Коренева система гострого перцю

Авторadmin

Коренева система гострого перцю

Зміст:

Як виростити ідеальну розсаду перцю: покрокова інструкція + маленькі хитрощі!

Автор: Олександр П. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=23 Перша редакція: 14 квітня 2023 Редактор: Олена Н. https://floristics.info/en/?option=com_contact&view=contact&id=21 🕒 5 хвилин 👀 7717 разів 💬 0 коментарів

  • Підготовка насіння та ґрунту
  • Посів перцю на розсаду
  • Догляд сходів перцю
  • Розсадні стаканчики з поліетилену
  • Перевалювання сіянців у стакани
  • Підживлення розсади перцю
    • Підживлення дріжджами
    • Підживлення попелом
    • Третє підживлення
    • Четверте підживлення – трав’яний настій

    Сьогодні я хочу докладно розповісти вам про вирощування розсади болгарського перцю: як правильно посіяти насіння, коли і як підживлювати сіянці, і взагалі про все, що дозволить виростити ідеальну розсаду перцю.

    Підготовка насіння та ґрунту

    Найкращий час сіяти перець на розсаду в нашому регіоні – 10 лютого, але якщо у вас весна настає пізніше, то сійте перець наприкінці місяця. Проростає насіння болгарського перцю протягом 10-14 днів, але щоб запустити процеси проростання, потрібно спочатку замочити його у відстояній воді на добу.

    Потім слід висадити насіння в неглибоку ємність з ґрунтом, що складається з двох частин городньої землі, однієї частини перегною та однієї частини піску або тирси дерев фруктових порід, але в жодному разі не хвойних рослин.

    Пісок, на мій погляд, набагато кращий, але я для розпушування додаю свіжу тирсу. Якщо ви хвилюєтесь через те, що ґрунт у вас занадто кислий, можете додати в нього трохи деревного попелу.

    Сіяти перець потрібно в добре зволожений ґрунт, тому я рясно обприскую ґрунтову суміш із пульверизатора. Потім я добре ущільнюю субстрат, вирівнюю поверхню і роблю в ґрунті борозенки глибиною 0,5 см на відстані 2,5-3 см одну від одної.

    Це дуже важливо для рівномірної схожості: коли насіння поміщене на однакову глибину, воно дружно і одночасно проростає.

    Посів перцю на розсаду

    Тепер можна розкласти по борозенках на відстані 1,5-2 см вимочене протягом доби насіння. Рідше сіяти не потрібно, тому що навряд чи у вас зійде все насіння, та й пікірувати розсаду перцю ми будемо на ранньому етапі – у стадії розвитку сім’ядольного листя, а до цього моменту життєвого простору сіянцям буде цілком достатньо.

    Загорнувши борозенки, я ущільнюю поверхню, ще раз поливаю субстрат, накриваю посіви плівкою, щоб створити парниковий ефект, і поміщаю ємність у тепле місце. Якщо насіння знаходитиметься в прохолодному приміщенні, процес проростання затягнеться, а може й взагалі не початися.

    Не забудьте написати на посівах дату, назву культури та сорти.

    Догляд сходів перцю

    Як тільки насіння проклюнеться, а станеться це приблизно через два тижні, необхідно організувати для сходів десяти-дванадцятигодинний світловий день. Без джерела штучного освітлення ви цієї пори року навряд чи обійдетесь.

    Свою саморобну діодну лампу я сьогодні рекламувати не буду, оскільки вже розповідав вам про неї, але нагадаю, що зробити її нескладно та недорого, а готова подібна лампа коштує немалих грошей.

    Розсадні стаканчики з поліетилену

    Пікірую я сіянці в саморобні стакани з поліетилену. Як шаблон для їх виготовлення я використовую обрізану літрову або півторалітрову пластикову пляшку: зрізаю з неї верхівку та дно, щоб залишився порожнистий циліндр.

    Потім я обгортаю навколо циліндра шматок поліетилену, який повинен бути довшим за шаблон сантиметрів на п’ять, і скріплюю місце напуску (бік стакана) скотчем у двох-трьох місцях. Напуск повинен бути не меншим за 1,5 см. Підгорнувши вільний край плівки всередину циліндра (це буде дно стакана), я компактно укладаю поліетилен і теж скріплюю його скотчем.

    У такому стаканчику коренева система розсади відмінно розвивається, зайва волога в ємності не затримується, тому сіянці не вражає чорна ніжка, а при пересаджуванні перцю у ґрунт потрібно лише зняти скотч і обережно розгорнути поліетилен; коріння при цьому зовсім не пошкоджується, і рослини надалі показують стовідсоткове приживання.

    Перевалювання сіянців у стакани

    Наповнюю я стакани ґрунтовою сумішшю того самого складу, що і для пророщування насіння: ретельно змішую одну частину перегною, одну частину тирси та дві частини городньої землі.

    Відділивши сіянці один від одного, я перевалюю їх у стаканчики разом із земляною грудкою. Роблю я це на ранньому етапі розвитку розсади, тому коренева система, що складається всього з двох тонких корінців, практично не ушкоджується.

    Від того, наскільки обережно ви діятимете, залежить приживання рослин, тому є сенс постаратися. Після пересаджування потрібно рясно полити рослини, а надалі слід тримати їх при температурі 20-25 ⁰C під штучним освітленням, щоб сіянці не витягнулися.

    Я свій перець цьогоріч навіть не ставив на вікно – весь час тримав під фітолампою, і розсада вийшла ідеальною.

    Підживлення розсади перцю

    Підживлення дріжджами

    Перший раз я підживлюю розсаду перцю дріжджами на стадії формування двох справжніх листочків. Для приготування підживлення я розчиняю 10 г сухих дріжджів в 1 л теплої води і додаю 5-6 столових ложок цукру. Через 4-5 годин закваска буде готова і вам потрібно полити нею сіянці під корінь.

    У дріжджах багато мікро- та макроелементів, а також інших поживних речовин, які потрібні перцю на цьому етапі розвитку.

    Підживлення попелом

    Через два тижні потрібно внести калійне підживлення: висипте в трилітрову банку 200 г деревного попелу, залийте ємність до верху окропом і настоюйте добу, потім обережно злийте жовтувату водичку, залишивши осад у банці. Отриманий розчин розведіть водою у співвідношенні 1:10 і використовуйте як кореневе підживлення.

