Коли збирати врожай кореневого селери

Авторadmin

Коли збирати врожай кореневого селери

Зміст:

Вирощування кореневого селери: поради та секрети врожаю

Селера – це коренеплід з багатим вмістом вітамінів та інших корисних речовин. Він просто повинен рости на нашому городі, щоб потім радувати нас у зимовий час. Виростити його зможе кожен охочий. Для цього потрібно вивчити секрети та способи його вирощування.

Перший і важливий секрет – термін дозрівання селери. При покупці насіння необхідно вибирати ранньостиглих сортів. Адже плоди селери будуть зрілими та готовими до вживання лише через 4-7 місяців після посадки. А вирощувати його краще за допомогою розсади.

Підготовка насіння кореневого селери до посіву

Примхливе насіння селери дуже швидко втрачає свою схожість. Тому висаджувати потрібно лише свіжозібране насіння.

Шкірка кожного насіння містить ефірну олію, яка виконує захисну функцію. Воно оберігає насіння від багатьох неприємних моментів, але одночасно виникають труднощі під час їхнього пророщування. Саме тому насіння не варто одразу висаджувати у ґрунт. Спочатку їх необхідно замочити у теплій воді та залишити на 48 годин.

Більшу ефективність, ніж намочування, може дати лише пророщування насіння. Спосіб стандартний для багатьох насіння – у невеликий посуд потрібно покласти вологу тканину, а на неї насіння. Поки вони не проклюнуться, потрібно підтримувати вологість та щодня (а краще 3 рази на добу) міняти воду.

Вирощування розсади селери кореневої

Кращий період для висіву проклюнулося або намоченого насіння починається приблизно п’ятого лютого і закінчується в середині березня.

Як грунт підійде суміш піску і біогумусу (в однакових пропорціях). Але найкращою ґрунтовою сумішшю буде такий склад: коров’як і дернова земля (по одній частині), перегній (дві частини), торф (шість частин).

Підготовленою ґрунтовою сумішшю наповнюють ящики і висівають насіння. Так як насіння дуже дрібне, можна «луночки» для них робити за допомогою сірника. У кожен отвір укладають по одному насіння. Зверху все насіння присипають п’ятиміліметровим шаром ґрунту і закривають прозорою плівкою. Ящики переносять у темне та тепле приміщення. Зволожувати потрібно тільки підсихаючий ґрунт методом обприскування. Приблизно через 7-8 днів з’являться сходи.

Паросткам, що з’явилися, для подальшого зростання і розвитку необхідно сонце, світло і тепло (приблизно шістнадцять градусів). Ящики треба переставити на підвіконня, інколи ж виносити на сонячне світло (на лоджію або балкон). Поливати крихкі та ніжні сходи не можна, можна тільки обприскувати.

Наступний етап – пікірування – проводиться тоді, коли на розсаді з’являться два повноцінні листочки. Переносячи рослини в окремі ємності, необхідно прищипувати основний корінь приблизно на третину. Точка зростання сіянців має залишатися на поверхні ґрунту.

Перед пересадкою рослин на відкриті грядки можна провести пару підживлень. Настій курячого розслідування або слабкий марганцевий розчин вноситься методом обприскування.

Висаджування кореневого селери в грунт

Поспішати з пересадкою не варто – дочекайтеся справжньої теплої погоди. Оптимальний час – середина травня. Щоб коренеплід виріс здоровим і великим, необхідно дотримуватися двох умов:

  • Відстань між розсадою – не менше ніж 30 сантиметрів.
  • Точку зростання не можна заглиблювати.

Посадку краще проводити рано, а ще краще в хмарну погоду. У день посадки рослини потрібно рясно полити. Якщо є ризик суттєвого нічного зниження температури, то кожен кущик розсади можна накрити скляною банкою або пляшкою із пластику.

Секрети догляду та вирощування кореневої селери

Правила поливу

Поливи проводяться безпосередньо під корінь, рясно. Грунт не повинен пересихати, підтримуйте його постійну вологість. З дня висадки розсади та до збирання врожаю необхідно проводити регулярні поливи селери.

Добрива та підживлення

На кожному етапі розвитку рослини потрібні різні підживлення. Усього таких важливих етапів – чотири. Підгодовувати рослини необхідно також чотири рази.

Перше підживлення потрібне селери для хорошого вкорінення і швидкого зростання. Вона проводиться приблизно через сім днів після перенесення розсади у відкритий ґрунт. На цьому етапі краще скористатися органічним добривом, наприклад трав’яним настоєм.

Для такого настою бажано використовувати живокіст або кропиву, але й інші трави теж знадобляться (наприклад, ромашка, суріпка, польовий хвощ та інші). Таке підживлення дасть рослинам необхідні в цей період розвитку калій та азот.

Друге підживлення проводиться ще через два тижні. Досвідчені городники рекомендують використовувати як природне добриво настій пташиного посліду або коров’яку.

Третє і четверте підживлення необхідне рослині для укрупнення коренеплоду. Суперфосфатне добриво можна вносити приблизно в середині літа. А через кілька тижнів підгодуйте селера розчином із борною кислотою.

Розпушування ґрунту

Всім рослинам (а точніше їхній кореневій системі), і селери в тому числі, для якісного росту необхідний хороший повітрообмін. Розпушування ґрунту – це один із простих способів забезпечити рослину необхідним повітрям. Тому зрідка рекомендується розпушувати міжряддя.

Підгортання

Така процедура селери категорично протипоказана. У міру зростання коренеплоду, навпаки, потрібно прибирати від нього зайву землю. Це сприятиме укрупненню плода.

Обрізання листя та бічних коренів

Коли коренеплід селери збільшується в розмірах, рекомендують забирати навколо нього зайвий ґрунт. У процесі цієї процедури можна виявити на коренеплоді бічні коріння, що з’явилися. Їх обов’язково потрібно обрізати. Такі горизонтальні коріння як псують зовнішній вигляд, а й забирають частину поживних речовин у основного кореня.

Селера – це рослина, у якого годяться в їжу не тільки його коренеплоди, а й листова частина. Її можна використовувати для приготування салатів. Обрізати листя селери краще у вересні, коли всі сили рослина повинна віддавати збільшення розміру коренеплоду. Рекомендують зрізати тільки крайнє листя.

Збір врожаю

Оскільки терміни дозрівання селери настають пізно, то збирати врожай доведеться з настанням жовтня. Це один із останніх овочів, які закривають дачний сезон. Коренеплоди не бояться суттєвого зниження температури повітря. Вони зберігають свої якісні характеристики при невеликих заморозках. Навіть триградусний мороз вони переносять легко.

Напевно, багато хто тепер повірив, що вирощувати кореневу селеру справді не важко. Необхідно лише чітко дотримуватися основних моментів у процесі догляду за цією овочевою рослиною.

Сад та город: Коренева селера секрети вирощування та догляду

Селера кореневої: посадка, вирощування і догляд у відкритому грунті

Селера по своєму вітамінно-мінеральному складу є одним з лідерів серед овочевих культур. Принадність описуваного пряної рослини полягає ще й в тому, що воно невибагливо у догляді, виростити його зможе кожен дачник, дотримуючись простих правил агротехніки.

  • Опис і характеристика селери
  • Як самостійно виростити кореневої селера
    • Терміни для посіву
    • відповідна грунт
    • підготовка насіння
    • посів насіння
    • Догляд за розсадою
    • Висадка розсади в грунт
    • Догляд за селерою у відкритому грунті
      • полив
      • внесення підгодівлі
      • Прополка і розпушування

      Опис і характеристика селери

      Селера — дворічна або багаторічна трав’яниста культура сімейства зонтичних, батьківщиною якої вважається узбережжі Середземного моря. Рослина має добре розвиненою наземної і кореневою системою. Зелена маса селери представлена ​​борознистим зеленим стеблом, на якому розташовані великі перисто-розсічені листя зеленого забарвлення, які виростають у висоту до 1 м. Вегетаційний період овоча досить довгий і становить 190-200 днів.

      За перший рік зростання рослина утворює листя і коренеплід круглої, трохи плескатої форми з пружною м’якоттю. Протягом другого року на селері формується цветонос у вигляді складних зонтичних суцвіть, на якому розташовані дрібні зеленувато-білі квітки. Парасольки містять зерна, що володіють специфічним, властивим тільки селері, ароматом.

      Цвітіння культури випадає на кінець червня — початок липня. Насіння в парасольках визрівають в серпні. Плоди рослини — великі коренеплоди округлої форми, вагою 250-800 г (залежно від сорту), які мають невелике поділ на дві частини і покриті ребрами, що нагадують нитки.

      Чи знаєте ви? Перші згадки про селері стосуються ще часів до нашої ери, коли жителі Стародавнього Риму, Єгипту і Греції застосовували описувану культуру для самих різних цілей: декоративних, лікарських та культових.

      М’якоть щільна, соковита, пружна. Смак — пряний, солодкувато-гіркий, аромат — терпкий, специфічний. Кореневої селера характеризується високою стійкістю до морозів. Його насіння здатні проростати навіть при низьких температурах, в + 3 ° С, проте оптимальним температурним показником вважається + 15 ° С. Сходи рослини не бояться весняних заморозків і можуть витримувати температуру до -5 ° С.

