Опалення теплиці

Авторadmin

Опалення теплиці

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і ранньою весною

Саме бажання створити “овочевий острівець” це лише перший крок. Втілення задуманого часто ускладнюється взимку, коли опалення теплиці стає основним викликом.

Що обрати серед простих та бюджетних методів обігріву? Які технічні інновації використовують сучасні власники теплиць для вирощування рослин? Що цікавого можна взнати про плюси та мінуси їх використання? Усі ці запитання ми розглянемо у нашому огляді.

Види і способи влаштування опалення в теплицях

Різновиди обігріву теплиць поділяються на допоміжні та основні. До допоміжних належать сонячне випромінювання та біопаливо. Як відомо, енергія сонячних променів сприяє парниковому ефекту. Процес використання біопалива варто розглянути більш детально.

Розкладання органічних речовин супроводжується значним виділенням тепла. В холодний період року використовують кінський, коров’ячий або свинячий гній, змішуючи його з соломою або тирсою для сповільнення процесу розкладання. Зверху на цей “біоакумулятор” насипається родючий грунт, і рослини сходять через кілька тижнів.

Протягом декількох місяців відбувається інтенсивне виділення тепла, що рівномірно прогріває землю, дозволяючи рослинам рости в умовах зимового холоду.

Екологічні методи обігріву сонцем та біомасою мають свої обмеження. Наприклад, ранньою весною енергії сонячних променів часто недостатньо для повноцінного прогріву теплиці. З біопаливом справа складніша, воно ефективно працює лише при достатньо високій температурі, що створюється іншим джерелом тепла. А ще такий спосіб сам по собі може знищити розсаду, поки не навчитеся робити правильно. Такі особливості пояснюють їхній допоміжний характер.

Основні джерела опалення теплиць

Ефективний обігрів теплиці з полікарбонату може бути створений кількома способами:

  • Піччю, що працює на твердому паливі;
  • Газовим котлом;
  • Електричним кабелем;
  • Інфрачервоним обігрівачем;
  • Тепловою гарматою;
  • Тепловим насосом;
  • Сонячним рідинним колектором.
  • Пічне опалення.

Обігрів теплиці піччю – «дідівський» спосіб підтримки плюсової температури. Незважаючи на солідний вік, він досі актуальний. Ідея методу полягає в прокладці від печі, заглибленої в грунті, довгого каналу, по якому рухаються гарячі гази. Вони прогрівають ґрунт, а розпечений корпус пічки випромінює тепло в повітря.

  • Невисока ціна і доступність твердого палива;
  • Автономність системи;
  • Мінімальні витрати на обслуговування.

  • Процес не піддається автоматизації;
  • Грунт прогрівається на вузькій ділянці вздовж димового каналу.

Сучасний варіант опалення теплиць твердим паливом – канадська піч Булерьян. В її топці процес згоряння дров триває повільно. Завдяки цьому знижується частота закладки палива (2 рази в добу), а теплова віддача стає рівномірною.

Газовий котел

Цей теплогенератор використовується в зимових теплицях дуже часто.

  • Радіаторний;
  • Канальний (принцип «теплої підлоги»).

Перший варіант реалізується шляхом установки уздовж стінок теплиці гріючих регістрів – сталевих або алюмінієвих радіаторів. Тепло від них циркулює в приміщенні, зігріваючи грунт, рослини і створює необхідний для їх життя повітрообмін.

Другий спосіб зрозуміють всі, хто стикався з монтажем теплої підлоги в своєму будинку. Газовий котел в цьому випадку підключається до системи пластикових труб, покладених на всій площі підлоги теплиці. Знизу труби ізолюють щільним пінополістиролом. Зверху на них насипають шар піску і родючого грунту.

М’яке тепло від води, що циркулює по трубах, зігріває коріння рослин і повітря над ними на висоту до 1,5 метрів. Енергія в цьому випадку витрачається економно і ефективніше, ніж при радіаторному способі.

