Курка несуча зелені яйця порода

Авторadmin

Курка несуча зелені яйця порода

Як курка несе яйця: звідки виходить, процес і схема

Розмноження курей відбувається через яйця, що відкладаються несучками. Статева система жіночих особин представлена яєчниками і яйцеводом.

Процес того, як курка несе яйця, вельми загадковий і у багатьох викликає інтерес. Давайте спробуємо прояснити, що ж відбувається з птахом.

З чого складається статева система курки?

схема:

Яєчники

Основоположні елементи статевої системи курки – два яєчника і яйцевод, розташовані в малій частині її таза. Повноцінно в процесі розмноження бере участь тільки лівий яєчник. Правий до моменту дозрівання птиці адаптується.

У яєчнику утворюються клітини – яєчні зачатки або ооцити, з яких згодом формується жовток.

Ооцити покриті оболонкою з шарів епітеліальних і сполучних тканин. У комплексі зачатки і оболонка складають фолікули, які у вигляді « виноградної грона » підвішені на яєчнику.

яйцевод

Яєчник з фолікулами розташовується над отвором в розширеній воронці яйцеводу. Він складається з товстостінній звивистій фаллопієвої ( маткової ) труби. Воронка кріпиться до черевної стінки м’язовими зв’язками, що забезпечують її рухливість при дозріванні фолікул.

Весь яйцевод ділиться на кілька відділів:

  • верхня труба з отвором і воронкою;
  • білкова частина труби;
  • перешийок;
  • широкий ділянку матки з піхвою.

Далі труба через товсту кишку з’єднується з клоакою курки.

Загальна довжина труби в залежності від розмірів птиці становить 35-85 сантиметрів. Довжина білкової частини — до 37 сантиметрів. Діаметр труби — 7-8 сантиметрів. Діаметр отвору воронки — 7-9 сантиметрів.

запліднення

Про півень

Фізіологічно у півня відсутня орган, що проникає в тіло курки. Репродуктивна система самця складається з двох симетрично розташованих насінників, двох семяпроводов, які через маленькі потовщення ( насіннєві бульбашки ) входять в клоаку.

Звідки беруться сперматозоїди, читайте в статті « Будова статевої системи півня ».

Як все відбувається?

Запліднення відбувається при зіткненні клоак самця і самки. Після статевого акту сперматозоїди досягають маткових труб. При наявності в них яйцеклітини відбувається її запліднення. Після спарювання насіннєва рідина зберігає свої властивості в трубах курки протягом 20 діб.

Іноді виходить, що півень, незважаючи на старання, не може запліднити самку. Дізнайтеся про причини подібного явища в статті « Як півні запліднюють курок ».

Чи потрібен самець?

Іноді у курки яйця виходять незаплідненими з іншої причини. Природна особливість несучок – репродуктивні органи самостійно формують жовток, білок і яєчну шкаралупу, сприяючи їх розвитку без зародка.

Єдиний недолік – отримати потомство з такого яйця неможливо.

Є думка, що без півня курка відчуває менше стресу і зносить більше яєць, ніж в його присутності. Так це, читайте в статті « Чи можуть курки нести яйця без півня ».

Як кури несуть яйця?

Освіта жовтка і білка

Тепер розберемося, звідки беруться яєчка всередині курки, і скільки їх там може бути.

Яєчник курки містить до 4 тисяч плідних клітин. Всі фолікули знаходяться в різних стадіях дозрівання.

Дозрілий ооцит розриває стінки фолікули, щільно обхоплюється численними відростками на воронці і проникає з поверхні яєчника в просвіт труби. Розмір жовтка на початку руху 40 міліметрів.

Просуваючись через білкову частину фаллопієвої труби, у жовтка з’являється тяж. Він з’єднує жовток зі слизовою оболонкою труби. Ооцит покривається глибоким шаром білка, що виробляється в тканинах стінок.

формування шкаралупи

Далі зародок потрапляє в перешийок перед маткою. У перешийку розташовані залози, що утворюють ферменти. З них формуються подскорлупние шари: внутрішній — покриває білок, і зовнішній.