      Як самостійно виростити кореневої селера

      Загальна агротехніка вирощування кореневої селери нескладна, однак вимагає дотримання деяких нюансів.

      Терміни для посіву

      Культивування селери на дачі у відкритому грунті передбачає попереднє вирощування розсади. Оскільки рослина характеризується досить тривалим вегетаційним періодом, то насіннєвий метод посадки культури в грунт в північних регіонах не практикується.

      Важливо! У південних регіонах вирощувати селеру можна безрассадним способом шляхом висіву насіння у відкритий грунт.
      Насіннєвий матеріал на розсаду фахівці радять висівати, починаючи з другої половини лютого, і закінчуючи першою декадою березня, щоб паростки до їх посадки у відкритий грунт змогли підрости і добре зміцніти.

      відповідна грунт

      Для посіву насіння селери краще вибирати пухку, високо поживний грунт, яку можна приготувати самостійно, використовуючи:

      • торф — 6 частин;
      • перегній — 2 частини;
      • коров’як — 1 частина;
      • дернову землю — 1 частина.

      Альтернативним варіантом також може стати суміш з однакових частин біологічного гумусу і річкового дрібного піску.

      Самостійно приготований субстрат потребує обов’язкової дезінфекції, яку можна проводити, використовуючи один з нижчеописаних методів:

      • прожарити грунтосуміш протягом 25-30 хвилин в духовці, при температурних показниках + 180 ° С;
      • заморозити грунт в морозильній камері на одну добу;
      • пролити грунт слабким розчином марганцівки і гарненько просушити.

      Ретельно підготовлену грунтосуміш необхідно розсипати в ящики для вирощування розсади і гарненько зволожити.

      підготовка насіння

      Перед посівом насіннєвого матеріалу в грунт, його потрібно ретельно підготувати. Слід зазначити, що насіння описуваної овочевої культури маленькі, просочені ефірними маслами, саме тому вони характеризуються зниженими темпами зростання і швидкою втратою схожості.

      Щоб прискорити темпи зростання сходів, фахівці рекомендують:

      • для посіву застосовувати тільки свіже насіння;
      • перед застосуванням насіннєвий матеріал перевірити на якість: залити насіння слабким сольовим розчином і витримати близько півгодини — хороші, якісні зерна опустяться на дно ємності, погані — залишаться на поверхні води;
      • для прискорення отримання паростків відібраний насіннєвий матеріал залити теплою водою температурою + 50 … + 53 ° С і витримати 30 хвилин, потім замочити на дві доби у воді кімнатної температури. Протягом цього часу воду слід міняти на свіжу до п’яти разів;
      • насіння, які набухнуть і проростуть, розмістити на серветці і просушити.

      Цікаво почитати Селера при подагрі: можна вживати чи ні, користь і шкода, протипоказання

      посів насіння

      Висівати насіння селери на розсаду, як зазначалося вище, необхідно, починаючи з другої половини лютого.

      Процедура посіву класична і складається з наступних етапів:

      • в підготовлені ємності засипають субстрат;
      • в грунті проробляють лунки глибиною до 0,5 см;
      • в поглиблення опускають по 2-3 зерна;
      • посіви засипають невеликим шаром грунту в 0,5 см;
      • ємність вкривають поліетиленовою плівкою для створення парникового ефекту.

      Для посіву використовують схему 2х2, тобто інтервал між рядами і між лунками має становити приблизно 2 см.

      Догляд за розсадою

      Після посіву майбутньої розсаді необхідно забезпечити повноцінний, регулярний догляд:

      1. Температура і освітлення. Ємність зі сходами рекомендується розташувати в досить тепле, затінене місце, зі стабільними температурними показниками +18 … + 22 ° С. Через 7-10 днів, коли з’являться перші сходи, тару слід перенести в світле місце і забезпечити температуру + 16 … + 18 ° С.
      2. Полив. З огляду на крихкість паростків, їх не рекомендується поливати. Для зволоження слід воду розприскувати по поверхні грунту за допомогою пульверизатора. Зрошувальні заходи потрібно здійснювати один раз в тиждень, при цьому не допускати надмірного перезволоження грунту, внаслідок чого може статися загнивання коренів.
      3. Підживлення. Перед тим як садити розсаду у відкритий грунт, її можна кілька разів підгодувати, використовуючи мінеральні або органічні засоби, наприклад, пташиний послід, «Кеміра», комплексні препарати.
      4. Пікірування. Коли на розсаді сформується 2-3 повноцінних листка, її слід розсадити в окремі ємності, в якості яких відмінно підійдуть одноразові пластикові стаканчики.

      Важливо! При пересадці в інші горщики необхідно прищипнуть основний корінець на 1/3.

      Висадка розсади в грунт

      Висадку паростків у відкритий грунт слід здійснювати після досягнення ними віку 55-60 днів. Як правило, цей період випадає на середину травня, коли на вулиці переважає суха і тепла погода.

      Перед висадкою рассадного матеріалу рекомендується провести ряд підготовчих заходів:

      • розпушити грунт на глибину не менше 30 см;
      • внести в грунт добрива: органічні засоби — 1-2 відра перегною на 1 кв. м або комплексні препарати — 20 г сечовини, 9 г суперфосфату і 15 г хлористого калію на 1 кв. м .;
      • розсаду обприскати слабким розчином марганцівки для профілактики розвитку недуг і паразитів.

      Місце під селера на городі фахівці радять вибирати досить світле, з живильним, легкої і пухкої грунтом, без наявності протягів. Кращими попередниками описуваного овоча є огірки, помідори, капуста.

      Заходи по посадці рекомендується здійснювати в ранкові або вечірні години або в похмурий день, коли відсутня палюче сонце.

      Алгоритм висадки простий:

      1. У грунті роблять борозни, відстань між якими становить 55-60 см.
      2. У кожній борозні з інтервалом в 30 см проробляють лунки і висаджують в них розсаду.
      3. Паростки присипають грунтом таким чином, щоб на поверхні залишилася точка росту.
      4. Саджанці рясно поливають відстояною водою.

      Важливо! Якщо на вулиці зберігається ймовірність повернення нічних заморозків, тоді посадки рекомендується в нічний час вкривати поліетиленовою плівкою.

      Догляд за селерою у відкритому грунті

      На першому етапі свого розвитку саджанці ростуть досить повільно і потребують грамотному, регулярного догляду.

      полив

      Культура відноситься до категорії вологолюбних і вважає за краще рясні поливи, які необхідно проводити кожні 2-3 дні. При жаркій погоді частоту зволожень потрібно збільшити до одного разу на день. Для поливу можна застосовувати будь-яку систему: крапельну, під корінь і т. П. Протягом всього сезону грунт навколо рослини слід завжди підтримувати у вологому стані.

      Цікаво почитати Селера при панкреатиті і холециститі: можна вживати чи ні

      Важливо! Нерівномірний зволоження здатне спровокувати деформацію плодів і їх розтріскування. Надмірні поливи можуть призвести до формування великої кількості придаткових кореневих відростків, розташованих на верхній частині плодів.

      внесення підгодівлі

      Для того щоб корінь був великий, здоровий, естетично привабливий, протягом усього літа культуру потрібно підгодовувати 4 рази. Внесення добрив в перший раз рекомендується здійснювати через 2-3 тижні після висадки рассадного матеріалу. Підгодовувати рослину можна будь-якими комплексними добривами, поєднуючи внесення препаратів з поливами.

      Через два тижні після першого підживлення, фахівці радять пролити грунт настоєм курячого посліду. Третю порцію добрив, використовуючи розчин суперфосфату, необхідно внести в середині липня. Останню (четверту) вносять після початку формування коренеплоду, застосовуючи розчин борної кислоти.

      Прополка і розпушування

      Щоб коренева система добре розвивалася, а коренеплід отримував з грунту необхідні поживні речовини та вологу, необхідно регулярно проводити розпушування. Перший раз грунт розпушують через тиждень після посадки розсади, заглиблюючись на 6-8 см.

      Другі і подальші процедури з розпушування здійснюють у міру необхідності, перед поливом рослини, але не менше 1 разу на два тижні. Розпушування грунту фахівці рекомендують поєднати з прополкою. Найкраще видалення бур’янів проводити до того, як рослини-паразити почнуть цвісти.

      Важливо! Кореневої селера не підгортають. Коли коренеплід почне рости, радять трохи оголити його верхню частину.

      Хвороби і шкідники кореневого селери

      Для захисту та профілактики селери від хвороб і паразитів категорично забороняється застосовувати хімічні препарати. Допускається використання тільки біологічних засобів.

      У більшості випадків культура уражається:

      • білої та бактеріальної гниллю;
      • борошнистою росою;
      • паршею;
      • плямистістю листя.

      Головна боротьба із захворюваннями полягає в дотриманні основних правил агротехніки:

      • своєчасний полив, без допущення надмірного перезволоження грунту;
      • уникнути поширення бур’янів;
      • профілактичні обприскування кущів із застосуванням біологічних фунгіцидних препаратів, наприклад, «Тріходермін», «Фітодоктор».

      З комах-шкідників особливу небезпеку для селери представляють слимаки, равлики, личинки морквяних мух, білокрилка і попелиця. Найбільшу ефективність у боротьбі з паразитами надають сучасні інсектицидні препарати «Гаупсин», «Боверин», «Фитоверм», якими регулярно обробляють грядки.

