Можна садити часник у сиру землю восени

Авторadmin

Можна садити часник у сиру землю восени

Зміст:

Правила посадки часнику восени під зиму: коли і як правильно садити, догляд

Часник – гострий і ароматний овоч, який використовують в їжу в свіжому вигляді і для консервації. Вирощувати цю культуру можна як підзимові, так і весняним способом. Дізнайтеся, як проводити посадку часнику восени під зиму, який сорт для цього вибрати, як підготувати землю і багато іншого.

У середній смузі цей час настає з 20-х чисел вересня і триває до середини жовтня. Краще вибрати дні, коли вже не передбачається особливого тепла, але очікуються перші осінні нічні заморозки. Щороку ці дні можуть наступати не в один і той же час, тому городні роботи по висадці озимого часнику треба коригувати.

У Підмосков`ї садити культуру потрібно приблизно в ті ж самі терміни, що й у середній смузі, на Уралі висаджувати часник необхідно раніше, в південних областях РФ розміщувати на грядках зубки можна навіть в листопаді.

Взагалі посадка часнику під зиму повинна бути пов`язана з погодними умовами – якщо очікується тепла осінь, то це можна зробити пізніше стандартних термінів, якщо холодна – то навпаки. Особливо обережним потрібно бути при посадці цього овоча під зиму в Сибіру – краще зробити це раніше, поки не встановилися морози, ніж ризикувати посадковим матеріалом, а потім переживати, що він померзне. Садити часник в цьому регіоні потрібно, починаючи з другої половини вересня і закінчуючи першим тижнем жовтня, а потім накрити посадки покривним матеріалом.

Після яких культур можна садити: вибір місця

Один з найбільш важливих і відповідальних етапів в агротехніці вирощування цієї культури – це посадка часнику восени. Важливо вибрати йому найкраще місце. Культура ця любить легку родючу (бажано супіщану), повітро-і влагопроніцаемая грунт. Її реакція повинна бути нейтральною, кислий грунт часнику не подобається.

Місце під грядки повинно бути рівним, добре висвітлюватися сонцем. Однак воно не повинно знаходитися в низині з близько відповідними до рослин грунтовими водами і таким, на якому застоюється вода – в мокрій землі протягом зими коріння рослин можуть загнити, а в вегетаційний період зайва волога спровокує зростання зеленной маси, а не цибулин. Не варто вибирати місце під часникові насадження, розташоване біля господарських будівель з тваринами або птахом, щоб вони не змогли зашкодити їх.

Краща ділянка під озимий часник на домашніх присадибних грядках – розміщений біля паркану з південного боку. Огорожа захистить посадки від холодного вітру, а в малосніжні зими затримає сніг на землі. Якщо ж ділянка знаходиться на відкритому місці, то на випадок малосніжною зими треба запастися хорошим покривним матеріалом:

  • сухим листом;
  • торфом;
  • ялиновим гіллям;
  • тирсою.

Вкривати грядки потрібно тільки перед самими морозами, а не незабаром після висадки зубків, щоб вони не проросли під «теплою ковдрою». Шар укривного матеріалу потрібно робити тим більше, чим холодніше в вашому регіоні.

Кращі попередники для часнику – всі гарбузові, пасльонові, бобові з недовгим періодом вегетації. Прибрати їх з місця зростання, призначеного для часнику, потрібно як мінімум за місяць до його посадки, щоб після їх збору грунт змогла відновитися. З тієї ж причини садити часник після картоплі можна тільки лише, якщо він належить до ранніх або середньоранніх сортів.

А ось після моркви та інших осінніх коренеплодів часничок краще не висаджувати – так як їх збирають пізно, земля до моменту посадки ще не встигне відновити свої ресурси. На одне і те ж місце висаджувати культуру можна тільки через 3 роки, так само як і розташовувати її там, де ріс її родич – цибуля.

підготовка грядки

Підготовці грядки під озимий часник потрібно приділити не менше уваги, ніж вибору місця, де буде рости культура. Адже від структури, складу грунту залежить те, якої якості буде отриманий урожай. Підготовку грядки для посадки часнику під зиму починають ще за 3-4 тижні до дати передбачуваної висадки. Спочатку з них прибирають все рослинні залишки, потім перекопують грунт, розрівнюють її і вносять добрива:

  1. За площею 1 м2 суглинків розподіляють по 1 ст. л. нітрофоски, суперфосфату, по 1 склянці доломітового борошна. Або вносять органіку – по 1 відру перегною або компосту, 2 ст. золи.
  2. В піщані вносять те ж саме, але додають ще по 1 відру торфу.
  3. Глини також облагороджують торфом, вносячи на кожен м2 по 1 відру цього добрива.

За правилами посадки, свіжий гній не використовують – він призводить до того, що часник починає хворіти, сильніше уражується шкідниками. На готової грядці обробляють землю перед посадкою дезинфікуючим розчином мідного купоросу. Для цього у відрі води розчиняють 50 г цієї речовини. Отриманим розчином проливають всю грунт, а потім накривають її плівкою.

