Помідор чи томат як правильно

Авторadmin

Помідор чи томат як правильно

Помідор чи томат?

Помідор – 1. це однорічна рослина; 2.соковитий плід цієї рослини, а томат – паста з помідорів. Чому при назві насіння певного сорту використовують обидві назви Помідор Хуго або Томат Хуго? В супермаркеті для назви плодів все частіше використовують слово “томат” (Томати тепличні). Як правильно говорити: помідор чи томат?

15.6k 8 8 gold badges 69 69 silver badges 130 130 bronze badges
10.9k 10 10 gold badges 49 49 silver badges 101 101 bronze badges

2 Answers 2

«Словник української мови» в 11 томах (1970-і–1980-і) пише:

Таким чином слово томат наслідує всі значення слова помідор: і рослина, і плід.

Я було був подумав, що це одрук, що малося на увазі «томат = помідор 1», тобто лише перше значення слова помідор, тобто лише рослина — але ні, після перевірки в Google Книгах справді виявилося, що все правильно, томат використовують у обох значеннях.

Тобто слово помідор теоретично завжди можна замінити на слово томат. (Практично все залежить від середовища, в якому Ви живете — якщо всі звикли називати це помідором, а Ви за столом скажете: «Передайте мені, будь ласка, томат» (або навпаки) — люди можуть здивуватися.)

Окрім того слово томат має додаткове значення, якого не має слово помідор:

  1. [закінчення у] род[овому відмінку] у. Соус, паста з помідорів.

Тобто слово томат не завжди можна замінити на слово помідор. Томат — гіперонім помідора. Зверніть увагу також на те, що у значенні «= помідор» і у значенні «паста/соус» слово томат має різні закінчення родового відмінку.

26.2k 9 9 gold badges 59 59 silver badges 137 137 bronze badges

@hutorny, трішки вживається (зокрема в сучасних книжках). Але відповідь була про іменники. Якщо іменники якось співвідносяться, то це не означає, що утворені від них прикметники так само співвідносяться.

Овочева культура – помідори (у множині), окремий плід – помідор (в однині).

Що каже академічний Словник української мови? (бо в попередній відповіді висмикнуто словникову статтю про помідор):

  1. Однорічна овочева рослина родини пасльонових з перев. червоними або жовтими їстівними плодами. Цей шкідник [стеблова нематода], крім картоплі, може розвиватись і на інших рослинах — помідорах, чорному пасльоні, хмелі, м’яті тощо (Наука і життя, 8, 1959, 36); Я в своїй вандальській заїлості не розбирав, чи нищу шкідливі ростини, будяки, кропиву, осет та лопухи, чи пожиточні — буряки, фасолю, помідори (Іван Франко, IV, 1950, 225).
  2. Соковитий плід цієї рослини. У супермаркетах начйчастіше використовують термін “томат” через зросіщення, бо саме така назва культури переважає в російській мові, хоча раніше там також вирощували “помідори”. Назва соусу чи пасти, утворена від “томатів” також залишилася з радянських часів.
  1. род. а. Помідор. Плоди томатів, що достигли при штучному освітленні, містять сухої речовини у два з лишком рази, вітаміну C в два рази, цукру в півтора рази більше порівняно з томатами, вирощеними у звичайних умовах (Хлібороб України, 11, 1968, 5).
  2. род. у. Соус, паста з помідорів. Я відкрив бляшанку бичків у томаті, нарізав хліба; Марія вимостила з дощок стіл і заслала газетою (Анатолій Хорунжий, Ковила, 1960, 63).

Коли в росії почати вирощувати помідори, то там широко використовувалася саме ця назва, що прийшла з України де ця південна культура з’явилася раніше (сама назва є запозиченням з італійської – помо д’оро “золоте яблуко”, бо ранше переважали жовті плоди). У радянські часи в російській мові перевагу надали терміну “томат” (запозичення з мов американських аборигенів “томатль”), а через політику заміни українських термінів росйіськими та тотальне зросіщення, томат вкорінився й на Украйні. Тоді ж з’явилися томатна паста й томатний сік. Наслідки зросійщення відчуваються в багатьох супермакетах, де цураються помідорів.

✅Чим відрізняється томат від помідора

Дуже корисний і улюблений багатьма помідор настільки добре вписався до складу страв, які ми часто готуємо, що складно навіть уявити, як кілька століть тому кухаря обходилися без нього.

Адже в Україні ще в XVIII столітті томат обробляли тільки як декоративну культуру, вважали це рослина дуже отруйним і навіть не подумували про те, щоб приймати його плоди в їжу. І тільки після закінчення деякого часу люди зрозуміли, який чудо-овоч росте на їх грядках і підвіконнях.

Для позначення цієї овочевої культури ми звично користуємося словами «томат» і «помідор», вважаючи їх синонімами. Це правильно і не зовсім правильно. Для того, щоб зрозуміти різницю між томатом і помідором, в першу чергу потрібно звернутися до етимології та ботаніки.

Що таке томат

Томат – овочева культура, що належить до сімейства пасльонові.

Що таке помідор

Помідор – плід томата. Виходячи із загальноприйнятої в ботаніці класифікації плодів, належить до ягід.

Різниця між томатом і помідором

Обидві назви мають різне походження. Ще древні ацтеки охрестили цю культуру «томатль», а французи назвали її «tomate». Слово «помідор» прийшло в українську мову з італійської, в якому «pomo doro» означає «золоте яблуко».

Якщо заглянути в підручники з ботаніки, то в них помідорами названі тільки плоди відомого нам усім рослини. А сама культура іменується томатом. Саме тому правильно говорити «сорти томатів», а не «сорти помідорів».

У розмовній українській мові слова «томат» і «помідор» використовуються як синоніми. Тобто ми називаємо так і самі плоди, і кущі, на яких вони ростуть.

Найчастіше слово «помідор» застосовне до свіжих плодів, а «томат» – до продуктів переробки помідорів:

Відповідно, сік з помідорів і томатний сік – це одне і те ж. Це ж твердження стосується пасти і соусу.

Відмінність томата від помідора полягає в наступному

  • Томат – це назва культури, а помідор – її плід.
  • У цих слів різне походження. Слово «томат» має ацтекські («томатль») і французькі («tomate») коріння.
  • Слово «помідор» прийшло в українську мову з італійського («pomo doro»).
  • У розмовній українській мові помідорами найчастіше називають рослину і його плоди, а слово «томат» використовують для визначення продуктів його переробки: томатного соку, пасти і соусу.

Про автора

admin administrator