Насіння кропу властивості та застосування

Авторadmin

Насіння кропу властивості та застосування

Зміст:

Насіння кропу – корисні властивості, застосування, рецепти

Насіння кропу – це плоди трави, що мають овальну форму і темно-коричневе забарвлення, що нагадують за смаком кмин. Зміна та листя рослини мають різні хімічні склади, різні способи використання у кулінарії та народній медицині. Мають лікувальні властивості, а саме:

  1. Безліч досліджень доводять ефективне застосування рослини (як насіння, так і її стебел) у боротьбі з грампозитивними та грамнегативними бактеріями (3), а також із грибами (4,5).
  2. Антиоксидантна активність кропу можна порівняти з аскорбіновою кислотою (6), що підтверджує його результативність у боротьбі з вільними радикалами. Насіння містить монотерпени, які активують секрецію ферменту, званого глутатіон-S-трансферази. А цей фермент у свою чергу здатний нейтралізувати канцерогени, тим самим запобігаючи утворенню ракових клітин.
  3. Екстракт витяжки з насіння кропу здатний скоротити загальний рівень холестерину та триацилгліцериду, що покращує роботу серцево-судинної системи (8)
  4. У дослідженні, опублікованому у «ВМС Фармокології» у 2002 році, було доведено, що екстракт кропу значно пригнічує секрецію шлункової кислоти та розвиток уражень шлунка (9). Іранські дослідники стверджують, що екстракт має антисекреторний ефект на слизову оболонку шлунка (12), тим самим захищаючи її від ушкоджень і покращуючи роботу травної системи. Також його вторгнень властивість допомагає в боротьбі з метеоризмом і розладами кишечника.
  5. Високі дози екстракту рослини сприяють збільшенню концентрації прогестерону в крові, що, у свою чергу, сприяє стабілізації менструального циклу, а також має місце протизаплідний ефект.
  6. Чинить антипроліферативну дію на деякі види пухлинних клітин (здатність придушувати ріст клітин за рахунок пригнічення синтезу РНК та протеїнів, а також інгібування ростових факторів, що стимулюють проліферацію) (10,11)
  7. Є відмінним джерелом кальцію – допомагає запобігти зниженню втрати кісткової маси після менопаузи та при ревматоїдному артриті.
  8. Хімічний склад насіння містить комплекс вітамінів групи В, що позитивно впливає на загальний стан нервової системи організму, допомагає боротися з гіперактивністю, гіперчутливістю, а також сприяє нормалізації сну.

Якісне, відбірне насіння кропу для відвару та екстракту, ви можете придбати в нашому магазині на сторінці — Сушене насіння кропу

Застосування

Найчастіше кропове насіння приймають у вигляді відвару або настоянки. Для того, щоб приготувати цілющий настій насіння кропу, потрібно 1-2 ч. ложки насіння подрібнити, залити гарячою водою, наполягати 10-15 хвилин.

Рецепти з кроповим насінням

  • При циститі: для одного прийому потрібно 1 чайну ложку насіння подрібнити та залити склянкою (200 мл) окропу. Наполягати краще в термосі цілу ніч. Приготовлений відвар випити вранці натще. Приймати на лікування циститу від 5 до 7 днів.
  • Від кольків: щіпку насіння кропу (2-3 г) залити склянкою окропу. Заварювати 20 хвилин|мінути|, після чого процідити. Можна поєднати з фенхелем у пропорції 1:1.
  • Для лактації: 1 столову ложку насіння необхідно залити 250 мл. Наполягати до 2 годин у термосі. Приминайте такий настій з кропу по 100 мл двічі на день.
  • Для підшлункової залози: на одну склянку окропу (200-250 мл) потрібно взяти 1 чайну ложку кропу. Залити та наполягати 30-40 хвилин. Перед вживанням краще процідити, пити по 2-3 столові ложки протягом цілого дня.
  • Як сечогінний засіб: 1 столову ложку насіння залити 500 мл окропу. Наполягати 20-30 хвилин, після чого можна приймати за 1 годину до їди по одній склянці.
  • Для чищення судин: на 2 літри окропу потрібно 1,5 столових ложок сушеного кропу та 1 чайну ложку кореня валеріани. Залити водою та наполягати добу. Після того, як настій настоїться, додати 1 столову ложку меду. Вживати по 10 мл (приблизно 2 повні столові ложки) до їжі, тричі на день. Курс лікування складається із 50-60 днів.