Два розглянутих нами варіанти обігріву газовим котлом з точки зору комфорту експлуатації рівноцінні. Автоматика підтримує необхідний температурний режим цілодобово, не вимагаючи втручання людини.

Електричний кабельний обігрів

Досить новий спосіб обігріву грунту. Працює за принципом «теплої підлоги». Монтаж нагрівального електрокабеля схожий з установкою рідинної системи опалення, працює від газового котла.

  • невеликі витрати на інсталяцію;
  • просте управління;
  • автоматичний контроль температури;
  • рівномірний розподіл тепла по поверхні грунту.

Рекомендована сумарна потужність кабелю для обігріву грунту невелика (від 75 до 120 Вт на 1м2). Це означає, що навантаження на електромережу від невеликої теплиці (площею до 24 м2) не перевищує 3 кВт і не вимагає прокладки потужного живлячого кабелю.

Схема монтажу нагрівального електрокабеля під тепличні грядки

Слід зазначити, що в сильні морози електрокабель може не впоратися з обігрівом оранжереї. Великі тепловтрати через скляні стіни вимагають установки додаткового джерела тепла – твердопаливної печі Булер’ян або газового котла.

Інфрачервоний обігрів

Використовуючи ті ж види енергії (електричну, газову) цей вид обігрівачів передає її рослинам не шляхом циркуляції нагрітого повітря або води. Основна частина тепла досягає грунту і рослини миттєво. Його несуть інфрачервоні промені.

Випромінювачі розміщують під стелею теплиці або монтують на каркас стін. Варіант з електричними інфрачервоними панелями підходить для приватних зимових теплиць невеликої площі (12-25 м2).

Якщо вам захочеться поставити їх у більш просторому приміщенні, то можуть виникнути проблеми з подачею електроенергії. Десяток панелей потужністю 1,5 кВт кожна створять велике навантаження на мережу. Без прокладки потужного кабелю повноцінно використовувати їх не вдасться.

ІЧ-випромінювачі з газовими пальниками в цьому сенсі краще. Їх загальна потужність нічим не обмежена. Для стабільної роботи достатньо наявності газової мережі або балонного газу.

  • Досягається рівномірний обігрів приміщення.
  • Повітря не пересушується.
  • Пригнічується ріст небезпечних вірусів і бактерій.
  • Створюються оптимальні умови для розвитку рослин.
  • Зменшується циркуляція пилу.

Теплові гармати

Незважаючи на свою грізну назву, ці установки є звичайними тепловентиляторами, нагріте повітря подають у теплицю.

У залежності від виду використовуваної енергії теплові гармати поділяються на електричні, газові і рідкопаливні (дизельні, масляні, бензинові). За способом передачі тепла виділяють пристрої прямого та непрямого нагріву.

Теплові гармати прямого нагріву працюють від електрики. Вентилятор продуває нагріту спіраль, направляючи потік повітря в приміщення теплиці. Непрямий нагрів застосовується в установках, що спалюють солярку або відпрацьоване моторне масло.

Оскільки при згорянні природного газу утворюється мінімум сажі і кіптяви, то газові теплові гармати, як і електричні, що працюють за прямоточною схемою, досить актуальні.

Зимова теплиця з опаленням тільки тепловими гарматами – явище рідкісне. Причина полягає у великому енергоспоживанні. У відгуках власники оранжерей на цей факт звертають особливу увагу.

Тому на практиці ці генератори тепла використовують в якості резервних. Включають теплові гармати в сильні морози і при аварійній поломці основної системи обігріву.

Тепловий насос

Обігрів рослин теплом, накопиченим за літо грунтом або водоймою – не надто поширена тема. Головна причина — висока вартість теплового насоса і його монтажу.

Якщо ж у власника знайшлися кошти для придбання такого обладнання, то його використовують комплексно: для опалення будинку та обігріву теплиці.

Тепловий насос включають в рідинну систему підгрунтового обігріву. Для постачання радіаторів гарячою водою він не підходить.

