Обрізання деревоподібної гортензії після цвітіння

Авторadmin

Обрізання деревоподібної гортензії після цвітіння

Зміст:

Гортензія деревовидна: вирощування в саду, сорти

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 15 серпня 2023 Опубліковано: 17 лютого 2019 Перша редакція: 17 серпня 2017 🕒 10 хвилин 👀 27420 разів 💬 1 коментар

  • Посадка й догляд за гортензією деревовидною
  • Гортензія деревовидна – опис
  • Посадка гортензії деревовидної у відкритий ґрунт
    • Коли садити гортензію деревовидну
    • Як посадити гортензію деревовидну
    • Вирощування гортензії деревовидної в саду
    • Обрізування гортензії деревовидної
    • Шкідники і хвороби гортензії деревовидної
    • Розмноження гортензії деревовидної поділом куща
    • Розмноження гортензії деревовидної відсадками
    • Розмноження гортензії деревовидної весняними й літніми живцями

    Гортензія деревовидна (лат. Hydrangea arborescens) – вид рослин роду гортензія родини Гортензієві, що зустрічаються в дикій природі на сході Північної Америки. Це найбільш невибагливий і поширений вид роду, який легко витримує суворі зимові морози.

    Посадка й догляд за гортензією деревовидною

    • Цвітіння: рясне, із середини липня до жовтня.
    • Посадка: навесні, перш ніж набубнявіють бруньки, або в падолист.
    • Освітлення: зранку – яскраве світло, після обіду – притінок або затінок.
    • Ґрунт: зволожений, багатий, легкий, але родючий, добре дренований, із pH 5,5.
    • Полив: регулярний і рясний, особливо в посушливу пору: 1-2 рази на тиждень при витраті води 3-4 відра на кожну рослину.
    • Підживлення: навесні по пристовбурному колі розсипають жменю Кеміри квіткової, а в період бутонізації вносять калійно-фосфорні добрива. До кінця сезону можна зробити ще 2-3 підживлення добривом із пониженим умістом азоту.
    • Обрізування: починають обрізування на п’ятому році: основну процедуру проводять восени, а навесні роблять тільки санітарне прочищення й один раз на 6-7 років омолоджувальне обрізування.
    • Розмноження: живцями, відсадками та поділом куща.
    • Шкідники: павутинні кліщі та зелена листова попелиця.
    • Хвороби: борошниста роса, несправжня борошниста роса (переноспороз) і хлороз.

    Детально про вирощування гортензії деревовидної читайте нижче

    Гортензія деревовидна – опис

    Гортензія деревовидна є чагарником заввишки від 1 до 3 м з округлою кроною і злегка опушеними пагонами. Листя гортензії деревовидної еліптичне або яйцеподібне, завдовжки від 6 до 20 см, із зазубреними краями й серцеподібною основою, голе зі споду пластини. Верхня сторона у нього зелена, нижня сиза. Нечисленні безплідні квітки діаметром близько 2 см разом із дрібними плодючими квітками зібрані в щитки до 15 і більше сантиметрів у діаметрі. У момент розкриття білі квіти мають зеленуватий відтінок, потім прозелень зникає, а до кінця цвітіння суцвіття рожевіють. Плід гортензії деревовидної – коробочка завбільшки до 3 мм. Цвіте рослина рясно і тривало з першої половини липня до середини осені.

    Вирізняється культура швидким зростанням, любов’ю до вологи, вимогливістю до складу ґрунту і зимостійкістю. Цей вид легше, ніж інші гортензії, зносить наявність у ґрунті вапна.

    Посадка гортензії деревовидної у відкритий ґрунт

    Коли садити гортензію деревовидну

    Час посадки гортензії деревовидної вибирають з урахуванням клімату місцевості. На півночі її краще садити напровесні, перед початком сокоруху, щойно в саду відтане ґрунт, а в районах із м’яким, теплим кліматом можна садити гортензію як до набубнявіння бруньок, так і після падолисту.

