Коли та які віники заготовляти для лазні

Авторadmin

Коли та які віники заготовляти для лазні

Зміст:

Віники для лазні: коли і як заготовлювати віники

Виготовлення віників для лазні – процес не складний, однак у ньому слід враховувати деякі нюанси. У нашій статті ми розповімо вам, як правильно в’язати, збирати й зберігати віники з різних матеріалів, щоб вони служили вам тривалий термін.

Заготівля віників з берези

Заготівля віників для лазні починається на початку літа, коли листя стає зеленим і щільним. Березові гілки збирають протягом тижня. Протягом цього тижня листя з салатового стає зеленим, а сережки ще не розпускаються. Вибираючи гілки для віника, зверніть увагу на зовнішній вигляд листя. Воно повинне бути насичено зеленого забарвлення, поверхня листа повинна бути чистою від шкідників, без плям і нерівностей. Листя повинне бути здоровим і цілісним. На гілках не повинно бути сережок. Підберіть суху теплу погоду. Час зрізу гілок – після обіду, коли роса вже зійшла.

Дуже добре підходять гілки, на яких листя має окружність не більше п’ятикопійкової монети. Поверхня листа трошки липка. При запарюванні такий банний віник дає деяку мильність, однак, шкіра після неї робиться дуже м’якою і ніжною. На шкірі присутній слизький наліт, який не кожному подобається.

Заготівля віників для лазні з берези може бути і в травні. У цьому випадку вони мають інший запах, ніж заготовлені влітку. Аромат нагадує прополіс. Його виділяють горбки, які знаходяться на деяких гілочках і складаються зі смолистих речовин. Вони присутні на окремих стеблах.

Можна збирати гілки для банного віника з беріз, які ростуть біля водойм. Гілки таких дерев більш еластичні й довгі, щільні та ніжні. Щоб не нашкодити молодим берізкам, зрізайте не більше трьох штук з одного деревця. Досвідчені люди радять різати гілки з беріз, у яких ствол має слабкий блиск, а берестові плями – світло-коричневі замість сірих.

Можна визначити якість гілки за допомогою язика. Якщо листя на дотик шорсткі, така гілка не підходить для банного віника. Якщо поверхня оксамитова й гладка, вона буде хорошим матеріалом. Деякі лазники визначають придатність за ніжкою листа: якщо вона має червонуватий колір, гілка для віника дозріла, якщо зелений – потрібно ще почекати.

Деякі фахівці визначають готовність листя до зрізу на смак. Пожуйте листочок, якщо він має солодкий смак, значить потрібно ще почекати. Якщо смак гіркий – прийшла пора його заготівлі.

Заготівля віників дубових

Дубові віники заготовлюються протягом декількох місяців. Починається період у другій половині червня й може тривати до вересня. Важливо вибрати дерево зі здоровим листям, що не уражене комахами й хворобами. Колір листя повинен бути насиченого зеленого забарвлення без будь-яких плям або смуг. Заготовлювати гілки потрібно до появи жолудів. Вибирайте розгалужені стебла з великими листками. Для банних віників підходять молоді дерева, які ростуть у тінистих місцях. Вони мають більш гнучкі здорові гілки. Листки повинні бути великими й густо покривати стебла. Слід враховувати, що сирий дубовий банний віник може потемніти, якщо його відразу помістити під гніт.

Під час заготівлі гілок для дубових віників слід враховувати деякі нюанси:

  • Після зрізу покладіть гілки у затіненому місці на півтори години. Потім їх можна транспортувати.
  • Після збору й просушування віника покладіть на нього вантаж, щоб надати форму віяла. Така форма користується великою популярністю, проте деякі люди віддають перевагу традиційній сферичній формі. Щоб перевірити наскільки просох віник, засуньте руку в його середину. Якщо ви відчуєте прохолоду, значить, банний віник ще не досить просох.
  • Після того, як віник висох і став потрібної форми, підвісьте його в прохолодному приміщенні на три дні.

