Коли зрізати герань на живці восени

Авторadmin

Коли зрізати герань на живці восени

Як обрізати герань, щоб вона пишно квітнула взимку

Герань – невибаглива рослина, а тому її часто обирають для підвіконня. Однак є у неї один мінус – вона дуже швидко “витягується” вгору, перетворюючись на кілька вузлуватих гілок без квітів та листя. Як обрізати герань, щоб вона квітнула взимку – читайте про це в матеріалі ТСН.ua.

Навіщо обрізати герань

Варто звернути увагу, що альтернативи обрізанню немає. Якщо не стежити за кущиком і не робити профілактичне обрізання вчасно, він швидко втратить форму. Проблема полягає в тому, що ця квітка завжди тягнеться вгору, а тому без допомоги не зможе відростити бічні пагони. Лише завдяки обрізанню ви зможете сформулювати гарну крону та стимулювати ріст герані в різні боки.

Обрізаючи восени рослину, ви пробуджуєте її бруньки, які сплять всередині стовбура. За допомогою іншого способу зробити це неможливо. Крім того, ця процедура допоможе сформувати нові бутони в майбутньому. Герань, яку обрізали, дає більше суцвіть та виглядає дуже ошатною.

Якщо пропустити час обрізання і квітка надто витягнеться вгору, можна зрізати кілька молодих живців з її верхньої частини, щоб виростити з них нові рослини.

Як обрізати герань восени: технологія

Зазвичай корекцію форми квітки потрібно проводити двічі на рік: навесні та восени. Водночас осіннє обрізання герані допомагає підготувати рослину до зимового періоду. Тим більше, що за літо герань найчастіше добре розростається і тому вже потребує корекції.

Процедуру слід починати лише тоді, коли вже закінчили квітнути останні суцвіття. Однак дуже важливо зробити це до першого зимового місяця. Взимку більшість рослин відпочивають і турбувати їх не варто.

Обрізання проводять за допомогою звичайного канцелярського ножа – він досить тонкий та гострий. А ось такі інструменти, як секатор або ніж, використовувати не можна – вони можуть пом’яти рослину. Перед процедурою обов’язково продезінфікуйте лезо спиртом.

Не забудьте заздалегідь приготувати ще один важливий дезінфікувальний засіб – активоване вугілля. Його необхідно спочатку подрібнити. Також придбайте фосфорне добриво, щоб можна було одразу підгодувати обрізану рослину.

Як обрізати герань? Тут все просто. Якщо кущик ще не втратив своєї форми, потрібно всього лише покращити його зовнішній вигляд за допомогою обрізання. В цьому випадку важливо прибрати пожовтіле листя, зрізати канцелярським ножем зайві пагони та зів’ялі гілочки, залишивши лише найздоровіші.

Залежно від розміру куща, варто обрізати 3-6 бічних пагонів. Також треба позбутися верхівки.

Якщо ж квітка вже повністю втратила свою форму, доведеться майже повністю позбутися основного стебла та залишити лише близько 10 см. Не варто хвилюватися: герань – життєлюбна рослина і вона дуже швидко відновиться.

Важливо запам’ятати

Запам’ятайте кілька важливих порад, як обрізати герань восени, щоб вона гарно квітнула взимку:

  1. Зрізати потрібно не більше 20% зеленої маси – інакше рослині буде важко впоратися зі стресом.
  2. Обрізання не можна проводити пізніше листопада, щоб квітка відпочила.
  3. Надто сильне обрізання може відтермінувати період квітіння, однак рослина дасть пишну крону.
  4. Довгі і викривлені гілки можна відрізати повністю.
  5. Після процедури обрізання дуже важливо обробити місця зрізу подрібненим активованим вугіллям, а саму рослину – підживити.
  6. В літні місяці час від часу общипуйте герань (видаляйте верхівку), щоб вона сформувала гарну крону.