На замітку! Відвар із насіння кропу стимулює лактацію, при цьому спостерігається й інша вигода – насіння кропу для новонародженого. Приготовлений відвар або народна назва кропова вода допомагає боротися з метеоризмом.

Насіння кропу в кулінарії

  • Додають практично у всі страви: у тісто для хліба – замість кунжуту чи маку, у чай, торти, сир, супи, рибу, соління та салати.
  • Відмінно поєднуються з відвареною картоплею – полийте сметаною і посипте щіпкою насіння. Подавати таку страву можна як теплою, так і холодною.
  • Нададуть пікантності тушкованій капусті. Але не будьте надто щедрими – аромат може бути дуже сильним.
  • Використовуйте в сезон овочів як добавку до салатів та овочевих запечених страв.
  • Розмелене на порошок насіння — хороший замінник солі.
  • Виростити кріп на підвіконні може кожна господиня. Для цього потрібно всього 1-2 грами насіння покласти в ґрунт ранньою весною і вже через тиждень зможете поласувати свіжим кропчиком.

Капуста з насінням кропу

  • 2 кг білокачанної капусти
  • 200 г очищеної натертої моркви
  • 2 ст. солі
  • 1 ст. насіння кропу
  1. Головки капусти потрібно очистити від млявих листів, після чого ретельно промити.
  2. Нашаткувати на тонкій тертці (краще придбати спеціальну шатківницю).
  3. Капусту змішати з морквою, сіллю та насінням кропу.
  4. Акуратно всі інгредієнти перемішати викласти в ємність для тривалого зберігання (лоток, каструля, дерев’яне барило, таз).
  5. Зверху на всю поверхню покласти вантаж.
  6. Зберігати при температурі 20-23 градуси.
  7. Через 3-5 днів квашена капуста із насіння кропу готова.

Брокколі з кропом

  • 500 г броколі
  • 2 чайні ложки кропу насіння
  • 1 склянка сметани
  • 1 склянка панірувальних сухарів
  • сіль перець
  1. Помістіть брокколі в жаростійкий посуд. Посипте насінням кропу і залийте сметаною, а зверху присипте панірувальними сухарями.
  2. Випікайте в духовці при температурі 180° до появи світло-коричневої скоринки.
  3. До речі, капусту броколі можна замінити на цвітну капусту.