    Третє підживлення

    Останній раз я підживлюю розсаду за 4-5 днів до її висаджування у відкритий ґрунт, але про це я розповім іншим разом. Оскільки рослини вбирають поживні речовини не тільки корінням, а й листям, можна робити позакореневі підживлення розсади, а також у спеку обприскувати сіянці по листю звичайною водою.

    За такого догляду коренева система перцю чудово розвивається і до моменту пересаджування в ґрунт заповнює практично весь стаканчик, у той час як надземна частина виглядає компактною та кремезною. Надалі така розсада дасть добрий урожай.

    Ваше основне завдання – помірно витрачати воду під час поливання, не допускаючи перезволоження ґрунту, та своєчасно вносити підживлення. Якщо ви будете дотримуватися моїх рекомендацій, у вас не буде проблем з розсадою.

    Четверте підживлення – трав’яний настій

    Через 7-10 днів я вже буду висаджувати перець на грядку. У відкритому ґрунті перше підживлення я роблю азотними добривами, а саме трав’яним настоєм, про який я вам уже розповідав неодноразово. Вношу я його, лише коли рослини приживуться і підуть у ріст. Поспішати з цим підживленням не можна, тому що після пересаджування на корінні перцю залишаються мікротріщини, і потрібно почекати, поки вони заживуть.

    Ну ось, про найважливіше я вам розповів. Бажаю вам міцної, здорової розсади та всього найкращого.

    Як виростити гострий перець – що можна садити поряд

    Червоний перець, гострий перець, гіркий перець або перець чилі – висушені або свіжі плоди деяких сортів перцю (лат. Capsicum annuum), виду роду Капсікум сімейства Пасльонові. У роді близько 30 видів. Назва «чілі» не має відношення до однойменної країни, а походить від ацтекського слова, що означає переклад «червоний». Родом червоний стручковий перець із тропіків Центральної та Південної Америки, де місцеві жителі культивували його задовго до прибуття на континент європейців. Червоний гіркий перець часто плутають із чорним гірким перцем, хоча вони не є родичами і взагалі належать до різних сімейств. Справа в тому, що європейцям до відкриття Америки вже був відомий чорний індійський перець, тому чилі вони теж назвали перцем через його пекучість. Сьогодні червоний пекучий перець вирощують у всьому світі, але найбільше – у Таїланді та Індії.

    Посадка та догляд за гірким перцем

    • Посадка: посів насіння на розсаду – у лютому-березні в районах з холодним кліматом та в січні-лютому на території з теплим. У відкритий ґрунт сіянці висаджують у період бутонізації, коли середньодобова температура на городі підніметься до показника 15-17 ˚C.
    • Яскраве сонячне світло .
    • Грунт: легкий, водопроникний.
    • Полив: частий і рясний, особливо під час цвітіння та плодоношення: ґрунт на ділянці не повинен пересихати. У спеку знадобляться щоденні поливи, а посуху доведеться поливати грядки двічі на день.
    • Підживлення: на початку вегетації в ґрунт вносять добрива, що містять фосфор та магній, а в міру дозрівання плодів потрібно зменшувати кількість азоту.
    • Розмноження: насіннєве.
    • Шкідники: попелиця, павутинні кліщі, колорадські жуки, білокрилки, совки, трипси, капустянки та голі слимаки.
    • Хвороби: біла, бура та чорна плямистості, чорна ніжка, тютюнова мозаїка, фітофтороз, бактеріальний рак, стрик, сіра, біла та вершинна гнилі, вертицилоз, фузаріоз та пероноспороз.
    • Властивості: рослина має лікарські властивості.

    Детально про вирощування гіркого перцю читайте нижче

    Доглядаємо саджанців

    Догляд за гірким перцем чилі у відкритому ґрунті завдає садівникам чимало клопоту. Однак доглядати за цими рослинами цікаво і доставляє городникам радість. В результаті вони набувають досвіду, а до столу – ароматну гостру приправу.

    Поливаємо

    Час поливок – вечірній годинник. Поливати кущі потрібно через день із розрахунку 1 літр води (високорослі – 2 літри) на 1 кущ. При стійкій спеці — щодня у такій кількості. Після початку плодоношення перців скорочуємо кількість поливів відповідно до 0,5 і 1,0 літра.

    Мульчуємо вологий грунт компостом, щоб волога довше не випаровувалась, надходила до коріння рослини.

    Удобрюємо та підгодовуємо

    Вперше використовуємо добрива, коли закінчиться період адаптації, тобто через 2-3 тижні. Застосовуємо комплексні мінеральні суміші відповідно до інструкцій, вказаних на їх упаковці. У них мають бути калій, фосфор і азот (у меншій дозі).

    Підживлення проводимо 3-4 рази за сезон:

    • до початку цвітіння – 1 раз;
    • під час формування зав’язей – 1 раз, додаємо суміші, що містять мідь, залізо, магній та селен;
    • у період активного плодоношення – 2 рази.

    За 2 тижні до закінчення збору врожаю будь-які підживлення припиняємо. У цей час у рослини закінчується зростання та розвиток, добрива більше не потрібні.

    Перець гіркий – опис

    Червоний гострий перець – чагарник висотою до 60 см з гіллястими та одерев’янілими в нижній частині стеблами. Листя у нього еліптичні, черешкові, загострені до вершини, квітки великі, сіруваті з фіолетовим або білі. Плоди перцю хоботовидної або кулястої форми являють собою ягоди з малосоковим оплоднем. Колір плоду може бути різних відтінків – від жовтого чи червоного до темно-оливкового. Гострий стручковий перець є близьким родичем томату, тому й правила та умови вирощування цих культур між собою дуже схожі.

