Наростити коріння у фаленопсису

Авторadmin

Наростити коріння у фаленопсису

Зміст:

Як наростити коріння і укоренити орхідею фаленопсис?

Фаленопсис – вид орхідей, сорти якого використовуються для домашнього розведення. Рослина капризно і потребує особливих умов утримання і ретельного догляду. Про погане самопочуття Фаленопсис сигналізує скиданням бутонів і квіток, що втратили тургор листям.

  • Стан коренів фаленопсис
  • Підготовка орхідеї до нарощування коренів
  • Методи нарощування коренів
  • Чергування замочування з підсушуванням
  • Нарощування «вгору корінням»
  • Методи нарощування «над водою» і «в воді»
  • укорінення фаленопсис
  • Догляд під час відновлення кореневої системи

Самим уразливим місцем фаленопсис є коріння. Вони страждають при надлишковому поливі, особливо в зимовий час. Гинуть від пересушування, нестачі світла, вирощування в неправильно складеному субстраті або без пересадки. Пошкоджені ділянки коренів видаляють. Буває, орхідея втрачає всю кореневу систему. Однак Фаленопсис можна врятувати, наростивши коріння.

Стан коренів фаленопсис

Перш ніж приступити до порятунку рослини, оцініть втрату коренів. Зробити це досить просто, особливо якщо орхідея росте в прозорій ємності. Зростаюче в непрозорому горщику рослина доведеться витягти, звільнити від субстрату, промити в воді оглянути.

  • Здорові коріння м`ясисті і соковиті, зеленого відтінку.
  • Хворі ділянки пофарбовані в бежеві або коричневі тони і виглядають всохлі.

У разі незначного ураження хворі ділянки коренів видаляють, обробивши зрізи товченим вугіллям або золою. Якщо втрати істотні (70-95%) – орхідея потребує реанімації: нарощуванні і укоріненні. Наростити коріння фаленопсис не так вже й складно.

Підготовка орхідеї до нарощування коренів

Перш ніж приступити до порятунку рослини необхідно:

  • видалити хворі частини листя, пагонів і коренів до здорової тканини, а потім дезінфікувати зрізів товченим вугіллям або золою;
  • зрізати квітконоси: вони забирають у рослини багато сил.

При підозрі на грибкове захворювання коріння занурюють на 15-20 хвилин в розчин фунгіциду, зменшивши концентрацію вдвічі в порівнянні з рекомендованою. Аналогічним за складом розчином протирають листя. Після обробок рослина підсушують.

Методи нарощування коренів

Флористи використовують кілька способів реанімації фаленопсис, повністю або частково залишилися без коренів. Вибір визначається складом субстрату, можливостями, досвідом квітникаря і його особистими уподобаннями.

Незалежно від способу, обов`язковим умовами нарощування є:

  • забезпечення рослини хорошим (12 годин) освітленням, що виключає вплив прямих сонячних променів;
  • теплий (24-28 ° C), вологий (не менше 50%) повітря;
  • проведення нарощування в період активного росту орхідеї (навесні або влітку).

Найбільш поширений спосіб відновлення кореневої системи фаленопсис з використанням води. Він простий і під силу початківцям квітникарям, зручний і здійснюється в декількох варіантах.

Чергування замочування з підсушуванням

Для проведення буде потрібно:

  • прозора ємність, в якій можна вільно розмістити підставу орхідеї;
  • розчин, приготовлений на 1 літрі відстояної води кімнатної (24-26 ° C) температури з додаванням 1 чайної ложки цукру, глюкози або меду.

Вранці рослину поміщають в резервуар, заливають розчином так, щоб підстава або кінчики коренів на 1-2 см занурилися в рідину. Через 4 години воду зливають і орхідею підсушують до наступного ранку. Після цього процедуру повторюють до тих пір, поки не з`являться зачатки корінців.

Нарощування «вгору корінням»

Рослина розташовують догори «п`ятою». Розправлені назустріч один одному листи поміщаються в прозору ємність (обрізану пластикову пляшку) вниз вершинами.

Посудина з листям на 1/3 наповнюється водою з додаванням товченого вугілля. Збережені коріння або підстава, від якого вони будуть рости, щодня обприскують з пульверизатора відстояною водою або розчином янтарної кислоти, вітаміну B, чергуючи їх застосування з обробкою «п`яти» стимулятором утворення коренів.

Перевагами цього варіанту є збереження цілісності листя і їх зростання: листя для орхідеї без коренів – єдине джерело живлення.

Методи нарощування «над водою» і «в воді»

Два подібних способу, що відрізняються розміщенням підстави орхідеї по відношенню до рідини.

  1. 1. Глибоке занурення в розчин, який міняють раз в тиждень. Спосіб простий, але, виходячи з статистики, мало результативним. При його використанні коріння з`являються лише у 10-15% рослин. Не всі з них в подальшому адаптуються до зростання в субстраті.
  2. 2. Нарощування «над водою» передбачає фіксацію рослини. «П`ятка» орхідеї не повинна торкатися поверхні рідини. Цей варіант відрізняється більшою надійністю.

Освіта зачатків коренів відбувається протягом місяця. Однак відразу після їх появи пересаджувати Фаленопсис в грунт для дорослих рослин не варто. Коріння ще занадто малі, слабкі і потребують зміцнення.

Іноді на дорослому орхідеї утворюються дітки, які використовують для розмноження. Дітки не мають самостійних коренів, їх нарощують, слідуючи перерахованим вище методикам.

укорінення фаленопсис

Після появи коренів рослина укорінюють, використовуючи різні субстрати:

  • сфагнум;
  • деревну кору, попередньо пропарений, просушену і подрібнену;
  • суміш дрібної кори і мох, з додаванням дрібного керамзиту.

Незалежно від складу, субстрат зволожують, занурюючи 1/3 поверхні на 30-40 хв в воду або рясно обприскуючи.

Укоренити орхідею можна в домашній міні-теплиці або будь-якому пристосуванні, що дозволяє створити тепличні умови. Наприклад, в акваріумі або обрізаної пластикової пляшки великого об`єму.

На дно пристосування поміщають дренаж у вигляді дрібного шару керамзиту. На нього насипають субстрат, в якому зміцнюють орхідею, що не заглиблюючись кореневу шийку. Для підвищення вологості і забезпечення рослини теплом поруч 1 раз в день через кожні 3-4 години ставлять склянку з окропом. В таких умовах коріння з`являться швидше: через 2-3 тижні.

Догляд під час відновлення кореневої системи

Прискорити процес появи нових коренів і їх зростання допоможе правильний догляд. Він складається:

  • в створенні оптимальних для розвитку орхідеї умов: тепле вологе повітря, гарна освітленість і відсутність протягів;
  • додаткової підживлення рослини.

Для збільшення притоку поживних речовин листя орхідеї щодня, по обидва боки, протирають ватним тампоном, змоченим в розчині янтарної кислоти (1 таблетка на 1/2 склянки води) або вітамінів (1-2 краплі будь-якого вітаміну групи B на 1/2 склянки води).

Обробку розчином янтарної кислоти краще проводити вранці: в цей час відкриті пори листа. Вітамінним – після заходу сонця: воно руйнує вітамін. Обробивши листя, змоченим в розчині диском на кілька хвилин обертають підставу орхідеї.