Хліб з насінням кропу

  • 1 пакет дріжджів
  • 1/4 склянки теплої води
  • 1 склянка вершків
  • 2 ст. ложки цукру
  • 1 ст. ложка рубаної цибулі
  • 1 ст. ложка вершкового масла
  • 2 чайні ложки насіння кропу
  • 1 чайна ложка солі
  • 1/4 чайної ложки соди
  • 1 яйце (добре збите)
  • 2,5 склянки борошна
  1. Розм’якшені в теплій воді дріжджі змішайте з вершками, цукром, цибулею, вершковим маслом, насінням кропу, сіллю, содою та яйцями.
  2. Отриману суміш добре перемішайте.
  3. Потім додайте|добавляйте| муку|борошно| і сформуйте тверде тісто.
  4. Дайте тесту піднятися приблизно вдвічі в обсязі.
  5. Потім випікайте у формі для випікання хліба або без неї (сформуйте самостійно хлібний буханець) при температурі 180 ° С протягом 30-40 хвилин.
  1. Egan CL, Phytophotodermatitis: visit до Margaritaville. Cutis. 1993 Jan; 51 (1): 41-2.
  2. Duke. JA та Ayensu. ES Medicinal Plants of China Reference Publications, Inc. 1985 ISBN 0-917256-20-4.
  3. Stavri M, Gibbons S. Antimycobacterial constituents of dill (Anethum graveolens). Phytother Res. 2005 Nov;19(11):938-41
  4. Lopez P. Solid- and vapor-phase antimicrobial activity of six essential oils: susceptibility of selected foodborne bacterial and fungal strains. : J Agric Food Chem. 2005 Aug 24;53(17):6939-46
  5. Jirovetz L. Склад, quality control, і antimicrobial activity of the essential oil of long-time stored dill (Anethum graveolens L.) seeds з Bulgaria. J Agric Food Chem. 2003 Jun 18; 51 (13): 3854-7.
  6. Satyanarayana S. Випадки долових фруктів показують антиоксидантні дії в in-vitro study. J Herb Pharmacother. 2004; 4 (2): 1-10.
  7. Souri E. Antioxidant activity of some commonly used vegetables in Iranian diet. Fitoterapia. 2004 Sep; 75 (6): 585-8.
  8. Yazdanparast R, Alavi M. Antihyperlipidaemic і antihypercholesterolaemic ефекти Anethum graveolens лишається після removal of furocoumarins. Cytobios. 2001; 105 (410): 185-91.
  9. BMC ПАРМАКОЛОГІЯ: Ефекти з Anethum graveolens L. Seed Extracts on Experimental Gastric Irritation Models in Mice
  10. Zheng GQ. Anethofuran, carvone, і limonene: потенційний гравець з chemopreventive agents від готування weed oil and caraway oil. Planta Med. 1992 Aug; 58 (4): 338-41.
  11. Fukuoka M, et al, Characterization of mutagenic principles and carcinogenicity of dill weed and seeds. J Pharmacobiodyn. 1980 May;3(5):236-44
  12. Hosseinzadeh H. Effects of Anethum graveolens L. seed extracts на xperimental gastric irritation models in mice. BMC Pharmacol. 2002 Dec 19;2:21.
  13. Zeng H., Tian J., Zheng Y., Ban X., Zeng J., Mao Y., Wang Y. In Vitro і In Vivo Activities of Essential Oil від сід Anethum graveolens L. проти Candida spp. Evid Based Complement Alternat Med. 2011; 2011: 659704.

Автор статті: Антонова И.Г. (доцент КНИТУ)

Дата публікації: 13-12-2015

Дата оновлення: 10-09-2023

Власник прав на публікацію: Магазин спецій Делюкс

Комментарии к статье

    Валентина 10-11-2019 : Спасибо огромное, очень все понятно и доступно, а главное ЦЕННО. Дай Бог Вам здоровья. Ответить –>

Насіння кропу – корисні властивості, лікування продуктом і протипоказання; посів і догляд, застосування

Енергетична цінність продукту Семена укропу:
Білки: 15.98 м.Жири
: 14.54 м.Углеводи
: 55.17 р.

Опис

Насіння кропу – це не тільки сировина для посіву зелені, але ще й корисний засіб, який здатний допомогти при лікуванні деяких хвороб. Особливо часто користуються ним молоді матусі, які готують так звану укропну воду для лікування колик у новонароджених. Але це далеко не єдина гідність насіння кропу. Детальніше про це ми розповімо трохи пізніше.

Укроп хороший тим, що його достатньо посіяти один раз, а всі наступні роки він буде поширюватися самостійно. Це, звичайно, плюс, але іноді ця рослина може заповнювати собою всю дачну ділянку, що стає проблемою для вирощування інших культур. Та й з естетичної точки зору город перестає виглядати акуратно, потопаючи в заростях укропу. Тому потрібно ретельно доглядати за зеленню, стежити за її зростанням і контролювати його.

Нерідко разом із насінням кропу в народній медицині використовують і насіння петрушки. Окремо ці рослини теж можуть принести користь, але набагато краще буде, якщо ви об’єднаєте їх. Зараз ми детально розповімо вам про лікувальні властивості насіння кропу, а також про протипоказання.

Лікувальні властивості та протипоказання насіння укропу

Насіння кропу мають незаперечні лікувальні властивості, ефект яких буде помітний лише в тому випадку, якщо дотримуватися протипоказань. Зелень може завдати шкоди, а також принести користь. У нашій статті ми розглянемо, як застосовувати позитивні риси насіння укропу в домашніх умовах.