Уважно стежте за станом рослини після того, як ви обрізали герань восени. Якщо пагін почорнів, почав гнити – потрібно його підрізати ще раз, щоб прибрати потемнілу ділянку. А потім ретельно продезінфікувати зріз активованим вугіллям чи корицею.

Формування красивою герані: коли і як правильно обрізати рослину, як за ним доглядати?

Пишні, яскраві, запашні квіти герані не можуть не привертати увагу. Любителі кімнатний рослин мріють перетворити пеларгонію так, щоб на підвіконні стояв красивий рясно квітучий кущ.

Щоб герань радувала своїх господарів великими бутонами, необхідно своєчасно проводити обрізання і прищіпку. Як провести цю процедуру правильно розглянемо докладно з усіма тонкощами.

Що таке обрізання?

Обрізка герані – це обов`язковий процес, для пишного цвітіння. Не дивлячись на те, що це заняття не викликає складності, є певні моменти, які варто враховувати, щоб не погубити рослина.

Головним правилом обрізки є її регулярність, не варто допускати зайвого розростання стебел.

Навіщо робиться і що дає?

Треба зауважити, що видів герані досить багато, вони діляться на:

  • карликові;
  • високорослі;
  • ампельні;
  • з прямостоячими стеблами;
  • полукустарники.

І до кожного з них потрібен окремий підхід в догляді.

Планомірна, розпочата відразу після посадки Формування куща пеларгонії допоможе:

  • простимулювати зростання і розвиток бічних пагонів, і як наслідок нових бутонів;
  • надати квітці красивий і компактний вид;
  • допомогти рослині цвісти пишно і тривало;
  • отримати якісні живці, для подальшого розмноження.

Якщо залишити герань без нагляду, то за сезон стебла витягнутися, листя залишиться тільки на верхівці. Специфіка пеларгонії в тому, що без стороннього втручання вона не дає бічні пагони, при тому, що в кожному міжвузля є спляча брунька. Якщо вчасно обрізати герань, то сплячі бруньки починають прокидатися, при цьому відбувається закладка квітконосів.

Основні правила

Є певні правила, за якими проводиться обрізка пеларгонії:

  • формування куща проводять два рази на рік – навесні і восени;
  • проводити процедуру потрібно гострим стерильним інструментом;
  • обов`язково обробляти зрізи антисептичними складами;
  • грамотний, подальший догляд.

На замітку! Не важливо, яке рослина стоїть у вас на підвіконні – багаторічна герань або однорічна, обрізку потрібно проводити регулярно.

Покрокова інструкція, як правильно і коли підрізати рослина?

Перед тим як починати процес обрізки, потрібно ретельно розглянути рослина і продумати форму, яку потрібно отримати в результаті. Потім підготувати інструмент і антисептик і можна приступати.

Особливості весняної процедури

Алгоритм виконання весняної підрізування герані наступний:

  1. Обірвати сухі і пожовкле листя, зрізати криві, травмовані пагони.
  2. Всі слабкі бічні відведення видаляються без жалю, слід залишити тільки міцні і здорові.
  3. З решти стебел прибрати всі бічні пагони, які знаходяться внизу.
  4. Якщо стебло сильно витягнувся, то його слід вкоротити, зрізавши верхівку.
  5. Якщо стебла криві, то їх зрізують повністю, залишаючи лише 10 см стебла від землі. Через деякий час на місці пеньків з`являться молоді листочки і пагони.
  6. На зрізи нанести засіб дезінфекції (мелена кориця, зеленка, деревне вугілля).

Обрізка герані навесні може трохи зрушити цвітіння, так як рослині доведеться відновлювати сили. Варто також враховувати, що при проведенні подібної процедури не можна зрізати більше 20% пагонів, для пишного цвітіння. Якщо провести локальну обрізку, то герань зацвіте тільки наступного літа.

Пропонуємо переглянути відео про весняну обрізку герані:

Чи можна як його «підстригти» восени?

