Навіщо шліфують зуб

Авторadmin

Навіщо шліфують зуб

Зміст:

Схеми нумерації зубів в сучасній стоматології

Тридцять два постійних і двадцять молочних зубів цілком могли б внести плутанину в процес стоматологічного огляду, якби не розроблена фахівцями система нумерації і її численні версії. Навівши порядок, лікарі значно спростили собі роботу. Відоме всім позначення зубів скорочує час діагностики, дозволяє максимально точно зберігати і передавати інформацію про пацієнта .

Навіщо це потрібно?

Кожен зуб має свою назву, в якому також вказується, на який щелепи і з якого боку він розташований.

Однак використання настільки громіздких назв недоцільно. Це уповільнює роботу не тільки медсестри, яка веде запис, але і самого лікаря, змушуючи відволікатися на озвучування цих довгих формулювань.

Чітка і логічна система нумерації покликана оптимізувати роботу стоматологів та діагностику стоматологічних захворювань , шляхом спрощення назв зубів, а також для максимально конкретного введення інформації про стан зубів у медичну карту.

Нумерація в малюнках, схемах і фото ↑

З метою візуального сприйняття стоматологічних систем обчислення зубів нижче представлені тематичні малюнки і схеми.

Фото: Квадратно-цифрова система Зігмонді-Палмера

Фото: Система Хадерупа

Фото: Міжнародна двухціфровая система Віола

Фото: Універсальна цифрова літерна система

Сподобалася стаття? Підписуйтесь на оновлення сайту по по RSS, або слідкуйте за оновленнями ВКонтакте, Одноклассниках, Facebook, Google Plus або Twitter.

Розкажіть друзям! Розкажіть про цю статтю своїм друзям в улюбленої соціальної мережі за допомогою кнопок в панелі зліва. Спасибі!

Детальніше в Лікування зубів
Гранулема на корені зуба

Одним з поширених стоматологічних захворювань є гранульома зуба. Основна її небезпека полягає в тому, що вона довго ніяк про себе.

Відколовся шматочок зуба

Захворювання порожнини рота розвиваються по-різному. Іноді здоровий ряд зубів може бути порушений сколом зуба, який доставляє хворобливі відчуття і має.

Кіста на корені зуба

Буває, що здорової на вигляд зуб починає хворіти, прийом їжі перетворюється в болісний процес, а на яснах утворюються гнійники. Багато.

Чи можна лікувати зуби при вагітності

Питання про лікування зубів при вагітності викликає безліч розбіжностей. Майбутні мами бояться завдати шкоди дитині, адже лікування зубів відбувається зазвичай.

https://dentoland.com/diagnostika/numeraciya-zubov-v-stomatologii-sxema.html https://topdent.ru/articles/numeratsiya-zubov-v-stomatologii.html https://zubzone.ru/lechenie- zubov / numeracija-zubov-v-stomatologii.html

Види і призначення зубів

Фото: схема розташування зубів

На кожній щелепі знаходиться по 16 зубів, половина з яких становить один сегмент. Рахунок починається від центральної лінії. При цьому розрізняють всього чотири типи зубів за будовою і призначенням, кожен з яких виконує певні функції.

Крім того, функцією всієї зубощелепної системи є обслуговування багатьох фізіологічних процесів – ковтання, жування, дихання, мови і вираження емоцій.

різці

Розташовані в самому центрі щелеп по 4 на кожну. Відповідно в кожному сегменті знаходяться центральний і бічний різці. До особливостей їх будови можна зарахувати плоску форму, тонкий загострений край і одиночний корінь .

Головним призначенням є спрощення відкушування (гострий край «відрізає»), щоб не доводилося прикладати надмірних зусиль.

ікла

Розташовані наступними, після бічних різців. Мають посилену коронковую частина, і служать для відкушування і, навіть, відривання невеликих порцій від великого шматка їжі.

премоляри

Після іклів розташовуються два премоляра – малі кореневі зуби, необхідні для пережовування їжі .

