Попелиця на кропі можна вживати в їжу

Авторadmin

Попелиця на кропі можна вживати в їжу

Зміст:

Попелиця на кропі: як позбутися народними засобами і хімічними препаратами

Попелиця належить до дрібним комахою, довжина тіла яких не перевищує 7 мм. Життєвий цикл попелиці починається з появи личинки з яйця, зазвичай це відбувається з приходом тепла. Ця комаха неабияк псує життя городникам. Воно паразитує на різних рослинах і часто призводить до їх загибелі. Позбутися від попелиці на кропі можна за допомогою різноманітних ефективних способів.

Причини появи попелиці на кропі

Головною причиною появи попелиці є звичайні мурахи, яких приваблює падь (липка рідина), що виділяється попелиць в процесі життєдіяльності. Мурахи не тільки вживають цю рідину, а й заносять личинки шкідливих комах в мурашники на зимовий період, ніж допомагають зберегти потомство. Щоб побороти тлю, потрібно позбутися від мурашок.

Можливою причиною появи попелиці на кропі, служить вдала зимівля яєць в грунті на ділянці.

Ще однією причиною виникнення шкідника на ділянці може служити недолік фосфору або надлишок азоту в грунті під кропом.

Як виглядає і чим небезпечна попелиця?

Попелиця – дрібна комаха, довжина тіла якого рідко перевищує 5-7 мм. Існує близько 4 тисяч різновидів. У кожного представника є хоботок, що допомагає здобувати сік з пагонів і листя рослин. Зустрічаються як літаючі, так і наземні форми попелиці, з великими і практично непомітними хоботками, що пов’язано з особливостями харчування кожного окремого роду.

Життя попелиці починається з появи з яйця личинки, яка виходить у зовнішній світ з приходом першого стійкого тепла. Батьківські особини можуть відкладати яйця ще в осінній період, так як багато хто з них успішно переживають зиму. Нова особина вже в формі личинки починає харчуватися соками рослини-господаря.

Шкода від присутності попелиці на культурних рослинах має потрійну природу:

  • по-перше, комахи самі виснажують запаси поживних речовин рослини, без яких неможливе повноцінне формування плодів культури;
  • по-друге, вони привертають на ділянку інших шкідників (наприклад, мурах, що харчуються їх солодкуватими виділеннями – паддю);
  • по-третє, разом з попелиць на рослини можуть потрапити фітопатогенні віруси, які часто служать збудниками інших недуг.

Чи знаєте ви? Одна тля здатна за місяць привести до трьох поколінь нових особин, загальною чисельністю більше 100000.

З яким би родом попелиці вам не довелося зіткнутися на ділянці, важливо вчасно позбутися від нього, усунувши всі можливі причини подальшого розмноження.

Методи боротьби з попелиць на кропі

Шкода від попелиці очевидний і незаперечний:

  • позбавляє рослину запасів поживних речовин, верхівки рослини деформуються і засихають;
  • липкі виділення (падь) від попелиці загальмовує процес фотосинтезу і є сприятливим середовищем для розмноження різних грибкових і вірусних захворювань;
  • привертає інших шкідників.

Кріп найчастіше піддається нападу вербових-морквяної попелиці, яка за літній період може давати до 17 поколінь.

Луска схожі на попіл (стара оболонка попелиці) свідчать про наявність шкідника.

При більш детальному огляді можна виявити з внутрішньої сторони листя, на пагонах або парасольках тлю чорного або зеленого кольору.

Існує безліч способів, методів і препаратів для захисту кропу від попелиці.

Боротьба з шкідником ускладнена тим, що культуру вживають в їжу протягом усього сезону. Виходячи з цього, що застосовуються методи і препарати не повинні залишати токсини після обробки.

Для того щоб позбутися від попелиці, застосовують такі методи:

  • народні,
  • «Оригінальні»;
  • фізичні;
  • біологічні;
  • хімічними засобами.

При масовій появі попелиці на кропі рекомендується застосування спеціальних препаратів, безпечних для людини.

симптоми ураження

На самому початку хвороби особин шкідника ще трохи, і їх не можна відразу помітити, тому слід звертати увагу на сліди життєдіяльності комах, а це:

  • липкі плями, які виділяє попелиця, – служать не тільки їжею для мурах, а й середовищем для розмноження грибкових захворювань (грибок сажі створює враження, що листя покриті сажею), а також сприяють зниженню процесу фотосинтезу, послаблюючи кріп;
  • білуваті лусочки під кущем або на його стеблах – скинута стара оболонка дорослих особин комахи.

Якщо рослина вже сильно уражена, то зрозуміти це можна, побачивши, що:

  • колонії дрібних (розміром до 2 мм) комашок, від світло-зеленого до чорного кольору, дуже щільно покрили все рослина, особливо тильну сторону листя і парасольок, верхівки бутонів;
  • по гілках, а також біля основи куща, у великій кількості швидко пересуваються чорні мурахи, які харчуються паддю комахи;
  • листя кропу, верхівки парасольок деформуються і мають зів’ялий вигляд.

Найчастіше попелиць уражаються молоді пагони, листя і парасольки кропу. У місцях найтоншої частини оболонки листової пластини тля своїм хоботком проколює шкірку і п’є сік, позбавляючи рослина поживних речовин. Воно слабшає, гальмується в своєму розвитку, починає в’янути.

Як боротися з попелицею на кропі народними способами

Від попелиці можна позбутися за допомогою:

  • трав’яних відварів і настоїв, які ефективні і абсолютно нешкідливі для людини;
  • ворогів попелиці (наприклад, сонечок).

Трав’яні настої і відвари

При невеликих ураженнях кропу попелиць можна використовувати настої або відвари. Буде потрібно повторна обробка кропу, так як тривалість дії настоїв коротше, ніж у хімічних препаратів.

трав’яні настої

Інгредієнти для трав’яних настоїв легкодоступні, а рецепти – не складні в приготуванні. При цьому вони ефективні і безпечні.

з кропиви

У кропиві містяться поживні речовини, завдяки яким кріп стає стійким до попелиці. Кропиву подрібнюють, розбавляють водою і наполягають протягом тижня. Настій проціджують і поливають кріп кілька днів поспіль.

цибулевий

Позбутися від попелиці допоможе наступний настій. Ріжуть 35 г цибулі і разом з лушпинням витримують в 1 л води протягом 5 годин. Проціджують і додають 1 ч. Л. подрібненого господарського мила. Додають воду до об’єму 1 л і обприскують уражену кріп.

з тютюну

Завдяки різкому запаху тютюн допомагає позбутися від попелиці. Розводять 200г тютюну в 5 л води. Залишають на 2 дня. Доводять до обсягу 10 л, проціджують і обприскують уражені тлею ділянки кропу.

з часнику

Для приготування настою заливають 1 л холодної води і подрібнюють 200 г очищеного часнику. Наполягають протягом 4 днів під кришкою. Додають 10 г господарського мила для кращого скріплення розчину з поверхнею листя. Отриманий концентрат (25 г) розводять у воді 10 л.

зі спецій

Різкі запахи не подобаються попелиці. Беруть по 20 г червоного, чорного перців, кориці і коріандру і заливають 2 л холодної води. Закривають кришкою і настоюють протягом 1 доби. Обробляють кріп методом розпилення в сонячний день.

трав’яний

Для приготування трав’яного настою підійде пижмо, кропива, полин, чистотіл і деревій. Траву дрібно ріжуть і заливають водою. Закривають ємність кришкою і настоюють 24 години, проціджують і обробляють уражену кріп.

з ромашки

100 г сухих квіток ромашки заливають 1 л води і настоюють 12 годин. Для обприскування розводять настій з водою, витримуючи співвідношення 1: 3. Додатково вносять 1 ч. Л. подрібненого господарського мила.

одуванчіковий

Щоб позбутися від попелиці, рекомендують використовувати настій з бадилля і коріння кульбаби. Для цього будуть потрібні:

Дрібно ріжуть квітуча рослина, додають 10 л води. Настоюють 4 години і обробляють отриманим настоєм кріп, вражений попелицею.

З цитрусових кірок

Для приготування настою знадобляться:

  • 100 г корок від будь-яких цитрусових;
  • 1 л теплої води.

Наполягають протягом трьох днів.

трав’яні відвари

Відвари з трав володіють інсектицидними властивостями і ефективні в боротьбі з комахами-шкідниками, в тому числі і попелиць.

З бадилля помідорів

У рослин сімейства пасльонових в листі і стеблі міститься речовина соланін, яке смертельно для попелиці. Щоб позбутися від комах, потрібно наступний відвар:

Склад доводять до кипіння і настоюють 0,5 години на повільному вогні. Перед обприскуванням додають 30 г мила і розбавляють з водою в пропорції 1: 3.

З гострого перцю
  • 100 г стручкового пекучого перцю;
  • 1 л води;
  • 40 г господарського мила.

