Обрізання старих яблунь на омолодження восени

Авторadmin

Обрізання старих яблунь на омолодження восени

Зміст:

Обрізка старих яблунь восени + відео для початківців

Яблуня – основна плодова культура в країнах колишнього Радянського Союзу і займає близько 70% площі всіх садів. Широке поширення її обумовлено господарськими і біологічними особливостями. Яблуня відрізняється довговічністю, існує безліч сортів, добре пристосованих для вирощування і плодоношення в різних кліматичних зонах. Навіть в Скандинавії її культивують в сланцевої формі. Про користь яблук, їх кулінарних властивостях можна говорити бесконечно.Но для того щоб дерево з року в рік добре плодоносить, за ним потрібно доглядати як годиться. У список необхідних заходів по утриманню яблуневих садів входять підгодівлі, полив, неодмінна влагозарядка на зиму, комплексні обробки від шкідників і хвороб, обов’язкове формування крони і обрізка. Останні заходи чомусь найбільше лякають недосвідчених садівників. Сьогодні ми розглянемо обрізку яблуні восени для новачків.

Свіжі статті про сад і город

Що потрібно сіяти в лютому на розсаду?
Вибираємо лампу для кімнатних рослин і для підсвічування розсади

Дізнайтеся, що сіяти в січні на розсаду: які квіти, овочі, ягоди, як доглядати за розсадою

Як обрізати яблуні восени: схема, відео, інструкція для початківців

Купив один мій давній знайомий дачну ділянку, привів в відносний порядок: очистив від бур’янів, сміття і всіх інших «принад» побуту минулих господарів. Через деякий час засадив половину площі дачі саджанцями різних сортів яблуні з розплідника і … благополучно про неї (дачі), бідолашної, забув …
Через енну кількість часу (днів, доби, років? Здогадайтеся самі!) Дзвонить. В горлі – кому, а в голосі – тривога і чесне подив: «Вирішив одружитися, привіз майбутню дружину на дачу, а там. Коротше, вовки виють, дерева жирують, але не плодоносять, собаки!

Обросли, розумієш, прокляті дерева, сучками, вовчками та іншими паразитами зелених насаджень. Виручай, друже, потрібна твоя допомога! » Я йому ставлю просте, але очевидний, в своєї актуальності, питання: «Ти там хоч раз обрізку яблунь проводив?»

Суворе мовчання підтвердило мою страшну здогадку! Отже, щоб не потрапити в таке становище недбайливого нареченого, розповімо про своєчасну обрізку яблунь восени …

Обрізка яблунь восени, схема

Що таке обрізання

Обрізка – старовинний хірургічний прийом догляду за плодовими насадженнями. Він був відомий ще в Давньому Римі.

Його застосовували для видалення засохлих, і заважають нормальному росту плодового дерева, гілок, а також з метою регулювання плодоношення. Римський філософ і агроном Колумелла називав операцію обрізки «примусом до плодоношення».

Коли потрібно обрізати яблуні восени

Осіння обрізка яблунь проводиться після листопаду і до настання перших заморозків (вересень-жовтень). У регіонах з дуже холодними зимами осінню обрізку не проводять.

Осіння (санітарна) обрізка включає в себе видалення слабких, засохлих, обламаних, конкуруючих гілок. Місця зрізів обов’язково замазують садовим варом.

Зрізані гілки необхідно спалити для того, щоб запобігти поширенню комах-шкідників і розмноження збудників інфекційних захворювань.

Обрізка яблунь восени життєво необхідна плодовим рослинам. Однак, слід звернути увагу на її правильне і своєчасне проведення.

У поєднанні з основними прийомами догляду за яблунями: обприскування, внесення добрив, обробіток грунту, регулярний полив, обрізка яблунь сприяє доброму розвитку рослин і забезпечує високий урожай яблук.

Види обрізок яблуні восени:

  • Слабка обрізка проводиться на молодих деревах (не старше п’ятирічного віку) з метою укорочення торішніх гілок приблизно на чверть довжини;
  • При здійсненні середньої обрізки коротшають на третину пагони поточного року на дорослих яблунях (старше п’ятирічного віку);
  • Сильна (омолоджує) обрізка – гілки коротшають на половину довжини у старих дерев (старше двадцятирічного віку)

Догляд за обрізаної яблунею

Яблуні, обрізані восени, вимагають особливого догляду. Зрізи, що утворилися після видалення гілок, необхідно обробити олійною фарбою, садовим варом або сумішшю купоросу і вапна. Це обумовить зараження ранки шкідливими бактеріями.

Садовий вар купують в магазині або готують в домашніх умовах. До його складу включають такі компоненти:

  • масло рослинне;
  • віск бджолиний;
  • сало;
  • спирт;
  • смолу;
  • солідол або оліфу;
  • агротехнічні склади.

Садовий вар наносять на зрізи в холодному або теплому стані.

Садовий вар можна приготувати самостійно

холодний вар

Для приготування холодножідкого вару будуть потрібні:

  • каніфоль (250 г);
  • спирт медичний (0,5 л);
  • топлений жир курдючний або яловичий (10 г);
  • смола деревна (10 г);
  • смола (5 г).

Вар готують наступним способом. Всі інгредієнти, крім спирту, змішуються в невеликій вогнетривкої ємності і підігріваються на середньому вогні. В добре прогрітий склад потроху вливають медичний спирт. Готовий вар остуджують і в охолодженому вигляді наносять на зрізи дерев.

теплий вар

Для приготування теплого садового вару будуть потрібні наступні інгредієнти:

  • скипидар (500 г);
  • каніфоль (500 г);
  • масло лляне (250 г).

Всі інгредієнти змішуються і розігріваються на невеликому вогні. Теплий вар наноситься на стрічки, якими обмотуються зрізи яблуні.

інші склади

Для обробки зрізів у яблунь підходить масляна фарба. Інші види фарби, білила, нітроемалі не підходять для вирішення даного завдання, так як їх агресивні компоненти спалюють деревну кору.

Обрізка яблунь восени – це одне з важливих заходів по догляду за садом. Ця процедура омолоджує дерева, позбавляє їх від шкідників, покращує зовнішній вигляд крони, сприяє підвищенню врожайності. Проводити обрізку потрібно регулярно і зі знанням справи. Тоді яблуня порадує міцним здоров’ям і гарним урожаєм великих, смачних яблук.

Як правильно обрізати яблуні восени

У практиці садівництва існують три способи обрізки яблунь восени:

  • на кільце: застосовується для видалення гілки, яка росте всередину крони; місце з’єднання гілки зі стовбуром називається кільце;
  • на нирку: корекція напрямку росту гілки (вибирається зовнішня нирка), ріжучий інструмент при проведенні обрізки повинен бути спрямований до залишеної гілці під кутом 45˚;
  • на відгалуження: здійснюється для перекладу напрямку росту гілки на іншу, видаляється основна гілка, а бічна залишається

Інструкція для початківців

Різновікові яблуні обрізають таким чином:

  • Однорічні яблуньки бажано взагалі не обрізати, так як при сильних морозах в місцях зрізів можуть бути сильні тканинні ушкодження;
  • Яблуньки від двох до чотирьох років обрізаються на одну чверть річного приросту;
  • Дорослі яблуні (від чотирьох років і старше) обрізаються на одну третину річного приросту при плюсовій температурі.

