Обрізаємо бузок за всіма правилами

Авторadmin

Обрізаємо бузок за всіма правилами

Як правильно доглядати за бузком після цвітіння

Бузок є популярним чагарником, який можна зустріти набагатьох присадибних ділянках. Він досить невибагливий у вирощуванні, під час цвітіння від нього неможливо відірвати погляд, а аромат наповнює весь двір. Але після відцвітання не варто забувати про бузок до наступного сезону. Правильний догляд за бузком після цвітіння є запорукою рясної та пишної краси в наступному сезоні.

Чи потрібно обрізати бузок

Бузок — це чагарник та якщо не проводити його регулярну обрізку та формування, його крона стає надмірно густою. Це призводить до того, що суцвіття буде дрібним, його стає менше, пишного цвітіння побачити не вийде. Ідеальним часом для обрізання та проріджування крони куща бузку є період одразу ж після завершення цвітіння.

Насамперед необхідно видалити всі без винятку суцвіття. Якщо цього вчасно не зробити, кущ почне на суцвіттях формувати насіння, витрачаючи на це всі свої сили. А це означає, що новий приріст на гілках буде мінімальним. Отже, пишного цвітіння навесні вже не буде, оскільки бузок цвіте в основному на молодих зелених пагонах. Тому суцвіття слід негайно видаляти. Правильно це робити трохи вище (буквально на 0,5 сантиметра) першої пари листя або пагонів, розташованих нижче суцвіття, яке видаляється.

Більш схильні до формування насіння прості сорти бузку, а ось махрові або напівмахрові не завжди зав’язують насіння. Тому махрові сорти бузку допустимо обрізати у середині літа, тоді як суцвіття у простих сортів обов’язково видаляти, як тільки вони відцвіли.

Крім видалення відцвілих суцвіть у першому місяці літа при необхідності можна проводити формуючу обрізку кущів бузку або омолоджуючу. У молоденьких кущиків бажано залишати не більше 3-4 основних стовбурів. При цьому потрібно обов’язково прибирати все гілки, що йдуть всередину куща, а також всі слабкі гілки та уражені хворобами, оскільки пишного повноцінного цвітіння вони не дадуть. Молоді пагони бузку вкорочувати не варто, оскільки саме на їх кінцях будуть формуватися квіткові бруньки.

Омолоджуюча обрізка бузку передбачає видалення багаторічних пагонів. Вирізають їх зазвичай біля самої основи куща, як можна нижче. Захоплюватися та вирізати всі здеревілі пагони при цьому не варто. Видаляти потрібно тільки старі гілки, а ось 2-3 річні пагони краще залишити, вони ще будуть добре цвісти.

Ще бузок часто дає прикореневу поросль. Якщо її залишити, у дуже швидкому часі акуратний кущик перетвориться у густі бузкові зарості. Прибирати небажану поросль можна у будь-який час. Бажано її вирізати нижче рівня кореневої шийки куща.

А як бути з поливом

Бузок є дуже стійким та витривалим чагарником, який може досить тривалий час зростати без поливів. Але це зовсім не свідчить про те, що поливи для бузку зовсім не потрібні. Існують періоди розвитку бузку, в які поливи дуже важливі та від їх наявності безпосередньо залежить стан куща в той чи інший момент.

Навесні зазвичай бузку достатньо вологи, яка накопичилася у ґрунті після танення снігу та природних опадів. А ось ближче до літа, коли дощі випадають не часто, поливати бузок потрібно. Особливо це актуально у період цвітіння танарощування нових пагонів. Якщо у цей час кущунедостатньо вологи, цвітіння буде мізерним такороткочасним.

Повноцінний догляд за бузком після цвітіння неможливий без поливів. Без достатньої кількості вологи кущ бузку не зможе наростити достатню кількість нових пагонів, що відіб’ється на цвітінні на наступний сезон. Поливати бузок слід нечасто, але рясно. Особливо важливо не забувати про полив у літню спеку — це захистить бузок від перегрівання, рослина зможе краще протистояти хворобам.

А що з підгодівлею

Прості сорти бузку відмінно ростуть та розвиваються і без підгодівлі, якщо ґрунт досить поживний. А ось з сортовими кущами справа дещо складніша та без своєчасної підгодівлі вони розвиваються дуже повільно та неактивно. Проводити підживлення бузку відразу ж після посадки вкрай небажано. Краще це робити тільки після того, як рослина повністю вкорениться та рушить у зростання.