    Вирощування гострого перцю із насіння

    Посів насіння перцю чилі

    Вирощування гіркого перцю починається з посіву насіння на розсаду в лютому чи березні у прохолодних регіонах та у січні-лютому у теплих. Грунтову суміш можна придбати в магазині, а можна приготувати самостійно: змішати некислий верховий торф, перегній та річковий пісок у рівних пропорціях. Насіння гострого перцю теж потрібно підготувати до посіву: спочатку опустити їх на півгодини у слабкий розчин марганцівки, а потім загорнути у вологу тканину і чекати при температурі 25 ºC, поки вони не наклюнуться. Після цього насіння дуже обережно, щоб не відламати росточки, закладають у вологий грунт на глибину 5-10 мм, дотримуючись відстань між ними не менше 5 см. Сіють насіння в ящики або торф’яні горщики, які накривають плівкою або склом і до появи сходів поміщають у тепле місце.

    Вирощування розсади перців у домашніх умовах

    Вирощування розсади гіркого перцю

    Насіння різних сортів гіркого перцю проростає з різною швидкістю, але як тільки почне показуватися сходи, посіви потрібно переставити на світ. Якщо рослинам бракуватиме освітлення, слід помістити над ними на висоті 25-30 см фітолампу або інший освітлювальний прилад: світловий день для нормального розвитку розсади повинен тривати не менше 18 годин, інакше сіянці болісно витягуватимуться. І не забувайте підтримувати субстрат у вологому стані, в той же час не допускаючи його перезволоження. Іноді між сіянцями бажано розпушувати ґрунт.

    Пікірування гострого перцю

    На стадії розвитку у розсади двох пар справжнього листя потрібно розпікувати сіянці в неглибокі горщики діаметром 8-10 см – якщо посадити їх у більш глибокий посуд, то до моменту висадки розсади у відкритий ґрунт коренева система буде розвинена сильніше, ніж плодова наземна частина, а цього бажано не допускати. Перед початком процедури поливають розсаду. Постарайтеся при пікіруванні не пошкодити кореневу систему сіянців, але якщо центральний корінь занадто довгий, укоротіть його.

    До висадки в ґрунт розсаду гострого перцю підгодовують двічі – через два тижні після пікірування та через два тижні після першого підживлення. Вносять добрива у вигляді розчину Кріпака, Агриколи, Растворина, Фертики Люкс або іншого відповідного препарату.

    Вирощування гіркого перцю в домашніх умовах

    Якщо ви збираєтеся вирощувати перець у домашніх умовах, при пікіруванні пересаджуйте сіянці в горщик, в якому під ґрунтосумішком укладений шар дренажного матеріалу. Помістіть горщики з перцем на південне, південно-східне або південно-західне підвіконня, але якщо світла буде мало, організуйте рослинам штучне досвітлення. Коли розпиковані рослини досягнуть у висоту 20 см, прищипніть у них верхівку, щоб посилити кущіння.

    Догляд за гострим перцем в домашніх умовах включає регулярні поливи і періодичні підживлення. Поливають перець відстояною водою кімнатної температури, яку ллють не поверхню грунту, а піддон під горщиком. Як тільки вода з піддону зникне, треба підлити ще.

    Протягом весни та літа стручковий перець підгодовують комплексним мінеральним добривом для домашніх рослин. Роблять це по вологому після поливу грунту. При провітрюванні кімнати слідкуйте за тим, щоб перець не опинився на протязі.

    Коли почнеться цвітіння, горщики з перцем потрібно трохи струшувати, щоб відбувалося запилення. Взимку, коли інтенсивно працюють опалювальні прилади, радіатори бажано накривати вологою тканиною – цей захід перешкоджає надмірному висушенню повітря. Рослина, якій виповнився рік, потрібно пересаджувати щовесни в новий ґрунт і більший за розміром горщик.

    Пересадка стручкового перцю

    Коли рослини мають близько 5 пар листя, вони мають бути посаджені у великі горщики. Ми вирощуємо більшість наших рослин у землі, і це можливо, якщо у вас у теплиці є політунель або відкритий ґрунт. А якщо ні, то горщик в 30 до 36 сантиметрів залежно від сорту.

    Ви можете використовувати невеликі горщики для компактних декоративних сортів. У міру посилення літнього сонця вам може знадобитися надати тінь, наприклад, покрити теплицю або пофарбувати фарбою теплицею.

    Посадка гострого перцю у відкритий ґрунт

    Коли садити гострий перець у ґрунт

    Посадка гострого перцю у відкритий ґрунт здійснюється на стадії формування у сіянців перших бутонів. Обов’язковою умовою є встановлення середньодобової температури на рівні 15-17 ºC.

    Вирощування солодкого перцю з насіння – посадка та догляд

    За два тижні до висадки розсада гострого перцю загартовується, яке полягають у щоденному «вигулюванні» сіянців на відкритому повітрі. Починати потрібно з 15-20 хвилин, але поступово тривалість сеансу збільшують доти, доки молоді рослини не зможуть проводити на повітрі цілодобово. Як тільки рослини звикнуть до середовища, в якому вони мають рости, їх можна висаджувати на грядку.

    Грунт для перцю чилі

    Ні гіркий, на солодкий перець не виносять важких холодних ґрунтів, тому в глинистий ґрунт під перекопування на глибину багнета лопати потрібно внести торф та перегній. Якщо ґрунт у вас легкий та водопроникний, удобріть його з осені перепрілим гноєм з розрахунку 2 відра органіки на м² ділянки. Хоча можна вносити добрива безпосередньо в лунку при висадженні розсади.

    Як садити гострий перець у відкритий ґрунт

    Зробіть у ґрунті лунки на відстані 30-40 см при міжряддях 60 см. Можна висаджувати перець гніздовим способом, за схемою 50х50 см, поміщаючи в одну лунку по два сіянці. Глибина лунки має бути такою, щоб сіянець поринув у неї до кореневої шийки. У кожну лунку покладіть столову ложку повного мінерального добрива, добре перемішайте його із землею, обережно витягніть із горщика сіянець із земляною грудкою і переваліть його в лунку. Засипте лунку ґрунтом наполовину або трохи більше, влийте в неї третину відра води, а коли він убереться, заповніть лунку землею догори. Після посадки замульчуйте грядку торфом і за необхідності підв’яжіть кущики до опор. Якщо вночі температура повітря нижче 13-14 ºC, покривайте грядку з перцями нетканим матеріалом, накидаючи його на вкопані дуги. Висаджувати розсаду потрібно в похмурий день або ближче до вечора після заходу сонця.