З перешийка яєчко надходить в матку, де насичується маткової рідиною і збільшується до розміру повноцінного яйця. Матка, виробляючи спеціальний фермент, закінчує формування оболонки шкаралупи.

Поява на світло

Пізніше через сфінктер ( м’язове кільце ) яєчко надходить у піхву. Матка опускається, стінки піхви вивертаються і виштовхують його назовні.

Коли сформоване яйце вийшло через клоаку, воно готове до інкубації. Звичайно, якщо воно запліднено. Визначити цей факт допоможе стаття « Визначення запліднених курячих яєць овоскопуванням ».

Через 0,5 години після знесеного яйця відбувається вихід з фолікули наступної дозрілої клітини ( овуляція ) і її рух по трубі.

Чи боляче мчати курям?

Стінки фаллопієвої труби складаються з численних складок, покритих реснитчастим епітелієм. Основну частину товщини стінки становить м’язова оболонка з прошарками сполучної тканини.

При інтенсивної і тривалої кладці труба за рахунок складок подовжується в 10 разів, а стінки матки розширюються в діаметрі за розміром яєчка.

Маленькі вії на стінках підштовхують яєчко до просування по трубі. У комплексі зі слизовим покриттям створюється ефект ковзання. Тому курка зносить яйце без больових відчуттів.

Єдина проблема, якщо з курки виходить занадто велике яйце. В такому випадку на поверхні клоаки з’являються тріщини, при забрудненні яких відбувається запалення ( клоацит ). Як позбутися від даного захворювання, розказано в статті « Хвороби клоаки у курей ».

До речі, вираз « курка народжує яйце » невірне. Так як народжувати можна тільки дитинча ( плід ), а не яйця.

Що впливає на тривалість формування яйця?

Час утворення яйця змінюється в залежності від породи курки, сезону і умов її утримання.

Зачаток просувається по білковому ділянці труби протягом 3-4 годин, далі потрапляє в перешийок маткової труби. Там яйце знаходиться близько години.

З перешийка надходить в матку, де розвивається протягом 19 і більше годин. Сформоване яєчко виштовхується маткою, швидко рухаючись через піхву і товсту кишку.

В середньому, час формування яйця з моменту дозрівання клітини становить 20-25 годин.

можливі проблеми

Молода несучка приносить яєчка, що складаються тільки з білка. Причина – в яйцеводі виникають білкові згустки, які обволікаються шкаралупою. Це природний процес, що не відбивається на стані курки.

У разі стресу, порушення гормонального фону, деяких вірусних інфекцій в жовтці можуть з’явитися кров’яні згустки. Усунення проблеми – підтримувати здоровий стан птиці.

Ооцити розвиваються в фолікулі з різною періодичністю. Зазвичай в день всередині курки дозріває один ооцит. Якщо за добу одночасно дозрівають два зачатки, то в кінці процесу виходять яйця з двома жовтками.

Чому курка не мчить щодня?

Періодичність кладки залежить від того, скільки часу зачаток розвивається в матці труби. Якщо яйце утворюється менше 24 годин, то несучка викладає їх кожен день.

Як правило, овуляція відбувається в першій половині дня. При формуванні яйця більше доби, курочка буде нестися з перервами на наступний день о 10:00, 12:00 або 14:00 годині. Чим довше за часом розвивається яєчко, тим менше поспіль їх принесе несучка.

Кури яйценоскіх порід можуть нестися практично щодня. Через день несуться кури м’ясо-яєчних порід, м’ясних порід – раз в 2-3 дня.

Як збільшити кількість? вироблених яєць

Деякі фермери стикаються з тим, що при належному догляді за курками продуктивність їх яєць недостатня.

