Личинка капустянки та травневого

Авторadmin

Личинка капустянки та травневого

У чому відмінності між личинками травневого жука і личинками медведки?

Весна – дуже важливий період року для будь-якого дачника. Починається підготовка ділянки до посівних робіт, перекопування землі. Ось тут-то і можна несподівано натрапити на якихось жирних біло-коричневих хробаків або інших дивних комах, які мають явний намір розділити з вами врожай. Одними з найнебезпечніших садових шкідників є медведки, а також хрущі, вони ж травневі жуки. Щоб підібрати найбільш ефективний засіб для боротьби з цими небажаними гостями, необхідно попередньо розібратися, чия ж личинка перед вами: хруща або медведки.

Зміст матеріалу

  • Як виглядають?
  • Різниця в розвитку
  • Ведмедики
  • Травневі жуки
  • Чим ще відрізняються?
  • Харчування
  • Місця проживання

Як виглядають?

Спочатку трохи розповімо про те, як же виглядають дорослі особини вищезгаданих комах. Медведка (капустянка, цвіркун-крот, земляний рак) – це досить велика комаха. Довжина тулуба дорослої особини може доходити до 8 сантиметрів, а якщо брати в розрахунок хвіст і усики, то і до 12. Зовнішній вигляд паразита незвичайний. Зверху його тільце має бурувато-коричневий окрас, знизу – жовтувато-бурий. Голова і передня частина тіла капустянки покриті міцним панцирем з хітина, який допомагає тварині проштовхувати і ущільнювати ґрунт при копанні нір і тунелів.

Очі у ведмедика великі, фасеткові, розташовані з боків голови. На спинці капустянки можна побачити 2 пари крил. Мабуть, найпомітнішою відмінною рисою цієї тварини є передні ноги, масивні і когтисті, що нагадують не то ковш екскаватора, не то роючі лапи крота.

Завдяки такій особливості медведка здатна буквально прорубувати собі шлях крізь ґрунт.

Тепер давайте поговоримо про зовнішній вигляд дорослого травневого жука. Його тільце має бочкоподібну будову і міцний зовнішній хітиновий скелет, окрас варіюється від темно-коричневого до чорного. Надкрили жорсткі, шоколадного або жовтого кольору. На некрупній голові виділяються віроподібні пластинчасті усики і великі очі.

Довжина тільця дорослого хруща може досягати 3,5 см.

Тепер перейдемо до опису «дітей» цих двох комах, щоб на власні очі побачити відмінності личинки травневого жука від личинки ведмедики.

  • «Дитинча» медведки виглядає майже ідентично дорослій особині. У його розвитку відсутні стадії гусениці, окукливання і метелики. Тільце капустянки, яка щойно з’явилася на світ, досягає в довжину 0,3 см, до кінця формування доходить до 5 см, а доросла комаха, як ми вже згадували вище, здатна вирости до 8 см, а то й більше.
  • Личинки хруща від особини в стадії імаго відрізняються кардинально. Вони являють собою жирних жовтувато-білих черв’яків, вигнутих у півкільце. Їх голова червонувато-бурого кольору забезпечена відмінно розвиненим гризучим апаратом, очі відсутні. Поруч з головою розташовані 3 пари лап. Тільце напівпрозоре, в ньому добре проглядаються залишки перевареної їжі. Воно ніби складається з сегментів, по боках кожного з яких можна побачити темні точечки.

Як випливає з опису, переплутати личинку хруща і личинку медведки неможливо: вони абсолютно по-різному виглядають.

Різниця в розвитку

Але не тільки зовнішній вигляд є відмінною рисою цих комах. Різняться також їхні особливості розвитку.

Ведмедики

Розгляньмо, як розвиваються личинки найбільш неприємних садівникам істот.

