Посадити троянду з живця в домашніх умовах

Авторadmin

Посадити троянду з живця в домашніх умовах

Як правильно виростити троянду з букету в домашніх умовах

31 грудня 2018, 14:27 | Сад та город Викидати чарівні рослини у відро для сміття часом рука не піднімається – хтось засушує бутони, а хтось залишає живці у воді в надії на те, що вони дадуть коріння і в подальшому знову порадують ніжною красою своїх квітів.

  • Для вкорінення необхідно використовувати лише троянди зі свіжого букету, а не чекати, коли вона зів’яне.
  • Держак слід робити з серединної частини стебла, оскільки верхня частина ще занадто слабка, а нижня вже суха і стара.
  • Стебла треба вибирати середньої товщини і з трьома живими бруньками.

Насамперед, необхідно нарізати живці довжиною близько 20 сантиметрів, видалити з них квітки, бутони, шипи і листя на нижній частині стебла. На верхній частині стебла листя вкорочуємо на 2/3. Після чого поміщаємо підготовлені живці у воду, бажано дистильовану.

Після появи корінців живці можна пересаджувати в горщики або висаджувати в грунт під банки. Подібний спосіб посадити троянду з букета годиться й для зими, і для літа, якщо в квартирі не буде холодно, а вода буде регулярно змінюватися.

Для букетів, отриманих пізньої осені або взимку, все ж краще всього підійде наступний спосіб живцювання, коли потрібно зберегти стебла до весни і не дати їм випустити коріння. Для цього потрібно всього лише прикопати підготовлені живці в грунт, а зверху зробити сухе укриття – захист від морозів, з настанням весни посадити їх одним з перерахованих способів.

Літній спосіб вирощування троянд

У літні місяці, коли температура повітря вночі не опускається нижче 18°C, можна вкорінювати живці троянди прямо в саду. Для цього необхідно підготувати субстрат з родючої землі (чорнозему) та грубозернистого піску (краще всього підійде річковий).

  1. В лунки з цією сумішшю під кутом 45°C потрібно закопати підготовлені живці.
  2. Перед посадкою їх потрібно обробити розчином міцної марганцівки.
  3. Увага – нижня брунька повинна бути в землі.
  4. Місце посадки рясно полити, а живці, які стирчать, накрити скляними банками, щоб отримати якусь подобу теплиці.

Через пару тижнів після посадки необхідно приступати до загартовування живців, знімаючи з них на кілька годин банки, з кожним разом збільшуючи час, щоб до третього тижня можна було взагалі прибрати банки.

Якщо посадка живців здійснювалась у перші місяці літа, то до осені їх пагони досягнуть 40 см і на деяких з них навіть з’являться бутони. Щоб нова рослина не втрачала сили і змогла зміцнити свою кореневу систему, перші бутони необхідно видалити. У перший рік нові кущі бажано викопати на зиму, пересадити паростки в горщики і зберігати в прохолодному, помірно світлому приміщенні.

Як посадити живець троянди в картоплю

Найпоширеніше народне укорінення живців троянд – за допомогою картоплі, але його необхідно проводити навесні. Суть методу в тому, що молода картопля для живця створить вологе середовище та забезпечить його корисними речовинами для росту.

Важлива умова – довжина живців не повинна перевищувати 20 см, а на картоплі повинні бути видалені всі «вічка».

Розводимо квіти з подарованого букету за допомогою картоплі:

  1. Нам знадобиться не дуже глибока (близько 15 см) траншея, розташована в світлому, безвітряному місці.
  2. Дно траншеї заповнюємо шаром річкового піску в 5-10 см.
  3. На відстані приблизно 15 см одна від одної розкладаємо молоду картоплю з підготовленими до посадки живцями.
  4. Прикопуємо живці лише на одну нижню бруньку і накриваємо скляними банками.
  5. Поливаємо живці регулярно, а один раз в 5 днів – розчином з солодкої води ( 2 чайні ложки цукру з верхом на 1 склянку води).
  6. Через два тижні починаємо привчати живці до навколишнього середовища, як було описано вище.

Щоб підвищити шанси вивести троянду, проводите експеримент з максимальною кількістю стебел. Один живець не приживеться, але в іншого все може вийти. Якщо перший раз не вийшло, це не означає, що ви поганий квітникар. Продовжуйте експериментувати, набирайтеся досвіду і дуже скоро у вас буде шикарний розарій!

Як посадити троянду з букета: 5 порад, як виростити новий букет

Коли краще садити троянди і як виростити троянду з пагона в домашніх умовах.

