Опора для винограду у теплиці

Авторadmin

Опора для винограду у теплиці

Зміст:

Виноград в теплиці: посадка, вирощування і догляд

Не всі сорти винограду успішно вирощуються і плодоносять в умовах холодного клімату. В такому випадку на допомогу садівникам приходять теплиці. Як вирощувати культуру в теплиці, які умови їй потрібні – відповіді на ці та інші питання далі в статті.

Чи можна вирощувати виноград у теплиці

На питання, чи варто вирощувати виноград в закритому грунті, досвідчені виноградарі відповідають ствердно.

Чи знаєте ви? Гейзери в Ісландії – не тільки головна визначна пам`ятка країни. Вони також допомагають жителям вирощувати культурні рослини. Геотермальна теплиця недалеко від Рейк`явіка виробляє 300 тонн томатів щорічно.

  • Переваги методу очевидні:
  • в парнику забезпечується більш висока температура, що бажано для багатьох сортів-
  • ризик зараження грибковими інфекціями значно нижче, ніж у відкритому грунті-
  • є можливість отримати урожай раніше, ніж на відкритій ділянці-
  • контроль мікроклімату-
  • відсутність ос, що поїдають ягоди.

відповідні сорти

Для вирощування в закритому грунті підійдуть сорти раннього та пізнього дозрівання, бажано морозостійкі, з хорошим імунітетом проти хвороб.

Рекомендовані сорти:

  • біле диво-
  • Дружба-
  • Іринка-
  • Коринка російська-
  • Молдова-
  • Московський стійкий-
  • Тимур-
  • Фостер-
  • Франкенталь.

Особливості та основні вимоги до теплиці

Для цілорічного застосування краще вибирати конструкцію з полікарбонату. З огляду на зростання і розлогі лози, приміщення має бути просторим і відповідно обладнаним.

Вимоги до приміщення:

  • розміри – висота до 3 м, площа – 25-30 м² (при вирощуванні для власних потреб) – для вирощування плодів на продаж площа збільшують згідно з потребами-
  • фундамент – рекомендується бетонний, стрічкового типу-
  • обшивка – стільниковий полікарбонат є оптимальним варіантом для утримання культури круглий рік-
  • каркас – арочного типу з оцинкованої сталевої труби-
  • обігрів – верхній (інфрачервоні лампи) або підгрунтовий (обігрівальний кабель)-
  • освітлення – бажано люмінесцентні лампи з таймером, щоб досвечивать виноград в короткий світловий день-
  • вентиляція – обов`язкова наявність кватирок, кількість визначається в залежності від площі приміщення.

Посадка винограду в теплиці

Висаджують виноград в кінці лютого або на початку березня. Оскільки влітку можливий велика спека, що витягується, лоза повинна бути захищена від опіків про розпечену трубу каркаса. Для цього необхідно натягнути дріт на відстані приблизно на 45 см від стін і стелі.

Для винограду потрібна пухка і легка земельна суміш:

  • городня грунт – 2 частини-
  • торф – 1 частина-
  • пісок – 1 частина.

Схема і технологія посадки:

  1. Викопати лунки глибиною 40-45 см і шириною 45-50 см.
  2. Відстань між лунками має становити до 65 см.
  3. На дно кожної ями викласти дренаж, встановити трубу для поливу.
  4. Поверх дренажу насипати добриво (піввідра компосту) і гірку грунту.
  5. На насип вертикально помістити саджанець і, розправивши коріння, присипати землею.
  6. Після посадки провести рясний полив.
  7. В цей же період, поки лоза НЕ розрослася, встановити опору для підв`язки в вигляді шпалери.

Чи знаєте ви? Найбільша теплиця в світі знаходиться в Великобританії, її площа дорівнює 22 000 м².

Технологія вирощування та догляд за виноградом

Щоб виростити в теплиці великий і якісний урожай, потрібно знати, як правильно доглядати за лозою в закритому грунті.

Полив і підживлення

Для поливу рекомендується спорудити крапельну систему з пластикових труб і водоводу, в якості якого використовується ємність об`ємом до 200 л. Труби слід прокладати під час посадки під грунт, щоб волога вбиралася кореневою системою.

На отвори, через які буде надходити вода, потрібно помістити фільтри, щоб труби не забивалися. Резервуар для води бажано поміщати в теплиці, щоб вода була однією температури з повітрям в приміщенні.

Перший полив потрібно проводити відразу після посадки, а через тиждень полити саджанець знову. За 20 днів до початку цвітіння необхідно полити виноград ще раз. На час цвітіння зволоження слід припинити, не поливати і під час формування плодів.

Відновлювати полив потрібно на стадії плодоношення, зволожувати помірно, щоб не спровокувати розтріскування ягід. Після поливу бажано замульчувати грунт торфом або тирсою.

важливо! Небажано поливати виноград у вечірній час: надлишок вологи не встигне випаруватися, а поєднання вологи і холодного повітря для цієї культури не бажано.

