Обрізка малини влітку як правильно

Авторadmin

Обрізка малини влітку як правильно

Як обрізати малину, щоб був добрий урожай

Садова малина хоч і вважається невибагливим чагарником, але на якість ґрунту, полив та вчасно внесені добрива відгукується ароматними, смачними ягодами. Обрізка малини – основна частина її догляду. Від правильності та своєчасності цієї процедури залежить врожай рослини наступного року. Якщо регулярно не обрізати малину, через кілька років вийдуть густі чагарники гілок, які дають поганий урожай.

Навіщо і коли обрізають малину

Не можна допускати, щоб малина сильно розросталася. Найкраща відстань між кущами – 6 см, тому що старі гілки заважатимуть активному зростанню нових. Якщо відстань менша, зайві стебла можна сміливо зрізати, залишаючи тільки здоровіші. Якщо не зрізати гілки, що відмерли, кущі будуть виглядати неохайно.

Щоб ягоди дозрівали не одночасно, а поступово протягом усього літа, частину кущів обрізають на 10-15 см, другу частину – на половину висоти рослин, а в решті залишають пагони завдовжки 15-20 см.

Процедура виконується з різними цілями:

  • проріджують, щоб зберегти привабливий зовнішній вигляд, також для полегшення догляду та збору;
  • санітарна обрізка необхідна для видалення гілок уражених зимовими морозами, хворобами та шкідниками.

Обрізання малини роблять не тільки для запобігання заростанню куща. У поєднанні з правильним доглядом цей захід гарантує здоров’я рослини та багатий урожай. Обрізання старих гілок – процедура омолодження з метою стимуляції зростання нових пагонів.

Проріджують, щоб зберегти привабливий зовнішній вигляд,

Обрізання проводять навесні, восени і навіть влітку. Формування куща починається не раніше другого сезону зростання. У перший рік зростання обрізання восени не проводять. Пошкоджені пагони потрібно просто видалити навесні (якщо вони є). Якщо їх не обрізати, такі кущі сильно розростаються, вторгаються у сусідні посадки та виступають на дороги.

Зверніть увагу! Обов’язково проводять щорічне обрізання малини. Тільки за допомогою обрізки можна не лише оновити малину, а й підвищити врожайність. Без своєчасного видалення старих пагонів знижується надходження поживних речовин до молодих і падає врожайність всього куща.

Слід враховувати особливості пори року. Конкретні дати слід вибирати, виходячи з кліматичних особливостей регіону. Перша фаза припадає на кінець березня – початок квітня, коли кущ ще не набрякли нирки. Якщо потрібно омолодити рослину, робити це краще у березні чи квітні. Тоді малина цього сезону дасть нові пагони.

Другий період триває з кінця травня до початку червня. За літо кущ розростається. Після збирання врожаю або на початку жовтня за 15-20 днів до заморозків повністю обрізають усі дворічні пагони, які вже дали ягоди. Поліпшується освітлення кущів, що позитивно впливає зростання малини.

Додаткова інформація! Цикл розвитку малини дорівнює 2 років. Стару за два роки експлуатації малину обрізають під корінь на рівні землі, таким чином захищають її від інфекцій та шкідників. Відрізнити старі стебла можна по твердій корі, що відшаровується.

Обрізання проводять гострим секатором із зручною ручкою. Перед цим бажано обробити леза антисептиком. Роботу проводять у рукавичках.

Обрізка малини навесні

До появи нирок можна проводити весняну обрізку малини. Весняне обрізування – запорука гарного врожаю. При першому весняному обрізанні повністю видаляють усі підмерзлі, зламані, слабкі та хворі гілки.

Гілки малини підв’язують, натягуючи дріт на висоті близько 30, 100 і 170 см відповідно. Протягом сезону пагони закріплюють вертикально до всіх трьох натяжних дротів. Усі рослинність навколо молодих пагонів видаляють повністю, щоб вони отримували всі поживні речовини.

Як обрізати літню малину?

На одній шпалері завжди ростуть два покоління пагонів: плодоносні пагони попереднього року та нові пагони для врожаю наступного року. З цієї причини корисно зрізати старі стебла в середині літа на рівні землі відразу після останнього збирання врожаю. З одного боку, немає ризику випадково видалити молоді гілки, а з іншого боку, нові будуть більше місця для розвитку на шпалері.