Тепловий насос для теплиці – екологічно, зручно, але дорого

Працюючи від низькопотенційного ґрунтового тепла, він не може нагріти воду до високої температури. В якості основного джерела енергії його використовують навесні. У зимових теплицях тепловий насос працює в парі з більш потужними генераторами тепла: газовими котлами або печами повільного горіння.

Сонячний колектор

Скажемо відразу, що фотоелектричними панелями (сонячною батареєю) обігріти теплицю неможливо. Головне завдання цього обладнання – вироблення електрики. Тому на практиці використовується інший вид обладнання, що працює від сонячної енергії — сонячний колектор.

Принцип його дії полягає в нагріванні води, що прокачується по вакуумних трубках, укладених усередині заскленої панелі. Вода в них прогрівається до високої температури і відводиться в магістраль, покладену під грунтом.

В сонячний день, незалежно від температури навколишнього повітря, геліоколектор забезпечує теплом приміщення оранжереї. У темний час доби доводиться включати інше джерело енергії – газовий котел, піч на твердому паливі або тепловий насос.

Схема спільної роботи сонячного колектора і теплового насоса в теплиці:

  • Геліоколектор;
  • Приміщення теплиці;
  • Бойлер;
  • Бак, акумулює тепло;
  • Тепловий насос;
  • Циркуляційна насосна установка;
  • Клапани-регулятори;
  • Контур ґрунтового підігріву;
  • Гідроакумулятори;
  • Датчик температури і вологості грунту;
  • Контролер;
  • Автоматичні запірні крани;
  • Автоматика безпеки;
  • Геотермальний контур.

Як видно зі схеми, робота геліоустановки в парі з тепловим насосом повністю автоматизована. Завдяки цьому в теплиці підтримується задана температура і вологість.

Рейтинг варіантів тепличного опалення

На завершення зробимо порівняльний аналіз розглянутих варіантів обігріву теплиць.

Найпростіше організується опалення за допомогою газових котлів і печей, які працюють на твердому паливі. Газові установки легко піддаються автоматизації і без допоміжних джерел тепла створюють комфортний мікроклімат для рослин.

Печі Булер’ян не дуже зручні в експлуатації (необхідність періодичної ручного завантаження дров). Їх головні переваги – низька вартість палива і висока тепловіддача.

На друге місце можна поставити інфрачервоні випромінювачі, системи кабельного підігріву і сонячні колектори. Вони відносно недорогі, прості в монтажі і працюють в автоматичному режимі. Однак, по вартості енергії, що витрачається на виробництво одиниці тепла, вони істотно поступаються газу та дровам.

Теплові гармати займають третю сходинку нашого рейтингу. Вони прості в обслуговуванні, можуть функціонувати в автоматичному режимі, але не економічні. Теплові насоси знаходяться в цій ніші. Незважаючи на мінімальну вартість енергії, ціна цих установок велика і окупається дуже довго (8-12 років).

Опалення теплиці: опалювальні прилади, що підходять, вибір відповідної системи опалення

Теплиця з якісним опаленням дозволяє вирощувати різні рослини будь-якої пори року. Опалення теплиці може впроваджуватись декількома методиками з використанням різних теплоносіїв. При виборі варіанта необхідно враховувати призначення теплиці, розміри та доступні енергоресурси.

Один із оптимальних варіантів прогріти теплицю – прокласти лінію опалення під шаром ґрунту Джерело zaggo.ru

Обов’язково треба розрахувати, який теплоносій буде економічно вигідним для встановленої теплиці або конструкції, яка буде зведена. Продумайте доступність енергоресурсів та їх вартість, у які періоди експлуатуватиметься теплиця – лише навесні та влітку або цілий рік. Підбираючи піч треба пам’ятати про функціональність конструкції та теплову потужність. Зробивши правильні розрахунки та використовуючи якісні матеріали можна отримати відмінний та довговічний результат. Завдяки навіть невеликій теплиці можна забезпечити себе свіжою зеленню та овочами цілий рік. При встановленні великих теплиць з’являється можливість започаткування власного бізнесу.