Кип’ятять складу протягом 1 год під кришкою. Наполягають 2 дня, проціджують. Для обприскування розбавляють з водою в пропорції 1:10.

з чистотілу

Для того щоб позбутися від попелиці допоможе наступний відвар:

  • 0,5 кг свіжих стебел, листя і квітів чистотілу;
  • 1 л води.

Чистотіл подрібнюють і додають воду. Настоюють протягом двох днів. Кип’ятять отриманий відвар 30 хв, охолоджують і проціджують.

Сода і сіль

Сода і сіль є доступними й ефективними засобами від городніх шкідників, в тому числі і попелиці.

Важливо! Для приготування народних засобів використовують харчову соду, оскільки кальцинована містить велику кількість лугу, що сприяє загибелі рослини.

Для приготування инсектицидного кошти потрібно розчинити в 10 л води 10 ст. л. харчової соди або 1 кг солі. Обробити кущі кропу, уражені тлею.

Нашатирний спирт

Нашатирний спирт також є ефективним і доступним засобом позбавлення від попелиці на кропі. Крім того, що шкідників відлякує запах нашатирного спирту, він ще є хорошим азотним добривом. Для приготування розчину потрібно:

Отриманим розчином обприскують кріп 2 рази в тиждень увечері, після поливу.

Важливо! Надмірне внесення аміаку негативно позначається на самопочутті та зростанні кропу.

мило

Мило входить до складу будь-якого народного кошти, так як має склеює дією. Попелиця прилипає і не може харчуватися і рухатися, через що гине.

Для виготовлення ефективного розчину від попелиці підійде господарське мило, але можна і дігтярне:

  • 150 г дігтярне або 250-300 г господарського мила, подрібненого на тертці;
  • 1 л води.

Потім додають ще 9 л води і отриманим розчином обприскують кріп.

Для більшого ефекту в розчин додають 10 ст. л. соди (вона безпечна для людини і кропу, але згубна для попелиці) або 200 г оцту на 10 л готового розчину.

Порада! Не рекомендується перевищувати зазначені дозування, так як надмірна кислотність може викликати пожовтіння листя кропу.

Порада! Щоб мило легше розчинилося, його поміщають завчасно в теплу воду, а ввечері проводять обприскування вже холодним розчином.

настій золи

Зола (відходи від спалювання деревини) є хорошим добривом, що містить Ca, K, трохи Р і безліч мікроелементів. Крім цього, зола з успіхом застосовується для позбавлення від шкідників, в тому числі і попелиці.

Для приготування розчину від попелиці беруть:

Настоюють 12 годин, періодично помішуючи. Проціджують і додають 15 г мила.

Замість настою з золи можна зробити відвар. Беруть воду з золою і кип’ятять на повільному вогні протягом 40 хвилин. Охолоджують, проціджують і додають 15 г мила. Отриманий відвар можна використовувати кожен день до повного позбавлення від попелиці.

Важливо! Обприскування проводять після поливу кропу і бажано у вечірній час, щоб уникнути опіків на листках.

Щоб позбутися від попелиці, золу використовують і в сухому вигляді. Завчасно шиють невеликий мішечок з марлі, складеної вдвічі. У мішок кладуть по 1 ст.л. золи, червоного перцю (меленого) і гірчиці (порошок). Отриману суміш розтрушують на рослини. Через 7 днів поливають грядку з кропом з лійки.

оцет

Розчин оцтової кислоти є слабким, але в той же час концентрованим і може бути небезпечний для рослин. Тому попередньо розраховують дозування, щоб не обпекти листя. При застосуванні 7% оцту знадобиться 1 ч.л. на 1 л води. Цим розчином проводять обприскування кропу через день.

Як правильно проводити обприскування?

Найчастіше для обприскування кропу та інших трав’янистих рослин використовують пляшки з розпилювачем. Отвори в них дуже маленькі, тому перед обробкою все розчини ретельно фільтрують. Якщо це неможливо, то замість розпилювача використовують звичайний віник. Його змочують в робочому розчині і з силою струшують над рослинами. Такий спосіб ідеально підходить для обробки кропу зольним розчином.

Ефективність обприскування залежить від того, наскільки довго діюча речовина затримається на частинах рослини. Для того щоб уникнути занадто швидкого змивання, в розчини додають мило (близько 100 г на 1 літр) і намагаються не проводити обробки в дощову погоду. Не слід і поливати кріп відразу після обприскування. Краще це зробити до нього.

Кращий час для обприскування кропу від попелиці – вечір або ранній ранок. При яскравому сонячному світлі цю процедуру краще не проводити. Дрібні краплі рідини легко перетворюються в лінзи і стають причиною появи опіків на рослині.

Чи допоможе обкурювання?

Обкурювання не допоможе побороти тлю на кропі, що росте у відкритому грунті. Але для зелені, посадженої в теплиці, ця процедура досить ефективна. Провести її нескладно. Перш за все, необхідно щільно закрити вікна теплиці. Після цього підпалюють тютюнову димову шашку і залишають її на 2-3 години.

Під час обкурювання тютюном в теплицю заходять тільки в респіраторі. Порушення цього правила може призвести до сильного отруєння.

Механічні способи боротьби з попелицею

Механічні способи боротьби з попелиць ефективні тільки на ранніх стадіях зараження посадок, коли комах ще трохи. В цьому випадку їх можна спробувати змити з кущів сильним напором холодної води або зняти з рослини ватним тампоном. Окремі, сильно уражені, листочки і гілочки краще зірвати і знищити.

З необхідністю швидко відмити тлю з кропу стикаються і господині, що зібрали заражену зелень для сушіння або на їжу. Зробити це досить просто. Досить помістити зрізані листя в солону воду на 25 хвилин, після чого кілька разів промити їх у холодній воді.

Як позбутися від попелиці на кропі біопрепаратами

Біопрепарати (складаються з продуктів життєдіяльності бактерій) є безпечними для людини, тварин, рослин і знищують при цьому комах-шкідників.

Обприскування кропу проводять в суху безвітряну погоду при температурі не нижче +22 ⁰С.

Важливо! Найкраще біопрепарати діють при температурі вище +25 ⁰С і неефективні при температурі нижче +18 ⁰С.

Обприскують не тільки листя кропу, а й грунт під рослиною.

Щоб позбутися від попелиці, можна скористатися ефективними препаратами Конфідор, Екстра, Стріла.

Одним із дієвих препаратів є Фитоверм.

Після його використання через 3 дня гинуть майже всі шкідники, а дія препарату зберігається протягом 7 днів (в суху погоду до 3 тижнів).

Ентеробактерін впливає навіть при високій температурі повітря.

Ще одним ефективним біопрепаратом є «Біотлін», який через 5 днів після обприскування повністю знищує комах-шкідників.

Важливо! Після дощу обприскування проводять повторно.

Для того щоб використовувати біопрепарат, розводять вміст пакетика в воді згідно з інструкцією із застосування, написаної на упаковці. Проводять обприскування ввечері після поливу кропу. Результат від застосування біопрепарату проявиться через 2 дні після застосування, а кріп придатний в їжу через 6 днів.

Порада! Чи не застосовують в боротьбі проти попелиці одні і ті ж засоби, так як у неї може розвинутися стійкість до речовин, які входять до складу препарату. Краще чергувати різні біологічні засоби з народними способами.

Чим обробити заражений кріп – вибираємо спецзасоби

На відміну від плодових, ягідних і овочевих культур, зелень не рекомендується обробляти хімічними препаратами. Потрапляючи на поверхню рослин, шкідливі речовини вбивають тлю, але при цьому довгий час залишаються небезпечними для вживання в їжу.

Що стосується біологічних засобів боротьби з попелицею, то їх на сьогоднішній день існує досить великий вибір. Ефективно борючись зі шкідниками, біопрепарати не завдадуть шкоди здоров’ю людини або тварин. Ось деякі з них:

  • «Фитоверм»;
  • «Ентобактерін»;
  • «Стріла»;
  • «Конфідор Екстра»;
  • «Біотлін».

Перераховані вище препарати розлучаються водою відповідно до інструкції на упаковці. Рослини обприскують отриманим розчином, використовуючи спеціальне пристосування або пульверизатор. Термін очікування може становити від двох до п’яти днів. При цьому час дії засобу зберігається від декількох днів до декількох тижнів.

У суху спекотну погоду вплив біопрепаратів посилюється, в похмуру – знижується. Крім того, під час дощів розчин може частково або повністю змиватися, тому в такі періоди рекомендується повторна обробка рослин.

До нешкідливим способам профілактики появи і боротьби з попелиць відноситься позакореневе підживлення суперфосфатом і хлористим калієм (30 г добрив в співвідношенні 2: 1 потрібно розчинити в 10 літрах води). Кущики кропу обприскуються повністю. Через 6-8 днів процедуру необхідно повторити.