Заготівля віників з липи

Липові віники заготовляють в різні періоди цвітіння. Якщо ви хочете банний віник з квітами, слід поспішити. На зріз таких гілок у вас є всього тиждень. Найкраще заготовляти гілки, коли квіти розкрилися. Під час розпарювання такого віника, ви отримаєте відмінний аромат. Деякі люди заготовляють матеріал на віники в кінці літа-початку осені. Характерним для таких віників є те, що листя тримається міцніше й не скручується в процесі запарювання. Вибирати дерева для гілок слід молоді, здорові з гнучкими гілками, що ростуть прямо.

Хвойні віники

Гілки для хвойних віників заготовляють протягом усього року, зокрема й взимку. Слід вибрати теплий день, коли роса вже висохне. Для таких віників підходить молоді ялина, сосна або ялівець, гілочки, яких ростуть щільно, мають світло-коричнево-червоний колір і гнучкість. Слід враховувати, що хвойні віники не підлягають зберіганню. Вони мають властивість дуже швидко обсипатися. Тому робіть свіжі віники перед походом в лазню.

Кропив’яні віники

Заготівля віників для лазні з кропиви можлива, проте зберегти їх до зими дуже складно. Тому деякі гілки кропиви додають до березових або дубових віників. Для збору сировини вибирають молоді кущі, не вище пів метра. Банний віник виходить коротким і щільним. При розпарюванні він стає м’яким, однак, голки, які знаходяться на внутрішній стороні аркуша розпарюються й проникаючи в шкіру людини, викликаючи печіння. Збирають сировину в рукавичках на чистих ділянках трохи далі від трас і промислових зон. Для запарювання кропив’яного віника помістіть його в гарячу воду на кілька секунд, потім в холодну на такий самий час. Можна сполоснути його холодною водою й пропарити над жаровнею, обливши її водою. Перед застосуванням кропив’яного віника використовують березовий або дубовий для того, щоб розпарити тіло. Слід враховувати, що такий банний віник може залишити плями на деревині, тому його поміщають на спеціальний килимок або в інше спеціальне місце.

Як вибрати гілки для банного віника. Щоб отримати якісний банний віник, слід правильно вибрати гілки. Їх нарізають з молодих рослин, які ростуть на світлих місцях трохи далі від автотрас й заводів. Стандартною довжиною гілок є ширина двох долонь або 40-80 см. Товщина віника залежить від розміру руки людини. Вона повинна бути достатньою, щоб міцно тримати банний віник. Зазвичай вона не перевищує 5 см. Вибирайте стебла зі здоровими зеленими листками без пошкоджень, з декількома розгалуженнями й м’якою густою кроною.

В’язка віників

Перш ніж пов’язувати вінки, досвідчені лазники рекомендують помістити їх на 2-3 дні в темне місце.

Очистіть нижню частину гілок від листя, сучків і шипів і міцно зв’яжіть їх мотузкою. Більш товсті стебла помістіть в центр віника, а більш тонкі – навколо них. Після того, як ви пов’язали банний віник, підрівняйте ручку до потрібної довжини. Вигини на гілках поміщають всередину віника, глянцева частина листя повинна бути спрямована назовні. У процесі складання гілок їх злегка струшують, щоб розправити. Для зв’язки використовують мотузку або конопляну мотузку. Чи не зв’язуйте віники металевим дротом. Вона сильно нагріється під час розпарювання, і працювати ним буде некомфортно.

Техніки в’язання віників

  • Стандартна техніка в’язання. Стягніть мотузкою кінець і початок в’язки так міцно, як тільки зможете. Обв’яжіть мотузку навколо стебел з максимальною щільністю. Коли гілки підсохнуть, вони можуть випасти зі слабкої обв’язки.
  • Більш складний спосіб. Пучок стебел поділяють на дві частини, кожна з яких обмотується із середньою щільністю, потім їх перекручують один з одним на 360 градусів і повторно обв’язують від початку листя до низу.
  • Простий спосіб. Більш простим способом є зв’язка гілок за допомогою хомутів. Вони міцно тримають стебла й після їх всихання хомути можна підтягнути, ніж ущільнити банний віник. Щоб замок хомута не натирав руку під час процедури, рукоять обмотують бавовняною тканиною або мотузкою.
  • В’язка лопатою. Така в’язка робить банний віник плоским. Для цього потрібно зібрати одну сторону віника, потім перевернути й зібрати іншу сторону віника. Далі обидві сторони зв’язуються разом.

