Крес салат різновиду

Авторadmin

Крес салат різновиду

Зміст:

Блюда с кресс салатом – 16 домашних вкусных рецептов приготовления

Кресс-салат (семейство крестоцветных) — однолетнее растеньице, родом с Востока. Его разводят из-за зеленых листьев, обильно развивающихся за одну-две недели. Листья этого салата употребляются в пищу. Читай дальше.

Оригинальный по вкусу и подаче американский салат на праздничный стол
Удачно подобранные ингредиенты подарят интересный и необычный вкус!
Салат с петушком во главе – отличное начало новогоднего застолья!
Замечательный салат, который станет частым гостем на праздничном столе

Описание

Благодаря островатому вкусу кресс-салат можно применять как приправу во многих блюдах, в основном, в пикантных и острых. Например, его используют при тушении овощей, рыбы, мяса.

Листья кресс-салата добавляют в супы, гарниры, овощные салатики и закуски. Кроме того, тертый кресс-салат может послужить прекрасной основой для овощных нектаров, коктейлей и прочих полезных напитков.

Крес-салат: вирощування на городі і вдома

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 21 листопада 2023 Опубліковано: 15 лютого 2019 Перша редакція: 15 листопада 2016 🕒 9 хвилин 👀 23074 рази 💬 1 коментар

  • Прослухати статтю
  • Посадка й догляд за крес-салатом
  • Рослина крес-салат – опис
  • Посадка крес-салату на розсаду
    • Коли садити крес-салат на розсаду
    • Вирощування крес-салату з насіння
    • Як виростити домашній крес-салат
    • Полив крес-салату
    • Підживлення крес-салату
    • Посадка крес-салату в ґрунт
    • Як виростити крес-салат у ґрунті
    • Полив крес-салату
    • Підживлення крес-салату
    • Що садити після крес-салату
    • Хвороби крес-салату
    • Шкідники крес-салату
    • Цільнолистий
    • Кучерявий, або кудерний
    • Посівний, або перисторозсічений
    • Лікувальні властивості крес-салату
    • Крес-салат – протипокази
    • Коментарі

    Рослина крес-салат (лат. Lepidium sativum), або хрінниця посівна, або водяний крес – їстівний трав’янистий однорічник або дворічник, вид роду Блощичник родини Хрестоцвіті. Родом крес-салат із Ірану, але сьогодні в дикому вигляді його можна зустріти в Ефіопії, Єгипті, а також в Азії від східного узбережжя Середземного моря до Пакистану. Обробітком крес-салату на території сучасного Середземномор’я займалися ще в давнину, а з плином часу культура поширилася по всій Європі.

    Прослухати статтю

    Посадка й догляд за крес-салатом

    • Посадка: посів насіння в ґрунт – із березня по вересень. Посів насіння в домашніх умовах – із жовтня по березень. Висадка сіянців у відкритий ґрунт – із середини квітня до середини травня.
    • Освітлення: яскраве сонячне світло або легкий притінок.
    • Ґрунт: будь-який, помірно вологий, родючий, нейтральної або слабкокислої реакції.
    • Полив: регулярний, у відкритому ґрунті за умови відсутності дощів – щоденний.
    • Підживлення: не проводиться: всі добрива потрібно закласти в ґрунт перед посівом насіння або висадкою сіянців.
    • Розмноження: насіннєве.
    • Шкідники: хрестоцвіті блішки.
    • Хвороби: чорна ніжка й інші гнилі.
    • Властивості: є дієтичною рослиною.

    Рослина крес-салат – опис

    У висоту крес-салат сягає від 30 до 60 см. Корінь у нього простий, стебла й листя голі, сизувато-зелені. Верхні листки лінійні, цільні, середні – тричіперистороздільні, нижні – одно- і двічіперистороздільні. Квітки білі або рожеві, плід є стручком. Цвіте крес-салат у червні або липні. Хрінницю можна вирощувати не тільки у відкритому ґрунті, а й у квартирі. Домашній крес-салат рослина непримхлива. Це найбільш зручна і невибаглива зелена культура для кімнатного городу:

    • крес-салат можна вживати в їжу вже через два тижні після появи сходів;
    • він, як інші рослини, не страждає від короткого світлового дня і добре зносить затінення;
    • для вирощування крес-салату можна використовувати будь-яку посудину;
    • насіння крес-салату можна придбати в сільськогосподарському або садовому магазині.

