Лопух як медонос кг з га

Авторadmin

Лопух як медонос кг з га

Потрійна сила лопуха

У цієї рослини кілька назв – лопух, реп’ях, реп’яхи, лопушник. Вважається засмічених, невибагливою рослиною, яка росте поблизу людського житла – біля доріг, в городах, на луках, у полях.

А насправді лопух високо цінується за свої лікувальні властивості, є комори вітамінів і маси корисних речовин. Унікальні корисні і лікувальні властивості кореня лопуха використовувалися ще нашими предками.

Свою назву Лопух отримав за чіпкі плоди, які прикріплюються до проходять повз нього людям і тваринам за допомогою злегка загнутих, липких щетинок.

Рослини добре розпізнаються за своїми суцвіттям-кошиках, у яких зовнішні листочки шіловідно-загострені, гачкуваті на кінцях. Завдяки цим гачкам обгортки сильно заплутуються в шерсті і легко пристають до одягу.

Лопух – рід дворічних рослин сімейства Айстрові, або Складноцвіті ..

Це велика рослина з потужним стеблом, великими листками і «цеплючімі» насінням в бузкових квіткових шишечках росте скрізь і тому знайоме кожному.

Поставлений прямо, м’ясистий жилавий ствол не зіткнешся і колесом візки! Весь вигляд лопуха говорить про силу і міць, ну справжній ведмідь серед трав’янистих рослин. Не випадково наукова назва лопуха походить від грецького слова Arctium – ведмідь. А ще одне зі своїх назв рослина отримало тому, що за старих часів лист називали «ЛОП».

Лопух, він же реп’ях, є в деяких країнах символом нав’язливості. У Франції він не був відомий до 1814 року. В цю чудову країну його заніс з Росії в якості трофея Наполеон. Французи стали обзивати цю рослину причепу і почесно іменували лопух «російської заразою». Уже з Франції реп’ях поширився на території всієї Європи, і перекинувся навіть на африканський континент.

Лопух – символ Шотландії. За легендою, нормани, які хотіли хитрістю підкорити шотландців, вирішили підкрастися на світанку до війська босоніж, і один з воїнів наколовся прямо на колючий квітка лопуха, закричавши від несподіваного болю і розбудови цим шотландців. Після того, як нормани були вигнані, квітка-рятівник помістили на древній шотландський герб. Він уособлює стійкість і міцність, непереможність і володіє таким же колючим характером, як багато шотландців.

А ось цікавий факт: Одного разу (це в 1948 році) Жорж де Містраль (інженер з Швейцарії) гуляв зі своєю собачкою. І ось причепилися до її вовни реп’яхи. Виймаючи насіння, очищаючи себе і свого чотириногого друга від докучливих непрошених наїзників, Містраль звернув увагу на те, що найміцніше колючки тримаються на тканини там, де вона ворсиста. Винахідливий швейцарець вирішив виготовити на цьому принципі незвичайну застібку, яка по міцності з’єднання могла б конкурувати з «блискавкою», яка застосовується у виробництві одягу. Винахід спочатку не зустріла підтримки, проте в 1955 році Містраль отримав на нього патент.

Минуло ще 30 років, і ось те, що ми називаємо в побуті «липучкою», пробило-таки собі дорогу в життя.

Лопух – чудовий медонос. Ще дуже важлива перевага будяків – харчове. Лопух їстівний! А в Сибіру і на Кавказі лопух здавна вважається овочевою рослиною. В Японії лопух визнаний городньої культурою і його обробляють під назвою «гобо». Молоде листя використовують для приготування салатів, супів.

У лопухів можна використовувати в їжу коріння, які багаті інулін. Борошно з висушених коренів лопуха, змішана з подвійною кількістю житнього борошна, може служити для випічки хліба, підсмажений корінь – для домішки до кави. Рекомендують ще варити тонко подрібнений корінь з кислим молоком, щавелём, оцтом для перетворення інуліну в дуже солодкий цукор. В їжу використовують також молоді пагони. Великі листя теж їстівні, але несмачні.