Існує кілька корисних рекомендацій, які допоможуть вирішити цю проблему:

  1. Підтримуйте правильну температуру в пташнику – приміщення повинно бути утеплено, негативні температури знижують яйценоскость. Періодично вигулюйте птахів, обладнайте їм зручні гнізда.
  2. У курникурекомендується зробити додаткову підсвічування, Наприклад, лампочки денного світла. Короткий світловий день негативно впливає на продуктивність наседок.
  3. уважно стежте за тривалістю світлового дня – він не повинен тривати більше 14 годин, інакше курка не встигне набратися сил.
  4. Вологість повітря тримайте на рівні приблизно 60-70%. Тільки при таких показниках курка буде відчувати себе комфортно.
  5. на продуктивність може впливати чисельність курей в курнику. На 1 квадратний метр селите від чотирьох до шести несучок – занадто щільна концентрація може несприятливо позначитися на числі яєць.
  6. Правильно і збалансовано годуєте своїх птахів. Обов’язково введіть в раціон харчування вологі мішанки, обмежуватися одним зерном і сухим кормом не рекомендується. Не допускайте перегодівлі або недокорми.
  7. Додавайте в раціон різноманітні мінеральні добавки, Які легко можна купити в зоомагазині. Вводите премікси і комбікорми.
  8. Куркам подобаються відходи з кухні: риб’ячі нутрощі, молоті кістки і навіть м’ясні відходи. Іноді балуйте своїх птахів таким харчовим різноманітністю.

Коли курка линяє, на деякий час вона перестає нести яйця. Деякі власники птахів домагаються ранньої линьки, створюючи для курочки стресові ситуації. Господарі тримають птахів на голодуванні і дають тільки воду, тоді тварина починає линяти. Після цього можна відновити раціон, додавши в нього корисні для організму вітаміни і мінерали. Лінька закінчується швидше, тварина починає нестися.

Особливості яйцекладки курей різних порід

Багато в чому саме від породної приналежності залежить, яка кількість яєць здатна нести курка. Існує кілька типів порід: яєчні, м’ясо-яєчні і м’ясні.

Найвищими показниками продуктивності мають представники двох перших порід. М’ясні курочки вирощуються для забою і подальшого продажу м’яса.

  1. Російська біла. Молодняк зростає швидко, при належному догляді птах починає виробляти яйця з 4 місяців. У рік несучка Руської білої породи може принести до 240 яєць, вага одного яйця – до 60 грамів.
  2. Леггорн. Найпопулярніша порода в Росії. Характеризується високою продуктивністю, легкої акліматизацією. Шкаралупа білого кольору. У рік несучка приносить до 300 яєць вагою до 65 грамів.
  3. Ломан Браун. Яйця породи мають коричневий колір. Продуктивність в рік – до 320 яєць, вага продукту – до 64 грамів.
  4. Хайсекс білий. Колір шкаралупки світлий, як і оперення особини. У рік виробляє до 315 яєць, максимальна вага – 64 грамів.
  5. Хай-Лайнот. Одна з найбільш продуктивних порід, приносить білі яйця. У рік несучка виробляє до 350 яєць вагою до 65 грамів.

Яйце без шкаралупи

Якщо молода несучка несе дрібні яйця або продукцію, що складається тільки з білка, це цілком природно. Пташиководи визначають такі яйця як жирові – вони утворюються при виникненні в яйцеводі білкового згустку, обволікається за допомогою шкаралупи.

Але що робити з тим, якщо вже доросла курочка виробляє яйця в плівці, без шкаралупи? Найчастіше це відбувається через нестачу в організмі несучки найважливіших для життєдіяльності елементів: кальцію і фосфору.

Порушення можуть виникнути через стрес і під час вірусної інфекції. Щоб яйця були міцними і здоровими, щоб в них не було кривавих плям, а оболонка не розривалася раніше необхідного для утворення якісної продукції часу, не допускайте порушення в гормональній системі у домашніх курочок.

Забезпечте птахів правильним раціоном, достатньою кількістю вільного місця і доглядайте за ними ретельніше.

поширені проблеми

Новачки часто стикаються з труднощами змісту. Що робити, якщо птах скльовує яйце? Зазвичай недуга вражає одну особину, але через деякий час шкідництвом займається весь курник.

Якщо в умовах утримання немає помилок, то причину треба шукати в регулярному згодовуванні поголів’ю яєчної шкаралупи. Несучки звикають до запаху і виду продукту, тому використовують його в якості основного джерела кальцію. Варто хоча б раз спробувати білок і жовток, буде складно відучити здійснювати « злочин ».