    Ми розповімо вам, як здійснюється вирощування крес-салату в квартирі, як проводиться посадка і догляд за крес-салатом у відкритому ґрунті, які види крес-салату краще вирощувати на підвіконні, а які на городі, які корисні властивості крес-салату і чи існують протипокази крес-салату.

    Посадка крес-салату на розсаду

    Коли садити крес-салат на розсаду

    Якщо у вас немає земельної ділянки, вирощувати крес-салат у домашніх умовах можна цілий рік, висаджуючи насіння з інтервалом 7-10 днів. Але якщо у вас є дача або город, то з березня по вересень можна сіяти крес-салат у ґрунт, а з жовтня по березень вирощувати на підвіконні. У домашніх умовах зручно чергувати вирощування різних сортів крес-салату, щоб на вашому столі завжди була делікатесна зелень, насичена вітамінами.

    Вирощування крес-салату з насіння

    У домашніх умовах можна вирощувати крес-салат у горщику або в будь-якій іншій посудині заввишки 8-10 см. Можна посіяти насіння крес-салату, яке схоже на насіння гірчиці, в субстрат або просто по поверхні зволоженого шару вати, промокального або фільтрувального паперу. Деякі любителі вирощують його в одній великій посудині поруч з іншими зеленими або овочевими культурами. Особливо привабливо виглядають на таких змішаних грядках кучеряві сорти крес-салату.

    Вирощування крес-салату в домашніх умовах

    Як виростити домашній крес-салат

    Покладіть на дно горщика, лотка, контейнера або шухлядки шар вати або субстрату завтовшки 2-4 см. Як субстрат можна використовувати вермикуліт, кокосове волокно, тирсу, губку, готову суміш для розсади або квітів, але тільки не городній ґрунт – у ньому можуть виявитися яйця хрестоцвітої блішки, злісного шкідника всіх капустяних культур. Насіння розкладають по поверхні, злегка присипають поживною сумішшю, зволожують із дрібнодисперсного розпилювача, накривають плівкою і тримають у темному місці доти, доки не з’являться сходи. Як тільки побачите перші паростки, зніміть покриття і помістіть посіви на добре освітлене підвіконня.

    Умови вирощування крес-салату в квартирі передбачають підтримку на цьому етапі температури повітря в межах 6-8 ºC, що сприяє формуванню коренів у сіянців. Як тільки у сходів розвинеться перший листок, температуру слід підвищити до 15 ºC, але не більше, тому що при вищій температурі розсада витягується, витончується і непривабливо вилягає.

    Посудину з посівами щодня повертають на 180º, щоб сіянці отримували рівномірне освітлення. Незважаючи на те, що крес-салат – рослина довгого дня, нестача денного світла мало позначається на його розвитку через надзвичайну скоростиглість культури, тому вирощування крес-салату в домашніх умовах не вимагає додаткового підсвічування.

    Коли сіянці сягнуть у висоту 8-10 см, крес-салат можна зрізати ножицями й вживати в їжу.

    Полив крес-салату

    Догляд за крес-салатом полягає в регулярному обприскуванні сіянців і зволоженні субстрату. У жодному разі не можна допустити пересушування повітря або ґрунту, тому що рослини від цього швидко старіють, листя крес-салату грубіє, набуває гіркуватого присмаку, стебло витягується, і крес-салат починає формувати суцвіття. Із цих міркувань тримайте посудину з крес-салатом подалі від опалювальних приладів.