  • Варіанти опалення
    • Металеві печі
    • Цегляні печі
    • Водяне опалення
    • Корисне відео
    • Електричне опалення
    • Сонячні акумулятори та біологічне обігрів
    • Кабельне обігрів
    • Теплові гармати
    • Повітряне опалення
    • Теплові вентилятори
    • Корисне відео

    Варіанти опалення

    Більшість опалювальних систем досить потужні та їх доцільно застосовувати лише у тих конструкціях, які використовуються не лише ранньою весною, а й протягом усього року.

    Поширені методи обігріву :

    • пічне;
    • гріючий кабель;
    • газова гармата;
    • водяне;
    • котел;
    • електричні обігрівачі.

    Хорошим способом опалення вважаються газові гармати, які мають невеликі розміри, швидко прогрівають приміщення з мінімальною витратою палива, безпечні в експлуатації та дуже ефективні. Використовуючи електрику, основним елементом обігріву рекомендують застосовувати інфрачервоні обігрівачі, які не висушують повітря. Для цілорічних і великих теплиць краще використовувати цегляні печі, оскільки вони довше гріються, але добре тримають тепло і потім довго остигає, підтримуючи стабільну температуру. Повітря не пересихатиме, вологість залишається на необхідному рівні. Метал швидко гріється, але поки що є вогонь, і в такої печі невелика теплоємність, сушить повітря, додатково рекомендовано використовувати водяний контур.

    Металеві печі

    Рекомендовані для теплиць, що використовуються навесні та влітку. У них є певні особливості , які роблять їх найкращим варіантом, порівняно з цегляними моделями:

    • мобільність та можливість використання протягом кількох місяців, а потім її можна прибирати;
    • не потрібна наявність фундаменту , що займають мінімум місця;
    • вигідна вартість матеріалу;
    • можливість підключення водяного контуру ;
    • простий та швидкий монтаж.

    Однак неможливо автоматизувати процеси і топити треба вручну, потрібне встановлення ємності з водою. Монтаж печі проводиться всередині конструкції або окремому приміщенні з виведенням контуру. Димар може розташовуватися в теплиці, ухил мінімум 15 градусів. Для цього застосовується неізольована труба із металу, для виходу встановлюються в даху теплоізольовані короби.

    Монтаж печі здійснюється в кілька етапів :

    • підготовка основи;
    • монтаж печі на основу;
    • підключення димоходу з використанням жаростійкого герметика, не можна допускати звуження димоходу;
    • підключення контуру, якщо потрібно.

    Печі, що обладнані водяним теплообмінником, заборонено експлуатувати без заповненої системи.

    Цегляні печі

    Опалення для теплиці з використанням цегляної печі застосовується переважно для цілорічного використання. Така модель обігріву ефективна навіть у дуже великі морози завдяки високій теплоємності. Може застосовуватися будь-яка піч, але її теплова потужність повністю відповідала опалювальної площі.

    Цегляна піч – це капітальна конструкція, розрахована на довгі роки експлуатації Джерело teplicno.ru

    Кладка цеглини відбувається за наступною схемою:

    1. створення високоміцного фундаменту з армуванням, для цього видаляється частина ґрунту, дно засипається піском, робиться опалубка, на сушіння йде мінімум три тижні, поверхню треба постійно зволожувати;
    2. кладка топки, зольника, димових каналів.

    Етап кладки має свої складності та особливості, тому довірити роботи необхідно кваліфікованому спеціалісту, який має відповідний досвід. У процесі роботи треба встановлювати дверцята, заслінки.

    Водяне опалення

    Цей варіант можна реалізувати декількома варіантами – встановлення окремого казана або підключення до будинкової системи. У другому випадку робиться окремий контур для його відключення та зливу води. Якщо монтується окрема система, тоді потрібно встановити котел з урахуванням доступного та вигідного палива.