Сушка віників

Правильно пов’язаний банний віник ще не означає, що він якісний. Важливим є правильно його посушити. Для цього складіть віники один на одного й залиште так на кілька днів. Потім зв’яжіть їх попарно й підвісьте їх на мотузку або дерев’яні планки в темному сухому приміщенні. Слід не допускати попадання сонячних променів на листя віників. Сушити їх можна на горищі, в коридорі або на закритому балконі. Правильно висушений банний віник має зелений колір листя. Вони тримаються міцно й не опадають. Не вішайте віники щільно один до одного, слід залишати деякий простір між ними, щоб банні віники підсихали рівномірно, їх потрібно кілька разів на день повертати.

Зберігання банних віників

Після того, як ви висушили віники, складіть їх штабелями на полиці в сухому провітрюваному приміщенні. Періодично перекладайте їх таким чином, щоб нижні виявилися зверху, а верхні внизу. Виключіть потрапляння світла на листя, від цього вони пожовтіють. Можна зберігати віники в картонних коробах з вентиляційними отворами. У такі коробки їх варто поміщати таким чином, щоб чергувалися крона й ручка віника.

Ще одним способом є зберігання в холодильнику. Для цього їх загортають у поліетиленову плівку й поміщають на нижню полицю.

Як правильно запарити банний віник

У кожного лазника є свій метод запарювання віників. Однак найпоширенішим з них є такий: опустіть банний віник у місткість з холодною водою на кілька хвилин, потім проведіть його в місткість з теплою водою на такий самий час, після чого помістіть його в дуже гарячу воду й накрийте кришкою. Пропарте в гарячій воді стільки ж хвилин. Слід враховувати, що віники для запарювання підходять тільки добре підсушені. Погано просушені або свіжі віники швидко розкисають, стають дуже гарячими й важкими.

Скориставшись нашими порадами, ви заготівля віників для лазні пройде успішно. Ви отримаєте якісні віники, які зможете із задоволенням застосовувати в лазні .

Які і коли слід заготовлювати віники для лазні: час заготівлі

Зняти стрес і гнітюче напруга, розслабитися і отримати задоволення від одного лише єднання з собою і своїми думками . Про це мріє кожна людина в кінці складної трудового тижня. І одним з найбільш підходящих способів розслабитися і відпочити від побутових проблем і труднощів на роботі сьогодні по праву вважається похід в баню з бруса або сауну. Кожну суботу або неділю, в компанії близьких друзів, з віником в рюкзаку . Адже саме ця остання складова є досить значимим критерієм правильного і корисного відпочинку в лазні! Тому сьогодні ми поговоримо про те, як вибирати віники для лазні, а також якими властивостями вони володіють.

Важливе питання: коли заготовлювати віники для лазні?

Як правило, якісні віники, здатні принести користь людському організму, заготовлюються влітку. Важливо приділяти увагу тому, як виглядає віник, наскільки цілими є його листочки. Якщо ж листочки віника обсипаються від одного дотику, то такий віник не заслуговує уваги, адже в процесі його виготовлення були допущені якісь помилки. Тому при виборі віників в баню звертайте увагу лише на пружні і цілі віники, здатні витримати серію ударів об спини любителів попаритися.

Вибираємо віники в лазню: поетапна заготівля віників для лазні

Після того, як віники будуть заготовлені, настає обов’язковий етап їх сушіння. Цей етап дуже важливий, тому він повинен проводитися за всіма правилами і канонами. Отже, сушка віником повинна проводитися в добре провітрюваному і затемненому приміщенні. При цьому вішати віники потрібно на висоті не менше двох метрів над землею. Адже в процесі сушіння віники для лазні час заготівлі, яких може бути не дуже тривалим, повинні придбати ту форму, яка буде триматися надалі ще довгий час.

Крім того, важливо залишати відстань між віниками під час сушіння. Для більш рівномірного сушіння віники нудно періодично перевертати. В такому випадку вони правильно висушаться і збережуть при цьому свій природний первинний вигляд.