  • Шлюбний сезон, як правило, припадає на травень. Після його закінчення самки капустянки починають облаштовувати гніздо. Для цього вони вибирають родючий грунт, риють норки на глибині від 5 до 15 см (якщо обрано ґрунт з переважанням піску, нора розташовуватиметься поглибше – близько 70 см).
  • Коли гніздечко готове, медведка відкладає 400-500 яєць. Вони схожі на подовжені зірки 0,1-0,3 см завдовжки. Яйця мають коричневато-жовтий або бежевий відтінок. Чимала кількість яєць сприяє підвищеному ступеня виживаності особин.
  • Щоб малюки вилупилися, необхідна наявність сприятливих факторів: надходження і циркуляція повітря, достатня ступінь вологості, плюсова температура. Щоб уникнути ураження кладки пліснявим грибком ведмедка-мати час від часу перевертає яйця.
  • Після закінчення 14-21 доби на світ з’являються маленькі личинки, схожі на дорослих капустянок. Їх тільце досягає 0,3 см в довжину і має коричневато-рудий відтінок.
  • Харчуються малюки залишками яєчних оболонок, а також материнською слиною.
  • Через приблизно тиждень, маленькі ведмедики линяють, так як трохи виростають. Всього вони переносять 5-10 ліньок до досягнення стадії імаго. Для цього їм потрібно 1,5-2 роки.

Травневі жуки

Розвиток хрущів виглядає трохи інакше.

  • Шлюбний період цих представників жорсткокрилих припадає на весну. Після запліднення самочки проникають вглиб ґрунту (від 15 см до метра), будують гніздо і відкладають туди яйця (приблизно 70 шт.). Все це витрачає життєві сили комахи, яка, виконавши свій обов’язок, гине.
  • Через місяць з кладки вилуплюються личинки. Їх зовнішній вигляд ми описували раніше.
  • Окукливається гусениця після третьої зимівлі. На цю стадію розвитку йде трохи більше місяця. А весь шлях від личинки до імаго займає 3 роки.

Чим ще відрізняються?

Відрізнити «дитинячої» ведмедики і хруща за зовнішнім виглядом не видається складним. Як ми встигли дізнатися, розвиток даних особин також має суттєві відмінності. Тепер слід порівняти особливості їхнього харчування та середовища проживання.

Харчування

Почнемо з того, що маленькі ведмедики і личинки жука спочатку завдають сільськогосподарським угіддям абсолютно різної шкоди. Малюки медведки майже з моменту появи на світ починають поїдати все, що їм подобається. Личинки хруща ж в перші пару років абсолютно не шкідують, і тільки на третій рік життя (при наближенні до стадії окукливання) на них нападає жор, і тоді вони поїдають все, що попадається на їх шляху.

Якщо говорити про смакові переваги особин обох видів, то вони наступні:

  • Личинки капустянки основний акцент роблять на корені бобових, пасленових і баштанних культур, не гребують вони і насінням рослин. Від них страждають картопля і цукровий буряк, капуста і баклажан, огірки і цибуля, а також садові дерева: яблуні, абрикоси, сливи.
  • Личинки хруща паразитують на кореневищах дерев. Особливо люблять вони яблуні, вишні, туї, листяниці, ялини, а також знищують кореневу систему смородини, полуниці, земляники, кукурудзи. Обожнюють клуби картоплі. Зріла 3-річна личинка може за 24 години повністю знищити коріння дорослої сосни.

До речі, медведка в міру дорослішання перемикається і на тваринну їжу: поєднує дощових хробаків, личинок хруща, колорадського жука і божої корівки.

Місця проживання

Улюбленим місцем проживання капустянки є вологі ґрунти: заплави річок, луга, зрошувальні канали, заболочені ділянки. Оскільки живуть вони під землею і люблять тепло, їм важливо, щоб грунт добре прогрівався, був пухким, добре здобреним перегноєм. Дуже лояльно ці комахи ставляться до навізних купи.

Личинки хруща теж теплолюбні. Їм подобаються доглянуті, суто прополоті садово-городні ділянки. Зимують вони часто в компостних купах. Дуже чутливі до холоду: при температурі повітря нижче – 3 градусів вони гинуть.