Важливо! Не рекомендується обробляти ділянку одними і тими ж препаратами, так як постійне використання одного і того ж засобу може викликати звикання шкідника і його стійкість до подібних методів.

Обробка кропу від попелиці хімічними засобами

Для знищення попелиці на кропі використовують такі хімікати:

  1. Препарат – С30. Обприскування препаратом проводять ранньою весною. За інструкцією до препарату 400 мл розводять в 10 л води.
  2. Карбофос відноситься до помірно токсичних пестицидів. 1 ст.л. розчиняють в 10 л води. При розпилюванні особливу увагу приділяють нижній частині листа. Після обприскування, коли грунт трохи підсохне, її розпушують і додають трохи золи.
  3. Листова підгодівля. Беруть 1 ст.л. хлористого калію і 2 ст.л. суперфосфату, розводять в 10 л води. Розчином обробляють нижню частину листя. Процедуру повторюють через тиждень.

Незважаючи на те, що дія хімічних препаратів триває близько місяця, але на цей же термін зберігається і їх токсичність. Через це багато городники уникають застосування хімічних препаратів на своїх ділянках і використовують інші способи і методи знищення попелиці.

шляхи зараження

Крім міграції попелиці на інші рослини за допомогою крилатою форми, в переселенні комахи-шкідника велику участь беруть деякі види мурашок. Вони зацікавлені в тому, щоб тля була забезпечена їжею, так як самі харчуються її солодкими виділеннями – паддю. Мурахи не тільки перевозять комах на нове місце проживання, але навіть охороняють їх і забирають яйця до себе в мурашник на зимове зберігання.

Якщо влітку на деякі кущі кропу напала тля, і з нею не велася боротьба до настання зими, то в неприбраних з ділянки сухих кущах залишаються зимувати заховані яйця шкідника. Навесні, з настанням тепла з них з’являються личинки, а потім і дорослі особини. Щоб виключити такий шлях зараження нової зелені попелиць, потрібно восени прибирати все опале листя, висохлі кущі і спалювати їх, а землю проливати окропом і добре перекопувати.

Щоб уникнути тривалої боротьби з попелиць на кропі, слід знати, що робити на початковому етапі поразки куща кропу. Ось першочергові заходи, які потрібно прийняти:

  • відшукати і знищити всі існуючі мурашники на ділянці – саме мурахи є основними рознощиками попелиці по садовій ділянці;
  • при посадці кропу дотримуватися агротехнічних правил – не дивлячись на те, що культура невибаглива, вибирати сонячні, добре провітрюваних ділянки, на яких раніше не росли овочі-фрукти, трупи такими ж шкідниками;
  • не допускати густий посадки, вчасно проріджувати, видаляти бур’яни і регулярно рихлити ґрунт;
  • з настанням осені збирати і спалювати кущі, на яких були помічені шкідники;
  • садити віддалено один від одного зонтичні культури – кріп, морква, селера, петрушку, пастернак.

Потрібно оглядати рослини якомога частіше. При появі перших слідів зараження попелиць вжити всіх заходів, щоб не сталося подальшого поширення шкідника.

Попелиця оселяється на молодих пагонах і листках рослини, вони спочатку утворюють скупчення на внутрішній його стороні, а також знизу парасольок кропу. Загалом, заповнюють собою ті місця, де поверхня листя або стебел найбільш тонкі. Попелиця присмоктується в ці місця і починає харчуватися соком кропу.

Попелиця на кропі

В результаті вона висмоктує всі поживні елементи, що знаходяться в рослині, його верхівки від цього деформуються і починають в’янути. При цьому тля залишає після себе виділення, вони називаються – падь. Ця слизова маса не тільки служить їжею для мурах, але і є відмінною середовищем для розмноження вірусних захворювань і грибкових хвороб. Можливо вам також буде цікаво дізнатися про те, як боротися з попелицею на смородині.

ознаки поразки

На листі кропу присутні липкі плями, а на деяких з них є білуваті лусочки, які нескладно переплутати з попелом, а насправді це стара оболонка, тля скидає її з себе.

Якщо не вжити заходів відразу, то рослина за кілька днів повністю стає оповите попелиць і її липкими виділеннями. При сильному ступені ураження рослини стануть помітні цілі колонії цієї комахи. На внутрішній частині рослини будуть видні зелені або чорні її представники. А ось які ознаки ураження бувають у попелиці на полуниці з ягодами, і як можна позбутися від такої проблеми.

Біологічні методи боротьби з попелиць на кропі

До біологічних методів, що дозволяє позбутися від попелиці, відносяться:

  1. Рослини-союзники, які діляться на відлякують і привертають. До рослин-відлякувач відносяться трави з сильним запахом: коріандр, цибуля лаванда, часник, м’ята, гірчиця, базилік, ромашка. Ці культури рекомендується садити поруч з кропом. До привертає рослин належать культури, які притягують до себе тлю. До них відносяться: петунія, мальва, бегонія, мак і боби. Їх висаджують подалі від городньої ділянки.
  2. Комахи і птахи є природними ворогами городніх шкідників, в тому числі попелиці. Комахи, які харчуються попелиць: сонечка, златоглазки, журчалки, деякі види ос, хижі клопи. Щоб залучити на ділянку зазначених комах, садять моркву, петрушку, маргаритки.
  3. Попелиця – видобуток для невеликих птахів, таких як синиці, корольки, кропив’яники, малинівки і коноплянки, тому бажано розмістити на ділянці годівницю.
  4. Ящірки і їжаки також є помічниками в боротьбі з попелиць.

Важливо! При залученні на ділянку комах і птахів краще відмовитися від використання хімічних речовин.

Позбавлення від комах на зрізаної зелені

Проблема, як змити тлю з зрізаного кропу, особливої ​​складності не складає. Будинки необхідно помістити зелень в глибоку миску, полити солоною водою. Залишити на кілька хвилин. Злити рідину, промити зелень під проточною водою.

На замітку!

Міняти воду можна кілька разів. Щоб переконатися в чистоті зелені, потрібно ретельно її оглянути. Яйця на молодих пагонах тля не відкладати.

Кріп в більшості випадків виступає ефективним засобом від попелиці, за народними рецептами. Його висаджують для залучення природних ворогів попелиці. Але і сама культура часто потерпає від нашестя дрібних шкідників. Дбати про чистоту земельної ділянки необхідно ще з осені.

заходи профілактики

Щоб запобігти появі попелиці на рослинах, дотримуються певних правил:

  1. Для посадки кропу вибирають сонячні і добре провітрюваних ділянки. Грунт не повинна бути занадто вологою.
  2. При виборі місця для посадки, варто відмовитися від сусідства з такими культурами як пастернак, петрушка, кріп, морква.
  3. Кращими сусідами кропу є рослини з різкими запахами: цибуля, часник, коріандр, розмарин, м’ята, базилік.
  4. Необхідно своєчасно проріджувати сходи і видаляти бур’яни.
  5. Кріп вимагає помірного поливу.
  6. Підживлення проводять розчином калію і суперфосфату в пропорції 1: 2, що поліпшить захист кропу.
  7. Восени ретельно прибирають залишки рослин з ділянки, так як саме там зимує попелиця.
  8. Пару раз в тиждень оглядають кущі кропу на наявність попелиці або інших шкідників і хвороб.
  9. Навесні проводять підготовку ділянки до посадки. Для цього прибирають сміття, бур’яни і проводять знезараження грунту. За день до посадки кропу, обрану ділянку заливають окропом або в жарку пору накривають поліетиленом на 3 дні.
  10. Періодично заливають окропом мурашники, що знаходяться на ділянці.
  11. При виявленні на городі сонечок їх відносять на грядку з кропом.
  12. Не бажано садити кріп поблизу черемхи, калини або липи.

При дотриманні цих рекомендацій можна виростити здоровий і корисний кріп.

профілактичні заходи

Як і у випадку з іншими шкідниками, поява попелиці набагато легше попередити, ніж намагатися її позбутися. Часто для цього достатньо виконувати основні правила агротехніки кропу:

  1. Вибір відповідного місця для посадок. Кріп віддає перевагу сонячним, добре провітрюваних ділянки. Попелиця ж, навпаки, погано переносить постійний протяг.
  2. Дотримання сівозміни. Не можна садити кріп після інших представників зонтичних (морква, петрушка, селера, кмин), так як вони уражаються одними і тими ж видами попелиці.
  3. Грамотний підбір сусідів. Посаджені поруч з кропом сильно пахнуть рослини не тільки відлякують тлю, а й залучають її найлютішого ворога – сонечко. А зростаюча поблизу груша, навпаки, зробить зараження грядок практично неминучим.
  4. Своєчасне проріджування сходів. В першу чергу тля з’являється на які вишикувалися і ослаблених рослинах, а відсутність провітрювання робить її життя на кропі дуже комфортною.
  5. Регулярна прополка. Попелиця часто селиться на бур’янах, заражаючи згодом і кущі кропу.
  6. Частий огляд нижньої частини листя кропу. Саме тут найчастіше селиться попелиця. Вчасно помітивши поки ще одиночних особин, можна без особливих зусиль позбутися від них.
  7. Осіння глибока перекопування грунту. Цей захід не дозволить личинкам попелиці перезимувати під товщею снігу і грунту.
  8. Знищення мурашників. Саме мурахи найчастіше стають джерелом попелиці на ділянці. Вони перетягують ця комаха з рослини на рослину і зберігають його личинки у себе в мурашниках взимку. Тому перемога над мурахами означає і перемогу над попелиць.