Оптимальним часом для внесення підгодівлі під бузок є період активного росту куща, тобто з кінця весни до середини літа. Якщо бузок посаджений у добрий грунт, то перші кілька років для повноцінного розвитку йому цілком буде вистачати живильних речовин, одержуваних з ґрунту. Якщо ж ґрунт недостатньо поживний, то першу підгодівлю слід проводити з першого року, ще на початку вегетації, ранньою весною, коли бруньки тільки починають прокидатися.

Починаючи з другого року ранньою весною можна вносити під кущ бузку органічні або азотні добрива (грам по 50-60). Найчастіше для бузку в якості добрива використовують аміачну селітру або сечовину. Після завершення цвітіння бузок необхідно підживити розчином коров’яку або ж деревною золою. Восени слід проводити підживлення калійно-фосфорними добривами (приблизно по 30 грам на кущ). Осінні підгодівлі проводити не щорічно, досить буде раз на три роки.

Вносити добрива потрібно виключно по мокрому ґрунту. Найкраще це робити після дощу. Якщо опади відсутні тривалий час, то перед внесенням добрив ґрунт потрібно рясно полити. Добрива можна закладати у ґрунт під кущем у сухому вигляді, а можна попередньо розчинивши у воді.

Що ще важливо

Для нормального розвитку бузку важливо, щоб до йогокоріння надходив кисень. Це означає, що ґрунт під кущем повинен бути пухким, а не ущільненим. Цього можна домогтися, проводячи регулярні прополки. Особливо важливо не забути про це після рясних опадів або поливу. Глибина розпушування ґрунту не повинна перевищувати 7 см, оскільки коріння бузку знаходяться не глибоко та їх можна легко пошкодити.

Для захисту коренів бузку від перегріву добре використовувати мульчування пристовбурного кола. Це також допоможе зберігати вологу та поліпшить структуру ґрунту. Мульчувати потрібно відразу ж після посадки куща. В якості мульчі можна застосовувати торф, компост, перегній або перепріли листя. Оптимальна товщина шару мульчі повинна становити 5-7 см. Періодично мульчу необхідно досипати, оскільки з часом вона поглинається ґрунтом.

Незважаючи на витривалість, бузок іноді уражається хворобами та шкідниками. Важливо регулярно оглядати кущ, щоб своєчасно виявити проблему. Особливо це актуально у жарку посушливу погоду. Найчастіше бузок вражають такі хвороби, як фітофтора та борошниста роса. Боротьба з даними захворюваннями полягає у застосуванні фунгіцидів.

Зі шкідників бузок частіше атакують листогризучі шкідники. Їх появу відразу ж можна помітити по пошкодженим листям. Якщо вчасно не виявити проблему тане вжити заходів, кущ бузку втратить свою декоративність вкрай швидко. Знищити шкідників можна за допомогою препаратів-інсектицидів.

Догляд за бузком після цвітіння зовсім не складний та не вимагає великих трудовитрат. Головне всі заходи проводити своєчасно та системно, тоді результат порадує вже наступної весни — це буде пишне та тривале цвітіння.

Обрізаємо бузок за всіма правилами: коли і як це потрібно зробити «

Періодична обрізка життєво важлива для збереження здоров’я бузку і її найкращого зовнішнього виду», Регулярна обрізка бузкових кущів не дає їм стати занадто високими і загущеними. Дізнайтеся, в які терміни і як правильно обрізати цей усіма улюблений квітучий чагарник «»

  • Коли обрізати бузок
  • Який у вас бузок: куст чи деревце?
  • Як формувати бузок: два способи
  • 1 спосіб формування бузку: художні зарослі
  • 2 спосіб формування бузку: акуратний куст
  • Перший рік
  • Другий і третій рік
  • Четвертий і наступні роки
  • Як зробити з бузку парадне «деревце»
  • А що робити з кущами бузку, якщо все запущено?

Бузок цвіте пишно, заможно, але – на жаль! – короткочасно. А далі від нічим не примітного, але великого куща потрібно або відволікати увагу, або забезпечити йому гідний вигляд на всі пори року. А для цього – правильно обрізати, при обрізці бузку обрізки верхівок стеблів, що розрослися, недостатньо.