Для внесення добрив кореневих методом навколо пристовбурного кола потрібно вирити борозни.

Схема добрива:

  1. першу підгодівлю слід робити навесні. Використовується аміачна селітра, суперфосфат, калійна сіль в пропорції 40:20:20 г на 10 л води.
  2. друга підгодівля перед цвітінням проводиться із застосуванням суперфосфату і калію по 20 г на 8 л води.
  3. третя процедура – на стадії формування ягід. Використовуваний склад – суперфосфат і калій по 50 г на 10 л води.
  4. Остання підгодівля в період плодоношення проводиться суперфосфатом і деревною золою в пропорції 40: 100 г на 10 л води.

обрізка

Кущ потребує формування щорічно. Навесні необхідно видаляти слабкі, пошкоджені пагони, залишаючи плодоносні і здорові гілки. Формують лозу зазвичай в 2-3 рукава, на кожному плодоносному втечу при обрізанні залишають 5-8 очок, в залежності від сорту.

Бічні гілки обрізають до зростання 1-го листа, а неродючі пагони вкорочують до 5-го листа. Під час цвітіння прищипують верхівки лози.

Пасинкування – це один з кращих відповідей на питання, як можна прискорити дозрівання ягід. Після видалення слабких пагонів (пасинків) розвиваються кисті з плодами будуть отримувати більше світла.

При цьому ягоди будуть великими і соковитими. Сприятиме дозріванню проріджування самих грон: для цього видаляють плоди маленьких розмірів, а також ягоди, що ростуть всередині грона.

важливо! Процедура проріджування кистей знижує ризик бактеріальних захворювань ягід винограду.

Підготовка до зимівлі

Восени після збору врожаю гілки потрібно вкорочувати: центральну – на 2/3, бічні – до першої нирки. З шпалер лозу слід зняти і покласти на ґрунт, а зверху накрити соломою або тирсою, агроспаном.

Бажано під укриття покласти отруту для гризунів – в холодний період вони часто забираються в теплиці, пошкоджуючи зимуючі рослини. Взимку по периметру теплиці на її стінки бажано підгорнути сніговий настил.

Які проблеми можуть виникнути

Поразка хворобами і шкідниками в теплиці – рідкість, але все ж можливо. Можуть виникнути й інші проблеми через неправильне догляду. Основні труднощі і їх рішення:

  1. мілдью, антракноза, сірої гнилі застосовують обприскування біологічним препаратом широкого спектру дії «Алірін Б». У 10 л води потрібно розвести 5 таблеток. Необхідно провести 3 процедури з інтервалом в тиждень.
  2. оїдіум допоможе перемогти біологічний засіб «Бактофіт», яким рослини обприскують. Розчин готується з розрахунку 30 мл на 10 л води. Повторно обробку проводять через тиждень.
  3. Позбутися павутинного кліща можна за допомогою препарату «Агравертін» – 10 мл на 10 л води. Ефективний препарат і від попелиці: на 10 л води потрібно взяти 6-7 мл речовини. Обробку від паразитів потрібно проводити методом обприскування.
  4. розтріскування ягід трапляється через надлишок вологи. Полив слід відкоригувати і не проводити його ввечері.
  5. Сильне зростання зеленої маси на шкоду цвітінню – при підгодівлі перевищена доза азоту. Недосвідченим садівникам буде простіше купувати мінеральні склади, в яких прописана дозування і кількість кожного компонента.
  6. Занадто дрібні ягоди – на стадії плодоношення необхідно проводити не тільки обрізку, але і проріджування кистей для збільшення розмірів плодів.
  7. сохне листя від нестачі харчування. Підживлення потрібно проводити на кожній стадії розвитку. Крім калію, фосфору й азоту винограду потрібні бор, марганець, цинк. Тому в стандартне добриво слід додавати додаткові речовини.

Виноград в тепличних умовах раніше дозріває, а крім того, при посадці сортів різного терміну дозрівання урожай в парнику можна збирати весь літньо-осінній сезон. Теплиця і її обладнання зажадають від садівника додаткових витрат, проте чим більш продумано облаштування приміщення, тим менше часу буде витрачатися на догляд за рослинами.

Виноград у теплиці технологія вирощування

Про те, що виноград – рослина дуже теплолюбна, знають усі, тому мало хто намагається вирощувати його в регіонах, що знаходяться на північ від Краснодарського краю та Ростовської області. Сміливцям же доводиться щоосені укладати лозу на землю, вкривати її на зиму, а навесні повертати на місце.
Але якщо у вас є теплиця для винограду – у Скандинавії, ​​на Уралі та інших регіонах з досить суворими зимами можна отримувати чудовий урожай цієї ягоди без зайвого клопоту. У цій оглядовій статті ми поговоримо про те, як виростити виноград у захищеному ґрунті, з якими труднощами можна зіткнутися, як облаштувати теплицю для цих рослин тощо.

