Помаранчевий жук з чорними крапками на картоплі

Авторadmin

Помаранчевий жук з чорними крапками на картоплі

Колорадський жук – як врятувати картоплю та ін. пасльонові: препарати та народні засоби

Колорадський жук – справжній біч пасльонових. Як боротися з грізним шкідником на картоплі, томатах, баклажанах – народні методи та садові препарати.

Колорадський жук – однозначно шкідник. Де-які комахи-шкідники приносять хоч якусь користь, а «колорада» навіть птахи не їдять, хіба що цесарки з фазанами. Це комаха плодовита та швидко розповсюджується – здатна у короткі терміни знищити цілі плантації картоплі. Нападає на баклажани, не оминає увагою томати і навіть перець та фізаліс страждають. Найбільше, звичайно любить картоплю, але в різні періоди сезону – може сильно шкодити і іншим пасльоновим.

Шкода від колорадского жука

Навесні жуки, які перезимували, живляться молодими сходами і посадженими бульбами. Влітку молоді личинки об’їдають листя з нижньої сторони, а підросли – доросле листя та стебла. Вони здатні залишити від кущів картоплі одні пеньки. Ближче до осені дорослі особини – спускаються вниз і псують бульби, що виросли за сезон. Звичайно, така картопля довго хранитися не буде. Одночасно на рослинах живляться комахи всіх стадій: від личинок різного віку до дорослих, які раз у 20-30 днів здатні відкладати сотні яєць колорадського жука. Відвідати ваші грядки жуки можуть з весни до осені, вони добре літають і можуть переміщатися від недбайливих городників та швидко розмножуватися на ваших грядках. Знищити жука повністю поки не вдається. Але серйозно захистити рослини від його нападів, стримувати його розмноження – можна і потрібно.

Як позбутися від колорадської навали

Який би не був небезпечний та плодовитий колорадський жук – люди придумали багато способів добре зіпсувати йому життя і захистити посадки картоплі. Найефективніші методи боротьби – комплексні, їх поєднання дає надійний та стабільний результат.

Осіннє та весняне перекопування місць посадки картоплі – перший крок боротьби. Жуки зимують у землі, на глибині 20 см – 50 см. Роблячи перекопування на передодні морозів та навесні в період повторних заморозків, ви викурюєте жука із затишних норок і даєте морозцю можливість неабияк зіпсувати йому здоров’я. Багато особин просто загинуть від холоду.

Пастки та приманки. За пару тижнів до посадки картоплі та в період від посадки до сходів – кілька разів розкладіть на грядках картопляні очистки або обрізки. Поки ще немає зелені – колорадські жуки, які вибираються з землі після зимівлі, будуть збиратися і харчуватися цими шматочками. Вам залишиться тільки прибрати їх та знищити. Розкладайте очистки окремими купками. Через пару днів огляньте їх, якщо жуки попалися – позбудьтеся від них і розкладіть нові приманки. За кілька процедур ви значно зменшите поголів’я жуків, врятуєте бульби та молоді, ще такі вразливі, пагони і листочки. Можна розкладати такі приманки, просочені інсектицидами або протруйниками, тоді жуки відразу загинуть.

Підготовка та обробка бульб перед посадкою. Робота з бульбами починається ще з осені. Перед закладанням на зберігання насіннєву картоплю просушують та залишають полежати на сонці до появи зеленого кольору шкірки. Отруйна речовина соланін, яка з’являється на сонці на бульбах, захищає їх від пошкодження комахами. Навесні перед посадкою – картоплю обов’язково потрібно обробити препаратами-протруйниками. Садові препарати убезпечать бульби не тільки від колорадського жука, а й від хвороб, плюс попрацюють як стимулятор росту та імунітету. Зверніть увагу на препарати: Агрозахист, Престиж. Під захистом препаратів картопля зможе нормально зійти та зміцніти.

Рослини допоможуть боротися з жуком. Навіть якщо вам вдалося за допомогою перерахованих вище методів на цьому етапі вберегти вашу картоплю від жука, то зупиняти боротьбу – ще рано. Вони прилетять, обов’язково. Але збити їх з пантелику допоможуть рослини з сильним запасом, які перебивають «картопляний дух». Посійте в міжряддях чорнобривці, календулу, космею, кріп та базилік.

Залучайте ворогів колорадського жука в сад. Златоглазки, сонечка, жужелиці – люблять бувати в саду, де квітнуть зонтичні рослини: той же кріп, морква, петрушка та ін. Навчіться впізнавати цих комах в обличчя і не ображайте – вони ваші помічники.