Якщо взяти на озброєння рецепти приготування корисних відварів з укропу і насіння, то можна позбутися:

  • циститу;
  • хвороби підшлункової залози;
  • ожиріння;
  • паразитів в організмі;
  • високого тиску;
  • набряків;
  • енуреза;
  • здуття;
  • хвороби нирок;
  • кашлю;
  • застудних захворювань;
  • панкреатиту;
  • глистів;
  • хвороб очей тощо.

Дуже часто настої з насінням кропу використовуються чоловіками для підвищення потенції. Оскільки відвари з такого продукту мають сечогінний ефект, з їх допомогою можна позбутися гіпертонії або полегшити самопочуття хворого при підвищеному тиску. Також нерідко використовується настій із насіння кропу для чищення судин, виводячи шлаки і холестерин.

Під час вагітності лікарі рекомендують приймати відвар із насіння укропу для лактації. Особливо це рекомендують жінкам, у яких молоко прибуває в малих кількостях.

Люди, які страждають від безсоння, напевно, допоможуть настій із насіння кропу. У нього зазвичай входить трохи горілки або спирту, тому настій може заспокоювати нервову систему і викликати сонливість.

Чай із насіння кропу зазвичай готують разом з медом і валеріаною. Такий напій розслабляє, допомагає позбутися тривожності і знімає дратівливість. Рекомендується приймати такий чай людям, які часто нервують без причини.

Що стосується протипоказань, то забороняється вживання укропу і його насіння людям з гіпотонією, а також при індивідуальній непереносимості або алергії на зелень.

Посів і відхід

Щоб правильно сіяти кріп і доглядати за ним, необхідно знати кілька нескладних рекомендацій:

  • висаджувати зелень потрібно тільки на тому місці, яке освітлюється сонцем майже протягом усього дня;
  • земля повинна бути постійно зволоженою, поки не зійде насіння;
  • ґрунт повинен бути родючим, інакше кріп буде погано рости;
  • свіже насіння кропу може сходити досить довго, тому що в них містяться ефірні масла.

Відомий той факт, що найкраще сходить насіння, яке перезимувало в ґрунті. Свіже насіння зазвичай замочують у воді протягом трьох днів, щоб всі ефірні масла з них вийшли. Тільки після замочування насіння в гарячій воді складіть їх на чисту вологу тканину і накрийте такий же зверху. Регулярно зволожуючи клаптики, протримайте насіння кропу між ними протягом чотирьох днів. Коли ви побачите паростки, можете висушити кріп і висадити у зволожений грунт.

Відповідний час для посіву зелені можна вибирати самостійно. Зазвичай дачники починають висаджувати насіння кропу навесні, відразу після того, як зійде сніг. При цьому слід враховувати, що укроп може перенести слабкі заморозки до -4 градусів, однак, якщо температура буде нижче, насіння може загинути.

Ґрунт на місці посіву кропу обов’язково повинен бути пухким і пористим. У важкій і збитій землі шанс на проростання кропу значно знижується. Щоб збільшити його, підготуйте землю для посадки зелені ще з осені, ретельно перекопавши її.

Деякі господарі вирощують кріп із насіння на балконі або на підвіконні в просторих ящиках. Цей спосіб відмінно підійде для тих, хто живе не в своєму будинку, а в квартирі.

Щоб насіння кропу швидше зійшло, за ним потрібен ретельний догляд. Після посіву обов’язково зволожуйте землю, але не надто рясно. Слідкуйте за тим, щоб вона залишалася волога, але не утворювалися калюжі. Якщо передбачаються сильні заморозки, подбайте про те, щоб кріп був у теплиці.

Термін придатності насіння укропу – два-три роки. Оброблене насіння зберігається значно менше.

Застосування

Застосовуються насіння кропу не тільки в кулінарії, але ще й у косметології, а також у народній медицині. На їх основі готують корисні лікувальні відвари і настої, які допомагають зміцнити імунітет і розпрощатися з хворобами. Ми наведемо вам кілька рецептів приготування лікувальних засобів із насіння укропу, а ви візьміть їх на озброєння і запишіть, щоб не забути.