Літо – час садити троянди. Хоча вирощувати їх з живців насправді можна в будь-який час року, але троянди, посаджені влітку в грунт – більш витривалі, а, значить, у них більше шансів перезимувати і прижитися. Давайте розберемося, як посадити троянду з пагона – які повинні бути живці та як їх правильно садити.

Як виростити троянду з пагона – 5 основних правил

Є кілька нехитрих корисних правил, які допоможуть вибрати правильний живець троянди і створити йому необхідні умови, щоб він пустив коріння і прижився. Отже, розповідаємо, як посадити троянду під банку.

Для живців підійдуть наполовину здеревілі пагони троянд товщиною 4-5 мм. Вони можуть бути з куща і з букета, але краще вітчизняної селекції – голандські і екзотичні троянди найчастіше не вкорінюються. Також бажано, щоб троянда не стояла у вазі більше 4 днів – пагін повинен бути живим, без темних плям і цвілі.

Головку квітки потрібно прибрати і залишити на пагоні 2-3 бруньки. Якщо бруньки знаходяться дуже далеко один від одного, то можна залишити і одну. Довгі живці брати не варто – вони будуть дуже довго і погано вкорінюватися.

Верхній і нижній зрізи у держака потрібно зробити різними. Верхній – рівний, на відстані 0,5-1 см над брунькою. Нижній зріз потрібно зробити під кутом 45 градусів – на відстані 1,5-2 см від нижньої бруньки.

Листочки і шипи в нижній частині потрібно прибрати, а пару верхніх залишити, але вкоротити наполовину. Більше залишати листя не варто, так як через нього буде випаровуватися волога, необхідна живцеві.

Якщо пагін троянди не стояв у вазі, а зрізаний з куща, то його потрібно перед посадкою поставити в воду – на 20-30 хвилин. Це потрібно для того, щоб закрилися пори і зменшилося випаровування вологи.

Перед тим, як посадити живець, грунт потрібно добре зволожити і розпушити. Якщо є можливість – пролийте її рожевим розчином марганцівки, так ви продезінфікуєте його. Потім ущільніть і посадіть живець так, щоб нижня брунька пішла в землю приблизно на 1 см.

Садіть живці зранку або ближче до вечора на сонячному місці, де немає надлишку вологи – в полуденну спеку робити цього не варто.

Для посадженого живця, поки він не приживеться, потрібно буде спочатку створити тепличні умови. Зробити це просто – взяти пластикову пляшку з-під води, зрізати дно і накрити живець. Для одного живця – одна пляшка.

Пляшки краще брати на 2 л, а то і на 5 л. Під ними живці потрібно тримати не менше місяця, щоб вони вкорінилися. Коли у пагона з’являться молоді листочки, то кришку з пляшки потрібно знімати періодично і провітрювати “теплицю”.

У теплицях живці потрібно тримати до наступного літа. На зиму пляшки потрібно вкрити – наприклад, присипати листям і накрити нетканим матеріалом, утеплити соломою або ялиновими чи сосновими гілками.

Так можна укорінювати як чайно-гібридні, так і в’юнкі троянди або паркові.

Раніше ми розповідали, як лікувати троянди без хімії – від попелиці, іржі та інших напастей.

Вас також можуть зацікавити новини:

Чи можна виростити троянду з букета?

Іноді красивому букету троянд можна дати нове життя. Зробити це нескладно, потрібно лише правильно вибрати відповідні живці та вкоренити їх. Але слід знати, що таку процедуру не можна робити з кожною квіткою. Важливо вибрати відповідний, відібравши його з багатьох екземплярів.

  1. Які троянди можна і не можна вкорінювати?
  2. Сорт
  3. Свіжість
  4. Колір
  5. Терміни
  6. Відбір живців
  7. Вкорінення
  8. В воді
  9. В землі
  10. У пакеті (метод Буріто)
  11. У картоплі
  12. Висаджування в ґрунт
  13. Особливості догляду

Які троянди можна і не можна вкорінювати?

Перед тим як почати вирощувати нову троянду з букета, потрібно з’ясувати, які саме квіти точно вкореняться, а які не здатні давати коріння і є непридатними для вирощування садової ділянки. Вибираючи квітку, слід керуватися певними правилами.

Сорт

Краще вибирати вітчизняні сорти, оскільки імпортні троянди не підійдуть для укорінення, адже їх вирощують із застосуванням спеціальних технологій . А також потрібно пам’ятати про те, що південні троянди найчастіше погано ростуть і розвиваються у помірному кліматі.