Зробимо кілька висновків:

  • і медведка, і хрущ є шкідливими комахами, а значить, потрібно вміти з ними боротися і розпізнавати їх на найбільш ранніх стадіях розвитку;
  • личинка ведмедика виглядає як маленька копія дорослої особини, тільки її забарвлення трохи блідіше, та й панцир не такий міцний; личинка ж травневого жука абсолютно не схожа ні на імаго, ні вже тим більше на медведку: це жирний білий хробак з червоною головою і темною задньою частиною;
  • «діти» хруща є більш теплолюбними створіннями, тому в грунт вони закопуються на більшу глибину, ніж ведмедики, отже, виявити їх важче;
  • і тих, і інших комах (як личинок, так і імаго) при знаходженні потрібно зібрати вручну і знищити, хоча можна також застосовувати і пастки, і інсектициди;
  • якщо ви виявили кладку в грунті, що складається з прозорих або темно-бежевих яєць, негайно знищте її, оскільки в першому випадку це з великою часткою ймовірності буде кладка хруща, у другому – медведки.

Личинка капустянки: як виглядає комаха, особливості зовнішнього вигляду

Капустянку і її личинки виділяє з ряду шкідників здатність практично стрімко знищувати рослини. За ніч доросла особина здатна підточити наземну частину десятка насаджень, а також бульба, кореневу систему. Личинки не менше небезпечні для городніх культур. Вони харчуються насінням, корінням.

опис шкідника

Капустянка – комаха, представник загону прямокрилих. Доросла особина характеризується значними розмірами (до 6 см). Для орієнтації в просторі передбачені вуса, а кінцівки влаштовані так, щоб комаха мало можливість рити грунт. Тривалість життя – 5 років.

Доросла особина капустянки харчується корінням рослин і може зіпсувати до 15 рослин за ніч

Капустянка поширена на території Росії (виняток становлять регіони Півночі і Сходу), Європи, Азії. Прийнятні умови для існування в грунті – від +10 градусів і більше. Шкідник веде нічний спосіб життя, в цей час капустянка вибирається на поверхню грунту. Комаха досягає глибини грунту до 2 м. Зимує ближче до поверхні (на рівні не більше 15 см від поверхні грунту). Ця комаха швидко переміщається, вміє плавати, літати (піднімається на висоту до 5 м).

ознаки появи

З огляду на, що днем ​​шкідники не з’являються, виявити їх непросто. Однак за деякими ознаками цілком можна припустити про появу капустянки:

  • Повальне знищення розсади: з’являється млявість листя, рослини хиреют;
  • Порушення цілісності коренеплодів;
  • Грунт стає розпушеній, виявляються купки грунту і ходи;
  • Отвори в землі.

Зовнішні ознаки яєць

Шкідник розмножується дуже швидко, так як в одній кладці налічується близько 500 яєць. Шлюбний період триває кілька місяців: з травня по липень. Яйця шкідника капустянки виявляються під шаром грунту, в гної або купі сміття. Комаха облаштовує гніздо. Це камера невеликих розмірів: орієнтовно 6х6 см. Стінки ущільнені. Гніздо капустянки містить потомство бежевого або жовто-коричневого кольору.

Камера заповнена жовтими або світло-коричневими яйцями, схожими на мурашині, але більше за них

Зовні яйця нагадують мурашині. Однак більший розмір дозволяє переконатися в тому, що це потомство саме капустянки. Яйце досягає довжини 3,5 мм. Інкубаційний період триває близько трьох тижнів. Щоб потомство нормально розвивалося, гніздо капустянка облаштовує на глибині не більше 15 см від поверхні землі. Завдяки цьому забезпечується надходження кисню. Самка піклується про потомство, періодично перевертає яйця, що знижує ризик появи цвілі.

опис личинки

З огляду на, що доросла особина комахи в середньому живе 5 років, на розвиток потомства йде 1-2 роки. За цей період молодняк проходить 4 стадії. Після появи з оболонок личинки капустянки розвиваються до розмірів 1,5-3,5 см. Формування в більш прийнятних умовах (температура навколишнього середовища, можливість харчуватися) відбувається швидше.

З кожним линянням стає все більш схожа на дорослу особину: тіло темніє і набуває форму

За зовнішніми ознаками личинка капустянки нагадує дорослу особину. Єдина відмінність – розміри. Так, молодняк вдвічі поступається статевозрілим комахою по довжині. Личинка проходить кілька етапів линьки. Поступово вона досягає статевої зрілості і набуває здатність до розмноження. За один сезон, як це відбувається у більшості комах, потомство капустянки не встигає розвинутися і залишається зимувати, перебуваючи в личинкової формі.

