Мураха хижак чи ні

Авторadmin

Мураха хижак чи ні

✅15 найцікавіших фактів про мурах

Мурахи – це унікальні комахи. Їх складні, кооперативні суспільства дозволяють їм виживати і процвітати в різних умовах. Для когось мурахи це дивовижні і цікаві комахи, для інших – шкідники, а хтось взагалі ними не цікавиться.

Попри свої невеликі розміри, це не нудні комахи. Навпаки, вони дуже цікаві і сьогодні ми постараємося це довести.

Спеціально для вас ми підготували найцікавіші факти про мурах, які повинні сподобатися не тільки дітям і школярам, а й дорослої аудиторії.

  1. Мурахи-солдати дуже часто використовують свої голови, щоб закрити вхід/вихід з мурашника. У деяких видів солдати мають видозмінену голову, яка набагато більше ніж у робітників. Така голова потрібна солдатам для того, щоб вони закривали проходи мурашника і захищали його від небажаних відвідувачів. Після того як робочий мураха повертається в гніздо, він стосується голови солдата і той впускає його в мурашник.
  2. Загальна маса мурах дорівнює загальній масі людей на планеті. Як таке може бути? Річ у тому, що за попередніми підрахунками вчених, на кожну людину в середньому припадає до 1 500 000 цих комах. Всього існує близько 12 000 видів, які мешкають у всіх куточках земної кулі, крім Антарктиди. Найбільша кількість мурах проживає в тропіках.
  3. У деяких видів процвітає кріпосне право. Досить велика кількість видів захоплюють полонених мурах, змушуючи їх виконувати найбруднішу роботу. Деякі види поневолюють навіть мурах свого виду, які належать до інших колоній. Наприклад, колонії Polyergus, також відомі як мурашки амазонки, роблять набіги на колонії Formica. Матка Polyergus вбиває матку Formica і підпорядковує собі всю її колонію.
  4. Це дуже стародавні комахи. Вони з’явилися приблизно 130 мільйонів років тому, на початку крейдяного періоду. Найстарішим викопним видом мурах (нині вимерлий), є Сфекомірма Фрея (Sphercomyrma freyi). Вид був знайдений в шматку бурштину.
  5. Вони володіють понад силою. Вони можуть переносити об’єкти, маса яких в 10-50 разів перевищує їх власну вагу. Сила мурашки безпосередньо залежить від його виду. Наприклад, Oecophylla, він же мураха-Кравець, може переносити предмети в 100 разів важче ніж його власна вага.
  6. У них немає легких. Через їх невеликого розміру у них відсутня дихальна система. Замість цього, вони, як метелики, гусениці та інші комахи, дихають через спеціальні отвори з боків їх тіл, звані дихальцями. Дихальця за допомогою спеціальних трубок з’єднані з усіма важливими органами і забезпечують їх киснем.
  7. Вони не чують звуків, оскільки просто не мають вух. Разом слуху вони використовують вібрації. Вібрації допомагають їм уникнути небезпеки, знайти свою колонію або відшукати здобич.
  8. Вони мають два шлунки. І це не через те, що вони ненажерливі. Це дуже соціальні комахи. Один шлунок необхідний Мурашці для перетравлення власної їжі. У другому шлунку він зберігає їжу, якою може поділитися з іншим членом своєї колонії. Цей процес відомий як трофаллаксис. Цей процес дозволяє збільшити ефективність роботи колонії, а також зміцнити між особинами зв’язки всередині популяції.
  9. Вони спілкуються за допомогою феромонів. Завдяки хімічним речовинам вони можуть надсилати прості повідомлення своїм членам колонії. За допомогою феромонів вони можуть попереджати про небезпеку або повідомляти про те, що поруч знайдена їжа.
  10. У мурах є кастова система, в якій розділені обов’язки. Так, королева є засновником колонії і її роль полягає тільки в тому, щоб відкладати яйця. Всі робочі мурахи, як і у випадку з бджолами — є жінками. Вони піклуються про королеву, про потомство, шукають їжу, охороняють колонію і утилізують відходи. Доля майбутньої королеви залежить тільки від того, як її будуть годувати в стадії личинки. Якщо личинці будуть давати багато білка, тоді вона в майбутньому стане королевою. Якщо білка будуть давати менше, то вона стане звичайним робочим мурахою.
  11. Після того як королева створила колонію, її робота не завершується. Вона продовжує відкладати яйця, тим самим підтримуючи існування колонії. Тривалість життя матки в деяких випадках може досягати 30 років. Що стосується робітників (жінок), то їх тривалість життя може досягати року. Мурашкам-самцям пощастило найменше. Їх тривалість життя рідко перевищує 1 тиждень.
  12. Існує вид мурах Mycocepurus smithii, у яких немає самців. Королева розмножується безстатевим шляхом, просто клонуючи себе. Цей вид можна зустріти на території Центральної і Південної Америки.
  13. Вони проходять чотири стадії розвитку: яйця, личинку, лялечку і дорослого мурашки. Королева відкладає яйця, з яких через кілька днів вилуплюються личинки. Робочі мурахи доглядають за безпорадними личинками до тих пір, поки ті не пройдуть стадію лялечки. Коли з лялечки сформується доросла і самостійна особина, вона тут же приступить до виконання своїх обов’язків.
  14. Вони істотно допомагають навколишньому середовищу. Вони роблять істотний вплив на екосистему в усьому світі. Садівники вважають їх шкідниками, проте мурахи такими не є. Вони приносять користь екосистемі поширюючи насіння, запилюючи рослини і покращуючи якість ґрунту.
  15. Личинки метелика Phengaris rebeli (голубянка Ребеля), часто імітують личинок мурах, через що робочі мурахи будуть їх виховувати і годувати. Вчені неодноразово помічали, як королеви нападали на личинок метелика Phengaris rebeli, в результаті чого стикалися з агресією з боку робочих мурах. Розгублені робочі мурахи, для того щоб захистити «своє» потомство, нерідко вбивали свою власну королеву.