Омолоджуюча обрізка старовозрастних яблунь проводиться поетапно, так як рослинам необхідний відновний період після такого травмуючого хірургічного втручання.

У перший рік обрізаються гілки з південного боку дерев, на другий рік – з протилежного боку, одночасно видаляються однорічні вертикальні пагони.

Для того, щоб розкрити центр крони старої яблуні роблять наступне: приблизно на триметровій висоті від поверхні грунту вкорочують центральний провідник, потім видаляють внутрішні дзиги (вертикальні жируючі пагони), обрізають тільки зовнішні дзиги (в кількості – не більше десяти штук), якщо вони розташовуються рівномірно по колу дерева.

Надалі зовнішні дзиги використовують для отримання плодоносних гілок дерева.

При проведенні омолоджуючої обрізки необхідно пам’ятати про те, що видалення двох великих старих гілок набагато ефективніше, ніж видалення декількох дрібних.

Відео для початківців:

Обрізка старих яблунь восени + відео для початківців

Напевно, на кожній присадибній ділянці росте хоча б одна яблуня. Це плодове дерево щедро дарує свій урожай господареві, вимагаючи натомість лише трохи уваги. Мінімальна турбота про рослину полягає в обрізанні. Молоді саджанці обрізають з метою формування крони, а ось старі дерева таким способом омолоджують. Щоб правильно здійснити процедуру омолодження старих яблунь, потрібно знати принципи і оптимальні терміни її виконання.

Навіщо обрізати старі яблуні

Неконтрольоване зростання яблуні може привести до того, що рослина затенит весь присадибну ділянку, і при цьому перестане давати врожай. Старі яблуні без омолодження можуть і зовсім загинути. При цьому обрізка дозволяє замінити старі гілки молодими, плодоносними втечами і сформувати красиву компактну крону рослини. Омолодження старих яблунь дозволяє збільшити врожайність за рахунок грамотного перерозподілу поживних речовин. На правильно сформованих деревах кожна гілка отримує необхідну кількість сонячного світла, що сприяє рівномірному, повноцінному дозріванню фруктів. Відсутність надлишкової зелені забезпечує нормальну циркуляцію повітря, перешкоджаючи поширенню захворювань і комах-шкідників.

Читати також: Яблуня – Штріфель: опис сорту, фото, відгуки

Таким чином, обрізка старих яблунь дозволяє отримати гарне, акуратне дерево на ділянці і смачний, «здоровий» урожай стиглих фруктів.

формування крони

Крім разреженно-ярусної крони, існують і інші варіанти. У природі яблуні найчастіше мають розкидисту і щодо округлу крону. Не всім садівникам підходить такий вид дерева.

Наприклад, власникам невеликих ділянок великі дерева не дозволять вирощувати овочі, зелень і інші культури. Велике дерево дає велику тінь на ділянці. В такому випадку, потрібно регулярно обрізати дерево, щоб сформувати компактну крону.

Відмінний варіант для невеликої ділянки – це дерево в горизонтальній площині або яблуня на шпалерах. Вам доведеться залишати тільки міцні пагони, які ростуть горизонтально в сторони від стовбура, інші гілки повністю видаляють. Такі гілки міцно кріплять до металевої або дерев’яній опорі (дивіться фото).

Коли краще обрізати плодове дерево

Серед садівників не замовкають суперечки, коли ж краще обрізати яблуні: навесні або восени? На цей рахунок у кожного садівника свою думку.

Професіонали ж рекомендують:

  • Підрізати молоді саджанці навесні, до початку активної стадії руху соку. Це дозволить уникнути вимерзання ще незміцнілого дерева в зимовий період.
  • Восени слід підрізати старі яблуні. Зі зниженням температури вони впадають в стан спокою, і обрізка заподіює їм мінімальної шкоди. До весни все рани загояться, і яблуня без затримки в рості почне свій новий життєвий цикл. Зимові морози для рослини в цьому випадку нестрашні.
  • Влітку можна підрізати лише деякі гілки для проріджування крони на яблуні.
  • У південних регіонах обрізати молоді саджанці і дорослі яблуні можна взимку, однак проводити таку процедуру потрібно дуже уважно, щоб не пошкодити крихку замерзлу крону.

Аналізуючи вище запропоновані рекомендації, можна сказати, що обрізка старих яблунь восени є оптимальною. Вона дозволяє омолодити дерево, не завдаючи йому страждань. Уже з настанням весни така рослина порадує свіжою зеленню і своєчасно віддасть смачні, великі плоди у великій кількості.

Обрізати яблуню восени потрібно в той час, коли листя вже опало і рух соку в тілі рослини припинилося, але чекати заморозків в цьому випадку не варто. На жаль, назвати точну дату для проведення заходу не представляється можливим в силу кліматичних особливостей кожного регіону. Так, кожен господар повинен самостійно відслідковувати прогноз погоди і приблизно за 3-4 тижні до настання стабільних заморозків обрізати плодове дерево.

Основні правила обрізки

Протягом усього періоду вирощування, починаючи з моменту посадки саджанця, садівник повинен щорічно підрізати яблуню, дотримуючись основні правила і принципи. Вони залежать в більшій мірі від віку плодового дерева: перші 5 років необхідно формувати крону, далі догляд полягає в видаленні неправильно зростаючих і хворих гілок. Яблуня, вік якої досяг 20 років, вважається старою і її необхідно омолоджувати. На відміну від санітарної обрізки та проріджування, процедура омолодження яблуні восени повинна проводитися за такими правилами:

  • Омолоджувати необхідно тільки здорові яблуні, які після процедури зможуть повноцінно розвиватися і плодоносити. Дерева, на яких багато сухих і хворих, надламаних гілок, слід замінити повністю молодими саджанцями. Обрізати їх немає сенсу.
  • При омолодження потрібно видаляти крупні гілки, тому для мінімізації збитку захід потрібно здійснювати в той час, коли рослина перебуває в стані спокою.
  • В процесі омолодження слід подбати про видалення гілок, які найбільшим чином перешкоджають проникненню сонячних променів углиб крони.
  • Перш ніж приступити до омолодження, потрібно підготувати пилу і секатор. Інструмент повинен бути гострим і продезинфікованим.
  • Омолодження рекомендується починати з видалення найбільш великих гілок. Використовуючи принцип: краще видалити одну велику гілку, ніж багато маленьких.
  • Всі гілки потрібно видаляти у самого стовбура, не залишаючи пеньків. Це дозволить запобігти розвитку захворювань на зрізі.
  • Підлягають обов’язковому видаленню все зламані, сухі і неправильно ростуть гілки.

