Коренева система огірка та гарбуза

Авторadmin

Коренева система огірка та гарбуза

Рост и развитие овощных культур:
Рост и развитие корневой системы

Добре розвинена коренева система овочевих рослин сприяє більш ефективному використанню вологи та поживних речовин із ґрунту. За будовою її поділяють на два типи: мичкувата і стрижнева. Мичкувату кореневу систему мають однодольні культури (цибуля, часник, спаржа, кукурудза). Стрижневу — дводольні (капуста, морква, помідор та інші). Для деяких овочевих культур при безрозсадному способі вирощування (помідор, перець, квасоля) характерна і змішана коренева система, коли одночасно розвинуті як головний, так і додаткові корені.

Глибина проникнення кореневої системи в ґрунт є добрим показником забезпечення рослин вологою і поживними речовинами, що сприяє їх інтенсивному росту і розвитку. Об’єм ґрунту, з якого рослини вибирають розчинні мінеральні солі, залежить від культури, і коливається у великих межах. Наприклад, коренева система однієї рослини гарбуза в період найбільш інтенсивного росту і формування врожаю займає об’єм ґрунту понад 100 м 3 ;, буряка столового — 17 м 3 ;, а цибулі – лише 0,3 м 3 ;. Тому глибина проникнення кореневої системи і ширина розростання в ґрунті значно впливає на площу живлення рослин.

Коренева система в рослин починає розвиватися дещо швидше, ніж надземна (вегетативна). Спочатку ріст її відбувається за рахунок запасу поживних речовин насіння чи садивного матеріалу (бульби, цибулини, кореневища), а після з’явлення на поверхні ґрунту сім’ядоль, пагонів, бруньок та їх позеленіння чи утворення листків у рослин починається автотрофне живлення.

За період від проростання насіння (вегетативного органа) до з’явлення сходів витрата сухих речовин залежать від його розміру та глибини загортання. Тому при висіванні більшого (відкаліброваного) насіння і за оптимальної глибини його загортання сходи завжди з’являються сильніші і більш вирівняні, ніж з насіння дрібнішого і висіяного глибше. У таких рослин швидше і краще розвивається коренева система, утворюється більший листковий апарат, і вони продуктивніші.

На ріст кореневої системи холодостійких культур великий вплив має температура фунту. Так, при ранньовесняній сівбі насіння моркви (18—25 квітня), коли температура ґрунту становила 8—10°С, у період з’явлення сходів корінці заглибилися у ґрунт до 12—18 см, тоді як при літній сівбі (25 травня) при температурі ґрунту 12—16°С- на 8—10 см. Все це потім впливає на інтенсивність росту кореневої системи, листкового апарату та продуктивність рослин.

Коренева система розвивається раніше вегетативної маси, і ця закономірність спостерігається протягом усього періоду вегетації. Однак розвиток їх тісно взаємопов’язаний. Чим краще розвинена коренева система, тим більша маса асиміляційного апарату і вища продуктивність рослин.

У багаторічних зимостійких овочевих культур (ревінь, щавель, спаржа, хрін) коренева система продовжує рости і восени при зниженні температури ґрунту до 0°С (листопад—грудень) та починає відновлюватися навіть при тривалих відлигах, коли розмерзається верхній шар ґрунту. Це свідчить про те, що рослини завчасно готують кореневу систему, яка відразу після відновлення вегетації могла б забезпечити їх достатньою кількістю вологи й елементів живлення, щоб навіть в екстремальних умовах сформувати врожай та дати потомство.

Однією з основних умов посиленого початкового росту корінців, особливо теплолюбних культур, є достатнє зволоження орного шару ґрунту. Нестача вологи негативно позначається на рості кореневої системи, внаслідок чого притупляється приріст асиміляційного апарату, що в свою чергу призводить до затримання в часі формування продуктових органів та зниження врожайності культури. Існує пряма залежність між зволоженням ґрунту та з’явленням дружних сходів і врожайністю культури. Кореляційний зв’язок для дрібнонасінних овочевих культур складає понад 90%, а для крупнонасінних — 60—70%. Підтриманню вологості в орному шарі ґрунту в період вегетації сприяє також систематичне розпушування міжрядь і знищення бур’янів. Особливо корисне розпушування міжрядь після випадання дощу або поливу.