Навіщо обрізати малину восени?

На зиму обрізку роблять, щоб кущ встиг відновитись, і навесні дав нові пагони. Зрізу підлягають:

  • молоді та слабкі пагони, не готові пережити зиму;
  • хворі та зі шкідниками;
  • дворічні пагони, з яких вже зібрані плоди:
  • зламані або неправильно розвинені стебла;
  • надмірно потовщені гілки.

У жовтні, за 2-3 тижні до заморозків, видаляють всі старі стебла на рівні кореня, залишаючи лише молоді та міцні. Всі інші заважатимуть їхньому повноцінному харчуванню. Необхідно видаляти ту поросль, яка не перезимує, заморозки її занапастить. У сильних стебел зрізають верхівку на 20-30см.

Додаткова інформація! Результатом обрізки стає значно проріджений кущ, що складається лише з молодих, але вже добре розвинених пагонів. При повному обрізанні ризик передачі хвороби пагонів значною мірою усувається. Наступної весни з підщепи знову виростуть нові, здорові пагони.

Як восени підгодувати малину після обрізки? У період плодоношення з кущів малини витягується велика кількість поживних речовин. Осіннє підживлення малини є обов’язковим заходом. Підживлюють органічними добривами: гній, пташиний послід, компост, торф.

Після підживлення грунт покривають спеціальним матеріалом, що мульчує. Після того, як малина обрізана, і залишки листя видалені, можна гілки пригнути до землі, і таким чином захистити малину від сильних морозів.

Правильне обрізування малини в залежності від сорту

Особливості обрізання кущів залежить від сорту. Класичні літні сорти цвітуть і плодоносять лише на пагонах, що з’явилися торік. Вони приносять плоди набагато раніше, і зазвичай мають більші ягоди.

Ремонтантна малина – це група сортів малини, що мають здатність плодоносити як на однорічних, так і на дворічних пагонах, і давати два врожаї за один сезон. Для осінньої малини навесні залишають приблизно вдвічі більше молодих пагонів на відміну від літньої.

Якщо обрізають її так само, як і літню (не зрізають після осіннього збирання врожаю), ці пагони будуть плодоносити вдруге наступного року на початку літа.

Обрізання ремонтантної малини

  • Наприкінці березня – на початку квітня роблять санітарну стрижку, видаляючи хворі, засохлі гілки. Всі здорові, великі вкорочують до довжини 15 см, залишаючи не менше чотирьох здорових нирок.
  • Наприкінці травня – на початку червня формують кущ, залишаючи 5-6 сильних гілок і укорочуючи пагони середньої довжини вдвічі.
  • Восени обрізають дворічні гілки після другого врожаю.

Щоб отримати два врожаї, потрібно робити часткову обрізку пагонів. Перший урожай, на дворічних пагонах, відносно невеликий. Після закінчення плодоношення їх потрібно відразу ж вирізати, щоб вони не забирали харчування у однорічних пагонів, а також покращити провітрюваність та освітленість у ряду. Малина продовжує розвиток однорічних пагонів, на яких буде другий урожай – осінній.

Як доглядати малину після обрізки

Малинова рослина після обрізки потребує догляду, оскільки вона травмується.

Присипають ранки золою чи товченим активованим вугіллям. Також можна обробити слабким розчином марганцівки. Після осінньої обрізки рекомендується прищипнути у стебел, що залишилися, всі верхівки, щоб зупинити їх зростання. Завдяки цьому вони встигнуть підготуватися до холодного сезону.

Викидають усі зрізані гілки та листя якнайдалі від місця проростання куща. Їх краще спалити, щоб суперечки грибків та інших шкідників не перезимували.

Необхідно стежити за кущами малини: щороку видаляти пагони. Правильне обрізування малини дозволить щороку збирати добрий урожай.

Обрізка малини влітку в липні, як правильно її робити Фото Відео

При вирощуванні ягідного куща без обрізки не обійтися. Навесні, влітку і восени ця процедура переслідує різні цілі і здійснюється за своїми правилами. Малині літня обрізка необхідна, так само як і в іншу пору року. Якщо пустити розвиток кущів на самоплив, можна буде сподіватися на рясні врожаї. Розглянемо детальніше всі етапи та особливості цієї процедури.