Омолодити дерево швидко не вийде, тому варто запастися терпінням. Для повноцінного здійснення процедури потрібно 2-3 роки в залежності від занедбаності яблуні. Обрізка старих і хворих, а також «зайвих» гілок відповідно до вище запропонованими правилами, повинна здійснюватися в перший і другий рік омолодження. Обрізка великої кількості гілок в один рік може привести до загибелі рослини.

Завершальний етап формування слід проводити в щадному режимі дотримуючись правил:

  • Масивні скелетні гілки потрібно підрізати, залишивши ділянку довжиною 3,5 м.
  • Видалити потрібно старі пагони, які заважають розвиватися молодим гілкам.
  • Старі гілки під активно розвиваються молодими пагонами слід видалити.

Досить просто формувати дорослі дерева, які на початковому етапі вирощування мали чіткий контур крони і регулярно піддавалися проріджування. В цьому випадку омолодження можна провести за 1-2 роки без особливих зусиль і шкоди для рослини. Набагато складніше правильно сформувати запущене старе дерево, яке на протязі багатьох років безконтрольно нарощувало свою зелену масу. В цьому випадку потрібно керуватися наступними правилами:

  • Вкорочувати стару яблуню потрібно на 1/3 всієї висоти.
  • Самі загущені ділянки крони потрібно прорідити.
  • Гілки, які вже зупинили свій ріст і на протязі декількох років не розвиваються, потрібно видалити.
  • В один рік видаляти слід не більше 2-3 великих гілок товщиною 10-15 см.
  • Дрібні плодоносні гілки необхідно підрізати на кілька нирок для того, щоб активізувати зростання і зробити їх сильнішими.
  • Зрізи на гілках діаметром до 2 см заживають безболісно і швидко.
  • Нижні гілки на яблуні не повинні затуляти верхні пагони.
  • Формування старих яблунь простіше здійснювати за обраною схемою протягом декількох років.

Ознайомившись з принципами і правилами, стає зрозуміло, як омолодити стару яблуню. Грунтуючись тільки на запропоновані тези можна виробити власну стратегію і сформувати крону яблуні грамотно, надавши їй декоративний вигляд і повернувши життєві сили. Запропоновані ж далі схеми обрізки допоможуть наочно оцінити масштаб і технологію здійснення роботи.

Читати також: Декоративний кабачок у вигляді гриба, груші

Які інструменти будуть потрібні

Щоб провести роботу, будуть потрібні як спеціальні садові інструменти, так і засоби обробки після процедури. Вам знадобляться:

  • ножівка – щоб обрізати товсті гілки;
  • драбина – з її допомогою зручно обробляти верхню частину дерева;
  • секатор з подовженими рукоятками – так буде простіше дотягнутися до верхніх гілок;
  • ніж – для найбільш стоншених гілочок і задирок;
  • звичайний ручний секатор – щоб укорочувати тонкі гілки;
  • олійна фарба або ж садовий вар.

Весь інструментарій потрібно добре заточити.

Схеми формування старих яблунь

Старі яблуні можна формувати довільно, орієнтуючись на основні принципи і правила, або дотримуючись певної схеми. Схема обрізки може бути будь-який, в різних джерелах можна знайти масу варіантів. Ми ж постараємося описати дві схеми обрізки старих яблунь восени. Один варіант буде цікавий зайнятим і початківцям садівникам, а другий варіант того, як омолодити яблуню, призначений в більшій мірі для професіоналів.

Простий варіант омолодження старих яблунь

Проста схема формування яблунь базується на основних правилах омолодження. Її принцип полягає в наступному:

  • Обов’язково видаляти хворі, надламаний і сухі гілки.
  • Вкорочувати всі здорові гілки на 2 м.
  • При омолодження максимально відкрити кожну гілочку для сонячних променів.

Наочно продемонстровано ця схема на зображенні:

Обрізку старої яблуні за цією схемою слід почати з видалення сухих, хворих і надломлених гілок. Також потрібно трохи прорідити крону, розташовану близько до стовбура. Ці дії рекомендується виконувати в перший рік формування. Наступної осені буде необхідно вкоротити кожну гілку яблуні на 1,5-2 метра. У третій рік формування рекомендується видалити третину всіх молодих пагонів. Проріджувати гілки і проводити санітарну обрізку потрібно кожен рік. Спосіб дублює біологічні закони розвитку рослини і є одним з найбільш сприятливих. Саме його найчастіше використовують початківці садівники в своїй практиці.

Сучасний спосіб омолодження

Для професіоналів і досвідчених садівників рекомендується використовувати один координатний спосіб омолодження старої яблуні. Він виконується в 2 етапи, причому часовий інтервал між етапами може становити кілька років. Щоб було зрозуміло, як правильно обрізати стару яблуню восени відповідно до цієї сучасною технологією, ми постараємося привести докладний її опис та наочні картинки:

  • Восени на старій яблуні зробити глибоку обрізку, видаливши більшу частину крони з південної сторони. Залишити рекомендується зелену «шапку» висотою 3 м і шириною 2 м.
  • При проведенні глибокої обрізки потрібно намагатися робити якомога менше спилов.
  • Все спиляти необхідно обробити садовим варом. Зрізи на товстих гілках слід додатково обмотати чорним поліетиленом для якнайшвидшого загоєння ран.
  • Після того як південна сформована сторона дасть перше цвітіння і плоди, можна вдатися до обрізання частини крони. Цей другий етап омолодження може наступити через 3-4 роки. Здійснювати його слід восени з дотриманням тих же правил, що були використані під час обрізання південного боку дерева.

Омолоджувати можна не тільки надземну частину яблуні, але і її коріння. Омолодження коренів слід здійснювати навесні. Для цього необхідно викопати траншею шириною 4 м від стовбура рослини і глибиною 60-70 см. По всій площі траншеї потрібно трохи підробити коріння. Поверх залишилася кореневої системи посипати поживний грунт з додаванням фосфорних і калійних добрив.

Два запропонованих способу омолодження вимагають багато часу і швидкого результат від таких дій очікувати, на жаль, не доводиться. Напевно, тому деякі садівники радять провести кардинальну обрізку яблуні за один рік, зменшивши крону на дереві відразу в 3-5 разів. Звичайно, таке рішення в деяких випадках може бути виправдано, але для плодового дерева така глибока обрізка буде стресом і велика ймовірність того, що яблуня зовсім не переживе таких змін.

Дізнатися деякі помилкові моменти в омолодження старих яблунь можна з відео:

Чи потрібно обрізати колоноподібні дерева?

В принципі, цей сорт яблунь в обрізку не потребують, але ідеальних дерев не існує. Таке питання виникає тільки при пошкодженні верхівки, починає відростати бічні пагони. Необхідно залишити найсильніший, а решта підрізати.

Важливо. Чим більший відрізок гілки буде укорочений, тим інтенсивніше буде зростання залишилися бічних пагонів.

