Коли закінчують школу у Норвегії

Авторadmin

Коли закінчують школу у Норвегії

Що дивує українців у закордонних школах: історії з Норвегії, Нідерландів та Японії

У кожній країні — свої традиції та підходи до шкільної освіти. Часом речі, які іноземці вважають простими і звичними, можуть дуже здивувати. Ми запитали в українців, які живуть за кордоном.

У кожній країні — свої традиції та підходи до шкільної освіти. Часом речі, які іноземці вважають простими і звичними, можуть дуже здивувати. Ми запитали в українців, які живуть за кордоном, чим їх вражає тамтешня шкільна система.

Тетяна Хауген, член оргкомітету Громади та засновниця Української школи в Норвегії

У Норвегії на уроках природознавства дітей вчать, як охороняти довкілля. І це дуже практичні знання. Наприклад, як сортувати сміття. У майбутньому це стає в пригоді, адже тут скрізь стоять контейнери для пластику, харчових відходів, паперу, скла, бляшанок, батарейок. За неправильне сортування людей штрафують.

Цікаво, що на уроках праці хлопці з дівчатами вивчають одні й ті самі теми. Тому в дорослому житті чоловіки вміють готувати, а жінки здатні самостійно полагодити щось вдома.

Приємно вражає, що в підручниках усі приклади і вправи — з реального життя. Якщо текст для читання чи задача з математики про магазин, то на малюнку — реальні товари. Те саме стосується цін чи розкладу автобусів. Тому підручники часто перевидають, щоб вони були актуальними.

Алла Гуцева, мама дев’ятикласниці Міжнародної школи Гааги

У Нідерландах до 9-го класу всі природничі й точні науки (крім математики) об’єднані в один предмет, який так і називається — «Наука». На цих уроках дають базові знання з фізики, хімії, природознавства.

Часто уроки науки — це екскурсії. Приміром, коли діти вивчають припливи-відпливи, вплив Місяця на Землю, вони спостерігають це просто на пляжі.

Після 9-го класу дитина обирає, яку саме дисципліну з інтегрованого курсу хоче вивчати окремо. Навіть діти з одного класу не мають спільного розкладу. Кожен відвідує різні уроки.

Домашніх завдань майже немає. Хіба лише раз на місяць треба написати якийсь реферат. Але це скоріше доповідь або презентація.

Можна також ходити на окремі заняття, де вчать різних технік презентації ідей. Моя донька, наприклад, вивчала веб-дизайн.

Христина Бойченко, мама учениці п’ятої групи (4-й клас за українськими мірками)

Перелік дисциплін у школі моєї доньки не дивує. Все, як в Україні: читання, письмо, математика. Однак подається матеріал набагато легше. А протягом дня діти обов’язково виходять на двір, незалежно від погоди. Це допомагає їм відволіктись і набратися сил перед наступним уроком.

Щосереди всі школи в Нідерландах працюють лише до 12 години дня. Вважається, що на екваторі тижня діти вже стомлені. Тому треба полегшити розклад, щоб вони ефективніше могли засвоювати матеріал.

Вікторія Верескун, мама четвертокласниці

В Японії батьки не можуть самостійно обрати школу. Її просто визначають за місцем, де живе сім’я. Тому, якщо школа не сподобалася, єдиний вихід — переїхати на нове місце.

З першого класу викладають японську мову, математику, фізику, біологію, хімію, історію, природознавство, музику і фізкультуру. А ще вивчають окремий предмет, який називається «Рахівниці». На цих уроках вчать рахувати різні речі, предмети та гроші. Користуватися калькулятором заборонено. Вважається, що це гарне тренування для мозку дитини.

Шкільна освіта Норвегії

Норвегія – таємнича для багатьох мешканців нашої держави країна, покрита снігами і лісами. Мало хто мріє про переїзд в місця, де зима триває більшу частину року, але якщо вирішили, то перше, про що потрібно задуматися – шкільна освіта для вашої дитини.

Школи в Норвегії разюче відрізняються від того, що ми бачимо в навчальних закладах країн на пострадянському просторі. Хоча навчання і проходить по державним стандартам і планами, на перше місце ставиться індивідуальний розвиток дитини.

Саме навчання поділяється на декілька етапів і починається із закладів дошкільної освіти – садків.

Трохи про дошкільну освіту

Норвезьких дітей з маленького віку привчають до вседозволеності, щоб максимально знизити кількість стресів, які можуть виявлятися на ранніх етапах життя.

У садочках діти лягають спати лише тоді, коли їм цього хочеться, харчуються їжею, принесеною з дому, і спілкуються з іншими дітьми. Кількість вихователів не обмежується одним-двома людьми, а працює стільки педагогів, скільки потрібно, щоб простежити за чадом кожного з батьків. Тим більше вони працюють позмінно, що дає можливість відпочити і продовжити діяльність з гарним настроєм і відсутністю втоми.

Шкільна освіта в Норвегії

У Норвегії діти йдуть у перший клас у віці шести років. Перше, що відразу не сподобається тим, хто звик до класичної системи оцінювання – це повна її відсутність до старшої школи (8 класу). Викладач, звичайно, може поставити на свій розсуд відмітку в зошиті, але вона більше виконує мотиваційну роль.

