Коли садити тюльпани

Авторadmin

Коли садити тюльпани

Тюльпани: посадка восени (під зиму) – як і коли

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 09 серпня 2023 Опубліковано: 22 лютого 2019 Перша редакція: 22 вересня 2016 🕒 6 хвилин 👀 57734 рази 💬 14 коментарів

  • Прослухати статтю
  • Коли садити тюльпани восени в ґрунт
    • Терміни посадки тюльпанів
    • Коли садити тюльпани восени в Підмосков’ї
    • Коли садити тюльпани восени в Ленінградській області
    • Коли садити тюльпани восени на Уралі
    • Коли садити тюльпани восени в Сибіру
    • Ґрунт для тюльпанів
    • На яку глибину садити тюльпани
    • Догляд за тюльпанами восени
    • Догляд за тюльпанами взимку

    Тюльпани – одні з найкрасивіших весняних квітів, і навряд чи знайдеться хоч один сад, в якому навесні вони не цвітуть. Слід відзначити, що, крім декоративних якостей, ці квіти мають ще одну перевагу – невибагливість. Мороки з ними трохи, а результат завжди виправдовує зусилля. Але, як і у кожної рослини, у тюльпанів є свої умови вирощування. Наприклад, цибулини тюльпанів краще висаджувати у відкритий ґрунт у середині осені, під зиму.

    Осіння посадка тюльпанів – справа відповідальна, адже від того, наскільки успішно вона пройде, залежить привабливість вашої весняної клумби. Тому, збираючись садити тюльпани восени, заздалегідь продумайте й підготуйте весь процес до дрібниць.

    Прослухати статтю

    Коли садити тюльпани восени в ґрунт

    Терміни посадки тюльпанів

    Для вкорінення цибулин у ґрунті потрібно щонайменше чотири тижні, і якщо посадка тюльпанів проведена із запізненням, цибулини до заморозків можуть не встигнути відростити коріння, і навесні ваші тюльпани запізняться з цвітінням або не зацвітуть узагалі. У будь-якому разі пізно висаджені в ґрунт рослини будуть слабкіші й сприйнятливіші до хвороб. У якому місяці садити тюльпани? Оптимальні терміни посадки тюльпанів – часовий проміжок із кінця вересня до кінця жовтня. Однак і кліматичні, і погодні умови у вересні в різних регіонах можуть сильно відрізнятися, тому визначати час посадки тюльпанів краще не за календарем, а за станом ґрунту й погоди. Висаджувати цибулини тюльпанів у сад можна тоді, коли температура ґрунту на глибині 10 см не вище й не нижче 7-8 ºC – при нижчій або вищій температурі можуть виникнути труднощі з укоріненням цибулин.

    Коли садити тюльпани восени в Підмосков’ї

    Зустрічати зиму в ґрунті цибулини тюльпанів мають із добре розвиненою кореневою системою, але при цьому не можна допустити, щоб, утворивши її, цибулини продовжили вегетацію та стали нарощувати листя. Тому відповідь на запитання «коли садити тюльпани в Підмосков’ї?» важлива для всіх садівників середньої смуги Росії. Укорінення цибулин відбувається при температурі 7-10 ºC, за умови, що ночами буде не холодніше 3 ºC. Зазвичай така температура в Московській області тримається з третьої декади вересня по середину жовтня, тому й посадка тюльпанів восени в Підмосков’ї здійснюється приблизно в ці терміни, якщо, звичайно, погода раптово не втрутиться у ваші плани.

    Коли садити тюльпани восени в Ленінградській області

    Коли садити тюльпани під зиму в Санкт-Петербурзі? У Ленінградській області тюльпани в ґрунт висаджують приблизно в той же час, що й у Підмосков’ї – з другої половини вересня, коли надворі бабине літо.

    Коли садити тюльпани восени на Уралі

    Посадка тюльпанів восени на Уралі залежить від району: на Середньому Уралі тюльпани можна висаджувати з 10 по 20 вересня, а на Південному – до 10 жовтня.