    Газові моделі найзручніші та економніші, можуть підтримувати задану температуру. Продукти горіння виводяться коаксіальним димарем. Твердопаливні моделі можуть мати різні модифікації. Також економічний варіант, але практично немає можливості автоматизації та необхідний постійний контроль. Великі показники автоматизації мають електричні моделі, які підтримують температуру цілодобово. У них невеликі розміри, безпечні та абсолютно безшумні. Проте є мінус – вартість електроенергії.

    Яка б не застосовувалася піч, принцип роботи водяного опалення залишається незмінним Джерело fermer.ru

    Таке опалення у теплиці відбувається за однією схемою незалежно від котла. Необхідна наявність наступних елементів :

    • фільтри, група безпеки, насос;
    • радіатори, труби, розширювальний бак;
    • балансувальний вентиль;
    • теплоакумулятор.

    Підключення здійснюється за наступною схемою:

    1. Котел . Рекомендується розміщувати в окремому спеціальному приміщенні для твердопаливних моделей, інші розміщуються у самій теплиці.
    2. Димар . Тільки для газових та твердопаливних моделей.
    3. Радіатори . Опалювальні елементи.
    4. Бак . Використовується для примусової системи, встановлюється перед насосом чи виходом із котла.
    5. Група безпеки . Включає повітровідвідники, клапани, манометри, колектори та муфти. Встановлюється за котлом, де відзначаються найвищі показники тиску та температури.
    6. Насос . Підтримує тиск у всій системі, монтується перед котлом на звороті.
    7. Опресування повітрям.

    Якщо система пройшла перевірку, тоді в неї і котел заливається теплоносій і здійснюється пробний запуск, наповнюється повітря, проводиться балансування.

    Корисне відео

    Вибір оптимального казана

    Вибирати модель котла необхідно з урахуванням розміру встановленої теплиці, а також культур, що вирощуються. Якщо є газ, тоді краще використати газові моделі. Для круглорічних моделей гарним варіантом будуть твердопаливні котли. Для невеликих теплиць з періодичним застосуванням монтаж твердопаливного котла не підійде. Набагато вигідніше поставити електричний малопотужний. Для нього не потрібне місце та зведення димаря, витрати на електрику мінімальні.

    При використанні радіаторів потрібно провести низку розрахунків. Щоб досягти хорошого результату та підтримки постійного мікроклімату, варто звернутися до фахівця. У цьому випадку враховуються :

    Секції треба розподілити по всій теплиці у кілька рядів. Краще зупинити вибір на невисоких радіаторах для гарного прогріву ґрунту.

    Водяне опалення з використанням радіаторів Джерело th.decorexpro.com

    Електричне опалення

    В основному застосовують спеціальні обігрівачі інфрачервоного типу, вони прогрівають ґрунт, підтримують температуру та відрізняються мінімальними витратами. Іноді можна використовувати інші варіанти. Розрахунок повинен проводитися фахівцем з урахуванням усіх особливостей теплиці та сортів рослин. Елементи поступово розподіляються по всьому приміщенню. Вибрані моделі підвішуються до стелі та підключаються до мережі. При використанні датчиків температури можна повністю автоматизувати процес обігріву та заощадити додаткові засоби.

    Електроконвектори в теплиці Джерело m.yukle.mobi

    Сонячні акумулятори та біологічне обігрів

    Якщо цікавить найпростіше опалення теплиці, варто вибирати сонячні акумулятори. Це найдешевший варіант, у якому використовується лише енергія сонця. Теплиця розміщується на відкритій ділянці, де немає тіні від інших будівель чи дерев. Сама теплиця будується з полікарбонату з комірчастою структурою, що створює парниковий ефект. Усі осередки ізольовані і в них знаходиться повітря. Також може використовуватись скло. Теплицю треба зводити арочним типом, а розміщуватись вона повинна на лінії схід-захід.

    При правильному застосуванні біообігрів теплиці показує відмінні результати Джерело plantu.ru

    Навколо теплиці проводяться такі роботи:

    • риється яма ШхГ 30Х40 см;
    • укладається утеплювач, наприклад, пінополістирол;
    • засипається пісок, зверху плівка та земля.