Так можна і навіть потрібно підрізати рослина восени. Багато починаючі квіткарі не знають, в який час починати обрізку восени. Насамперед потрібно спостерігати за геранню, як тільки пеларгонія перестає утворювати нові квітконоси, а вже існуючі починають в`янути – прийшов час обрізки, яку потрібно провести наступним чином:

  1. Прибрати з рослини всі зів`ялі суцвіття, стебла і листя, які висохли або пошкоджені. Завдяки цій процедурі ви зробите свою роботу більш простий. Потім слід оглянути рослина і видалити всі слабкі і пошкоджені пагони, а ті які витягнулися, слід вкоротити. Це дозволить рослині зберегти сили для подальшого зростання і цвітіння.
  2. Перед тим як визначитися з місцем зрізу, потрібно розуміти, що нові пагони утворюються із сплячих бруньок.
  3. Восени пеларгонію можна обрізати на 1/3, при цьому не варто думати, що для рослини це буде занадто важко. За довгу зиму воно набереться сил і випустить багато нових бічних відростків.
  4. Але однієї обрізки мало, протягом періоду спокою молоді пагони слід прищипувати після кожного 4 міжвузля. Тільки так навесні ви отримаєте рунисту герань, яка випустить багато квітконосів і порадує шапкою бутонів.

обрізку і прищіпку проводять аж до грудня, в цей час як раз проходить період спокою, при якому обрізка для пеларгонії безболісна. Потім варто залишити рослина в спокої, до весни. Варто відзначити, що в період, коли світловий день дуже короткий, герань дуже важко буде переносити будь-які втручання.

Пропонуємо наочне відео про те, як обрізати герань восени:

Хочете дізнатися більше про правила догляду за геранню? Читайте статті наших експертів про пересадці квітки, про його вирощуванні будинки в горщику і в відкритому грунті, про вибір грунту і горщика, а також про правила підгодівлі, в тому числі йодом.

фото

Далі можна ознайомитися з фото рослини:

Корисні секрети

Як обрізати герань для пишного цвітіння? Це питання задають багато квітникарі. Але не варто забувати, що тривалість і частота цвітіння безпосередньо залежить від сорту рослини і від умов догляду і звичайно від правильної обрізки. Хочете пишне рослина навесні, проведіть грамотну обрізку восени.

  • Якщо взимку рослині не вистачало світла і стебла сильно витягнулися, то в кінці лютого їх слід вкоротити на 2/3. А навесні почати проводити прищіпку нових бічних відводків.
  • Якщо рослина сильно розділилося за зиму, то навесні видаляють тільки ті бічні стебла, які вибиваються із загальної маси куща – глобальну обрізку проводити не варто, рослина витратить сили на відновлення і не зацвіте.
  • Хочете навесні отримати пишне рослина – восени залиште тільки пеньки 7-10 см і постійно доглядайте за геранню, своєчасно проводячи прищіпку. При цьому пеларгонія повинна стояти в добре освітленому місці, щоб бічні стебла не витягувалися.
  • Звертаємо вашу увагу на те, що квітконоси у герані утворюються тільки з молодих відростків, тому, як тільки починає засихати бутон, його видаляють, а стебло прищипують.

Що робити, щоб квітка була пухнастим?

Від якості обрізки залежить хороший стан і бурхливе цвітіння герані, тому обрізку проводять гострим лезом або ножем, який повинен бути обов`язковопродезінфікувати, алгоритм виконання наступний:

  1. Досвідчені квітникарі радять проводити обрізку гострим лезом або канцелярським ножем. Не варто застосовувати ножиці, так як при цьому процесі стебло пережимається і отримує додаткові травми у вигляді тріщин.
  2. Зріз виконується над вузлом, з якого росте лист, звернений назовні – якщо листочки будуть звернені всередину куща, то пагони будуть заважати один одному зростати, при цьому густота рослини буде підвищена, а від цього можуть з`явитися захворювання і комахи.
  3. Якщо потрібно видалити молодий пагін, то його можна просто акуратно пріщепнуть чистими сухими руками прямо від основного стебла, намагаючись не пошкодити основний шар.
  4. Обов`язково обробляйте місця зрізів, інакше рослина може вразити гниль. Застосувати можна товчений вугілля, корицю або просту зеленку.