Якщо гілку зрізати так, що в основі залишиться дві нирки, – до сезону плодоношення відросте два дуже потужних втечі. На цьому ґрунтується вся обрізка на омолодження.

Слід пам’ятати. Плодові бруньки таких яблунь закладаються по всьому дереву. Занадто багато залишених бічних гілок відбиратимуть живлять речовини у дерева. Збільшення врожаю не буде, навіть навпаки – якість плодів знизиться. Тому, обрізка колонних яблунь потрібна тільки для омолодження плодових гілок.

Колоновидні яблуні формують в такій черговості (по роках):

  1. формується центральний стовбур,
  2. прищипують всі бічні пагони на 25-30 сантиметрів,
  3. прищипують верхівку на рівні 20-25 сантиметрів, бічні – до 40
  4. (Навесні) видаляють зайві гілки третього року, все неправильно розташовані
  5. слабкі необхідно вирізати
  6. обмежують зростання дерева висотою 3 метри, проріджують гілки,
  7. щорічне проріджування.

Що дає яблуням така Формування:

  • правильну форму, яка дозволяє висаджувати дерева компактно без ризику
  • затінення деревами один одного,
  • дозволяє отримати міцні гілки,
  • старі гілки обрізанням омолодити і зміцнити, замінити їх молодими.

Робимо висновок, що обрізка все ж корисна і виправдана. Так що є сенс витратити час на обрізку дерев і, як результат, отримати більш якісний урожай, і одночасно збільшити кількість знятих яблук.

Осінню обрізку краще всього, звичайно, провести вже в період спокою дерева, коли опаде все листя. Але найчастіше листопад затягується до морозів і снігу.

Як показує практика, пожовтіння листя і початок листопада відповідає уповільненню до мінімуму біологічних процесів рослини. Можна вибирати сухий день і займатися обрізанням.

Увага. Зрізана в мороз гілка залишає на дереві довго не загоюються рану. Тому, не слід надто зволікати з осінньої обрізанням.

Яблуневий сад після обрізки восени.

Обробка місць спила.

Обрізка старих яблунь восени

Практично у кожного садівника на ділянці знайдеться пару старих яблунь. Може бути тут і немає нічого страшного, але вони або дають дуже поганий урожай, або врожаю зовсім немає, в зв’язку з чим виникає питання про доцільність їх існування. Але при цьому не потрібно поспішати спилювати такі дерева, так як ще є шанс повернути їм молодість.

Омолоджувати стару яблуню потрібно вкрай акуратно і правильно з дотриманням технології обрізки. В іншому випадки можете отримати результат, який вам не сильно сподобатися.

зміст:

Для отримання потрібного результату деякі садівники рекомендують проводити омолоджуючу обрізку не поспішаючи. У цьому випадки, старої яблуні функції по плодоношення вдасться відновити більш ефективно.

Завдяки що омолоджує обрізку ми продовжуємо період плодоношення старих яблунь, отже, збільшуємо і термін життя.

Як обрізати стару яблуню правильно?

Для правильної обрізки старої або запущеної яблуні, обов’язковою умовою є дотримання ряду правил.

Правила по омолодженню старих яблунь:

  • В першу чергу необхідно переконатися в тому, що саме дерево здорова, а її скелетні гілки досить сильні. Гнилі або хворі старі дерева обрізати не потрібно, так як тут за допомогою омолоджуючої обрізки навряд чи вийде щось змінити;
  • Обрізку бажано проводити, коли яблуня перебувати в стані спокою (навесні або восени);
  • Заздалегідь готуємо всі необхідні інструменти (драбину, секатор, ножівку);
  • Сам процес обрізки починаємо з найбільших гілок;
  • Далі обрізаємо засохлі гілки, що посприяє проріджування крони яблуні;
  • Видаляємо неправильно ростуть, зламані і сплетені гілки;
  • Також необхідно видаляти гілки, які ростуть в середину крони, що заважають зростанню молодих паростків;
  • При проріджуванні крони видаляємо хворі і оголені гілки;
  • Основне правило омолоджуючої обрізки полягає в наступному: краще обрізати кілька великих гілок, ніж багато дрібних;

Читати також: Малина ремонтантна: кращі сорти для Скандинавії

Правила завершальної фази омолоджуючої обрізки:

  • Верх стовбура обрізаємо в центрі крони на висоті близько 3,5 метра;
  • Обрізати необхідно ту частину, яка молодим і дужим паросткам буде заважати рости і тягнутися до сонця;

Правила обрізки високих і дорослих запущених яблунь:

  • Високі рослини омолоджуємо на 1/3. Більш детальніше це можна побачити на малюнку.
  • Видаляємо гілки втратили здатність до зростання;
  • Зрізати їх потрібно під кутом в 45 градусів;
  • За рік, гілки з товщиною близько 10 см рекомендується обрізати в кількості декількох штук. В іншому разі не можна виключати і варіант негативного впливу на саму рослину;
  • Обрізку дрібних гілок з товщиною не перевищують товщину олівця, а також гілок середньої товщини (близько 4 см) виробляємо під нирку;
  • Зрізу набагато легше зарости, якщо його товщина становитиме не більше 2 см;
  • Обрізку молодих пророслих паростків виробляємо тільки на наступний рік;
  • Обрізку полускелетних і скелетних гілок виробляємо згідно нижче представленій схемі;

Як правило, високі і запущені яблуні через обмежений доступ світла мають оголений центр. Шляхом проріджування крони, можна поліпшити освітлення глибинних ділянок, що також викличе і зростання нових гілочок. Також це може простимулювати ятати квіткових бруньок на сильних і молодих гілочках. А завдяки цьому покращиться якість і кількість майбутнього врожаю.

Наочний приклад з обрізки старих яблунь представлений в відео огляді.

Схема для молодого дерева

Догляд за молодими яблунями починається відразу після посадки їх у грунт. Через рік активного росту гілки продовжують залишатися слаборозвиненими, тому підрізають верхівку у дерев. Однорічна дерево не повинно перевищувати 85-110 см.

Ретельно видалите всі пагони, які виросли на стовбурі на відстані 65-70 см від землі. Залишайте на дереві тільки ті гілки, які відходять від штамба під прямим кутом.

Запам’ятайте; на одному пагоні має бути не менше 3-5 нирок.

На другий рік займаються формуванням крони. На саджанцях залишають кілька основних пагонів. Нижні гілки повинні бути довше тих, що розташовуються вище. Оптимально співвідношення – 45 до 20 см. Якщо Ви помітили, що на дереві утворився другий основний втечу, не забудьте його видалити.

У трирічної яблуні обрізка мінімальна. Важливо видаляти з’явилися за зиму дзиги і гілки, які заважають один одному нормально розвиватися. У віці 4-5 років не варто зайвий раз обрізати пагони. Якщо вони утворилися рівномірно і не загущают крону, саджанці розвиваються нормально.