Садові препарати – необхідні для захисту картоплі на етапі росту. Літаючі шкідники все-одно прийдуть «в гості» на ваш город – від сусідів. Навіть якщо вони «пирскали від жуків», то це може не дати ефекту, тому що багато хто не знає, що потрібно обов’язково чергувати інсектициди з різними діючими речовинами протягом сезону. Деякі з року в рік купують одні і ті ж самі препарати, а у жуків виробляється т.зв. резистентність, тобто вони пристосовуються та залишаються неушкодженими. І не хвилюйтеся, до збору врожаю – сучасні препарати розпадаються до безпечних елементів. Використовуйте препарати такі як Актара, Квадріс та ін. Не забувайте і про фунгіциди, в ранки на листках потрапляють хвороби, в.т.ч. така небезпечна як фітофтороз, тому зручно використовувати комбіновані препарати від шкідників і хвороб, наприклад, Зелений щит для Пасльонових.

Колорадський жук – ворог підступний. Але якщо ви будете діяти уважно і послідовно, то картопля у вас виросте – смачна, велика, і буде добре зберігатися. І ще, збирати жуків вручну має сенс тільки, якщо ви буваєте в городі регулярно, вам вистачає сил та часу обійти невеликі посадки, і ви можете ретельно очистити листя з обох сторін.

Обробка картоплі від колорадського жука

Колорадський жук – небезпечний шкідник, який може знищувати до 15% листя сходів картоплі. У підсумку, це призводить до значного зниження врожаю бульб. А якщо стебло та листки об’їдені на ранньому етапі вегетації, бульбочки взагалі можуть не утворитися. Як уникнути шкоди? На допомогу прийдуть ефективні препарати від колорадського жука, якими слід обприскувати картопляне поле в період вегетації. Також бажано обробляти бульби, які готуються до посадки, дотримуватися правил сівозміни та вчасно прибирати з ґрунту рештки минулорічних рослин, які можуть бути зараженими.

Leptinotarsa decemlineata: опис, стадії розвитку

Перед тим, як характеризувати препарати від колорадського жука та описувати принцип їхньої дії, потрібно охарактеризувати Leptinotarsa decemlineata. Це членистонога комаха, що належить до ряду твердокрилих та сімейства листоїдів. Вона вважається достатньо великою, адже може досягати розміру 0,8 – 1,2 см. На надкрилах жука є специфічні чорні та жовті довгасті смужки.

Його черевце оранжеве, а голова має округлу форму. Органом дотику служать вусики. Колорадський жук має 6 слаборозвинутих ніг, за допомогою яких повзає по картоплі. Його крила достатньо міцні, щоб літати на великі відстані та захоплювати більше і більше насаджень.

Обов’язково зверніть увагу, що:

  • Старші жуки можуть доживати до віку 3 років.
  • Потрібно весь час чергувати інсектициди, спрямовані на боротьбу зі шкідником, оскільки у нього може виникнути резистентність до діючої речовини препарату.

Зимують комахи у ґрунті, на глибині до 50 см. По настанню теплої погоди, коли земля прогрівається, жуки починають виходити на поверхню та шукати собі поживу. Тривалість їхнього виходу з зимівлі може тривати 50 діб і більше. Тож організувати ефективний захист картоплі від колорадського жука дуже непросто. Живляться жуки пасльоновими, до яких належить і картопля. Вони можуть знищувати фактично усі види цієї культури, у тому числі – бульби. Радимо якомога раніше застосовувати захисні препарати, інакше можна втратити врожай.

Розмноження шкідника відбувається на поверхні картопляного листя, на нижній поверхні якого самки здійснюють кладку яєць. Вони характеризуються яскравим жовтогарячим забарвленням та довгастою, загостреною формою. На жаль, захист картопляного поля дуже ускладнюється тим, що навіть надсучасні інсектициди, які вбивають дорослих особин шкідника, безсилі проти його яєць. Тож в ідеалі обробку треба провести до кладки колорадського жука.

Личинка комахи першого віку має темно-сіру форму, вона швидко росте та поширюється. Далі проходить такі стадії розвитку, протягом яких візуально змінюється:

  • Другий вік. Стає червоною та досягає у довжину до 0,5 см.
  • Третій вік. Забарвлення світліє та стає червоно-жовтим, довжина збільшується до 0,9 см.
  • Четвертий вік. Стає оранжевою та виростає до 1,6 см.

Старші личинки також харчуються картопляними листками, поїдають пагони картоплі. По досягненню віку 21 дня, вони починають зариватися у землю. Через 2-3 тижні личинки стають дорослими молодими комахами, виповзають на поверхню та починають активно розмножуватися.

Методи боротьби із колорадським жуком

Методів, за допомогою яких можна позбутися від колорадського жука, досить багато. При цьому механічно винищити шкідників на великих площах неможливо. Найбезпечнішим вважається біологічний метод, який базується на застосуванні природних ворогів комахи – інших комах, хижих птахів, мікроорганізмів. Але ворогів (жужелиць, хижих павуків) у Leptinotarsa decemlineata небагато, та й на популяцію шкідника вони суттєво вплинути не можуть. Живитися колорадськими жуками люблять фазани та куріпки, але з їхньою допомогою від комах не позбавитися.