    Вирощування перцю чилі у теплиці

    Фахівці стверджують, що перець чилі набагато краще росте у теплиці, ніж у відкритому ґрунті. Це можна пояснити тим, що в умовах закритого ґрунту легше контролювати температурний режим, та й рівень вологості повітря в теплиці стабільніший, ніж у городі. Висаджують розсаду перцю в закритий ґрунт, коли сіянці досягнуть у висоту 10-15 см, а нічні температури встановляться на рівні 10-12 ºC. Перед висаджуванням розсаду гартують вже описаним нами способом.

    Оптимальна денна температура для зростання перцю чилі у теплиці – 16-18 ºC. У теплиці, що опалюється, рослини поливають часто, але не рясно, в парі, що не обігрівається, в прохолодну погоду полив рослин скорочують. Зволожують ґрунт теплою водою. Після поливу не забувайте розпушувати ґрунт навколо кущів і видаляти бур’яни. З моменту формування плодів рослини підгодовують раз на тиждень рідким добривом для помідорів. Кущі високорослих сортів підв’язують до опор. Якщо наприкінці літа дозрівання плодів почне сповільнюватися, підвісьте кущі, що висмикнуть з ґрунту, на карниз теплиці «вниз головою» – цей захід прискорить дозрівання.

    Майте на увазі, що в умовах закритого грунту краще вирощувати сорти, що самозапиляються, але якщо ви посадили перець, що вимагає запилювачів, доведеться вам самим зайнятися цією процедурою. Для цього вам знадобиться м’який пензель для перенесення пилку або вентилятор, але іноді цілком достатньо струшування рослин.

    Останній збір плодів здійснюють до настання сильних заморозків, після чого кущі пересаджують у вазони і переносять у опалювальне приміщення на підвіконня. З настанням весни їх знову можна буде висадити у теплицю або у відкритий ґрунт.

    Формування куща та живцювання

    Формують кущ при розвитку коронного бутону на розвилці стебел. Після появи квіток на будь-яких розвилках їх видаляють. Допускається кущ у 2-3 стебла, це компонування зручне у догляді. Все листя і суцвіття нижче першого розвилки видаляють, пасинки на нових стеблах також утилізують.

    Як тільки на рослині залишилося 25-30 зав’язей, верхівки відрізають та інші пагони теж забирають. Кущ перцю концентрують на дозріванні відібраних плодів, життєвих соків вистачає на цю кількість овочів із куща. При необхідності посадити новий кущ, це роблять живцюванням. Необов’язково чекати на врожай і заново сіяти насіння.

    Розмножити перець, що вирощується, живцями легко:

    1. Зрізають необхідну кількість пагонів, у яких по 1-2 листи й у довжину 8-10 див.
    2. На половині стебла роблять ледь видимі подряпини і паросток опускають у цирконієвий розчин.
    3. Тримають там 24 години, суміш готують із розрахунку 3 краплі циркону на 100 мл води.

    Догляд за гірким перцем у відкритому ґрунті

    Як виростити гіркий перець

    Коли сіянці досягнуть у висоту 30-35 см, у них прищипують верхівки. Після цього кущі набувають компактної форми, на них з’являються бічні пагони, які теж дадуть плоди. Якщо ви хочете виростити великі перці, видаліть на кущі кілька квіток, тоді плоди, що залишилися, будуть більшими. Оптимальна кількість плодів на кущі – 25 штук, решту краще видалити. При температурі повітря вище 30 ºC гіркий перець припиняє запилення, і для того, щоб воно все-таки сталося, слід трохи потрясти кущі. До речі, не висаджуйте поруч із гірким чилі болгарський перець: ці культури легко перезапилюються між собою, тому відстань між ними має бути не менше ніж 3,5 м.

    Полив перцю чилі

    Перець – культура вологолюбна і особливо потребує він вологи в період цвітіння та плодоношення. Не можна дозволяти ґрунту на грядці сильно пересихати. Будьте готові поливати перець влітку щодня, а у сильну спеку навіть двічі на день. Вода для поливу має бути теплою. Для цього в саду на яскравому сонці встановлюється велика ємність та наповнюється водою. За день вода може і відстоятись, і прогрітися. Після поливу можна розпушити між рослинами ґрунт і видалити бур’яни.

    Підживлення гострого перцю

    На початку вегетації перець чилі потребує фосфору і магнію, а перед дозріванням плодів потрібно зменшити кількість азотних добрив, що вносяться. Взагалі ж, підгодовуйте гострий перець тими ж добривами, що і томати, і в ті самі терміни.

    Вибір насіння

    Гіркий перець – це культура теплолюбних, різних дат дозрівання. В принципі, хороше плодоутворення триває не менше 100-120 днів, тому зростання у всіх кліматичних зонах України можливе тільки на паростках.

    При виборі насіння перцю необхідно враховувати регіон вирощування. Купуючи, прочитайте резюме на сумці і візьміть ті, які підходять для вашого клімату.

    Це можуть бути ранньостиглі сорти – Єрошка, Фунтик, гібрид Петровича та інші. Ви можете спробувати їх у південних регіонах, посів безпосередньо у теплиці, а потім переганяти та пересаджувати у відкритий ґрунт.

    Середньостиглі сорти підходять для північних територій і вирощуються лише із саджанців. Це гібридні сорти Мастодонта, Корнета та Змії Гориніча.

    Шкідники та хвороби гострого перцю

    З шкідників найнебезпечнішими для пасльонових культур є попелиці, павутинні кліщі, колорадські жуки, білокрилки, совки, трипси, капустянки та голі слимаки. Однак перець більш стійка рослина, ніж томат, тому ушкоджується комахами не так часто.

    З хвороб гострий перець вражають ті ж хвороби, від яких страждають помідори та баклажани: біла, бура і чорна плямистості, чорна ніжка, тютюнова мозаїка, фітофтороз, бактеріальний рак, стрик, сіра, біла та вершинна гнилі, вертицільоз, фузаріоз.