Вибір сорту і підготовка часнику до посадки

Для посадки під зиму годиться часник тільки озимих сортів. Відрізнити його від ярого часнику досить легко – у нього великі однорідні зубки, розташовані навколо стрілки в 1 ряд. Цей часник – стрелкующийся, він викидає стрілку, на якому зріють маленькі бульбочки (їх теж можна восени висадити на грядки).

Вибирати сорт часнику потрібно такий, щоб підходив до ваших кліматичних умов. Наприклад, хорошою зимостійкістю відрізняються сорти селекції України:

  1. Український білий – дає головки масою 50-140 г, з числом зубків в них – від 4 до 12 шт. Стрілець не дає, але добре зберігається.
  2. Спас – головки 60-100 г по 7-9 зубків в кожній. Сорт високоурожаен, несприйнятливий до фузаріозу і нематоди, чудово зберігається.
  3. Любаша – сорт добре переносить холоду, літню спеку. Середня вага головки – 70-100 г, число зубків – 7 шт. Урожай зберігається до 10 місяців, не втрачаючи за час зберігання зовнішній вигляд і якість.
  4. Фіолетовий харківський – головки вагою 30-60 г, з числом зубків не більше 6 шт.

Непогані також сорти російської, радянської та голландської селекції: Ювілейний 07 і Ювілейний Грибовський, Надійний, Скіф, Гарпек, Комсомолець, Мессідор. Вони відрізняються гострим і півострів смаком, стійкістю до основних часниковим захворювань, відмінною врожайністю, чудовою лежкостью.

Готують часник до посадки під зиму, перебираючи його і вибраковивая хворі, неякісні, занадто дрібні і з поверхневими травмами зубки. Здорові зубки для дезінфекції на 2 ч замочують у розчинах:

  • зольному (0,4 кг золи на 2 л гарячої води, відстоюють 30 хв.);
  • марганцівки (темно-рожевому);
  • сольовому (3 ст. л. на 5 л теплої води);
  • мідного купоросу (1 ч. л. на відро води);
  • препарату «Фітоспорін-М».

Після просушування вони готові до посадки.

Технологія посадки часнику під зиму

На відведених під культуру і підготовлених грядках роблять довгі канавки глибиною 15-20 см – саме на таку глибину необхідно садити часник на зиму. Дистанцію між часниковими рядками залишають в 25-30 см. На дно канавок насипають невеликий шар піску – це знизить ризик загнивання корінців в грунті взимку.

На якій відстані потрібно садити зубки, залежить від їх величини. Між великими потрібно витримувати відстань в 8-10 см, між тими, що менше – досить 5-7 см. Якщо ж посадка часнику під зиму виконується бульбочками, використовують іншу схему: в рядах між ними залишають 2 см, в міжряддях – 10 см. заглиблюють невеликий часничок на 3 см в землю. Влітку з них виростуть круглі однозубкових цибулини, які можна буде використовувати для посадки озимого часнику восени.

Мають посадковий матеріал завжди вертикально, донцями вниз, а не просто кладуть в землю. Після закладення в грунт зубків бульбочок, їх прикривають землею і зверху присипають невеликим шаром торфу або тирси (не товще 2-х см). Поливати тільки що посаджений часник не потрібно.

Догляд після посадки

Навесні, як тільки настане тепло, з грядок знімають покривний матеріал або мульчу, щоб проростки швидше пробилися нагору. Перший раз поливають часник, як тільки просохне земля і поки він нарощує зелену масу, води не шкодують. Коли ж головки почнуть дозрівати, полив скорочують, а якщо стоїть дощова погода, то припиняють зовсім. Після кожного поливу землю рихлять, просапуючи заодно і бур`яни. Робити це потрібно обережно, щоб не заподіяти шкоди формується голівках і коріння. Щоб скоротити число поливів і прополок можна замульчувати підріс часник сіном, соломою, тирсою листяних порід дерев.

Підгодовувати рослини потрібно спочатку добривами, що містять N, а потім Р і К. Можна використовувати як готові мінеральні суміші, так і органіку, на яку часник відгукується дуже добре. З мінеральних добрив застосовуйте селітру (20 г на відро води), з органічних добрив – настій свіжого гною (1 до 10). Удобрювати починайте, як тільки зелені паростки досягли висоти приблизно 10 см. Через місяць проведіть ще одну підгодівлю – на цей раз полийте рослини зольним розчином (200 г золи на відро води).

Коли рослини викинуть стрілки, обламайте їх, не чекаючи, поки вони огрубеют. Це дозволяє отримати більші головки і прискорити терміни їх дозрівання. Залиште стрілки тільки в тому випадку, якщо потрібно отримати бульбочки, щоб освіжити сорт.

Забирають часник в липні. Збирають його в суху і сонячну погоду, після того як у нього пожовтіє і поляже бадилля. Головки у зрілого часнику повинні бути повністю сформованими, з щільно прилягає до них сухий лускою. Чи не перетримуйте часник на грядках – переспілі головки будуть розпадатися на зубки.