    Як правильно вибрати місце для рослини? Гортензії воліють добре освітлені в першій половині дня ділянки, які після обіду перебувають у затінку. Не любить гортензія деревовидна вітру: її квіти швидко в’януть у місцях, що продуваються наскрізь. Ґрунт рослині потрібен зволожений, тому не саджайте її близько до дерев і чагарників, щоб вони не поглинали з ґрунту призначену для гортензії вологу: відстань від куща деревовидної гортензії до будь-якої іншої рослини має бути не менше 2 м.

    Як посадити гортензію деревовидну

    Найкращий посадковий матеріал – три-чотирирічні саджанці гортензії деревовидної. При купівлі саджанців із відкритою кореневою системою зверніть увагу на її стан, але краще купувати посадковий матеріал із закритими корінням. Перед посадкою саджанець рясно поливають, виймають із контейнера та вкорочують його коріння до 20-25 см. Якщо буде виявлено підгнилі або сухі корінці, потрібно обрізати і їх.

    При посадці в бідний ґрунт яму викопують діаметром близько 50 і глибиною 65-70 см, але якщо ґрунт на ділянці родючий, то глибина може бути і менша – приблизно 50 см. Узагалі ж розміри ями залежать від величини кореневої системи саджанця та кількості землі на ній. У центр ями насипте горбком заздалегідь приготовлену ґрунтову суміш із перегною, чорнозему, піску й торфу в співвідношенні 2:2:1:1 з додаванням 50-60 г комплексного мінерального добрива. Встановіть саджанець на горбок, розправте його коріння й заповніть простір, що залишився, такою самою живильною ґрунтовою сумішшю. Потім утрамбуйте поверхню пристовбурного кола та рясно полийте рослину під корінь.

    Догляд за гортензією деревовидною

    Вирощування гортензії деревовидної в саду

    Гортензія деревовидна у відкритому ґрунті вимагає регулярного й рясного поливу, особливо в посушливий жаркий період. Окрім цього, вам потрібно буде розпушувати ґрунт у пристовбурному колі і видаляти бур’ян, вносити в ґрунт підживлення, займатися обрізуванням гортензії та захищати її від хвороб і шкідників.

    Полив гортензії деревовидної здійснюють 1-2 рази на тиждень водою температури 20-25 ºC, виливаючи під кожну рослину не менше 3-4 відер води. Якщо рослині бракує вологи, її листя никне й починає жовтіти, квітки підсихають, і гортензія втрачає декоративність. Тому стежте за тим, аби ґрунт у пристовбурному колі не висихав. Після поливання або дощу поверхню обережно розпушують, намагаючись не пошкодити розташовану на незначній глибині кореневу систему, водночас видаляючи бур’яни. Щоб захистити ґрунт від швидкої втрати вологи, потрібно замульчувати поверхню навколо рослини шаром торфу або перегною, в цьому разі і поливати, і розпушувати ґрунт, і полоти вам доведеться набагато рідше – приблизно один раз на 10 днів.

    Аби гортензія була привабливою весь вегетаційний період, необхідно її підживлювати як мінеральними, так і органічними добривами. Напровесні в пристовбурному колі розсипають жменю Кеміри квіткової, в якій містяться не тільки необхідні кожній рослині азот, фосфор і калій, а й група важливих мікроелементів. Друге підживлення, що складається з 30 г сірчанокислого калію і 50 г суперфосфату на кожну рослину, вносять у період бутонізації. Надалі можна вносити добрива ще 2-3 рази, але будьте обережні з азотом, оскільки його надлишок призводить до появи стійкого зеленого відтінку в квітах гортензії. Крім того, рослини, перегодовані азотом, погано зимують.

    Двічі-тричі за весну проводять полив ґрунту в пристовбурному колі й обприскування крони слабким розчином марганцівки. Роблять це для посилення міцності пагонів гортензії деревовидної, які можуть не витримати ваги значної кількості великих суцвіть. Можна, звичайно, підв’язувати гілки до опори, але це не додасть рослині привабливості.