  1. Мета літньої обрізки пагонів малинових
  2. Коли обрізати малину влітку
  3. Які вибрати інструменти для обрізки
  4. Як правильно обрізати малину влітку (схема)
  5. Особливості обрізки ремонтантних сортів малини
  6. Догляд за малиною після обрізки
  7. Поливи
  8. Підживлення
  9. Поради садівників
  10. Літня обрізка малини — відео

Мета літньої обрізки пагонів малинових

Літня обрізка безпосередньо пов’язана з отриманням майбутнього врожаю. Надмірно розрослися в усі сторони гілки заберуть у рослини всі сили на свій розвиток. Це не може не позначитися на цвітінні і плодоношенні. Ягоди виявляться дрібними і кислими, на малині їх буде зовсім небагато. Регулярна річна обрізка сприяє природному оновленню чагарнику. Щоб кущ залишався здоровим, його необхідно позбавити від усього зайвого, видаливши паростки, хворі або недорозвинені пагони. Не слід відкладати ці роботи до осені.

Коли обрізати малину влітку

Проводити обрізку в літній час краще після того, як кущ віддав урожай. Після збору ягід малина тут же починає активно нарощувати пагони і листову масу. Такий прийом, як обрізка, надасть стимулюючу дію на розвиток кореневої системи. Від розмірів коренів безпосередньо залежить здоров’я чагарнику, кількість і якість ягід. Своєчасно проводячи річну обрізку, ви забезпечуєте себе хорошим урожаєм на наступний рік.

Які вибрати інструменти для обрізки

До вибору інструмента для обрізування потрібно поставитися серйозно. Для цієї мети буде цілком достатньо якісного секатора з хорошої сталі. Дешевий китайський інструмент швидше викличе роздратування, ніж зробить роботу легкою і приємною. Як правило, у нього занадто туга пружина, що сприяє швидкої втоми.

Ріжуча кромка швидко тупиться, за рахунок чого доводиться прикладати більше зусиль. В результаті мозолі садівникові практично забезпечені, а про якість зрізу пагонів у даному випадку можна взагалі нічого не говорити. Добротний інструмент дозволяє працювати легко і швидко, йому піддаються гілки будь-якого діаметра.

Крім цього вам знадобиться товста дріт для підв’язування нижніх гілок на висоті 20 см від поверхні грунту і рукавиці з щільної тканини для захисту рук від подряпин, пагони малини славляться своїми гострими шипами. Дріт натягують між забитими в землю кілочками і закріплюють на ній батоги малини.

Як правильно обрізати малину влітку (схема)

Як же потрібно обрізати малину протягом літа? Така обрізка має свої особливості:

  1. Після того як ягоди зібрані з куща, пагони малини літнього сорту, дали плоди, зрізують повністю, не залишаючи пеньків.
  2. Додатково один раз в 1-1,5 тижні необхідно видаляти зайві пагони. Залишати після обрізки пеньки не можна, вони будуть служити притулком для зимівлі шкідників і патогенних грибів, стебла зрізують біля основи.
  3. В результаті кущ буде перебувати в межах виділеної для нього зони, а закладаються бруньки нового приросту отримають більше поживних речовин.
  4. Якщо верхівки окремих пагонів вражені вірусами чи шкідниками, що проявляється в їх в’яненні, гілки потрібно вкоротити до першого здорового листа.
  5. При посадці літніх сортів малини в перший рік стебла вкорочують до довжини 25 див. З’являються квітки також прибирають. У рослини ще недостатньо сил для формування ягід. По мірі того, як будуть з’являтися нові пагони, їх проріджують, залишаючи найбільш сильні гілки.
  6. На наступний рік для малини облаштовують опору, що складається з декількох рядів дроту, до якої підв’язують малинові гілки, або просто підв’язують чагарник до кілочків.
  7. Верхня дріт на шпалері повинна розташовуватися на висоті 1,5 м від землі. Нижня натяжка закріплює пагони на рівні 20 см вище грунту. Після плодоношення до нижнього дроту підв’язують молоді відростки, розташовуючи їх на достатній відстані.
  8. Основні стебла не вкорочують. Чим вони довші, тим більше мають відгалужень, що дають плоди.