  • При хворобах, пов’язаних зі шлунком, а також при коліках у новонароджених рекомендується приймати даний відвар. У склянку окропу додайте чайну ложку насіння укропу. Накрийте ємність з напоєм кришкою і укутайте теплою ковдрою, залишивши наполягатися на дві години. Приймати такий укропний відвар потрібно тричі на день перед їжею по півсклянки.
  • Як сечогінний засіб для стабілізації тиску застосовується такий відвар: одну столову ложку сухого насіння кропу або дві ложки свіжих заливають 500 мілілітрами води, наполягають близько години і приймають за півгодини до їжі тричі на день.
  • Під час безсоння можна приготувати такий відвар: 500 мілілітрів «Кагора» і 50 грамів сухого насіння об’єднайте в каструлі і поставте на вогонь. Кип’ятіть відвар двадцять хвилин, а потім залиште наполягатися протягом години. Пити засіб потрібно безпосередньо перед сном.
  • При втомі очей або їх запаленні можна зробити настій для вмивання. Для цього змішайте чайну ложку подрібненого свіжого листя м’яти, стільки ж насіння кропу, залийте 200 мілілітрами теплої води і доведіть суміш до кипіння. Кип’ятіть відвар десять хвилин, потім зніміть його з вогню, остудіть і профільтруйте за допомогою марлі. Отриманим засобом потрібно вмитися або зробити примочки, змочивши в ньому ватний диск і приклавши до ока на кілька хвилин.
  • Проблеми з жовчним міхуром і низьку кислотність у шлунку можна вирішити легко, якщо кожен день перед прийомом їжі вживати по 0,5 чайної ложки подрібненого сухого насіння кропу.
  • Для вагітних жінок дуже корисним буде настій, який покращує лактацію. Щоб його приготувати, слід одну велику ложку насіння кропу залити склянкою окропу і прибрати суміш наполягатися протягом години. Приймати по одній столовій ложці 5-6 разів на день після їжі.

Насіння кропу – це відмінна добавка до страви для схуднення. Якщо ви сидите на дієті, обов’язково включіть в свій раціон даний продукт. Насіння можна додавати в їжу або просто вживати невеликими порціями після їжі.

Приймаючи відвари і настої з насіння кропу, не забувайте про протипоказання. Також небажано зловживати цим продуктом, щоб не викликати алергічну реакцію. Дотримуючись цих нескладних правил, ви зможете отримати тільки користь від вживання насіння кропу.

Фотографії продукту

Рецепти приготування страв з фото

Індійська страва Дал з гороху маш

Насіння кропу: корисні властивості та протипоказання

Кріп росте практично на кожній ділянці. І насіння кропу зможе зібрати навіть городники-початківці. Адже їхня користь для здоров’я, можливість використання для оздоровлення та наявність власного насіннєвого матеріалу зробили їх одними з найпопулярніших у період дозрівання культури.

Яким чином збирати насіння кропу і як його заготовляти? Про це і буде розказано у нашій сьогоднішній статті.

Фото

На фото нижче показано, як виглядають кропові насіння:

Як посадити кріп

Щоб отримати хороший урожай, важливо дотриматися правил посадки та догляду. Нижче в таблиці наведено основні аспекти процесу.

Посадка кропу здійснюється в період з весни до осені, залежно від сорту рослини. Виробники часто самі вказують на упаковках насіння, коли потрібно садити кріп.

Для весняної висадки ґрунт потрібно починати готувати ще восени. Сіяти краще у місцях, де періодом раніше були посаджені капуста, огірки, буряк чи бобові культури. А ось ділянки, де раніше були представники Парасолькових — не найкращий варіант.

Посів кропу потрібно здійснювати на освітленому сонцем ділянці, але при цьому рослина добре почувається і в півтіні. Що стосується сусідства з іншими культурами, він добре товаришує з іншими рослинами. Винятком є ​​фенхель, поруч із яким не можна вирощувати кріп для отримання насіння.