    Коли садити тюльпани восени в Сибіру

    У Сибіру умови для вирощування квітів набагато суворіші, ніж навіть на Уралі, а проте ростуть тюльпани й у цьому краю з морозяними зимами. У якому місяці здійснюється посадка тюльпанів восени в Сибіру? Заморозки в цих місцях настають рано, тому цілком обґрунтованою вважається посадка тюльпанів у серпні – в його останній декаді. А якщо осінь не обрушиться з перших днів вересня, то висаджувати цибулини можна до середини першого осіннього місяця.

    Посадка тюльпанів під зиму в ґрунт

    Ґрунт для тюльпанів

    Перед тим, як посадити тюльпани, підготуйте для них сонячну, захищену від вітрів ділянку з невисоким рівнем ґрунтових вод і пухким нейтральним або слабколужним ґрунтом, краще піщаним. Важкі глинисті ґрунти розбавляють піском.

    Кислий ґрунт перед посадкою цибулин потрібно вапнувати – внести по 200-500 г крейди або люсованого вапна на кожен м² площі залежно від рівня кислотності ґрунту. Землю на ділянці бажано глибоко перекопати, додаючи на кожен м² по 100-150 г деревної золи, 2 відра торфу (перегною дво-трирічної витримки або компосту), 50 г суперфосфату, 30 г сульфату калію і 25 г аміачної селітри. Але не використовуйте ні в якості добрива, ні для подальшого мульчування ділянки свіжий гній, оскільки це може призвести до опіку коренів і грибкових хвороб. Не вносьте також на ділянку з тюльпанами мінеральні добрива, що містять хлор.

    На яку глибину садити тюльпани

    Щоб правильно розташувати цибулини тюльпанів у ґрунті, потрібно дотримуватися такого правила: глибина посадки дорівнює трьом діаметрам цибулини. Тобто дрібні цибулини занурюють на глибину 7-8 см, а великі – на 12-15 см. Але при посадці слід враховувати склад ґрунту: на легких ґрунтах цибулини висаджують на 2-3 см глибше норми, а на важких – на 2-3 см мілкіше. При занадто глибокій посадці цибулинки майже не утворюють діток, а при занадто мілкій вони можуть потерпіти від морозів.

    Цибулини тюльпанів слід уважно оглянути, відбракувати пошкоджені та хворі й відібрати для посадки щільні цибулинки без плям. Для профілактики безпосередньо перед висадкою в ґрунт потримайте цибулини півгодини в рожевому розчині перманганату калію. Якщо осінь суха, пролийте ямки або борозну перед посадкою водою.

    Нас часто запитують, як красиво посадити тюльпани на ділянці. Уявлення про красу у кожного свої, тому вам і вирішувати, посадити тюльпани уздовж садових доріжок, острівцями на газоні чи на змішаній клумбі в сусідстві з іншими весняними квітами – мускарі, ерантісами, гіацинтами, крокусами й ірисами. Розмістіть цибулини в ряду на відстані 8-10 см одна від одної при міжряддях завширшки не менше 20-25 см – в середньому на одному м² можна посадити до 50 великих цибулин. При посадці опудріть цибулину деревною золою, помістіть у ямку або борозну й переконайтеся, що під денцем цибулини не утворилася повітряна кишеня – злегка втисніть цибулину в ґрунт, після чого присипте зусібіч піском, а потім сумішшю торфу й перегною. Після посадки утрамбуйте поверхню ділянки й полийте її.

    Якщо ви згрупуєте тюльпани за сортами, то полегшите собі догляд за ними. Дрібні цибулинки висаджують ближче до півдня, щоб квіти, які виросли з великих цибулин, не затуляли їх від сонця.