Щоб головки краще виймались з землі, їх обережно підкопують лопатою або вилами, а потім беруть за стебло і виймають із землі. Потім урожай розкладають на грядках на 4-5 днів для досушування, якщо стоїть сонячна погода, а якщо намічається дощ – то розкладають його для просушування під навісом. Потім у сухого часнику вкорочують стебло до 5 см і обрізають корінці. Зберігають його в сухому і прохолодному місці. Залишають на зберігання тільки повністю стиглі, сухі, цілі, без пошкоджень і хвороб головки. Весь інший часник використовують в їжу.

Посадити і виростити озимий часник на грядках під силу будь-якому городникові. Потрібно тільки враховувати деякі обов`язкові правила його агротехніки і дотримуватися їх, а часник віддячить за турботу урожаєм чудових головок.

Секрети та основні правила посадки цибулі та часнику восени

Про те, що овоч цибулю та овоч часник можна висаджувати не лише навесні, знає кожен городник, але не всі користуються методикою висаджування цих рослин восени. Вся проблема в тому, що багато хто не розуміє, і не до кінця усвідомлює всі переваги такої посадки цибулі та часнику під зиму, тому слід почати з головних плюсів висадки під зиму.

Переваги посадки цибулі та часнику під зиму

  1. Хороший і якісний урожай. При посадці восени, як цибуля, так і часник добре народить наступного сезону, так як посадковий матеріал зовсім не боїться не тільки заморозків, але і морозів, якщо дотримуватися технології посадки. Натомість наступний сезон розпочнеться з гарного врожаю цих цибулинних рослин.
  2. Для успішного зростання не потрібна висока температура повітря. Говорити про те, що цибулинні є теплолюбними і не можуть без тепла – не можна, оскільки комфортна вегетація відбувається за показниками від +10 до +18. Якщо температурні показники інші, то спостерігається псування врожаю та гальмування у зростанні.
  3. Висаджування дуже дрібного калібру. Посадковий матеріал для посадки під зиму може бути найрізноманітнішим, допускається навіть дуже дрібний, адже ймовірність, що він успішно перезимує, зводиться до мінімуму, а так у землі він однозначно не загине, а порадує відмінним урожаєм.
  4. Комфортні умови ранньою весною. Цибуля і часник успішно зростає навесні, тому що рівень вологості ґрунту досить високий, і абсолютно вистачає, щоб рослини одними з перших проклюнулися на ділянці. Головний плюс у тому, що ви особливо не берете участі у весняних роботах, а насолоджуєтеся швидкими та стабільними сходами.
  5. Ранній урожай. Однією з головних цілей городників при посадці – це отримання раннього врожаю. Експерти впевнені, що завдяки посадці цибулі та часнику під зиму можна розраховувати на прискорення вегетації в середньому на 20 днів.
  6. Значне зменшення кількості хвороб та шкідників. Вищевикладені плюси – це, безумовно, добре, але найбільше тішить те, що наявність хвороб та шкідників – мінімальні, тому врожай максимально цілий і без явних вад.

Висаджувати цибулю та часник на зиму, а також правильно вибрати потрібний сорт, слід правильно, щоб усі згадані переваги дійсно були в повному обсязі.

Як правильно вибрати посадковий матеріал для посадки восени?

Посадковий матеріал – це те, що є основою успішного врожаю. Якщо говорити про цибулю, то висаджують не великі цибулини, а помірного чи дрібного розміру. Прийнято садити цибулю-сіянку, яка якраз для цих цілей і пристосована.

Що стосується часнику, то тут все навпаки, потрібно висаджувати максимально великі зубці, щоб результат був ще кращим, адже при дрібній посадці врожай буде не кращим. Також варто пам’ятати, що часник швидко вироджується, і кожні чотири роки візьміть за правило оновлювати посадковий матеріал. Для цього слід висаджувати часник, що складається з одного зубця, зовні навіть може нагадати цибулю. При посадці великого однозубчастого часнику збір буде повноцінних багатозубчастих головок великого розміру.

Як цибуля, так і часник повинні бути високої якості, адже пошкоджений або пророслий посадковий матеріал, не дасть того високого врожаю, на який ви розраховуєте. Млявий, пригнічений матеріал краще відразу залишити на їжу, а для посадки цибулі та часнику під зиму заздалегідь підготуйте першокласні цибулини.

Які сорти цибулі та часнику краще висаджувати під зиму?

Одним із найпоширеніших питань, що виникають у городників, є проблема вибору відповідного сорту цибулі та часнику, щоб отримати максимальний урожай. З кожним роком селекціонери виводять різні сорти, тому тільки за конкретними назвами орієнтуватися – не варто, але пам’ятайте, що сорти мають бути короткого дня, адже тільки так можливий успіх. Також звертайте увагу на позначку «не стрілкується», тому що для цього типу вирощування – це основа. З цибулі можна виділити сорти Радар, Еллан, Одиновець, Арзамаський та ін. З часником простіше – він має бути озимим.

Коли посадити цибулю та часник під зиму?