Якщо вони й дадуть кореневу систему, далі навряд чи зростатимуть у відкритому ґрунті в середній смузі.

Свіжість

Варто вибирати свіжі квіти. Визначити свіжість дуже просто. Бутон повинен бути пружним і гладким, напіврозкритим, мати «сорочку» (верхні пелюстки зеленого кольору). На ньому не повинно бути різноманітних плям (бурих та інших), а також слизу. Стебло має бути щільним, а зріз – рівним. Краще вибрати чисту квітку з бутоном без слизу.

Важливо звертати увагу на листя. Свіже листя має яскраво-зелене забарвлення, їх поверхня з глянцем, без цяток. Якщо листя змінило колір і стало млявим, значить, рослину зрізали давно. Не рекомендується використовувати для укорінення троянду, бутон якої перемотують біля основи скотчем, а також оформлені в пакувальну плівку, пофарбовані або покриті блискітками квітки . Дані прикраси свідчать про те, що рослина несвіжа і розмножити її живцюванням не вийде.

Колір

Слід звертати увагу на забарвлення троянди. Досвідчені садівники вважають, що найкраще укорінюються класичні квіти – білі чи червоні. Чайні троянди, жовті та фіолетові досить важко вирощувати, оскільки ці види є більш примхливими.

Терміни

Квітка повинна бути літньою, тому що найкращий термін для живцювання – кінець травня – кінець серпня . Займатися вирощуванням покупних троянд з букету рано навесні, а також восени і зимового часу не рекомендується, тому що на розвитку рослини позначиться нестача сонячного світла і тепла, а висаджувати укорінені живці у відкритий ґрунт у такий час не можна.

Щоб троянда, яка пустила коріння будинку, добре розвивалася у майбутньому, потрібно проводити роботи влітку, найкраще у липні.

Відбір живців

Більшу частину роботи при живцювання троянди з букета в домашніх умовах займають відбір та підготовка відростків, які можна висаджувати. Для початку необхідно добре перебрати букет, вибрати лише ті квіти, стебла яких не переходять у стадію здерев’янення. Не рекомендується використовувати тонкі, надто тверді, мляві та перестиглі стебла. Серед відібраних мають бути стебла, на яких розташовуються листя та нирки.

Якщо потрібно вирощувати живці, не можна дозволяти букет повністю в’янути, так як прорости зможуть лише свіжі і живі квіти. Краще розпочати роботи з розмноження відразу після того, як букет був подарований. Якщо він постоїть 24 години, швидше за все, добитися від рослини нових паростків буде неможливо. Від цілого стебла потрібно відрізати частину, яка потрібна для пророщування. Роблять це гострим ножем чи спеціальним секатором. Інструменти обов’язково потрібно дезінфікувати. Для цього використовують горілку, антисептик або інші відповідні засоби. Відпилювати стебла не рекомендується, різати потрібно чисто, не залишаючи задирок.

Схема отримання життєздатного живця зі стебла.

  • Слід обрізати бутони і квітки, що розкрилися.
  • Стебло ріжеться на відростки, довжина яких повинна становити 15-30 см. Потрібно зробити косий зріз під нижньою ниркою, відступивши від неї близько 10 мм. Після цього необхідно знайти нирку вище і на такій же дистанції зробити прямий зріз. Важливо, щоб на кожному живці залишалося 2-3 нирки, з яких згодом повинні проклюнутися нові міцні паростки.
  • Листя зверху заготовки потрібно вкоротити, а нижню зовсім обрізати.
  • Заготівлі замочуються у спеціальному розчині, що простимулює зростання кореневої системи. Це є додатковою допомогою, яка збільшує шанси отримання молодих відростків. Для цього найчастіше застосовують ефективні засоби «Епін» та «Корневін». При використанні важливо уважно читати інструкцію та дотримуватися всіх правил.

Вкорінення

Живити кущову або будь-яку іншу троянду з гілки легко, тому що існує величезна кількість способів укорінення живців в домашніх умовах. Розглянемо найефективніші з них.

В воді

Для цього методу необхідно підготувати банку невеликого розміру, деревне вугілля та чисту воду. Вода наливається в банку наперед, щоб вона встигла відстоятись. Після підготовки до неї додають вугілля. Це дозволяє знезаразити рідину, щоб згодом рослина не хворіла. Після процедури в ємність міститься приготований живець. Важливо простежити, щоб волога закривала лише його низ. Майбутня троянда знаходиться в банку близько трьох тижнів, за цей термін паростки дадуть міцне коріння. Весь період потрібно щодня (2 рази) міняти воду у банку на нову. Не можна використовувати холодну, рекомендовану відстояну теплу воду.