Серед квітникарів існує думка, що обробка «п`яти» фаленопсис за допомогою цитокініновою пасти прискорює процес утворення коренів. Ця думка помилкова, про що сказано в інструкції по застосуванню препарату.

При температурах навколишнього середовища нижче 20 ° C, для збереження тепла і вологості, рослина вкривають поліетиленовим пакетом, зав`язуючи його кінці.

Повний укорінення орхідеї триває близько року. Його закінчення ознаменується наростанням листа, а потім і квітконосу.

Врятувати та зберегти: як наростити коріння у орхідеї фаленопсис?

Представники сімейства Орхідних відрізняються вибагливістю, але в той же час їхнє коріння надзвичайно витривале. Однак при регулярному неправильному догляді навіть така унікальна система життєзабезпечення може стати непридатною. Неприємність, втім, не стане фатальною, якщо ви знатимете, як наростити коріння у орхідеї фаленопсис. Прочитання цієї статті допоможе без особливих складнощів вирішити завдання порятунку квітки.

Правила догляду за фаленопсисами

При правильному та належному догляді фаленопсис обов’язково порадує своїми квітками-метеликами, представленими у всьому різноманітті відтінків. Цей вид орхідей вважається невибагливим, хоча певні правила вирощування рослини є.

Фаленопсис любить тепло та помірну вологість (до 45%), не переносить потрапляння прямих сонячних променів, потребує особливого підходу до власної кореневої системи. У природі існують фаленопсиси епіфітного та літофітного видів, і це треба враховувати при вирощуванні орхідеї будинку.

Такі орхідні чудово почуваються при розсіяному освітленні, яке можна забезпечити за рахунок штучного підсвічування. Температурний режим суворий – в діапазоні від +16ºC до +30…+31ºC. Нижче температура повинна опускатися, це згубно для рослини. Якщо буде вище +31ºC, квітка почне активно нарощувати листя, а ось із цвітінням виникнуть проблеми.

Найбільше від неправильного догляду страждає коріння фаленопсисів, і як наслідок цього – погано розвивається і гине вся рослина. Ушкодження та гниття кореневої системи орхідеї виникають через різні причини:

  • переливи;
  • низька температура;
  • недостатній полив;
  • погана освітленість;
  • неякісний субстрат.

Переохолодження, перегрів, усушення субстрату – все це також впливає на стан корінців квітки. Іноді фаленопсис з недорозвиненим корінням купують у магазині, в інших випадках коренева система починає хворіти вже при домашньому догляді. Якщо вчасно вжити заходів, можна врятувати квітку

Реанімування фаленопсису

Не завжди все так плачевно і буває, що у фаленопсису збереглося кілька крихітних корінців. Тоді його просто пересаджують в іншу ємність із обов’язковим закріпленням.

Якщо ж більшість корінців (до 95-98%) відсутня, доведеться спробувати реанімувати квітку. У більшості випадків, якщо все зробити правильно і набратися терпіння, фаленопсис відживе, його коренева система відросте, і він знову порадує цвітінням.

Пропонується кілька різних способів реанімації коріння орхідеї, при цьому необхідно провести низку підготовчих заходів:

  • підготувати різальний інструмент (з обов’язковою дезінфекцією спиртом);
  • акуратно очистити коріння квітки, видалити всі пошкоджені та згнілі частини, залишивши тільки живий корінець;
  • обов’язково обробити всі місця зрізів на коренях спеціальним порошковим фунгіцидом або стовченим деревним вугіллям.

НА ЗАМІТКУ! Для обробки зрізів коренів можна використовувати звичайну корицю.
Якщо у рослини є сухе або зів’яле листя, обрізати їх не потрібно. Зрізати можна квітконоси, залишивши лише нижню частину стрілки.

Основні причини втрати кореневої системи

Сімейство орхідних досить широке. У ньому присутні як наземні, і епіфітні види. Отже, вони відрізнятимуться і різновидами кореневої системи. Їхнє коріння може отримувати харчування як з повітряного середовища, так і безпосередньо з субстрату. Але їх об’єднує одна спільна риса, вони легко ушкоджуються і гинуть при порушенні правил догляду.

Найчастіше основними причинами втрати кореневої системи стають такі:

  • недотримання режиму поливу, затока або пересушування здатні дуже швидко погубити навіть найздоровіше коріння;
  • невідповідний температурний режим, систематичне переохолодження або перегрів також не сприяють здоров’ю кореневої системи;
  • шкідники.

Але також існує й низка інших причин. Незважаючи на це, не варто відразу викидати пошкоджену рослину. Найчастіше його коріння можна успішно наростити. Для цього можуть використовуватися найрізноманітніші способи.

Теплиця

Для реанімування коріння фаленопсису необхідно створити тепличні умови (і це не для червоного слівця, а саме так). У домашніх умовах роль теплички можуть відіграти:

  • обрізана пляшка із звичайного пластику (краще брати великі ємності, на 5 або 10 літрів);
  • акваріум.

Суть методу полягає в тому, що для орхідеї створюють умови, в яких вони ростуть у природі: тепло, розсіяне освітлення, оптимальні показники вологості. Тепличку виставляють на добре освітлене місце, але при цьому уникають потрапляння гарячих сонячних променів.

Оптимальна температура у приміщенні має бути близько +22ºC…+28ºC. Всередину ємності насипають трохи керамзиту, укладають сфагнум і зверху – фаленопсис. Місце, звідки зростає його коріння, має перебувати в моху.

Щодня імпровізовану тепличку провітрюють, а щоб рівень вологості був стабільним, виставляють усередину бутлі або акваріума склянку гарячої води.

При використанні «тепличного» методи фаленопсис вже через два тижні може дати перші коріння. Якщо буде все зроблено правильно (а процес може зайняти від одного місяця і до року), орхідея дасть хороше міцне коріння. Коли їхня довжина буде близько 4-5 см, фаленопсис можна буде дістати з теплички і посадити в горщик.

В воді

Багато досвідчених квітникарів відрощують коріння орхідей у ​​воді. Варіанти також можуть бути різні, тому розглянемо все по порядку.

Чергування замочування та просушування

При цьому способі зовнішні умови зберігаються:

  • квітка в ємності знаходиться на освітленому місці (але не під прямими променями сонця);
  • забезпечується температура повітря +25…+26 ºC.

Для занурення фаленопсису у воду підбирають прозору ємність, встановлюють рослину так, щоб основа коренів була вище дна.

На дно ємності щодня з ранку наливають трохи води те щоб коріння рослини перебував у ній. Через 6-10 годин воду зливають, залишаючи квітку в такому стані до ранку наступного дня. Вранці процедуру повторюють знову.

НА ЗАМІТКУ! У воду бажано додавати спеціальні препарати (наприклад, коревин), добрива, що містять потрібні рослині калій та фосфор.

Також замість них додають мед, цукор, глюкозу (не більше однієї чайної ложечки на літр води).

Завжди у воді

Інший спосіб передбачає перебування рослини у воді постійно, при цьому рідину раз на 5-6 днів змінюють. Цей варіант для орхідей підходить найменше, тому що рослини довго нарощують коріння, часто загниють, а якщо і виживають, то дуже погано приживаються в субстратах.