Коли обрізати бузок

Більшість бузку не вимагають обрізки, поки не досягнуть 2-2,5 м у висоту. Найкращий час для обрізки кущів бузку – відразу після припинення їх цвітіння. Це дає новим втечам достатньо часу для закладки квіткових нирок на наступний рік. Занадто пізня обрізка бузку може вбити молоді нирки, що розвиваються.

Якщо ви повністю обрізаєте бузок («на пінь»), найкраще робити це ранньою весною до початку сокоруху. Нові втечі будуть розвиватися протягом вегетаційного періоду, якщо залишиться кілька здорових втечі. Після закінчення вегетаційного періоду видаліть всі непривабливі втечі.

Також можна проріджувати крону влітку відразу після цвітіння, зрізаючи непотрібні втечі, поки вони ще не одревісніли.

Якщо бузок не обрізати, він формує непривабливі заросли

Який у вас бузок: куст чи деревце?

Якщо надати бузку можливість розвиватися самостійно, у більшості випадків вона перетворюється на зарості, що складається з безлічі порослевих стеблів різного віку, в середині якої старі стволики з корою, що відстоюється. На них охоче селяться гриби, мхи і лишайники, а нерідко і шкідники. Поблизу такі кущі справляють гнітюче враження, оскільки все це неподобство розташовується якраз на рівні очей.

Інший варіант розвитку подій – старіння єдиного ствола у тих екземплярів бузку, які, навпаки, зовсім не утворюють порослі. Якщо не стимулювати появу молодих приростів за допомогою обрізки, в якийсь не найпрекрасніший час старіння стане незворотним і призведе рослину до загибелі.

Як формувати бузок: два способи

Як ви вже зрозуміли, бузок може рости широким кущем, постійно виробляючи нові порослеві втечі, а може все життя прожити з одним-єдиним стовбуром, як дерево. Підходи до їх формування, відповідно, будуть відрізнятися. Безглуздо намагатися сформувати штамбову рослину з лохматого куща і навпаки. Більш того, знаючи, який зовнішній вигляд ви хочете надати рослині, можна вибрати відповідний саджанець бузку ще в розпліднику.

1 спосіб формування бузку: художні зарослі

Найпростіше доглядати за бузком, якому все ж дозволено утворити зарості, але підконтрольні. Тут головне – не дати їй загуститися настільки, щоб всередині при дефіциті світла і свіжого повітря завелися непрошені мешканці.

Порядок дій у цьому випадку наступний.

Садимо бузок і залишаємо його в спокої на кілька років. До тих пір, поки не з’являться непривабливі деталі – зламані, засихаючі, трущаться один об одного гілки. Їх бажано видаляти по мірі виявлення.

Також проріджуємо поросль, залишаючи найбільш сильну і вдало розташовану, здатну в перспективі стати гідною заміною старіючим і втрачаючим силу стовбурікам. Під вдало розташованими розуміємо ті нащадки, які отримують достатньо світла і мають простір для розвитку. Ті ж, які знаходяться в затіненні в центрі куща, приречені засохнути. Ось їх і видаляємо.

Місце такої художньої зарості де-небудь в дальньому кінці саду, біля паркану або госпблоку – там, де доречний живий зелений екран. Для парадних місць бузок потрібно «зачісувати» більш ретельно.

Перший рік формування бузку: ліворуч – кущовий тип, праворуч – штамбовий

2 спосіб формування бузку: акуратний куст

Природний куст, якому дозволено розвиватися відповідно до особливостей сорту бузку, – найбільш вигідний спосіб формування бузку. Втручання потрібне мінімальне, а враження буде дуже хороше. Молоду рослину спочатку формують, створюючи міцний симетричний скелет з гілками, що рівномірно заповнюють відведений їм природою простір.

Перший рік

Видаляємо у саджанця всі зайві, тобто слабкі і викривлені, спрямовані до центру крони і пошкоджені гілки.

З двох перехрещуваних гілок залишаємо одну. Так само робимо з гілками-конкурентами, які мають приблизно однаковий розвиток і напрямок зростання.

Для кущу стиснутої вертикальної форми залишаємо 3-4 скелетні гілки-стовбуріка, для широкого розлогого – 5-6. Якщо гілок мало або вони занадто слабкі, доцільно стимулювати розвиток сильного приросту короткою підрізкою.