Особливості та переваги вирощування винограду в теплицях

Не варто думати, що виноградні теплиці будують тільки в кліматичних зонах, що не підходять для його вирощування. Вони нерідко зустрічаються і на Кавказі, і в інших південних регіонах, оскільки це єдиний спосіб не залежати від примх природи – граду, злив, холодного літа та інших несподіванок.
Крім цього у тепличного способу є й інші переваги:

  • Основне – це можливість отримувати врожай солодкої та корисної ягоди навіть у зовсім не сприятливих для цього кліматичних умовах. Причому при правильному обладнанні теплиці це можливо, починаючи з травня і закінчуючи пізно восени.
    А деякі пізні сорти за сприятливих умов плодоносять практично до Нового року.
  • У несприятливі роки в захищеному грунті можна отримати щедріший і якісніший урожай, ніж на відкритих виноградниках. Що дозволяє власникам теплиць отримати високий прибуток, тому що ціна продукції значно зростає.

Вирощування винограду в теплиці у промислових масштабах – дуже вигідний бізнес

  • У укритті рослини захищені як від заморозків та інших несприятливих атмосферних явищ, а й більшості шкідників. Відсутність потреби у їх знищенні хімікатами робить продукцію більш корисною та екологічно безпечною.
  • Між рослинами в ряду, а також у міжряддях залишається багато вільної землі, на якій можна вирощувати такі популярні та швидко зростаючі культури, як редиска, листова зелень, кріп, зелена цибуля, часник. Їхня реалізація дасть додатковий прибуток за бажання швидко окупити вартість теплиці та її обладнання.

Зелень у міжряддях

  • У сховищі легше організувати систему підв’язки виноградної лози – влаштувати шпалери.

Ці та інші переваги дозволяють говорити, що виноградарством можна займатися практично скрізь, хіба що крім районів Крайньої Півночі, якщо вивчити потреби цих рослин і створити для них відповідні умови. Недарма вже давно перестав бути дивиною виноград у Скандинавії – у теплиці він росте чудово.

Як обладнати теплицю

Найзручніше вирощувати виноград у теплиці арочної форми (див. Аркова теплиця з полікарбонату). Від аналогічних споруд для квіткових та овочевих культур вона відрізняється лише розмірами – великою шириною та висотою не менше 2,5-3 метрів.
Загальна площа, що вкривається, залежить від цілей вирощування – для власних потреб або на продаж.

Для довідки. З одного квадратного метра укриття за умови правильного догляду можна отримати 5-6 кг ягід.

Конструкція та матеріали

Теплиці для винограду використовуються цілий рік, тому ставити їх потрібно на капітальний фундамент. Навколо споруди на ділянках із високим рівнем ґрунтових вод робляться дренажні канави.
З обох боків у торцевих стінах необхідно встановити двері та кватирки над ними для провітрювання та зручності обслуговування. Каркас теплиці виготовляється із металевого профілю або труби у вигляді пов’язаних один з одним ферм, а покриття найчастіше виконують із полікарбонату.

Для довідки. У малосніжних регіонах із порівняно м’яким кліматом допускається використання міцної багаторічної плівки в один або два шари.

У нашій країні є кілька виробників теплиць із полікарбонату та каркасів для них, вироби яких відрізняються чудовою якістю, надійністю та довговічністю. До них додається інструкція з самостійного складання, яка виконується легко та швидко завдяки ретельно продуманій системі кріплень.
Отже:

  • Єдиним їх недоліком є ​​висока вартість – близько 150000 гривень за конструкцію з покривною площею 100 кв.м. Якщо приплюсувати до них вартість обладнання для поливу, провітрювання та обігріву, така споруда окупиться тільки через 4-5 років.

Схема каркасу для теплиці

Тому багато початківців фермери вважають за краще будувати укриття для виноградників своїми руками, економлячи при цьому 40-50% від їх ринкової вартості.

Обладнання

Головне, чого вимагає виноград у теплицях – це тепло, світло, полив та підтримання заданої вологості повітря.
Все це можна забезпечити, оснастивши укриття необхідним обладнанням:

  • Полив. Фахівці рекомендують раз і назавжди вирішити це завдання, встановивши систему крапельного поливу.
    Вона виконуватиме відразу дві функції: забезпечуватиме оптимальний для рослин рівень вологості ґрунту та постачатиме їх поживними речовинами. Для цього розчинні добрива змішують з поливною водою, і вони поступово надходять безпосередньо до кожної лози.
    Як самостійно зібрати систему крапельного поливу, ви можете переглянути на представленому у статті відео ролику.

Краплинний полив винограду

Порада. Добову норму води краще подавати не безперервно, а розділивши її на порції, на 2-3 прийоми. Добрива підбираються залежно від стадії вегетації винограду.