    Обробка перцю чилі

    Про всі ці шкідники та хвороби ми розповідали неодноразово, тому описувати їх в черговий раз не будемо – ви можете знайти інформацію про них у розміщених на сайті статтях про вирощування помідорів, баклажанів та солодкого перцю. Нагадаємо коротко, що грибкові захворювання в екстрених випадках лікують фунгіцидними препаратами, серед яких найчастіше застосовуються Абіга-Пік, Байлетон, бордоська суміш, Гамаїр, Максим, мідний купорос, Оксихом та інші, а бактеріальні та вірусні хвороби невиліковні. Що стосується боротьби зі шкідниками, то найкращими інсектицидними та акарицидними препаратами є Агравертин, Акарін, Актеллік, Карбофос, Карате, Клещевіт та інші.

    Однак застосування отрутохімікатів може призвести до плачевних наслідків для вашого здоров’я, тому постарайтеся позбавлятися проблем народними засобами – вони хоч і не діють так радикально, але й шкоди здоров’ю від них набагато менше. А якщо ви дотримуватиметеся агротехнічних умов культури і правильно її доглядатимете, то зможете знизити ризик захворювання рослин або окупації їх шкідниками до мінімуму.

    Збір та зберігання гострого перцю

    Червоний гострий перець можна використовувати як на стадії неповної зрілості, так і після повного дозрівання, тому при необхідності його можна збирати, як тільки сформуються плоди. Якщо ж ви плануєте помістити перець на довге зберігання, то дочекайтеся його повного біологічного дозрівання, інакше він погано зберігатиметься: тривалість зберігання червоного гострого перцю залежить від особливої ​​речовини, кількість якої в плодах збільшується в міру їхнього дозрівання. Тобто чим стигліший плід, тим більше в ньому гірких речовин, які проявляють себе під час зберігання як консерванти.

    Червоний пекучий перець має яскраво виражені ознаки дозрівання:

    • стручки мають стати червоними, жовтими або помаранчевими;
    • листя перцю жовтіє, а на нижній частині куща сохне;
    • якщо потерти руку перцем, від стиглого плоду виходить легке печіння.

    Зазвичай перець чилі починають збирати наприкінці вересня. Готувати його для зберігання дуже просто: перець опускають на кілька хвилин у таз із теплою водою, промивають від пилу та бруду, обполіскують холодною водою, витирають рушником та підсушують.

    Існують різні способи зберігання гострого перцю – вибір способу залежить від того, як ви збираєтеся його використовувати. Можна зберігати плоди чилі, підвісивши їх за плодоніжку на мотузку – такою гірляндою можна прикрасити кухню. Важливо, щоб перчики між собою не стикалися. Добре висушені плоди складають у мішечки із щільної тканини або скляні банки, накривають їх пергаментом і зберігають у сухому місці. Сушити перець можна, розклавши його по підвіконню на пергаментному папері – при регулярному перевертанні плоди висихають за три тижні, але якщо ви хочете прискорити процес, розріжте перчики навпіл.

    Можна перемолоти перець на м’ясорубці, викласти масу на лист і підсушити в духовці при температурі 50 ºC. Коли перець охолоне, його поміщають у пакет. Деякі господині сушать перець цілу пару годин у духовці при температурі 50 ºC, застеливши попередньо лист папером і час від часу перевертаючи перці.

    Багато господині вважають за краще консервувати перець у соняшниковій олії. Для цього в стерильну скляну банку поміщають вимиті та звільнені від насіння перчинки, заливають їх олією, злегка підсолюють її, закочують банки стерильною кришкою і зберігають у сухому, темному місці 2-3 місяці.

    Консервують перець і у маринаді. Цілі або нарізані часточками плоди, з яких видалено насіння, складають у стерильні банки, заливають кислувато-солодкуватим маринадом і закупорюють стерильними кришками. Можна додати в кожну банку ваші улюблені прянощі – листя вишні чи смородини, часник, базилік, гвоздику. Для нормального зберігання достатньо однієї чайної ложки оцту на літрову банку.

    Відмінний смак у солоного перцю: покладіть у банку з перцем зелень кропу, селери, кілька зубків часнику та залийте розсолом (50-60 г солі на 1 л води). Зберігати солоний перець потрібно під капроновою кришкою у холодильнику чи прохолодному погребі.

    Є ще один спосіб, який видасться вам простим і надійним: гострий перець поміщають у морозилку, де він не змінює свого кольору, привабливого вигляду, не зморщується, а головне, зберігає всі свої цінні якості. Плоди червоного перцю промивають у холодній воді, промокають рушником, розкладають по пакетах, щільно їх закупорюють і поміщають у морозилку. Можна заморозити подрібнені плоди. Їх розкладають в один шар на піддоні, заморожують, потім перекладають у поліетиленові пакети та знову кладуть у морозилку – на зберігання.

    Підготовка ґрунту

    Гіркий перець розмножується насінням. Вони поглинають їх швидше.

    Посівний період – з лютого до початку березня. Земля має бути вільною та світлою.

    Якщо грунт використовується для вирощування домашніх торф’яних квітів, необхідно знизити його кислотність шляхом додавання деревної золи. Насіння може бути негайно посіяне без вирощування саджанців.

    У цьому випадку знімається і дезінфікується окропом киплячою водою об’ємом до 3 літрів. Дренажний шар укладається на дно, а потім заповнюється ґрунтом. Для цього найкраще підійде дренаж:

    Ґрунт також знезаражують окропом або марганцевим розчином. Насіння заглиблюється на 1 см. Верхня частина каструлі покрита скляним або поліетиленовим мішком. Температура довкілля має бути в межах від 20 до 25 °С.

