, аноксемією, емфіземою легень, бронхіальною астмою, утрудненим диханням або хронічними закрепами.

Про автора

admin administrator