  • Провітрювання. Наявність торцевих дверей дозволяє якісно провітрювати лише теплиці завдовжки 4-5 метрів.
    Виноградні укриття зазвичай бувають значно довшими, тому кватирки (див. Квітка для теплиці з полікарбонату – робимо правильно) необхідно влаштовувати і в їх поздовжніх стінах. Ще краще встановити автоматичні провітрювачі.

Провітрити такі площі лише за допомогою торцевих прорізів неможливо

  • Опалення теплиці – одне з найскладніших і витратних завдань, оскільки на різних стадіях розвитку рослини потребують різної температури. Забезпечити її регулювання найпростіше за допомогою інфрачервоних обігрівачів – як підвісних, так і заглиблених у ґрунт, оскільки температура ґрунту важлива не менше, ніж температура повітря.
    Витратившись одного разу на це обладнання, ви не знатимете проблем з опаленням теплиці протягом багатьох років і позбавитеся необхідності постійно контролювати температурний режим у теплиці.

Якщо є можливість приєднання теплиці до парового опалення будинку, цей варіант ще надійніший і економічніший

Як вирощувати в теплиці виноград

Коротко розповімо про сорти винограду, придатні для вирощування в захищеному грунті, а також особливості його агротехніки.

Сорти

Виноградарство – дуже давнє ремесло, але використовувати теплиці воно почало порівняно недавно.
Тим не менш, вже існують численні дослідження, що дозволяють вибрати найвдаліші тепличні сорти винограду:

  • Лора – урожайний сорт з великими якісними гронами.
  • Пісня – ранньостиглий великоплідний сорт, який у теплиці дає кращий урожай, ніж просто неба.
  • Болгарія стійка, прозора, аркадія – також краще плодоносять саме в захищеному грунті.

Якщо ви хочете отримувати врожай з весни до пізньої осені, купуйте саджанці різних термінів вигонки:

  • До ранніх відносяться Рояль, Шасла, Тепличний білий (Фостер), Тепличний чорний (Франкенталь);
  • Виноград пізньої вигонки – Гро Кольман, Олександрійський Мускат та інші.

Зверніть увагу! Є сорти, які не призначені для вирощування в теплицях, наприклад, Грудневий, Захоплення, Страшенський.

Агротехніка

Придбані саджанці висаджуються в теплицю, починаючи з грудня, але можна відкласти цю процедуру і на більш пізні терміни (лютий-квітень), щоб знизити витрати на освітлення та опалення теплиці, тому що в грудні-січні у більшості регіонів нашої країни стоять найсильніші морози. і є недолік природного висвітлення.

На фото – процес посадки живця

Живці садять уздовж довгих стін укриття в прогрітий і добре добрив грунт на відстані близько метра один від одного в обидва боки. При цьому відстань до стін теплиці повинна становити не менше 70-75 см.
Для формування кущів уздовж стін, відступивши від них на 40-50 см, а також уздовж рядів з інтервалом близько 30 см натягуються горизонтальні шпалери з міцного дроту.
Технологія вирощування винограду в теплицях вимагає насамперед дотримання наступного температурного режиму на різних стадіях вегетації:

  • У період спокою – від 0 до 5 градусів;
  • У період розпускання бруньок – від 10 до 14 градусів вдень та від 8 до 10 градусів вночі;
  • У період цвітіння – від 24 до 26 градусів вдень та від 10 до 14 градусів вночі;
  • У період дозрівання – від 28 до 30 градусів вдень та від 18 до 20 градусів вночі.

Увага!
Тривала спека понад 30 градусів на ранніх стадіях вегетації згубно діє рослини. Якщо системи вентиляції та провітрювання не справляються зі зниженням температури, необхідно встановити охолоджувальне обладнання.

Висновок

Безумовно, вирощування винограду в теплицях – досить клопітне і спочатку витратне заняття, яке може виявитися і не надто прибутковим, якщо заздалегідь не подбати про ринки збуту. Це особливо актуально в сезон та за сприятливих погодних умов протягом літа.
Договір із торговим підприємством або системою громадського харчування допоможе уникнути таких ризиків. А підвищити рентабельність бізнесу можна, вирощуючи у теплицях на вільних площах інші овочеві чи квіткові культури.

Виноград у теплиці – вирощування, догляд та сорти винограду для теплиць

Як вирощувати виноград у теплиці – посадка, догляд та сорти винограду для теплиць

Вирощування винограду в теплицях підходить не тільки для тих дачників, які живуть у тих регіонах (Скандинавія, Урал, Поволжя) у яких звичайне і не покривне вирощування винограду неможливе через кліматичні умови, але й для жителів Півдня країни бажаючих отримувати ранні врожаї винограду.