Якщо грядки з кропом постійно піддаються нападкам попелиці, то їх можна накрити білим спанбондом щільністю не більше 30 г / кв.м. Такий матеріал добре захистить зелень від комах, не позбавляючи її сонячного світла.

Попелиця – небезпечний шкідник кропу. Але навіть не дуже досвідчений городник зможе вберегти грядки від її навали, дотримуючись нескладні правила профілактики. Якщо ж уникнути появи попелиці не вдалося, то на допомогу прийдуть безпечні для людини народні способи боротьби з цією комахою.

Що робити, щоб запобігти появі?

Дотримання правил сівозміни також допоможе знизити ризик зараження попелиць. Так, не рекомендується садити кріп після моркви, петрушки або селери. А також інших видів зелені, слабости попелиць.

Сусідство з такими культурами теж небажано. А ось чергування посадок кропу з грядками цибулі та часнику навпаки захистить їх від зараження. Вдалим стане також розміщення по сусідству пряних трав. Наприклад, фенхеля, базиліка або м’яти.

Багато декоративні культури мають фінтоцідним дією. Тому здатні прогнати тлю. Наприклад, чорнобривці або ромашка. Сусідні з кропом бобові культури і деякі види квітів (мальва, бегонія) можуть відвернути тлю від зелені.

Вкрай небезпечно висаджувати кріп поруч з калиною, липою або черемхою. Тому що ці рослини надзвичайно привабливі для попелиці. І можуть стати відправною точкою навали шкідників.

Ще одним методів захисту кропу від попелиці є створення укриття для грядок з нетканого матеріалу. Він не дозволить шкідників потрапити на рослини. А його легка вага не зашкодить стебла.

Навряд чи вийде повністю убезпечити город від шкідника, але знизити ризики – цілком вам під силу. У цьому допоможуть кілька нескладних правил:

  1. Вибирайте грядки правильно: зелень любить ділянки з хорошою вентиляцією і освітленням, а тля не виносить протягів.
  2. Не можна садити одні і ті ж овочі кілька років поспіль на одному місці – так виснажується земля. Кріп забороняється садити після зонтичних рослин (селери, петрушки, моркви, кмину), оскільки набір шкідників у них однаковий.
  3. Схема посадки – не дурощі, а необхідність. Не піддавайтеся спокусі висадити кріп якомога густіше: молоді сходи один одному не заважають, але дорослим стає тісно, ​​не вистачає води і сонця. Тому залишайте між грядками кропу 25-30 сантиметрів.
  4. Залучіть на свій бік союзників проти попелиці – сонечок. Для цього посадите на ділянці рослини, їх залучають: базилік, часник, цибуля, чорнобривці.
  5. Візьміть за правило регулярно прополювати грунт: ця процедура не тільки допоможе коріння дихати і як слід розвиватися, а й знищить частину попелиці (оскільки вона любить селитися в таких затишних місцях).
  6. В якості профілактики обприскуйте ділянку народними засобами проти попелиці.

Ну і, звичайно, регулярно оглядайте ваш город на наявність шкідників і вчасно очищайте його від бур’янів і рослинних залишків.

Увага! Якщо ваш город входить в зону ризику і тля з’являється на ньому щороку, спробуйте прикрити грядки з кропом спанбондом.

Це легкий, але міцний і довговічний покривний матеріал, створений шляхом плавлення полімерних волокон, витримує як екстремально високі, так і низькі температури, добре пропускається світло і повітря, не виділяє токсичних речовин і доступний за ціною.

Кріп займає особливе, почесне місце в медицині, кулінарії і косметиці, при все при цьому він невибагливий у догляді і виростити його можна як на городі, так і в домашніх умовах. Але тля – ворог серйозний, і, якщо ви хочете зібрати рекордний урожай, що радує і пишністю зелені, і приємним ароматом, завчіть на «зубок» правила боротьби зі шкідником. І не забувайте про заходи профілактики – тоді ваш город буде викликати у вас тільки приємні враження.

Як розпізнати шкідника?

Видів попелиці, яка паразитує на кропі, існує кілька, і кожен вид здатний нанести культурі серйозної шкоди, аж до загибелі.

Ознаки появи попелиці легко помітити неозброєним поглядом:

  1. На верхівках кропу (молодих приростах) видно копошаться колонії комах, є вони і на нижній частині стебла.
  2. Кріп починає жовтіти і відставати в рості, його верхівка в’яне і хилиться в бік.
  3. На листках з’являється білий липкий наліт – солодка падь, що переходить поступово в чорний наліт.
  4. Попелиця селиться не тільки на листках, а й на коренях.

Кропова тля може не тільки пошкодити рослину, але і повністю його знищити. Місцем для свого розташування шкідник вибирає тильну сторону листя або області квіткових парасольок. Харчується соком кропу, тому в місцях, де орудувала тля, припиняється ріст культури. У процесі життєдіяльності комаха залишає липкі сліди на тілі кропу.

Якщо з’явилася на кропі тля, то боротися з нею можна такими способами:

  1. Біологічний. Найменш витратний. Заснований на використанні природних ворогів. Це можуть бути птахи, комахи або рослини, запах яких відлякує шкідника.
  2. Хімічний. Знищити тлю за допомогою спеціальних препаратів можна швидко і назавжди. У більшості випадків застосовують розчини або порошки системного, кишково-контактної дії.
  3. Народні засоби. Являють собою прості рецепти з тих компонентів, які завжди є на кожній дачі. До того ж метод відрізняється безпеки для оточуючих людей, тварин і рослин.

Як саме боротися з попелиць на кропі, потрібно вибирати виходячи зі ступеня ураження шкідника і наявних коштів.

Попелиця на кропі

Безпечна боротьба без застосування хімії

Попелиця на кропі

Одним з найбільш доступних способів знищення попелиці, є просто рясно полити рослини. Під потоком води дрібні особини просто не в силах встояти і їх змиє. Складнощі можуть виникнути з точністю влучення. Важливо правильно направити потік струменя, щоб дістати навіть самих захованих особин.

Помити рослини, уражені тлею, можна і за допомогою спеціального розчину. Для його приготування знадобляться цедра лимона і цибулиння. Інгредієнти змішати і залити окропом. Настояти не менше 12 годин. Розвести навпіл з водою і обприскати кріп.

Способи боротьби з комахами

Попелиця протикає шкірку листа гострим хоботком і висмоктує з клітин рослини сік. Це послаблює їх, порушує внутрішню циркуляцію, уповільнює фотосинтез. Крім того – виділяє отруту, через якого листя скручується і жовтіє, пагони перестають рости, а стебла викривляються. Сліди попелиці – солодкі доріжки – являють собою прекрасну зону для появи грибка, а ще – заважають рослині повноцінно дихати.

Важливо! Якщо садівник не зробить ніяких заходів, тля дасть за літо кілька десятків поколінь (до 50) і завдасть ділянці істотної шкоди.

Слина попелиці переносить безліч вірусів:

  • церкоспороз;
  • вертіциллезному в’янення;
  • борошниста роса;
  • фомоз.

Деякі з захворювань вилікувати неможливо, і культура знищується (докладніше про хвороби та шкідників кропу розказано тут).

Засіб №2: мильно-оцтові розчини

Коли мова йде про обробку кропу, навіть серед народних засобів від попелиці доводиться вибирати найбільш безпечні. Наприклад, слід виключати рецепти, які містять природні отрути – настої пиретрума, чистотілу і т.д. Вони не проникають глибоко в тканини рослини, але при поганому промиванні зелені все ж можуть потрапляти в травний тракт людини.

«Нашатир мене приємно здивував. Здавалося б, розведення мізерне, а тля втекла з кропу майже відразу. І самому кропу така обробка сподобалася, швидко позеленів, листя розпушив. Загалом, буду користуватися цим рецептом і далі »(Юлія, Ярославль).

Щоб обробити кріп від попелиці за допомогою нашатирного спирту, необхідно приготувати водний розчин:

  • взяти 5 л чистої води кімнатної температури;
  • швидко вмішати в воду 1 столову ложку нашатирю;
  • перелити розчин в садовий обприскувач і відразу використовувати.