Правильні віники для лазні час заготівлі

Давайте повернемося на етап назад і поговоримо про те, як же проводиться заготівля віників і скільки часу на неї може знадобитися. Отже, час заготівлі віників залежить від того, з якого дерева вони виконані. Адже вкрай важливо, щоб під час заготівлі віників всі активні речовини в листі і гілках дерев якомога довше зберігалися.

Так, наприклад, сьогодні ще збереглися деякі звичаї по заготівлі віників для лазні з бруса . Березові гілки прийнято заготовлювати на Тройця, який за рахунком йде 49-м після свята світлого Великодня. Як правило, це початок або середина липня. А ось для дубових і евкаліптового віників кращим часом заготовки вважається серпень і вересень. Саме тому питання про те, коли заготовлювати віники для лазні, вважається влітку особливо актуальним.

Є також і інші нюанси із збирання і заготівлі гілок для віників. Так, ламати їх прийнято в першій половині доби після сходу роси, в іншому випадку вологі гілки можуть потемніти. Звертайте увагу також, щоб листя добре трималися на гілках віника.

При зборі гілок для віників для лазні час заготівлі може бути різним. Звертайте увагу на дерева і чагарники, у яких зриваєте гілки. Якщо вони виростають дороги або поблизу промислових підприємств, такі гілки краще не брати.

Після того, як буде зібрано достатню кількість гілок, безпосередньо перед заготівлею віників для лазні гілках потрібно дати полежати в прохолодному і сухому місці. Не допускайте сонячних променів в цьому місці, оскільки вони можуть пересушити і зіпсувати гілки, зробивши їх ламкими і безбарвними. А потім час, коли заготовлювати віники для лазні, краще вибирати менш сонячне. Потім гілки потрібно скласти в два шари лугового сіна і залишити в такому положенні до вересня. І тільки восени вже можлива заготівля віників для лазні.

Які віники для лазні краще?

Вибір віника – це скоріше особистий вибір кожного, ніж якийсь стандарт. З давніх-давен наші предки користувалися віниками з різних порід дерев, оскільки кожне з них носило для організму свої плюси.

Так, вважається, що використання дубового віника в лазні з бруса дає можливість позбутися від болю в м’язах і суглобах, які можуть бути викликані фізичними навантаженнями. Крім того, очищається уражена висипом або гнійниками шкіра, гояться рани й рани. Ялицеві віники в лазню першими стали носити ще жителі Сибіру. Вони мають смолистими речовинами, що провокують додаткове шкірне потовиділення. Віники з кропиви хоч і мають дратівливим ефектом, але зате лікують від радикуліту, подагри і ревматизму. Тому віники з будь-яких порід дерева мають свої якісними особливостями, які застосовні до кожної конкретної людини.

Коли заготовляти банні віники та як в’язати їх, як правильно це робити

Руська лазня славиться на весь світ своїми унікальними лікувальними властивостями. Та ця слава не була б такою гучною без використання унікальних банних віників при прийомі процедур. В статті мова піде про те, як правильно заготовляти віники для лазні: терміни, способи в’язки, нюанси сушіння і види використовуваних дерев.

Оптимальні часові рамки для заготівлі гілок

Здавна склалося так, що при заготівлі банних віників орієнтувалися на свято Трійці. Це православне свято припадає на 50-й день після Великодня. Для обох свят дата злегка змінюється з року в рік, але зазвичай час для в’язання віників в лазні настає в червні. Також християни орієнтувалися на семик – тиждень перед святом Трійці. Даний тиждень називався зеленим (Зелені Свята) і закінчувався слов’янським святом землеробства.

Якщо ж казати з точки зору банщика, то віники в’яжуться влітку через початок цвітіння потрібних рослин і рясне зростання трав. Максимальною ефективність віника буде лише в тому випадку, коли його листя свіже, соковите та видає приємний стійкий запах, виділяючи при цьому різні корисні для людського організму речовини.

Правильний вибір часу для в’язання банного віника дуже важливий:

  • якщо зрізати гілки рано, то при розпарюванні він стане слизьким, а листя з нього буде обриватися;
  • спізнюватися у цьому процесі так само не можна, оскільки до осені листя почне втрачати свою силу.