Над водою

Ще один спосіб – нарощування коріння фаленопсису над водою. Схожий на перший варіант, коли використовується підсушування та замочування, але в іншому форматі. Рослину поміщають у ємність з водою, при цьому основа коренів знаходиться над поверхнею води і не стосується її. Місткість зверху закривають.

Щодня рослину дістають (наприклад, з ранку), замочують корінцями у воді з додаванням цукру, потім дістають, підсушують і знову поміщають над водою.

ВАЖЛИВО! Тривалість замочування у солодкій воді – 60 хвилин.

Вгору корінням

Використовується і спосіб, коли у воду занурюються не основа коріння фаленопсису, а його листочки. Для цього потрібно акуратно помістити рослину в ємність, де вже налито воду. При цьому листочки повинні бути занурені у води лише на одну третину.

Основа корінців знаходиться на повітрі.

Щодня верхню частину рослини зрошують із пульверизатора теплою водою. Приблизно через 30-40 днів фаленопсис дасть перші коріння.

НА ЗАМІТКУ! У воду, куди поринають листочки, треба додати активоване вугілля.

Після того, як на підставі з’являться перші коріння, рослину поміщають у прозорий горщик із мохом сфагнумом, де воно зростатиме далі. Такий варіант зручний тим, що у фаленопсису активно зростають не тільки коріння, але зберігаються і навіть з’являються нові листочки.

У субстраті

Дуже часто квіткарі реанімують коріння фаленопсису над воді, а спеціальних субстратах. Багато хто говорить, що такий варіант більше підходить для рослин, які мають хоч невеликі (2-3 см) коріння. Але і для рослин без коріння вирощування в пухкому субстраті також може бути вдалим.

Загальні правила такі:

  • будь-який субстрат для фаленопсису має бути вологим (але без надмірного вмісту вологи);
  • листя орхідеї корисно обприскувати для кращого зростання спеціальним розчином із вітаміном B1.

Типи субстратом для відрощування коріння фаленопсису:

  • деревна кора (використовують матеріали дрібної фракції, які мають бути добре пропарені та просушені);
  • суміш керамзиту дрібної фракції, подрібненої кори, сфагнуму (керамзит використовують як дренажний шар);
  • щільно утрамбований сфагнум.

Якщо рослина була повністю позбавлена ​​коріння, то чекати відростання доведеться довго – до 10-12 місяців. У фаленопсисів, які мають хоча б крихітні коріння, процес йде швидше.

Вас може зацікавити: Як доглядати за орхідеями в горщику після покупки Чому в’яне листя у орхідеї і як її врятувати

На корі

Цей спосіб використовується рідко, оскільки рослині необхідно створити оптимальні показники вологості. При сухому повітрі коріння не зростатиме.

Фаленопсис необхідно закріпити на шматку кори, для стимуляції росту обробити рослину спеціальним розчином із вітаміном B1. Поливати і навіть обприскувати квітку не потрібно.

Термін появи коренів – три місяці, але цілком можливо, що буде й довше очікування.

Реанімація рослини

Як правильно наростити міцне коріння у дітки орхідеї

Орхідея гине, згнило коріння: що робити? Якщо трапилася втрата кореневої маси, можна спробувати виростити нове коріння над водою. Причина може бути різною, але без коріння орхідея існувати не зможе, і тому варто приступити до їх відновлення.

Спосіб нарощування коренів у воді за допомогою активованого вугілля та коренеутворювача

Зараз у спеціалізованих магазинах є безліч препаратів, які допомагають збільшити коріння. Один з популярних попитом — це препарат «Корневін». Це гормональний препарат, що допомагає корінням пробитися на поверхню рослини.

Якщо орхідея не має коріння, треба допомогти їй наростити нові. Правильне застосування препарату на орхідеях:

  • Коли на квітці прибрані всі місця, що гниють і він підсушений протягом 8 годин, на нього наносять «Корневін», припудрюючи місце на шийці, де повинні розташовуватися коріння;
  • У цей час у 200 грн. води додають одну таблетку активованого вугілля і ставлять до неї орхідею, оброблену «Корневіном».

Місткість з квіткою, що реанімується, повинна стояти в теплому і добре освітленому місці, і як тільки у неї з’являться коріння, її висаджують в субстрат з корою дрібної фракції з додаванням моху сфагнуму.

Спосіб нарощування коріння над водою

Як врятувати орхідею, якщо гниє коріння? Для цього треба виконати всі пункти плану реанімації, не пропускаючи жодного кроку. Тому що невиконана рекомендація може призвести до загибелі квітки:

  • Витягуємо рослину зі старого субстрату та оглядаємо залишки коренів;
  • Після того, як коріння згнило, треба обрізати все гниле і сухе коріння, використовуючи при цьому гострі ножиці або секатор, дезінфікований у спирті. Якщо гниль торкнулася частини шийки, її треба обрізати до здорового тіла;
  • Після обробки обробити зрізи активованим або деревним вугіллям, щоб захистити квітку від гниття;
  • Тепер треба залишити квітку на 8-10 годин, щоб усі ранки добре підсохли;
  • Потрібно підібрати таку скляну посудину, щоб виставлена ​​в неї рослина не торкалася шийки води. Відстань від шийки до води має бути 2-3 см., якщо квітка сяде у воду, гниття продовжиться;
  • Вода має бути без домішок, добре відфільтрована або прокип’ячена;
  • Рослина ставимо так, щоб місце було добре освітленим, але без прямого сонячного проміння;
  • При реанімації листочки практично завжди втрачають свій тургор, але це не страшно, тому що за їхній рахунок йде відновлення кореневої маси рослини.

ВАЖЛИВО! Щоб рослині легше було відновити свої сили, можна щодня протирати листя янтарною кислотою і бризкати його листя Епін раз на місяць. Приблизно через місяць з’являться зачатки нового коріння.

Тепличка та сирий мох

При нарощуванні коріння можна обійтися:

Для цього беруть прозору пластикову пляшку і роблять надріз приблизно посередині її висоти. Надріз робиться не до кінця кола, він як би фіксуватиме дві частини пляшки разом.

На дно пляшки кладуть мох сфагнум та змочують його водою. Вище ставлять орхідею таким чином, щоб її шия не діставала до моху десь 4-5 см. після чого пляшку скріплюють скотчем. Імпровізована домашня тепличка готова.

Її ставлять у світле та тепле місце, але без прямих сонячних променів. Стежити за вологістю моху практично не треба, тому що вся вологість залишається в тепличці, і тому мох має достатню вологість. Приблизно через місяць з’являться молоді коріння рослини.

ВАЖЛИВО! Коли коріння досягнуть 5 см. Довжини, квітку переводять на вирощування в необхідний для нього субстрат.

За допомогою бурштинової кислоти

Коли йде процес нарощування коріння, рослина часто втрачає тургор листя. І щоб уповільнити процес застосовують розчин бурштинової кислоти. Її можна придбати в аптеці.

Бурштинова кислота добре допомагає наростити коріння в орхідеї.

Вона продається у вигляді таблеток і має невисоку вартість в межах 10-12 гривень. Щоб зробити розчин для обтирання листя, 1 т розводять в 200 гр. теплої води. Розчин змінюють за добу. Протирати листя розчином необхідно щоранку.