У молодих дерев підрізування пагонів проводять добре наточеним секатором, а зміцнилися гілки потрібно спилювати за допомогою пилки. Намагайтеся робити рівні і точні надрізи, тоді кора на саджанцях заросте дуже швидко.

Обрізка яблунь восени?

Як правило, осіняючи обрізка проводитися відразу після опадання листя. Ділитися на слабку, середню і сильну. Слабка обрізка зазвичай проводитися у молодих яблунь.

Середню обрізку – у відносно молодих (5-7 років) і у старих. В даному випадки зміцнілі гілки обрізаються на 1/3. Завдяки такій обрізці правильно сформується форма крони і збільшитися кількість плодоносних гілок.

При сильної обрізку проріджуються кількість плодоносних гілок, вкорочують наполовину. Цим ми зможемо поліпшити доступ сонячних променів до плодів, що дозволить завчасно не зіпсуватися врожаю, а головне покращитися процес визреваемості.

Способи обрізки старих яблунь

Обрізку старих і запущених яблунь можна виконати декількома способами. Але при цьому також слід враховувати і той факт, що у деяких способів є, як свої переваги, так і недоліки.

Cпocoби oбpeзкі яблунь

Bипoлняя oбpeзку, пpімeняют зазвичай 2 вapіaнтa:

  • укopaчівaніe – oтpeзaніe чacті вeтві;
  • пpopeжівaніe – удaлeніe вeтві пoлнocтью.

Укopaчівaніe вceгдa пpівoдіт до aктівізaціі pocтa нoвиx пoбeгoв і вeтвлeнію. Пocлe cільнoй oбpeзкі, як пpaвилo, виpacтaют З-4 кpeпкіx пoбeгa. A в peзультaтe cлaбoй oбpeзкі виpacтaeт мeньшee кoлічecтвo кopoткіx вeтoчeк. Пpopeжівaніe oптімізіpуeт ocвeщeніe кpoни, дaeт вoзмoжнocть coлнeчним променями пpoнікaть внутpь і ocвeщaть вce вeтві, кoтopиe pacтут внутpи кpoни.

Омолодження яблунь

Як правильно зробити обрізання дорослої яблуні на дачі? Обрізка дорослих дерев дуже важлива . Вона допомагає формувати крону для кращого плодоношення, а також для особистої зручності у дворі. Обрізання, що омолоджує, дає можливість дорослим, і навіть старим деревам, продовжувати плодоносити і розвиватися, а не хворіти і гинути (чому сприяють багато проблем). Обрізання дорослих яблунь проводиться тільки в тому випадку, якщо дерево має здоровий стовбур та сильні скелетні гілки.

Уважно вивчіть правила обрізання дорослих дерев

З чого почати обрізання старих яблунь?

Омолоджувальне обрізання дорослих яблунь, вік яких 20 і більше років, відбувається в осінній період. Відразу видаляються сухі і зламані гілки, потім ті, які ростуть усередину крони і заважають молодшим виходити їх у неї. Прибрати з дерева також слід і оголені, хворі гілки. Тут важливо переслідувати наступний принцип – прибирати великі та старі гілки, які вже не можуть принести користі, ніж чистити крону за допомогою видалення численних молодих гілок.

Після, з дорослого дерева забираються деякі скелетні гілки. Це може бути потрібно, якщо ті ростуть неправильно, заважають розвиватися молодшим, здатним дати у майбутньому добрий урожай. Використовується для цього ножівка та секатор.

Далі трохи розкривають центр крони, забираючи гору ствола на висоті приблизно 3-3,5 метрів. Прибирати необхідно тільки ту частину, яка заважає рости і тягтися до сонця молодішим, але вже зміцнілим гілкам. Також зрізаються сучки та гілки, які розташовуються над молодими розгалуженнями. Забираються з дерева і дзиги, яких, внаслідок неправильної обрізки в минулому, може бути дуже багато. Зрізати зі старої яблуні слід далеко не всі дзиги, з десяток з них варто залишити по всьому дереву, і саме тих, що ростуть назовні та вгору, під кутом. Саме з них незабаром і можуть розвинутися нові гілки, що плодоносять.

Обов’язково заберіть верх стовбура, зробіть крону яблуні більш просторою для проникнення світла.

Омолоджувальне обрізання дорослих яблунь, а також інших плодових дерев відбувається раз на 4-5 років.

Особливості обрізки старих яблунь

Молоді та дорослі дерева обрізаються з певними відмінностями. Також, по-різному проводиться формуюча, відновлювальна або омолоджуюча обрізка.

Якщо за деревом є постійний догляд, то дуже важливо не забувати про щорічне обрізання, завдяки чому ви зможете формувати дерево в момент його дорослішання не тільки так, як вам зручно, але й правильно для отримання великих і численних плодів.

Коли яблуня дає хороший урожай, а частіше це у віці 10-15 років, необхідно постійно проводити регулюючу обрізку навесні та восени. Це допоможе організувати максимальний приріст молодих гілок та очистити крону від дрібної порослі та старих гілок, які не дають проникати всередину сонячного світла.

У врожайний рік слід значно зменшувати кількість закладених плодових бруньок. Це допоможе запобігти виснаженню дерева, а також дасть можливість отримати більші плоди.

Якщо ж рік неврожайний, необхідно зменшити кількість нирок, що закладаються наступного року.

Особливості обрізання старих плодових дерев мають дуже серйозне значення.

Говорячи про яблуні віком старшого віку, потрібно приділяти більше уваги кроні, і молодим пагонам, формуючи з них сильні та плодові гілки.

Як обрізати запущену яблуню?

Буває і так, що ми купуємо стару і зарослу ділянку, на якій дерева знаходяться в такому ж стані. Прибираючи ділянку і впорядковуючи її, необхідно згадати і про плодовий сад, який може радувати вас у теплий період року соковитими плодами. Важливим є полив, добрива, своєчасне лікування, але важлива і обрізка, якій і присвячена дана тема сайту DachaDecor.ru

У певних випадках доводиться застосовувати і подібний вид обрізання старої яблуні

Слід розуміти, що якщо не доглядати дерева, це не позначиться відразу на плодоношенні, а ось на якості плодів – обов’язково. Їх може бути так багато, але яблука будуть дрібними. Але може бути зниження врожаю, але він все одно буде на дереві. Нам необхідно повернути продуктивність дерева і зробити його не тільки красивим, але і корисним!

У таких випадках фахівці пропонують використовувати карбування. Це своєрідне обрізання скелетних гілок старих дерев до того рівня, де торік спостерігався справді сильний приріст. Найчастіше робиться зріз до трирічних гілок. Дотримується при цьому і одне жорстке правило – кожен наступний рівень гілок зрізається сильніше за попередній. Це допоможе швидко відновити яблуню, а якщо ні, карбування дерева слід повторити.

Вибирайте правильний період для обрізання плодових дерев, яблунь та інших

Не варто переживати з приводу того, що ви зрізаєте з дерева дуже багато гілок, це йому ніяк не нашкодить, якщо обрізка яблуні відбувається правильно.