Зберігати даний засіб не можна, воно швидко втрачає свої властивості. Тому готувати його потрібно безпосередньо перед застосуванням.

  1. Якщо кріп посаджений густо, проводити обробку від попелиць досить складно. Необхідно постаратися обприскати кожну рослину, причому не по верхівках, а до самого кореня.
Засіб від попелиці з столового оцтуЗасіб від попелиці з яблучного оцту
Взяти 3 л води кімнатної температури;
Влити в неї 3 чайні ложки 9% -ного оцту; Розчинити в підкисленою воді трохи мильної стружки.
Взяти 3 л води кімнатної температури;
Розвести в ній 3 столові ложки яблучного оцту; Додати мильну стружку.

Багато мила в такі розчини додавати не варто. В даному випадку, воно всього лише виконує функцію прилипачів, допомагаючи розчину краще утриматися на листках. Якщо ж розчин буде сильно мильний, змити його з зібраного кропу буде складно.

Засіб №4: настій часнику

рецептопис
«Холодний»Береться 2 повних склянки золи і проходять крізь марлю;
У відро наливається 5 літрів холодної води, втручається підготовлена зола; Відро залишається на сонячному місці на добу;

Такі зольні настої можна заливати в садові обприскувачі, оскільки частинки золи швидко виводять обладнання з ладу. Тому обробка кропу проводиться старовинним способом – за допомогою віника. Віник занурюється в відро, і настій струшується на рослини.

  1. Зольні настої менш ефективні проти попелиці, ніж інші засоби захисту. Тому доцільно поєднувати обидва методи обробки – спочатку виконувати обприскування, а потім опудривание. Після дощу або поливу необхідно обробляти кріп повторно, інакше тля швидко повернеться.

Одне з кращих народних засобів боротьби з попелиць – часникові обробки. Часник містить речовини, що діють на покривні тканини попелиці дратівливим чином. Крім того, його ефірні масла працюють як репеленти, роблячи рослини «неприємними» для шкідника.

Приготувати часниковий настій для обробки кропу можна так:

  • беруться неочищені часникові головки і пропускаються через м’ясорубку;
  • 1 стакан утворилася кашки заливається 3 літрами холодної води;
  • ємність накривається і залишається в темному місці на 2 доби.

Часниковий настій можна вистоювати і довше – до 5 діб. Чим краще він настоїться, тим більше буде його репеллентних ефект.

Настій від попелиці готується найчастіше з ріпчастої цибулі. Але якщо в наявності є цибульні стрілки, їх теж можна пустити в справу:

  • головки і стрілки цибулі разом з лушпинням рубаються ножем;
  • все складається в відро і заливається водою з розрахунку 1 л на кожні 50 г цибульного сировини;
  • відро накривається кришкою і будується протягом 10-12 годин;
  • настій пропускається через тканину і заливається в обприскувач.

Застосовуючи даний засіб, необхідно розуміти, що воно добре відлякує, але не викорінює тлю. Тому виконувати повторні обробки доведеться досить часто – приблизно 1 раз в 3-4 дня.

  1. Спільна посадка на загальній грядці з цибулею повністю позбавляє від проблем з появою попелиці на кропі. Не варто ігнорувати цей природний метод захисту від шкідників.

Вирощування на насіння

Для отримання якісного насіння кропу, відбирають скоростиглі сорти і сіють їх під зиму, в середині осені. Проводять мульчування посівів торфом або перегноєм. Така підготовка забезпечує більш раннє цвітіння рослини – на 2 тижні раніше терміну. Завдяки цьому майбутній посівний матеріал встигає визріти.

Суцвіття-парасольки прибирають в кінці літа, коли насіння підсохнуть, побуреют і будуть легко відділятися від парасольки. Сушать суцвіття в добре провітрюваному місці «догори ногами». Схожість посівний матеріал зберігає протягом 3-4 років.

Лікування і профілактика хвороб кропу

Профілактика захворювань забирає у садівника набагато менше часу і сил, ніж боротьба з ними. Тому доцільніше приділяти основну увагу саме цим нескладним заходам.

В першу чергу, потрібно грамотно вибрати місце для посадки. Багато хвороботворні грибки воліють високу вологість, сперте повітря, прохолоду. Тому кріп висівають на відкритих сонячних ділянках. Вєтров і протягів рослина не боїться.

Дуже важливе дотримання сівозміни. На одному і тому ж місці кріп бажано вирощувати максимум 2-3 роки. Потім грядку потрібно переносити на нове місце. Хороші попередники для культури – рослини із сімейства Гарбузові, Бобові, Пасльонові. Не варто садити кріп після моркви, буряка (звичайної і листовий), суниці садової, інших зонтичних. Взагалі, грядки з цими культурами по можливості розміщують якомога далі один від одного.

Томати – погані попередники для кропу, у цих культур є загальна хвороба – вертіціллёз

Також необхідна предпосадочная обробка насіння. Найпростіше замочити їх на 15-20 хвилин у гарячій (45-50ºС) воді, а потім на півгодини занурити в холодну. Ще для дезінфекції можна використовувати яскраво-рожевий розчин перманганату калію, але час обробки в цьому випадку збільшується до 5-6 годин. Аналогічний ефект дають Біофунгіциди. В приготованому за інструкцією розчині насіння протруюють протягом 10-15 хвилин, потім промивають у холодній проточній воді і підсушують до стану сипучості.

Розчин перманганату калію – одне з найпоширеніших дезінфікуючих засобів

На імунітет рослини позитивно позначається обробка біостимуляторами. Це відноситься і до народних засобів (сік алое, бурштинова кислота, розведений водою мед), і до магазинним препаратів (Епін, Корневин, Циркон, гумат калію).

Насіння висівають в грядку по можливості рівномірно, уникаючи загущенности посадок. Скупченість заважає рослинам нормально розвиватися і робить їх більш уразливими. Хвороби і шкідники в даному випадку поширюються набагато швидше.

Кріп на грядку висівають по можливості рівномірно, уникаючи загущенности посадок

Грядку обов’язково регулярно прополюють і розпушують. А восени – перекопують і прибирають весь рослинний сміття. Його потрібно якомога швидше спалити, а не складувати де-небудь в далекому куточку ділянки. На коренях рослин, в засохлої зелені успішно зимують яйця і личинки багатьох шкідників, спори хвороботворних грибків.

Протягом сезону активної вегетації корисні підгодівлі калійними і фосфорними добривами. У правильному дозуванні ці макроелементи зміцнюють імунітет рослин. Аналогічний ефект має бор. А ось старатися з азотом, навпаки, не варто.

Типові для кропу хвороби

Кріп від природи володіє непоганим імунітетом. Це гідність передалося і виведеним селекційним шляхом сортам і гібридам. Однак існують і фактори, що сприяють розвитку захворювань, наприклад, прохолодна дощова погода або загущенность посадок. У сприятливих умовах і ця культура може постраждати від хвороботворних грибків. Абсолютного захисту від хвороб у кропу все-таки немає.

Борошниста роса

Одне з найпоширеніших захворювань, що вражає абсолютна більшість садових культур. Кріп теж може постраждати від цього грибка. Його розвитку сприяє висока вологість (70% і більше) і досить низька для літа температура (17-20ºС). Спори хвороботворного грибка переносить тля, мурахи, багато літаючі комахи.

Перша ознака зараження борошнистою росою – листя, наче пріпорошённие дрібним білястим або сіруватим порошком. Поступово цей наліт «ущільнюється», його колір змінюється на темно-коричневий. Уражені тканини засихають і відмирають. В принципі, такий кріп можна вживати в їжу, але у нього сильно погіршується смак і практично втрачається характерний аромат.

Борошниста роса – одне з найбільш поширених захворювань садових культур, кріп теж може від неї постраждати

Для профілактики посадки кропу обробляють блідо-рожевим розчином перманганату калію, розведеною у воді колоїдної сіркою (3-5 г / л). Марганцівку корисно періодично додавати і в воду для поливу. Добре було б проводити такі обробки хоча б раз в 1,5-2 тижні.

Обробка посадок розчином колоїдної сірки – дієва профілактика борошнистої роси

Виявивши характерні симптоми, які свідчать про ранній стадії розвитку захворювання, кріп і субстрат на грядці обприскують настоєм цибулевий або часниковий стрілок, розчином гірчичного порошку. Якщо поки грибком уражені тільки окремі листя, їх можна просто видалити, а вся рослина обробити піною зеленого калійного, дігтярне або господарського мила. Оскільки грибок не переносить кисле середовище, хороший ефект дає обприскування розведеним водою у співвідношенні 1:10 кефіром або молочною сироваткою з додаванням йоду (крапля на літр розчину).