    Підживлення крес-салату

    У фазі розвитку першого листка сіянці підживлюють сечовиною, розчинивши 25 г карбаміду в відрі води. Цим складом обприскують листя рослини. Через тиждень розчиніть у відрі води 10 г сірчанокислого амонію, 10 г калієвої солі, 20 г суперфосфату й полийте цим складом субстрат. Після збору врожаю повторіть комплексне підживлення, щоб забезпечити харчуванням сіянці, що відростають. Як підживлення можна використовувати рідке добриво Радуга в слабкій консистенції.

    Вирощування крес-салату у відкритому ґрунті

    Посадка крес-салату в ґрунт

    Посадка крес-салату в відкритий ґрунт здійснюється з середини квітня до середини травня – час посіву залежать від кліматичних умов місцевості. Наприклад, крес-салат у Підмосков’ї сіють раніше, ніж у Сибіру, але пізніше, ніж в Україні чи Молдові. Посів здійснюють за двох умов: ґрунт має відтанути на глибину 4 см, а температура повітря піднятися до 6-8 ºC. Можна сіяти крес-салат і під зиму, в жовтні, перед заморозками. Вирощувати крес-салат краще на ділянці з нейтральним або слабкокислим ґрунтом, де раніше росли буряк та інші коренеплоди, картопля або цибуля. Не сіють крес-салат тільки після капустяних культур. Бажано, щоб ділянка зранку освітлювалася сонцем, а після полудня перебувала в затінку.

    Ґрунт під крес-салат готують з осені: його перекопують, вносячи на кожен м² по 5 кг перепрілого компосту, 20 г суперфосфату і 15 г хлористого кальцію. Навесні в ґрунт перед посівом бажано внести сірчанокислий амоній.

    Насіння сіють у борозни на глибину 5-10 мм, зберігаючи міжряддя завширшки 10-20 см. Не переймайтеся тим, що сходи можуть вимерзнути – крес-салат зносить заморозки до -5 ºC.

    Як виростити крес-салат у ґрунті

    Вирощування крес-салату у відкритому ґрунті не передбачає складнощів. Для повноцінного розвитку кожному сіянцю необхідна площа живлення близько 10 см², тому густо ростучі сходи слід проріджувати, інакше листя у крес-салату стане дрібним, і може виникнути ризик зараження культури грибковими хворобами. Після поливання слід злегка розпушувати ґрунт між рослинами і видаляти з ділянки бур’яни. Якщо крес-салат росте в притінку, то ви можете вирощувати його буквально до вересня, кожні 5-7 днів підсіюючи насіння в міжряддя. Але якщо грядка розташована на осонні, то з настанням спекотних днів вирощування крес-салату припиняють, інакше він почне стрілкуватися. Відновлюють посіви на сонячній ділянці тільки в серпні.

    Полив крес-салату

    Крес-салат у відкритому ґрунті при повній відсутності опадів потребує щоденного рясного поливу, особливо коли настає літо. У похмуру й дощову погоду рослину поливають рідше – один раз на три дні, а в дощове літо можна крес-салат не поливати, оскільки від надлишку вологи він робиться крихким й уражається грибковими хворобами. Нестача ж вологи псує смак салату, стимулює формування квіткових стрілок і позбавляє рослину стійкості до шкідників.

    Підживлення крес-салату

    Удобрення крес-салату вимагає обережності, оскільки рослина дуже швидко досягає харчової зрілості, і нітрати не встигають переробитися. Тому найкраще внести всі необхідні рослині добрива в ґрунт до посіву. Якщо ж ви з якоїсь причини ґрунт перед посівом не удобрили, то вносьте підживлення в дуже слабкій концентрації й у мінімальному обсязі.

    Що садити після крес-салату

    Після зеленних культур найкраще садити на ділянці огірки, бобові, томати, цибулю й картоплю. Не можна вирощувати хрестоцвіті культури через те, що у них із крес-салатом спільні шкідники й захворювання.