Тимчасові рамки посадки цибулі та часнику під зиму не чіткі, тому що необхідно враховувати погодні умови, але все ж таки є якийсь орієнтир, який «ходить» у народі, і досвідчені експерти рекомендують дотримуватися саме їх. Так, цибулю слід висаджувати у другій половині жовтня та до 5 листопада включно, якщо погодні умови дозволяють. Часник рекомендують висадити раніше, починаючи з другої половини вересня до свята Покрови включно, що відзначають 14 жовтня. А якщо спиратися на місячний календар 2018 року, то найкраще садити цибулю з 13 по 14 вересня, а ось часник – 20 вересня.

Підготовка ділянки для посадки цибулі та часнику під зиму

Не можна висаджувати цибулю чи часник у звичайну землю без підготовчих робіт. Для того, щоб рослина максимально вдало взялася, зберігалася всю зиму і раніше почала сходити, і радувати високим урожаєм, ґрунт рекомендують за 10 днів до посадки підготувати. Для цього вам знадобиться не лише якісно розпушити ґрунт, але ще й удобрити, а також знезаразити. Пам’ятайте, що удобрювати восени землю найкраще органікою, тому використовуйте гній, що перепрів, або компост. А як знезаражуючий засіб можна використовувати Фітоспорин, який обов’язково у кожного городника знайдеться в господарстві. Класичне дозування становить столову ложку маточного розчину на відро води. Таким розчином слід рясно полити ділянку на етапі підготовки. Перед самою висадкою також слід ґрунт розпушити, і при необхідності прибрати всі бур’яни.

Обробка посадкового матеріалу перед висадкою

Для зменшення ризику псування, загнивання та не сходів, рекомендовано на півгодини перед посадкою цибулі та часнику під зиму, замочувати цибулини у знезаражувальній речовині. Для цих цілей можна використовувати як Фітоспорин, так і звичайну марганцівку. Нехтувати зовсім подібними заходами – не варто, тому що результат може вас розчарувати.

Особливості та секрети вдалої посадки цибулі та часнику під зиму

Підготовлені цибулини та зубці, слід занурювати в землю на конкретну глибину. Для цього слід правильно розрахувати відстань та ступінь занурення у ґрунт. Якщо йдеться про цибулю, то постарайтеся визначити діаметр середньої цибулини і помножити її на два – це стане оптимальною глибиною для посадки цибулі на зиму. В середньому глибина не повинна перевищувати 5 см. Часник можна висаджувати навіть трохи глибше – до 7-10 см, залежно від ґрунту, адже у пісок слід занурювати набагато глибше.

Якщо у вас не вийшло якісно удобрити ґрунт на підготовчому етапі, то не засмучуйтеся, тому що можна надолужити втрачене під час посадки. Вам потрібно буде органікою присипати борозни, наприклад компостом або гноєм, що перепрів. Якщо грунт і так добре підгодований, то задовольнятися краще за звичайну садову землю. Не забудьте про мульчу, адже саме вона стає відмінним дахом для зимівлі та незамінним джерелом вологи та корисних речовин навесні. Головне зробити все як належить: мульчу вибираєте на власний розсуд, але товщина захисного шару повинна становити не менше п’яти сантиметрів.

Посадка цибулі та часнику під зиму – це мудре рішення, яке обов’язково віддасться добрим урожаєм.

Посадка часнику восени під зиму: коли садити, терміни, догляд

Часник – дуже корисний продукт. Його щоденне вживання у невеликих кількостях благотворно впливає на підвищення захисних функцій організму. Тому багато дачників із задоволенням вирощують його на своїх грядках.

Про те, як правильно вибрати часник озимого для посадки, підготувати грядку і висадити восени під зиму, читайте в цій статті.

Вибираємо бажаний сорт

Види озимого часнику між собою відрізняються розміром головки, кількістю зубків, лежкістю, смаком і навіть ароматом. Можна вибрати сорт із гарною лежкістю, бажаним розміром цибулини або кількістю зубків.

НазваХарактеристикаФото
Алькор середньостиглийЗ гострим смаком та високою врожайністю. Якість: морозостійкість, щільна головка, до 5 зубків, не більше 35 г. Добре зберігається.
Білоруський ранньостиглийВеликий (50-80 г), гострий, з гарною зимостійкістю та лежкістю. Стійкий до захворювань. До 8 зубків.
Грибовський ювілейний середньостиглийМорозостійкий сорт із плоскоокруглою цибулею до 40 г. Якості: посухо- та хворобостійкість. У цибулини до 10 зубків.
Любаша середньостиглийВисоковрожайний сорт з відмінною зимостійкістю та стійкістю до посухи та фузаріозу. Велика цибулина (до 120 г). Добре зберігається.
Вітрило середньостиглийСорт вважають невеликим (30-50 г), високоврожайним. Шкідники та хвороби: стеблова нематода, пероноспороз, бактеріальна гнилизна.
Підмосковний середньостиглийВідмінна морозо- та хворобостійкість, середня головка (60 г), добре зберігається.
Врятував середньостиглийВеликий сорт (100 г), що поєднує такі якості, як зимостійкість, відмінна лежкість, хворобостійкість.