У щеплених саджанців зріз робимо над 3-4-ю парою нирок вище місця щеплення, коренезобувні можна зрізати хоч на рівні ґрунту.

Гілки, залишені в якості скелетних, вкорачуємо на 1/2-1/3 довжини так, щоб їх кінці опинилися приблизно на одному рівні.

Нирки, над якими робимо зріз, повинні бути орієнтовані туди, куди ми хочемо направити майбутню втечу.

Другий і третій рік

Вирізаємо будь-який приріст, спрямований всередину крони (як говорилося вище). Усякі дрібні втечі можна видаляти, залишаючи тільки найсильніші розвилки на верху скелетних гілок.

Вкорачуємо однорічні прирости до половини їхньої довжини над тими нирками, з яких розраховуємо отримати втечі. Таким чином, видаляючи одні і стимулюючи появу інших приростів, намагаємося рівномірно заповнити гілками весь об’єм крони.

Як тільки бажана форма крони буде отримана, вкорачивання припиняємо.

Четвертий і наступні роки

Надалі потрібна тільки підтримувальна обрізка, яка не становить проблеми. Щорічно видаляємо всі небажані прирости, керуючись викладеними вище принципами. Як правило, робимо це навесні до початку сокоруху. Можна проріджувати крону і влітку, зрізаючи або просто виламуючи непотрібні втечі, поки вони ще не одревісніли.

Старі кущі має сенс садити на пінь

Бажано також видаляти в’ялі суцвіття. Робити це потрібно обережно, щоб не пошкодити найближчі до них втечі – основу майбутнього цвітіння. Не варто захоплюватися зрізкою суцвіттям на букети разом з листям. І вже тим більше не можна бузок ламати.

Пам’ятайте: краще бузок цвіте на втечах, розташованих найближче до суцвітінь. Твердження, що БУЗЕНЬ НЕ МОЖНА ЛАМАТИ (!), відноситься до всіх бузків без винятку, де б вони не росли.

Відцвілі сутички бузку вирізайте секатором

Як зробити з бузку парадне «деревце»

Я б не ставила бузок до чагарників, які можна однозначно рекомендувати для парадних місць, але якщо дуже хочеться, можна сформувати його у вигляді деревця, на штамбі.

Це простіше зробити у випадку, коли потрібний сорт щеплений на штамбовий підвій. Але і корневласний бузок можна виростити в штамбовій формі. В обох випадках дуже уважно вибирайте саджанець. Або підвій – якщо збираєтеся прищеплювати самі. Він не повинен мати схильності до кущення. Саджанцю, що росте багатоствольним кущем, надавати штамбову форму марно. Також не підходять екземпляри бузку, у яких в нижній частині стовбуріка видно набухлі нирки і стирчать столони. Доведеться постійно боротися з поросллю (вона зазвичай перемагає).

Бузок, сформований деревцем

Так само рослина підказує кращий спосіб формування, що виявляє його природні гідності. Початковий етап формування штамбового бузку полягає в тому, що сильнорослий однорічний саджанець вкоратуємо на висоті, рівній наміченій висоті штамба, плюс 3-4 пари добре розвинених нирок. З втечі, вироблених цими нирками, закладаємо крону точно так само, як було описано для кущової форми. Спосіб формування власне штамбу простий – достатньо видалити нирки по всій його довжині. Надалі потрібно своєчасно прибирати всі втечі, що з’являються нижче скелетних гілок крони. Саму ж крону систематично проріджуємо, як і у кущів.

А що робити з кущами бузку, якщо все запущено?

Якщо при погляді на безладне скупчення мертвих і напівживих стовбурів, оточених густою щіткою різновікової порослі, частиною квітучої, частиною засихаючої, опускаються руки? Вихід є. Потрібно просто взяти в руки пилку, сучкоріз і. себе. А потім прочистити куртину, починаючи з периферії. Попередньо треба визначити, що залишиться рости далі. Це порівняно молоді та неушкоджені стовбуріки, що мають досить сильні однорічні прирости. На них корисно перед початком «операції» прив’язати якісь яскраві стрічки, щоб в запалі азарту не зрізати. У фіналі вас очікують окультурений бузок з перспективою розвитку в розкішний куст і почуття глибокого задоволення. Перевірено практикою!

Бузок після якісного формуючого обрізання

Переглянути гарну галерею сортів бузку можна у віртуальній виставці «Час бузку» > > >

Про автора

admin administrator