Якщо дотримані оптимальні терміни для початку в’язання, то термін служби віника буде довгим, а листя не осиплеться при експлуатації. Іноді банщики, кажучи про те, коли заготовляти банні віники, радять починати цей процес щонайменше через 2 тижні після Трійці, оскільки раннє свято (в перших числах червня) відбувається в той час, коли молоде листя ще не набрало свою силу.

Важливо враховувати ще й кліматичні особливості регіону, де проводиться заготівля банного віника.

Коли потрібно зрізати гілки берези та дуба

Якщо ж мова йде про те, як в’язати віники для лазні з берези, то існує однозначний період часу 11-30 числа, коли на деревах ще немає сережок.

Але при цьому обов’язково враховувати загальний стан листя:

  • щоб березовий віник для лазні був гарний, зовнішня частина листа не повинна бути шорсткою, а навпаки – на дотик повинна відчуватися ніжність і бархатистість;
  • при спробі потягнути за лист повинна відриватися лише мала його частина, а не вся пластинка цілком.

Якщо ж говорити про терміни заготівлі дубових віників для лазні, то вони припадають на другу половину липня або початок серпня. Лист до того часу повинен не тільки зміцніти, але й отримати насичений зелений колір у порівнянні з тим молодим забарвленням, що йому притаманне на початку літа

Якщо не дочекатися потрібного часу, то рання в’язка призведе до зниження міцності дубового віника. Але і спізнюватися не можна! Граничним терміном, коли заготовляють дубові віники для лазні, є час появи перших жолудів.

Правила в’язки банних віників

Крім строків заготівлі віників для лазні існує ряд інших правил, про які слід заздалегідь знати, щоб отримати міцний, довговічний і максимально ефективний банний віник.

Нарізати гілки можна лише в сухий період, оскільки велика вологість призведе до їх псування в процесі сушіння. Листя, коли почне йти волога, потемніє, скрутиться та облетить. Якщо на період заготівлі гілок для віника в регіоні йдуть дощі, то варто нарізку виконати трохи пізніше.

Зазвичай коли в’яжуть віники для лазні, відправляються за відповідними гілками подалі від міських вулиць в екологічно чисті зони. Гілки обрізують у проміжок часу до обіду, коли ранкова роса вже висохла. Підбирати варто гілки 2-х річного віку, що ростуть нижче до землі (не варто плутати з відростками біля коренів).

Обрізати їх можна за допомогою гостро відточеного секатора. Довжина повинна складати близько 60 сантиметрів. Дотримуючись цих умов можна отримати високоякісний, надійний та ефективний віник на кілька процедур.

Чому літо є оптимальним часом, коли збирати березові віники для лазні (або дубові) найкраще? Все досить просто. Листя до цього часу не тільки встигає підрости, але й містить оптимальну кількість ефіроолійних залоз. Гілки ж еластичні, що забезпечує максимальне задоволення від хлестання ними розпареного тіла людини.

Часто віники зв’язують за сноповими технології, збираючи конструкцію із заздалегідь підготовлених гілок. Оберемок гілок складається таким чином, що вони поділяються на внутрішні та зовнішні, які їх захищають. Зверху конструкція покривається сіном і у вигляді снопа лягає в сухий сарай на зберігання. Дістаються гілки виключно для зв’язки невеличкого віника на кожен похід в лазню.

Якщо гілки вже підготовлені, то пов’язувати їх слід, попередньо розклавши на мішковині. Скріплюється набір гілок з вже підвялих гілок. За товщиною зв’язка може змінюватися в залежності від смаків відвідувача лазні, але при цьому віник повинен бути від 40 до 80 сантиметрів в довжину, щоб його було достатньо просто застосовувати.

Підготовка гілок виглядає наступним чином:

  1. Гілки зачищаються від сучків і листя в тому місці, де буде розташована передбачувана ручка. Її довжина повинна складати приблизно третину від усього віника.
  2. Товсті гілки укладаються всередину в’язки, а тонкими такий каркас покривають зовні, загинаючи їх трохи всередину. Вся в’язка повинна при цьому набувати плоску форму.
  3. Важливо стежити, щоб при складанні листя було спрямоване в один бік і в кінцевому підсумку зв’язка повинна нагадувати віяло.