    Догляд за тюльпанами після посадки

    Догляд за тюльпанами восени

    Доглядати за цибулинами в поточному році вам уже не доведеться, хіба що в разі аномально сухої осені потрібно буде провести полив тюльпанів, а коли встановиться мінусова температура й ґрунт промерзне на глибину 4-5 см, слід буде вкрити посадку тюльпанів мульчівним матеріалом – шаром тирси, торфу, подрібненої кори чи соломи завтовшки 3-5 см. У середній смузі це відбувається в листопаді, а в Сибіру морозних днів можна очікувати вже в кінці вересня.

    Догляд за тюльпанами взимку

    У малосніжну зиму нашкребіть по двору і накидайте на тюльпани маленький замет – під снігом тюльпани взимку чудово збережуться і навесні дружно зійдуть.

    Як зберігати тюльпани до посадки восени

    Зберігати викопані цибулини потрібно чистими, звільненими від ґрунту, зайвих коренів і листя. Складіть викопані цибулини в один шар у ящик або коробку й тримайте на свіжому повітрі в затінку, поки вони не висохнуть – із сухих цибулин легше зчищати землю, листя й відмерлі луски. Перед закладанням на зберігання протруїть цибулини в рожевому розчині марганцівки – так рослини отримають необхідний майбутнім квітам марганець, а заодно й захист від хвороб і шкідників. Зберігають цибулини в дерев’яному ящику з тирсою, що поглинають зайву вологу, причому кожну цибулину бажано загорнути в клаптик газети. Ящик поміщають у сухе прохолодне приміщення з гарною вентиляцією й температурою повітря не вище 25 ºC. Ближче до осені температуру знижують до 20 ºC, а потім і до 15 ºC.

    Вирощування тюльпанів: коли садити і як доглядати

    21 березня 2019, 19:08 | Сад та город Вирощування тюльпанів – справа не проста, але вона варта того, щоб нею займатися.

    • готуємо ґрунтову суміш (перегній, пісок, дернова земля, деревна зола);
    • укладаємо в горщики дренаж;
    • знезаражуємо цибулини шляхом тримання їх у марганцевому розчині;
    • охолоджуємо цибулини в холодильнику для стимуляції розвитку;
    • садимо цибулинки у вазони з землею;
    • засипаємо ґрунтом;
    • поливаємо;
    • ставимо горщики в темне, прохолодне, без протягів і обов’язково вологе приміщення;
    • доглядаємо за посадками, поливаючи ґрунт раз на тиждень.

    Коли з’являться паростки тюльпанів, переносимо горщики з рослинами на підвіконня, або на балкон. І з нетерпінням очікуємо бутонів і красенів-квітів. Даруємо тюльпан того, кому призначався весь наш труд, а потім цибулину, підсушивши, пересаджуємо у відкритий ґрунт.

    Посадка цибулин тюльпанів

    Тепер зупинимося на вирощуванні тюльпанів у відкритому ґрунті на дачі, присадибній ділянці.

    Отже, коли краще садити цибулини тюльпанів, навесні, або восени? Адже, якщо їх посадити занадто рано, можна в підсумку одержати одні лише листя. А пізня посадка цибулин може обернутися загибеллю рослини, або, в кращому разі, їх зменшення. Досвідчені садівники рекомендують проводити посадку тюльпанів восени, десь в середині вересня або на початку жовтня. Справедливості заради. Зауважимо, що також можна висадити цибулини і навесні. Тільки рослина буде дещо ослабленою і не факт, що вона зацвіте.

    Найкращим місцем для вирощування тюльпанів є та частина ділянки, де весь день є сонце, і нема вітрів, тобто протягів. Посадили знезаражені в розчині марганцівки і просушені цибулини в живильний і пухкий ґрунт, полили, а далі чекаємо результатів – прекрасного цвітіння.

    Посадка тюльпанів навесні

    Чим загрожує весняна посадка бульб тюльпанів – пізнім цвітінням. Тільки і всього. Якщо це не актуально, то цілком допускається така посадка. Просто зацвітуть тюльпани не у квітні, а в травні. І все ж рекомендується не полінуватися і розмістити цибулинки восени.