Словник фразеологізмів

[аж] мура́шки бі́гають (пробіга́ють, лі́зуть і т. ін.) / побі́гли (пробі́гли, забі́гали, полі́зли і т. ін.) по спи́ні (по ті́лу, за плечи́ма і т. ін.) чиїй (чиєму, чиїми), у кого, кому і без додатка. 1. Хтось тремтить, здригається від холоду, хвилювання, радості, впливу чого-небудь на органи чуття і т. ін. Слухаєш — і трепетливі мурашки по спині бігають (О. Ковінька); Єлька і слів його не чула, їй аж мурашки бігали по тілу від його фальшивих нот, все боялась, що він таки на півня зірветься (О. Гончар); Вовк [пес] одійшов убік, але не втих,— він жалібно й тривожно повискував, аж мурашки в людей нишпорили по спинах (Є. Гуцало); Іван .. ще раз проказав ці рядки з таким жаром, з таким піднесенням, що по спині його пробігли мурашки (П. Колесник); Аж мурашки забігали по Даниловій спині. Він не міг усидіти спокійно в сідлі від обурення (А. Хижняк); Гриць побачив вперті в нього гадючі очі генерала і знову почув, як мурашки забігали у нього за плечима (І. Франко); В Жежері поза плечі забігали мурашки. Ще не вистачало, щоб за наймита був вішальник! (В. Речмедін); Синявін .. від тих мажорних, сильних акордів здригнувся, відчув, як мурашки полізли по тілу (Іван Ле); — Я пишу, а він [Ауер] підходить і зеленими очима дивиться, дивиться, аж мурашки по спині поповзли (А. Хижняк); Вони співали так гарно, що у Терезки мурашки пішли спиною (М. Томчаній).