      Чи знаєте ви? Селера активно використовується в народній медицині як омолоджуючий, що попереджає старіння продукт. Коренеплід містить унікальні антиоксиданти, які борються з вільними радикалами і захищають клітини від старіння.

      Хорошим, а головне, безпечним методом профілактики недуг і шкідників є посадка селери з іншими рослинами або овочами.

      Коли можна збирати урожай і як його зберігати

      Оскільки культура характеризується тривалим терміном дозрівання, то збирання врожаю здійснюють досить пізно — в жовтні. Як правило, коренеплоди витримують в ґрунті до настання перших заморозків, адже їм не страшні температури до -3 ° С.

      Збір плодів рекомендується проводити при сухій, безвітряної погоди. Коренеплоди акуратно витягують із землі за допомогою лопати, струшують грунт і добре просушують. Після збору з плодів обов’язково видаляють бадилля, залишаючи 2 см над голівкою.

      Зберігають овочі в сухому, добре провітрюваному, прохолодному місці при температурі 0 … + 2 ° С і відносній вологості повітря 80-90%. Для тривалого зберігання рекомендується складувати плоди в ящики, наповнені піском або тирсою.

      Селера має прекрасні, досить специфічними смаковими якостями, завдяки яким знайшов широке застосування в сфері кулінарії. З ним готують різні салати, закуски, перші і другі страви. За рахунок низької калорійності, овоч застосовують в дієтичному меню. Також він надає лікувальну дію, завдяки чому в народній медицині він показаний для лікування подагри і ревматизму, очищення нирок, нормалізації роботи травної системи, поліпшення обміну речовин, терапії недуг сечостатевої системи.

      Селера — смачний і корисний овоч, який зможе урізноманітнити щоденне меню і надати традиційних страв абсолютно новий насичений пряний смак і терпкий аромат. Тим більше, що виростити рослину досить просто, якщо дотримуватися базові правила агротехніки і приділити посадкам трохи вільного часу.

      Коли і як прибирати селера

      Така культура, як селера, є величезною цінністю, оскільки рослина є справжнім джерелом вітамінів і мікроелементів.
      Але ви тут і зараз не за лекцією про корисні властивості цього коренеплоду, а хочете дізнатися, коли збирати врожай і як його правильно довго зберігати. Що ж, про це й поговоримо!

      Важливо! У даному матеріалі мова піде в основному про терміни збирання та способи зберігання кореневої селери. Також трохи уваги приділимо черешковій селери. А ось про листовий різновид говорити немає сенсу, т.к. вся зелень заготовляється та зберігається однаково.

      Коли прибирати і як зберігати корінь селери

      Коренева селера – овочева культура, яка при правильному вирощуванні та зберіганні може лежати до нового врожаю. Його смак та аромат не настільки насичені, як у листових стільників, а вміст вітамінів, мінералів та інших корисних речовин високий. Прибирати селера кореневої слід вчасно, інакше він не визріє або пошкодиться морозами, що значно знизить лежкість.

      Коли прибирати кореневу селеру з грядки: оптимальні терміни збирання врожаю

      У кореневого селери один із найтриваліших термінів вегетації (до 120-150 днів), більше того, це рослина короткого дня.

      Інакше кажучи, саме в умовах світлового дня, що скорочується, і прохолодної осінньої погоди селера активно нарощує свою масу і накопичує всі свої поживні речовини .

      Важливо! Влітку в спеку селера не росте!

      Що стосується ознак дозрівання, то візуально визначити, що коренева селера готова до збирання дуже просто: коренеплід буде майже повністю на поверхні, а в землі — тільки його коріння.

      У будь-якому випадку вам потрібно встигнути викопати врожай до настання стабільних заморозків (невеликі, нічні до -3..-6, йому не страшні), інакше така (підморожена) селера довго зберігатися не буде.

      Таким чином, приблизний термін збирання врожаю кореневого селери в Середній смузі () — кінець вересня-перша половина жовтня (як правило, викопують десь на початку жовтня).

      Відео: прибирання та зберігання кореневого селери – терміни та способи

      Коли час викопувати кореневу селера

      Кореневий селера – рослина короткого світлового дня з тривалим періодом вегетації (120-150 днів). Саме осінні прохолодні дні овоч починає активно зростати і накопичувати поживні речовини. У літню спеку культура майже не зростає.

      Терміни

      Важливо вчасно прибрати коренеплоди, щоб встигнути підготувати їх до транспортування та зберігання. Вони повинні добре визріти, інакше будуть несмачними і швидко стануть непридатними. За рахунок ніжної шкірки коренеплід схильний до в’янення та загнивання.

      Овочі стійкі до холодів і навіть невеликих заморозків на поверхні, тому не варто поспішати зі збиранням урожаю. Зазвичай його збирають у другій половині жовтня.

      Пізні сорти кореневого селери ще у жовтні та на початку листопада активно набирають вагу, смак, накопичують корисні речовини, формують шкірку. При цьому не можна затягувати захід до справжніх морозів, тому що у підмерзлих овочів сильно змінюється смак.

      Порада! Якщо селера перед збиранням прихопив мороз, його не відразу заносять у тепло, а залишають при плюсовій, але низькій температурі, не вище +10°C, щоб він не загнивав.

      Досвідчені городники рекомендують прибирати селера після того, як пройде хороший дощ. Якщо погода суха, то грядки поливають. Тоді при викопуванні коренеплодів вдасться уникнути їх ушкодження, що позначиться на лежкості.

      За якими ознаками можна зрозуміти, що він дозрів

      Визначити ступінь зрілості коренеплодів допоможе колір бадилля. Якщо вона почала жовтіти і підсихати, значить, селера припинила рости, і настав час її викопувати.

      Як правильно прибрати (викопати) кореневу селера з грядки та підготувати до закладки на зберігання

      Викопувати кореневу селера потрібно максимально акуратно, щоб не пошкодити бульби. Для цього на відстані 10-15 см від бульб його потрібно обкопати лопатою (або скористатися вилами) і вийняти (витягнути) із землі руками.

      Потім вам потрібно підготувати бульби до закладки на зберігання, а саме:

      • очистити (обтрусити) бульби від землі;
      • обмити у воді, а потім підсушити на сонці протягом 1-1,5 години;
      • обрізати бадилля, залишивши 2-3 сантиметрові черешки (У жодному разі не пошкодите точку зростання!);

      Молоді листочки (перебувають у центрі розетки) кореневого селери можна цілком використовувати аналогічно листовому.

      До речі! Корінням селери також можна скористатися, наприклад, для приготування овочевих бульйонів.

      • дати трохи підсохнути місцям зрізів, щоб вони не загнили, поклавши на просушування в затіненому приміщенні, найкраще на рушник;
      • закласти на зберігання у підвал чи льох, холодильник чи морозильник.

      Цікаво! Деякі дачники не миють селеру перед закладкою на зберігання і навіть не обрізають коріння.

      В принципі, варіант робітник, якщо ви пересипатимете їх піском. В інших випадках мити і коротити коріння вам все одно доведеться.

      Як правильно викопати кореневу селера

      Щоб при викопуванні не зашкодити коренеплоди, краще використовувати вила або пласку лопату.

      Увага! Просте висмикування підійде тільки у разі швидкого застосування овочів: при такому способі збирання коренеплоди сильно ушкоджуються, що зменшує їх термін зберігання.

      При викопуванні овочів бажано захоплювати великий об’єм ґрунту навколо, тоді коренева система залишиться непошкодженою. Для цього на 10-15 см відступають від коренеплоду, обкопують його і, вхопившись за бадилля, акуратно виймають із землі руками.

      Як зберігати кореневу селеру: способи тривалого зберігання

      Правильне закладання на зберігання забезпечить вас урожаєм селери на весь період до наступного врожаю.

      Так, кореневу селеру можна зберігати у свіжому вигляді (до 2-4 місяців, у холодильнику – від тижня і до місяця), замороженому (до року), а ще довше в сушеному (зручніше сушити в електросушарці) або консервованому (засоленому).

      У свіжому вигляді

      Запорука тривалого зберігання будь-яких овочів та фруктів у свіжому вигляді – це стабільна температура (0..+4) та вологість (80-90%).

      Що стосується місця для зберігання, то це може бути як льох або підвал (якщо ви власник приватного будинку або власник гаража), так і холодильник (якщо живете у квартирі та маєте город на дачі).

      На думку більшості городників, найнадійнішим способом збереження кореневого селери у свіжому вигляді у підвалі чи льоху є його зберігання у піску . А саме піском пересипається тільки коренева система, саму бульбу засипати не потрібно.

      Не менш популярним способом зберігання є загортання бульб у харчову плівку . У такому вигляді ви можете покласти коренеплоди в холодильник.

      Загалом, кореневий селера буде добре зберігатися і в целофанових пакетах з перфорацією (вентиляційними отворами).

      Заморожування

      Якщо у вас немає льоху або підвалу, холодильник забитий іншими продуктами, а селера хочеться зберегти довше, то на допомогу приходить морозильна камера.

      Отже, щоб заморозити селера на зиму, вам потрібно його вимити, просушити, нарізати (наприклад, соломкою), помістити в пакети або контейнери для заморозки і прибрати в морозилку.

      Надалі використовувати для додавання в супи та засмажки.