Читайте також: Чому не зав’язується цвітна капуста у відкритому ґрунті Що робити Фото Відео

Не варто плутати пагони заміщення утворюється кореневою порослю. У першому випадку стебла починають рости з бруньок, розташованих на кореневій шийці малини. Саме з них формують скелет куща, що складається з 8-10 потужних пагонів. Кореневі нащадки можуть виростати на відстані 2-3 м від маточника з придаткових бруньок, присутніх на поверхневій частині кореневої системи. Малина породжує таку поросль у величезній кількості.

Якщо не видаляти кореневі нащадки, вони будуть захоплювати все нові і нові ділянки території. Тому боротьбу з ними необхідно вести постійно. У тому випадку, коли у ваші плани входить розмноження малини, можна залишити необхідну кількість нащадків. Решту поросль потрібно позбавити харчування, перерубая лопатою коріння, що з’єднують її з маточним кущем, роблячи це 2-3 рази на місяць. Позбавлені харчування нащадки поступово засохнуть.

Особливості обрізки ремонтантних сортів малини

Ремонтантна малина здатна давати врожай двічі за сезон, тому річну обрізку до таких сортів застосовують не завжди. Зазвичай друга хвиля врожаю дає ягоди невеликого розміру. Щоб вони стали більшими, рекомендується під час першого цвітіння обірвати всі бутони.

Друге цвітіння ремонтантної малини настане у серпні, а у вересні вже можна буде зібрати урожай великих солодких ягід. Влітку на таких кущах видаляють тільки хворі або всохлі пагони, щоб рослина залишалося здоровим. Відходи після проведеної санітарної обрізки необхідно спалити за межами ділянки.

Звичайно, при такому способі обрізки ремонтантна малина втрачає здатність давати два врожаї в рік, вірніше садівники просто не дають їй цього робити. Плодоношення відбувається один раз за сезон, але зате ягоди будуть хорошої якості. Така технологія обрізки фахівцями пропонується для середньої смуги і північних регіонів.

На півдні сезон вегетації триває більше, тут цілком може визріти два повноцінних врожаю ягід. Тому в південних регіонах відмовляються від осінньої обрізки, а з приходом весни видаляють тільки хворі, слабкі, знищені пагони, залишаючи від 4 до 6 потужних гілок. На початку літа однорічні пагони вкорочують наполовину і додатково проріджують кущ, якщо в цьому є необхідність.

Читайте також: Чому у розсади перцю жовтіє і опадає листя, що робити

Хоча зазвичай сорти ремонтантної малини не схильні до надмірного загущення крони. У липні вирізають дворічні пагони, залишені з осені, які до цього часу віддадуть урожай. Ця міра дозволить краще розвиватися новим однорічними пагонами.

Догляд за малиною після обрізки

Агротехніка малини включає в себе не тільки обрізання, а й безліч інших заходів по догляду за чагарником. Все ж це культурна рослина, яка потребує нашої турботи. На кожному етапі вегетації догляд має свої особливості.

Поливи

Відразу після плодоношення та обрізки полив малини припиняють. Регулярне внесення вологи необхідно чагарнику, коли він знаходиться на етапі цвітіння, формує плоди або активно плодоносить. Якщо ж поливати малину після збору врожаю, волога буде стимулювати зростання вегетативної маси, а це не потрібно рослині на даному етапі вегетації.

Зволожити грунт можна лише в тому випадку, якщо стоїть посушлива спекотна погода і земля пересохла. Рясно полити чагарник необхідно буде напередодні зими, здійснивши так званий вологозарядковий полив. Під кожен кущ невеликими порціями вливають 40-50 л води, даючи їй вбратися в землю. Вологий грунт не схильна до промерзання. Передзимовий полив істотно знижує ризик вимерзання коренів.

Підживлення

Після того як проведена обрізка, малину необхідно підгодувати. Вибір добрива залишається за садівником. Можна використовувати комплексний препарат, наприклад, нітроамофоску. Це добриво включає в себе найбільш важливі для рослин елементи – азот, калій і фосфор в оптимальному співвідношенні. Випускається препарат у гранулах. Їх розсипають в прикореневій зоні куща з розрахунку 60-70 г на квадратний метр.