Холодний клімат Скандинавського регіону – серйозне випробування будь-яких зимуючих культур. Часник не є винятком.

При висадженні зубів восени необхідно підбирати спеціальні районовані сорти. Селекціонери вивели безліч різновидів часнику, які адаптовані до кліматичних особливостей конкретного регіону.

Дачникам Скандинавії варто звернути увагу на такі різновиди: Алькор, Спас, Надійний, Скіф, Грибовський Ювілейний, Новоскандинавський 1, Любаша, Софіївський, Скандинавський.

НА ЗАМІТКУ. Якщо ви вперше займаєтеся висаджуванням часнику восени, то посадковий матеріал купіть у спеціалізованому магазині.

Любителям працюватиме за місячним календарем: у 2021 році сприятливими будуть дні з 11 по 15 та з 24 по 26 жовтня.

Часникові стрілки вживаються для харчування

Коли не варто садити часник

Рано посаджений озимий часник обов’язково проросте. Це різко знижує зимостійкість та ставить під удар весь майбутній урожай. Якщо ж, навпаки, запізнитися із посадкою, то рослина не встигне розвинути кореневу систему. В цьому випадку навесні ви виявите зовсім порожні грядки.

Після чого можна садити озимий часник: добрі і погані попередники

Дотримання сівозміни (тобто чергування культур на городі в часі та у просторі) є найважливішою умовою для отримання гарного врожаю будь-якої овочевої культури. Тому питання: «Після чого (тобто після яких культур) краще садити озимий часник у відкритому грунті під зиму?» Завжди буде актуальним.

  • Найкращі попередники для посадки озимого часник: огірки, бобові культури (горох, квасоля та ін.), кабачки, баштанні (наприклад, гарбуз), патисони, рання білокачанна капуста, сидерати (за винятком вівса, ячменю).
  • Відносно нейтральні, але не дуже хороші попередники: баклажани, кукурудза, помідори, середньо-і пізньостигла білокачанна капуста, перець, цибуля, буряк.
  • Погані попередники для зимового часнику: морква, редиска, картопля, пряні трави, цибуля, сам часник.

Недотримання правильного чергування культур на ділянці може призвести до виснаження ґрунту, накопичення збудників захворювань та личинок шкідників у ґрунті.

Зверніть увагу! Садити зимовий часник на тому самому місці, де він ріс, можна тільки через 3-4 роки, не раніше.

Строки посадки часнику восени в Скандинавії.

Садити зимовий часник у Скандинавії рекомендується на початку осені. Попередньо наприкінці липня забирається попередня культура. Це можуть бути помідори, огірки, кабачки чи гарбуз. Не можна садити часник на території, де зростала картопля, бо є ймовірність зараження культури фузаріозом. Якщо раніше на ділянці ріс часник, то другого року його садити не слід. Не садиться він і там, де зростала цибуля, бо ці культури мають спільних шкідників.

Посадка озимини ведеться за 45 днів до перших морозів. З початку заморозків у нього вже розвиваються коріння завдовжки 12 см. Наземна частина ще відсутня. Оптимальний термін посадки – кінець вересня, початок жовтня.

Увага! Необхідно підбирати час висадки з таким обліком, щоб із землі не проклюнулися паростки.

Занадто пізня посадка також нашкодить часниковій плантації. При сприятливому розкладі часточки, що невкорінилися, просто пролежать у землі до приходу весни, а потім рушать у зріст. Але таке явище за умов Скандинавії малоймовірне. Найімовірніше, зубки загинуть від морозу.

І той, і інший часник можна садити як восени, так і навесні. Але вони відрізняються.

Часник садять на глибину трохи більше 20 див.

На якій відстані садити часник?

Об’єднаємо дані про глибину та відстань посадки в зручну таблицю:

МатеріалВідстань між борознами, смВідстань між цибулинами в рядку, смГлибина посадки, см
Картоплі10-155-82
Зубки20-2515-203-4

ВАЖЛИВО!

Якщо ви запізнилися з посадкою, збільшіть глибину посадки на 2-3 см з метою запобігання вимерзанню.

Посадковий матеріал вставляється в борозенки вручну, донцем униз і пальцями акуратно вдавлюють у землю. Зверху посипають ґрунт або мульчу рівним шаром. Якщо зима малосніжна, то грядки вкривають рослинними рештками, руберойдом чи поліетиленом. В умовах великої кількості снігових опадів ніякого покривного матеріалу не потрібно.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!

Картоплі дадуть наступного року однозубкову велику цибулину. Викопавши зубок наприкінці літа та підсушивши, восени його знову садять. На наступний рік виростає оновлений сорт із великою головкою.

Як садити озимий часник восени, розкаже корисне відео.

  • Озимий вид має один ряд великих зубчиків . У ярого різновиду кілька рядів з дрібнішими зубками, вони зменшуються ближче до центру.
  • Що стосується смакових особливостей, то озимий часник гостріший, а ярий — солодший.