В умовах скупченого змісту може з’явитися агресивна самка, яка любить харчуватися протеїнової масою гнізда. Багато кури повторюють за своїми одноплемінниками і переймають небезпечні звички. Рекомендують деякий час поспостерігати за стадом і виявити злочинницю. Така особина крутиться біля місць, де мчали птиці.

Знаючи особливості відтворення курки, можна отримувати максимальну віддачу від невеликого поголів’я. Ви дізналися, як відбувається складний процес і що треба зробити, щоб не зробити поширені помилки. Дані будуть корисні як новачкам, так і досвідченим фермерам.

цікаві факти

  • Факт 1: Найперші яєчка, які почне давати несучка, можуть бути маленького розміру і складатися лише з білка
  • Факт 2: В середньому на дозрівання повноцінного яйця ( жовток, білок, шкаралупа ) потрібно 20-25 годин, за умови гарного догляду за птахом
  • Факт 3: Іноді курочка викладає яєчко в тонкій, шкірястій плівці, без твердого панцира
  • Факт 4: Коли в пташнику живуть несучки без півня, то вони відкладають незапліднені яєчка. Така продукція вважається дієтичної.

Чи можна прискорити процес?

Є кілька способів підвищити яйценоскость курки:

  1. Збільшити освітлення в курнику до 14 годин на добу. Створити комфортні умови утримання птиці і дотримуватися санітарно-гігієнічні норми. Прискорити у курочки процес линьки.
  2. Спостерігати, як і куди курка відкладає яйця. У це місце помістити гніздо. Якщо несушке сподобається гніздування, вона принесе рясний « урожай ».
  3. Відомо, що збалансоване, достатнє харчування прямо пов’язане з процесом розвитку яєчка під час руху по трубах. Тому в раціон несучки треба включити мінеральні і вітамінні добавки для яйценоскіх порід.
  4. Також варто врахувати, Що наступ статевої зрілості залежить від періоду появи пташенят. Так молода несучка, яка народилася взимку або ранньою весною, мчить раніше пізніх родичів.

Увага! Інформація надана виключно в інформативних цілях!

Які бувають породи курей

Усі породи курей несучок з’явилися за останні 8000 років. Так, саме кури — одні з перших одомашнених тварин. Генетики вважають, що всі сучасні несучки походять від банківських курей зі Сходу. Відразу після доместикації на Близькому Сході стародавні люди обрали найкрасивіших, плідних, великих тварин, схрещували для отримання сильнішого потомства. І так століттями. Результат селекції – понад 700 сортів курей на будь-який смак.

Усі породи курей поділяються залежно від цілей використання:

Кури різних декоративних порід – справжня окраса ділянки. Вони мають яскраве, контрастне оперення, довге хвостове пір’я, дзвінкий голос і компактні розміри. Від них також можна отримувати яйця, але нерегулярно, а тушка буде дуже маленькою, костистою.

Бійцівські породи відрізняються агресивною вдачею, витягнутим, вертикально поставленим корпусом. Для птиці характерні вузька грудна клітка, широкі плечі та задертий хвіст. Бійцівські кури атакують будь-якого птаха, домашніх тварин, що навіть перевищують розмірами. Їх утримують окремо від яєчних, м’ясних порід.

М’ясні породи птиці – це великі особини зі спокійною вдачею, гарним апетитом. У їхньому екстер’єрі присутня широка спина, великі ноги, щільне густе оперення. Вони ростуть у рази повільніше за бройлерів, але виростають більшими. Різні м’ясні кури – чудові квочки. Вони добре виводять пташенят, опікуються ними.

Найпопулярніші породи домашніх курей – яєчні. Відмінна риса – висока несучість, яка може досягати 230-320 яєць масою 65 г за рік. Курочки починають нестися ближче до 6 місяців. Пік яєчної продуктивності сягає 12 місяців, потім поступово знижується. Але є породи, що видають стабільну яєчну продуктивність протягом 2-3 років. Яєчні кури – птахи з невеликою масою до 3-4 кг, легким компактним корпусом. Часто у півнів яєчних порід високий листовий гребінь яскраво-червоного кольору. Ще вони добрі літуни. При утриманні птиці у відкритих вольєрах необхідно підрізати крила або накривати вольєр зверху сіткою.