моляри

Це три крайніх зуба в ряду, називаються також великими жувальними. Вони завершують процес пережовування, перемелюючи і сильно подрібнивши їжу перед проковтуванням .

Відео «Зуби у людини»:

назви

Існує кілька способів, за якими сьогодні проводиться класифікація. Це може бути цифрова або буквено-цифрова система, але кожен зуб має свою назву, прийняте класичної стоматології, свій порядковий номер.

Номери і назви постійних зубів

Будова верхньої і нижньої щелепи, зуби і порядок їх розташування підпорядковані симетрії. Тому правильна стратегія – починати рахунок від серединної лінії, що ділить небо на дві частини . У такому випадку послідовність назв буде виглядати так:

  1. Центральний різець.
  2. Бічний різець.
  3. Ікло.
  4. Перший премоляр.
  5. Другий премоляр.
  6. Перший моляр.
  7. Другий моляр.
  8. Третій моляр (він же «зуб мудрості» або «вісімка»).

Назви і нумерацію зубів в стоматології демонструє схема:

Дивлячись на неї, нескладно порахувати, під яким номером знаходиться та чи інша позиція: під першим номером розташовані передні зуби, звані центральний різець, шістка – перший маляр. І так далі. Володіючи це системою, лікар може правильно назвати «адреса» проблеми і коректно зафіксувати його в медичних документах.

Молочні зуби: назви і номера

У дітей схема розташування зубів ідентична дорослою. Але назви збігаються лише у перших трьох. Це центральний різець – номер 1 в списку назв, бічний різець під номером 2 і ікло, позначений цифрою 3. Під номером 4 ховається перший моляр, 5 зуб позначається як другий моляр.

Як правильно називаються зубки малюка, показано на зображенні:

Нумерують їх так само, ведучи відлік від умовного центру неба. Варто зазначити, що у дітей немає позицій, позначених як премоляри. Їх можна знайти тільки на схемі зубів дорослої людини, так як з’являються премоляри ближче до підліткового віку. У молочному прикусі вони відсутні.

сегменти щелеп

Всю щелепних систему в стоматології поділяють на чотири сегменти згідно міжнародній системі . Поділ це те саме розділення координатної площини на чверті.

Це зроблено для більшої деталізації наявної нумерації зубів. Одне зі значень, яке присвоюється всіх зубах, що знаходяться в одному сегменті, є першою координатою, яка доповнює другу – вже наявний у зуба номер.

Тільки таким чином можна коротко і безпомилково пояснити, про яке конкретно зубі йдеться. Один сегмент ділить щелепу навпіл.

Починають же цю нумерацію від верхній правій частині і йдуть далі за годинниковою стрілкою : верхня ліва, нижня ліва і права. Наприклад, 23 це верхній лівий ікло.

Розглянемо всі види зубної пасти Сенсодин в спеціальному огляді.

У цій статті описана щітка Curaprox 3960.

Тут: https://zubovv.ru/lechenie/zubyi/podrobnaya-shema-stroeniya-cheloveka.html – дивимося фото будови зуба людини.

Призначення одиниць і порядкові номери

Незважаючи на симетричність зубного ряду, кожному з них присвоюють свій номер. Щоб зрозуміти, навіщо це робиться, розглянемо їх види і дізнаємося, для чого вони призначені.

За призначенням зуби поділяються на постійні і тимчасові. Нумерація починається з середини зубного ряду. Розглянемо будову щелепи у дорослої людини:

  1. Різці . До них відносять перші і другі зуби, як на нижній, так і верхній щелепах. Відлік ведеться з середини, всього виходить 8 шт. Вони мають плоску форму і необхідні для захоплення їжі або її відкушування.
  2. Ікла . Їм присвоєно порядковий номер «3». Схожі з іклами хижака, вони виконують свою природну функцію – це відривання або отгризаніе твердих шматків їжі. Також вони необхідні для її утримання. У ротовій порожнині налічується 4 ікла.
  3. Премоляри . Їх порядкові номери – це «4» і «5». На зовнішній поверхні вони мають два горбка, призначених для роздавлювання їжі.
  4. Моляри . Їх називають «шістками» і «сімками». Вони мають по чотири горбка, які ефективно пережовують різноманітну їжу. «Шістки» також несуть функцію обмеження щелепи при її закритті. До молярів ще належить зуб мудрості, який називають «вісімкою».