Правила обрізки дорослих дерев

Як і в будь-якій дачній справі, в обрізці дерев є цілий перелік правил. Це не основи, але великі істини, які відомі кожному професійному дачнику:

  • Не слід запускати дерева, обрізування необхідно проводити щороку;
  • Не варто формувати крони у той момент, коли ви цього хочете. Обрізаючи дерево за “власним форматом”, враховуйте хоча б правильні періоди для обрізання;
  • При кожній обрізці намагайтеся зробити так, щоб центральна частина крони дерева добре освітлювалася;
  • Використовуйте якісний інструмент та спеціальні засоби для замазування зрізів, особливо на дорослих та товстих гілках;
  • Не бережіть дерево заради тіні, бодай трохи омолоджуйте його. Густа крона не дає дереву жодних позитивних ефектів;
  • Обрізайте дерева правильно, інакше отримайте мінімум плодів і максимум марних дзиґ.

Не забувайте прибирати зайві дзиги зі старих дерев, і не допускайте їх у майбутньому

Обрізаємо стару яблуню (відео)

Обрізання старих яблунь та інших дерев у саду – нелегка робота, до якої варто правильно підготуватися. Можливо, варто навіть запитати сусіда або родича, що більш розбирається, про особливості обрізки саме вашого дерева, адже всі вони індивідуальні. А далі – лише продовжувати правильне вирощування!

Основні способи омолодження яблуні

Старіння яблуні відбувається в кілька етапів. З віком яблуня може почати давати плоди виключно на верхній частині крони, і врожайність рослини сильно знижується. Щоб відновити її і упорядкувати плодове дерево, слід здійснити омолодження яблуні, яке передбачає сильне обрізання, розвантаження і освітлення деревної крони. Проведення такої процедури посилює зростання дерева і робить його молодшим у плані формування врожаю.

Ознаки старіння яблуні та призначення омолодження

Порушення взаємодії кореневої системи та надземної частини сприяє появі перших ознак старіння плодового дерева на верхівковій частині пагонів, які мають найбільше віддалення від коріння рослини. Далі відбувається старіння гілок вищого порядку, а потім зміни спостерігаються у кореневій системі та надземному штамбі.

Старіння яблуні відбувається у кілька етапів:

  1. Зміна періоду стійкого та активного росту та плодоношення на період поступального зростання з ослабленням приростів скелетних гілок та відмиранням гілок, що обростають.
  2. Часткове припинення зростання скелетних гілок та повне припинення розвитку укорочених приростків та листяних розеток. Скелетні гілки оголюються на ділянці від основи до периферії крони, що мінімально відбивається на врожайності, але погано впливає смак і зовнішній вигляд плодів. Крім того, може спостерігатися чергування врожайних та неврожайних років.
  3. Повне припинення зростання скелетних гілок та відмирання обростаючих гілок із втратою якісних показників плодів.
  4. Повна загибель надземної частини плодового дерева з відмирання кореневої системи рослини.

Обрізання старої яблуні, що омолоджує, сприяє підтримці врожайності на високому рівні.

Призначення омолодження яблуні відоме більшості садівників, які тривалий час культивують ці плодові дерева на ділянках. Обрізання старої яблуні, що омолоджує, сприяє підтримці врожайності на високому рівні. При цьому якість плодів не погіршується. Насамперед підлягають видаленню старі, а також хворі гілки дерева, що запобігає захворюванням рослин. Також якісне обрізування формує крону яблуні, а регулювання висоти може суттєво полегшити процес збирання врожаю та догляд за деревами.

Способи омолодження яблуні

Перед тим як вибрати спосіб і розпочати безпосереднє обрізання плодового дерева, слід здійснити уважний огляд рослини. Найбільш часто на старій яблуні можна спостерігати значну кількість зайвих пагонів, а на нижній частині стовбура є дуже багато прикореневої порослі.

Для проведення робіт необхідні: секатор з довгими ручками, ножівка, садовий вар та драбини.

Як омолодити яблуню (відео)

Позакореневі підживлення на основі розчину сечовини показують свою ефективність при формуванні високого врожаю. Азотисті підживлення найбільш важливі на етапі закладання квіткових бруньок. Обприскування проводиться спеціальними складами чи слабким розчином сечовини.

Подальший догляд за деревом після обрізки не має суттєвих відмінностей від стандартного та виконується відповідно до загальної агротехніки культивування плодових рослин.

Обрізання яблунь плодоносних та старих (омолодження) | ХітАгро.RU

Дрібні гілки вирізують секатором. Рани покривають садовим варом чи фарбою. Свіжі зрізи краще пофарбувати на другий день – тоді фарба добре зберігається. При спилюванні сухих гілок рани замазують негайно. Якщо рани не замазати, у тканину дерева проникнуть волога, збудники хвороб і згодом може утворитися дупло.

Проріджування, мало впливаючи на утворення та силу нових пагонів, покращує освітленість усередині крони. В результаті плоди розміщуються рівномірно по всій кроні, а не лише на периферії. Вони менше обсипаються, збільшується їх розмір, покращуються забарвлення та смак. Крім того, у дерева підвищується здатність до закладки квіткових бруньок застави врожаю наступного року.

Однорічні пагони обрізають над ниркою: а правильно; б неправильно (зріз занадто великий)

Завершивши проріджування, приступають до скорочення гілок і однорічних приростів. Це посилює харчування та постачання водою нирок, що залишилися, стимулюючи їх проростання та утворення великої кількості пагонів. Крім того, укорочуванням домагаються зниження крони дерева, більшої її компактності, а також, як і при проріджуванні, покращення освітленості. Для досягнення цих цілей верхні гілки ріжуть над бічними відгалуженнями, спрямованими назовні з крони, нижні гілки ріжуть під відгалуженнями, спрямованими нагору. За цим принципом ведеться і обрізка однорічних пагонів на бічну нирку. Гілки обрізають строго за місцем розгалуження, а однорічні пагони над ниркою.

При обрізанні обов’язково дотримуються підпорядкування в ярусному розташуванні основних великих гілок на дереві та гілок у межах кожної з цих гілок. Для цього послідовно обробляють кожну гілку і стежать, щоб гілки і пагони нижчерозташованого ярусу не були вище наступного, а основна гілка, або провідник, лідер, залишалася довше за всі розташовані на ній гілки.

Зрештою, гілки в кроні дерева повинні бути розташовані настільки вільно, щоб, як кажуть садівники, крізь крону взимку горобець міг пролетіти і не заплутатися в гілках. Сильно загущені крони проріджують не один рік, а протягом двох-трьох років, інакше численні рани можуть послабити дерево. Підтримуючу, легку обрізку доцільно проводити щорічно.

