На корінні буряків картоплі можна виявити

Авторadmin

На корінні буряків картоплі можна виявити

Огляд хвороб і шкідників картоплі

Картопля часто страждає від нападок з боку різних паразитів і хвороб. Щоб зберегти рослини в цілості і в кінці сезону насолодитися хорошим урожаєм, необхідно знати, як виявити у культури ту чи іншу проблему і якими способами з нею можна розібратися. У цій статті наведемо опис найбільш поширених захворювань картоплі, а також розповімо про способи боротьби з ними і зі шкідливими комахами.

Захворювання та їх лікування

Бактеріальні

Бактеріальними хворобами картопля може заразитися від ґрунту, від сортних рослин, а також від уражених клубнів. Найбільш поширеним бактеріальним захворюванням є кільцева гниль. Заражену картоплю починає в’янути: спочатку в’ядає картопляна ботва, потім хвороба переходить нижче, вражаючи в підсумку кореневу систему. Особливо активно захворювання поширюється при спеці. Якщо ж спостерігаються знижені температури і підвищена вологість, то в цьому випадку інфекція поширюється повільніше.

Борються з цією хворобою за допомогою дезінфекції ґрунту і висадки стійких сортів – до них відносять такі сорти, як «Росинка» і «Скарб».

Ще одна часта картопляна хвороба – це бура гниль. При ній уражені рослини починають в’янути, їх листя жовтіє і скручуються, зона біля коріння гниє, а від клубнів виходить неприємний запах гнили. Щоб боротися з цією хворобою, необхідно обприскувати посадки «Бактофітом» перед цвітінням, усувати бур’яни, обробляти фунгіцидними засобами посадковий матеріал, а також сушити плоди перед відправленням на зберігання.

Нерідко зустрічається і таке картопляне захворювання, як чорна ніжка. Воно вражає і ботву картоплі, і його підземну частину. Особливо активно хвороба прогресує при знижених температурах, основні її симптоми при цьому починають проявлятися буквально відразу: нижнє листя картоплі жовтіє, починає скручуватися і деформуватися, стебель куща починає чорніти і загнивати. На кінцевій стадії чорної ніжки ураженим виявляється і сам плід, через що він починає гнити.

Позбутися захворювання можна. Для цього необхідно обприскати куст розчином перманганату калію і обсипати грунт під ним деревною золою.

Є й інша бактеріальна хвороба, яка часто вражає картоплю, – бактеріальний рак. Це захворювання вражає картопляні клуби, проникаючи в них через дрібні тріщинки. При високих показниках температури і вологості захворювання починає активно розвиватися, що видно по наступних симптомах: стебель починає в’янути і сохнути, коренева система слабшає, а на картопляних плодах можна побачити нарости. Лікувати це захворювання марно, засобів для боротьби з ним не існує, проте йому можна запобігти. Для цього потрібно уважніше ставитися до вибору садивного матеріалу, а також дотримуватися правил сівозміни.

Вірусні

Вірусні хвороби відносять до числа найбільш небезпечних, тому що розвиваються вони досить швидко, здатні за короткий часовий проміжок погубити більшу частину картопляного врожаю. Крім того, більшість з вірусних хвороб є невиліковними.

Найпоширенішою хворобою вважається мозаїка. Це захворювання має три різновиди, однак у всіх випадках вірус поширюється або паразитами, або ж рослина заражається через контакт з іншими хворими посадками. При цьому у всіх трьох випадках зараза прогресує при високих температурах і низькій вологості.

Перший різновид мозаїки називається крапчастим. Це захворювання має такі симптоми: на листях утворюються світлі плями, процес фотосинтезу порушується, а врожайність різко падає.

Щоб його не допустити, рослину обробляють такими засобами, як «Квадріс» або «Ревус».

Другий різновид називається зморшиною мозаїкою. Кущі, що були вражені цією хворобою, гальмують у зрості і розвитку, у них відсутнє цвітіння, вони погано плодоносять, а сам урожай не відрізняється високою якістю. Крім того, при захворюванні спотворюється і листова пластина рослини: листя світліють, на них з’являються зморщені ділянки, з часом вони висихають. Щоб запобігти виникненню зморшнистої мозаїки, використовують такі засоби, як «Дітан» і «Рідоміл».

Третій різновид цього захворювання називається смугастою мозаїкою. Через неї стебли картоплі стають більш крихкими і ламкими, а листя починає покриватися плямочками і смужками. Щоб не допустити виникнення цього захворювання, рослини необхідно обробити препаратом «Браво» або «Ширлан».

Є й інші вірусні хвороби. До їх числа відноситься некроз клубнів. Як правило, картопля заражається нею від нематод, що мешкають у ґрунті. Помітити хворобу можна за такими ознаками: квітки хворих кущів деформуються, на листі і стеблі утворюються світлі плями, а на клубнях – некрози, смужки і кільця коричневатого відтінку.