Кожен з видів зубів має свій порядковий номер від 1 до 8 .

існуючі системи

Всі використовувані зараз системи були розроблені в різний час з метою модернізації існуючих і підвищення зручності лікарів. Кожна з них має свої особливості і позитивні сторони, а також може бути більш або ж менш зручною для різних фахівців.

Віола

На даний момент найбільш прогресивною і простий вважається система Віола, прийнята Всесвітньою організацій здоров’я та використовувана в Європі повсюдно. Вона була прийнята ще в 1971 і набула найбільшого поширення. Саме тому її прийнято називати міжнародною.

Суть її надзвичайно проста: кожному зубу присвоюється двоцифрового позначення, в якому перша цифра означає, в якому сегменті він розташований, а друга – порядковий номер, починаючи від центру .

Поширенню цієї системи сприяла відсутність в разі її застосування необхідності в складних формулах з буквами. А також тому, що всю необхідну інформацію можна було гранично швидко і просто передати в друкованому вигляді – по електронній пошті, факсу та інше.

Хадерупа

Так само як і в попередній системі, в цьому випадку використовується поділ щелеп на сегменти, а зубам – призначаються індивідуальні номери. Ці номери вважаються, як в міжнародній системі – від центру щелепи до її краю і мають цифрові значення від «1» до «8» .

Однак в цьому випадку замість цифрового позначення сегментів будуть використовуватися знаки «+» і «-» . Тут позитивне значення показує на верхню щелепу , а негативне – на нижню .

Показати ж ліву і праву сторони щелеп дуже просто. Потрібно просто розташувати потрібний знак зліва (для лівого боку) або праворуч (для правого боку) від цифри , якій позначено зуб.

Наприклад, якщо зроблено запис «+2», це означає, що мова йде про бічному різці зліва зверху.

Зігмонді-Палмера

Система була вперше використана в 1976 році. Вона також носить назву квадратно-цифровий . Вона є більш складною в запису, чому сприяє наявність спеціальних значків, а також некомфортною і важкою для сприйняття і промовляння вголос.

Незважаючи на свої недоліки, система Зігмонді-Палмера використовується щелепно-лицьовими хірургами і ортодонтами, так як відповідає всім їхнім потребам.

Подібно міжнародній системі Віола, тут щелепи аналогічно поділяються на чотири сегменти. Кожному зубу присвоюється свій номер в межах сегмента, який може мати значення від 1 (центральний ікло) до 8 (третій моляр).

Для позначення приналежності його до якого-небудь сегменту, біля цифри (в одному з чотирьох кутів) ставиться спеціальний значок – «куточок». Він ніби позначає шматочок коронки, показуючи, як вона росте – вниз або вгору.

Саме його розташування і вказує на певний сегмент:

  • знизу зліва – верхній лівий;
  • знизу праворуч – верхній правий;
  • зверху зліва – нижній лівий;
  • зверху справа – нижній правий.

Американська (буквено-цифрова система)

Також має спільні риси з усіма попередніми американська система, в якій застосовуються як цифри, так і великі літери латинського алфавіту.

Кожна буква означає певний тип зуба , згідно з його будовою і функціями. Цифри використовуються для розпізнавання положення в ряду.

  • I – різець ; всього в повній записи може бути вісім.
  • C – ікло ; загальна кількість – чотири.
  • P – премоляр ; на двох щелепах – вісім.
  • M – моляр ; разом з «зубами мудрості» – дванадцять.