В наш час для вирощування винограду дуже перспективні теплиці з полікарбонатним покриттям (за посиланням плюси та мінуси полікарбонатних теплиць). Якщо теплиця безпосередньо з’єднана з будинком, виходить зимовий сад. Теплиця економічна за рахунок використання акумульованого тепла стін, зменшує вихолоджування будинку та витрати на опалення. Найраніший урожай винограду знімають саме у таких теплицях. Лози на зиму не вкривають.

Садимо виноград у теплиці

Полікарбонатні теплиці на ділянці встановлюють у напрямку північ-південь для кращої освітленості лози. Коренева система винограду розвивається у верхньому шарі грунту, що добре прогрівається. Тому, якщо створити добре дренований родючий шар ґрунту 50 см завтовшки, захистити його від промерзання взимку, то лозу можна вирощувати навіть за високого рівня ґрунтових вод.

При підготовці ґрунту вносимо пісок та дрібну гранітну крихту (до 40% від загального обсягу ґрунту). Такий ґрунт добре дихає, краще прогрівається та утримує зайву вологу. Під час посадки можна додати нове мінеральне добриво тривалої дії AVA (у гранулах) – приблизно 1 ст. л. на 1 кв. м. Воно сприяє визріванню деревини лози та закладенню плодових бруньок, розвитку корисної мікрофлори ґрунту, збільшує чисельність дощових хробаків.

Після підготовки ґрунту поверхню мульчуємо чорною плівкою, щоб забезпечити додатковий прогрів ґрунту, захист від бур’янів та активність ґрунтової мікрофлори. Плівка також захищає грона, що дозрівають від забруднення частинками ґрунту, сприяє кращій зимівлі рослин при сухому укритті лоз. Лози висаджуємо в прорізи плівки в ряд, з відстанню між рослинами 1 м. Разом із виноградом по чорній плівці можна посадити безвусу ремонтантну суницю. У теплиці добре вирощувати 2 ряди лоз. По плівці розкладаємо велике каміння – бруківки – для додаткової акумуляції тепла влітку. Восени каміння прибираємо.

Доглядаємо – догляд за виноградом, що вирощується в теплиці

Дуже акуратно належимо до застосування азотних добрив.

При розпусканні нирок, на початку зростання, лози поливаємо розчином аміачної селітри (10 г на 10 л води) 3 рази З інтервалом на 1 тиждень. Потім до початку цвітіння вносимо суперфосфат (15 г на відро води) і даємо позакореневі підживлення добривом «Уніфлор-Вутон» (але інструкції), яке також поєднуємо у бакових сумішах з антистресантами. Можна проводити позакореневе підживлення під час бутонізації препаратами типу “Зав’язь” або “Бутон”.

При цвітінні лоз поливи припиняємо та провітрюємо теплицю. У вологу холодну погоду ретельно контролюємо умови запилення.

Після цвітіння продовжуємо вносити суперфосфат (15 г на відро води) та деревну золу (1 ст. л. на відро води) до закінчення зростання ягід. У період наливу ягід поливи припиняємо.

У цей період вологість повітря в теплиці підвищується, а це призводить до розтріскування ягід та поширення сірої гнилі. Вологість повітря регулюємо провітрюванням вдень за хорошої погоди, але при похмурій погоді та вночі теплицю закриваємо. Сорти з пухким пензлем і щільною шкіркою ягід менш схильні до розтріскування і зазвичай дають зрілі ягоди в кінці серпня – середині вересня.

Зимівка винограду у теплиці

У середині жовтня лози вкриваємо ялиновими гілками шаром 30 см, а зверху спанбондом та руберойдом. Навесні у теплиці швидко підвищується температура повітря після розкриття лоз. За температури вище +10 °С починають розпускатися нирки, а коренева система ще спить. Кореневу систему пробуджуємо поливом теплим рожевим розчином марганцівки.

Рослини у теплиці захищаємо від перегріву. Влітку прибудинкова теплиця перегрівається. Це відбувається після дозрівання ягід ранніх сортів. Важливо забезпечити хорошу аерацію через кватирки або шляхом примусової вентиляції. Для притінення можна посадити зимостійкий виноград перед теплицею та пустити лози на дах.

У зимових теплицях приділяємо увагу запиленню.

Запилення квіток винограду краще проходить за температури повітря 25-30 °С. В умовах нижче 15 ° С воно утруднене. Без додаткового штучного запилення повноцінні грона отримати складно. У сучасному виноградарстві відомі сорти, у яких запилення та формування насіння порушено, але утворюються ягоди. Застосування гіберелінових препаратів на цих сортах гарантує стійкі врожаї.

Захищаємо покривний, тепличний виноград від хвороб.

З фази бутонізації починаємо профілактичні обприскування малотоксичними препаратами: «Люголь» (йодистий калій) – 0,02%, питна сода – 0.8%, марганцівка – 0,3%. Можна додавати в обприскувач всі необхідні добрива та мікроелементи, що підсилюють імунітет рослин, і туди ж, у загальний розчин, засоби проти хвороб та шкідників.