    Виникає питання, чому краще садити тюльпани в осінній період (вересень-листопад). Посаджені в цей час бульби встигають вкоренитися, але не пуститися в зростання. Тільки і всього. Зверніть увагу на ґрунт: бажано, щоб він був рихлим. Внесіть органічні добрива, які повільно розкладаються, наприклад, гній. Тепер можемо садити підготовлені цибулини на глибину з розміром цибулини, з відстанню в десять сантиметрів, засипаючи їх землею.

    Як доглядати за тюльпанами

    Вирощування тюльпанів – то не тільки висадження у відкритий ґрунт, але ще і грамотний догляд за квітами. Навколо паростків, які з’явилися в квітні, треба прибрати мульчу, щоб скоріше прогрілася земля, розпушити її, помірно поливати і проводити своєчасні підживлення.

    Підгодовувати тюльпани навесні потрібно азотними добривами для стимуляції росту рослин. Трохи пізніше, коли з’являться листя, кращим добривом для тюльпанів є комплексні добрива з калієм, фосфором, бором, марганцем. Підгодовувати квіти слід в прохолодну погоду. Квітучі тюльпани частіше і рясніше поливайте. Полив не варто припиняти і після цвітіння протягом півмісяця.

    Догляд за тюльпанами після цвітіння

    Слід відразу ж обрізати тюльпани після цвітіння, видалити бутони, щоб цибулини увібрали в себе потрібні їм поживні речовини. В цьому і полягає догляд за тюльпанами після цвітіння.

    Тепер зупинимося на питанні коли можна викопувати тюльпани. Перш за все, знайте, що цибулини тюльпанів мають схильність поступово йти вглиб. І нічого з цим не поробиш. Тому радимо викопувати тюльпани в червні, дезінфікувати їх і просушувати, залишаючи до осені. Це не стосується червоних тюльпанів, які абсолютно спокійно цвітуть на одному і тому ж місці. А ось сортові тюльпани рекомендується викопувати. Інакше цвісти вони будуть не настільки шикарно.

    Тепер трохи про те, як доглядати за тюльпанами після того, як вони відцвіли.

    Що потрібно робити:

    • поливати;
    • годувати;
    • викопувати;
    • правильно зберігати.

    Розмноження тюльпанів

    Розмножують красені дітками або насінням. Про насіння говорити не будемо, дуже марудна це справа. Давайте поговоримо про вирощування тюльпанів з діток. Все дуже просто: потрібно викопали цибулинки, дістати їх, від’єднати діток, продезінфікувати, просушити і посадити восени. Квіти обов’язково порадують Вас своєю красою!

    Чому не цвітуть тюльпани

    Це питання хвилює багатьох дачників. Дійсно, ростуть собі цибулини, а приходить термін, дивишся, а тюльпани не цвітуть, тільки листя на поверхні, причому великі. Ось вам і відповідь на питання, навіщо викопують цибулини тюльпанів. По-перше, квіточкам з великої глибини важче прорости. По-друге, квіти мають схильність до переродження. А, по-третє, постійне перебування рослин на одному і тому ж місці сприяє появі хвороб.

    А взагалі, дивіться по цвітінню: якщо пишно цвітуть тюльпани, мають здорові листя, їх можна залишати, тобто не викопувати

    Важливо розуміти, коли ж викопати цибулини. Викопувати їх слід, коли листя зів’януть і пожовкнуть. Цибулинки до цього часу сформуються і накопичуться поживними речовинами. Якщо говорити про терміни, то це десь червень-липень. Ось вам і відповідь, чи можна пересаджувати тюльпани: не тільки можна, але і потрібно! Просто викопуйте цибулини вилами, або лопатою, намагаючись їх не пошкодити.

Про автора

admin administrator