    Види та сорти гострого перцю

    Культурних різновидів та сортів чилі понад 3000. Класифікація сортів пекучого перцю враховує такі характеристики, як забарвлення, аромат, форма та ступінь пекучості, що визначається за шкалою американського хіміка Вілбура Сковілла та оцінюється в ЕСШ (одиниця шкали Сковілла). Одиниця виміру пекучості вказує кількість у тому чи іншому сорті рослини алкалоїду капсаїцину. Ми пропонуємо вам знайомство з найпопулярнішими різновидами та сортами гострого перцю:

    Перець тринідадський

    – це сімейство відрізняється приємною гостротою, оригінальним видом плодів та стійким фруктовим ароматом. Сорти:

    • Тринідад Смолл Черрі (160 000 ЕШС) – плоди рослин цієї серії виглядають як оранжеві або червоні круглі ягоди діаметром не більше 2,5 см з характерним вишневим ароматом. Найбільший інтерес становлять пізньостиглі сорти серії Моруга Скорпіон Ред та Моруга Скорпіон Йєллоу.
    • Тринідадський скорпіон (855 000-1463 700 ЕСШ) – ці невеликі яскраво-жовті перчики вирощують для виробництва сльозогінного газу та фарби, що захищає судна від наростання молюсків. Вони настільки пекучі, що збирають і переробляють цей перець у костюмах хімзахисту;
    • Сімейство 7 Пот – ця серія представлена ​​в основному пізньостиглими сортами чилі. Плоди цих сортів відрізняються незвичайною, ніби м’ятою формою, характерним фруктовим ароматом і високим вмістом капсаїцину. Це близькі родичі Тринідадського скорпіона. З сортів найбільш популярні рекордсмен із пекучості смаку Прімо (800 000-1 000 000 ЕШС) з плодами яскравого червоного кольору та Гігантик – сорт з дуже великими плодами такої ж пекучості.

    Нага Джолокія (970 000-1 001 304 ЄШС)

    – цей перець вирощує індійське плем’я Нага, і він використовується виготовлення перцевих димових шашок. Але є їстівні сорти цієї групи:

    • Нага Моріч, або Дорсет Нага (1 000 000 ЕШС) – сорт для гастромазохістів;
    • Бхут Джолокія (800 000-1 001 304 ЕШС) – донедавна найгостріший у світі перець, занесений до книги рекордів Гіннеса, однак у 2013 році він поступився першістю сорту Кароліна Ріпер (1 569 300-2 200 00). Перець Бхут Джолокія застосовують для виготовлення гранат, якими користується індійська поліція;
    • Бхут Джолокія Шоколадний – такий самий пекучий перець, але індуси готують з ним деякі різновиди страви каррі.

    Хабанеро (350 000-570 000 ЕШС)

    – перчики у формі ліхтарика, зазвичай яскраво-жовтогарячого кольору. Про це перці ходять легенди: нібито колись індіанці Юкатана пропонували людині вибір: бути принесеним у жертву богам або випити півлітра настоянки цього перцю, і багато хто вибирав перше. Сьогодні перець Хабанеро використовують для приготування соусу Табаско та надання гостроти текіле. Особливий інтерес становлять:

    • Білий хабанеро (100000-350000 ЕШС) – сорт з маленькими білими плодами. Проте виростити його непросто, тому й він зустрічається рідко;
    • Шоколадний хабанеро, або Конго Блек (300 000-425 000 ЕШС) – сорт, який вирощується від Мексики до Ямайки для приготування гострих соусів;
    • Червоний карибський хабанеро (300 000-475 000) – плоди цього перцю мексиканці використовують для сальси та інших соусів.

    Ямайський перець (100 000-200 000 ЕШС)

    – Ароматний, але небезпечний для людини перець, здатний викликати опіки. За пекучим ця група сортів близька до Хабанеро. У культурі популярні сорти Ямайський червоний та Ямайський жовтий. Використовують ямайський перець для приготування соусів, його також кладуть у соління, маринади, м’ясні та молочні страви. Найгостріший сорт ямайського перцю:

    • Шотландська шапочка, або Скотч Боннет (100 000-350 000 ЕШС) – найчастіше цей перець можна зустріти на Канарських островах, у Гайані. Шотландська шапочка може бути червоною або жовтою. Назву свою перець отримав за подібність плодів із шотландським беретом. Гострота цього перцю викликає оніміння кінцівок і запаморочення. Використовують його для приготування соусів та перших страв, а деякі гурмани люблять насолоджуватися його плодами із фруктами та шоколадом;

    Тайський перець (75 000-150 000 ЕШС)

    – Батьківщиною цього перцю є Португалія, але вирощують його в основному в Таїланді. Використовують тайські сорти пекучого перцю для приготування рибних та м’ясних страв, соусів, салатів, а також для позбавлення від целюліту. Найвідоміший у наших широтах сорт:

    • Тайський дракон – сорт з червоними або жовтими плодами до 7 см у довжину та до 8 мм у діаметрі. Широко застосовується у в’єтнамській, малайзійській, філіппінській та тайській кухні.

    Кайєнський перець (30 000-50 000 ЕШС)

    – Назва перцю походить від топоніма портового міста у Французькій Гвіані, через який з XV по XIX століття возили до Європи прянощі з Південної Америки. До цієї групи входять перець з Малаги, перець Табаско та Тірі-Тірі, малавійський перець Камбузі та всі тайські перці. Використовують сорти перцю для приготування консервів, ковбас, маринадів. Застосовують його в медичних цілях для лікування радикуліту. Кайєнський перець – один з найпопулярніших різновидів у аматорському садівництві;

    Серрано (10 000-23 000 ЕШС)

    – у Мексиці цей перчик називають бомбою уповільненої дії, оскільки його пекучість проявляється не відразу;

    Угорський восковий перець (5 000-10 000 ЕШС)

    – цей перець з великими жовтуватими плодами називають слабогострим і застосовують для фарширування та маринування кільцями;

    Поблано (1000-1500 ЕШС)

    – головний перець Мексики, найм’якший із усіх описаних. Його великі зелені плоди подовженої форми з товстою шкіркою на смак нагадують чорнослив, у тушкованому вигляді їх з білим горіховим соусом і зернами гранату традиційно готують у День Незалежності. Його фарширують вершковим сиром, морепродуктами, свининою, картоплею, бобами та іншими продуктами.

    Серед городників середньої смуги популярністю користуються такі сорти червоного пекучого перцю: Халапеньо, Тайський дракон, Астраханський, Китайський вогонь, Поцілунок сатани, Індійський слон, Шишито, Дніпро, Гострий язичок, Анахайм, гібриди Пікантний дзвоник, Двійне інші.

    Властивості гострого перцю

    Корисні властивості гострого перцю

    Чим корисний перець чилі? До складу червоного гострого перцю входять:

    • вітаміни: A, B1, B2, B5, B6, B9, PP, K, E, C;
    • макро- та мікроелементи: калій, залізо, магній, марганець, мідь, кальцій, натрій, цинк, селен, фосфор та інші, але вже в менших кількостях, а також харчові волокна, білки, жири, вуглеводи, насичені жирні кислоти, моно- та дисахариди, віск, барвники та найцінніший алкалоїд капсаїцин.