На великих площах ефективність продемонструвала сукупність таких методів:

  • Вирощування сортів пасльонових, які не поїдаються або майже не поїдаються жуками.
  • Висаджувати тільки якісний посівний матеріал, перед посадкою калібруючи та протруючи його.
  • Застосовувати інсектициди від надійних виробників, які вбивають жуків та блокують процес їхнього розмноження.

Протруювання картоплі перед посадкою

Ефективний засіб від колорадського жука – протруйник від надійного виробника, який застосовується перед посадкою. Протруювання допоможе попередити проблему масового розмноження жуків та завадить їм поїдати посівний матеріал. В основі препаратів – інсектициди широкого спектру дії, які захищають насадження протягом перших 30 – 40 діб розвитку.

Щоб обробка була ефективною та спрацювала, слід пам’ятати, що:

  • потрібно дотримуватися технології, рекомендованої виробником;
  • бульби картоплі мають бути попередньо пророщеними, щоб препарат проникнув у паростки та захистив майбутні сходи від жука;
  • бажано заздалегідь визначити масу посівмату, щоб не помилитися з кількістю захисного препарату та провести повноцінну обробку.

Як правильно обробляти бульби картоплі? Дотримуйтеся таких правил:

  • Акуратно, тонким шаром розкладіть пророщені бульби на поліетиленовій плівці, розстеленій на рівній поверхні. Бажано, щоб місце було сухим та захищеним від вітру та опадів.
  • Приготуйте робочий розчин, керуючись інструкцією на упаковці препарату.
  • Рівномірно обробіть картоплини інсектицидом. Більшість препаратів містить кольоровий маркер, тож це не викличе проблем.
  • Залиште бульби сохнути на 2 – 3 години, щоб захисний засіб проник у них.

Зауважимо, що заздалегідь готувати робочий розчин не можна: під впливом кисню він швидко втрачає свої властивості. Також нагадуємо, що у процесі підготовки важливо керуватися правилами безпеки, а саме, готувати розчин у рукавичках та спецодязі. Наносячи протруйник на посівмат, обов’язково захищайте органи дихання маскою чи респіратором.

Обробка картоплі від шкідника інсектицидами

Найбільш дієвий засіб від колорадського жука, який захистить картоплю та інші сільськогосподарські культури – правильно підібраний інсектицид, який дозволить позбавитися від шкідника та його потомства у найкоротші терміни. Як правило, більшість інсектицидів використовують у період поїдання комахою молодих картопляних сходів. У залежності від спектру дії, виділяють такі види інсектицидів для картоплі:

  • Загальної дії. Поглинаються бульбочкою та зеленою масою картоплі, після чого вона стає отруйною.
  • Кишкові. Вражають травну систему комах та паралізують її.
  • Контактні. При контакті з обробленими ними поверхнями, у тіло шкідника проникає отрута, яка згодом його знищує.
  • Дихальні. Інсектицид блокує органи дихання жуків та личинок.

Найбільш безпечними вважаються бактеріальні засоби, які виготовлені на основі вірусів та бактерій, котрі призводять до загибелі шкідника та його потомства.

Який засіб для ураження комах обрати? У нашому аграрному магазині ви можете придбати найефективніші інсектициди від українських та закордонних брендів:

Назва інсектициду для картопліОсновні переваги
Syngenta Актара®Безпечний у застосуванні, знищує комах навіть у ґрунті. Захищає посіви 60 діб та більше.
Bayer Біскайя®Нетоксичний для корисних комах, наприклад, бджіл. Має системний ефект та не змивається навіть інтенсивними опадами.
DEFENDA Бомбардир АкваНадзвичайно дієвий у навіть за умов обробки під час високих температурних режимів та інтенсивного сонячного випромінювання. Знищує комах, які резистентні до інших інсектицидів.
Bayer Каліпсо®Має широкий діапазон використання та паралізує систему травлення жуків, викликаючи їхню швидку загибель.

Біологічні інсектициди

Біопрепарати від колорадського жука – надсучасний спосіб захисту майбутнього врожаю. Але їх потрібно застосовувати систематично, суворо дотримуючись інструкцій виробника. Біологічні інсектициди ефективні проти шкідливих комах та можуть поєднуватися з іншими видами захисних препаратів. Їхня головна перевага – абсолютна безпечність для довкілля та людини.

Також вони не схильні до накопичення у ґрунті. Як правило, біоінсектициди вражають кишечник чи нервову систему жука, паралізуючи його. За умов правильно виконаної обробки, шкідники масово гинуть через 24 – 48 годин після обприскування.

Про автора

admin administrator