Якщо лоза сформована правильно, серед пагонів, що ростуть, обов’язково будуть плодоносні. Їх легко визначити зачаткам («ікринкам») суцвіть у нижній частині втечі. Неплодоносні пагони видаляємо в неодревесненому стані. Якщо плодоносних пагонів немає, значить сорт не підходить для вирощування у ваших умовах. Вважається, що сорти з темнозабарвленими ягодами вимагають більше тепла для визрівання порівняно з білоплідними, можливо, ця інформація стане орієнтиром при виборі сортів.

Вибираємо сорти винограду для вирощування у теплиці

Для вирощування винограду в теплиці важливо, щоб сорт був з двостатевою квіткою, ранньою за термінами дозрівання, впевнено почував себе при нашому «карикатурному» літі.

Рекомендується вирощувати в теплицях переважно безнасінні copta: Коринка Українська, Іринка, Рілайнс Пінк Сідліс, Гібрид-342, Пам’ять Домбківської, Русбол (Кішміш Міраж), Ейнсет Сідліс . І обприскувати їх суцвіття розчинами гіберелінових препаратів та інструкції – на початку цвітіння і при повному цвітінні. Технологічно та з урожаєм!

За привабливістю для дітей і птахів краще за Коринки Українського сорту немає! Так, ягода дрібна, але «малий золотник, та дорогий». Дозріває раніше за інші сорти. Наприклад, під Дніпром – наприкінці серпня – на початку вересня. У Павловську в плівковій теплиці ягоди висіли (горобці недоглядали) не лопалися до пізньої осені. Обов’язково заведіть цей сорт завжди порадує. Шкода, що сильно хворіє – через високий вміст цукрів у ягодах і листі при низькому вмісті кислот, – особливо при дощах і високій вологості повітря в період дозрівання ягід. Деревина лози визріває у відкритому ґрунті лише на оцінку «задовільно».

Сорт «Альошенькін»

Добре відомий жителям півночі, привабливий і чарівний своїми зрілими ягодами у великих кистях. Названий на вшанування онука оригінатора сорту. Коли отримуєш урожай уперше, то починаєш почуватися справжнім виноградарем!

І тільки на прикладі цього сорту можна відчути значення слова «приголомшити». Сприятливі умови для запилення Альошенькіного треба створювати, інакше замість смачних ягід кольору топленого молока можна отримати навіть не горох, а великі скелети кистей. Сорт від печалі – до радості, дозріває в середині вересня.

Сорт Загадка Шарова

Також є феномен радянської селекції. Дивує великою кількістю грон на ажурних стеблах, при цьому фоном картини і «біомасою» стають ягоди, а не листя. Але перевантаження врожаєм у наших умовах небезпечне невизріванням лози та її загибеллю у зимовий період. Його темно-сині ягоди птахам розкльовувати незручно. Прокидається навесні лоза нечуйна на оманливе північне тепло. Поки що виявляється «хітом» останніх сезонів, але в плівковій теплиці хворіє. Дозріває у середині вересня.

Скуїнь 675 (Київський Стійкий)

Чудовий приклад талановитої селекції. Сильнорослий. Пагони довгі та тонкі. Невибагливий, надійний, урожайний. Кисті дрібнуваті, зате ягода солодка. Дозріває у середині вересня. Для білого вина давно перевірено американцями. У Дніпрі поки що мало поширений.

Для теплиць рекомендують такі ж формування лоз, як і для промислової культури на півдні: вертикальний та горизонтальний кордони, віялову багаторукавну. У північному виноградарстві формування освоюються насилу, але без них лоза перетворюється на декоративну ліану з деревою, що не визріла. Без обрізки лоз зростання навесні починається з вегетативних бруньок, нечисленні плодові бруньки не прокидаються. Листя море – ягід немає!

До речі, дуже цікавий варіант теплиці-піраміди описується тут – правда для винограду він не дуже підійде через свої скромні розміри але для вирощування інших рослин, як показала практика – незамінна річ для дачі.

Вибір сорту багато в чому визначається регіоном вирощування, але не слід забувати про смакові якості ягоди.

В цілому доцільно вибирати рослину з двостатевими квітками раннього дозрівання. Популярні безнасінні види ягоди.

Можна запропонувати такі рекомендації: для районів, розташованих за Уралом, пропонуються сорти “Захоплення ідеальне”, “Болгарія стійка”, “Парлет скоростиглий”, “Блек Гамбург”, “Фостера біла”.

Для центральних районів – “Мічурінський”, “Київський стійкий”, “Північний ранній”, “Українська Коринка”.

Особливою популярністю користуються безнасінні сорти “Іринка”, “Гібрид-342”, “Русбол”, “Ейнсет Сідліс”, “Рілайнс Пінк Сідліс”, “Загадка Шарова”, “Альошенькін”.