Часник виробляє фітонциди, що знищують хвороботворні грибки

У важких випадках застосовують медьсодержащие препарати – фунгіциди. Хоча для будь-якої зелені це дуже небажано, адже найчастіше вона вживається в їжу без термообробки, а іноді навіть немитої. При наявності вибору перевагу варто віддати препаратам біологічного походження, які не завдають шкоди ні здоров’ю людини, ні навколишньому природному середовищу. Це, наприклад, Строби, Гамаір, Мікосан, Алірін-Б. Зазвичай вистачає 2-3 процедур з інтервалом 5-6 днів. Хоча є і садівники, які віддають перевагу «надійні перевірені» кошти, такі, як бордоською рідиною і мідний купорос. Ще один варіант – антибіотики. У літрі води потрібно розчинити по 1-2 г порошку пеніциліну, Стрептомицина і тераміцин.

Відео: методи боротьби з борошнистою росою

пероноспороз

Несправжня борошниста роса розпізнається по розпливчастим плям лаймового кольору на лицьовій стороні листової пластини. Вони здаються як би «маслянистими», швидко змінюють колір на темно-зелений і потім на коричневий. Зворотний бік листа затягується суцільним шаром сірувато-бузкового нальоту. Поступово ці плями розростаються, зливаються в одне. Уражені грибком листя никнуть, зморщуються і сохнуть, розпадаються на окремі фрагменти. Зелень на кущах кропу, постраждалих від несправжньої борошнистої роси, стає блідою, практично позбавленою смаку. Хвороба здатна знищити рослину повністю за дуже короткий період часу, буквально за дві-три доби. Спори хвороботворного грибка розносяться попелиць, білокрилками. Сприятливі умови для розвитку несправжньої борошнистої роси – різкі перепади денних і нічних температур, часті опади (а також полив холодною водою).

Пероноспороз знищує рослина дуже швидко, нерідко у садівника навіть немає часу вжити заходів

Щоб захистити посадки від пероноспорозу, кріп і грунт на грядці присипають подрібненим до порошкоподібного стану крейдою або пукраїнцівого деревною золою. Ці ж речовини корисно закладати в грунт в процесі розпушування. Навесні, незадовго до появи сходів з насіння або до висадки їх в грядку, обрану ділянку рекомендується пролити розчином Інтеграл, Алірін-Б, ГАУПСИН. Раз на місяць протягом періоду активної вегетації можна використовувати розведену водою борну кислоту (1 г / л).

Деревна зола – ефективний захист від багатьох хвороботворних грибків

Народні засоби в боротьбі із захворюванням не надто ефективні навіть на ранніх стадіях його розвитку. У кращому випадку вони можуть тільки злегка пригальмувати процес. Для цього використовують настої зелені рослин, які б виробляли фітонциди – цибулю, часник, полин, деревій.

Якщо захворювання не відмічено вчасно і зайшло в своєму розвитку вже далеко, застосовують препарати Фітоспорін-М, Планріз, Байлетон, Байкал-ЕМ. Зазвичай достатньо двох обробок з інтервалом 12-15 днів. Але препарати біологічного походження іноді не дають бажаного ефекту. В такому випадку доведеться вдатися до «важкої артилерії» – це, наприклад, Акробат-МЦ, оксихом, Ридоміл-Голд. Дані препарати становлять небезпеку для здоров’я людини і тварин, тому перед обприскуванням необхідно подбати про засоби індивідуального захисту (хоча б надіти респіратор і рукавички). Є кріп з обробленою грядки можна мінімум місяць.

Фітоспорін-М – один з найпопулярніших у садівників фунгіцидів біологічного походження

Є і інший радикальний спосіб боротьби з захворюванням. Всі рослини з ділянки, які могли появитися зараження, висмикують і спалюють. Грунт перекопують або добре рихлять, потім проливають окропом, темно-малиновим розчином перманганату калію або 5% -м мідним купоросом.

Фомоз (суха гниль)

Це захворювання швидше характерно для моркви, але вражає і кріп, адже ці рослини відносяться до одного сімейства. Його розвитку сприяє спека і висока вологість повітря. Ще один фактор, котрий сприяє зараженню – дефіцит в грунті бору.

При дефіциті в грунті бору ризик розвитку фомозу набагато вище

На листках з’являються дрібні коричневі або сірувато-бежеві плями з більш темною бурою облямівкою. Зворотний бік набуває неприродний синювато-пурпурний відлив. Самі нижні листки можуть змінити колір в рожевий колір повністю. Уражені ділянки тканин поступово руйнуються і відмирають, кущ кропу практично зупиняється в розвитку, листя бліднуть. Якщо висмикнути його з землі, на коренях можна побачити вдавлені бурі «виразки». Тканини під ними перетворюються на труху.

Фомоз частіше вражає коренеплоди і ягоди, а й кріп теж може постраждати від цього захворювання

Для профілактики розвитку фомозу ділянку перед посівом кропу проливають 0,5% -м розчином Тірам, фундазолом або Ровраль. Для зміцнення імунітету рослин в грунт вносять добрива з вмістом калію і фосфору. А ось азот, навпаки, послаблює їх, тому старатися з ним не варто. Це ж стосується і свіжого гною. Також протягом вегетативного сезону бажано провести 2-3 позакореневе підживлення розчином борної кислоти. А в грунт на грядці кожні 4-5 років можна вносити буру.

Фосфорні і калійні добрива в потрібній дозуванні позитивно впливають на імунітет рослини

Лікуванню фомоз практично не піддається. Це стосується і народних засобів, і хімікатів. Простіше буде видалити з грядки заражені екземпляри і продезінфікувати грунт в цьому місці.

Церкоспоріоз

Небезпечне грибкове захворювання, вражаюче все рослина і різко гальмує його розвиток. Хвороботворний грибок заважає нормальному перебігу процесу фотосинтезу, на який кущ кропу тепер повинен витрачати всі свої сили на шкоду формуванню нових листя. Розвитку церкоспоріоза сприяє прохолода (температура не вище 20ºС) і висока вологість.

На листках з’являються множинні дрібні (діаметром 2-4 мм) плями коричневого кольору з облямівкою цегельного відтінку. На дотик вони здаються бархатистими. Вони швидко збільшуються в діаметрі, поширюючись на всю листову пластину. Уражені листя гниють і відмирають.

Спеціальних засобів для лікування церкоспорозу на даний момент не існує, тому особливу увагу потрібно приділяти профілактиці

Для профілактики і при перших ознаках розвитку захворювання кріп обприскують 1% -й бордоською рідиною або розчином препаратів Абакус, Рекс-Дуо, Дуал-Голд. Якщо на вулиці стоїть сприятлива для грибка погода, через 2,5-3 тижні обробку можна повторити. У спеку і при тривалій посусі в цьому немає необхідності. Корисно і підвищення імунітету кропу шляхом внесення фосфорних і калійних добрив в що не перевищують рекомендовану норму дозах.

Абакус – один з препаратів, що використовуються для профілактики церкоспоріоза

Крім «культурних» рослин церкоспоріоз може вражати лободу, осот, кульбаба. Тому особливу увагу потрібно приділяти боротьбі з бур’янами.

Осот – одне з багатьох бур’янів, які грибок-збудник церкоспоріоза використовує в якості «бази»

фузаріоз

Фузаріоз – дуже небезпечне захворювання, що вражає абсолютна більшість садових культур. Грибок, що паразитує в тканинах рослини, насичує їх отруйними виділеннями. Відповідно, фрукти, ягоди, коренеплоди, овочі, зелень стають непридатними для їжі. Найчастіше захворювання розвивається в легкій скислої грунті. А ось у важкому, глинистому субстраті – практично ніколи. Любить грибок і спеку, високу вологість повітря. Тому кріп, вирощений в теплиці – в зоні особливого ризику. Спори розносять багато комах, які харчуються соком рослин – попелиця, павутинний кліщ, білокрилка.

На надземної частини рослини характерні для фузаріозу симптоми проявляються тоді, коли захворювання зайшло вже досить далеко

Ще один фактор ризику – надлишок в грунті хлору. Тому від добрив з вмістом цього мікроелемента краще відмовитися. Наприклад, небажано підгодовувати кріп хлористим калієм. А ось кальцій хвороботворний грибок не любить. У грунт при підготовці грядки доцільно внести доломітове борошно, подрібнений до порошкоподібного стану крейда або шкаралупу курячих яєць.

Доломітове борошно – природний раскислитель грунту, при дотриманні дозування не має ніяких побічних ефектів

Листя уражених фузаріозом кущів кропу втрачають тонус, жовтіють і в’януть. На них з’являються «водянисті» ділянки. Процес в абсолютній більшості випадків йде від низу до верху. На зрізах стебел добре помітні кільцеподібні темні, майже чорні вкраплення – закупорені судини. Ближче до коріння може з’явитися шар рожево-білої плісняви.

Захворювання небезпечне ще й тим, що протягом приблизно місяця ніяк не проявляє себе – це інкубаційний період. А потім процес старіння йде практично блискавично, досить 4-7 днів, щоб рослина загинуло.