Співвідношення між кореневою системою й асиміляційним апаратом найбільше порушується у розсадних культур. Так, при вибиранні розсади з ґрунту у рослин обривається до 60—70% кореневої системи. Тому після пересаджування такі рослини в’януть і погано приживаються, втрачають 3—4 листки та „забіг“ на одержання раннього і високого врожаю. Крім того, щоб така розсада прижилася, рослини треба поливати 2—3 рази. Щоб поліпшити приживання розсади і прискорити надходження раннього врожаю, її почали вирощувати в горщечках. При пересаджуванні у таких рослин не втрачається коренева система, вони швидко приймаються і забезпечують ранній і високий урожай. При розсадному способі вирощування овочевих культур, оскільки прищипується (обривається) центральний корінець, рослини формують мичкувату кореневу систему, яка розміщується у верхньому шарі ґрунту. Співвідношення між розвитком кореневої системи й асиміляційного апарату менше порушується при безрозсадному вирощуванні рослин. Рослини формують стрижневий корінь, який глибоко проникає в ґрунт (1,0—2,0 м і більше), а це сприяє більш рівномірному забезпеченню рослин вологою.

Глибина проникнення кореневої системи в ґрунт залежить також і від ґрунтово-кліматичних умов. У середньому вона у буряка столового та кукурудзи проникає за сприятливих умов на глибину до 2,0—3,0 м, у моркви столової — до 2,0, капусти — 1,2—1,5, огірка — 0,4—0,6, цибулі, салату — до 0,5 м. На важких ґрунтах коренева система овочевих культур розміщається мілкіше, ніж на легких. Це також стосується й зонального розміщення кореневої системи. Як правило, у північних і західних районах, де випадає підвищена кількість опадів, вона проникає на меншу глибину, ніж у південних посушливих. Прикладом цього можуть послужити рекомендації вирощування помідора в Україні. В районах Західного Лісостепу рекомендується вирощувати рослини помідора до 80% і більше розсадним способом, а в південних, де більш посушливий клімат, — 70—80% безрозсадним способом і лише 20—30% ранньостиглих сортів і гібридів для свіжого споживання — розсадним.

Коренева система огірків: будова, підгортання та розпушування

Одним із видів догляду за овочами є підгортання та розпушування. Але треба знати, чи потрібно підгортати огірки і чи можна розпушувати рослини на грядках. Огірки прийшли до нас з вологих тропічних лісів Індії, де ґрунти багаті на перегній, а повітря вологе і спекотне. Звідси і слабкість кореневої системи овочів, адже їжа та волога завжди поруч, не треба видобувати її із ґрунту. І зараз огірок не відрізняється потужністю коріння. Але як збільшити споживання рослиною їжі та вологи з ґрунту, якщо не розпушуванням.

Яка коренева система огірка, правильний догляд за нею

Щоб отримати багаті врожаї овочів, необхідно знати особливості будови його кореневої системи. Адже завдяки їй огірки отримують прийнятні умови для вегетації, їм вистачає і повітря, і їжі, і води.

Корінь у рослини становить півтора відсотка від усієї маси. Він поширюється вглиб не більше, ніж на сорок сантиметрів. Бічні відростки знаходяться за п’ять сантиметрів від поверхні землі. Пошкодити ніжне коріння легко, а відновлюється воно від семи до десяти днів, затримуючи ріст у огірка. Набратися сил їм допомагає:

  • вологість ґрунту у вісімдесят відсотків;
  • міст у ґрунті поживних органічних та мінеральних речовин;
  • нейтральна кислотність ґрунту з показником pH у шість-сім:
  • помірна концентрація солей у ґрунті.

Відмінний овочевий продукт отримують за дотримання правил догляду за огірками.