    З усіх видів роду гортензія деревовидна є найбільш невибагливою і холодостійкою, проте нові сорти рослини, привезені з розсадників теплих регіонів, вимагають перед зимівлею сухого підгортання й легкого укриття. Кущі гортензії до чотирьох років укривають листям або ялиновим гіллям. Гілки куща бажано на зиму зв’язати разом, щоб вони не поламалися під вагою снігу. Але навіть якщо рослина й потерпить від морозів, гортензія деревовидна навесні відновлюється досить швидко.

    Обрізування гортензії деревовидної

    Гортензія деревовидна утворює суцвіття на пагонах поточного року. Перші чотири роки після посадки рослину не обрізають, але в подальшому обрізування проводять двічі на рік, навесні та восени. Основним є осіннє обрізування, під час якого видаляють усі зів’ялі суцвіття.

    Якщо гортензію не обрізати, кущ стає занадто густим і має неохайний, занедбаний вигляд. Навесні, до початку сокоруху, роблять санітарне прочищення чагарника, видаляючи слабкі, тонкі, підмерзлі, засохлі, пошкоджені й загущуючі кущ, тобто зростаючі у напрямку до центру, дрібні або нездатні до цвітіння ослаблені нульові пагони. Однорічні пагони вкорочують до 3-5 бруньок, із яких вже в поточному році з’являться нові відростки з великими суцвіттями.

    Один раз на 5-7 років слід проводити змолоджуюче обрізування гортензії деревовидної: напровесні всі пагони старше п’яти років обрізають на висоті 10 см від землі. Однак омолодження дуже старих рослин розтягують на три роки, інакше вони можуть загинути.

    Шкідники і хвороби гортензії деревовидної

    Гортензію деревовидну можуть пошкоджувати павутинні кліщі й зелена листова попелиця – сисні комахи, що харчуються клітинним соком листя та молодих пагонів рослини. Нема сенсу втрачати час на спроби знищити шкідників гортензії народними засобами, краще відразу взятися до обробки чагарника розчином акарициду. Добре справляються з сисними шкідниками Актеллік, Фітоверм, Актара, Санмайт.

    Із захворювань гортензія деревовидна може потерпіти від борошнистої роси, несправжньої борошнистої роси (переноспорозу) та хлорозу. Грибкові хвороби лікують фунгіцидами. Наприклад, при появі на листках білястого нальоту борошнистої роси гортензію потрібно якомога швидше обробити розчином Байлетону, Квадрісу, Топаза, Фундазолу або іншого препарату подібної дії. Від пероноспорозу рослину обробляють біофунгіцидами Гамаїром, Аліріном-Б або Фітоспоріном. Розчини готують відповідно до інструкції виробника хімічного препарату, суворо дотримуючись дозування й інтервалу між обробками.

    Що стосується хлорозу, який проявляється знебарвленими плямами на листках, то виникає він зазвичай від надлишку в ґрунті перегною або нестачі в ньому заліза.

    Розмноження гортензії деревовидної

    Розмножується гортензія деревовидна живцюванням, поділом куща й відсадками. Професіонали використовують у цих цілях також щеплення й генеративний спосіб, але для любителів вони занадто трудомісткі, дорогі та ненадійні.

    Розмноження гортензії деревовидної поділом куща

    Ділити кущ гортензії деревовидної можна як навесні, так і восени: кущ викопують і розбирають на частини таким чином, щоб на кожній діленці обов’язково були бруньки відновлення. Розсаджують частини куща в заздалегідь приготовані ями. Якщо ви проведете процедуру навесні, до осені частини куща вже вкореняться на нових місцях.