Можна замочити коріння в розчині янтарної кислоти, але в цьому випадку розчин роблять – 1 т на літр води.

Як відростити коріння у фаленопсису

Як бачимо, відростити коріння у цієї досить поширеної в домашньому квітникарстві орхідеї не так складно. Способи цілком доступні, і при правильності виконання всіх дій і наявності терпіння квітка обов’язково віддячить своїм цвітінням.

Для отримання хорошого результату необхідно використовувати спеціальні препарати, що дозволяють стимулювати зростання коріння. Усі вони продаються у спеціалізованих магазинах, а для приготування розчинів використовують чисту теплу воду.

Рібав-Екстра

Позиціонується як препарат коренеутворювач, використовується для лікування рослин, а також як антистресовий засіб.

Дозволяє збільшити врожайність, схожість насіннєвого матеріалу. У випадку з фаленопсисами стимулює коренеутворення, сприяє кращій приживаності рослин.

Використовують для орхідей: на літр води додають дві краплі препарату.

Циркон

Є універсальним препаратом, який використовують для активізації росту рослин, стимулювання коренеутворення. Входить до групи фітогормонів, вважається ефективним підживленням. В основі препарату – витяжка із рослини ехінацея пурпурна.

Застосування для фаленопсису: чотири краплі препарату розводять у літрі води.

Радіфарм

Спеціальний препарат, в основі якого містяться різноманітні рослинні витяжки. Є стимулятором росту коренів, підвищує вкорінення рослин, підвищує їхнє виживання.

Для орхідеї використовують склад: на літр води розводять одну краплю Радіфарма.

Етамон

Належить до препаратів нового покоління, є стимулятором росту коренів, забезпечує рослину швидкозасвоюваними формами азоту та фосфору.

Для орхідеї застосовують наступний склад: на літр води беруть одну ампулу Етамону.

Часті помилки

Навіть досвідчені квітникарі можуть робити помилки, тим більше, при догляді за такими рослинами як орхідеї. При всій невибагливості фаленопсисів потрібно дотримуватися певних правил, особливо при такому процесі як відрощування коренів.

  1. Орхідея повинна обов’язково перебувати в місці, що добре освітлюється. Пряме сонячне проміння виключається, але освітлення має бути достатнім. Якщо рослині не вистачатиме світла, то вона піде в тривалу сплячку або загине.
  2. Фаленопсису потрібні певні показники вологості, при цьому не допускається постійне знаходження коріння та основи коріння у воді.
  3. Не можна обробляти зрізи коренів йодом чи розчином діамантового зеленого. Це може спричинити пересушування коріння або навіть опік.
  4. Зів’ялі та підсихаючі листочки на фаленопсисі не зрізають. Під час відрощування корінців рослина поглинатиме поживні речовини і з листя.

І ніколи не варто надто старатися: додавати більше світла орхідеям, посилено поливати рослини. Необхідно ретельно вивчити інформацію і лише потім діяти.

Види дітей

Залежно від місця розташування розрізняють такі види дітей:

  • прикореневі;
  • розташовані на квітконосі;
  • листи, що розвинулися в пазусі, або стовбурові.

Найчастіше розвиток відростків у фаленопсису спостерігається на квітконосі. Пов’язано це може бути як зі створенням сприятливих умов, так і з загибеллю материнської рослини, що наближається. Найчастіше вони без сторонньої допомоги встигають розвинутися в самостійне рослина.

Механізм розвитку прикореневих і стовбурових дітей дещо інший. У тому освіті бере участь не спляча нирка, а меристемна тканина рослини. Досвідчені квітникарі появу таких відростків пов’язують із загибеллю рослини, що наближається. Їхня поява можлива і при травмах стовбура, загибелі точки зростання, під час тривалої посухи або утворенні квітконоса з центру розетки. Дітки, що розвилися на стовбурі або в листовій пазусі, можуть довго не давати коріння, тому їх укорінення дещо утруднене.

Стовбурова дітка орхідеї фаленопсис

Відрощування коріння у воді

Перераховані вище способи відрощування рослин за допомогою води є найпростішими. Вони доступні навіть для квітникарів-початківців, тільки слід заздалегідь підготувати всі необхідні предмети.

Як ємність для розміщення фаленопсисів беруть пластикові пляшки, склянки, банки, підбираючи їх обсяг з урахуванням розмірів квітки.

Як добавки у воду, що використовується для нарощування корінців орхідеї, застосовують:

  • Фітоспорин;
  • кореневин;
  • мед;
  • цукор;
  • будь-які вітаміни групи B.

НА ЗАМІТКУ! Всі препарати розлучаються у воді, яка має бути відстояною та теплою.

Для покращення стану фаленопсисів застосовують обтирання листочків звичайним ватним диском. Його попередньо змочують у водяному розчині бурштинової кислоти.

Приготування: на склянку води розчиняють одну таблетку кислоти.

Листочки орхідеї обтирають з верхньої та нижньої сторони. Розчин використовують протягом 3-4 днів, потім замінюють його новим. Процедуру проводять у першій половині дня, коли листя готове повністю ввібрати в себе корисний розчин.

Навіщо потрібна така обробка? Бурштинова кислота сприяє підвищенню імунітету рослин, відновленню порушених процесів життєдіяльності, активізує зростання коренів, прискорює формування зелених пагонів. Препарат ефективний навіть у малих концентраціях, причому абсолютно нешкідливий.

НА ЗАМІТКУ! Бурштинову кислоту використовують потім і у звичайному догляді за орхідеями (обприскування рослин).

При зміні температури повітря в приміщенні (наприклад, при зниженні) необхідно помістити фаленопсис у пакет (прямо з ємністю), щоб рослині було комфортно.

Реанімація на корі

Це дуже рідкісний спосіб укоренити фаленопсис. Іноді він дає успішний результат.

  • У невелику ємність простий горщик насипають заздалегідь підготовлену кору. Попередньо її пропарюють, обробляють фунгіцидами. Це запобігатиме зараженню грибком.
  • Видаляють із основи всі зіпсовані коріння, залишаючи тільки здорові.
  • За допомогою смужок, нарізаних з непотрібних капронових колгот, прив’язують листя з основою до встановлених на протилежних сторонах горщика тонких паличок.
  • Зона росту коріння квітки залишається на поверхні, притиснутою до кори.
  • Зволожувати субстрат, обприскувати відростки не треба.

За кілька тижнів намітиться прогрес. Занадто сухе повітря в приміщенні небезпечне при такому варіанті вкорінення. Рекомендують встановлювати пластикові склянки з рідиною неподалік горщика. Вона випаровуватиметься, сприяючи підвищенню рівня вологості та кращому утворенню кореня.

Освітлення орхідеї

Фаленопсис не відноситься до видів орхідних, які дуже чутливі до освітлення. Достатньо буде дотримуватися ряду правил, щоб рослина розвивалася правильно і радувала господарів.

  1. Оптимальна кількість світлових годинників для цього виду орхідей – 12. При цьому, починаючи з осені та всю зиму рослину необхідно досвічувати.
  2. Освітлення має бути розсіяним, прямі сонячні промені (особливо це стосується літнього сезону) виключаються.
  3. У квартирі орхідеї найкраще ростуть на західних та північно-східних вікнах (літо), а взимку їх треба перенести на південні та південно-західні підвіконня.
  4. Фаленопсис з часом може трохи нахилятися до джерела освітлення. Щоб не відбулася зміна структури квітки, необхідно дуже акуратно повертати рослину (приблизно кожні два-три тижні).