      Зберігання врожаю

      Щоб довше зберегти селера свіжим, створюють такі умови:

      • низьку температуру – 0 … +4 ° C;
      • оптимальну вологість – 80-90%.

      За таких умов овочі у свіжому вигляді зберігаються від 2 до 4 місяців (в ямі, льоху чи підвалі).

      Є багато способів продовження терміну придатності врожаю:

      1. В квартирі. У кімнатних умовах термін зберігання селери мінімальний — не більше 4 діб. Щоб продовжити їх, вибирають прохолодне і темне місце (наприклад, комору) або укладають овочі в ящик упереміш з вологим піском, накривають харчовою плівкою і ставлять під вікном у кухні. Плівку періодично знімають, щоб не допустити загнивання овочів від нестачі кисню.
      2. На дачі. Викопують яму, в неї кладуть коренеплоди в один шар, присипають піском та землею. Спосіб підходить тільки для областей з м’яким кліматом, де ґрунт взимку не промерзає.
      3. У підвалі, сараї чи льоху. Овочі складають у дерев’яні ящики, засипають піском із вапном, зверху ще покривають піском і замазують глиною. Коли вона висохне, ящики встановлюють на стелажах та полицях.
      4. В холодильнику. Селеру миють під проточною водою, обсушують і упаковують у поліетиленові пакети з отворами для вентиляції. Поміщають у відсік для овочів і тримають за температури +3…+6°C. Це збереже врожай свіжим та соковитим протягом 10–30 днів.
      5. У морозильній камері. Для заморожування овочі обробляють, розрізають на частини та укладають у пакет. Тримають до 1 року.

      Особливості збирання та зберігання черешкового селери

      Якихось нюансів при збиранні та зберіганні черешкового селери (порівняно з кореневим) – ні, хіба що прибирати його потрібно тільки після процесу відбілювання черешків (звичайно, якщо у вас не сорт, що самовідбілюється).

      Загалом, навіть терміни збирання черешкового селери збігаються з кореневим, але черешковий сорт краще встигнути прибрати до початку перших заморозків (він ніжніший).

      Важливо! Якщо ви не відбілюватимете черешки, то вони будуть менш соковитими і в них буде присутня більш явна гіркота.

      Порада! Укривати черешки від сонячних променів (відбілювати) потрібно за 2-3 тижні до збирання врожаю.

      Що стосується способів зберігання черешкового селера, то його можна:

      • зберігати у свіжому вигляді у підвалі чи холодильнику (наприклад, загорнувши у фольгу чи папір і поліетиленовий пакет);

      Ідея зберігання! Спершу потрібно обсушити черешки на рушник (щоб позбутися крапельок вологи), а далі наповнити банку , закрити кришкою герметично і прибрати в темне і прохолодне місце (холодильник або погріб).

      Автор наступного ролика пропонує зберігати черешкову селера в піску (у вологому) аналогічно кореневому.

      Відео: як зберегти черешковий селера

      • порізати та заморозити .
      • Звичайно ж, черешки, як коренеплоди та листя, можна також засушити .
      • Але краще, якщо ви їх законсервуєте або засолите (десятки рецептів).

      Що стосується використання, то свіжа черешкова селера в першу чергу підійде для приготування салатів і соку, а заморожений – для додавання в перші та другі страви (у тому числі в засмажку), сухі черешки – як ароматична добавка до страв.

      Відео: прибирання та зберігання черешкового селери

      Термообробка та консервування

      А як зберігати корінь селери у міській квартирі, де немає льоху, підвалу? Існує кілька способів:

      Заморожування

      Якщо постало питання, як заготувати селера і як його зберігати в домашніх умовах, порадимо найпростіший спосіб – у замороженому вигляді:

      1. Очистіть коренеплід від шкірки.
      2. Наріжте соломкою, тонкими кружальцями або подрібніть на тертці.
      3. Потім помістіть у морозильну камеру.

      Заморожувати можна в поліетиленовій упаковці або у герметичних контейнерах, розфасувавши порціями. При необхідності діставайте порцію кореня, додайте в гарячі страви, закуски, салати без додаткової обробки.

      Селера взимку можна не тільки заморозити, але і зберігати при кімнатній температурі у вигляді засушених скибочок, соломки. Заготівля селери починається з того, що його миють, підсушують.

      1. Зріжте верхівку у кожного овоча, приберіть коріння, інше сміття.
      2. Наріжте кружальцями, соломкою не товще 1 см, просушіть у сухому темному місці, де добре циркулює повітря.
      3. Періодично перевертайте, ворушіть селера, щоб сушіння йшло рівномірно.
      4. Коли сировина добре висушиться, стане крихкою і ламкою, складіть у лляні, бавовняні мішечки, помістіть у прохолодне темне місце.

      Ви можете використовувати для сушіння селери овочесушарку, духовку, але врахуйте, що за такого методу заготівлі він втратить багато поживних речовин.

      Після збирання з грядки зберегти коріння селери можна за допомогою солі – першокласного консерванту. Ось як правильно це зробити:

      1. Для засолювання візьміть 0,5 кг селери, 0,1 кг не йодованої кухонної солі. Якщо любите приправи, додайте трохи запашного та пекучого перцю, листя смородини, вишні для запаху.
      2. Дрібно наріжте скибочками, тонкими кружальцями або пропустіть через м’ясорубку.
      3. Підготовлений овоч розкладіть по банкам, іншим ємностям, пошарово пересипте сіллю.
      4. Потім тару герметично закупорьте, помістіть на зберігання у сухе місце, де немає світла, а температура коливається в межах 5-7 ºС.

      Цікаве: Як заграти гранатовий сік

      Солоний селера без проблем зберігатиметься до весни.

      Маринування

      Заготівля маринованої селери на зиму – один із способів забезпечити себе ароматним овочом із глибокої осені аж до весни.

      1. Очистіть сировину від шкірки, наріжте невеликими кубиками, соломкою.
      2. Приготуйте маринад, для чого налийте в каструлю 1 л води, додайте 3-5 г лимонної кислоти, 30-40 г солі, 50 г цукру.
      3. Доведіть маринад до кипіння, потім покладіть подрібнений овоч, варіть 15 хвилин.
      4. Готове коріння вийміть шумівкою, розкладіть по стерилізованих банках, додайте спеції до смаку, залийте тим же кип’яченим маринадом.
      5. Закатайте кришкою, остудіть під шубою, приберіть на зберігання в темне прохолодне місце.

      І насамкінець дамо корисну відео-раду, як швидко почистити корінь селери.

      Ми описали кілька способів, як правильно зберігати селера взимку в домашніх умовах. Який із них вибрати, залежить від особистого смаку. Щоб ви не обрали, будьте певні: ароматний коренеплід завжди буде під рукою. Він додасть пікантності будь-якій страві, стане джерелом вітамінів та мінералів, які допоможуть зберегти здоров’я у зимові холоди.

      Зберігайте правильно і будьте здорові!

      • Поставте статті оцінку та поділіться з друзями в соцмережах, якщо вона була корисна і ви дізналися щось нове.
      • Доповніть матеріал, написавши коментар, якщо у вас є власний досвід зберігання або з чимось не згодні.
      • нашому фахівцю, натиснувши кнопку нижче, отримайте кваліфіковану відповідь, якщо не знайшли її в тексті.

      Практики радять приблизно за місяць до передбачуваного збирання врожаю зрізати у селери пагони, нижні листочки, щоб далі він дозрівав без них.

      Вирощування селери будинку на підвіконні

      Бульби кореневого селери після викопування можна поставити вдома на вигін зелені.

      Про те, як це зробити, дивіться докладніше у ролику нижче.

      Відео: як вирощувати селера на підвіконні

      Селера – це дуже корисна культура. Тому, якщо вам вдалося виростити багатий урожай, постарайтеся зробити все, щоб зберегти цей корисний овоч, і тоді ваш раціон буде максимально різноманітним навіть у зимовий період. Успіхів!

      Відео: кореневий селера – прибирання та довге зберігання

      Вирощування кореневого селери розсадою

      Цей овоч цілком непогано переносить заморозки, але в нього тривалий вегетаційний період і молоді рослини дуже чутливі до зміни температури. Тому його краще вирощувати розсадою.

      Селера кореневої, вирощування з насіння

      Підготовка насіння

      Як завжди, спочатку визначаємося із сортом. Як я вже говорила, у селери тривалий вегетаційний період, тому обирайте насіння ранніх термінів дозрівання. Можна використовувати свої, якщо ви не полінуєтеся і виростите садочки.

      Найкраще підходить насіння вітчизняних сортів, дуже хороші Грибовський, Український розмір, Максим. Обов’язково дивіться на терміни, насіння селери зберігає схожість не більше 3-х років.

      Так, про терміни посадки. Ранні сорти дозрівають протягом 120-150 днів. з дня сівби. Висаджувати розсаду потрібно у віці приблизно 60-90 днів. Тільки в теплий ґрунт і коли ночами вже тепло, у нас це зазвичай кінець травня і навіть початок червня. З усіма плюсами-мінусами термін посіву у нас, у Скандинавії – початок – середина березня.

      Насіння селери вкрите оболонкою з ефірних олій, тому дуже «туго» сходить, іноді до трьох тижнів сидить у землі. Тому я їм допомагаю, замочую на добу, просто розкладаю на вологій серветці і ставлю в тепле місце.