Цифри записуються зверху чи знизу від букви, позначаючи, одночасно, верхню або нижню щелепу. Потрібно пам’ятати, що цифри (номера в ряду) тут можуть приймати тільки три варіанти значень – 1, 2 і 3.

Наприклад, I1 I2 – обидва верхніх різця, або M1, M2, M3 – нижні моляри. Ще слід зазначити, що поряд з буквою C ніколи не ставиться цифра, так як на кожен сегмент припадає лише по одному іклу.

Пропонуємо подивитися фото пластин для вирівнювання зубів у дітей в окремій публікації.

У цій статті з’ясуємо причини глибоких тріщин на мові.

За посиланням: https://zubovv.ru/detskaya-stomatologia/d-zubi/vyipadenie-z/kogda-molochnyie.html – читайте, коли починають випадати молочні зуби.

Універсальна система нумерації

Є найбільш простий з усіх існуючих, тому отримала досить широке поширення. Тут кожному з 32 зубів присвоюється індивідуальний номер, відповідно – від 1 до 32 .

Нумерацію слід починати від правого «зуба мудрості» на верхній щелепі . Далі рахунок йде за годинниковою стрілкою, також як в інших системах, і закінчується нижнім зубом мудрості з правого боку щелепи.

Системи нумерації молочних зубів

Молочні зуби відрізняються за своєю будовою, функціями і кількості. Їх може бути всього двадцять – по п’ять у кожному з чотирьох сегментів щелеп.

Так само, як і у дорослих, у дітей вони розташовуються симетрично як один від одного, так і щодо правого / лівого боку і нижньої / верхньої щелепи.

Практично кожна сучасна система нумерації використовується також і для опису молочних, тільки з деякими змінами позначень.

Віола

Тут для дитячих молочних зубів використовуються порядкові номери (від центру до краю – від 1 до 5) і номери сегментів. Однак останні позначають не звичними цифрами від 1 до 4, а наступними чотирма в числовому ряду – 5, 6, 7 і 8.

При цьому «п’ятірка» аналогічна «одиниці» в дорослому системі, тобто верхня права, а «8» аналогічна «четвірці», тобто нижня права частина.

Хадерупа

Все точно так само як і в дорослому нумерації повного ряду, проте для молочних змінних цифри від 1 до 5 з додаванням нуля попереду. Наприклад, запис «+01» означає, що йдеться про різці справа зверху.

Зігмонді-Палмера

Замість арабських цифр для позначення молочних зубів в цій системі використовують римські, а решта – аналогічно нумерації для дорослих.

Буквено-цифрова

В Америці для запису даних про молочних зубах використовуються ті ж букви, що і в «дорослому варіанті» (крім P, так як серед молочних вони відсутні), тільки не великі, а маленькі. Відповідно: i (різці), c (ікла), m (премоляри).

Універсальна

Згідно універсальною системою, молочні зуби позначаються великими латинськими літерами від A до T, при цьому вектор нумерації аналогічний дорослому варіанту: починають з другого премоляра справа і зверху, а закінчують їм же, тільки знизу.

Як рахувати зуби у дорослої людини

Підрахунок залежить від використовуваної схеми. Уся таблиця зі значеннями для дорослих.