    Розмноження гортензії деревовидної відсадками

    Це теж досить легкий у виконанні спосіб розмноження, що дає гарні результати. Навесні однорічні пагони пригинають до землі, укладають у заздалегідь зроблені канавки завглибшки до 10 см таким чином, щоб верхівкова ділянка завдовжки близько 20 см залишалася над поверхнею. Відсадок закріплюють у такому положенні, а канавку закидають родючим ґрунтом. Увесь сезон відсадок поливають і підживлюють разом із материнською рослиною, а восени або наступної весни його відокремлюють від куща й висаджують на нове місце.

    Розмноження гортензії деревовидної весняними й літніми живцями

    Цей спосіб розмноження гортензії деревовидної використовується найчастіше. Весняні живці нарізають на початку червня в такий спосіб, щоб при їхній основі була п’ята – невелика частина тогорічного пагона. Літні живці заготовляють у липні з верхівкової, нездеревілої частини пагона. На живцях має бути 1-2 міжвузля. Верхні листки на них укорочують наполовину, нижні видаляють. Для успішного вкорінення в умовах підвищеної вологості повітря буде потрібна установка, яка виробляє туман, а в якості субстрату використовують ґрунтову суміш із двох частин торфу й однієї частини піску, хоча можна вкорінювати живці й у листовій землі, вкритій шаром піску завтовшки 3-4 см. Посадка здійснюється під кутом 45º, зверху парник накривають прозорим ковпаком. Укорінені живці першу зиму проводять у холодному парнику або підвалі, а навесні їх висаджують у ґрунт. Наступної зими живці добре вкривають ялиновим гіллям, а через рік вони вже можуть зимувати без укриття.

    Сорти гортензії деревовидної

    На садових ділянках вирощується не так багато сортів гортензії деревовидної. Найкращими з них є:

    • гортензія деревовидна Грандіфлора – чагарник заввишки 1,5-2 м із кроною діаметром до 3 м. Листя у рослини світло-зелене, завдовжки до 16 см. Кремово-білі квіти діаметром до 2 см зібрані в щиткоподібні суцвіття до 20 см у діаметрі. Рясне цвітіння триває з червня по вересень;
    • Аннабель – гортензія деревовидна біла заввишки до 1,5 м, із кроною діаметром до 3 см і з суцвіттями до 25 см у діаметрі. Цвіте цей сорт у ті ж терміни, що і Грандіфлора. Річний приріст Аннабель становить 20 см;
    • гортензія деревовидна Пінк Аннабель – форма сорти Аннабель із темно-рожевими суцвіттями, які поступово стають яскраво-рожевими;
    • Стериліс – сорт із квітками, зібраними в густі напівкулеподібні суцвіття, від тяжкості яких гнуться гілки. У момент розкриття квітки зеленувато-білі, потім зелений відтінок зникає, і суцвіття залишаються білими до самого кінця, не набуваючи рожевого відтінку;
    • Хайєс Старберст – один із нових сортів із вужчими, ніж у інших гортензій, листям і з суцвіттями сферичної форми діаметром до 25 см, що складаються з білих махрових квіток;
    • Вайт Доум – кущ заввишки до 130 см з овальною красивою кроною. Суцвіття складаються з дрібних кремово-білих плодючих і білосніжних стерильних квіток. Сорт вирізняється зимостійкістю, його пагони прекрасно витримують тяжкість суцвіть і не гнуться;
    • Інкредібол – сильнорослий витривалий сорт, схожий на Аннабель, але з ще більшими кулястими кремово-білими суцвіттями з ледь помітним жовтувато-лаймовим вилиском;
    • Інвінсібелль – найперший сорт гортензії деревовидної з кольоровими суцвіттями: на рослині розкриваються темно-рожеві квітки, і до кінця цвітіння змінюється лише інтенсивність їхнього забарвлення.

    Гортензія деревовидна в ландшафтному дизайні

    Гортензія деревовидна прекрасно виглядає як в одиночних, так і в групових посадках. Вона дивовижно гармонує з клематисами, ліліями та трояндами. Використовують рослину для створення деревно-чагарникових композицій у поєднанні з хвойними породами рослин, а також у якості живої огорожі, яка потребує формуючого обрізування. Хоч би як ви вирішили використовувати гортензію деревовидну, вона без сумніву прикрасить вашу ділянку.