Удосконалений рівень яєчної продуктивності демонструють гібриди та кроси. Селекціонери в умовах племінної станції схрещують півня яєчної породи з курочками іншої яєчної породи. Гібридні курчата перевершують батьків за відсотком безпеки, рівнем продуктивності. Щодо яєчної продуктивності, то зафіксовано показники на рівні 360 яєць. Але такий темп зберігається до 1,5 років. Довше тримати несучок яєчного кросу недоцільно. Несучки кроса – погані мами. Тому яйця потрібно інкубувати.

Універсальні – м’ясо-яєчні породи. Їхній рівень яєчної продуктивності не перевищує 200 яєць на рік, але виростають вони до 4-5 кг. Птах середнього розміру, з хорошим імунітетом, невибагливий до умов утримання та раціону. М’ясо птиці м’ясо-яєчних порід набагато смачніше, ароматніше, ніж яєчних.

Ознаки, що дозволяють визначити продуктивних несучок

Головна ознака високої яєчної продуктивності у несучки це живіт. Під час яйцекладки яєчники суттєво збільшуються у розмірах за рахунок швидкого зростання яйцеклітин. Тому живіт високопродуктивної курочки об’ємний, м’який. Кінці лонних кісток розсуваються, стають еластичними та податливими. Відстань між лонними кістками у курочки у перший період яєчної продуктивності становить до 5 см (3-4 пальці). У курки, яка на стадії активного линяння, перехворіла, тимчасово не несеться, відстань усього 2-3 пальці, живіт напружений.

Хорошу несучку видають характеристики:

● широко розставлені лапи;

● середня та мала вага. Маса гарної несучки не перевищує 1,5-2,6 кг. Якщо курка важить більше, вона важка, то висока ймовірність ожиріння птиці. Яєчники та всі внутрішні органи вистелені жиром. Така курка не несеться.

Уникнути ожиріння курей реально за допомогою збалансованого раціону. У гонитві за гарним кольором жовтка не варто перегодовувати курей кукурудзою. Ефективніше годувати несучок спеціалізованими комбікормами. Експерти рекомендують використовувати AVA Chick HQ G/F – комбікорм для курей несучок для годівлі птиці з 9 по 70 тиждень життя. Гранульований комбікорм містить 16,7% сирого, легкозасвоюваного протеїну. Корм у вигляді крупки з розмірами частинок 3 мм завдовжки і діаметром 3,5 мм із задоволенням поїдають тварини. У продукті містяться всі необхідні мінеральні речовини, вітаміни для здоров’я несучки, високої яєчної продуктивності, високого відсотка запліднення яєць та щільної шкаралупи.

Породи курей з найвищою несучістю

Сучасні селекціонери налічують понад 500 порід яєчного спрямування. Найпопулярніші, найпоширеніші на всіх континентах це:

1. Леггорн. На фото птиця білої масті з компактним тулубом, схожим на трикутник. Гребінець великий червоний, листоподібний, сережки та мочки вух теж червоні. Півні леггорн виростають до 3 кг. Птах починає нестися з 4,5 місяців. За рік несучка приносить до 300 яєць із білою шкаралупою. Середня вага яйця – 60 г. Такий рівень продуктивності триває до 16 місяців. Більше тримати леггорнів економічно не вигідно. Мінуси породи: слабкий імунітет і полохливий характер.

2. Домінант – яєчна порода, яка протягом 3-4 років приносить до 300 яєць на рік масою 70 г. Птах відрізняється сірою, “зозулястою” мастю, міцним імунітетом.

3. Мінорки – іспанська порода курей. Назва походить від регіону Іспанії. Маса півня – 4 кг, курки – 2,5 кг. Масть чорна з контрастними білими мочками вух, червоним листоподібним гребенем. На рік зносять 200-260 яєць масою 60 г. Птах дуже активний, добре літає і часто тікає з вольєрів, обожнює випас.