НазваУніверсальнаамериканськаХадерупаЗігмонді-ПалмераВіола
3 ст. п. моляр1В. п. M38+8┘18
2 ст. п. моляр2В. п. M27 +7 ┘17
1 ст. п. моляр3В. п. M16 +6┘16
2 ст. п. премоляр4В. п. P25+5┘15
1 ст. п. премоляр5В. п. P14+4┘14
В. п. Ікло6В. п. C3+3┘13
В. п. Бічній різець7В. п. I22+2┘12
В. п. Центральний різець8В. п. I11+1┘11
В. л. центральний різець9В. п. I1+11└21
В. л. бічний різець10В. л. I2+22└22
В. л. ікло11В. л. C+33└23
1 ст. л. премоляр12В. л. P1+44└24
2 ст. л. премоляр13В. л. P2+55└25
1 ст. л. моляр14В. л. M1+66└26
2 ст. л. моляр15В. л. M2+77└27
3 ст. л. моляр16В. л. M3+88└28
3 н. л. моляр17Н. л. M3-88┌38
2 н. л. моляр18Н. л. M2-77┌37
1 н. л. моляр19Н. л. M1-66┌36
2 н. л. премоляр20Н. л. P2-55┌35
1 н. л. премоляр21Н. л. P1-44┌34
Н. л. ікло22Н. л. C-33┌33
Н. л. бічний різець23Н. л. I2-22┌32
Н. л. центральний різець24Н. л. I1-11┌31
Н. п. Центральний різець25Н. п. I111┐41
Н. п. Бічній різець26Н. п. I222┐42
Н. п. Ікло27Н. п. C33┐43
1 н. п. премоляр28Н. п. P144┐44
2 н. п. премоляр29Н. п. P255┐45
1 н. п. моляр30Н. п. M166┐46
2 н. п. моляр31Н. п. M27-7┐47
3 н. п. моляр32Н. п. M38-8┐48

Скорочення, які використовуються в таблиці: в. п. – верхній правий, в. л. – верхній лівий, н. л. – нижній лівий, н. п. – нижній правий.

висновки

Стоматологічні системи нумерації можуть здатися заплутаними тільки тим, хто не є фахівцем. Адже будь-яка з них є логічною і покликана спростити для фахівця процес передачі інформації про загальний стан, а також комплектності зубощелепної системи.

Це дозволяє лікарям-стоматологам не тільки максимально точно записувати «історію хвороби», а й прискорювати діагностичні та інші процедури.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Теги діти молочні зуби постійні зуби у дорослих

Сподобалася стаття? Слідкуйте за оновленнями

Нумерація зубів у дітей

У дітей старше 2 років у роті 20 молочних зубів: 8 різців, 4 ікла і 8 молярів. Їх позначення в різних нумераційних стоматологічних системах.

НазваУніверсальнаамериканськаХадерупаЗігмонді-ПалмераВіола
2 ст. п. мовляв.AВ. п. M205+V ┘55
1 ст. п. мовляв.BВ. п. M104+IV┘54
В. п. ІклоCВ. п. C03+III┘53
В. п. Бічній рез.DВ. п. I202+II┘52
В. п. Центральний рез.EВ. п. I101 +I┘51
В. л. центральний рез.FВ. п. I1+01I└61
В. л. бічний рез.GВ. л. i2+02II└62
В. л. іклоHВ. л. c+03III└63
1 ст. л. мовляв.IВ. л. m1+04IV└64
2 ст. л. мовляв.JВ. л. m2+05V└65
2 н. л. мовляв.KН. л. m2-05V┌75
1 н. л. мовляв.LН. л. m1-04IV┌74
Н. л. іклоMН. л. c-03III┌73
Н. л. бічний рез.NН. л. i2-02II┌72
Н. л. центральний рез.OН. л. i1-01I┌71
Н. п. Центральний рез.PН. п. I101-I┐81
Н. п. Бічній рез.QН. п. I202-II┐82
Н. п. ІклоRН. п. V03-III┐83
1 н. п. мовляв.SН. п. M104-IV┐84
2 н. п. мовляв.TН. п. M205-V┐85

У міру дорослішання вони замінюються постійними і доповнюються новими.

молочних

Зазвичай дана схема застосовується для дитячої щелепи. В даній схемі один зуб має свою арабську цифру від 1 до 8, а для дітей використовується схема римських цифр від I до V. Ця схема з’явилася в кінці 1876 року.

Відмінність молочних зубів від таких же, але у дорослого, полягає в їх тимчасовості і кількості. Сама природа, розуміючи, що ротова порожнина дитини маленька, не допускає появи великих зубів відразу.