Перед тим, як посіяти кріп, його насіння теж потрібно підготувати. Це роблять у кілька етапів:

  1. Посівний матеріал на 3-4 години заливають водою, змінюючи рідину кілька разів. Це дозволяє вивести речовини, що перешкоджають повільному зростанню культури.
  2. Після водної обробки насіння занурюють на декілька годинників у міцний розчин марганцівки.
  3. Після марганцевого калію насіння промивають водою і просушують.

Готове насіння засіюють у підготовлені борозни, глибиною приблизно 2 см. Відстань між борознами має становити 15-20 см, а між насінням необхідно дотримати відстань в 1-2 см. Після посадки насіння засипають землею, і здійснюють полив. Щоб прискорити процес появи сіянців, ділянку з висадженим насінням прикривають агроспаном. Найперші сходи можна спостерігати через один-два тижні.

Корисні якості для організму людини

Лікування насінням практично не має побічних ефектів. У цьому його основна цінність та популярність. Кріпну воду дають навіть немовлятам при коліках у животі. У крихітних зернятках знаходиться цілий скарб вітамінів, мікроелементів, різних необхідних організму кислот, тому вони не поступляться корисністю та ефективністю будь-якому аптечному мінерально-вітамінному комплексу.

Показання до застосування

Насіння кропу використовується як для лікування захворювань, і у профілактичних цілях.

За рахунок величезного змісту корисних елементів вони сприятливо впливають працювати багатьох внутрішніх органів. Настої та відвари мають приємний освіжаючий смак, тому таке лікування припадає до душі дорослим та дітям.

Приймаючись за лікування, треба пам’ятати, що чим старше насіння, тим менше в них корисних якостей. Цілющі властивості кропу діють до 2-х років за умови правильного зберігання.

Розкажемо докладніше про застосування плодів городнього кропу у народній медицині. Ось що лікує кропове насіння:

  • Кріп допомагає підтримувати здоров’я людям із серцевою недугою. Він зміцнює серцевий м’яз, знижує ризик появи аритмії. Але треба розуміти, що кропове насіння не є панацеєю від усіх бід, у цьому випадку воно використовується більше для профілактики.
  • Тим, хто страждає на гіпертонію, кріп не тільки не нашкодить, а й надасть неоціненну допомогу в зниженні артеріального тиску. Рослина усуває хворобливі симптоми, розширює кровоносні судини та дозволяє крові функціонувати без збоїв. Курсове лікування насінням підвищує імунітет.
  • Якщо вживати відвар або настоянку в зимовий час, можна убезпечити себе від простудних захворювань. Це гідна альтернатива таким протимікробним засобам, як лимон, цибуля та часник. Але якщо не вдалося врятуватися від вірусів, тоді відвар пом’якшить перебіг хвороби, при кашлі сприятиме виведенню мокротиння.
  • З віком із організму людини вимивається кальцій. Кістки стоншуються, стають крихкими. Кальцій, що входить до складу кропу, є профілактичним засобом при остеопорозі. Він оберігає організм від втрати кісткової маси та щільності.
  • Кріп знімає запалення при відчутті дискомфорту в сечовивідних шляхах. Він має сечогінні та жовчогінні властивості.
  • Антисептичні властивості кропу сприяють загоєнню пошкоджених тканин та усуненню хвороботворних мікробів.
  • Вживання настоянки або відвару допомагає налагодити роботу жовчного міхура.
  • За наявності в організмі паразитів знищує їх і виводить з організму.
  • Дітям – «малоїжкам» кріп корисний підвищення апетиту.
  • Відвар можна давати і хворим при тяжкому перебігу захворювання.
  • Для людей похилого віку кріп цінний тим, що він очищує та зміцнює судини. Насичені та ненасичені кислоти, що входять до складу рослини, покращують склад крові та знижують ризики від атеросклерозу та тромбофлебіту.
  • Людям, які страждають на безсоння, кріп поверне сон і заспокоїть нерви. Витяжка з насіння входить до складу седативних та снодійних лікарських засобів.
  • З кропу готують цілющі настої для збільшення кількості і поліпшення якості молока у матері-годувальниці. У ньому містяться життєво важливі елементи, які забезпечують швидке відновлення жіночого організму після пологів.
  • Насіння кропу сприятливо впливає на організм при запорах, підвищеному газоутворенні та метеоризмі. Цей надійний та ефективний спосіб лікування, можливо, поступається фармакологічним засобам, але тільки за часом дії, і є абсолютно безпечним.
  • Є ще одна властивість рослини, яка робить її популярною у лікуванні: завдяки своєму пряному аромату вона допомагає освіжити дихання. Ефірні олії, що входять до його складу, мають бактерицидні та дезінфікуючі властивості і гальмують зростання мікробних інфекцій у роті.