      Підготовка ґрунту

      Молоді сіянці селери дуже вимогливі до ґрунту, він обов’язково має бути пухким і добре утримувати вологу. Є кілька варіантів для приготування ґрунтосуміші, якщо ви не хочете купувати ґрунт у магазині:

      • Частина дернової землі
      • Частина компресуючого компосту
      • Частина чистого річкового піску

      Дернова земля і пісок додадуть грунту пухкість, компост забезпечить необхідними мікроелементами.

      • Частина листової або садової землі
      • Частина покупного ґрунту
      • Частина перліту чи піску

      Покупний грунт найчастіше містить багато торфу, перліт матеріал екологічно чистий і чудово утримує вологу, якщо ви додаватимете пісок, то неодмінно промийте його під проточною водою.

      Посів насіння

      Найзручніше сіяти насіння селери в касети або невисокий лоточок. Наповнюємо ємності підготовленим ґрунтом, сильно ущільнювати його не потрібно. Але бажано знезаразити, пролити окропом чи слабким розчином марганцівки.

      По поверхні лотка потрібно зробити борозенки на 0,5 см завглибшки, надто заглиблювати не потрібно. Можна просто розкласти насіння по поверхні ґрунту і втиснути його небагато. Після посадки обов’язково створюємо комфортний мікроклімат за допомогою плівки та ставимо посадки на підвіконня, де тепло.

      Якщо насіння заздалегідь замочувалося, воно може зійти через 7-10 днів, але буває що сидять і три тижні. Як тільки ви помітили паростки, плівку відразу потрібно зняти, до речі, поки насіння не зійшло, не можна давати пересихати верхньому шару грунту, інакше насіння засохне теж.

      Посів селери на розсаду

      Як годувати розсаду

      Свої посадки я підгодовую через кожні два тижні.

      1. Вперше, коли з’являється хоч один справжній листочок.
      2. Другий раз, за ​​два тижні після пікірування.
      3. Потім кожні два тижні до висадження у ґрунт

      Пікування розсади

      У фазі третього листочка розсаду потрібно пікірувати. Рослини дуже маленькі та тендітні, тому з ними потрібно дуже обережно. Я розсаджую по окремих склянках із пластикових пляшок або кисломолочних продуктів.

      У середині стаканчика робиться невелике заглиблення, щоб увійшов корінець повністю, з невеликою грудкою землі, для цього виду селери дуже важливо залишити коріння неушкодженим.

      Під час зростання розсади всім рослинам потрібно максимально забезпечити світло, інакше розсада швидко витягується та починає падати. Температура у цей час має триматися 22-25 градусів.

      Полив

      Поливати селера, особливо спочатку, найкраще з розпилювача, намагатися не потрапляти на рослини, щоб не зламати їх. Всю свою розсаду я поливаю талою водою, вона найчистіша і найкорисніша для рослин.

      Загартовування розсади

      Як і всю розсаду, селеру теж потрібно потроху привчати до відкритого ґрунту та сонечка. За 10 днів до висаджування постарайтеся почати виносити на вулицю або на балкон молоді рослини. Спочатку всього на пару годин, у найтепліший час дня. Тільки не одразу виставляйте під прямі промені сонця і не на протяг. Потім час вигулювання треба збільшувати.

      Висадка селери у відкритий ґрунт

      У середині або наприкінці травня можна висаджувати рослини на грядку, якщо ви вже впевнені, що похолодання не буде. Якщо рослина переохолодити на початку росту, то вона викине квітконоси, а коріння не зможе наростити, хоча потім дорослі рослини вже не бояться холодів і культуру прибирають із грядки однієї з останніх.

      Місце для посадки кореневого селери вибирайте сонячне, в тіні він піде в листя, а коріння буде дрібним. Попередниками селери можуть бути картопля, огірки, капуста та цибуля.

      Грядку краще підготувати восени, під перекопування внести гній або компост, що перепрів, 1-2 відра на квадратний метр. А навесні мінеральні добрива: 17-20 г сечовини, 8-9 г суперфосфату, 15-20 г хлористого калію. Не зловживайте азотними добривами, щоб у корінні не накопичувалися нітрати.

      Як вирощувати селера кореневої

      Кореневій селери потрібен простір. Відстань між рядками робіть 30 см, а між рослинами 18-20 см. Розміщуйте рослину в лунці так, щоб не засипати верхівкову нирку, якщо на це не звернути увагу можна залишитися без корінців. Після посадки селера потрібно полити, лунки присипати землею.

      Догляд за селера такий самий, як і при вирощуванні овочів, які ми садимо завжди, це прополювання, розпушування, полив, боротьба зі шкідниками та хворобами. Кореневий селера дуже любить пухкий ґрунт, тому після кожного поливу потрібно пройтися по грядці з розпушувачем.

      При його вирощуванні потрібно дотримуватися кількох тонкощів, про які знають не всі:

      • Міжряддя повинні бути завжди розпушені. Це важливо для гарного зростання коріння.
      • Грунт повинен бути постійно вологим, не можна переливати рослини і не допускати підсихання скоринки. Поливати селера потрібно і восени, коли похолодає.
      • Хто б що не казав, ніколи не підгортайте коріння селери, інакше вони виростуть потворними.
      • Коли коріння почне випирати із землі, потрібно відгрібати від нього поступово грунт, тоді вони будуть рости швидше і стануть рівними.

      Коли краще копати кореневу селера

      Кореневий селера набирає чинності аж до середини жовтня

      Ми викопуємо селера в останню чергу, тому що коріння збільшується у розмірах до перших осінніх морозів. До того ж шкірка селери, що погано визріла, не відрізняється твердістю і тому схильна пошкоджуватися при прибиранні і транспортуванні.

      При цьому слід пильно стежити, щоб урожай не потрапив навіть під короткочасний вплив морозу. Інакше коріння втратить лежкість і будуть схильні до гниття в період зберігання.

      Під час копування коренеплодів намагайтеся завдати їм якнайменше механічних пошкоджень. Після збирання у них обрізають бадилля та коріння – залишають невеликі пеньки. Урожай очищають від бруду, що налип, трохи підсушують і сортують.

      Коріння можна ретельно вимити, висушити, розмолоти в кавомолці і взимку додавати в супи та овочеві рагу як ароматичну приправу.

      Стиглі, чисті, здорові екземпляри поміщають у контейнери, ящики, кошики або будь-яку іншу жорстку тару і перевозять до місця зберігання.

      Коли збирати врожай кореневого селери

      Кореневий селера росте дуже довго. Це одна з культур, яка може рости в грядках до найпізніших холодів. Вересень та жовтень – час наливу коріння у селери. Пізні сорти капусти та коренеплоди селери прибирають останніми, одночасно з городу.

      Цікаве: Як Засушити Перець Гострий У Домашніх Умовах

      Що треба зробити незадовго до збирання коренеплодів?

      За кілька тижнів до збирання врожаю, у вересні, видаляють нижнє старе листя, яке стосується землі. Вони відпрацювали свою функцію харчування і тепер можуть бути переносниками грибкових інфекцій. У цей час слід обов’язково проводити поливи ґрунту на грядках з селера, тому що саме зараз відбувається інтенсивне збільшення ваги кореневих плодів.

      Як визначити, що час приступати до збирання селери?

      Вересень та жовтень – час найінтенсивнішого зростання маси цінних плодів та набору вітамінів. І тому не варто поспішати із збиранням урожаю. Коріння селери не бояться легких осінніх заморозків. Короткочасні зниження температури нижче 1. 3оС рослини витримують без втрати якості плодів. Якщо прогнозуються заморозки суттєві, вище 5оС, то коріння краще все ж таки прибрати.

      Час збирання коренеплодів підкажуть самі рослини: пожовтіння листя, коренеплоди не збільшуються в розмірі, зростання молодого листя (маківки) припиняється.

      Збирання врожаю та зберігання

      Викопати плоди селери не складно, адже більша частина їх знаходиться над поверхнею ґрунту.

      Обрізання листя і дрібного ниткоподібного коріння можна провести відразу. Важливо, щоб при зрізанні не пошкодилося серце молодого листя, інакше це позначиться на безпеці коренеплодів. Листя використовують для сушіння, як зелень у кулінарії, при консервації, у соки.

      Невелику кількість плодів можна зберігати в овочевому відділенні холодильника в поліетиленовому пакеті, промивши попередньо коріння від землі і просушивши. Селера добре зберігається і в підвалі у вологому піску, але маківку слід тримати відкритою, щоб уникнути загнивання.

      Дрібні коренеплоди можна використовувати для вигонки молодої цінної зелені взимку.

      Невелику кількість плодів можна зберігати в овочевому відділенні холодильника в поліетиленовому пакеті, промивши попередньо коріння від землі і просушивши. Селера добре зберігається і в підвалі у вологому піску, але маківку слід тримати відкритою, щоб уникнути загнивання.

      Зберігання кореневої селери: 5 зручних способів

      Салатна класика – корінь селери + морква + майонез або дієтичний йогурт

      Скромний урожай кореневого селери успішно зберігається в холодильнику. Ніжне коріння укладають у холодильну камеру з температурою не нижче 0 градусів на день збирання.

      Хороші результати дає зберігання кореневої селери в траншеях з перешаровуванням піском.

      Спочатку викладають шар коренеплодів, поверх якого насипають шар чистого зволоженого піску завтовшки близько 5 сантиметрів і повторюють операцію необхідну кількість разів.