Повернутись до змісту

Посадка виноградника

Для посадки риються лунки глибиною 40-45 см з відстанню між ними 1,4-1,8 м. Висаджувати виноградник у теплиці можна в будь-який час, але період, що рекомендується, – листопад. Лоза з пророщеною кореневою системою міститься в лунку і закопується з ущільненням, після чого рясно поливається. Відразу після поливу посаджену лозу слід мульчувати, тобто. ґрунт навколо неї покрити чорною плівкою для утеплення та збереження вологи.

Важливий нюанс посадки – обрізка та пасинкування лози. Її довжина коротшає на 2/3 літнього втечі, а бічні пагони обрізаються до першої нирки. Видаляються всі слабкі пагони, залишаються лише найсильніші гілки. Всі пагони акуратно закріплюються на шпалерній обв’язці.

Повернутись до змісту

Агротехнічні заходи

Для забезпечення хорошого врожаю необхідно організувати належний догляд виноградника. Основними агротехнічними заходами є полив, підживлення та обрізування.

Схема висадки виноградних кущів.

Полив. Поливати виноградник у теплиці треба правильно та вчасно. Перший полив проводиться при посадці саджанця в такому режимі: у лунку до опускання лози – 15-20 л після закапування – 20-25 л. При посадці в холодну пору року краще використовувати теплу воду. Протягом першого року розвитку навколо кожного куща формується лунка з відривом 25-35 див від ствола на глибину лопаткового штика. Проводиться рясний полив та мульчування плівкою. У період визрівання лози полив не виготовляється.

Полив на етапі зростання куща зазвичай здійснюється теплою водою 1 раз на 6-7 днів. Рекомендується підігрівати воду сонячним промінням і додавати мінеральне добриво з розрахунку 20-25 мг на 10 л води. Після місячного розвитку рослини полив обмежується до 1 разу на 15-17 днів. Доросла рослина поливається в міру висихання ґрунту. Для цього формується кругова лунка завглибшки 22-25 см на відстані 45-55 см від центру куща. Полив проводиться рідко, але рясно: 50-65 л/кв.

Підживлення. Оптимальна схема підживлення виноградника – 4 рази на сезон. Перше підживлення робиться ранньою весною: в поливальну лунку вноситься комплексний склад – суперфосфат (38-42 г), калійне (28-32 г) та азотне (42-55 г) добрива під кожен кущ. Додатково разом із першим весняним поливом вноситься рідке підживлення (100 г) на 20 л води (наприклад, “Розчинин”).

Друге підживлення здійснюється за 14-15 днів до цвітіння, її склад аналогічний першому підживленню. Можна внести водний розчин гною з додаванням калійної селітри та суперфосфату. Наступне підживлення проводиться аналогічно попередньому на початку розвитку ягід. Четвертий етап проводиться під час дозрівання кистей. Застосовується лише фосфорне та калійне добриво, азотне використовувати не рекомендується. Позакореневе підживлення виноградника проводиться 3-4 рази за допомогою готових засобів типу “Акварін”, “Новоферт”, “Кеміру”.

Повернутись до змісту

Обрізка виноградника

Догляд за виноградником передбачає такий захід, як обрізання пагонів. Перше обрізування проводиться при посадці за описаною методикою. Влітку під час цвітіння проводиться обрізка наступним чином: пагони, що не цвітуть, обрізаються до п’ятого листочка, а гілки з квітками – до другого листочка, розташованого після суцвіття. Після зняття врожаю (перед періодом спокою) основна лоза коротшає наполовину, а на відгалуженнях залишається 2,5-4 см (по 2 бруньки).

При тепличному вирощуванні винограду важливим агротехнічним заходом стає штучне запилення квіток через відсутність бджіл. Зазвичай застосовується перехресне запилення, коли пилок з однієї рослини переноситься на квітки іншого куща (за допомогою пензлика). Найпростіший спосіб запилення – щодня надвечір різко струшувати гілки рослини.

Вирощування винограду для домашнього бізнесу

При організації виноградного бізнесу можна піти двома шляхами: вирощування лози у відкритому ґрунті та у теплиці. У певних місцях здобути врожай без теплиць практично неможливо. Виноград – культура теплолюбна. А свій прибуток ставити в залежність від погодних умов не можна. Тому розглянемо обидва варіанти культивування смачної ягоди.

Посадка та догляд за виноградом у теплицях

У деяких регіонах виростити виноград у відкритому ґрунті неможливо. Вихід із становища – теплиця.

Устаткування для тепличного господарства:

  • саморобна або готова теплиця з кватирками для провітрювання;
  • система краплинного поливу для підтримки оптимального рівня вологості ґрунту;
  • пристрої для обігріву та освітлення.

Денна температура повітря під час розпускання нирок – 10-14, нічна – 8-10. У період вегетації та цвітіння – 24-26 (днем), 14-16 (вночі). Під час розвитку грон і дозрівання ягід – 28-30 (днем), 18-20 (вночі).