Хочете, щоб герань справила велику вигонку зелені після обрізки, то варто підгодувати її азотними добривами.

Формування штамбового дерева з куща в домашніх умовах

Якщо є бажання зробити з рунистої герані компактне штамбові дерево, варто зробити правильну обрізку – прибрати бічні відведення. Встановлюють опору, до якої підв`язують основне стебло в декількох місцях.

Підв`язку центрального стебла потрібно проводити дуже акуратно, так як у пеларгонії він дуже крихкий. Закріплювати стебло потрібно так, щоб опора допомогла йому витримати вагу розростається крони. Деякі садівники просто обмотують стовбур і опору м`якою тканиною.

Основне стебло обрізають на рівні опори, можна на 2-3 см вище, все залежить від останньої сплячої бруньки на верхівці. Після прищіпки почнеться інтенсивне розгалуження. На маківці залишають 5-7 міцних відводків – саме вони будуть основою майбутньої крони.

Після кожного четвертого листочка виробляють прищипування на кожному новому стеблинці. Згодом, підсумком такого інтенсивного формування утворюється гарне мініатюрне деревце, але потрібно розуміти, що зацвіте воно тільки через рік, після утворення крони. Якщо хочете, щоб рослина заклало бутони, за два місяці до передбачуваного цвітіння обрізку і прищіпку припиняють.

догляд

Догляд після обрізки повинен бути більш ретельним, щоб у рослини були сили для відновлення. Герань поміщають в приміщення з температурою + 15-18 градусів, скорочують до мінімуму число поливів, щоб квітка не загнив. Освітлення при цьому має бути максимальним, але без прямих сонячних променів. Для приросту великої кількості зелені, проводять підживлення азотними добривами.

Як тільки ранки від зрізів затягнутися, можна перемістити рослина в більш тепле приміщення, краще встановити вазон з геранню на південний підвіконня, або облаштувати додаткове підсвічування.

Потрібно пам`ятати, що герань – світлолюбна рослина, яка не переносить спеки і духоти, тому приміщення, в якому воно стоїть повинно постійно провітрюватися.

Постійно підрізати пеларгонію необхідно не тільки для формування куща. Якщо зайві, висохлі і нездорові відростки видаляються, утворюється вільне місце. Зріджені кущик добре провітрюється, загроза інфікування грибковими хворобами істотно зменшується. Вид рослини стає найбільш акуратним і привабливим. Маса зелені стає невеликий, при цьому зростає число суцвіть і їх якість.

Відео по темі

Пропонуємо переглянути відео про те, як і коли правильно проводити обрізання герані:

Як розмножити герань живцями в домашніх умовах

Як розмножити герань самостійно в домашніх умовах, які способи існують, в чому їх відмінності та особливості. Що слід знати про живцюванні герані і вирощуванні з насіння.

Хто не знає герань, цей «бабусин» квітка, яка вічно росте на підвіконні і радує погляд яскравими червоними гронами суцвіть. Останнім часом герань отримує велику популярність як кімнатну та як декоративна садова рослина. Це пояснюється великою різноманітністю з’явилися на прилавках магазинів сортів, саджанців. Крім того, герань невибаглива і не примхлива рослини, її легко розмножити і за неї легко доглядати, а чи не це головні достоїнства красивоцветущих рослини?

Сьогодні ми поговоримо про те, як розмножити герань власними руками в домашніх умовах, зробити це правильно, без шкоди для себе і рослини.