2. Комусь стає моторошно, страшно, неспокійно і т. ін. Мурашки бігали по спині, але цікавість перемогла страх (В. Гжицький); При одній думці про те, що на його шиї може зненацька затягнутися зашморг, по спині Паршецького пробігають мурашки (М. Ю. Тарновський); Надворі щораз темніше, Михась добачає тут і там ніби зайців, ніби якихось страхопудів — аж мурашки йдуть йому поза плечі (О. Маковей); Темінь дихнула глибоко, безнадійно. Порожнеча стисла серце, аж мурашки побігли по спині (Ю. Мушкетик); Коли ці сталеві громади [танки] з’явились зі степу перед лінією укріплень, не одному з бійців мурашки пробігли по тілу (О. Гончар); Глянув з високості вниз, і голова йому пішла обертом, а по тілу пробігли мурашки. Він схопився за граніт (П. Панч); Коли Маруся підходила до цього місця, їй стало моторошно, по тілу забігали мурашки (Ф. Бурлака); — Ні, Сашко, мені здалося, що хтось тихенько, нишком пройшов на горищі недалеко від нас. В мене знову по спині сипнули мурашки (Л. Смілянський). мурашва́ побі́гла спи́ною. Юрко глянув на сестру такими очима, що в неї мурашва побігла спиною (М. Томчаній). за плечи́ма — мура́хи. Андрієві очі лізуть на лоб, а за плечима — мурахи. Хома божевільний… Що він говорить? (М. Коцюбинський); // зі сл. стра́шно, мо́торошно і т. ін. Уживається для підсилення зазначених слів; дуже, надзвичайно. аж холо́дні мура́шки ла́зили по спи́нах. Навкруги було темно, моторошно, аж холодні мурашки лазили хлопцям по спинах (П. Козланюк).

Мураха – види і фото з назвами, опис, чим харчуються, шкода, факти і особливості

Мурахи представляють великий клас комах типу членистоногі і загону перетинчастокрилі. По своїй організації вони є групою громадських комах , у яких представлено чіткий поділ на три касти: робочі мурахи, самки і самці.

  • Вступ
  • види мурах
  • Чорна садова мурашка
  • руда Мірмікей
  • Малий лісової мураха
  • фараонів мураха
  • Дінопонера гігантська
  • Азіатський мураха-кравець
  • Східної ліометопум
  • Криваво-червоний мураха
  • Жовтий мураха-амазонка
  • Мурахи-легіонери
  • територія поширення
  • харчування
  • розмноження мурах
  • шкода
  • Особливості способу життя
  • Цікаве відео про мурах

види мурах

На сьогоднішній день добре відомі порядку 13 тисяч видів мурах, з яких близько 300 різновидів знаходяться на території Росії. Класифікувати цих комах досить проблематично, оскільки існує велика кількість видів-двійників і різних гібридів, які практично не відрізняються за зовнішнім виглядом. Розглянемо основні види мурашок:

Чорна садова мурашка

Даного представника називають також чорний лазій . Він широко поширився на території Португалії, Британії і середній смузі Росії. Робочі особини цих мурах здатні досягати довжини тіло близько 4,5 міліметрів, а самки можуть мати довжину в 11 міліметрів. Їх тулуб забарвлене темно-коричневими або чорними невеликими волосками. Вони вважають за краще облаштовувати свої гнізда в землі або під мертвою деревиною. Харчуються переважно паддю, яку виділяє попелиця. В результаті ці комахи є шкідниками, так як розводять і охороняють тлю, яка завдає великої шкоди сільськогосподарським угіддям. Примітний той факт, що матка цього мурашки здатна доживати до 30 років.

руда Мірмікей

Даний вид мурах широко поширився на території Європи, Уралу, Сибіру і Далекого Сходу. Самки пофарбовані в рудий відтінок і досягають довжини до 6 міліметрів, а самці – переважного чорного кольору з довжиною тіла до 5 міліметрів. Свої гнізда вони обладнують під камінням або поваленими деревами.

Малий лісової мураха

Цей вид широко розповсюдився на території лісів з помірним кліматом . Вони зустрічаються в різній місцевості від Північної Євразії до України, Швеції та Німеччини. Розмір цих комах варіюється від 7 до 14 міліметрів в довжину. Їх тіла пофарбовані в червоно-бурий колір з темним черевцем. Мурашник цих комах доходить до висоти в 2 метри і представлений скупченням гілок і хвої. На даний момент цей вид мурах є зникаючим і числиться на сторінках Червоної книги більшості країн Європи.