Дієва профілактичний захід – щотижневий полив грунту блідо-рожевим розчином перманганату калію. Також можна використовувати настій цибулиння або деревної золи (близько 0,5 л сировини на 3 л крутого окропу).

Настій цибулиння – дієва профілактика фузаріозу

Народні засоби у боротьбі з фузаріозом неефективні. Краще не втрачати часу і відразу використовувати фунгіциди – Фітолавін, Агат-25К, Вектру, Вітарос. Це препарати біологічного походження. При відсутності бажаного результату обробку повторюють, але вже застосовують більш «серйозні» кошти – оксихом, Браво, Райок, ДІСКОР. Доцільно обприскувати тільки ті рослини, які здаються незараженими. Ті, на яких виявилися характерні симптоми, вже не врятувати. Їх висмикують з грядки і якомога швидше спалюють. Категорично забороняється відправляти їх в компостну купу, якщо ви не хочете потім заразити весь город.

Вертіціллёз

Від вертіціллёзного в’янення частіше страждають ягідні чагарники і коренеплоди, але кріп теж в зоні ризику. Особливістю захворювання є тривалий (2-3 роки) інкубаційний період, протягом якого його збудник ніяк себе не проявляє, розвиваючись в грунті. Сприяє появі вертіціллёза висока температура (25 ° С і більше), особливо в поєднанні з низькою вологістю повітря.

7 сортів садової троянди з ніжними бузковими квітками 5 декоративних чагарників, які добре підійдуть для прикраси бордюрів і низьких огорож 5 сортів білої полуниці, смак якої дивує ще більше, ніж незвичайний зовнішній вигляд

Грибок закупорює судини, що доставляють вологу від коренів надземної частини рослини, одночасно він виділяє токсичні речовини, отруйні тканини. Починається процес від коренів, тому у заражених рослин коренева система нерозвинена, як ніби «пухка».

Нижні листя поступово засихають. Положення не змінюється на краще, навіть якщо частіше поливати рослини. Потім кущі кропу практично зупиняються в розвитку, дрібнішають. Листя набувають неприродний червонуватий відтінок. Може з’явитися тонкий шар нальоту «брудного» сіро-білого кольору, що нагадує павутину, але це не обов’язкова ознака. Через це симптому вертіціллёз нерідко плутають з ураженням павутинним кліщем і починають застосовувати акарициди, втрачаючи час.

Здається, що вражений вертіціллёзом кріп в’яне і сохне без будь-якої причини

Найбільш часто з усіх культур, що вирощуються на присадибних ділянках, від вертіціллёза страждають садова суниця і буряк. Тому кріп не рекомендується висаджувати на цих же грядках або протягом мінімум п’яти років після даних рослин.

Садова суниця – культура, яка при вирощуванні на присадибних ділянках страждає від вертіціллёза найбільш часто

Коштів для лікування вертіціллёза на даний момент не існує. Тому особливо важливі профілактичні заходи. Грунт на грядці щоосені дезінфікують, протягом сезону активної вегетації хоча б раз 2-3 тижні поливають розчином біофунгіцидів (Фітоцид-Р, Фітодоктор, Фітоспорін-М). У грунт при посадці корисно внести гранули Гліокладіна, Триходерміну, ентобактерін.

Коштів для лікування вертіціллёза не існує, Гліокладін, як і інші препарати, використовується тільки для профілактики

Для підвищення стійкості кропу до даного захворювання рекомендуються позакореневе підживлення. Проводять їх, коли кущики доростуть до 8-10 см у висоту. У літрі води розводять по 1-2 г перманганату калію, борної кислоти, сульфату міді, сірчанокислого цинку. Процедуру повторюють ще тричі, з інтервалом 10, 20 і 30 днів між ними. Цей живильний розчин містить практично всі необхідні рослині мікроелементи. Він позитивно впливає на його імунітет і підвищує опірність будь-яким грибкових захворювань.

«Чорна ніжка»

Захворювання, небезпечне в основному для молодих сіянців. Воно може погубити велику частину або навіть весь майбутній урожай кропу вже на стадії появи сходів з насіння. В абсолютній більшості випадків у його розвитку винен сам садівник, надто часто і / або рясно поливає грядки.

Підстава стебла стоншується, чорніє і засихає. Рослина лягає на грунт під власною вагою. Потім воно швидко засихає і гине.

«Чорна ніжка» – хвороба, що вражає розсаду і сходи з насіння у відкритому грунті

Як тільки з’являться сходи, грядку присипають тонким шаром дрібного піску. Для профілактики сіянці кропу припудривают пукраїнцівого деревною золою або товченим крейдою. Їх же корисно закладати в грунт в процесі розпушування. Також можна обробити посадки розчином звичайної або кальцинованої соди (5-7 г на літр води). Насіння перед висадкою бажано опромінити кварцовою лампою протягом трьох-п’яти хвилин.

Розведена водою харчова або кальцинована сода допомагає впоратися з «чорною ніжкою» на ранній стадії

Виявивши перші характерні прояви, полив кропу різко скорочують, зводячи його до необхідного мінімуму. У воду кожен раз додають кілька кристалів перманганату калію, змінюючи її колір на рожевий. Щоразу після поливу субстрат рихлять, розбиваючи жорстку кірку на поверхні грунту, щоб в ній не застоювалася волога.

Розпушування грунту на грядці з кропом сприяє її кращої аерації

Для боротьби із захворюванням грунт на грядці і самі рослини обприскують розчином Бактофіта, Планріз, Фітоспорін-М. У грунт вносять гранули Триходерміну або Гліокладіна. Існують і досить дієві народні засоби – настій цибулиння, деревної золи, 3% -й етиловий спирт.

Як позбутися від попелиці на кропі: хімічні і нешкідливі методи

Багатьом городникам знайоме те прикре почуття, коли виявляєш полчища комах, буквально обліпили кріп. Тим, хто намагався позбутися від паразитів, також відомо, наскільки це не проста справа. У даній статті розглянемо дієві методи, як боротися з попелиць на кропі.

Причини появи попелиці на кропі

Попелиця переноситься садовими мурахами. Справа в тому, що вона виділяє липку, солодку рідину – падь або медяну росу , яку мурахи люблять вживати в їжу. Тому головною причиною появи цього паразита на вашому городі є нашестя мурах. і не поборовши першопричину, вам навряд чи вдасться досягти результатів в позбавленні від попелиці. Існує близько 4000 різновидів попелиці. Шкідники, наділені крилами, здатні мігрувати і по повітрю. Також попелиця може заноситися з новими вже зараженими рослинами. Велика її кількість мешкає на недоглянутих ділянках. Можливими причинами можуть бути і недолік фосфору або надлишок азоту в грунті.

Як визначити, що на кропі тля

–>Про те, що ваш кріп атакувала попелиця, може свідчити кілька факторів, які легко помітити. Незважаючи на те що це дуже дрібне (2-5 мм в довжину) паразитична Комаха, розмножується воно дуже швидко і масово – кожні два тижні з’являється нове потомство чисельністю 150 личинок.

Чи знаєте ви? за один сезон попелиця здатна відтворити від 12 до 18 поколінь.

Тому буквально в лічені дні ви виявите на стеблах, бутонах і листі кропу безліч копошаться зелених або чорних комашок. Комаха може бути безкрилим і крилатим. Тіло її схоже на яйце, його можна розчавити легким натисканням пальців. Л істья і верхівки-парасольки у ураженої рослини деформуються, згодом перестають розвиватися і в’януть.

Харчується попелиця соком рослини, висмоктуючи разом з ним всі поживні речовини, через що її ще називають рослинної вошью. Разом з тим вона ще є і рознощиком небезпечних хвороб. На рослині може поселятися сажистий грибок або інші патогени. Виділення паразитів гальмують фотосинтез рослини.

Придивіться краще до Вашого кропу. Внутрішня сторона листя покрита липкою речовиною?

Це продукти життєдіяльності попелиці. Якщо ви часто спостерігаєте на грядках, де росте кріп, «мурашині доріжки», це теж може бути ознакою того, що ваші рослини атакувала попелиця. Також симптомом того, що зелень облюбувала рослинна воша, є наявність під рослиною маленьких білих лусочок – Старої скинутої оболонки попелиці.

Як позбутися від попелиці на кропі

Якщо ви помітили будь-якої з цих ознак, то негайно потрібно вибирати методи боротьби з попелиць на кропі, інакше дуже скоро можна позбутися всього врожаю, і тля з’їсть кріп раніше вас.

Дуже непогано було б якомога частіше оглядати рослини і при першому ж виявленні шкідників або продуктів їх життєдіяльності негайно їх знищувати.

Однак, на жаль, в більшості випадків доводиться боротися вже з широко поширеною заразою. У цьому можуть допомогти як хімічні препарати, так і щадні народні засоби.