Тому моляри у дітей відсутні. Решта схожі формою і назвою з постійними. Єдиний нюанс – вони менше і служать не більше 10 років.

До 12 – 13 років всі молочні зуби будуть замінені, прорізатимуться 1 і 2 моляри. Лише 3 моляр з’являється до віку 16-20 років, а може прорізатися і пізніше.

Нумерація по системі Хадерупа

Така система відрізняється тим, що верхні і нижні зуби позначаються за допомогою знаків «плюс», а також «мінус». Знак «плюс» позначає ті, що розташовуються на верхній щелепі. Щоб дізнатися який саме зуб обчислити, потрібно з’єднати арабську цифру з відповідним знаком.

Читати також: Що буде якщо чистити зуби содою

Схема цифрова:

8+ 7 + 6 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1 + | +1 +2 +3 +4 +5 +6 +7 +8

8- 7- 6- 5- 4- 3- 2- 1- | -1 -2 -3 -4 -5 -6 -7 -8

Така система передбачає навіть і молочну схему зубів людини. Для цього всього лише необхідно до цифр від 1 до 5 додати спереду 0. Плюс і мінус, як і раніше позначають верхні, а також нижні зуби.

Цифрова схема молочних:

05+ 04+ 03+ 02+ 01+ | +01 +02 +03 +04 +05

05- 04- 03- 02- 01- | -01 -02 -03 -04 -05

Розташування зубів за номерами

Незважаючи на всі індивідуальні особливості кожної людини, розташування зубів і їх назва однаково для всіх. Це пояснюється тим, що зубні елементи починають формуватися ще задовго до появи на світло (приблизно на 2-3 місяці ембріогенезу), і при народженні у дитини є всі зубні зачатки, розташовані глибоко в щелепи.

У малюків старше двох років в зубному ряду є 20 молочних зубів

Як у дорослих, так і у дітей зубні ряди симетричні – верхня і нижня щелепа має однакову кількість однойменних зубів (точкою відліку при цьому береться серединна лінія особи).

У таблиці наведено порядок розташування зубів і їх правильна назва.

У дорослих кількість постійних зубів може варіювати від 28 до 32 (це залежить від того, прорізалися чи «зуби мудрості» чи ні)

Як видно з таблиці, у дітей і дорослих збігаються назви і розташування лише передніх зубів (різців і іклів). Задні (або «корінні») мають суттєві відмінності.

Аномальне кількість зубів

Іноді бувають випадки, коли людина має в своїй ротової порожнини занадто велика кількість різців . В цьому випадку нумерація ускладнюється з очевидних причин. Якщо різці в правильному кількісному співвідношенні, то встановити їх нумерацію дуже просто на будь-якому відрізку життя. Але при аномалії це буде важче.
Зустрічаються хвороби, де розташування різців взагалі хаотично розташоване. У такій ситуації стоматологи відмовляються від схем і просто не застосовують їх. А в картку заносяться дані про кількість різців та їх розташування.

Буває і таке, що пацієнт позбавляється різця при різних обставинах . Тоді лікар просто в схемі вказує відсутність.

Нумерація дуже важлива, а також вкрай необхідна. Адже без потрібних даних лікар не зможе скласти медичний документ. Зазвичай стоматологи вивчають всі можливі схеми, які використовуються в різних країнах і у них проблем з розумінням не виникає. Але якщо пацієнт зіткнувся з утрудненням, то потрібно поговорити про це з лікарем або ж самостійно все вивчати за допомогою цієї статті. Про схему також можна вільно поговорити з доктором, оскільки дуже важливо встановити взаєморозуміння зі своїм стоматологом.

Вищевказані схеми дуже спрощують роботу фахівців різних стоматологічних напрямків. Різні методи нумерації дозволяють навести порядок в класифікаціях , коли необхідно назвати певну одиницю в залежності від ділянки розташування, а також функціонального призначення. Але не тільки лікаря спрощує життя схема нумерації. Звичайний пацієнт після вивчення статті більше не зіткнеться з труднощами в кабінеті стоматолога.