    Яка дія гострого перцю на організм людини? Він є гарним засобом для збудження апетиту і, володіючи бактеріальною дією, позбавляє розладу кишечника, а у вигляді зовнішнього засобу застосовується при міозиті, ревматизмі, поліартриті, подагрі, катарі верхніх дихальних шляхів. Корисний перець чилі своєю сильною антиоксидантною дією, він стимулює процес обміну речовин, активізуючи спалювання калорій. Гіркий перець підвищує імунітет, посилюючи опір організму простудним, вірусним та бактеріальним захворюванням, розріджуючи кров, знижує ризик серцево-судинних захворювань, тонізує нервову систему та підвищує потенцію. Червоним перцем лікують такі захворювання, як бронхіт та інші бронхолегеневі хвороби, вітіліго та панариції. Перець чилі сприяє виробленню ендорфінів, що підвищують больовий поріг та стресостійкість, а нещодавні дослідження показали, що він ефективний при лікуванні деяких ускладнень цукрового діабету.

    Шкідливість гіркого перцю – протипоказання

    Протипоказано вживання гіркого перцю людям, які страждають на хвороби шлунково-кишкового тракту – гастрити, дуоденіти, виразки, захворювання печінки та нирок. Не рекомендований він і для хворих на стенокардію, аритмію та гіпертонію. Гіркий перець та препарати з нього можуть викликати подразнення шкіри, і особливо небезпечні вони при попаданні в очі, тому не забувайте після дотику до них мити руки. Якщо ви випадково з’їли пекучий перець, марно запивати його водою, краще в такому разі випити молока чи йогурт. Може полегшити печіння пари ковтків свіжого лимонного соку.

    Leave a Comment Отменить ответ

    Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

    Перець гострий

    Перець гострий (Capsicum) — напівчагарникова рослина сімейства Пасльонових, овочева культура. У дикому виді зустрічається в тропічних районах Америки.

    Батьківщина цієї рослини — тропічна Америка. Так свідчать знахідки в перуанських похованнях, його культивували тут ще задовго до прибуття європейців до Америки. У даний час гострий перець вирощують в більшості країн, розташованих в тропіках, але найбільше — в Індії, Таїланді та Мексиці. Усюди в тропічних районах, де перець культивується, він «тікає» й росте в дикому вигляді. У закритому ґрунті на городах вирощується майже до полярного кола.

    Залежно від вмісту в плаценті алкалоїду капсаіцину існують перці гострі, пряні чи гіркі — багатоплідні з тонкостінними плодами.

    Назва перцю «чилі» часто використовується в торгівлі і кулінарії стосовно всіх найпекучіших сортів червоних гострих перців щоб відрізнити їх від середньо- і слабопекучих.

    Біологічні характеристики

    Перець надзвичайно вимогливий до світла — йому необхідний рясне сонячне світло з моменту появи сходів і до кінця вегетації. Недостатнє висвітлення в розсадний період несприятливо відбивається на якості розсади, у наступному — на росту і розвитку вегетативних і репродуктивних органів, у підсумку — на врожаї. При вирощуванні перцю в притінках врожай різко знижується.

    Перець — рослина довгого дня. Він найкраще росте на 14-годинному світловому дні. Тому на північних і затінених вікнах йому потрібна досвітлювання лампами денного світла.

    Наприкінці літа перець переносить похолодання набагато краще, ніж томат і баклажан. У цей період його можна перенести горшковою культурою на вікна.

    Листя до 15-20 см завдовжки, чергове, гладке, еліптичної форми.

    Стебло перцю трав’янисте, у молодому віці м’яке, у дорослих рослин грубе і здеревяніле. У залежності від характеру розгалуження розрізняють: штамбові (одностеблові); напівштамбові (у нижній частині стебла утвориться 1-3 пагони), і рунисті (головне стебло розгалужується від підстави).

    Коренева система добре розвинута. Основна маса коренів розташована у верхньому шарі ґрунту. Найбільше інтенсивно корені ростуть до початку плодоутворення, потім темпи рости поступово сповільнюються. Корені — найбільш чутлива до холоду частина рослини.

    Квітки в перцю утворюються в пазухах листя по одному, рідше по двох на кожному бічному пагоні. Цвітіння йде постійно до самих заморозків. Першими розкриваються квітки на пагонах першого і другого порядків, потім уже квітки на головному стеблі, не з огляду на верхівкового бутона.

    Плоди — багатонасінні несправжні ягоди, різноманітні за формою, розміром і масою. Містять капсаїцин, який надає їм пекучий смак. Колір у дозрілому стані білий, жовтий, червоний, фіолетовий і чорний. У незрілому -— фіолетовий або зелений.

    Практичне використання

    Перець гострий дуже багатий вітамінами, особливо вітаміном С (не уступає лимону і чорній смородині). Досить з’їсти невеликий шматочок сирого солодкого перцю, всего 30- 40гр, щоб задовольнити добову норму людини. Важливо те, що цей вітамін у перці не руйнується 70- 80 днів.

    Зрілі плоди містять вітаміну З 289-324 мг/100 гр, у плодах технічної зрілості його в три рази менше. Крім того, плоди перцю багаті каротином і рутином, що володіє Р-вітамінною активністю. У медицині рутин застосовується як засіб, що зміцнює стінки кровоносних капілярів. Є в перці ще вітаміни В1, В2 і Е.

    Незважаючи на таку високу поживність плодів, вживати їхній потрібно обережно, особливо при захворюваннях шлунка, кишечнику, печінки і бруньок, тому що в них багато ефірних олій і грубої клітковини.

    Плоди гострого перцю затребувані в медицині, косметології та кулінарії. Вони використовуються для активізації обміну речовин, поліпшення апетиту, стимуляції фізичних і розумових здібностей, а також для лікування грипу, застуди, невралгії, радикуліту і багатьох інших захворювань.