Хімічні засоби проти попелиці на кропі

Одним з найефективніших способів, як врятувати кріп від попелиці, буде обробка хімічними і біологічними препаратами. однак цей захід слід застосовувати у винятковому випадку, коли інші методи виявилися неефективними або коли зелень посаджена на насіння, а не для їжі.

Адже при використанні хімії для зелені, що вживається в їжу, є велика ймовірність, що в подальшому шкідливі речовини осядуть і в організмі людини.

важливо! використання для обприскування кропу інсектицидів – небезпечно.

Для початку пробуємо нетоксичні протипаразитарні біопрепарати. До таких, зокрема, відноситься ” Фитоверм» . Одну ампулу з цією речовиною (5 мл) необхідно розвести в 1 л води. після обробки попелиця повинна померти протягом 2-3 днів. Дія препарату зберігається протягом тижня. Потім процедуру потрібно буде повторити.

Також непогано зарекомендував себе «Энтеробактерин» . Однак тривалість його дії трохи менше-максимум п’ять днів. До препаратів подібної дії відноситься і «Биотлин» .

Серед важких хімікатів застосовують помірно токсичний ” Карбофос» ( 1 ст. ложка на 10 л води ) і ” Препарат З-30» ( 300-400 мл на 10 л води ).

важливо! при обробці рослин інсектицидами важливо не забувати про дотримання заходів особистої безпеки. Щоб уникнути попадання препаратів на тіло і одяг обприскування проводять в безвітряну погоду. Руки повинні бути захищені рукавичками, очі – окулярами, ніс і рот – маскою.

До методів боротьби з попелиць на кропі відносяться і позакореневе підживлення сумішшю 10 г хлористого калію і 20 г суперфосфату, розведеної в 10 л води. нею обробляють тильну сторону листя і прикореневу зону. Обробку повторюють через тиждень.

Як позбутися від попелиці на кропі нешкідливими методами

Потрібно розуміти, що обприскування зелені, що вживається в їжу, інсектицидами може мати негативні і навіть небезпечні наслідки для людини і навколишнього середовища. Тому кращими способами, як позбутися від попелиці, стануть нешкідливі методи. Їх кілька. До них відносять механічні та народні методи. Наведемо найбільш поширені і ефективні.

механічні методи . До першочергового фізичного методу відноситься знищення мурашників. Їх необхідно перекопувати лопатою, знищуючи при цьому яйця мурах. Можна заливати в них окріп. Також використовують клейкі пастки для комах.

Застосовують обприскування “Біотліном», “фітовермом”, використання народних відварів і сумішей.

Якщо тля лише тільки починає обгрунтовуватися на кропі, боротьбу з нею можна починати з обмивання кропу сильним струменем холодної води з садового шланга в кілька прийомів. В цьому випадку можна очікувати, що кінцівки у попелиці заціпеніють, на деякий час вона буде відлучена від джерела живлення і загине.

При незначному поширенні шкідника заражені рослини видаляють і знищують або збирають комах вручну.

Народні методи . До народних засобів боротьби з попелиць відносяться розчини, суміші, настої і відвари з побутових препаратів, золи і рослин.

Найпростішим способом вважається обробка кропу розчином натертого господарського мила ( 200 г / 200 л води ). У нього також можна домішати золу або лушпиння цибулі. Розчином обприскують або натирають листя і стебла.

За такою ж схемою можна приготувати розчин із зеленого мила . Зелене мило також додають в суміші:

  • 9 л води, 20 г гірчичного порошку, 200 г зеленого мила. Суміш добре розмішати, додати мідний купорос (20 г / 1 л);
  • 1,5 кг деревної золи і 50 г зеленого мила розчинити в гарячій воді і настояти.

Є багато рецептів з додаванням рідкого засобу для миття посуду, проте дуже часто садівники скаржаться на те, що подібні розчини призводять до опіку листя рослин.

важливо! всі народні методи потрібно повторювати не менше трьох разів з інтервалом в 5-7 днів.

Як профілактичний і лікувальний засіб від попелиці на кропі, а також добрива добре себе зарекомендувала деревна зола , яка допомагає як позбутися від комах, так і запобігає їх появі. З неї готують настій для припудрювання: 300 г золи прокип’ятити протягом півгодини, розбавити 10 л води.

Відомо про інсектицидні властивості тютюну, тому його теж можна спробувати задіяти для знищення попелиці. Для цього готують тютюнові настої і відвари .

Настій: тютюновий пил залити водою в пропорції 1: 10, настояти дві доби, розбавити водою 1 до 3 і додати мило (40 г / 10 л).

Відвар: тютюновий пил залити водою в пропорції 1:10, прокип’ятити півгодини, відстояти добу, процідити, розбавити водою 1 до 3, додати мило.

Існує думка, що від попелиці допомагають оцет, гірчиця і сода. з оцту готують есенцію для обприскування (1 ст.ложка / 10 л води). Гірчицю розсипають на мурашники і використовують для приготування розчину (100 г / 10 л води). Харчову соду розчиняють у воді (75 г / 10 л) і застосовують для окроплення кущів.

З рослин, що перешкоджають поширенню рослинних бліх, використовують часник, цибуля, помідори, картопля.

Часникова настоянка : 200 г подрібненого часнику залити 1 л теплої води, настояти 5 днів. Для обприскування розвести у воді (100 г / 5 л).

Настій з цибулиння : 200 г лушпиння залити 10 л теплої води, настояти 12-15 годин, процідити. Ще один рецепт-з додаванням шкурок цитрусових: лушпиння і цитрусову цедру залити окропом, настояти 3 дні, процідити, зберігати в темному місці, перед застосуванням розбавляти водою.

Настій з томатної бадилля: подрібнену сухе бадилля залити 10 л води, прокип’ятити 30 хвилин. Перед обприскуванням розводити у воді в пропорції 1: 5 і додавати мило (40 г / 10 л).

Настій з бадилля картоплі : 1,5 кг свіжої або 0,8 кг сухого бадилля залити 10 л води, настояти 3-4 доби, процідити. Можна додати господарське мило (30-40 г).

Для приготування протипаразитарних відварів і настоїв можна використовувати такі трави: чистотіл, червоний перець, кропиву, полин, чорнобривці, деревій, кінський щавель, ромашку, пижмо та інші.

Городниками, які страждають від попелиці на посівах кропу, щороку тестується безліч методів, як від неї позбутися. Деякі з них стверджують, що дієвим є обприскування розчином з йоду і молока . для його приготування в 100 мл молока додають 0,5 мл йоду, ретельно перемішують і розбавляють 1 л води.

важливо! народні засоби не застосовуються в дощ. Після їх застосування рослини не слід поливати протягом 2-3 діб.

Особливістю всіх перерахованих в даному розділі методів є те, що якщо навіть вони не допоможуть позбутися від попелиці, то, по крайней мере, і не зашкодять ні вам, ні рослинам.

Хоча, щоб перестрахуватися, рекомендуємо вам спочатку спробувати будь-який з цих методів на одній рослині. Якщо ніяких побічних ефектів не буде, через добу можна продовжити процедури на інших рослинах.

Профілактичні заходи: як запобігти появі попелиці на кропі

І все ж краще не боротися з попелиць, а приділяти увагу профілактиці її появи. В першу чергу необхідно подбати про правильні агротехнічних методах. До них відносяться своєчасне позбавлення від бур’янів; глибока перекопування грунту восени, ретельне прибирання і знищення післяурожайних залишків .

Важливою складовою профілактики є також підгодівля кропу, оскільки шкідники зазвичай поселяються на рослинах з низькою або високою нормою поживних речовин.

При посадці кропу необхідно обов’язково враховувати правила сівозміни – зміни культур) – НЕ потрібно садити зелень на місце, де раніше росли морква, петрушка, селера.

чи знаєте ви? відлякувати рослинну воша здатні не тільки препарати, але і рослини, що ростуть в безпосередній близькості. До них відносяться часник, цибуля, ромашка, м’ята. З декоративних-космея, мальва, бегонія.

Не рекомендується висаджувати кріп поблизу калини, черемхи, липи – ці рослини тля обожнює і з задоволенням на них поселяється, згодом поширюючись на сусідні культури.

Також у попелиці є природні вороги – сонечка, богомоли, оси, Птахи . Тому одним з профілактичних заходів може бути залучення в ваш город пернатих за допомогою годівниць, поїлок і гнізд. Комах можна залучити, висаджуючи поблизу рослини, які вони люблять.

Для недопущення попелиці на кріп застосовують укриття рослини агротехнічної тканиною.

Отже, ми познайомили вас з безліччю способів, як впоратися з попелиць на кропі. Найефективніше буде проведення декількох заходів в комплексі. Сподіваємося, серед них знайдуться відповідні саме для вас і ваших рослин, які допоможуть Вам надовго забути про цю проблему і вживати в їжу лише екологічно чисті продукти.

Про автора

admin administrator