До речі! Вважається, що ярий часник, посаджений навесні, краще і довше зберігається (але лише за дотримання оптимальних умов зберігання). Зате у зимового часнику більш висока врожайність (але він зберігається менше).

На малюнку нижче представлена ​​схема, що ілюструє чим відрізняється озимий часник від ярого:

Прості правила догляду за озимим часником

Мало знати, як правильно посадити зимовий часник, треба ще знати, як його доглядати!

Відхід починається у квітні. Як тільки з грядки зійде сніг, потрібно зняти 2 см мульчі. Це полегшить проростання пір’я. Чому не можна зняти всю мульчу? Мульчуючий матеріал захищає молоді паростки та сприяє збереженню тепла. Перший полив роблять у травні, коли від снігу залишаться одні спогади, і ґрунт, очевидно, потребуватиме вологи. Поливають сходи регулярно. Часник підгодовують тричі: після появи першої зелені вносять у рідкому вигляді сечовину або слабкий розчин пташиного посліду. Вдруге культура потребує розчину нітрофоски (2 ст. л. на 10 л води). Остання підживлення у червні складається із золи (склянка на відро води) або суперфосфату (2 ст. л. на 10 л води).

ВАЖЛИВО!

Перед внесенням добрив грядку необхідно зволожити, щоб уникнути хімічного опіку!

Влітку полив поступово скорочують. Якщо стрілки досягли 10 см, їх виламують, залишивши кілька штук визначення термінів дозрівання чи насіннєвого розмноження.

ПРИМІТКА!

Смажені стрілки зі сметаною вважаються делікатесом.

Часникову культуру регулярно розпушують протягом усього періоду вегетації.

Відстань посадки між цибулинами становить 15-20 див.

Підготовка ґрунту під посадку часнику восени в Скандинавії.

Перекопування землі йде вглиб, до 20 см. Одночасно до неї вносяться добрива: зола, крейда, перегній.

Для обробки ґрунту з метою знезараження застосовуються розчини:

  • купорос мідний;
  • суміш бордоська;
  • кислота борна у поєднанні з марганцівкою та мідним купоросом;
  • розчин марганцю підвищеної концентрації

Чорнозем допускається обробляти препаратами рослинного походження – це настої тисячолітника та календули. Після цього грядки покриваються плівкою досі посадки.

Свіжі статті для городників, садівників та квітникарів

Малина Брянська діва опис сорту фото відгуки

Малина геракл опис сорту фото відгуки догляд обрізка

Єжемаліна: догляд восени та підготовка до зими

Обрізка малини навесні як правильно її робити

Перед посадкою грунт удобрюють кінський гній у кількості 1 відра, який змішують з 1 склянкою вапна, попередньо погашеною, 1 столовою ложкою подвійного суперфосфату і 12 г нітрофоски. Все це поєднується. Розрахунок ведеться на 1 кв. м площі.

Правила збирання озимого часнику: прибираємо вчасно

Урожай цієї культури прибирають у середині літа. Хорошим порадником тут, як не дивно, є малина. Час, коли малина активно збирається в цибулі на варення, вважається найкращим для збирання часнику. Але щоб не помилитися, рекомендується орієнтуватися за стрілками. Як тільки стрілка розкривається, і показуються бульбашки, що розкрилися, а нижнє листя рослини пожовтіло – настав час збирання.

Часник прибирають у суху погоду!

Рослину акуратно підкопують вилами і легко виймають із ґрунту, намагаючись не пошкодити коріння. Весь урожай краще обтрусити від ґрунту та покласти сушитися у просторе крите місце.

Орієнтуючись на біодинамічне землеробство, для посіву часникових зубчиків вибирають дні, коли місяць додається.

У вересні 2021 р. це 1 число та період з 18 по 30 число.

У жовтні 2021 р. це 1 число та період з 17 по 31.

Несприятливі дні для посадки часнику у 2021 році

А ось у фазу повного місяця і на молодик овоч не садять.

У 2021 р. заборонено посадку 2, 17 вересня та 2, 16, 31 жовтня.

Які прикмети та повір’я є

У народі існує кілька прикмет, за якими визначають, що час займатися висадкою часникових зубиків.

Відповідно до них часник саджають, коли:

  • мерзлякувато стає рукам без рукавичок;
  • птахи на південь летять;
  • босоніж по землі ходити холодно;
  • випаде перший сніг;
  • під Покров день.

Коли краще садити часник: навесні чи восени

Існує два типи часникових головок: озимі та ярі. Перший варіант – це результат осінньої посадки зрілих зубців у ґрунт, які зимують у ньому та проростають навесні. Другий тип – це молоді рослини, які висаджують навесні. Досвідчені дачники та агрономи рекомендують висаджувати обидва типи, чергуючи різні покоління. Тоді овоч не вироджуватиметься і збереже свій приємний смак і аромат.

Як правило, ярий часник навесні вирощують на розсаду, а осінній – на їжу. Молодий урожай також можна вживати, але смак і аромат такого продукту відрізнятимуться від зрілого покоління.