ВАЖЛИВО! Пересувати квітку під час бутонізації не можна! Це може призвести до скидання бутонів.

На яскраве світло горщики з орхідеями не ставлять. У природі більшість фаленопсисів ростуть серед тропічних дерев, отримуючи мінімум світла. Тому інтенсивна освітленість їм лише на шкоду.

Leave a Comment Отменить ответ

Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.

Як відростити коріння в орхідеї

Орхідея – особлива квітка. Про неї складено безліч легенд і переказів. А ще – кожна жінка мріє отримати в подарунок цю ніжну блискучу квітку, як свідчення відданої любові. У світі відома величезна кількість різних видів орхідей. Найбільш популярним з них є Фаленопсіс. У статті розповімо, як наростити коріння в орхідеї Фаленопсиса, розгляньмо основні способи.

  • Види Фаленопсисів та їхні особливості
  • Особливості догляду за фаленопсисами
  • Як можна реанімувати Фаленопсиси
  • Як відростити коріння у фаленопсису
  • Типові помилки початківців квітникарів
  • Відрощування коренів у воді
  • Особливості догляду при водному вкоріненні
  • Все, що стосується освітлення орхідеї
  • Що потрібно знати про пересаджування Фаленопсисів
  • Яким має бути здорове коріння
  • Які ж симптоми хвороби
  • Чому могло статися загнивання кореневої системи
  • Грунт занадто ущільнений
  • Пошкодження коренів
  • Добрива
  • Шкідники
  • Погане освітлення
  • Грибкові захворювання
  • Як провести реанімацію
  • Висадка у субстрат
  • Ну а якщо квітка залишилася зовсім без коріння
  • Тепличка
  • Відео:
  • Відростити коріння біля орхідеї в скляній банці
  • Відростити коріння біля орхідеї у воді з медом або цукром
  • Листове підживлення
  • Підготовка фаленопсису до порятунку
  • Способи реанімації фаленопсису

Види Фаленопсисів та їхні особливості

Порівняльна таблиця допоможе зрозуміти особливості кожного виду кольорів.

Сімейство рослин, що включає понад 75 000 видів

На всіх континентах

Належать до роду кольорів

Рід рослин сімейства орхідних Відомо понад 45 000 видів.

Батьківщиною цих видів орхідей є Південно-Східна Азія, схід Австралії, Філіппіни.

Мають зрослі тичинки. Пилок не пристосований пересуватися повітрям.

Фаленопсиси – трав’янистий епіфітний (зростаючий на дереві) або литофітний (зростаючий на землі) рід рослин, що представляє безліч видів і гібридних форм. Ростуть Фаленопсиси в одному напрямку, мають сильно вкорочений стебель і широке шкіряне листя, іноді з красивим мармуровим малюнком і довжиною від 5 до 30 см.

Кольорові та повітряні корені виростають між листям. Квітки діаметром до 10-11 см з’являються на довгих – до 75-80 см квітоносах. Якщо забезпечити квітку хороший догляд, то на одному кольороносі можна побачити до двох десятків кольорів від чисто- білого до густо-фіолетового відтінку. Причому фарб кольорів буває не тільки однотонним, але і строкатим, що включає кілька переходів відтінків і тонів. Аромат залежить від виду і може бути як сильним, так і відсутнім взагалі.

Є дуже цікава історія, пов’язана з появою саме цієї назви орхідей. Карл Блюме, директор ботанічного саду Лейдена, відвідав 1825 року один з маленьких островів Малайського архіпелагу. Одного вечора, милуючись бінокль красою вечірньої природи острова, помітив величезну кількість метеликів. Вони кидалися в очі не тільки своєю безліччю, а й чудовим білим кольором.

Яким же було здивування любителя природних красот, коли виявилося, що це не метелики, а квіти орхідей. Вражений їхньою красою, він назвав квіти «Phalaenopsis». У перекладі це звучить як «метелик підібний». Пізніше ця назва так і закріпилася за орхідеями цього виду.

Особливості догляду за фаленопсисами

Хоча орхідеї – рослини невибагливі, вони мають свої капризи, про які обов’язково потрібно знати. Цей вид кольорів не любить:

  1. Попадання прямих променів сонця.
  2. Надмірну вологість.
  3. Прохолодні місця.
  4. Відсутність вентиляції.

Все це означає, що орхідеї можна вирощувати в теплих приміщеннях, де освітлення не дуже яскраве. Вони прекрасно почуватимуться в глибині приміщень, якщо їм забезпечити штучне підсвічування. Потрібно стежити і за температурою в кімнаті, де росте орхідея: вона не повинна опускатися нижче + 16 градусів ночі. Читайте також статтю: «Як доглядати за орхідеєю в горщику».

Денна температура повинна бути в межах 20-25 ° C (максимально + 31 ° C). Якщо температурний режим порушується, квітка може скинути готові бутони, так, як при високих показниках температури орхідеї можуть нарощувати тільки зелену масу, а для цвітіння це не найкращі умови.

Одна з важливих властивостей Фаленопсисів, про яку потрібно знати всім: і тим, хто хоче придбати цей вид рослин, і тим, хто вже їх вирощує вдома – це стосується коріння цього виду орхідей. Найчастіше можна придбати рослину, у якої недостатньо розвинуте коріння, через що квітка буде погано розвиватися, а іноді може і загинути. Причиною загибелі рослини можуть стати і помилки у догляді. Що можна зробити для реанімації квітки?

Як можна реанімувати Фаленопсиси

Якщо від кореня залишилося менше 95%, йому необхідна реанімація. Нерідко за незнанням квітникарі не помічають, що квітка хвора, і корінь згниває повністю. Така рослина вже потребує термінової допомоги, оскільки сама відновитися вона не може. Незалежно від того, який спосіб реанімації буде обрано, процес відновлення слід починати з виконання наступних процедур:

  1. Підготувати ніж. Його потрібно вимити і продезінфікувати спиртом або вогнем.
  2. Очистити коріння. Видалити потрібно і ґрунт, і згнилі частини, щоб залишився тільки живий корінь.
  3. Щоб живі клітини не почали гнити, місця зрізів належить обробити одним з наступних засобів – фугінцидом в порошку, корицею або деревним вугіллям, який для початку потрібно добре подрібнити.

Тепер підготовчий етап закінчено і можна приступати до відрощування нового кореня. Про те, яким способом це буде виконуватися, потрібно подумати заздалегідь і підготувати все необхідне.

Як відростити коріння у фаленопсису

Є кілька способів відрощування коренів. Всі вони прості і легкі, що дозволяє застосувати їх в домашніх умовах навіть новачкам. Але починати належить зі стимуляції коріння – це допоможе їм легше пройти процес відновлення.

Фахівці рекомендують вимочувати коріння. Для цього можна використовувати один з розчинів, запропонованих нижче. Їх потрібно приготувати, використовуючи зазначену кількість крапель. Що ж це за препарати? В одному літрі теплої води (близько 30 градусів) потрібно розвести:

  1. Дві краплі «Рибав-Екстра».
  2. Чотири краплі «Циркона».
  3. Одну краплю «Радифарма».
  4. Одну ампулу «Етамона».