    Конструкція накопичує тепло, проте використовувати цей метод можна лише у сонячні дні.

    Другий варіант – біологічні матеріали та принцип їх розкладання. Часто застосовується саме кінський гній, він нагрівається до 70 ° С і підтримує таку температуру щонайменше 4 місяці. Для зниження температури додається солома.

    На будь-якій фермі «палива» для біообігріву буде з надлишком Джерело vse42.ru

    Кабельне обігрів

    Не займає площу всередині конструкції, кабель укладається як для теплої підлоги, добре прогріває ґрунт, дозволяє підтримувати різні температурні режими, що підвищує врожайність. Відрізняється легким монтажем та простотою регулювання температурних режимів з мінімальним споживанням електроенергії. В основному використовується на промислових теплицях.

    Електрична тепла підлога – повністю автоматизована опалювальна система Джерело istroyka.com

    Теплові гармати

    Вважається простим варіантом без необхідності розробки та застосування складних конструкцій. Підвішується до стелі та підключається до мережі, після чого може одразу використовуватися. Повітря не шкодить рослинам, розподіляється вентилятором. Існують різні види гармат, які працюють від газу, дизеля чи електрики.

    Найчастіше теплові гармати використовуються як тимчасове рішення, адже земля при такому опаленні прогрівається слабо. Джерело klimasklep.pl

    Повітряне опалення

    Примітивний варіант з монтажем труби, яка виводиться у теплиці, а з іншого боку розлучається вогонь. Довжина труби має бути мінімум 3 м, а діаметр – 30 см. Трубу можна зробити довшою та додатково її перфорувати, провести далі всередину для більшого ефекту. Великим мінусом є необхідність постійної підтримки вогню, тому варіант переважно використовується як екстрений. Подібна система опалення не прогріває ґрунт, оскільки труби монтуються під стелею для захисту рослин від гарячого повітря.

    Від теплових гармат цей метод опалення відрізняється хіба що більш рівномірним розподілом тепла Джерело prostanki.com

    Теплові вентилятори

    Може встановлюватись вентилятор для розподілу повітря, що позбавляє необхідності монтажу системи труб. Повітря прогрівається досить швидко, вентилятор можна переміщати по всій теплиці або кілька штук. Однак потоки дуже гарячого повітря можуть обпалювати рослини, а сам вентилятор здатний обігрівати невеликі площі, тому потрібний монтаж кількох вентиляторів, які споживають багато електрики.

    Ще один «екстренний» метод опалення, який треба використовувати з обережністю Джерело tarlasera.com

    Хороша теплиця з правильними розрахунками дозволить кожному бажаючому не тільки вирощувати для свого столу зелень та овочі, а й вести власний бізнес. Матеріали та технології дозволять експлуатувати теплицю цілий рік навіть у сильні морози. Але головними вимогами залишаються хороша система опалення та освітлення, тільки так можна отримати добрий результат.

    Сучасні досягнення та промисловість пропонують великий вибір способів обігріву теплиць. Деякі варіанти підходять тільки для теплих регіонів, інші можуть застосовуватися цілий рік. Вони відрізняються особливостями монтажу, витратами палива. При виборі варіанта опалення потрібно проводити певні розрахунки, враховувати площу теплиці та культури, що вирощуються. Теплиця може застосовуватися не тільки для одержання розсади чи раннього врожаю, але й для розведення квітів та саджанців.

    Додатково теплицю можна облаштувати автоматичним поливом та системою контролю температурних режимів.

    Корисне відео

    Висновок

    Дуже важливо при будівництві теплиці, виборі системи опалення, рослин та опалювальних елементів обов’язково проконсультуватися з фахівцями з усіх питань. Пам’ятайте, що найменша помилка може призвести до негативних результатів – поганий урожай та повільний розвиток рослин. Також важливо правильно вибрати матеріали, з яких будуватиметься будова. Враховуйте всі чинники, які можуть вплинути на роботу теплицю. Продумайте, який варіант опалення вам підійде найбільше, доступні ресурси та види палива.

Про автора

admin administrator