Ароматний часник легко виростити на грядці

Тому комбінована висадка дає кілька переваг:

  • дозволяє весь рік мати на столі улюблену пряність;
  • захищає врожай від виродження та зниження продуктивності розсади;
  • дає 2 різні смакові ефекти овочів.

Для довідки! Істотної різниці у вирощуванні різних типів часнику немає, різні лише терміни посадки та результат праць городника.

Чим озимий часник відрізняється від ярого

Крім термінів посадки та вирощування є суттєва різниця між озимим та ярим часником. Весняний овоч – це молоде покоління рослини, яке має свої особливості плоду. Головки у ярого часнику великі, що складаються з безлічі невеликих зубчиків, хаотично розміщених у коробочці з м’якого лушпиння.

У таких цибулинах немає центрального стрижня. На смак весняний овоч «зліший», виражена трав’яниста нотка і їдка гострота, що підпікає мову. Ярий часник може викликати сльозовиділення при вдиханні парів соку. Таку спецію краще використовувати у свіжому вигляді та для маринування м’яса.

Наочна відмінність ярого та озимого часнику

Озимий часник – це друге та більше покоління. Його вирощують із зрілих зубчиків, тому в результаті оформляються щільні сухі голівки з великими пузатими часточками, зібраними навколо центрального стрижня. Розмір та кількість зубців залежить від сорту.

Такий часник менш соковитий і гострий, м’якше пряний, іноді з солодкими нотками. У кулінарії найбільше підходить для приготування гарячих страв, консервацій.

Корисно знати! Озимий овоч простіше висушити та зберегти на кілька років. Але професійні агрономи не радять постійно висаджувати старі зубчики, інакше врожай порідіє, голівки подрібнішають, втратить виражений смак та аромат.

На якій відстані садити культуру

Відстань між зубками на грядці не впливає на зимостійкість рослини, але теж дуже важлива.

Якщо посадка занадто часта, то головки вийдуть дрібними. Крім того, сусідні рослини забиратимуть одна в одну життєвий простір, конкуруватимуть за сонячне світло та харчування.

Якщо розмір вашої ділянки дозволяє, то залишайте між зубчиками відстань у 10-15 см. Так ви точно забезпечите кожній майбутній рослині нормальну кількість сонячного світла та поживних речовин у ґрунті.

На що звертати увагу при посадці часнику на Уралі

Урал славиться своїми холодними зимами, які можуть бути небезпечними навіть для такої морозостійкої рослини, як часник.

Тому дуже важливо дотримуватися правил посадки восени.

Посадковий матеріал має бути відповідним. Це означає, що треба підбирати районовані сорти для Уралу та Скандинавії. Підійдуть Назус, Грибовський, Вятський, Новоскандинавський, Аметист, Ювілейний, Спас, Єленовський, Гулівер, Любаша, Скіф, Башкирський 85, Софіївський, Лазурний, Добриня та ін.

Також слідкуйте за якістю посадкового матеріалу. Підбирайте цілі зубчики середнього розміру без зовнішніх пошкоджень та видимих ​​захворювань.

ВАЖЛИВО! У жодному разі не садіть на Уралі під зиму ярі сорти! Це груба помилка!

Не менш важливо правильно вибрати час для процедури. Потрібно стежити за прогнозом погоди. Рік на рік не доводиться, і осінь щоразу може бути різною.

Ще один фактор, що безпосередньо впливає на кількість і якість врожаю, – це ґрунт. Часник любить нейтральні та слабокислі ґрунти.

Земля має бути пухкою та родючою. Ідеальний варіант – супіщані ґрунти.

Також звертаємо увагу на попередників. Здавалося б, дрібниця. Але загалом це дуже важливий фактор.

Схеми посадки та площі харчування часнику

Найбільш поширеною схемою посадки часнику, особливо на великих площах є широкорядна (ширина міжрядь 45 см) або стрічкова дворядна (45 + 20) з відстанню між рядками 20 і широким міжряддям 45 см. На менших площах садять з шириною міжрядь 30 см, не більше її зменшують до 20 см, збільшуючи відстань між рослинами.

Схеми посадки:

У Польщі, наприклад, дуже поширена стрічкова чотирирядна схема посадки часнику з шириною широкого міжряддя 54, а вузьких 27 см, що дозволяє механізовано доглядати та збирати культуру. Рекомендують також малі посадки з шириною міжрядь 30-40 см,

Освітлення, поживний, водно-повітряний режими, які зумовлюють певний рівень урожаю, значною мірою залежать від площі живлення, що за певних схем посадки визначається правильно встановленою відстанню між рослинами в рядку і дорівнюватиме добутку ширини міжрядь на цю відстань. Зокрема, за найбільш поширеною широкорядною схемою вона становитиме 45 см помножену на певну відстань між рослинами в рядку.

Тут необхідно наголосити, що завдяки своїй морфології та фізіологічній природі часник займає порівняно невелику площу харчування, яка дорівнює приблизно від 90-100 до 360 см2.

При стабільному міжрядді, визначеному обраною схемою посадки, площа харчування змінюватиметься залежно від морфологічної природи часнику, зокрема, розміру зубка, отже, і рослини. Як правило, рослини ярих часників менше, а озимих більше, тому відстань у ряду між ярими буде меншою – 4-5 см, озимими – більше (6-10, можливо 12 см).