    Гортензія деревоподібна

    Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 23 жовтня 2023 Опубліковано: 23 лютого 2019 Перша редакція: 24 вересня 2012 🕒 5 хвилин 👀 33894 рази 💬 2 коментарі

    • Наша людина
    • Місце для гортензії деревоподібної
    • Ґрунт для гортензії дереводібної
    • Поливання гортензії деревоподібної
    • Напівсвітло-напівтінь
    • Розмноження гортензії деревоподібної
    • Обрізка гортензії деревоподібної
    • Зимовий букет
    • Коментарі

    Чи можете ви пригадати, яку квітку вам хотілося виростити ще в ранньому дитинстві? А я, хоч як це смішно звучить, пам’ятаю: ще в дитячому садку мріяла, аби у нас у дворі росла гортензія деревоподібна. Ні, звичайно, як називається рослина, котра мені сподобалась, я не знала (тим більше назва така складна), але милувалася нею годинами.

    Коли ми йшли на прогулянку і поверталися з прогулянки, я завжди дивилася на розкішні кущі і чекала, коли вони зацвітуть. А вже коли на них з’являлися дивовижні білі кулі квітів, мене неможливо було від них відігнати. Як я мріяла про гортензію!

    І сама цю мрію здійснила, коли почала займатися квітами і засаджувати ними весь вільний простір двору.

    Наша людина

    Враховуючи, що батьківщина гортензії деревоподібної (Hydrangea arborescens) – Північна Америка, у нас вона почувається як удома. Її вирощують у відкритому ґрунті, в оранжереях, а деякі експериментатори навіть у квартирі. Єдиний мінус квартирних гортензій – їм мало місця. Все-таки в природі це чагарник заввишки 1-3 метри. Якщо в будинку він доростає до 1-1,5 метра – вже добре. Але все одно рослині тісно. Для квартир зараз виведені спеціальні сорти гортензій: не такі великі, але з гарними квітами. Я, наприклад, в будинку посадила гортензію крупнолисту. Вона має чудові суцвіття рожевого відтінку (у деяких видів – фіолетового). А розміри самої рослини менші, ніж у гортензії деревоподібної.

    Але ми зараз ведемо мову саме про гортензію деревоподібну. Ботанічна назва цієї рослини походить від двох грецьких слів: вода (hydor) і посудина (aggeion). І не дивно – всі сорти гортензій люблять вологу. Так що головне правило догляду за цією квіткою: рясне поливання.

    І як я вже помітила, гортензія добре пристосована до нашого клімату. Ця рослина зимостійка, добре кущиться, зносить спеку (при рясному поливанні). А ще саме цей сорт (гортензія деревоподібна) порівняно з іншими видами успішно пристосовується до вапняного ґрунту і недостатнього освітлення. Одним словом: «Наша людина!».

    Місце для гортензії деревоподібної

    Якщо ви вирішили завести гортензію деревоподібну, відразу підбирайте для куща постійне місце. Краще за все використовувати 4-5-річні саджанці. При всій невибагливості цієї рослини, я мала один сумний досвід її вирощування. Виявилося, що гортензія деревоподібна не любить, коли її часто «торсають» – пересаджують. А от мені не сподобалося перше її місце проживання, і я її пересадила на другий же рік життя. І в результаті гортензія довго відходила і 2 роки не цвіла. Все ж таки гортензія – не кімнатна квітка, а деревоподібний чагарник, і її коренева система не любить таких стресів.

    Якщо ви пророщуєте саджанець самі, краще, щоб як мінімум перші 3 роки він пожив у будинку, поки зміцніє. А потім можна провести перевалку з горщика на постійне місце.