Як правильно доглядати рослину у відкритому грунті

Вимоги догляду за кореневою системою овочів складаються з таких положень:

  1. Резний полив дозволить видобути коріння більше вологи. Кількість поливів залежить від температури повітря. При спекотному літі огірки у відкритому ґрунті потрібно зволожувати вранці та ввечері. Знижують частоту поливу на початку цвітіння овочів. Тоді і жіночих квіток утворюватиметься більше. Воду беруть теплу, використовуючи на квадратний метр відра рідини.
  2. Підгодовують рослини розчином коров’яку, спочатку в пропорції 1:8, щоб не викликати опіків, а потім – 1:4. Мінеральні добрива складають з аміачної селітри у п’ятнадцять грам, суперфосфату – сорок, хлористого калію – десять. Коли огірки почнуть плодоносити, то коріння збільшує харчування вдвічі. Підгодовують овоч кожні сім-десять днів.
  3. Щоб утворювалися додаткові коріння, огірки розташовують на відстані двадцять-тридцять сантиметрів один від одного. Харчування овочу вистачить тоді, коли організуються додаткові підживлення.
  4. Прищипування верхівок головного стебла веде до того, що затримуються процеси зростання, але йде поява бічних батогів другого та третього порядку. На гілках, що утворилися, більше жіночих квітів, ніж чоловічих.
  5. Щоб зміцнити рослину, прибирають колір, який утворюється в нижніх пазухах листя.

Грамотний догляд за кореневою системою огірків дозволяє збільшити врожайність овочів у два рази.

Вирощування в теплиці

Тепличний огірок вимагають для вегетації:

  • рясного поливу;
  • внесення добрив;
  • обприскування листя поживними розчинами один раз на місяць;
  • проведення прищипки у сортових огірків;
  • підвищення в теплиці рівня вуглекислого газу;
  • запилення рослини комахами.

Полив у теплиці залежить від температури в приміщенні. Навесні та влітку поливають один або два рази, восени кожні три дні. Воду при цьому підігрівають, довівши до температури 25 градусів.

У спекотні дні проводять обприскування листя теплою водою. Коренева система огірка буде міцнішою, якщо в приміщенні буде триматися температура на рівні 25-29 градусів, а вологість – не вище 85 відсотків.

Прищипують основну втечу огірків на рівні сьомого – дев’ятого листка, а втеча першого порядку, що з’явилася з пазухи першого справжнього листка – на рівні п’ятого або шостого. Основний батіг треба прищипнути, коли він досягне верху шпалери.

У тепличних умовах виробляють запилення огірків штучно, взявши чоловічу квітку і з’єднавши з пильовиками жіночого. Щоб залучити комах до теплиці для запилення огірків, розставляють ємності із солодкою водою.

Якщо треба підвищити рівень вуглекислого газу, то між огірками розкладають купи коров’яка або бочки з рідким гноєм.

Завдяки організації грамотного догляду відбувається посилення кореневої системи рослини, утворюються нові коріння, і огірковий кущ оновлюється.

Як розпушувати огірки

Хоча коріння у рослини розташоване близько до поверхні, але для підвищення проникності ґрунту необхідно його розпушувати. Після частих поливів, сильних дощів грунт так утрамбовується, що волога не проникає вглиб і не живить огірки. І тут розпушити верхні шари ґрунту треба обов’язково. Проводять процедуру обережно, намагаючись не пошкодити ніжні коріння. Найкраще для цього використовувати граблі, проборонивши ділянку навколо куща.

Щоб органічні та мінеральні речовини проникли до коріння, розчини вносять при розпушуванні ґрунту за схемою: спочатку інструментом роблять ґрунт проникним, пухким, а потім поливають розведеними у відрі води добривами.

Після процедури розпушування полив буде проходити якісніше. Вода не йде, а легко проникає крізь пухкі шари ґрунту до кореневої системи огірків. Найкраще для цього організувати краплинний полив або борозенками. Грунт біля огіркових кущів краще зволожиться, і плоди зав’яжуться швидше.

Розпушувати огірки треба при необхідності, поєднуючи з прополюванням гряд.