Про те, навіщо і як приймають насіння кропу, написано тут.

Хімічний склад

Вітаміни – вміст на 100 грам:

  • А – 3 мкг;
  • В1 – 0,4 мг;
  • В2 – 0,3 мг;
  • В3 – 2,8 мг;
  • В6 – 0,3 мг;
  • В9 – 10 мкг;
  • РР – 2,8 мг.

Мінеральні речовини – вміст на 100 г:

  • калій – 1186 мг;
  • кальцій – 1516 мг;
  • магній -256 мг;
  • натрій – 20 мг;
  • фосфор – 277 мг.

Крім цього насіння кропу містить ефірні олії, у складі яких 60% займає каротин – речовина, що захищає та покращує зір; цукор; клітковину та багато іншого. Насіння є досить калорійним: у 100 грамах речовини міститься 304 кал.

Насіння кропу в народній медицині

Ще в Стародавньому Римі кріп вважався рослиною, здатною позбавити головного болю, пробудити інтерес до життя і протилежної статі. Може, тому дівчині, що сподобалася, юнак міг піднести вінок або букет з увінчаних суцвіттями-парасольками стебел. Глави, присвячені кропу, є у наукових працях Діоскорида та Галена. Діоскорид, зокрема, пропонував кріп як лікарський засіб при хворобах очей. А представник східної вченої школи Авіценна вважав ароматну зелень і насіння незамінним засобом від маси різних недуг. Чим же корисне насіння кропу?

Саме в його трактатах вперше згадується засіб для збільшення лактації для годувальниць. Цьому вченому належить авторство коштів, які зараз уже відносяться до народної медицини, де насіння позбавляє гикавки і тяжкості в шлунку. При шлункових болях Авіценна пропонував використати клізми з кроповим відваром. Розпарене насіння та листя рослини прикладати до гемороїдальних вузлів, щоб полегшити біль та не допустити кровотеч. Заспокійливі та тонізуючі властивості кропового насіння та трави відзначав і цей учений чоловік давнини.

Середньовічні медики багато в чому користувалися порадами древніх і лікували кропом пацієнтів із кишковими, запальними, шкірними та очними захворюваннями. Сьогодні, коли склад рослинної сировини добре вивчений, зона застосування та корисні властивості кропового насіння лише розширилася, причому зібрати цілющі плоди можна на присадибній ділянці.

У чому користь настою із плодів пахучої рослини?

При лікуванні насінням кропу використовують як настій, і відвар. Настій діє і засвоюється швидше, але його лікувальний ефект менш тривалий, ніж відвар.

Рецепт настою:

  1. велику ложку насіння заливають окропом;
  2. ємність щільно вкривають та настоюють у темному місці 3 години;
  3. проціджують.

П’ють 3 рази на день перед їжею по 2-3 ковтки. Можна використовувати для настою термос.

Як зібрати насіння кропу?

Щоб використовувати насіння кропу з лікувальною метою, важливо його дбайливо зібрати і зберегти. Найпростіше це зробити, якщо:

  • на початку дозрівання насіння зрізати верхівки стебел разом із парасольками;
  • опустити свіжу сировину в паперові пакети парасольками на дно;
  • закріпити пакети на стеблах ниткою та гумкою;
  • на тиждень підвісити пучки в сухому приміщенні, що провітрюється.

Як приготувати та приймати для лікування відвар кропових зерен?

Відвари, як правило, виходять більш насиченими. Вони засвоюються повільніше, але діють триваліше, ніж настої.

Рецепт відвару:

  1. Столову ложку насіння залити літром окропу.
  2. 5 хвилин|мінути| поварити на невеликому вогні.
  3. Зняти та остудити. Готово.