  • Ті, хто віддає перевагу органіку, можуть використовувати деревну золу, для одного куща знадобиться половина відра такого добрива.
  • Джерелом живлення для малини може також бути настій скошеної трави, коров’яку (1:10) або пташиного посліду (1:20). Органічне добриво потрібно настоювати не менше тижня. Перебродив складу проціджують і розбавляють перед застосуванням наполовину водою. Для того щоб підживлення була більш ефективною, до приготованого настою можна додати 100 г суперфосфату.

Після внесення добрив ґрунт рекомендується замульчувати. Мульча запобігатиме надмірному випаровуванню вологи і поява бур’янів у прикореневій зоні. Перед проведенням предзимнего поливу річну мульчу прибирають, а на її місце після зрошення укладають новий мульчуючий шар.

Поради садівників

Незважаючи на те, що малина живуча і невибаглива, піклуватися про неї необхідно з моменту посадки. Адже якщо пустити розвиток малиннику на самоплив, він перетвориться в густі зарості з мізерним цвітінням і плодоношенням. Рекомендуємо прислухатися до порад тих садівників, які успішно вирощують малину не перший рік:

  1. Закладати малинник необхідно на рівних сонячних ділянках з низьким заляганням ґрунтових вод. Обов’язково дотримується схема посадки – відстань між кущами, посадженими стрічковим способом, повинно бути не менше 70 см, а проміжки між рядами повинні становити 1 м. При одиночній посадці кущі садять не ближче ніж на 1,5 м один до одного.
  2. Погане плодоношення малини чекає на вас, якщо кущі будуть посаджені на глинистому грунті, на ділянках з заболоченій або грунтом засолення. Не рекомендується висаджувати малинник вздовж паркану.
  3. Найкращим часом для посадки малини фахівці вважають осінь. Саджанці встигнуть добре вкоренитися до приходу заморозків, а навесні відразу почнуть активно нарощувати вегетативну частину. Якщо ви все ж плануєте весняну висадку малини, робіть це відразу після того, як розмерзнеться грунт. Кущі висаджують із заглибленням на 5-7 см відносно колишнього рівня.
  4. При осінній посадці малину обов’язково підгортають на висоту 10 див. Це допоможе зберегти під час зимівлі нижні бруньки.
  5. Не можна обрізати висаджені кущі нижче висоти 25-30 див. Повністю зрізати пагони не можна з тієї причини, що нижня частина стебел накопичує в собі поживні речовини, необхідні для росту коренів. До того ж, дуже низька обрізка загальмує розвиток пагонів заміщення і саджанець може загинути.
  6. На другому році життя навесні пагони вкорочують приблизно на 20 см, враховуючи розташування верхній нирки. Така обрізка сприяє активному галуження куща і формування крупних ягід. До того ж, укорочені гілки будуть більш стійкими до навантаження плодами. Видаляють навесні також пошкоджені пагони і стебла з ознаками захворювань.
  7. Найкращим способом вирощування малини є метод з використанням шпалери. Великоплідний сорт при такій посадці підвищує урожайність в 3-5 разів у порівнянні з традиційним способом культивації.
  8. У холодних регіонах важливо організувати правильну зимівлю кущів малини, щоб захистити її від обмороження. Пагони пригинають до землі і закріплюють як можна ближче до поверхні грунту. Після випадання снігу його накидають на кущі та ущільнюють так, щоб вийшов замет заввишки 0,5-1 м. При такій зимівлі малина здатна переносити навіть суворі сибірські морози. Повністю розкривають чагарник після того, як зникне загроза заморозків.

Читайте також: Багатоярусний цибуля: вирощування, корисні властивості

Літня обрізка малини — відео

При вирощуванні малини можна ігнорувати ні один з етапів догляду за нею, включаючи обрізання, поливи, підживлення, організацію зимівлі. Всі ці заходи в комплексі дозволяють сорту повністю розкрити свій потенціал і дати максимально рясний урожай. Без догляду малинник почне вироджуватися. Не слід звинувачувати в цьому випадку чагарник, потрібно проаналізувати можливі власні помилки і виправити їх.

Про автора

admin administrator