Правильно виконавши всі дії, можна отримати віник достатньої густини та міцності. Він буде приємний для тіла та прослужить не менше 2-3 походів в лазню.

Поради з в’язання

Ручка формується за допомогою обмотування зачищеної частини гілок шпагатом. Промотується вся ділянка без сучків і листя, а на кінці залишки гілок або матеріалу акуратно підрізають. Таким чином, виходить акуратна ручка, яка не буде призводити до утворення мозолів в процесі хлестання відвідувача лазні. Оптимальною вважається ручка довжиною 15 сантиметрів, в якій під самим листям обмотка відсутня, що дозволяє зробити віник більш об’ємним. Вона зручно лежить в руці та при хлопках не вислизає з руки.

Багато спеціалістів, кажучи про те, як готувати віники для лазні, рекомендують додавати між гілками стеблинки м’яти, чебрецю, ромашки або молоді пагони чорної смородини. Це додасть виробу чудовий аромат і посилить лікувальний ефект процедур.

Іноді, переглядаючи фото з лазні, можна побачити, що в віник додані гілки хвойних дерев. Відразу варто сказати, що вони можуть бути вкладені виключно всередину, оскільки хвоя може пошкодити шкіру при хлестанні.

Вага віника підбирається за власними відчуттями, але, природно, він повинен мати таку масу, щоб його було легко утримувати при проведенні процедур.

Як потрібно сушити гілки для банних віників

Існує кілька способів просушування гілок для банних віників, але всі вони схожі в одному: необхідно поміщати нарізані гілки в тінь. На сонці листя дуже швидко скручується і вигоряє, а його природний аромат і колір зникають. Перший же похід у лазню призведе до того, що з розпарених гілок опаде все листя.

Неприпустимо також утворення протягів в місці сушіння гілок. Виходячи з усього вищесказаного, можна зробити висновок, що сушитися гілки для віника повинні в темному, сухому і прохолодному місці. Пучки можуть бути як розвішані так і розкладені.

Рівномірне просушування можна забезпечити за рахунок періодичного обертання пучків. Якщо віник був висушений правильно, то на ньому буде зелене листя з матовим відтінком, а також утворюється аромат бальзамічного масла, що посилюється при розпарюванні.

У глибинці нерідко можна зустріти варіант висушування банного віника у свіжому снопі з абсолютно сухого сіна. Вкладаються в такий сніп віники в кілька шарів по колу. Між шарами закладається прошарок із запашного сіна. Перевага такого способу сушіння полягає в збереженні форми виробу і всіх його основних якостей: запах, колір і т. д.

Якщо віник при сушінні був перетриманий, то його не варто викидати, а потрібно лише довше запарювати та додатково класти на піч-кам’янку до початку процедур. На пару гілки досягнуть необхідних кондицій. Після проведення процедури не можна залишати опале листя на печі.

У сучасних банних комплексах можна провести процедури з використанням нестандартних віників, які попередньо заморозили та помістили у вакуумну упаковку. Такий нестандартний спосіб заготівлі віників прийшов з Фінляндії.

Подібно до заморожування овочів, віник не втрачає своїх корисних якостей та аромату, що дозволяє при розпарювання приводити його в оптимальний експлуатаційний стан навіть із замороженого стану.

Чого не можна робити при заготівлі банних віників

Якщо мова йде про те, як правильно заготовити віники для лазні, то варто вказати на основні помилки початківців банщиків, які призводять до швидкого опадання листя і перетворенню віника у звичайний пучок гілок.

  1. Заготівля проводилася в неправильні терміни: якщо занадто рано, то листя не встигло зміцніти, а якщо пізно, то вже втратило свою силу.
  2. Сушіння проводилося на відкритих місцях під впливом прямих сонячних променів.
  3. Використовувалися мокрі гілки, або їх промили до зв’язування, чого робити категорично не можна. Пил з віника можна змивати лише після проведення сушіння і обов’язково окропом при першому відвідуванні лазні.

Підсумок

У статті детально описано, як і які віники необхідно заготовляти для відвідування лазні. Якщо керуватися усіма поданими рекомендаціями, то вироби прослужать досить ефективно протягом 2-3 процедур і спричинять максимально позитивний вплив на організм відвідувачів лазні.

Про автора

admin administrator