фараонів мураха

Таку назву цей мураха отримав завдяки тому, що є ендеміком Єгипту. Їх колонії з невеликою швидкістю розселилися практично на всіх континентах. Робочі комахи забарвлені в жовтий колір і досягають довжини не більше 2 міліметрів. Самці відрізняються від самок наявністю крил і чорним забарвленням тіла. Вони можуть досягати довжини до 3,5 міліметрів. Самки в свою чергу досягають довжини тіла близько 4,5 міліметрів і пофарбовані жовто-коричневим кольором. Молоді самки мурах мають крила, проте після спарювання, робочі мурахи відкушують їм крила. Зустрічаються ці мурахи в темних і вологих місцях, обладнавши мурашники в межах одного житлового будинку.

Дінопонера гігантська

Окрему славу даний представник отримав завдяки своїм гігантським розміром. Особини цього виду здатні досягати близько 33 міліметрів довжини тіла. Їх тулуба забарвлене в чорний колір. Самці відрізняються наявністю крил, а маток цього виду немає і зовсім. Замість них використовують робочі особини – самки. Зустрічаються ці великі мурахи тільки у вологих лісах і саванах Південної Америки. Вони облаштовують свої оселі на глибині близько 40 сантиметрів.

Азіатський мураха-кравець

Відрізняються ці види своїм яскраво-зеленому забарвленням тіла з червоно-оранжевим черевцем і бежевими кінцівками. Дорослі особини досягають довжини тіла до 8 міліметрів, а самці можу доходити до 10 міліметрів довжини. Свої лігва мурахи-кравці будують на деревах, скріплюючи листя своїми виділеннями. Зустрічаються вони на територіях Австралії, Таїланду, В’єтнаму і Бангладешу. Одна колонія може вміщати в себе близько 1,5 мільйона представників.

східний ліометопум

Даний вид мурах є зникаючим і знаходиться в Червоній книзі. Мешкає він на території далекосхідного ареалу Росії. Робочі особини можуть досягати довжини тіла до 6 міліметрів, а самці і самки можуть доходити до 12 міліметрів. Свої лігва облаштовують в деревній корі сосен, ялиць, лип і беріз.

Криваво-червоний мураха

Він отримав окреме поширення в європейських країнах, а також на середній смузі Росії, Китаї та Монголії. Робочі мурахи досягають довжини тіла близько 8 міліметрів. Їх тіло забарвлене в чорний колір з помаранчевою головою. Матка криваво-червоних мурах досягає 10 міліметрової довжини тіла і має червону голову з помаранчевої грудьми. Літні гнізда ці мурахи обладнають на гнилих пнях, а також в землі або під камінням. Взимку змінюють гнізда на тим, що знаходяться біля основи дерев. Вони відрізняються також і тим, що можуть влаштовувати грабежі на інші мурашники. Захоплених лялечок вони використовують як «рабів».

Жовтий мураха-амазонка

Відрізняються ці мурахи досить великими розмірами. Самки здатні досягати довжини тіла близько 1 сантиметра, а самці в свою чергу не перевищують 0,75 сантиметрів довжини. Робочі мурахи не більше 0,7 сантиметрів. Як правило, всі самки і робочі мурашки пофарбовані в червоно-жовті відтінки, а їх тулуб вкритий невеликими чорними волосками. Самці ж повністю чорні з бурими вусиками. Зустрічаються ці комахи на території європейських країн, а також в країнах Азії і на заході Сибіру. В якості ареалу жовті мурахи-амазонки вибрали вологі ліси, а свої гнізда обладнують в просіках і узліссях. Їм властиво викрадати інші види мурашок і використовувати їх в якості додаткової робочої сили.

Мурахи-легіонери

Цей вид являє підродина кочових мурах, які зустрічаються виключно в тропіках і субтропіках. Найчастіше вони зустрічаються на територіях Південної і Центральної Америки, а також в Африці. Існують великими групами, з яких найбільший відсоток припадає на робочих мурах. Це досить ненажерливий вид, які харчується всім, що трапляється на шляху. Незважаючи на невеликі розміри, які коливаються в діапазоні від 2 до 4 міліметрів, цей вид відрізняється величезною чисельністю. Вони винищують велику кількість посівів культурних рослин, харчуючись їх соками.