У холодну пору року частина потомства гине, бо не всі особини добре переносять морози. На цю здатність впливає запас накопичених за теплий сезон поживних речовин. Даний фактор визначає і плодючість самки в майбутньому. Відразу після появи з яєць личинка починає харчуватися. Джерелом їжі на даному етапі для неї виступають залишки захисної оболонки, а також слинні виділення, які самка використовувала для будівництва камери / гнізда.

Коли потомство підростає (ближче до осені), джерелом їжі служить звична для дорослих медведок їжа: коріння, коренеплоди, нижні ділянки стебел насаджень. У міру свого розвитку личинки стають більш ненажерливими. На перших порах потомство переміщається по вже готовим ходам, які прорили комахи-батьки. Коли можливості личинок зростають, вони починають рити землю самостійно. Це відбувається вимушено, тому що з’являється необхідність в пошуку нових джерел їжі.

Як відрізнити потомство капустянки від хруща?

Одна з особливостей личинок капустянки полягає в тому, що вони проходять неповний цикл перетворення, при цьому молодняк мине стадію окукливания. Після появи з яєць личинки стають схожими на дорослих особин. Хрущ на початковому етапі розвитку нагадує гусеницю. Довжина тіла досягає 2 см, забарвлення біле, з боків помітні темні точки. Є 3 пари лапок, волоски. Завдяки цим особливостям молодий жук і капустянка сильно відрізняються.

Личинка хруща являє собою велику гусеницю білого кольору

Названі характерні риси дозволяють визначити, яке комаха завелося на ділянці (жук або капустянка). Якщо виявилася біла гусениця, значить, незабаром з’явиться хрущ.

Личинки капустянки, які схожі на маленьких жучків

Знаючи, як виглядає личинка шкідника капустянки, можна запобігти поширенню цих комах. Однак на ранній стадії розвитку капустянки можна подумати, що завівся якийсь жук, так як личинки мають характерні ознаки: форма тіла, ніжки.

Корисно знати: Відмінність личинки капустянки та хруща

Небезпека шкідника для городу

Завдяки спеціальним наростам на лапках комаха активно переміщається під шаром грунту. У літню пору капустянка мешкає ближче до поверхні – не глибше 15 см від неї, взимку здатна заглубляться до 2 м. Поселяється шкідник на добре обробленої грунті: розпушування, удобреному. З цієї причини його частіше виявляють на городніх ділянках, ніж в садах.

Переміщаючись під землею, комаха пошкоджує рослини: бульби, які розвиваються нижче поверхні грунту, кореневу систему. Це призводить до зниження врожайності, в’янення насаджень, так як порушується процес харчування наземної частини рослин. Крім того, капустянка пошкоджує стебла біля основи кущів. Виділяють кілька культур, які більше за інших привертають шкідника: картопля, цибуля, огірки, капуста, баклажан.

Личинки завдають не менше шкоди, ніж дорослі комахи. Їх раціон складається з дрібних корінців, насіння, личинок інших комах.

З огляду на високу швидкість розмноження, а також широкі можливості комахи (плаває, літає, риє грунт), слід побоюватися його швидкого поширення. Так, за одну кладку з’являється кілька сотень яєць. Через 2-3 тижні з’явиться маленька армія молодих шкідників, які з готовністю візьмуться знищувати коренеплоди і рослини, а також насіння. В результаті постраждають насадження різних видів. Якщо пошкоджується коренева система, рослина легко висмикується, воно перестає розвиватися, піддається впливу різних інфекцій.

Якщо уражаються коренеплоди, на зберігання такий урожай залежить вже не можна. Джерелом їжі для капустянки виступають ще і злакові рослини: пшениця, жито, овес. Крім цього шкідник знищує бобові, баштанні. Капустянка з не меншим апетитом вражає саджанці дерев: яблуні, персика, абрикоса і сливи. Комаха підточує цибулинні рослини і навіть квіти. При відсутності іншої їжі шкідник вражає хвойні рослини, тополя, дуб, вербу.

Про автора

admin administrator