      Ступінь вологості піску перевіряють наступним чином: після стиску в кулак грудка не повинна розпадатися на долоні.

      Майте на увазі, що пісок слід міняти щороку. Верхній ряд селери вкривають соломою та ґрунтом шаром не менше 10-15 сантиметрів.

      Найчастіше корінь селери зберігають у овочесховищах з природною вентиляцією, укладаючи їх у штабелі чи ящики.

      Рядки перешаровують трохи вологим піском або торфом з додаванням крейди або гашеного вапна – близько 2% від загальної маси піску. За відсутності цих матеріалів кожен шар урожаю можна додатково присипати лушпинням цибулі .

      Слідкуйте, щоб коренеплоди у зовнішньому ряду були покладені черешками всередину. А щоб пісок не висихав, накиньте на ящики чи штабелі плівку.

      Селера допустимо зберігати у відкритих мішках із щільного (100-150 мкм) поліетилену.

      Головний плюс цього способу зберігання полягає в тому, що у замкнутому просторі мішка підтримується оптимальний вміст вуглекислого газу. А це перешкоджає передчасному псуванню коренеплодів.

      Відкриті мішки з урожаєм встановлюють у піддони і прибирають у льох чи холодильник. Аналогічний ефект дає зберігання кореневої селери в ящиках або інших ємностях, вистелених поліетиленовою плівкою завтовшки від 40 до 60 мкм.

      Деякі з моїх знайомих не без успіху застосовують для зберігання врожаю овочів дідівський спосіб – глинування.

      Для цього коренеплоди повністю занурюють у напіврідкий розчин глини, дають їй обсохнути і вже потім забирають у льох. Захисний глиняний чохол є непереборною перешкодою для хвороботворних бактерій та грибів . Він також зменшує випаровування води з поверхні овочів та ефективно оберігає їх від передчасного в’янення.

      У селери ніжні коренеплоди, які не терплять найменшого переохолодження. Під впливом мінусових температур вони повністю втрачають стійкість до грибкових хвороб та смакові якості. Тому найбільш підходяща температура зберігання врожаю селери становить від 0 до +1 градусів.

      Під час зберігання не менш небезпечні для коріння селери та знижена вологість. У разі з поверхні коренеплодів інтенсифікується випаровування вологи. Вони миттєво в’януть і вже не можуть чинити опір збудникам хвороб.

      Щоб цього не сталося, в овочесховищі підтримують відносну вологість повітря близько 95%. Домогтися цього допомагає перешаровування коренеплодів вологим піском та зберігання врожаю у товстих поліетиленових мішках.

      За дотримання всіх перерахованих рекомендацій кореневий селера не псується протягом 5-6 місяців.

      Як селера росте на грядці і чому цей овоч прибирають із грядки в останню чергу, ви можете дізнатися з відео ролика.

      В який час краще прибрати і де зберегти селера взимку?

      Ви знаєте, що таке весняний авітаміноз? Значить, на кухні немає корисних продуктів, а ви не знаєте, як заготовляти та зберігати кореневу селеру та інші овочі. Скористайтеся нашими порадами, і ваші страви порадують усю сім’ю незвичайним пряним смаком. Подбати про заготівлі потрібно ще влітку. Не зривайте з вибраних екземплярів листя на зелень, щоб усі поживні речовини повністю перейшли до підземної частини. Для салатів краще вирощувати листовий чи черешковий вигляд, а коренеплоди побережіть на зиму.

      Не поспішайте прибирати кореневища з грядки: коли вони довго сидять у землі, стають більш зрілими та великими. Крім того, при тривалому вирощуванні поверхнева шкірка набуває необхідної твердості і зможе захистити від пошкодження соковиту м’якоть при збиранні, перевезенні та зберіганні. Головне, не пропустіть перших заморозків, інакше селера буде погано зберігатися. У середній смузі час прибирання припадає приблизно на кінець вересня, а вибрати точніші терміни допоможе прогноз погоди.

      Приблизно за місяць до збирання врожаю зріжте нижнє листя та пагони, вони вже виконали свою функцію, тепер коренеплід дозріватиме самостійно. Щоб не пошкодити шкірку, постарайтеся не викопувати підземну частину лопатою. Краще не використовувати жодних інструментів, а просто висмикувати рослину за бадилля. Перевірте якість селери: коли верхівка м’яка – бульба почала гнити. Постукайте по кореневищу, при дзвінкому звуку можете бути впевнені – усередині є порожнечі.

      Обріжте бадилля, залишаючи невеликі пеньки, приберіть тонкі корінці і очистіть селеру від налиплої землі. Розсортуйте всі екземпляри. Коли коренеплодів багато, кілька штук можна залишити на грядці. Підземна частина в їжу буде непридатна, але напровесні рослини обдарують вас свіжими листочками для салату. Хочете ласувати цією зеленню та взимку – посадіть кореневища у квіткові горщики та вирощуйте на вікні.

      Селера не примхливий, добре зберігається до літа, але все одно вимагає до себе уваги. Підземні частини можна тримати у холодильнику. Оскільки там є різні продукти, багато з яких не піддаються тепловій обробці, антисанітарія неприпустима. Потрібно ретельно промити та просушити коренеплоди та запакувати їх у поліетиленові пакети. Помістіть бульби у відділення для овочів, їх можна буде використовувати у свіжому вигляді для салатів і додавати в гарячі страви.

      Читати також: Картопля начинена фаршем запечена в духовці

      Звичайно, місця в холодильнику вистачить на невелику кількість коренів, і якщо ви хочете вживати селеру всю зиму, потрібно використовувати інші способи зберігання. Коли контейнер для овочів дуже малий, доводиться приносити з льоху невеликі порції коренеплодів. Перед тим, як покласти їх у холодильник, обтягніть кожен екземпляр харчовою плівкою, він залишається свіжим і соковитим до 10 днів.

      Якщо в будинку є великий морозильник, не завантажуйте весь урожай. Коли бульби селери зберігають за мінусової температури, у сирому вигляді вони в їжу непридатні. У морозильну камеру поміщайте лише коренеплоди, які стануть сировиною для супів та овочевих рагу.

      Пісок і вапно допоможуть зберегти селера і уникнути ризику загнивання коренеплодів

      Способів зберігати свіжі бульби селери існує дуже багато. Вибирайте будь-який із них, але пам’ятайте: хороший результат виходить тільки тоді, коли температура в приміщенні від 0° до +1°, а вологість – 90% та вище. Ще наші прабабусі знали, як організувати зимівлю коренеплодів у нежитлових будинках, і ці способи майже не змінилися. Скористайтеся мудрістю старих порад.

      • Насипте у великий ящик шар вологого піску і посадіть туди селеру, як на грядку.
      • Вмочіть коренеплоди в «бовтанку» з глини та води, висушіть і зберігайте у штабелях.
      • У південних регіонах, де земля не промерзає на велику глибину, покладіть бульби в траншеї, пересипаючи кожен шар вологим піском. Зверху накрийте овочі соломою та шаром ґрунту 15 см.

      Для вживання у свіжому вигляді відбирайте лише найбільші, рівні, здорові екземпляри. Ті коренеплоди, які викликають хоч найменшу підозру, безжально відбраковуйте. Вони не пропадуть, якщо відразу пустити їх у переробку та зберігати у замороженому чи засушеному вигляді.

      Використовуйте ще деякі хитрощі, щоб краще зберегти врожай. Коли в пісок, де зберігаються коренеплоди, додають крейду, вапно або пересипають ряди селери лушпинням від цибулі, врожай не гниє. Слідкуйте, щоб пісок не пересихав, для цього можна прикрити купу плівкою, але не робіть герметичної упаковки. Непогано буде покласти овочі в поліетиленові мішки або ящики, викладені плівкою. Цей матеріал затримує вуглекислий газ, який сприяє хорошій безпеці бульб. У будь-якому випадку верх тари повинен бути відкритий або мати вентиляційні отвори.

      З добрими коренеплодами ви розібралися, подивіться, які екземпляри залишилися:

      Не поспішайте кидати їх у компостну купу, поважайте свою працю. У добрих господарів все піде у справу. Коли зберете вибраковані бульби в мішок, покладіть туди і відрізане тонке коріння – їх теж можна вжити з користю.

      Очистіть коренеплоди, відокремте ділянки, що підгнили, наріжте м’якоть соломкою і висушіть. У закритій тарі такий продукт зберігатиметься довго. Додайте його в супи: розварившись, селера додасть бульйону пікантний смак. Можете подрібнити шматочки в кавомолці і вживати порошок як приправу. Таким же способом можна використовувати і відрізане коріння.

      Інший спосіб: очищену м’якоть дрібно наріжте або нашаткуйте на тертці. Розкладіть отриману масу в пакети і помістіть у морозильник. Щоб полегшити подальшу роботу, розділіть продукт на порції, необхідні для приготування страв. Взимку вам залишиться лише дістати пакетик і, не розморожуючи, відправити вміст у каструлю.

      Закінчується літо, коли сім’я з апетитом поїдала свіжі овочі та зелень, але ви хочете зберегти подібне меню і на зиму. Немає нічого складного: приділіть коренеплодам селери трохи турботи, і вони до літа будуть свіжими, корисними і соковитими. До нового врожаю на столі будуть насичені вітамінами страви, а про весняні нездужання ви навіть не згадаєте.