Оптимальною площею харчування можна вважати 315 кв. див. (Схема посадки 45×7 см). Збільшення площі харчування до 450 – 540 см2 за схемами посадки 45 х 10 і 45 х 12 см призводить до зменшення обсягу збирання врожаю з гектара (за рахунок зменшення кількості рослин на гектар), проте до незначного підвищення його товарності за рахунок збільшення кількості великих та середніх цибулин.

Зубки масою 2-3 г виявилися більш продуктивними з досить високою товарністю при варіанті з площею харчування 225 см2, де за широкого міжряддя (45 см) відстань між рослинами в грядці становила 5 см

На невеликих площах (присадибних ділянках) відстань між рядами можна зменшити до 25-30 см, зберігаючи оптимальну площу живлення за рахунок збільшення відстані між рослинами в ряду, зокрема за схемою 25 см х 12 см або 30 см х 10 см. В обох випадках отримаємо площу живлення для зубка масою 3-5 г, дуже наближену до оптимальної (315 см2).

Площа живлення залежить не тільки від розміру посадкового матеріалу, а й від родючості ґрунту, особливостей сорту. Зокрема на родючих ґрунтах за високої агротехніки її можна дещо зменшити. Для високорослих сортів, що розвивають велику масу, площу харчування слід збільшувати.

Загалом стрілкуючий озимий часник краще вирощувати широкорядним способом з відстанню між рядами 45 см і між рослинами в рядку:

  • великі зубки масою 6-9 м і більше слід розміщувати в ряду на відстані 8-10 см із площею живлення 45 х 8-10 см, що становить 360-450 кв. див.
  • для середніх зубків, масою 5 г 7 см (площа живлення 45 х 7 = 315 см2)
  • для дрібних, масою 3 г, – 5 см (площа живлення 45 х 5 = 225 см2)
  • для дуже дрібних, 1 – 1,5 м, – 3 см (площа живлення 45 х 3 – 135 см2)

Висадження часнику

На попередньо розробленій ділянці формуємо грядки. Для цього слід за допомогою палиці зробити неглибокі лунки (10-15 см) на дистанції 20 см один від одного. Основу заглиблень засипають крупнозерним піском (2-3 см) для захисту зубків від перегнивання.

Висадка часнику головками

Існує ще один метод посадки озимого часнику – головками.

Такий спосіб стане в нагоді, коли потрібно заощадити посівну площу і спростити догляд за культурою. З такого часникового “куща” можна отримати до 7 головок даного овочу.

Для посадки використовують найбільші головки, які перед самим посівом слід замочити на 15 хвилин у розчині солі (на відро – 3 столові ложки солі), а потім промити водою. Бажано внести у кожну лунку трохи перегною. Висаджують цибулини на глибину до 15 см, на відстані 20-30 см один від одного. Після посадки часник потребує рясного поливу (раз на 5 днів).

Догляд за часником восени, підготовка до зими на Уралі

Якогось спеціального догляду посаджений восени на Уралі часник не потребує.

Якщо ви все зробили правильно, то зубчики укоріняться до настання холодів, перезимують і з першими теплими днями підуть у зріст.

Суворі зими Уралу вимагають особливого підходу до укриття грядок.

По-перше, цією процедурою в жодному разі не можна нехтувати.

По-друге, спочатку замульчуйте грядку тирсою, а вже потім добре вкрийте зверху лапником, гілками, сухою травою і т.д.

Можна між мульчею та укриттям покласти агроволокно, якщо очікується особливо сувора зима.

Погано, якщо буде мало снігу. Адже сніг – це природне укриття. Якщо є така можливість, підсипте його побільше на грядку.

Що таке скандинавський спосіб посадки часнику

З недавніх пір у Скандинавії все популярнішим стає так званий «скандинавський метод» висадки часнику. Його суть у тому, що висаджуються не окремі зубчики, а закопуються цілі голівки часнику.

Отже, докладніше про метод.

Крок 1. На найбільш піднесеному місці городу треба викопати яму глибиною приблизно 2 багнет лопати.

Крок 2. На дно ями покладемо підстилку з лапника.

Крок 3. Зверху укладається мішечок із часниковими головками.

Крок 4. Мішечок накривається лапником.

Крок 5. Засипаємо ямку і щільно утрамбовуємо ґрунт.

Крок 6. Ставимо кілочок, щоб не втратити місце.

Крок 7. Копаємо грядки під посадку часнику, а землю складаємо поряд.

Крок 8. В останній квітневій декаді на дно грядки укладаємо органічні добрива та засипаємо землею.

Крок 9. Після повного розморожування ґрунту викопуємо мішечок з часником, розділяємо головки на зубчики і висаджуємо в підготовлені грядки.

Зубчики до цього моменту вже будуть з відростками, що проклюнулися, і швидко підуть у зріст. Весь подальший догляд є абсолютно стандартним.

Про автора

admin administrator