При вирощуванні нової рослини у воді можна використовувати стимулятори росту та коренеутворення, щоб коренева система живця розвивалася швидше. Для цього застосовують народні рецепти та спеціальні препарати.

З народних методів найефективнішими є такі.

  • У літрі води потрібно розчинити 100 грамів дріжджів. Заготовки поміщаються в цей розчин на 24 години, заглиблюючись на третину довжини. Після цього стебла необхідно добре промити та помістити у воду. Вони повинні стояти в ній доти, доки не з’явиться коренева система.
  • У 1 літрі води розчиняють чайну ложку меду . Підготовлені живці поміщаються у засіб на 12 годин.
  • У воду, в якій знаходяться заготовки, вливають 10 крапель алое соку. Через 10 днів потрібно додати ще від 5 до 7 крапель.

В землі

Отримати міцний і здоровий кущ троянд із зрізаної квітки можна при посадці в землю. Досвідчені садівники вважають, що цей спосіб найскладніший, але також він є найефективнішим. Для живців потрібно підготувати горщик або іншу ємність об’ємом близько 0,5 л, її ширина та глибина мають бути середніми. Можна висадити безліч живців в одну велику ємність.

Висадка для укорінення здійснюється в такий спосіб.

  • Місткість та робочі інструменти необхідно обробити розчином марганцю, щоб рослини не загинули від бактеріальних та грибкових захворювань.
  • На дно горщика міститься дренажний шар завтовшки 3-5 см, для цього використовують биті черепки, гравій або щебінь. Можна замінити ці матеріали шматочками пінопласту. Дренаж знезаражується (проливається гарячою водою чи розчином марганцю).
  • У ємність засипається відповідний ґрунт, який потрібно трохи ущільнити, але не утрамбувати. Підходящий грунт можна придбати в спеціалізованому магазині або приготувати самостійно (2 частини звичайної землі із саду та 1 частина піску). Перед використанням ґрунт потрібно прогріти на деку, щоб знезаразити.
  • У ґрунті формується поглиблення невеликого розміру, живець висаджується та присипається ґрунтом. Якщо саджанців багато, їх слід рівномірно розмістити на всій поверхні, між рослинами повинна залишатися дистанція близько 5-6 див.
  • Майбутні рослини рясно поливають. Вода має бути добре відстояною, прохолодною, можна взяти дощову.
  • Слід створити імпровізований парник. Для цього живці укриваються плівкою (можна застосовувати харчову) або обрізаною пляшкою (можна використовувати одноразовий стаканчик).
  • Саджанці поливаються за необхідності. Щоб коріння не підмивається, необхідно здійснювати полив за допомогою розпилювача.
  • Щодня майбутні кущі провітрюються. Перші рази провітрювання триває 3-5 хвилин, з кожним днем тривалість може збільшуватись (у міру приживлення).
  • Коли на живцях з’являється перше зелене листя, можна прибирати укриття.

У пакеті (метод Буріто)

Пророщування букетних троянд у пакеті – нескладний варіант. Для нього потрібно підготувати поліетиленовий пакет, воду та газети. Відростки, що підходять для процедури, необхідно обернути газетою, рясно змочити заготовку водою, що вийшла, і покласти в пакет, який потрібно прибрати в тепле місце.

Температура має бути більше 20 градусів. 1 раз на 7 днів ця конструкція розгортається, живці уважно оглядаються. Якщо які-небудь з них починають псуватися, їх потрібно видалити, після чого загорнути заготівлі в нову газету і повторити процедуру. Нові паростки з’являються за кілька тижнів.

У картоплі

Підготовлені «букетні» живці потрібно встромляти в картоплю. Це не зовсім традиційний спосіб укорінення, але він практикується багатьма садівниками . Картопляні бульби є ідеальним збалансованим середовищем, в якому є рідина та крохмалисті речовини. Це чудове місце для пророщування кореневої системи.

Для процедури потрібно підібрати якісні бульби. Вони повинні мати середній розмір, бути міцними, без міток з гниллю або в’ялості. Картоплю потрібно добре промити і помістити в слабкий розчин марганцю для знезараження, після чого добре висушити і вирізати поглиблення, які б відповідали діаметру живців. Не треба робити наскрізний отвір.