    Ґрунт для гортензії дереводібної

    Ґрунт підійде будь-який. Навіть невелика наявність вапняних утворень їй не завадить. Але якщо у вас є вибір, де посадити цю рослину, оберіть місце з родючим ґрунтом. Гортензія любить глинистий структурний ґрунт. Для рясного цвітіння – щоб гортензія, як-то кажуть, цвіла і пахла – їй необхідне підживлення. У гортензій, які ростуть у кислому ґрунті, і квіти яскравіші, і сама рослина пишніша.

    Тому якщо на вашій ділянці недостатньо кислий ґрунт, при посадці додайте в ґрунт бурий торф або хвойну землю, можна використовувати тирсу.

    В якості підживлення можна використовувати настій коров’яку, що перебродив (!). Для цього у відро гною заливають 3 літри води і залишають для бродіння на 3-4 дні. Потім літровий ківшик цієї суміші розводять у відрі води і поливають цим розчином гортензію раз на 10-15 днів.

    Поливання гортензії деревоподібної

    Хоча це досить високий кущ, коренева система гортензії розміщується недалеко від поверхні. Саме тому квітка так потерпає від недостатньої кількості вологи. Гортензію деревоподібну слід поливати влітку 2-3 рази на тиждень. При утворенні у спеку скоринки на поверхні ґрунту потрібно рихлити землю.

    Взимку рослини в ґрунті, звісно, не поливають. Але щоб забезпечити на зиму корінню вологу, гортензію слід правильно «законсервувати». По-перше, напередодні морозів не менш ніж за тиждень полити теплою водою (якщо вже морози вдарили, не робіть цього, частина коренів може замерзнути). Обкладете кущ гіркою з опалого листя. Можна стовбури знизу обмотати ганчіркою. А коли випаде сніг, сформуйте навколо куща замет.

    Напівсвітло-напівтінь

    Не бажано гортензію деревоподібну висаджувати на сонці. Вона буде страждати від нестачі вологи, і або вам доведеться постійно стежити за її поливанням, або вона перестане цвісти і може загинути. Найкраще вона почуватиметься в притінку.

    Якщо маєте можливість посадити її під прикриттям стіни (з півдня) або великого дерева з пишною кроною – це буде чудовий варіант.

    Розмноження гортензії деревоподібної

    Найпростіший спосіб отримати новий кущ гортензії деревоподібної – прикопати відводки від дорослої рослини. Навесні до землі пригинаємо пагін, прикопуємо в невелике поглиблення в землі і фіксуємо за допомогою дротяної дуги або іншим способом (головне, щоб гілка не відходила від землі). Пагін потрібно присипати ґрунтом і постійно поливати. За сезон необхідно буде ще 2-3 рази підсипати землю. А вже за рік (наступної весни) можна буде відкопати і висадити на нове місце новий кущик гортензії деревоподібної.

    Також ця квітка розмножується живцюванням. До речі, в будь-якому випадку час від часу у вас з’являтимуться відрізані живці гортензії, то чому б і не спробувати їх приживити?

    Обрізка гортензії деревоподібної

    Вільні обрізані живці з’являються у господарів гортензії під час обрізки. Тому якщо ви хочете завести цю квітку і помітили, що сусіди обрізають свій кущик – не посоромтеся попросити.

    Гортензію деревоподібну обрізають щороку. Навесні прибираються старі, поламані або підмерзлі за зиму гілки. Однорічні пагони потрібно вкорочувати так, щоб залишилося 3-5 пар бруньок. Восени зрізаються відцвілі суцвіття, зламані пагони або занадто дрібна парость.

    Дуже старий кущ, який міцно вкорінився в землі, але втратив пишність форм, можна зрізати восени практично до стовбура на висоті 50 сантиметрів від ґрунту. Нові пагони з’являться вже на другий рік.

    Зимовий букет

    А ще із вчасно зрізаних і правильно висушених суцвіть гортензії деревоподібної можна скласти зимовий букет. Її часто використовують у флористиці при складанні ікебан.

Про автора

admin administrator