Відростати коріння можна, використавши один з наведених нижче варіантів:

Середовище вирощування/Її особливості

Суміш кори і мха

Після проростання кореня рослину можна не пересаджувати

Необхідно закріплювати рослину, щоб вона не хиталася

Тепличкою може послужити звичайна пляшка з пластику

Типові помилки початківців квітникарів

Дуже часто недосвідчені квітникарі прислухаються до порад сусідки/подруги/колеги, які нібито чули, що при догляданні за орхідеями необхідно вживати якісь певні заходи. Такі поради можуть не просто виявитися бездіяльними, а й погубити квітку. Що ж це за поради? Які з них можуть бути вбивчими?

Операція/Її наслідки і способи відновлення

Що може статися

Обробка зеленкою рослини

Застосувати активоване вугілля замість зеленки

Рослина впаде в сплячку

Поліпшити освітлення, але не варто перестаратися.

Корінь почне гнити

Вилучити гнило і пересадити рослину

Видалення листя підсихання

Рослина може загинути

Це ознака того, що рослині не вистачає якихось речовин для зростання і життя. Необхідно полити водою з вітамінами і потрібними елементами.

Порада # 1. Щоб визначити, чи хвора квітка, потрібно провести пальцем по поверхні кореня. Якщо від нього відокремлюються слизькі на дотик частини – це гниль, що свідчить про захворювання рослини.

Відрізняються хворі корені і візуально – вони будуть значно темнішими, майже чорними. Але, щоб провести обстеження, треба дістати з горщика квітку, промити водою для видалення субстрату і трохи підсушити. Якщо цілим залишилося хоча б 75% кореня, рослину можна врятувати.

Відрощування коренів у воді

Оскільки цей варіант є найпростішим, його найкраще застосовувати новачкам. Що важливо, застосувати його можна навіть для тих Фаленопсисів, коріння яких вже не піддається жодній реанімації або взагалі відсутнє. Для початку потрібно видалити всі відмерлі частини, намагаючись не торкнутися живих клітин. Місця зрізу обробити будь-яким з перерахованих вище коштів. Найдієвіше з них – активоване вугілля.

Порада # 2. Якщо на рослині є підсохлі листки, видаляти їх не варто – вони будуть живити фаленопсис: рослина не дарма почала їх підсушувати – вони необхідні їй для виживання.

Тепер потрібно підготувати ємність для приміщення квітки. Нехай це буде навіть звичайна склянка, але вона повинна бути такою, щоб поміщений у неї фаленопсис не стикався з водою. Залишилося поставити ємність з рослиною на добре освітлене місце, куди не потрапляють сонячні промені. Якщо недостатнього природного освітлення, можна встановити квітку і на тому місці, де є штучне світло.

Щоранку, бажано в один і той же час, потрібно протирати листочки ватним диском. Але не сухим – попередньо диск потрібно змочити в розчині бурштинової кислоти. Для підготовки засобу потрібно взяти пів таблетки бурштинової кислоти і розвести її в половині склянки води. Цього вистачає на 4 дні, після чого розчин потрібно міняти. Протирати листя треба з обох сторін, але, при цьому, не можна допускати, щоб розчин потрапляв в основу квітки: це сприятиме його загниванню.

Чому потрібно проводити обтирання листя саме до обіду? Орхідеї здійснюють газообмін із зовнішнім середовищем через отвори (гирла), розташовані на нижньому боці аркушів. Саме в першій половині дня гирла відкривається, тому вбирання бурштинової кислоти буде відбуватися найбільш ефективно. Після закриття гирлів протирати листя безглуздо.

Багатьох цікавить: чи так важливо проводити процедури з бурштиновою кислотою? Важливо, оскільки без підтримки, які втратили тугур листя, можуть повністю зав’янути і відпасти, що не кращим чином позначиться на загальному самопочутті орхідеї. Якщо в приміщенні стає прохолодно, потрібно прибирати рослину в пакетик, створивши, таким чином, для неї більш комфортні умови.

Особливості догляду при водному вкоріненні

Підгодовувати орхідею до появи коріння не варто, але коли проклюнеться перший корінець, можна допомогти рослині. Для цього потрібно підготувати такий розчин: на літр води додати 1 ч. л. меду або цукру і додати до нього кореневин, взявши його в кількості, зазначеній в інструкції. Після цього, помістити рослину «попкою» в розчин і залишити так на годину-півтори.

Порада # 3. Під час виконання цієї процедури неприпустимо опускати в рідину квітку так, щоб вода потрапила в основу між листям.

Підгодовувати орхідею потрібно і вітамінами групи В (В6, В12, В3, В6). Потрібно взяти на півсклянки води за 1-2 крапельки кожного з перерахованих препаратів, протерти листочки отриманим розчином, намочити їм «попку» орхідеї або опустити в розчин на 2-3 хвилини і повернути на місце в стаканчик з водоймища. «Правила підживлення кімнатних рослин народними засобами і добривами».

Можна використовувати для обробки «Фітоспорин». Але робота з ним вимагає дотримання таких правил:

  1. Розводити препарат потрібно в дощовій тепловатій воді або взяти звичайну воду, кип’ячену і гостилу до теплого стану.
  2. Для профілактичних заходів «Фітоспорина» беруть 10 крапель на 200 мл води. Якщо належить лікувати орхідею, то пропорцію препарату потрібно збільшити вдвічі (20 крапель) на ту ж кількість води. Проводити процедуру так само, як при підгодовуванні вітамінами.

Все, що стосується освітлення орхідеї

Достатня кількість світла – один з основних факторів без забезпечення якого ні нормально розвиватися, ні регулярно цвісти орхідеї не можуть. Оскільки вимоги представників різних гібридних груп досить різноманітні, неможливо для всіх видів Фаленопсисів визначити формулу, яка підійшла б кожному з них. Але все ж є певні моменти, яким потрібно приділити увагу.

Відсутність рівномірного освітлення. Приклад – влітку природного освітлення дуже багато, а в зимовий час його дуже мало. Тому, для вирощування Фаленопсисів (та інших видів орхідей), потрібно використовувати вікна, розміщені на південно-східній і східній стороні будинків. Тоді пряме світло сонця потраплятиме на рослини тільки в ранковий час, коли воно ще не настільки агресивне і не виявиться для рослин вбивчим.

Крім того, вдень вікна зі сходу і південного сходу не будуть сильно нагріватися, завдяки чому орхідеї не будуть перегріватися. Як помітили досвідчені садівники, квіти цього виду, що ростуть на вікнах, розміщених з південного і південно-східного боку, відмінно розвиваються і цвітуть щороку.

На зимовий період найкраще переносити горщики з квітами на вікна з південного або південно-західного боку. Завдяки цій рослині зацвітають набагато частіше. Але є й негативні моменти – через нестачу світла взимку на Фаленопсисах листя буде помітно меншим і набуде більш округлої форми.

Що потрібно знати про пересаджування Фаленопсисів

Як і будь-який інший вид орхідей, Фаленопсиси необхідно пересаджувати раз на 2 роки. Часті поливи та добрива виводять з субстрату всі важливі для кольорів складові. В першу чергу змінюються показники рН. Кора, яка займає майже 50-60% субстрату, втрачає повітропроникність, а використання добрив призводить до засолення ґрунту. Рослина, недоотримавши потрібні для життя елементи, починає слабшати, і якщо не змінити субстрат, вона загине.