    Загальні дослідження рослини дозволили визначити і інші корисні для здоров’я властивості гострого перцю. Регулярне додавання в їжу цього овочу надає різноманітне позитивний вплив на людський організм:

    • Запобігання захворювань серця і судин
    • Зниження зайвої ваги
    • Знищення ракових клітин в підшлунковій залозі
    • Антисептичні та протизапальні властивості
    • Усунення проблем з потенцією
    • Підвищення міцності кісток
    • Підвищення імунітету
    • Зняття депресивного стану

    Агрономічні особливості

    Висадка: квітень

    Збір врожаю: серпень

    Тривалість вегетації: 70-130 днів

    Хороші попередники: баштанні та бобові культури, огірки, капуста, цибуля, багаторічні трави

    Невдалі попередники: картопля, перець, помідори, фізаліс і баклажан

    Місце для посадки

    Перець гострий добре росте і плодоносить на легких, багатих гумусових ґрунтах, що містять живильні речовини в легкодоступній формі.

    Обробіток грунту

    Восени проводять зяблеву оранку. Навесні на легких ґрунтах, а також у центральних і північних районах проводять закриття вологи важкими боронами, а на перезволожених — культивацію на глибину 6-8 см одночасним боронуванням.

    Сівба

    У процес підготовки посадкового матеріалу входить його замочування в марганцевому розчині на 20-30 хвилин. Насіння перця гострого бажано проростити перед висадкою, це прискорить процес вирощування. Мінімальна температура проростання насіння +15..+18°C, при +13°C насіння не сходять і ріст припиняється. Оптимальна температура росту і розвитку перцю +20..+25°C, для пророщення насіння +24..+30°C.

    На площу 1 га у розсаднику висівають 500 шт. насінин.

    Розсаду для ранніх строків висаджування вирощують методом пікірування сіянців у торфоперегнійні горщики або живильні кубики розміром 6х8 або 8х8 см. Для цього насіння висівають у заповнені грунтосумішшю посівні ящики розміром 50х35х7 см. Норма висіву насіння 2-3 г на ящик, 7-9 г на 1 м2 теплиці, 10-12 г на 1 парникову раму. Насіння висівають рядками з відстанню між ними 4 см на глибину 0,5-1 см. Без розсадний спосіб: норма висіву насіння становить 2,5-3 кг/га, з міжряддям 70 см, глибина загортання — 2-3 см.

    При появі у паростків 2-3 пари листочків, їх можна пересаджувати в постійну тару. При пересадці у молодої рослини видаляється третина або чверть кореневища, щоб потім воно краще розрослося.

    Варто заявити, що гострий перець набагато краще росте в теплиці, де є постійний температурний режим, підтримується рівень вологості та інші параметри для якісного зростання. У відкритому ж грунті, де умови можуть змінюватися по кілька разів в добу, перець росте слабкіше.

    Особливості догляду

    Вода в найбільшій кількості необхідна перцю в період плодоношення. При недоліку вологи в ґрунті частина бутонів і зав’язей обпадає, врожай знижується. Перець дуже вимогливий до вологості повітря. Більш низька вологість, що супроводжується підвищеною температурою, викликає опадання квіток і зав’язі. За цим також необхідно стежити в теплицях і парниках. Поливи повинні бути не частими, але обов’язково рясними.

    У період цвітіння потрібно обережно струшувати кущики для хорошого запилення.

    Для успішного плодоносіння необхідно підтримувати стабільну температуру. Ідеальний режим — 22°C вдень і не нижче 17°C вночі. Перець погано переносить навіть короткочасні заморозки, виснажлива літня спека для нього також згубна. У період особливо активного сонця кущики рекомендується притіняти.

    Підвищити врожайність допоможе своєчасне прищипивание. На кущі залишається 1-2 найсильніших втечі, інші видаляються.

    Збільшити кількість зав’язей допоможе регулярне обприскування кущика водним розчином янтарної кислоти.

    Добрива

    Він дуже добре відзивається на позакореневі підгодівлі мікродобривами в період бутонизації і цвітіння, а також на комплексні й органічні підгодівлі в період масового плодоносіння.

    Коли перець активно нарощує листочки, ґрунт удобрюють підгодівлею з високим вмістом азоту. В період утворення квітки підгодовуйте кущ калійними добривами, а коли він почне плодоносити — фосфорними.

    В якості добрива для гострого перцю можно використати — вермикуліт, який слід змішати із землею при висадці в пропорції 1:3.

    Шкідники

    • Баштанна (бавовникова) попелиця
    • Велика картопляна попелиця
    • Персикова зелена (оранжерейна) попелиця
    • Картопляна міль
    • Південноамериканська томатна міль (Тута абсолюта)
    • Нематода галова північна
    • Іржавий кліщ томатів
    • Колорадський жук
    • Совка бавовникова
    • Совка помідорна (карадріна)
    • Цикадка березкова
    • Мінер пасльоновий

    Хвороби

    • Аскохітоз
    • Антракноз
    • Фузаріоз
    • Переноспороз (Несправжня борошниста роса)
    • Іржа
    • Фомопсис
    • Сіра гниль
    • Гельмінтоспоріоз (бура плямистість)
    • Альтернаріоз (Суха плямистість)
    • Рожева гниль
    • Склеротіоз (Вугільна гниль)
    • Слизистий бактеріоз
    • Стемфіліоз (Сіра плямистість)
    • Судинний бактеріоз
    • Тютюнова мозаїка
    • Філостіктоз
    • Фітофтора (Фітофтороз)
    • Фомоз
    • Церкоспороз
    • Чорна бактеріальна плямистість
    • Чорна ніжка
    • Аспергільоз
    • Люцернова мозаїка
    • Жовтуха айстри
    • Діапортозна гниль
    • Верхівкова гниль
    • Вертицильоз
    • Біла гниль
    • Бактріальна гниль
    • Бактеріальний рак кісточкових
    • Бактеріальне в’янення
    • Бактеріальна плямистість

    Сорти/гібриди

    • Кампай F1
    • Тандер F1
    • Харуз
    • Ацтек
    • Огнівец
    • Хуеро
    • Хай Флай
    • Бібо
    • Шакіра
    • Хайфі
    • Янка
    • Посейдон
    • Оранета

Про автора

admin administrator