Коріння лопуха можна використовувати в їжу сирими, вареними, смаженими і печеними. Але слід пам’ятати, що їстівними є тільки коренеплоди рослин першого року життя. Це справжній делікатес! Його кладуть в суп, борщі замість картоплі, моркви і петрушки. З коренів лопуха роблять каші, котлети і пюре. Можна варити повидло і мармелад. Щоб приготувати кавовий напій з коріння лопуха, треба їх висушити, обсмажити до бурого кольору і змолоти на кавомолці. Молоді пагони і листя, очищені від шкірки, – прекрасна основа для салатів.

Лопух має безліч переваг – пальців рук не вистачить.

В Австрії використовується дворічний корінь лопуха як легкий проносний і жовчогінний засіб. У Китайській медицині вживаються всередину насіння і все свіже рослина як сечогінний засіб при набряках. Призначається при крововиливах в поєднанні з іншими рослинами, для лікування сифілісу і при інтоксикації від укусу комах і змій. У Польщі та Німеччині свіжий корінь або витяжка з нього застосовуються як хороший сечогінний і потогінний засіб, а також при шкірних захворюваннях і для зміцнення волосся. У болгарській народній медицині корінь лопуха використовується як діуретичну і поліпшує обмін речовин засіб, при каменях нирок і сечового міхура, при гастриті і виразці шлунка. Зовнішньо при дерматиті, шкірній сверблячці.

У лікувальних цілях використовують листя лопуха, які не вимагають обробки. Їх прикладають до голови при головному болі. «Забинтовується» ними хворі суглоби і рани. У подрібненому або тиску вигляді (можна просто розжувати) накладають на уражені ділянки шкіри при свербінні, екземі, кропивниці, лишаях, опіках, вуграх, при укусах комах.

Багато хто з нас стикався з тим, що поки везеш зелень з дачі, вона в’яне. Цього не станеться, якщо кріп, петрушку, цибулю загорнути в листя лопуха. Зелень залишиться свіжою, немов щойно з грядки.

Хімічний склад кореня лопуха:

У коренях цієї рослини було виявлено до 45% полісахариду інуліну, приблизно 12,34% протеїнів і до 0,17% ефірної олії. У ньому також знайшли жироподібні речовини, стеаринову і пальмітинову кислоти, білкові, дубильні і гіркі речовини, ситостерин, слиз, смолисті і інші речовини. Корінь лопуха багатий ще мінералами і вітамінами: тут є мідь, стронцій, олово, цинк, титан, кремній, залізо, марганець, бор і ванадій, а також вітаміни А, Р, С, Е, групи В.

У наш час корінь реп’яха визнана офіційною лікарською сировиною, яке рекомендується як відмінне сечогінний засіб.

Лопух широко використовується в народній медицині, так як він має протизапальну, кровоочисний, дезінфікуючий, потогінний, жовчогінну, сечогінну, жарознижувальну, вітрогінну свойства.Усілівает антитоксичну функцію печінки.

Застосовується лопух при ревматизмі, подагрі, сечокам’яній хворобі, шлунково-кишкових захворюваннях, виразці шлунка, запорах, аденомі передміхурової залози, укусах отруйних комах і змій, крововиливах, набряках, Лопух має властивість очищати організм від токсинів при алкоголізмі, наркоманії, при отруєннях токсичними речовинами , при похмільного синдрому, алкогольному абстинентному синдромі; порушення жирового, вуглеводного і водно-мінерального обмінів; при захворюваннях опорно-рухового апарату; при фурункульозі, гнійних ранах, опіках, алергічних захворюваннях шкіри; при інфекційних захворюваннях, що супроводжуються лихоманкою, як пролонгованої жарознижуючого; в ході багаторазових досліджень японські вчені визначили цитостатические властивості кореня реп’яха, тобто він здатний затримувати ріст злоякісних утворень.

Крім того, екстракт лопуха вважається відмінним протизапальну, кровоочисним і протидіабетичні засобом. Він покращує лейкоцитарний склад крові, стимулює утворення необхідних ферментів підшлункової залози і запобігає відкладенню солей.