Чи треба підгортати овоч у теплиці

Будова кореня рослини наштовхує на думку, що огірки не підгортають, що це марна справа.

Але це не так. Підгортати огірки в теплиці – обов’язкова умова отримання врожаю:

  1. Поливають рослини в теплиці по борозенках. Якщо зволожувати рослину під корінь, то вона почне загнивати. До поливу вздовж рядів, огірки підгортають, створюючи земляні гребені на поверхні. Волога живитиме листя і стебла рослини.
  2. У міру зростання відбувається оголення коріння овочів. Тому регулярно підсипають землю, виробляючи підгортання огірків.
  3. Продовжують плодоношення овочів, створюючи умови, щоб утворювати нову кореневу систему. Як тільки на стеблах внизу з’являться білі горбики із зачатками коріння, то їх починають підгортати.
  4. Ще один спосіб омолодити огірочки. Грубе оголене стебло старіє, не дає нових корінців. Його опускають на землю, повертають кільцем. Полежавши тиждень землі, він починає укорінюватися. Щоб довжина коренів збільшилася, стебла підгортають, присипаючи землею.

Підгорнута поросль огірків активно розвиватиметься, якщо її:

  • поливають;
  • підгодовують органікою та мінеральними речовинами;
  • створюють комфортну температуру в теплиці 23-25 градусів тепла;
  • підвищують вологість до 80 відсотків.

З’явилося нове листя, батоги огірків почнуть рости і давати врожаї зеленців. Адже старі листи вже загинуть, проживши 44 дні.

З’явилося нове листя, батоги огірків почнуть рости і давати врожаї зеленців. Адже старі листи вже загинуть, проживши 44 дні.

Як врятувати коріння огірків від хвороб

Через невелику глибину коренів огірків відбувається їх ураження патогенними грибками. Визначають грибкову інфекцію за:

  • бурої плямистості та штрихам на корінні;
  • розростання кореневої шийки;
  • формування загниваючого перехоплення внизу стебла;
  • в’янення та деформування листя;
  • наявності плям на листових пластинах.

Поширюються кореневі гнилі огірків через заражене насіння, ґрунт. Провокує хвороба полив рослини холодною водою, перезволоження ґрунту, різкі перепади температур. Надмірне внесення азотистих добрив теж веде до розвитку інфекції в огірків.

Так як збудники грибкових захворювань живуть у землі, то розпушування та підгортання огірків проводять для того, щоб знищити патогенні мікроорганізми.Під час процедури, за тиждень перед посадкою насіння огірків, землю проливають окропом чи розчином перманганату калію. При появі перших симптомів хвороб обробляють посадки овочів фунгіцидами. Хвороба не з’явиться на огірках, якщо:

  • дезінфікувати насіння перед посадкою:
  • вчасно підгодовувати рослини;
  • обробляти тепличне приміщення перед посадкою овочів;
  • стежити за умовами вирощування овочів;
  • уникати загущеності посадок.

Так як багато грибкових хвороб огірків виникають через відсутність повітря в грунті, то розпушування виправить положення. Волога і харчування в пухкому грунті дійдуть від коріння до листя і зав’язі огірків швидше, ніж у щільному. Тому і треба підсапувати рослину, коли огірок перебуватиме в стані сіянця. Розпушування ґрунту не дозволить розвиватися патогенним грибкам, і вони загинуть.

Рекомендуємо

Підгортання картоплі мотоблоком та культиватором: як правильно з відео

Описуються різновиди підгортачів для розпушування ґрунту та нюанси підгортання картоплі мотоблоком.

Вієрне підгортання картоплі: опис способу та правила виконання

Опис віялового способу підгортання картоплі, правила та вимоги виконання. Навіщо це необхідно. Переваги методу. Відгуки дачників, які ним користуються на ділянці.

Підгортання картоплі: коли і як правильно, навіщо і для чого це потрібно?

Описується навіщо треба підгортати картоплю, коли цим краще займатися і як підгорнути грунт за допомогою мотики, підгортання та мотоблока.

Про автора

admin administrator