4. Хайсек – яєчна порода, виведена на основі леггорнів та місцевих німецьких порід. Птах з глинистою мастю, акуратним темним комірцем на шиї. За рік хайсеки приносять до 340 яєць у світло-коричневій шкаралупі масою 60 г.

5. Декалб білий – сучасна яєчна порода, виведена голландською компанією Hendrix Genetics разом із Інститутом тваринництва ISA. Відмінні риси – низька маса (1,6 кг), листоподібний гребінь, що падає на очі, біла масть. За рік Декалб білий зносить 400 яєць (так, іноді по 2 яйця на добу).

Не менш популярні і яєчні кроси. На відміну від порід вони мають більш високу продуктивність, невибагливість умов утримання. Експерти радять звернути увагу на:

1. Ломан Браун. Кури коричневого відтінку та раннього дозрівання. Перше яйце несучка зносить у віці 135 днів. Яйця великі, з коричневою шкаралупою. За рік курка зносить 310 яєць. Але експерти нагадують, що високі темпи яєчної продуктивності зберігаються лише 80 тижнів життя птиці.

2. Майстер грей. Птах з класичним чорно-білим, “зозулиним” оперенням. Півні виростають до 6 кг, курочки до 4 кг. За рік курочки-несучки яєчного кросу майстер грей приносять до 300 шт. Яйця зі світло-коричневою шкаралупою масою 63 г. Птах з сильним імунітетом, спокійним характером.

3. Білефельдер – популярний яєчний крос із яєчною продуктивністю до 200 штук на рік. Птах коричнево-сірого забарвлення легко переносить скорочення світлового дня, зниженням температури до -15 градусів.

Будь-яка яєчна порода чи кросс розкриває генетичний потенціал лише з допомогою спеціалізованого раціону. Тільки на зернових найпродуктивніший птах не видасть 300 яєць на рік при всьому вашому бажанні.

Поради щодо вибору породи курей

Породи курей вражають різноманітністю. Сучасні генотипи гарантують по 320 яєць на рік. Але перед тим, як зупинитися на певній породі курей, необхідно врахувати умови утримання. Кури м’ясного напрямку вимагають просторого вигулу, більше місця, ніж яєчні. Але останні найвибагливіші до температурного режиму. Найменше коливання температури, і яєчна продуктивність різко знижується на 7-10 днів.

Якщо бажаєте різновиди курей розводити на дачі, то зважте на те, скільки саме часу готові проводити там:

● лише літні місяці. За період до 5 місяців (від травня до вересня) на дачі встигне вирости 2-3 покоління бройлерів. М’ясний птах забезпечить смачним м’ясом, не вимагає капітальної споруди, а з настанням холодів поголів’я, що залишилося, можна вирізати, відправити на заморозку в холодильник;

● якщо на дачі проживаєте цілий рік, або це приватний сектор, то підійдуть усі породи курей несучок. Восени без проблем організуєте додаткове освітлення та опалення у сараї.

Не менш важливим є питання наявності кормової бази. М’ясні породи та кроси більш ненажерливі, вимогливі до раціону. Для спрощення завдання експерти радять використати спеціалізовані кормові добавки з урахуванням типу продуктивності. Для бройлерів та м’ясних порід курей БМВД містять високий відсоток білка, енергетичних компонентів. Яєчним напрямкам підійдуть спеціалізовані БМВД із оптимальним мінерально-вітамінним співвідношенням. Використання повнораціонного гровера чи БМВД сприятливо впливає на ріст ретикулярної тканини яєчників. Це формує основу високої яєчної продуктивності протягом перших 2-3 років курочки.

Кілька слів про вибір птиці. Її купують у вигляді добових курчат, молодок 4-5 місяців або курей-несучок після першої линьки. Як зрозуміти, що птах молодий? Визначають вік за кольором гребеня та сережок (у молодих він яскравішого відтінку), шовковистості пера та розміру кігтів. Чим більші пазурі, тим доросліша тварина.

Розведення різних порід курей може перерости в колекціонування, гарне хобі та любов на все життя. Бажаємо вам знайти свою породу!

Про автора

admin administrator