Способів лікування цієї хвороби не існує. Щоб не допустити її виникнення, необхідно дотримуватися правил сівозміни.

Грибкові

Захворювання грибкового походження також відносяться до числа небезпечних, проте більшість з них все ж лікуються за допомогою спеціальних препаратів.

Найпоширенішим грибковим захворюванням, яке вражає картоплю, вважається чорна парша. Вона розвивається в умовах високої вологості і низьких температур. Захворювання активно вражає і плоди, і зелену частину рослини. Хворі посадки виглядають слабкими, на їх стеблях починають утворюватися коричневаті язвочки, а поруч з коренем з’являється білий наліт. Самі ж плоди починають покриватися темними бородавковими плямами. Щоб врятувати рослину від цього захворювання, культуру необхідно обробити одним з таких засобів: «Дітан М-45», «Колфуго» або «Манкоцеб».

Нерідко картопля вражає і така хвороба, як фітофтороз, або ж бурая гниль, яка активно поширюється в умовах спеки і високої вологості. Виявити це захворювання можна за такими ознаками: на картопляних стеблях і листових пластинах з’являються бурі плями, які часто окаймає цвіль. Щоб лікувати рослину від фітофторозу, можна вдатися до допомоги такого препарату, як «ХОМ», або розчин мідного купоросу. Не менш ефективною буде й обробка «Фітоспорином». Крім того, для профілактики можна використовувати і народний засіб на основі літра молочної сироватки і пари крапель йоду. Однак варто врахувати, що боротися із захворюванням необхідно відразу ж, на перших етапах його розвитку: якщо воно встигло вразити 10% наземної частини, то зупинити його вже не вийде.

Ще одна часта грибкова хвороба, яка вражає картоплю, – фомоз. Цей грибок поселяється в тканині посадок, вражаючи і плоди, і стеблеву частину. Особливо активно захворювання розвивається в умовах високої вологості і спеки. Виявити його можна по темних плямах з дрібними буруватими точками, які утворюються на стеблі рослини. Рости при цьому картопля починає гірше, її втечі витончаються, листя миготить, а на клубнях з’являються виразки з пустотами, в яких з’являються грибкові суперечки. Проти цієї хвороби дієві лише профілактичні заходи, а саме: передпосадкова обробка клубнів спеціальними засобами, дотримання правил сівозміни, а також висадка стійких до хвороб сортів.

Нерідко картопля вражає і фузаріоз, значно скорочуючи при цьому чисельність врожаю. Визначити наявність у рослини цього захворювання можна за такими ознаками: листя куща знецвічуються, скручуються, починають жовтіти і в’янути. На плодах же захворювання проявляється не так явно, а тому після збору картоплі виявити хворобу відразу не вийде. Урожай почне гнити тільки по закінченні пари місяців, при цьому тканини плодів будуть сохнути, а сама картопля буде джерелити неприємний аромат. Боротися з цим захворюванням не можна, проте врятувати рослини можуть профілактичні обробки бордоською рідиною та іншими препаратами з вмістом сульфату міді.

Боротьба зі шкідниками

Найчастіший паразит, який атакує картоплю, це колорадський жук. Це невелика, але помітна комаха, спинка якої покрита рижуватими смужками. Самка такого паразита здатна за один тільки сезон породити 700 личинок, які активно їдять м’якоть верхнього листя куща. Дорослі паразити також інтенсивно харчуються картопляним кущем, що негативно відбивається і на рослині, і на якості її плодів. Боротися з цим паразитом можна за допомогою спеціальних засобів. До них можна віднести препарати «Кораген», «Колорадо», «Апачі», «Престиж», «Актара» і «Командор +». Перед використанням коштів необхідно ознайомитися з інструкцією щодо застосування та схемою обробок.

Зволікання також часто вражає картоплю. Цей паразит є личинкою жука клацання. Від личинки до дорослої особини паразит розвивається до 5 років, за цей час він встигає завдати великої шкоди картоплі, вражаючи її молоді втечі і клубні. Цей паразит залишає після себе дірки в клубнях, через що вони згодом починають гнити. Боротися з ним можна за допомогою хімікатів, застосовувати які під час кольору не рекомендується. Крім того, можна скористатися і народними засобами – наприклад, розчином на основі березового дідька. Розводити його нескладно: столову ложку дьохтя потрібно змішати з 5-ма літрами води. Перед посадкою кожен картопляний клубень потрібно занурити в цю суміш, що надалі дозволить відлякати паразита і забезпечити рослині захист.