У поглиблення поміщається заготівля, після чого картоплю необхідно закопати в горщик, наповнений родючим і пухким ґрунтом. Посадки поливаються і добре ховаються, для цього використовується прозора пластикова пляшка, яка дозволяє створити міні-парник. Після того, як на саджанці з’являться перші нові паростки, необхідно почати провітрювати міні-теплицю хоча б 1 раз на день.

Деякі садівники розламують бульбу після того, як на живці з’явилося коріння, і висаджують рослину в ґрунт. Інші ж залишають картопля як природне добриво.

Висаджування в ґрунт

Перед тим, як розпочати процес вирощування букетної квітки, потрібно обміркувати основні нюанси процедури. Навіть у найтепліших регіонах клімат для деяких сортів троянд досить суворий. Слід добре подумати над тим, коли посадити молоду рослину у відкритий ґрунт на дачі, адже якщо термін буде невідповідним, чагарник загине, не прижившись на новому місці вирощування.

Але не варто лякатися, адже троянди найчастіше можуть вирощуватися у відкритому ґрунті навіть у місцях із несприятливими умовами. Але для цього садівнику необхідно докласти максимум зусиль. Найкращі терміни для висадки рослини – пізня весна. Місце вирощування має бути добре освітленим, теплим.

Розглянемо технологію висадки готового живця у ґрунт.

  • Необхідно викопати досить об’ємну вільну лунку, в яку зможе спокійно поміститися коренева система саджанця. Коріння не повинне пошкодитися в процесі посадки. Ідеальною вважається глибина ями близько 5 див.
  • Після підготовки лунки слід акуратно висадити живець, присипати його ґрунтом, який потрібно обережно прим’яти.
  • Посадку поливають водою.

Якщо коренева система добре розвинулася і відсутні нові пагони, можна не робити укриття, але рекомендується постійно поливати майбутній чагарник, щоб ґрунт не пересихав, адже це згубно для рослини.

Якщо немає можливості стежити за станом землі, потрібне укриття (пластикові пляшки або тканина). Троянди зацвітуть за кілька років після висадки.

Особливості догляду

Багато хто вважає, що після висадки живця робота садівника закінчується, оскільки рослина сама почне активно зростати і згодом рясно цвістиме. Але це не так. Після посадки молоді рослини вимагають кропіткого догляду, адже вони є слабкими, ще розвиваються і не мають хорошого імунітету, щоб протистояти небезпечним захворюванням та шкідникам . Вони можуть загинути через недостатній догляд у несприятливих для них умовах. Потрібно систематично поливати посадки та регулярно їх провітрювати.

Приблизно через 30 днів після висадки на них з’являється невелике листя. З цього моменту потрібно починати прибирати укриття на деякий час, щоб паростки отримували достатню кількість свіжого чистого повітря і могли гартуватися, адже згодом вони повинні будуть боротися із заморозками та навіть морозами у зимовий та осінній (а іноді й у весняний) період.

Садити рослину досить легко, а ось виростити її зможе лише той, хто знає основні правила базового догляду. Укриття повністю забирають лише через 10-15 днів. Протягом укорінення потрібно уважно стежити за тим, щоб майбутній кущ не страждав від нестачі води у ґрунті. Земля поливається навколо міні-теплиці, а в процесі провітрювання необхідно акуратно обприскувати ґрунт і сам черешок. Троянди ростуть у ґрунті до перших заморозків, після чого їх потрібно викопувати, обрізати та поміщати в ємність для зимівлі. Деякі з них можна залишати зимувати в ґрунті, тому рекомендується спочатку дізнатися, який саме сорт потрапив до садівника. Кущі, що зимують у саду, потрібно ретельно укутувати. Для цього використовують тирсу, солому або опале листя.

Розвести ефектну троянду, яка даватиме рясно цвітіння на садовій ділянці, – не надто легко, адже для цього потрібно знати певні особливості процедури. Завдяки тому, що є безліч варіантів укорінення живців, кожен садівник може вибрати якийсь один, що підходить йому. Після вкорінення саджанець потребує правильної посадки у відкритий ґрунт, а пізніше – якісного догляду. Варто пам’ятати про це, щоб кущ виріс гарним, здоровим та сильним.

Якщо зробити все правильно, троянда довгі роки радуватиме садівника, і ніхто не помітить того, що вона колись була лише одним із багатьох квітів у букеті.

Про автора

admin administrator