Для ефективності лікування відваром з кропового насіння необхідно випивати третину склянки 3 рази на день.

Найкращі сорти

Кріп городній, він же пахучий кріп – це рід однорічних рослин, що входять до складу сімейства Парасолькові. В даний час відбувається вирощування величезної кількості видів кропу, і нижче ми наведемо найпопулярніші, розділивши їх за строками дозрівання.

Аптечний кріп часто плутають із звичною однойменною спецією, але так називають рослину фенхель. Пов’язано це з тим, що фенхель дуже схожий на кріп, але застосовують його як лікарську траву.

Чи може завдати шкоди здоров’ю та чи є побічні дії?

Щоб розпочати лікування насінням кропу, треба чітко знати, що і як лікувати. Для цього порад сусіда чи хорошого знайомого недостатньо. У будь-якому випадку рекомендації з лікування повинні виходити від лікарів , інакше власному здоров’ю можна зашкодити. Лікувальний засіб має обмежений термін придатності – трохи більше одного дня. Виходячи з цього, не варто готувати відвари і настої про запас.

Кому протипоказано?

Не слід вдаватися до даного лікування тим людям, які мають такі протипоказання:

  • знижений тиск (як саме насіння впливає на тиск?);
  • каміння в нирках та жовчному міхурі;
  • запалення сечового міхура;
  • вагітним жінкам;
  • у разі індивідуальної нестерпності.

Обмеження

Зворотного ефекту в лікуванні можна досягти, якщо не дотримуватись норм прийому народного засобу. В окремих випадках при надмірному вживанні спостерігалися алергічні реакції.

Про те, що в невеликому насінні кропу природою закладено чудодійну силу, знали ще в давнину. Старовинні рукописи донесли до нас безліч рецептів лікування. Популярним є цей метод лікування і наш час. Але допомагає вони лише тому, хто дбайливо ставиться до свого організму і слідує порадам лікаря.

Використовуємо лікувальні властивості насіння кропу

Жодна дачна ділянка не обходиться без кропової грядки. Зелень цієї культури улюблена багатьма господарками. При цьому від городників нерідко чуються скарги, що, не встигнувши побалувати дачників ароматним листям, кріп випустив квітконоси. Після того, як у липні чи серпні з великих парасольок обпадуть жовті непоказні квіти, на кропі з’являється насіння. Саме їх найбільше у рослині цінує і офіційна медицина, і народні цілителі.
І хоча в кулінарії овальне сплощене насіння найчастіше знаходять застосування лише в хлібопеченні та консервації, це справжня криниця корисних речовин. У чому полягають корисні властивості насіння кропу, коли краще їх заготовляти і як використовувати?

Чим підгодовувати кріп

Кріп запашний любить азотовмісні добрива, але важливо розуміти, що таке підживлення здатне накопичувати в собі нітрати, тому в ролі добрива краще застосовувати кропив’яну настоянку, яка побродила протягом п’яти діб. Такий засіб не тільки збагатить рослину азотом, а й допоможе вбити попелицю. Не рекомендують застосовувати інсектицидні засоби, особливо пізніше, ніж за 15 діб до збирання врожаю. Також, якщо цього вимагають обставини, при вирощуванні на ділянку вводять калійно-фосфатне добриво з розрахунку 10-15 г на 1 кв.м.

Як виростити кріп

Щоб отримати рясний урожай, фахівці рекомендують вирощування через розсаду, яку готують або на підвіконні, або у теплиці. Висаджувати насіння для розсади потрібно на початку березня, а через 4-5 тижнів “малюків” з 3-5 розвиненими листовими пластинами переселяють на грядку в город. Пересадку рекомендують проводити ввечері або в хмарний день. Між кущиками та грядками витримують відстань у 20-30 см. Коли всі саджанці виявляться на місці, землю потрібно полити та мульчувати сухим ґрунтом. Протягом кількох днів молоду рослину оберігають від сонячних променів.

На грядці з молодими рослинами потрібно вчасно видаляти бур’яни. У майбутньому, коли рослина зміцніє, таке сусідство вже не стане для нього на заваді.

Про автора

admin administrator