Чи не виникне замішання в тому випадку, коли стоматолог скаже фразу з порядковим номером зуба, який повинен піддатися лікуванню, оскільки пацієнт буде знати значення стоматологічних премудростей і термінів завдяки вивченню схеми нумерації. Тим більше що зовсім немає нічого скрутного і складного в вивченні стоматологічних систем підрахунків. Кожен пацієнт без спеціальної освіти зможе дуже просто, а також швидко розібратися у всіх нюансах і самостійно визначити порядковий номер хворого різця завдяки будь-який з вищевказаних схем.

Дуже корисно самому займатися вивченням стоматологічної грамоти. Це повинен робити кожна людина, яка небайдужий до свого здоров’я.
Знаючи теорію , можна без особливих проблем допомогти собі і стоматолога. Адже правильне вказівку на необхідний різець не буде зайвим. Таким чином з лікарем буде набагато легше спілкуватися і задавати питання, а також позначати з’явилася проблему. До того ж завжди потрібно правильно розуміти про що говорить лікуючий стоматолог. Тільки так стан порожнини рота збережеться здоровим надовго.
Ми розглянули кілька схем, які до сих пір використовуються в стоматології, а також ті, що більш популярні. Так відбувається нумерація. Схеми складні тільки на перший погляд. Вивчивши їх небагато, все стане набагато ямнее. Якщо їх зрозуміти і освоїти, то розташування зубів вже не здаватиметься таким складним.

Нумерація зубів у стоматології

Дійсний член Асоціації стоматологів України. Спеціалізується на естетичному протезуванні, комплексній діагностиці і лікуванні. Тотальна реабілітація будь-якої складності зубощелепної системи за допомогою протезування на імплантатах

Головний лікар, хірург-імплантолог, ортопед. Стаж роботи більше 20 років.

Діючий член Асоціації імплантологів України з 2006 р. Член Асоціації стоматологів України. Спеціалізується в галузі стоматологічної імплантації та естетичного протезування.

Інформація, надана в статті, не може бути використана для постановки діагнозу, призначення лікування і не заміняє консультацію лікаря.

Нумерація зубів — що це таке і навіщо її застосовують

Нумерація зубів необхідна для того, щоб оптимізувати діагностування ротової порожнини. Застосовуючи цю систему, стоматологам вдається точно відобразити отримані відомості в карту пацієнта, визначаючи конкретний номер зуба.

Коли стоматологи відображають у карті інформацію, позначають той чи інший зуб, застосовують часто двоцифрову нумерацію. Це зручно в тому випадку, коли потрібно коректно визначити розташування зуба, встановити діагноз, щоб зручно заповнити стоматологічну карту.

Системи нумерації зубів

Нумерація зубів у стоматології має велике значення, коли діагноз визначається по рентгенівському або панорамному знімках. Однак є кілька поширених систем, популярних серед стоматологів, які дозволяють не помилитися з визначенням конкретного зуба та його подальшим лікуванням.

Система Хадерупа

Системі нумерації зубів властиве те, що «десятки» замінено на знаки «+» і «-». Зверніть увагу, що «+» — це нумерація зубів верхньої щелепи, «-» — номери зубів нижньої щелепи. Якщо плюс стоїть праворуч від номера зуба, це свідчить про те, що розташування зуба — справа, з мінусом ситуація аналогічна.

Нумерація зубів у стоматології за системою Хадерупа, фото:

Квадратно-цифрова система

Наведена схема зубів за номерами визначає, що зуби постійного типу позначені арабськими цифрами — від 1 до 8, молочні зуби — римськими цифрами від І до V.

Квадратно-цифрова система нумерації зубів, фото:

Двоцифрова система

Система визначення номера зубів є новою, вдосконаленою. Порядковий номер зубів (1-8) доповнюють номером квадранту. Кожен окремий зуб має свій індивідуальний двозначний номер, коли перша цифра — певний квадрант, друга цифра — порядковий номер зуба.