Зовнішньо – при опіках, ранах, випаданні волосся (облисіння), захворюваннях порожнини рота і горла.Лопух здавна застосовували для краси, зростання і зміцнення волосся, для лікування шкіри голови.

При гастриті і виразковій хворобі дуже добре змішати в рівних частинах екстракт лопуха і з екстрактом звіробою.

Відмінний ефект при застуді надає склад: екстракт Подорожника, екстракт Череди і екстракт лопуха в однакових пропорціях.

При цукровому діабеті добре поєднувати екстракт лопуха, екстракт чорниці, екстракт льону.

Екзема, нейродерміт, вугрі, свербіж шкіри: приймати екстракт лопуха всередину 1-1,5 місяців і одночасно робити примочки.

При випаданні волосся, ослаблених пасмах, для лікування шкіри голови, для росту і зміцнення волосвтірать в чисту, вологу шкіру голови екстракт лопуха в розведенні з «Гель життя 36 +» (або додавати в шампунь) протягом декількох місяців. Додатково 3 рази в день приймати всередину по 7-10 крапель.

Кращі медоносні трави і дерева высеиваемые для бджіл

Щоб мати гарну віддачу від розведення бджіл, потрібні не тільки комахи. Якщо біля пасіки не буде медоносів, то вона скоро стане збитковою. Але і в такому випадку можна поправити ситуацію, засіяти медоносними травами свій або довколишній ділянку. А для цього треба знати, які основні медоносні рослини поширені в нашій країні і коли вони цвітуть? Про це й поговоримо далі в статті!

Медоносів існує дуже багато. У статті нижче наведено список найбільш поширених медоносних трав, дерев і кущів. Також наведена таблиця яка ілюструє періоди цвітіння рослин і таблиця, в якій показано, скільки меду можна зібрати з 1 гектара таких насаджень.

  • 1 Дерева і кущі
  • 2 Трави та квіти
  • 3 Медоносні сільськогосподарські рослини
  • 4 Спеціально высеиваемые медоноси
  • 5 Фотогалерея
  • 6 Відео «Медоносні дерева, кущі та інші рослини»

Дерева і кущі

Фото
Назва
Опис

Вишня
Зростає практично в кожному саду. У чистому вигляді насаджень не є. Поширена по всій країні дуже добре. Відноситься до садовим рослинам. Цвіте переважно на початку першої половини травня. Медозбір становить приблизно 30 кг/га.

Груша
Також є садовим рослиною. Хороший пыльценос і медонос. Цвіте переважно в травні. Продуктивність відносно невелика і знаходиться в межах 10 кг/га.

Верба
Вважається одним з найбільш поширених медоносів. Деякі види ростуть дерева, інші ростуть чагарником. До дерев належить верба біла і ламка, а верба козяча і гостролистого можуть виростати як кущем, так і деревом. Решта – верба попеляста, трехтычинковая та вухата – чагарники. Ці медоносні рослини добре облюбували вологі місця навколо або поблизу водойм. Відносяться до раннецветущим весняним рослинам. Продуктивність дуже різноманітна і коливається від 10 кг до 150 кг з гектара насаджень.

Калина
Відноситься до дикорастущим чагарниках. У рідкісних випадках може виростати у вигляді невеликого дерева. Невибаглива до кліматичних умов і широко поширена в нашій країні. З початком червня з’являються перші квіти. Продуктивність знаходиться в межах 20 кг з 1 га

Крушина ламка
Може рости як кущ-медонос, так і у вигляді невеликого деревця. Повсюдно поширений в Росії. Цвісти починає з початком літа і продовжує до його кінця. З 1 га можна зібрати до 35 кг чудового меду.

Ліщина звичайна
Медоносом її назвати важко, так як виділяє дуже мало нектару. Починає цвісти на початку весни, коли ще не розтанув весь сніг. Є відмінним пыльценосом. Завдяки їй бджоли активно поповнюють свої запаси навесні.

Липа
Відмінний повсюдно поширений медонос. Цвітіння починається в липні. Медозбір дуже великий і може доходити до 1 т з 1 га чистих насаджень.