Ще один шкідник, який активно вражає картоплю, це медведка. Ця комаха проживає в шарах землі, через що побачити її досить складно. Однак дізнатися про появу паразита можна за отворами, які він проробляє в ґрунті. Картопляним кущам, та й не тільки їм, ведмедик завдає величезної шкоди, харчуючись корінням рослин, а також їх ботвою.

Позбутися паразита можна за допомогою спеціального розчину з відра кип’яченої води і 150 мілілітрів гасу.

Нерідко картопля вражає і картопляна блошка – невелика комаха чорного, сірого, синього або зеленого кольору, здатна високо стрибати. Шкоду рослинам завдають і дорослі особини, і личинки цього паразита. Дорослі паразити гризуть листя, а маленькі харчуються стеблевою частиною. Боротися з ними можна за допомогою хімічних засобів, таких як «Колорадо» або «Маршал». Народні методи також підійдуть для боротьби зі шкідником. Наприклад, можна зробити суміш на основі золи, ромашкового відвару і тютюнового пилу – всі інгредієнти потрібно взяти в рівних пропорціях.

Заходи профілактики

Профілактичні заходи допоможуть забезпечити рослині захист від паразитів і захворювань, а також вчасно виявити проблему в разі її виникнення.

Перше, що потрібно робити, це з великою увагою підходити до вибору садивного матеріалу. Він не повинен бути пошкоджений. Крім того, рекомендується використовувати для висадки ті сорти картоплі, які відрізняються міцним імунітетом.

Рослини також потрібно регулярно оглядати, щоб вчасно помітити проблему і в разі необхідності вжити необхідних заходів. При цьому, якщо рослина захворіла, в обов’язковому порядку усувайте уражені її частини, в іншому випадку боротьба з заразою буде безглуздою.

Не варто забувати і про якісний відхід. До нього входять своєчасні поливи та внесення підживлень. Однак всього має бути в міру. Надлишок вологи або добрив може негативно позначитися на стані рослин.

Рекомендується також усувати сорні рослини, адже саме вони є розповсюджувачами шкідливих комах. Регулярно проводьте дезінфекцію садових засобів. В іншому випадку на них можуть залишитися суперечки шкідливих грибків, які таким чином легко переходять від хворих рослин до здорових.

Варто сказати і про необхідність прибирання старої ботви. Прибирати її необхідно після кінцевого збору врожаю. Під старим листям цілком можуть залишитися зимувати комахи зі своїми личинками, а також суперечки шкідливих грибків. На наступний сезон вони активізуються і почнуть облагати рослини.

Захист картоплі від бур’янів

Картопля – найпоширеніша овочева культура в Україні, яку вирощують як на малих присадибних ділянках, так і на великих площах для промислового виробництва. Одним із найважливіших факторів отримання високого урожаю є вибір насіннєвого матеріалу картоплі. Важливе значення для вирощування картоплі має вибір земельної ділянки.

Найкращими для картоплі є легкі чорноземи, а на суглинистих ґрунтах її складніше вирощувати, оскільки через поганий доступ повітря, можуть розвиватися хвороби на стеблах і бульбах. Для посадки використовують лише здорові бульби вагою до 70 грам. Оптимальний період посадки картоплі визначається температурою ґрунту 6-8°С на глибині 10 см. Основною причиною низької врожайності картоплі є вплив шкідників, хвороб, в тому числі і бур’янів. Боротьба з бур’янами – один з вирішальних чинників для досягнення високих врожаїв.

Тому головним завданням після посадки картоплі до замикання листків є активна боротьба з бур’янами. Її ведуть різноманітними способами: проведення сівозміни, якісна передпосівна обробка ґрунту, механічна обробка ґрунту та використання гербіцидів. Сходи багатьох видів бур’янів з’являються набагато раніше, ніж сходить картопля. Вони швидко ростуть, споживають багато вологи і поживних речовин. Тому механічна боротьба з бур’янами починається уже на 7-8 день після садіння, проводять досходовий обробіток ґрунту культиватором, а після появи сходів висотою 2-5 см проводять підгортання картоплі. Рихлення ґрунту знищує молоді проростки бур’янів, а також зменшує випаровування вологи з ґрунту. Багаторазове підгортання рослин картоплі та обробка сітчастою бороною може і на піщаних і супіщаних ґрунтах ефективно боротися з бур’янами. Після появи сходів картоплі вище 10 см. виникає загроза при механічній обробці, можуть пошкоджуватися листя, стебла та коріння.

Найбільш небезпечні для картоплі бур’яни – пирій і осот. Пирій може завдавати великої шкоди, продирявлює бульби та сильно осушує грунт. Якщо поля засмічені багаторічними бур’янами, то найбільш ефективним буде обробіток ґрунту восени. Після збирання попередника вносять гліфосат (Рауль, Геліос, Аргумент) з нормою 3-4 л/га, в залежності від ступеня забур’яненості.

Про автора

admin administrator