  1. Вигін виноградної лози в теплицях починають з лютого-квітня. Раніше робити це не варто, т.к. багато грошей витрачається на опалення та освітлення.
  2. Період спокою для винограду – 2-2,5 місяці. У цей час підтримують температуру в теплицях 0-5.
  3. Вирощування винограду в домашніх умовах не можна назвати короткостроковим інвестуванням. Воно потребує певного терпіння. Тому що перший урожай можна отримати не раніше, ніж на другий рік.

Якщо на вільному просторі в теплиці влаштувати грядки для зелені та овочів, то вкладення повернуться швидше.

Вирощування винограду з живця прискореним методом

Традиційне вирощування саджанців винограду з живців дає врожай не раніше ніж на 3-й рік. Але теплиці дозволяють виростити гарну лозу з живця вже на перший рік, а врожай одержати на другий. Тільки за умови, що вирощування винограду з живців проводитиметься за спеціальною технологією для прискорення росту лози.

Весь секрет полягає в глибині посадки живця. У всіх літературах описано, що його потрібно садити як мінімум на глибину 50см, щоб зимові морози не вбили коріння винограду. Але якщо посадити живець навесні на глибину всього 5-10см. (Цього достатньо щоб отримати надійну та життєстійку стрижневу кореневу систему), то на осінь можна вже отримати кілька метрів лози. А наступного року непоганий урожай. У той час як традиційна технологія за цей період дає лише 50см, максимум 1 метр виноградної лози.

ВАЖЛИВО ВІДМІТИТИ! Оскільки живці садяться на мінімальну глибину, слід контролювати вологість ґрунту, щоб не допустити пересихання, яке знищує рослину. Живці гинуть тільки з двох причин:

  1. Пагони засихають при нестачі вологи.
  2. Згниють коріння від нестачі повітря.

Не варто забувати про пристрої для відкриття додаткового доступу кисню в грунт (найпростіше – трубка встромлена в грунт на глибину 10см поруч з коренем). Адже кисень не тільки збереже кореневу систему, а й сприйме інтенсивне зростання лози.

При розмноженні винограду можна отримати врожай і на перший рік, але цей спосіб не є живцем.

Катавлак – це розмноження винограду відводками від цілого куща шляхом укладення лози в землю на відстані 1,5-2 метри (як показано на малюнку). Такий спосіб пересадження дає невеликий урожай вже на перший рік і є надійнішим, ніж живцювання.

Вирощування та догляд за виноградом у відкритому ґрунті

Виноградник краще визначити на найтеплішій та сонячній ділянці своєї землі. Ця культура любить світло та легкий піщаний ґрунт.

Підготовка гряд та посадка винограду:

  1. Відстань між рядами – 2-3 м. Між кущами середніх за розміром сортів – 1,5-2 м, сильнорослих рослин – від 2 м.
  2. Посадкові ями готують за півмісяця до висаджування саджанців. Розмір однієї ями – 80 * 80 * 80 см. Копають і відразу добре поливають, щоб грунт трохи осів.
  3. У готову яму засипають перегній (2 відра), пісок для дренажу та легкості (відро), родючу землю (2 відра), деревну золу як перше підживлення (1 кг). Всю цю суміш перемішують та проливають двома відрами води. Об’єм ями, що залишився, заповнюють родючим грунтом.
  4. Уздовж гряд встановлюються шпалери для підтримки кущів. Зробити їх можна із гілок акації завдовжки до 3 м. З них знімають кору, поверхню випалюють. Нижню частину, що піде у землю, обливають гарячою смолою. Наземну частину гілок фарбують. Така підготовка збереже конструкцію надовго. Шпалери ставлять з відривом 3-4 м. Між ними натягують дріт кроком 40 див.
  5. Саджанці винограду висаджують у ями під кутом 45° до шпалери. Присипають чистою землею, злегка потряхуючи кущик, щоб коріння прийняло правильний напрямок. Рясно поливають.

Подальший догляд винограду:

  1. Полив винограду після посадки здійснюється (4-5 разів за сезон, якщо посуха – частіше). На другий день після поливу слід обов’язково розпушити ґрунт.
  2. Регулярно проводиться догляд та обрізка винограду.
  3. Профілактична обробка від захворювань та шкідників (3-4 рази після того, як розпустяться нирки, але до того, як підуть ягоди). І обрізка лози (для зниження навантаження на кущ та отримання більших грон).
  4. Підготовка лози до зими.

Сорти винограду для відкритого ґрунту та для теплиць.

План власної виноградної справи простий: закупівля саджанців, посадка, вирощування та догляд, збирання врожаю та реалізація. Щоб отримати хороший виноград, потрібно придбати якісний матеріал.

Для відкритого та закритого ґрунту підходять різні сорти ягоди. За будь-якого варіанта організації бізнесу перевагу краще віддавати кущикам із закритою кореневою системою.

Про автора

admin administrator