Приступаючи до обрізки, дотримуйтесь золотого правила: не поспішайте, дійте за принципом сім разів відміряй один раз відріж. Придивіться до кожного дерева, продумайте план його реконструкції і потім починайте різати, вносячи по ходу роботи необхідні зміни і доповнення. Укорочування гілок і пагонів закінчують до розпускання бруньок, що зазвичай відбувається на початку квітня, вирізування ж гілок цілком можна продовжувати і пізніше. А вже щось підправити, наприклад вирізати зламану або помилково залишену гілку, що затіняє крону, можна буде навіть і влітку.

Зниження крони полегшує догляд дерева. Цей прийом спрямовано поліпшення освітленості крони, отже, і підвищення якості плодів. Одночасно з цим формують порівняно невисокі компактні дерева, зручні для будь-якої обробки та збирання плодів. Адже це так важливо, особливо якщо догляд за садом в основному ведуть наші бабусі та дідусі, що вийшли на пенсію.

Систематичне обмеження росту у верхній частині крони доцільно проводити протягом усього життя дерева, починаючи з шести-вісім років після посадки в сад. Значне зниження крони у дерев необхідно у віці 20-25 років. Техніка цього прийому полягає у випилюванні верхньої частини ствола з однією-двома товстими гілками, що відкриває доступ світла всередину крони. Цю операцію проводять на висоті 2-2,5 м від нижньої основної (скелетної) гілки. На цьому рівні обрізають і вершини верхніх гілок, переводячи їх на бічні розгалуження.

В результаті освітлення вершини утворюється багато швидкозростаючих, великих ростових пагонів, званих дзиґами. Якщо їх своєчасно не видалити, над зниженою кроною сформується ще одна у вигляді щітки з особливо потужних, сильно облистнених дзиґів. Сонцю крізь цю щітку не пробитися, і нижня частина крони почне оголюватись. Вся робота щодо зниження крони виявиться не тільки марною, але навіть шкідливою. Тому дзиги необхідно видалити.

Але не поспішайте порозумітися з усіма відразу. Зріжте лише частину з них, головним чином найбільш потужні, вертикально зростаючі, а похилі, пологі залиште. Такі дзиги мають підвищену здатність перемикатися на плодоношення. Допоможе цьому сильна обрізка дзиги, що залишилися, над добре розвиненою ниркою. Початок плодоношення прискориться ще більше, якщо ви відігнете дзиги до горизонтального положення або навіть нижче. Подібним чином надходять також і з дзиґами, що утворилися і при звичайній обрізці плодоносних дерев.

Дорослі плодові дерева з сильним приростом можна обрізати в період цвітіння і навіть через тиждень після нього. А вирізати великі гілки, особливо центральний провідник, для зниження крони в цей час навіть краще слабше буде вовчкування біля місць зрізу. Але молоді дерева треба обрізати виключно до настання їхньої вегітації і тим більше цвітіння.

Якщо старе дерево різко знижує врожаї і починає суховершинити, а вам воно дороге, можливо, як пам’ять або це просто якийсь рідкісний, цінний сорт і ви хочете його зберегти, проведіть сильну, так звану омолоджуючу, обрізку: укоротіть гілки не менш ніж на 2/3 їхньої довжини.

Це призведе до утворення великої кількості потужних дзиґів, так само як і у разі сильного освітлення крони. Частину з них треба буде вирізати, а іншу пустити на відновлення крони та сильним укороченням протягом двох-трьох років перевести на плодоношення. Обов’язкова умова цього прийому – збереження необрізаної протягом двох-трьох років однієї скелетної гілки, листя якої забезпечуватимуть дерево живленням, поки не розвинеться нова крона з дзиги.

Дуже зручний у роботі секатор із подовженими ручками. Їм зручно перерізати великі гілки завтовшки навіть до 3 см, без сходів дотягуючись до вищих гілок, а також з однієї позиції обрізати велику ділянку крони. У холодну погоду таким сектором можна працювати у рукавицях. Під час роботи з таким секатором зменшується навантаження на кисті рук. Він особливо зручний при омолоджуванні, і при цьому не тільки плодових дерев, але і ягідних чагарників.

Обрізка яблунь відео

А тепер давайте подивимося відео про те, як правильно обрізати яблуню, це не просто відео, а цілий фільм у якому садівник Микола Рубушко покаже вам як обрізати яблуню. Моя вам порада якщо ви нічого не розумієте в обрізку, то обов’язково дивіться відео до кінця .

Поділитися на соц. мережах

Дивіться також:

  • Хвороби полуниці Полуниця – низькоросла та густо-зростаюча культура. Це створює в її насадженнях мікроклімат, який сприяє поширенню інфекційних хвороб.
  • Анатомічна будова стебла конопель У молодому віці внутрішня частина стебла заповнена серцевиною. На час цвітіння серцевина поступово зсихається, розривається в центрі і прилягає з внутрішньої сторони до стінки
  • Перепела білі фото Англійські білі перепели за продуктивними якостями подібні до японських, але завдяки білому оперенню при вибої на м’ясо відрізняються приємним зовнішнім виглядом тушки. Для утримання
  • Вирощування огірків у теплиці Поговоримо про вирощування огірків у теплиці та посадку огірків. Багато овочів садять огірки у весняних плівкових, рідше засклених двосхилих теплицях з біопаливом і без нього. Від цього
  • Айрширська порода корів – Створена в XVIII ст. в Шотландії в результаті систематичного поліпшення місцевої великої рогатої худоби шляхом “прилиття крові” деяких порід, які
  • Якщо ви захоплюєтеся вирощуванням екзотичних рослин, то червоний огірок вас точно зацікавить. Під такою назвою, що інтригує, ховається тладіанта з сімейства гарбузових. Що
  • Будова плодів та насіння баштанних культур Плід баштанної рослини складається з кори, м’якоті та насіння. Будова кори складна: одношаровий епідерміс покритий суцільною кутикулою, під ним розташований пояс хлорофілоносних або безбарвних.
  • Найкращі сорти огірків Овочеводи-аматори частенько запитують про те, які сорти найбільше підходять для засолу та консервування, які сорти пізні, ранні, салатні та які з них найменше
  • Земляна груша (Топінамбур) Земляна груша (Heliаnthus tuberоsus L.) – відноситься до сімейства Астрові – Asterаceae. За загальним виглядом і будовою своїх вегетативних органів вона подібна до соняшника і
  • Бульба картоплі Бульба є потовщеним закінченням підземної стеблової втечі – столона. На такому видозміненому стеблі недорозвивається також і листя, зберігаючись у вигляді невеликих лусочок або
  • Колорадський картопляний жук Колорадський картопляний жук – Leptinotarsa ​​decemlineata Say. (Загін Coleoptera, сімейство Chrysomelidae). Пошкоджує картопля, томати, баклажани, перець і тютюн
  • Інкубація перепелинних яєць Для отримання інкубаційних яєць самок розміщують разом із самцями у співвідношенні 1:2 – 1:4. Іноді при проведенні племінної роботи самок і самців містять окремо, для парування самку

Обрізка старих яблунь восени

Майже у кожного садівника на ділянці знайдеться кілька старих яблунь. Можливо тут немає нічого страшного, але вони або дають дуже поганий урожай, або врожаю зовсім немає, у зв’язку з чим виникає питання доцільності їх існування. Але при цьому не потрібно поспішати спилювати такі дерева, оскільки ще є шанс повернути молодість.