територія поширення

Мурахи вкрай численний вид комах, які поширилися практично на всіх континентах і адаптувалися до різних кліматичних зон. Винятком є ​​сувора Арктика і Антарктида, а також холодні острови Ісландії і Гренландії. Для багатьох мурах властиво впадати в тривалу сплячку з моменту настання холодів.

В якості жител комахи облаштовують собі мурашники, які будуються на гнилій деревині, грунті або дрібними каменями. Деякі мурахи здатні захоплювати гнізда інших комах, а також облаштовуватися недалеко від людських осель.

харчування

Раціон мурах досить різноманітний, але багато в чому залежить від виду. Як правило, вони використовують в їжу рослинність і тварини залишки. Харчуються мурахи кілька разів в день.

В якості білкової їжі, яка служить будівельним матеріалом для розвитку личинок, використовуються мертві комахи, а також залишки тварин і трофічні яйця. Личинки домашніх мурах воліють молочні продукти, яєчні страви і желатин. Для матки необхідна білкова їжа, яку повинні пережовувати доглядають мурахи.

В якості вуглеводів мурахи використовують медяну росу. Вона являє собою сік листя, який виділяється під час температурних коливань. Крім цього, в їх раціоні присутня падь – виділення комах, зокрема, попелиць. Мурашкам властиво вирощувати тлю для своїх цілей. Вони пасуть її, ростять і захищають від інших мурах. Після чого їх доять і вживають отримане молоко.

Крім цього, мурахи харчуються різними насінням і корінням рослин, горіхами і грибами. Цікаві ці комахи і тим, що запасають близько 1 кілограма сировини на зиму. Наприклад, мурахи-листорізи приносять в свої мурашники листя, яку потім пережовують і зберігають у спеціально обладнаних камерах. Після чого з цього листя починають рости гриби , які мурахи потім використовують в їжу.

розмноження мурах

Розмножуються мурахи двома способами. Це відбувається не частіше двох разів на рік. Перший спосіб полягає в тому, що молода матка з певним числом робочих мурах відділяється від усього суспільства і влаштовує окремий мурашник. У другому способі використовується шлюбний політ, коли самка мурашки запліднюється самцями з іншого мурашника. Після безпосередньо запліднення, вона відкладає яйця, з яких на світ з’являються робочі особини. Самці найчастіше гинуть через певний часовий проміжок.

У період до появи потомства, самка харчується тільки поживними речовинами із залишків мускулатури крил. Самки з’являються з запліднених яєць, а самці – з незапліднених.

Життєвий цикл мурах

шкода

Мурахи здатні оселитися в добре опалювальних місцях. Наприклад, в квартирах вони вважають за краще облаштовуватися на кухнях і ванних кімнатах. Вони можуть знаходитися під паркетом, кахлем, плінтусом і в різних щілинах.

Мурахи можуть бути небезпечні, коли вони повзають по гнилим залишкам їжі та іншим нечистотам, потрапляючи при цьому в продукти харчування. Вони здатні передавати такі небезпечні захворювання, як дифтерія, тиф і багато інших. Мурахи здатні зіпсувати будь-яку їжу. Вести боротьбу з ними досить проблематично, оскільки вони розміщують свої гнізда приховано, а використання отрут може не дати бажаного результату. Для боротьби з колоніями мурах найкраще працює приманочного метод.

Особливості способу життя

Тіло мурах представлено ступінчастою головкою і великий задньою частиною. Вони також наділені щупальцями, які представлені з кінчиків і довгого сегмента. Відмінною рисою їх способу життя є організація соціальної структури. Тільки мураха-королева може відкладати яйця. Самці в свою чергу займаються тільки тим, що запліднюють королеву, а потім гинуть. Комунікація між мурахами відбувається за допомогою феромонів. Шлях до джерела прожитку позначається ароматом з ніжок, який утворюється за рахунок спеціальних залозі і містить в собі дані про місце і як джерело. Рідка їжа транспортується в мурашник в соціальних шлунках, а тверда – цілком або по шматках.

Про автора

admin administrator