      Для вживання у свіжому вигляді відбирайте лише найбільші, рівні, здорові екземпляри. Ті коренеплоди, які викликають хоч найменшу підозру, безжально відбраковуйте. Вони не пропадуть, якщо відразу пустити їх у переробку та зберігати у замороженому чи засушеному вигляді.

      Відбілювання черешків селери

      Найкращим часом для відбілювання черешків селери є середина літа – рослина вже досягла 28-30 см заввишки, а завтовшки – 1.5-2 см. У цей період бічні стебла – видаляють, черешки – обертають папером і не туго, але досить щільно закріпити її шлангом і після, трохи присипати землею.

      Наприкінці літа – початку осені рослина підгортають так, щоб над найвищим з гребенів залишилося лише листя – при цьому слід не допустити попадання землі в середину куща на точку зростання.

      При даному способі у листі, що розвивається без доступу світла, будуть формуватися довгі, білі ніжні живці і такий метод використовують на практиці в міру зростання листка, додатково обертаючи, проводячи підгортання рослини.

      Живці селери відбілюють і за один раз – за допомогою одного підгортання, але сам коренеплід у цьому випадку набуде неприємного землистого запаху і покриваються пліснявою.

      Коли варто прибирати черешковий селера

      Живий селера досвідчені садівники – городники починають прибирати у вересні-жовтні , коли його починають викопувати вибірково, поступово і до середини осені завершують сам процес у повному обсязі, до настання перших ґрунтових заморозків.

      В даному випадку всі роботи варто проводити в сонячну, суху погоду, щоб дати рослині час просохнути на свіжому повітрі і тільки після приступати до його обробки та подальшої закладки на зимове зберігання.

      Збирання кореневого селери

      Усю рослину варто прибрати до середини осені, поки не настали перші ґрунтові заморозки – так в цьому випадку його добре обтрушують, очищаючи від залишків землі, і просушують протягом 1-2 днів на відкритому повітрі.

      В подальшому, при його закладці обрізають коріння, залишаючи по 3-4 см від основного коренеплоду, а черешки – обрізають, залишаючи пучок у висоту 2-3 см, щоб не зашкодити при цьому верхівкову нирку.

      Проводити такі заготівельні процедури варто у теплу, вітряну та суху погоду – розстелити коренеплоди на плівці та дати їм просохнути та провітриться природним чином під сонцем, на повітрі.

      Зберігання селери до самої весни можливе не тільки у свіжому вигляді, в холодному і чорному льоху або підвальному приміщенні – тут його легко укладають у дерев’яну тару і пересипають сухим піском або торфом.

      Якщо дозволяють розміри холодильника – коренеплід зберігають у відповідній секції для овочів, у пакеті час від часу провітрюючи та усувати усі зіпсовані плоди, перебираючи їх. Але це окрема тема до розгляду.

      Способи зберігання та переробки

      Є кілька способів, як зберігати та переробляти черешкову селеру на зиму. У кожного з них свої плюси та мінуси.

      У холодному льоху овоч лежить без втрати зовнішнього вигляду та корисних речовин, але недовго – до 2 місяців.

      Плюс холодильника – можливість зберігати обрізані черешки, готові до вживання, але ще менше (2-3 тижні).

      Заморожена селера лежить до року, але з нього не приготуєш свіжий салат, не видавиш сік.

      Ще більший термін зберігання у сушених черешків. Вони зберігають масу корисних речовин, але годяться лише як ароматична добавка до страв.

      Обережні господині використовують різні варіанти зберігання та переробки черешкового селери і на всю зиму забезпечують сім’ю корисним овочом.

      В холодильнику

      Покупний або піднятий з льоху для поточного споживання овоч зберігають у холодильнику. Завдання, яке стоїть при цьому, щоб стебла зберегли пружність і соковитість, але не почали підгнивати. Перед закладкою в холодильник їх миють, просушують, потім використовують один із варіантів упаковки:

      загортають у фольгу;

      обгортають пучок паперовим рушником і кладуть у поліетиленовий пакет;

      сухий продукт можна обертати харчовою плівкою.

      Перед споживанням у черешків обрізають краї, що підсохли, в іншому вони зберігають початкову якість.

      Як показує практика, зберігати вирощений урожай черешкового селери найкраще в льоху.

      У викопаної рослини перед тим, як опустити в підвал, обрізають листя, на донці залишають невеликий шматочок кореневища (2-3 см). Розетки вертикально укладають у ящик, наполовину засипають піском. Як варіант, окремі екземпляри з корінням можна прикопати у вологий пісок (торф). Замість підвалу підійде балкон, холодна веранда, засклена лоджія, але тільки якщо температура повітря там не опускається до 0⁰С.

      Варіанти заморозки черешків

      Популярний спосіб зберігання – заморожування черешкового селери на зиму. Незважаючи на достаток рецептів, принципова різниця в одному – піддавати овоч перед заморожуванням термічної обробки чи ні.

      Читати також: Соснові шишки від інсульту на горілці

      Перший варіант – заморожування з бланшуванням продукту. Схема схожа на заготівлю брюссельської капусти, покроково виглядає так.

      Черешки миють, видаляють жорсткі волокна (прожилки), нарізають на невеликі шматочки.

      Подрібнену масу опускають у окроп на 2–3 хвилини.

      Дістають шумівкою в миску з холодною водою або шматочками льоду – для швидкого остигання.

      Перед тим, як заморозити селера черешковий, його розкладають одним шаром на тканинну серветку, після стікання зайвої вологи – на лист, покритий пергаментним папером.

      Відправляють у морозильну камеру.

      Після замерзання перекладають у герметичний пакет.

      Нарізані стебла можна не бланшувати, а одразу укладати в пакети або судки, після чого ставити на заморожування. Але в цьому випадку термін зберігання заготівлі зменшується до 2-3 місяців.

      Порада! Якщо проварити і заморозити цілі черешки, їх можна використовувати для приготування фаршированих закусок. Для наповнення підійдуть сир із ізюмом, сир із болгарським перцем та зеленню, курячий фарш із пармезаном.

      Сушіння та приготування приправи

      Перевірений часом спосіб зберігання прянощі – сушіння черешкового селери. Відібрані стебла промивають під струменем води, ретельно видаляючи пісок, шматочки ґрунту, промокають тканинною серветкою. Цілими або нарізаними великими шматками, розкладають на чистому аркуші пергаментного паперу, зверху накривають ще одним шаром паперу і залишають при кімнатній температурі до висихання. З урахуванням соковитості стебел на це знадобиться приблизно місяць. Висохлі черешки зберігають у скляному посуді, подрібнюють при необхідності. Можна відразу розтерти їх ступкою, перемолоти в блендері або перекрутити через м’ясорубку, користуватися приправою.

      Щоб прискорити процес, черешковий селера піддають сушінню в духовці або електросушарці. Принцип один і той же – великі шматки (2-3 см) укладають на грати, тримають при температурі 50-60⁰ С. Маючи справу з духовкою, не забувайте тримати дверцята відкритими, щоб циркулював повітря і продукт сушився, а не запікався.

      Наші бабусі для зберігання черешкового селери використовували сіль. Нарізані шматочками стебла укладали у скляні банки та щедро пересипали сіллю. На 1кг черешків її йде приблизно 200 г. Таку заготовку використовують для ароматизації перших та м’ясних страв, додають у гарячі соуси.

      Після замерзання перекладають у герметичний пакет.

      Додавання статті до нової збірки

      Восени дуже важливо вчасно забрати врожай. Але як було б чудово залишити овочі на грядці і збирати при необхідності до самих морозів, а потім і навесні! Виявляється, є культури, які зовсім не обов’язково збирати та відправляти на зимівлю у льох.

      Деякі багаторічні та дворічні рослини здатні зимувати прямо у землі. Їх можна збирати та вживати в їжу всю осінь, а потім і навесні, після того, як зійде сніг. Що вже казати про багаторічників.

      Як зберігати селера

      Коли ви вирощуєте цю корисну рослину на власній ділянці, варто знати і як правильно зберегти її до весни.

      Його кореневище і зелень надають готовим стравам свого пікантного смаку, при цьому застосовуючи всю рослину як прекрасну добавку і спецію в маринад при консервації помідорів.

      Якщо ви плануєте використовувати в їжу селеру найближчим часом – простим і достатнім ефективним способом зберегти, це обернути його в харчову плівку або помістіть його в паперовий пакет і в такому вигляді зберігати його в контейнері холодильника для овочів.

      У такому вигляді смакові якості та приємний, пряний аромат та зелень зберігатимуться не більше тижня.

      Поради щодо зберігання:

      На самому початку варто приділити увагу зелені – вона найшвидше в’яне і псується і тому, відразу ж після покупки свіжої селери на ринку або, викопавши на власній присадибній ділянці, її промивають і дають обсохнути.

      Далі, достатньо буде загорнути її у фольгу і в такому вигляді зберігати в холодильнику – у такому вигляді свіжість та аромат, смак живців та листя можна зберегти протягом тижня.

      Як варіант запасів на зиму, селера, його зелень можна зберігати, готуючи з нього приправу – достатньо нарізати її дрібно і розстелити на чистому аркуші паперу, накривши зверху ще одним листом і в такому вигляді висушувати протягом 3-4 тижнів, періодично струшуючи.