Омолоджувати стару яблуню потрібно вкрай акуратно та правильно з дотриманням технології обрізки. В іншому випадку можете отримати результат, який вам не дуже сподобається.

Для отримання потрібного результату деякі садівники рекомендують проводити обрізання, що омолоджує, не поспішаючи. У цьому випадку старої яблуні функції по плодоношенню вдасться відновити більш ефективно.

Завдяки обрізанню, що омолоджує, ми продовжуємо період плодоношення старих яблунь, отже, збільшуємо і термін життя.

Як правильно обрізати стару яблуню?

Для правильної обрізки старої або запущеної яблуні обов’язковою умовою є дотримання ряду правил.

Правила з омолодження старих яблунь:

  • Насамперед необхідно переконатися в тому, що саме дерево здорове, а її скелетні гілки досить сильні. Гнилі або хворі старі дерева обрізати не потрібно, тому що тут за допомогою обрізання, що омолоджує, навряд чи вийде щось змінити;
  • Обрізання бажано проводити, коли яблуня перебуватиме у стані спокою (навесні чи восени);
  • Заздалегідь готуємо всі необхідні інструменти (драбину, секатор, ножівку);
  • Сам процес обрізки починаємо з найбільших гілок;
  • Далі обрізаємо засохлі гілки, що сприятиме проріджування крони яблуні;
  • Видаляємо неправильно зростаючі, зламані та сплетені гілки;
  • Також необхідно видаляти гілки, які ростуть усередину крони, що заважають зростанню молодих паростків;
  • При проріджуванні крони видаляємо хворі та оголені гілки;
  • Основне правило обрізання, що омолоджує, полягає в наступному: краще обрізати кілька великих гілок, ніж багато дрібних;

Правила завершальної фази обрізання, що омолоджує:

  • Верх стовбура обрізаємо у центрі крони на висоті близько 3,5 метра;
  • Обрізати необхідно ту частину, яка молодим і зміцнілим пагонам заважатиме рости і тягтися до сонця;

Правила обрізки високих та дорослих запущених яблунь:

  • Високі рослини омолоджуємо на 1/3. Детальніше це можна побачити на малюнку.
  • Видаляємо гілки, що втратили здатність до зростання;
  • Зрізати їх потрібно під кутом 45 градусів;
  • За рік гілки з товщиною близько 10 см рекомендується обрізати в кількості декількох штук. В іншому випадку не можна виключати і варіант негативного впливу на саму рослину;
  • Обрізання дрібних гілок з товщиною, що не перевищують товщину олівця, а також гілок середньої товщини (близько 4 см) виробляємо під нирку;
  • Зріз набагато легше зарости, якщо його товщина становитиме не більше 2 см;
  • Обрізання молодих пагонів, що проросли, проводимо тільки на наступний рік;
  • Обрізання напівскелетних та скелетних гілок виконуємо згідно з нижче представленою схемою;

Як правило, високі та запущені яблуні через обмежений доступ світла мають оголений центр. Шляхом проріджування крони можна покращити освітлення глибинних ділянок, що також викличе і зростання нових гілочок. Також це може простимулювати закладку квіткових бруньок на сильних та молодих гілочках. А завдяки цьому покращиться якість та кількість майбутнього врожаю.

Наочний приклад із обрізання старих яблунь представлений у відеоогляді.

Обрізання яблунь восени?

Як правило, осіння обрізка проводитися відразу після опадіння листя. Ділитись на слабку, середню та сильну. Слабка обрізка зазвичай проводиться у молодих яблунь.

Середню обрізку – відносно молодих (5-7 років) і у старих. У цьому випадку зміцнілі гілки обрізаються на 1/3. Завдяки такій обрізці правильно сформується форма крони і збільшиться кількість гілок, що плодоносять.

При сильному обрізанні проріджуються кількість плодоносних гілок, що коротшають наполовину. Цим ми зможемо покращити доступ сонячних променів до плодів, що дозволить раніше не зіпсуватися врожаю, а головне покращити процес визріваності.

Способи обрізання старих яблунь

Обрізання старих та запущених яблунь можна виконати кількома способами. Але при цьому також слід враховувати і той факт, що деякі способи мають як свої переваги, так і недоліки.

Способи обрізання старих яблунь

  • Як заявляють деякі садівники, за раз старе дерево потрібно зменшувати приблизно на 1/3. Тобто рослини з висотою в 12 метрів за раз видаляємо до 4 метрів. Але якщо обрізка буде проводитися восени, навіть за не дуже сильних морозів рослина може підмерзнути. А це у свою чергу призведе до різних хвороб, що надалі може навіть призвести і до повної загибелі рослини.
  • Більш щадним варіантом, мабуть, можна назвати поступове обрізання. Тобто обрізування буде проводитись через кожні 2-3 роки. Цей спосіб, мабуть, можна назвати класичним, який також описаний у багатьох книгах садівництва. У цьому випадку гілки крони за один раз скорочуємо не більше ніж на 2 метри. Недоліки цього способу полягають у суттєвому зниженні кількості врожаю, а також у повільному зменшенні розміру старого дерева. Плодоносність рослини підвищиться не раніше ніж через п’ять років.
  • Наступний спосіб – поетапне омолоджуюче обрізання старих або запущених яблунь. Основою для цього способу є біологічні закони та сприяння збалансованості процесів плодоношення та зростання.

Сучасний спосіб обрізання:

  • Проводимо сильне обрізання з укорочуванням крони дерева (з південного боку) до половини всього об’єму;
  • У обрізаної частини крони висота має перевищувати більше 3 м, а ширина близько 2 м;
  • Решту крони не чіпаємо;
  • Якщо обрізка буде проводитися навесні, крону необхідно обрізати до розпускання бруньок, що може сприяти збереженню поживних речовин;
  • Чим менше буде спилів, тим краще;
  • Для зачистки країв зрізів користуємося гострим садовим ножем;
  • Зрізи з діаметром понад 2 см, замазуємо садовим варом;
  • Зрізи з діаметром понад 5 см, після замазки обертаємо ще й поліетиленовою чорною плівкою, у зв’язку з чим процес заростання ран проходитиме суттєво швидше;
  • Сильні пагони-дзиги по всій обрізаній кроні залишаємо на відстані приблизно 70 см один від одного, а решту видаляємо, але тільки після того, як вони досягнуть висоти приблизно 10 см.
  • Надалі обрізана половина крони щорічно формується за тією ж схемою.

Після нормалізації плодоношення обрізаної половини крони дану методику можна буде застосувати і до іншої частини рослини.

Про автора

admin administrator