Такий підхід обумовлений тим, що робиться наголос не на досягнення якої-небудь оцінки, а на отримання конкретного обсягу знань.

Про рівень успішності своєї дитини батьки дізнаються один раз в рік на спеціальних батьківських зборах і якщо батьки погоджуються з тим, що дитина справді не справляється зі шкільною програмою, викликається спеціальна комісія, яка складається з фахівців різних областей. Вони протягом декількох днів стежать за чадом і шукають безпосередню причину неуспішності. Тривалість навчання складає 13 років, а початок навчального року визначається комуною і, як правило, стартує в середині серпня.

Іспити в старшій школі

Старша школа вже більше схожа на навчання в наших закладах. Тут вам і оцінки, і контрольні роботи, і навіть іспити. Цікавий факт: іспити здаються дітьми вибірково. Причому хто буде здавати іспити вирішує ні школа, ні батьки, а спеціальний екзаменаційний секретаріат, який за два дні до проведення тестування повідомляє прізвища учнів, не маючи ні найменшого уявлення про рівень їх успішності.

Спеціалізовані і престижні школи Норвегії

Насправді таких закладів не так багато і більша частина з них припадає на післяшкільну освіту.

Кафедральна школа Бергена

Вважається найпрестижнішою старшою школою Норвегії, а точна дата початку її функціонування невідома. Перенесення її на нинішнє місце розташування датується 1840 роком.

Наразі навчання в школі Бергена проходять трохи більше 400 чоловік. Стати студентом може кожен бажаючий незалежно від статі, віку та расової належності, хоча для людей, вік яких перевищує 22 роки, створена окрема програма.

Норвезька школа менеджменту

Ця вища школа дозволяє отримати ступінь бакалавра або магістра за різними спеціальностями (туризм, бізнес і економіка, культура, управління роздрібною торгівлею та ін). Причому ступінь магістра можна отримати тільки в кампусі, що знаходиться в Осло. Навчання в магістратурі проводиться на англійській мові.

Школа є однією з 35 найпливовіших бізнес-шкіл Європи, і має відповідну нагороду. Кампуси (філії) знаходяться не тільки в Норвегії, але і в Китаї.

Вартість навчання в Норвегії

Шкільна освіта в Норвегії повністю безкоштовна. Прийшовши в перший клас, учні отримують всі необхідні книги, альбоми, олівці, ручки і різні витратні матеріали для навчання абсолютно безкоштовно, так як все це оплачується комунами. У початкових класах замість шкільної форми видаються спеціальні дощовики з рукавичками, так як певна частина навчання проводиться на вулиці, незалежно від поточного стану погоди.

Навчання в Норвегії в першу чергу спрямоване на розвиток особистісних якостей кожної дитини, на зведення до мінімуму стресових ситуацій, а також на те, щоб дитина дійсно займалася тим, що їй подобається. Тут ніхто не буде в добровільно-примусовому порядку вбивати знання в голови дітей, яким хочеться пустувати і бігати, але якщо батьки дійсно будуть потребувати допомоги – вони обов’язково знайдуть її. За основу всього навчання береться одне гасло: «Дитина не повинна втрачати дитинство» і система середньої освіти в Норвегії всіляко цьому сприяє.

Відгуки

Відгуки про школи Норвегії можна зустріти найрізноманітніші. Хтось вважає, що система освіти досить слабка і її потрібно категорично переробити, хтось говорить про те, що така система повинна діяти по всьому світу.

Дмитро, 41 рік: «Все навчання побудоване на принципі позитивного виховання. Дитину вчать шукати позитивні моменти навіть при невдачах. Коли починається оцінювання знань, неприпустимо навіть подумки уявити те, що вчитель буде підвищувати голос, як це прийнято в багатьох наших школах».

Олена, 35 років: «Система освіти хоч і ґрунтується на тому, щоб дитина займалася тим, що їй цікаво, але в порівнянні з українською, – дуже слабка. Я деякий час проживала в Німеччині, де навчання проводиться за схожими принципами, але в підсумку також залишилася незадоволеною».

Євгенія, 36 років: «Якщо порівнювати навчання в школах України та Норвегії, то в нашій країні більшість дітей випускається хоч і з величезним багажем знань, але з невмінням застосовувати їх на практиці. А в Норвегії дітей змалку привчають працювати в команді, вирішуючи складні завдання і аналізуючи свої помилки та інших учасників».

Читайте цікавості ще:

  • 12 простих способів поліпшити процес прийняття рішень
  • Цікаві факти про дерева
  • Україна та Філіппіни – порівняння
  • Україна та Австралія – порівняння
  • Шкільна освіта в Греції: відповіді на всі запитання
  • Тури до Чехії. Огляд кращих місць для відпочинку
  • Навчання у ВНЗ Канади: вступ до університету, особливості навчання
  • Україна та Беліз – порівняння
  • Два секрети Енді Уорхола
  • 10 простих порад, як підвищити самооцінку

Про автора

admin administrator