Кілька відомих способів розмноження герані

Звичайно, неприємно, коли половину вікна займає стара рослина, майже не має листя і не квітуче вже який сезон. З цим потрібно щось робити. Стару герань легко оновити і розмножити живцями, але робити це слід краще всього навесні, коли йде активне сокорух і рослини «прокинувшись» починають вливатися в життя.

Рослина періодично викидає свіжі пагони, ось їх – то і слід використовувати для оновлення і розмноження квітки. Варто розуміти і пам’ятати про те, що цвітіння у цієї рослини може бути тільки на верхніх пагонах, тому, для того, щоб мати постійно квітучий кущик, слід його обрізати кожен рік. А ось те, що зрізали можна укоренити.

Для будь-якого любителя можливі кілька способів розмноження герані:

  • робити живці з верхівок і середніх частин рослини;
  • за допомогою поділу коренів при пересадці;
  • за допомогою посіву насіннєвого матеріалу.

Розподіл коренів відбувається тоді, коли квітки мало місця в горщику і його необхідно пересадити. Тут потрібно дивитися, щоб на кожній діленці залишилися нирки зростання.

Насіннєвий спосіб також має популярність, але цвітіння доводиться чекати набагато довше, хоча такий процес як посадка насіння і вирощуванням з них повноцінного рослини надзвичайно захоплюючий.

Читайте також: Спілантес: фото, вирощування з насіння, садіння і догляд

Найпоширеніший спосіб – живцювання, адже від одного дорослого рослини можна за короткий термін отримати безліч новий рослин, які починають цвісти буквально через півроку. Пророщування живців від маточної рослини справа не хитра, для цього основне рослину необхідно підготувати. Тут думки квітникарів розходяться: одні воліють черенковать рослину восени, після рясного цвітіння, інші запевняють, що навесні цей процес набагато продуктивніше. Треті запевняють, що найкращим часом є лютий, так як при живцюванні у цей період молодняк відчуває себе набагато краще.

Зрізання молодих пагонів роблять гострими ножицями або ножем. Після цього череночки злегка підсушуються, потім місця зрізів обробляються активованим вугіллям або стимулятором утворення коренів «Корневином» і висаджуються в підготовлені стаканчики з грунтом. Через кілька днів коріння повинні утворитися і піти в зростання, а рослина розпочати своє нове життя.

Якщо цим процесом зайнятися ранньою весною, то можна розраховувати, що вже влітку ви отримаєте повноцінний кущик і чудове цвітіння, адже герань дуже швидко росте і набирає цвітіння. Але якщо затягнути з посадкою, то і цвітіння відсунеться на наступний сезон.

Живці, від яких очікується швидке цвітіння, вимагають спеціального ґрунту. Склад його повинен бути стерильним і легким, гарним проникненням повітря. Можна змішати універсальний грунт, пісок і вермикуліт. Обов’язково знезаражуємо грунт марганцівкою або крутим окропом, так знищуються хвороботворні бактерії та знаходяться в ґрунті шкідники. На дно добре б покласти керамзит або шматочки пінопласту , вони послужать в якості дренажу, а от потім засипається грунт.

Поглиблення живців здійснюється лише на два сантиметри, не більше. Горщик ставлять в темне прохолодне приміщення на вікно, ні в якому разі не залишайте живці на сонці, вони можуть легко загинути. Поливання слід робити тільки через піддон, щоб ні вона крапля не торкнулася живців. Іноді можна спостерігати пожовтіння листя і в’янення черешка, в цьому випадку, потрібно прикрити саджанець банкою, такий спосіб допоможе відновити тургор. У цей період слід боятися зайвої вологи, якщо її буде занадто багато, стебло може загнити.

Припасування коренів у воді також має широке поширення, так як цей спосіб найпростіший. Процес викиду корінців буквально відбувається на ваших очах. Для успішної операції потрібно додати у воду таблетку активованого вугілля, коренеутворення можна очікувати вже через два тижні. Після проростання перших міцних корінців, рослину поміщають на постійне місце проживання, у горщик з підготовленим субстратом.

Про автора

admin administrator