    Шкідники і хвороби крес-салату

    Хвороби крес-салату

    Оскільки крес-салат дозріває дуже швидко, хвороби його вражати не встигають, принаймні у масовому порядку. При регулярному перезволоженні ґрунту або субстрату сходи крес-салату може вразити чорна ніжка, а в період затяжних дощів рослина може захворіти на гнилі. У такому разі краще пересіяти крес-салат, оскільки обробка рослини фунгіцидами може зашкодити вашому організму.

    Шкідники крес-салату

    Із комах крес-салат найчастіше вражає хрестоцвіта блішка, ворог усіх капустяних культур. Щоб її позбутися, в спекотну суху погоду посіви запилюють тютюновим пилом або обприскують тютюновим відваром. Щоб уникнути появи хрестоцвітої блішки, дотримуйтесь сівозміни й висаджуйте хрестоцвіті культури на значній відстані одна від одної.

    Види і сорти крес-салату

    Існують три види крес-салату садового, які правильніше називати сортоформами:

    Цільнолистий

    – до цього виду належать пізньостиглі широколисті рослини з великою горизонтальною розеткою діаметром 19-21 см заввишки 5-6 см. Найкращими сортами цього крес-салату є Дукат, Цільнолистий і Широколистий;

    Кучерявий, або кудерний

    – скоростиглі або середньостиглі рослини з сильно порізаними листками, зібраними в невелику підняту або напівпідняту розетку діаметром до 17 см. Найвідоміші сорти – Ажур, Кучерявий, Кучерявий крес, Файн Керлд, Гартен Краузе;

    Посівний, або перисторозсічений

    – рослини цієї сортоформи займають проміжне положення між цільнолистим і кучерявим сортами крес-салату. У них велика напівпіднята розетка, що складається зі слабо розсічених листків. Найчастіше вирощують скороспілі посівні сорти Вузьколистий, Забава, Данський, Курлед, Екстра Керлд, Броуд Ліф.

    Властивості крес-салату – шкода і користь

    Лікувальні властивості крес-салату

    Крес-салат на 90 % складається з води, точніше, зі структурованої рідини, що насичує клітини людського організму вологою. Окрім води, листки рослини містять білки, складні вуглеводи, клітковину й навіть жири. Що ж до кількості вітамінів у крес-салаті, то рослина в цьому перевершує навіть апельсин: у листі та стеблах хрінниці містяться вітаміни A, E, K, C, вітаміни групи B (фолієва кислота, ніацин і холін). До складу крес-салату входять також мінерали – калій, селен, магній, марганець, цинк, фосфор, мідь, кальцій і залізо.

    При регулярному вживанні в їжу крес-салату різко знижується ризик розвитку катаракти, простатиту й ракових пухлин. За рахунок умісту йоду крес-салат корисний людям, що страждають хворобами щитовидної залози. Рослина має лікувальний ефект при ураженнях дихальних шляхів, жовчнокам’яній і сечокам’яній хворобі, полегшує стан при нервових розладах, порушенні сну, депресіях, знімає набряки й болі при запаленні суглобів. Безперечна користь крес-салату і при весняному авітамінозі.

    У народній медицині сік крес-салату рекомендують для полоскання хворого горла, при недокрів’ї, цинзі, для лікування кашлю та зміцнення імунітету. Корінь крес-салату в подрібненому вигляді застосовують зовнішньо для лікування ран і при збільшенні передміхурової залози, а зроблені на його основі мазі позбавляють від корости, алергії й золотухи. Порошок із крес-салату використовують замість гірчичників.

    Крес-салат – протипокази

    Але хоч би яким корисним був цей продукт, не варто вживати в їжу більше трьох столових ложок рубленого крес-салату на день, оскільки переїдання може спровокувати неприємності з нирками та травленням. Некорисний він і при гастритах, колітах і дуоденітах. Однак ці обмеження стосуються тільки внутрішнього застосування крес-салату, а для тих, хто використовує препарати з нього зовнішньо, протипоказів не існує.

Про автора

admin administrator