Найкращий час для пересадки – період, коли на Фаленопсисі починають з’являтися нові корені. Неприпустимо пересаджувати орхідеї в той час, коли вони готуються зацвісти. Через це розвиток кольороносів сповільниться, і нерозкриті бутони відпадут.Горщики для пересадки потрібно брати пластмасові або прозорі, скляні. Причому другий варіант кращий: новачки зможуть спостерігати за станом кореневої системи і не допускати переливів. – «Скляні горщики для кімнатних рослин».

Яким має бути здорове коріння

Втрачаючи вологу, коріння біля квітки починають всихати і мають зморщений вигляд. Однак це зовсім не означає, що орхідея помирає. При першій же можливості запастися вологою здорові корені епіфіту розправляться і набухнуть.

А от якщо коріння у рослини гине, то реанімувати їх у воді не вийде.

Які ж симптоми хвороби

Як і будь-яке захворювання, загнивання коріння краще діагностувати на ранній стадії хвороби. Чим раніше почати заходи з реанімації, тим більше шансів врятувати хворого.

В першу чергу треба визначити симптоми захворювання. Слід насторожитися, якщо в орхідеї з’являються такі ознаки:

  • З’явився наліт у вигляді водоростей і суперечка. Це буде відразу видно, якщо орхідея знаходиться в прозорому горщику.
  • Через порушення роботи кореневої системи харчування перестає в достатній мірі надходити вода і поживні речовини до листя. У результаті з’являється ламкість і м’якість листя, вони стають млявими.
  • Дуже небезпечний симптом, якщо орхідея стала невпевнено стояти в горщику, стала хитатися. Це відбувається, якщо підгнилі корінці вже не можуть підтримувати квітку.
  • На корінні стають помітними мокнучі ділянки. Корінь починає розпадатися на невеликі шматочки, а його колір змінюється, набуваючи темно-коричневий або сіро-чорний колір. Веламен починає видавати неприємний запах, при натисканні на нього з’являється липка слиз.

Все це вказує на те, що діагноз підтвердився і треба терміново починати реанімаційні заходи, тому що в даній ситуації зволікання може призвести до трагічних наслідків.

Чому могло статися загнивання кореневої системи

Основною причиною появи гнили є неправильний догляд, або можуть потрапити в кореневу систему шкідники і бактерії.

Найнебезпечніша і найпоширеніша умова в неправильному догляді – невпевнений за частотою і великою кількістю полив!

Брак сонця також може призвести до плачевних наслідків, тому що в цьому випадку субстрат не встигатиме просихати. Для коріння це може бути небезпечно. Тому полив рослини треба проводити тільки після висихання ґрунту.

Грунт занадто ущільнений

Коріння в орхідеї є у вільному стані, відкритому доступі кисню. У щільному субстраті кисень не зможе надходити до коріння і насичувати їх киснем. Коренева система почне розкладатися.

Пошкодження коренів

Іноді при пересадці пошкоджується корінець рослини, що дуже часто призводить до виникнення бактеріальних захворювань. В результаті уражені ділянки починають дуже швидко загнивати.

Добрива

Якщо перестаратися з підживленням, то можна погубити примхливу красуню. Від занадто великої кількості мінеральних добавок коріння можуть отримати хімічний опік і почати загнивати.

Шкідники

У надто вологому середовищі часто заводяться комахи – подури. Ці паразити і провокують появу гнили на корінцях орхідеї.

Погане освітлення

При недостатньому освітленні коренева система рослини не в змозі транспортувати вологу до листя. Таким чином, накопичуючись у корінні, вода призводить до руйнування коріння, їх загнивання.

Грибкові захворювання

Грибок може вразити рослину, потрапивши в грунт при пересадці. Він проявляється в різній плямистості на листях, коріння при цьому починають розкладатися.

Як провести реанімацію

Згнилі корінки реанімації не підлягають, їх доведеться видалити. Цю операцію необхідно провести дуже ретельно, повністю видаляючи всю гниль. Засохле і нежиттєздатне коріння також видаляють. Після цього квітку деякий час треба просушити, а потім обробити рани смолотим у порошок активованим вугіллям або молотою корицею.

Підсохлі корінці на 10 хвилин опускають в розчин фунгіциду, щоб захистити від грибкової інфекції.

Після всіх маніпуляцій необхідно обробити кореневому зону зростання корінців, щоб прискорити укорінення орхідеї.

Якщо ж виявилося, що рослина втратила коріння повністю, то не варто поспішати його викидати. Цей тропічний екзот насправді дуже живуч. При правильному підході можна реанімувати і повернути до життя навіть, здавалося б, безнадійний екземпляр.

Висадка у субстрат

Цей метод підійде, якщо у рослини збереглася хоч якась частина кореневої системи.

Відростити загублене коріння можна. Для цього орхідею саджають в ємність 6-8 сантиметрів в діаметрі.

Обов’язково потрібно забезпечити рослині підвищену вологість, освітлення 12 годин на день і температуру 20-25 градусів. У нічний час температура не повинна знижуватися.

Замість повноцінного поливу треба використовувати крапельний спосіб зрошення. Зволоження ґрунту проводять тільки після повного просихання.

Через 1-4 тижні копіткого догляду неодмінно з’являться нові корінці.

Ну а якщо квітка залишилася зовсім без коріння

У цьому випадку треба дивитися на загальний стан рослину. Важлива також наявність і стан листочків. Має значення наявність зачатків кореневої системи в листовій розетці.

Тепличка

Найнадійніший спосіб порятунку навіть зовсім слабенького екземпляра – помістити його в теплицю на підвіконні.

Для цього попередньо готують контейнер з грунтом. На дно укладають керамзит тонким шаром, а нагору вистилають очищений сфагнум. Рослину укладають у зволожений субстрат. Тепличку вкривають і підтримують там постійну високу вологість і температуру в межах 22-28 градусів.

Важливою умовою є яскраве розсіяне освітлення не менше 12 годин на день.

Зниження температури нижче 20 градусів, або підвищення вище 33 градусів буде перешкоджати зростанню кореневої системи, але цілком може призвести до розвитку різних патогенів і грибів.

На ніч тепличку необхідно провітрювати, щоб посилити насичення повітря вуглекислотою. Це сприяє якнайшвидшому формуванню кореневої системи.

Зволоження субстрату треба проводити акуратно, тільки в міру просихання.

Досягти успіху в реанімації хворої рослини і відростити нове коріння можна тільки при ретельному дотриманні всіх умов з оздоровлення.

З метою профілактики ослаблену рослину необхідно періодично оглядати квітку, щоб не допустити знову появи гнили.

При такому методі укорінення вдається врятувати 80% постраждалих рослин без коріння. Нові корінці стають помітні вже через пару тижнів.

Коли ж корінки відростуть на 3-4 сантиметри, орхідею можна висаджувати на постійне місце в горщик, у звичне середовище.

Якщо ж теплички немає, то можна скористатися іншим способом порятунку.