      Після того, як зелень висохне – її просто поміщають у паперовий пакет і використовують протягом усього року як приправу.

      Якщо в процесі зберігання ви хочете зберегти зелень ароматної, зеленої – можна вдатися до простого, але ефективного методу:

      Зокрема, мова в цьому випадку йде про заморожування зелені селери у формах для льоду – у такому варіанті заготівлі її варто перебрати, ретельно промити під проточною водою і, видаливши пожовклі гілки подрібнити їх.

      Після цього все варто укласти по формах, залити водою і в морозилку – зручно і практично, коли ви можете взяти для приготування тог або іншої страви потрібну кількість зелені, не розморожуючи всю приготовлену масу.

      Для використання селери для других страв зелень селери можна зберігати в морозильній камері, запакувавши її, попередньо промивши і висушивши у вакуумному пластиковому контейнері.

      Зелень також можна чудово засолити – для цього на півкіло свіжої рослини беруть 100 гр. солі. У банку засипають свіжу зелень, пересипавши її сіллю і закупорюють кришкою, дають настоятися в такому вигляді щонайменше 2 тижні.

      Сіль у цьому випадку діє як природний консервант і не дає зелені загнити, покритися пліснявою і в такому вигляді можна використовувати її в процесі приготування страв.

      Селера: коли прибирати і як зберігати, корисні властивості

      Ретельний догляд за селера, прополювання, розпушування та полив необхідні, щоб отримати соковиту зелень або хрумке коріння. Але виростити врожай недостатньо, його необхідно правильно і своєчасно забрати, щоб усі праці не зникли задарма.

      Кожен садівник самостійно вибирає час для збирання врожаю:

      • Листям рослини мороз не подобається, їх намагаються прибрати до кінця вересня, щоб одразу використовувати у салатах.
      • Бульби здатні витримувати похолодання до -3°C. Цим пояснюється прагнення садівників тримати їх у землі якнайдовше (до першого снігу або другої половини жовтня). Головне – не підморозити врожай.

      Збирати овоч необхідно якнайпізніше, щоб забезпечити його необхідним для набору всіх корисних якостей часом. Бульби не бояться морозу, але дозволяти холодам впливати на врожай небезпечно. Підморожені овочі погано зберігаються.

      Прибирати кореневу селеру краще при вологій землі

      У різних садівників свої орієнтири для збирання селери, до них належать:

      • перший сніг, який зміг протриматися на землі понад 3 години,
      • пожовкла і підсохла листя рослини,
      • настання часу збирання пізньої білокачанної капусти.

      Збір рекомендується проводити після хорошого дощу й у похмуру погоду, якщо ж природа не балує опадами, перед збором рослини доведеться полити грядки. Подібні умови дозволяють уникнути пошкодження бульб, які не дозволять йому довго зберігатися. Все листя обрізають на відстані не менше 2 см від бульб.

      Збирати рослину слід до настання заморозків. Навіть невеликий мороз перетворює соковите ніжне листя на щось зовсім непридатне в їжу. Найкращим часом для збору черешків вважається кінець вересня чи початок жовтня.

      Залежно від сорту час збору регулюється:

      • формуванням великої розетки при вирощуванні сортів, що самовідбілюються,
      • закінченням тритижневого терміну, необхідного для відбілювання. Важливо розпочати процес відбілювання вчасно, щоб рослина не зазнала впливу морозу або не набула рідкого, землистого присмаку.

      Для підготовки до зберігання врожаю слід правильно зібрати:

      1. Кореневий селер дуже крихкий, тому для його збирання використовують вила з плоскими зубами. При викопуванні бульб важливо не пошкодити їх, інакше доведеться відразу відправити в салат. Зберігати такий овоч неможливо.
      2. Відразу після вилучення із землі коренеплід потрібно очистити від великих шматочків землі, не пошкодивши шкірку.
      3. Бадилля обрізають на відстані 2-4 см, воно може використовуватися в їжу відразу.
      4. Потім бульби переносять у прохолодне темне приміщення, що добре провітрюється, для сушіння.

      Після сушіння овочі сортують:

      1. Усередині коренеплоду могла утворитися порожнеча. Вона видасть себе дзвінким звуком при несильному ударі по овочу.
      2. Натискання на верхівку овочів дозволяє знайти гнилий. Здоровий коренеплід залишається щільним.
      3. Ті бульби, що вже пройшли перевірку, ще раз перебираються. Цього разу для зберігання відбираються лише великі плоди, що мають гладку поверхню без рубців або «бородавок».

      Коренеплоди можна розмістити:

      • у мішках з піском або дерев’яних ящиках . Їх обов’язково укладають черешками нагору.
      • у глиняних панцирах . Після сушіння коренеплід макають у глиняну бовтанку і добре сушать. Потім овочі можна просто скласти гіркою у підвалі.

      Зберігати черешковий селера також можливо:

      1. Зберігання у підвалі . На етапі збирання врожаю рослини викопуються разом із коренем, не пошкоджуючи його. Усі кущики обертають і залишають на деякий час у прохолодному місці, а в цей час готують у підвалі ящики з вологим піском. Коли все готове обгортки видаляються, а селера поміщають у пісок. Важливо забезпечити в приміщенні хорошу вентиляцію до заморозків.
      2. Зберігання в холодильнику . Вибілені черешки позбавляють листя, коріння, землі і ретельно промивають. Підсушені овочі загортають у пакети та фольгу та прибирають у холодильник.

      Хрусткі черешки та бульби є багатим джерелом клітковини, необхідної для нормалізації обмінних процесів, зниження рівня холестерину в крові та покращення травлення. Додатково овоч забезпечує приплив сил, викид енергії, допомагає витримати інтелектуальні навантаження.

      Ще селера вживається в запобіганні та лікуванні багатьох захворювань організму:

      • Розлади сну . Достатньо всього 1 ст. л. соку рослини, щоб покращити якість сну.
      • Остеохондроз . Застосовують селера у вигляді соку.
      • Менструальні болі . 1/3 склянки соку рослини на початку дня перед їжею допомагає жінкам почуватися набагато краще і не забувати про розваги у ці дні.
      • Нестача магнію . Овоч багатий цим мікроелементом і містить його у зручній для засвоєння формі. Достатньо регулярно вживати в їжу селеру, щоб зберегти красу нігтів, волосся та зубів. Завдяки належній кількості магнію вдається зберігати спокій у будь-якій ситуації, підтримувати гостроту уваги та пам’яті, попередити виразку шлунка, цукровий діабет та захворювання серця.
        Головна відмінність кореневого селери від листового в тому, що в ньому найцінніше – це корінь. Відповідно, доведеться докласти максимум зусиль, щоб корінь його був досить великим та соковитим. Також потрібно точно знати, коли викопувати кореневу селера, щоб отримати максимальний результат. При цьому на етапі вирощування розсади потрібно встигнути зробити подвійне пікірування, укорочуючи головний корінь щоразу приблизно на третину. У кореневому селери корисні речовини накопичуються не в листі, а поступово «йдуть» з них у коренеплід, тому не потрібно зрізати надземну частину протягом літа. І лише за кілька тижнів до збирання врожаю необхідно обірвати бічні нижні листки та пагони. Відмінність у догляді за кореневим селера в тому, що його не потрібно підгортати. Навпаки, від його кореня землю потроху відгрібають, паралельно забираючи бічні корені. Грунт, де росте кореневий селера, повинен бути вологим, але ніяк не мокрим. Дотримання цих умов необхідне для того, щоб коренеплід формувався красивою правильною формою, без бічних відростків та коріння. Слідкуйте за тим, щоб до кінця липня корінь вже добре виступав над рівнем землі. Періодично підживлюйте його золою, кропив’яним настоєм або гною.

      Збирання кореневого селери

      У недосвідчених агрономів може виникнути цілком резонне питання — коли прибирати кореневу селеру? Це питання дуже важливе, оскільки якщо прибрати коренеплід раніше терміну, він не встигне визріти до кінця і набрати потрібний розмір і вагу. Термін збирання кореневого селери настає у жовтні, не потрібно поспішати з його збиранням, оскільки він добре переносить похолодання. Можна дати йому рости до перших заморозків. Але при цьому слідкуйте, щоб коренеплід не потрапив у мороз – це негативно вплине на процес його зберігання. Можна селера викопувати вилами, щоб уникнути пошкоджень кореня. А найпростіше просто висмикнути його. Після цього обрізається його зелена частина майже під основу. Вершки можна залишити прямо тут, на грядках – наступного року вони послужать для добрива та санітарного обробітку ґрунту.

      Як зберігати кореневу селеру?

      Залежно від місця зберігання потрібно обробити коріння перед тим, як прибрати їх на зберігання. Наприклад, якщо складатимете його в льоху, то потрібно просто обрізати бадилля. Якщо зберігатимете вдома, то необхідно коренеплоди помити, очистити від залишків землі, скласти в окремі мішечки або запакувати плівкою і прибрати в холодильник. Селера не особливо вибагливий до умов зимового зберігання, і лежати може до літа наступного року. Краще класти його у відділеннях, де зазвичай зберігаєте моркву та буряк. У морозильнику селера втрачає свої властивості, і вживати його можна буде лише в термічно оброблюваних стравах.

Про автора

admin administrator