Малина лісова
Дуже цінний і лікувальний медонос країни. Дуже добре росте в лісах, особливо в просіках і зрубах. Цвітіння припадає на червень. З 1 га можна зібрати до 100 кг солодкого продукту.

Малина садова
Назва говорить сама за себе. Росте вона чагарником на присадибних ділянках або у вигляді спеціальних насаджень. Цвіте тривало, практично весь червень. Медозбір теж хороший і доходить до 200 кг/га.

Горобина
Являє собою невелике дерево. Росте практично всюди, як в лісі, так і в міських парках або на ділянках біля будинків. Цвісти починає з кінця весни і початок літа. Медозбір становить до 40 кілограмів з гектара.

Зливу
Садове дерево, що дає непоганий хабарів, більше 40 кг/га. Продуктивний період настає в травні і триває не більше 10 днів.

Смородина чорна
Зустрічається цей кущ практично на будь-якому присадибній ділянці. Цвітіння не тривалий і припадає на травень. Хабарів знаходиться в межах 50 кг/га.

Чебрець
Невеликий чагарник, що росте на диких і бідних ґрунтах. Дуже любить відкриті сонячні місця. Цвітіння припадає у другій половині літа. Виділяє досить багато нектару. Хабарів з гектара може доходити до 170-200 кг

Черемха
Різні види можуть рости як кущем, так і невеликим деревом. Зацвітає при нормальних умовах під кінець травня. Виділяє багато нектару і пилку. Медозбір становить близько 200 кг з гектара.

Чорниця
Невеликий кущ-медонос, що росте в хвойних і змішаних лісах. Період цвітіння припадає на кінець травня. При високій щільності насаджень можна зібрати до 80 кг з 1 га

Яблуня
Належить до садових деревах-медоносів. Продуктивний період припадає на травень-червень. Продуктивність низька, не більше 20 кг з 1 гектара.

Трави і квіти

Фото
Назва
Опис

Волошка лучна
Волошки – це багаторічні польові рослини. Цвітуть вони з червня по вересень. Продуктивність знаходиться в межах 110 кг з 1 гектара.

Конюшина біла
Належить до сімейства бобових. Любить рости на вологих ґрунтах. Період цвітіння – травень-червень. Хабарів доходить до 100 кілограм з га.

Кульбаба осіння
Виростає повсюдно. Іноді її плутають зі звичайним кульбаб. Цвітіння припадає на липень – початок вересня. Хабарів знаходиться в межах 80 кілограм/га.

Мати і мачуха
Її можна віднести до ранніх квітів медоносів. Продуктивність у неї невелика і знаходиться в межах 30 кілограм/га. Є дуже цінною, так як має безліч лікувальних властивостей і крім нектару виділяє пилок.

Медунка лікарська
Медоносні рослини даного типу відносяться також до ранніх. Цвітуть з квітня по травень. Ростуть виключно в хвойних і листяних лісах. Хабарів з різних причин коливається від 30 кг до 80 кілограм/га.

М’ята
Такі рослини-медоноси як м’ята люблять рости на вологих грунтах біля водойм, на болотистих місцевостях тощо Зацвітає м’ята з червня по вересень. Хабарів дуже хороший – 200 кг/га.

Ранник шишковидный
Також, як і м’ята любить вологий грунт, добре росте в тінистих місцях. Період активного цвітіння — червень-вересень. Хабарів при сприятливих умовах дуже великий і може доходити до 1,3 т/га.

Кульбаба лікарський
Вважається по праву одним з найпоширеніших рослин на планеті. Цвітіння припадає на початок червня. Медозбір невеликий, але досить тривалий, в середньому становить 50 кілограм/га.

Переліска благородна
Найбільш поширена в лісах. Цвіте ранньою весною після ліщини. Рясно виділяє пилок. Нектару виділяє мало. Приблизних даних про продуктивність не було знайдено.

Черноголовка звичайна
Велика любителька вологих грунтів. Росте повсюдно і цвіте з червня по вересень. Хабарів доходить до 120 кілограм/га.