Ця система активно використовується завдяки тому, що вказуючи розташування конкретного зуба, немає довгих складних назв, тому ризики помилитися — мінімальні. Використовуючи такі номери зубів у роті, зручно спрямовувати пацієнта на рентгенівський чи панорамний знімок.

Двоцифрова система нумерації зубів, фото:

Універсальна система

Цей варіант нумерації зубів простий і доступний у застосуванні — зубам притаманний свій окремий номер, щодо молочних зубів використовують букви латинського алфавіту.

Універсальна система нумерації зубів, фото:

Система цифр та букв

Позначається нумерація зубів у стоматологів за спеціальною формулою, коли застосовують латинські літери. Кожна назва зубів відображається конкретною великою літерою, для тимчасових зубів застосовують прописні літери. У разі потреби вказівки точного розташування зуба, букву доповнюють цифрою. Але відображаючи таким чином номери зубів у щелепі, немає можливості уточнення, з якого боку розташований зуб.

Система цифр і букв нумерації зубів, фото:

Види і назви зубів у людини

Зуби за номерами у дорослих бувають тимчасовими і постійними. Тимчасові зуби, вони ж молочні, ростуть до 2 років, до 5 років у дитини налічується 20 зубів, і вони починаються змінюватися корінними. До 13 року життя налічують 28 зубів, а до 30 років – 32 зуби.

Щелепа складається з двох половин — правої та лівої, а зубний ряд — симетричний. Зуби відрізняються по локалізації, особливостям будови і функцій, і мають такі назви:

  • різці — ними відкушують їжу. Вони плоскі з гострими краями, у зубних рядах їх 8 штук – по 4 зверху і знизу. Різці, що знаходяться по центру, мають нумерацію 1, за ними розташовуються різці під номером 2. Розглядаючи специфіку представлених зубів, вони мають сплощену коронку, один корінь, з тонкими краями, основна їх мета – перерізати їжу, що надходить в ротову порожнину.
  • ікла — вони необхідні для відкушування твердої їжі. Характеризуються конусоподібною будовою і нумеруються під цифрою 3. Вони мають досить довге коріння, щільну коронку, за рахунок цього вони стабільні.
  • премоляри — вся їжа в роті піддається пережовуванню саме цими зубами. Нумерують їх 4 та 5. Кількість зубів даного виду — 8, по 4 знизу та зверху. За критерієм будови вони схожі на ікла, але вони призматичні, з широкою поверхнею.
  • моляри — це решта зубів. На молярах розташовані своєрідні горбики, мета яких — подрібнювати та перетирати їжу. Для молярів властиві номери 6,7,8. Усього 12 молярів, по 6 на кожній щелепі. Але третій моляр — зуб мудрості, номер якого 8, може бути відсутнім.

Назви зубів у людини, фото:

Нумерація зубів у дітей

Нумерація зубів у дітей здійснюється інакше, якщо порівнювати з назвою зубів у дорослих людей з корінними зубами. Щоб правильно розуміти розташування зубів за номерами, звертають увагу на основи анатомії. Активне зростання зубів у дітей припадає на вік від півроку, водночас починають формувати постійні зуби. Роблячи рентген щелепи дитині 5 років, можна побачити і молочні зуби, і корінні — нумерація корінних зубів починається від 11 і закінчується 48.

Молочні зуби нумерують так:

  1. верхня щелепа праворуч — 51-55;
  2. верхня щелепа зліва — 61-65;
  3. нижня щелепа праворуч — 71-75;
  4. нижня щелепа зліва — 81-85.

Нумерація зубів — необхідні дії у роботі стоматологів клініки Лукашука на Теремках, оскільки саме так вдається коректно заповнювати карту пацієнта, прописувати конкретні дані, які будуть зрозумілі й іншим стоматологам, безпомилково призначати і проводити лікування.

Про автора

admin administrator