Відео:

Відростити коріння біля орхідеї в скляній банці

Для цього необхідно обробити розетку, як було зазначено, а потім укласти в глибоку скляну ємність.

Щоранку, не забуваючи, в ємність з квіткою наливають свіжу воду. Вода повинна бути кип’яченою, м’якою, відфільтрованою. Її наливають тільки так, щоб тільки трохи змочити нижню частину залишків кореня, не зачіпаючи листя.

У воді квітку необхідно тримати протягом 6 годин. Після цього воду треба вилити, а орхідею підсушити до наступного ранку.

Для харчування рослини можна протирати листочки орхідеї розчином з цукром або з бурштиновою кислотою.

Відростити коріння біля орхідеї у воді з медом або цукром

Є ще один спосіб наростити коріння в орхідеї і реанімувати рослину швидко й ефективно. Для цього готують розчин, додаючи чайну ложку меду або цукру на літр води.

Дуже корисно при зволоженні субстрату і під час поливу реанімованих рослин використовувати для підживлення препарат заліза, але тільки в дуже маленькій концентрації. Також дуже ефективно проводити кожен місяць обробку регулятором зростання.

Листове підживлення

Листове підживлення виробляється спеціальними рідкими препаратами, які доставляють безліч корисних для квітки речовин через всмоктувальну здатність листя. Підживлення дозволяє підтримати рослину в період, коли коренева система не здатна постачати поживні речовини.

Підготовка фаленопсису до порятунку

  1. Акуратно витягніть з горщика, відрушіть субстрат, оцініть масштаби пошкоджень.
  2. Промийте коріння теплою водою (25 – 30 0 С), видаляючи залишки субстрату.
  3. Визначте, з якими частинами краще попрощатися. Здорові корені тверді, м’ясисті, світло-зелені; в середині горщика від нестачі світла можуть бути білими, старі – бежевими, світло-коричневими. Якщо здорова ділянка кореня розташована далі пошкодженого, її теж доведеться викинути.
  4. Сухі і в’яле листя не видаляйте – орхідея сама скине їх, коли буде потрібно.
  5. А ось квітоноси краще зрізати, вони забирають занадто багато сил. Якщо необхідно, можна залишити його нижню частину, щоб квітку було зручніше фіксувати.
  6. Обріжте все зайве стерильним інструментом. Якщо на листях є гнилі або сухі плями, їх теж слід акуратно вирізати до здорової тканини.
  7. Всі зрізи потрібно обробити, щоб не спровокувати гниття (він здатний повністю погубити рослину за кілька днів). Тут думки розходяться: можна використовувати деревне або активоване вугілля, золу, фугніциди, корицю. Не рекомендується користуватися зеленкою або йодом – вони залишають глибокі опіки на рослині.
  8. Додатково захиститися від розвитку грибкових захворювань допоможе замочування в розчині фугніцидів на 10 – 15 хвилин, але дозування слід зменшити вдвічі від зазначеної на упаковці.
  9. Просушіть орхідею від 30 хвилин до 4 годин (можна залишити навіть на добу).

Способи реанімації фаленопсису

Вибір способу залежить від ваших можливостей і виду фаленопсису, а в разі невдачі можна спробувати інший спосіб. Але в будь-якому випадку не забувайте забезпечити рясне освітлення, але без прямих сонячних променів.

  1. Теплиця покликана імітувати умови природного середовища проживання (так само, як оранжерея). Вона забезпечує високу вологість повітря, температуру і хороше освітлення за відсутності протягів. В таких умовах орхідеї здатні виростати на 2см щодня.

Вдома купівельну теплицю може замінити акваріум або обрізаний пластиковий бутиль (5 – 10л). На дно слід насипати шар дрібного керамзиту, прикрити його шаром мха – сфагнума, а зверху покласти фаленопсис так, щоб п’ята, з якої росли коріння, стосувалася мха.

Теплицю ставлять на світло, при температурі 22 – 28 0 С (але не вище 33 0 С, як на південному вікні влітку) і щовечора провітрюють 15 – 20 хвилин (влітку можна всю ніч). Для підвищення вологості можна раз на 3 – 4 години ставити в теплицю склянку окропу.

Перше коріння в таких умовах може з’явитися через 10 – 14 днів, а висаджувати в новий невеликий горщик цю орхідею можна, як тільки коріння досягнуть 3 – 4см. Залежно від освітлення та початкового стану цей процес займає 1 -13 місяців.

  1. У воді фаленопсиси вкорінюються 4 способами:
    • Чергування замочування і просушування – фаленопсис поміщають в об’ємну прозору ємність так, щоб основа корінця була трохи вище дна.

Щоранку на дно наливають трохи води – так, щоб підстава лише злегка занурилася в неї, а через 4 – 6 (максимум 24) годин воду зливають і орхідею сушать до наступного ранку.

У воду щодня можна додавати глюкозу, цукор або мед (1 ч. л. на 1 літр води), а раз на 2 – 3 тижні – калійні та фосфорні добрива, а також кореневин.

Температура при цьому повинна бути 24 – 25 0 , освітлення – рясне, але без прямих сонячних променів.

  • Завжди у воді – спосіб аналогічний попередньому, але воду не зливають, а лише змінюють раз на тиждень. Не найкращий варіант, оскільки виживає всього 10 – 15%, а ті, хто вижив, дуже важко потім вкорінюються в субстраті.
  • Над водою – також помістити в місткість, в якій на дні налита вода, але рослина не повинна її торкатися. Місткість потрібна прозора, що закривається. Щодня бажано на 1 годину замочувати рослину в підсолодженій воді, потім просушувати і повертати в закриту ємність.
  • Вгору корінням – найзручніший і найнадійніший спосіб укорінення у воді. Листя піднімають назустріч один одному, поміщають у пластикову склянку (обрізану пляшку) кінчиками вниз і заливають водою на третину – половину довжини листа. У воду додайте вугілля. Підставу, де буде коріння, щодня обприскуйте з пульверизатора. Коли здадуться перші зачатки коріння (приблизно через місяць) – пересадіть рослину вже в нормальному положенні в склянку зі мхом – сфагнумом.

Цей спосіб хороший тим, що всі листя зберігаються, не опадають і не гниють, а можуть в процесі ще й нові вирости.

  1. У субстраті реанімують в основному ті фаленопсиси, у яких збереглося хоч пару сантиметрів коріння, але є успішні приклади і з рослинами, зовсім позбавленими коріння. Для цього використовують різні субстрати:
    • Щільно утрамбувати мох – сфагнум, відсунувши його злегка лише від кореневої шийки – так, щоб саджанець і закріплювати не потрібно було
    • Суміш дрібної кори і мха, дренована знизу дрібним керамзитом
    • Чиста деревна кора, добре пропарена і просушена, дрібної фракції.

Будь-який субстрат повинен бути вологим; полив замінюють обприскуванням поверхні субстрату або зануренням у воду на третину висоти на 30 – 40 хвилин. Якщо коріння зовсім не збереглося, до розвитку повноцінної, великої коневої системи доведеться почекати близько року. Для стимуляції зростання корисно обробити листя вітаміном В1, з розрахунку 1 ампула на 1 літр води.

  1. На корі – мабуть, екстремальний спосіб укорінення, але і він дає іноді хороші результати. Потерпілий фа

Про автора

admin administrator