Медоносні сільськогосподарські рослини

Фото
Назва
Опис

Гірчиця біла
Відноситься до невибагливим однорічним рослинам. Вирощується для худоби в якості корму. Медозбір становить близько 80 кг з 1 га

Гречка
Медоносні рослини даного виду вважаються одними з найцінніших медоносів. Висаджується на полях недалеко від лісових масивів. Цвітіння починається через півтора місяці після посіву. Медопродуктивність знаходиться в межах 100 кг / га, а в деяких випадках може бути більшою у цілих три рази.

Конюшина гібридний
По праву відноситься до найбільш цінним сільськогосподарським трав. Продуктивність одного га близько 80 кілограм.

Конюшина червоний
З цією рослиною справи йдуть досить цікаво. Щедрий медозбір з гектара червоного конюшини може дати 250 кг смачного меду. Але квіти рослини мають видовженими трубочками, що заважає бджолам зібрати весь нектар, тому нормою вважається збір не більше 20 кг меду з аналогічної площі.

Соняшник
Насадження соняшнику досить великі. Завдяки цьому практично непомітна його невелика медопродуктивність. Вона, залежно від сорту, коливається від 5 кг до 30 кілограм/га.

Ріпак
В нашій країні можна зустріти посіви озимого і ярого ріпаку. Продуктивність культури доходить до 90 кг/га. Ріпаковий мед швидко кристалізується і закисає, тому його переважно використовують в якості зимової підгодівлі.

Сераделла
Культурна рослина належать до сімейства бобових. Активно вирощується на супіщаних і піщаних грунтах. Хабарів доходить до 40 кг/га.

Спеціально высеиваемые медоноси

Наявність поблизу пасіки добрих медоносів – найголовніша вимога щодо підтримання високих медозборів.

Але що робити, коли поблизу медоносів практично немає? Тоді треба все брати в свої руки і звернути увагу на медоноси висівається спеціально для бджіл. Саме такі трави врятують ситуацію і допоможуть в рази збільшити медозбір. Причому можна засівати як окремий вид трави, так і їх суміші.

Фото
Назва
Опис

Буркун білий
Відноситься до дворічних медоносів з сімейства бобових. Може сіятися на самих бідних ґрунтах, але краще, щоб випадали часті і теплі дощі. Медопродуктивність доходить до 0,5 т/га.

Котовник
Трава може висіватися окремо, а може зустрічатися в природі як бур’яну. Належить до сімейства губоцвітих. Медозбір знаходиться в межах 100 кг з 1 гектара.

Мелісса
Друга назва – лимонна м’ята. Це багаторічна культурна трава, яка входить до сімейства губоцвітих. Має приємний лимонний запах. Хабарів доходить до 200 кг/га.

Мордовник
Стійка до засух рослина, що належить до складноцвітих. Примітною є висока стійкість до посух. Його продуктивність просто вражає і доходить до 1 т/га.

Огіркова трава
Належить до бурачниковым. Трава володіє сильним запахом свіжих огірків, звідси і її назва. Медопродуктивність одного га доходить до 0,8 т.

Синяк
Також, як і огіркова трава належить до сімейства бурачникових. Любить рости в посушливих місцях. Продуктивність одного гектара посіву доходить до 0,5 т меду.

Фацелія
Належить до водолистниковым. Для росту і рясного цвітіння потрібно висаджувати на добре удобрених грунтах. Медозбір знаходиться в межах 400 кг з 1 га

Фотогалерея

Відео «Медоносні дерева, кущі та інші рослини»

У наступному відео пропонуємо дізнатися, які існують медоноси і подивитися, як вони виглядають.

Підвищуємо врожайність: медоносні рослини, таблиця цвітіння

Для правильної організації садівництва важливий кожен нюанс. Саме бджоли відіграють не останню роль у природному ланцюжку природного функціонування саду. Ці маленькі трудяжки запилюють рослини, що сприяє підвищенню врожайності. Не важливо, тримайте ви пасіку чи ні, висаджуйте в саду медоносні рослини і насолоджуйтеся хорошим урожаєм.

А, якщо ви задумалися про власній пасіці, то без цих рослин просто не обійтися. Так які ж культури залучать бджіл в ваш сад? На що звертати увагу при виборі рослин?

Біля одних рослин в період цвітіння постійно рояться бджоли, в той час як інші культури і зовсім обділені їхньою увагою. Вся справа в тому, що перші відносяться до так званим «медоносів». Саме вони виробляють сировину, необхідну комахою для переробки. З нектару і пилку виходять в кінцевому підсумку мед, прополіс, перга і інші популярні продукти бджільництва. Чим же ще відрізняються ті самі культури, які залучають бджіл?

Що потрібно знати про медоносних рослинах

• Медоносні рослини мають виражений солодкуватий аромат. Так вони звертають на себе увагу крилатих «розвідниць», які постійно перебувають у пошуку нових масивів. А, занадто різкі терпкі запахи їх, навпаки, відштовхують. Особливо це стосується кольорів з великим вмістом ефірних масел.

• Має значення також кількість сировини. Чим вище його вироблення, тим рясніше вийде в підсумку хабарів (збір). Але важливо враховувати, що на продуктивність великий вплив мають кліматичні умови.

• Цікаво, що колірна гамма теж грає роль (хоч і другорядну). Помічено, що комахи не сідають на квіти червоних відтінків.

• А ось токсичність в даному випадку значення не має. Серед медоносів зустрічаються як лікарські рослини, так і отруйні. Ось і всі основні відмінності, якими характеризуються медоносні культури. Тепер, знаючи ці особливості, можна скласти списки рослин з найвищим потенціалом хабар.

Найбагатші на нектар і пилок дерева медоноси

1. Липа. Цінний медонос з рекордними показниками. З одного гектара насаджень можна отримати до 1 тонни меду. Але є один мінус: дерево чутливо до зміни погоди. Відкриті нектарники страждають від сильного вітру, рясних опадів, посухи.

2. Біла акація. Варто зауважити, що жовта акація теж є медоносом, але саме біла відрізняється хорошою продуктивністю. Її показники варіюються від 300 до 600 кг/га. Акацієвий мед світлий і прозорий, довго не кристалізується, що не гірчить.

3. Клен. Розглядаючи дерева медоноси, не можна обійти увагою клен. Зокрема найбагатшими на нектар і пилок вважаються наступні види: рівнинний, мелколістний, гостролистий, татарський. Від них можна чекати від 100 до 250 кг меду з одного гектара.

Цінні медоносні чагарники

1. Малина. Взагалі, багато плодово-ягідні чагарники медоноси мають непогану продуктивність. Але у малини показники виявляються вищими, ніж, наприклад, у смородини або агрусу. З садових сортів можна зібрати до 215 кг/га, з диких – 100-150 кг/га.

2. Барбарис. Багаторічний чагарник, відомий декоративними властивостями. Всі його види вважаються відмінними постачальниками сировини для комах. Медозбір з одного гектара – понад 100 кг.

3. Ліщина. В основному ліщина відома завдяки плодам (горіх фундук). А адже це ще й один з найбільш ранніх медоносів. Чагарник практично не виробляє сировини безпосередньо для меду, зате дає велику кількість цінної перги.

Кращі квіти медоноси

1. Іван-чай. По праву займає лідируючі позиції серед трав’янистих рослин, які мають потенційно високою продуктивністю. Один гектар іван-чаю дає в перспективі від 350 до 600 кг дуже солодкого і ароматного меду. А в сприятливі періоди ця цифра збільшується до 900-1000 кг.

2. Буркун білий і жовтий. Ще два рослини, які користуються попитом у бджолярів. Нерідко практикується комбінація білого і жовтого буркуну за такою схемою: однорічні квіти медоноси висівають в серпні і вересня, дворічні – навесні або раннім літом. Це дозволяє збільшити стандартну для цих квітів продуктивність (200 кг/га) до 500 кг з одного гектара.

3. Фацелія. Вона має цілий ряд незаперечних переваг: тривале цвітіння (30-45 днів), невибагливість, морозостійкість, здатність пригнічувати бур’яни. При сприятливих умовах з одного гектара вдається зібрати до 500 кг світлого солодкого меду, при несприятливих – до 150 кг.

Хіти продажу в магазині

Про автора

admin administrator