Ппу або ппс вулика який краще

Авторadmin

Ппу або ппс вулика який краще

Зміст:

Що таке вулики з пінополіуретану (ППУ)?

Україна належить до п’ятірки світових лідерів з виробництва меду. Щорічно українські бджолярі експортують більше 50 тисяч тон меду в країни Європи, Азії, Америки та Близького Сходу. За неофіційними даними в Україні більше 400 тисяч осіб, які мають у своєму господарстві вулики.

В останні десятиріччя світове бджолярство крокує десятимильними кроками. Основною метою бджолярів усього світу є забезпечення комфортних умов життя бджолиної родини і, як результат, збільшення врожаїв меду.

Відходить у минуле промислове утримання бджіл у вуликах-лежаках і дедалі більше бджолярів купують вулики з пінополіуретану (ППУ).

Так що ж таке пінополіуретан (ППУ)?

Пінополіуретан – це матеріал, якому немає рівних у низькій теплопровідності та гідроізоляції. Пінополіуретан оточує нас всюди у повсякденному житті. Стінки холодильника заповнені пінополіуретаном, матраци та ортопедичні подушки, губки для миття посуду, декоративні елементи меблів, крісла автомобіля та сидіння у міському транспорті, різноманітні прокладки та ущільнювачі, труби для опалення та гарячої води ізолюють ППУ. Завдяки тому, що цей матеріал екологічно нейтральний і йому властива низка виняткових якостей, він отримав широке розповсюдження у бджолярів з усього світу.

Використання вуликів з пінополіуретану (ППУ) особливо розповсюджене в країнах де бджіл взимку потрібно захистити від замерзання, а влітку – від перегріву.

Переваги вуликів з пінополіуретану (ППУ):

  1. Легкість. Вага вулика з пінополіуретану (ППУ) у чотири рази легша, ніж вага аналогічного вулика з деревини.
  2. Низька теплопровідність. 4 см. пінополіуретану (ППУ) відповідає 40 см. деревини. Ви тільки уявіть собі вулик з товщиною стінок 40 см. кожна! Враховуючи такі властивості матеріалу, у вуликах з ППУ бджолам влітку не спекотно, а взимку – не холодно. Комфортна температура влітку дає можливість бджолам не відволікатись від основної мети, а взимку падіж бджіл мінімальний. Завдяки цьому врожаї меду збільшуються на +30%.
  3. Довговічність.
  4. Міцність.
  5. Погана горючість.
  6. Стійкість до руйнівного впливу довкілля (дощ, сніг, вітер, град).
  7. Гігієнічний. Легко миється під струменем води.
  8. Не гниє.
  9. Стійкий до плісняви та грибка.
  10. Екологічно нейтральний.
  11. Не клюють птахи, не гризуть ні бджоли, ні щурі, ні куниці.

Яка вартість вуликів з пінополіуретану (ППУ)?

Вулики з пінополіуретану (ППУ) у Південній та Північній Америці, в Європі та на Близькому Сході дорожчі, ніж вулики з деревини. Це обумовлено технологією їх виробництва, попитом і безсумнівними перевагами перед дерев’яними вуликами. Ціна на такі вулики коливається у межах від 150€ до 350€ у залежності від виробника та комплектації.

Де придбати вулики з пінополіуретану (ППУ).

Вулики з ППУ швидкими темпами стали популярними у світі. Але через важку технологію виробництва форм (у котрі заливають пінополіуретан) та їх дорожнечу, дуже мало компаній виготовляють вулики з ППУ.

Компанія BEEHOUSE – лідер у виробництві вуликів з пінополіуретану (ППУ). Технологічна лінія була розроблена і впроваджена німецькими та швейцарськими інженерами. В конструкції вулика були враховані останні розробки та вимоги світового співтовариства бджолярів. У вуликах BEEHOUSE використовується революційна система вентиляції та збору пилку.

Придбати вулики з пінополіуретану (ППУ) можна на сайті компанії beehouse.global або за телефонами у розділі «Контакти».

З любов’ю до бджіл, з повагою до бджолярів!

Вулики Ніжегородец: з ППУ, відгуки бджолярів

Що ми знаємо про спеціальному житло для бджіл, іменованому вуликом? Колись бджоли жили в дуплах дерев, селилися по щілинах скельних, навіть в печерах. Але так тривало, поки 5-6 тисяч років тому людина не побудував перше штучне дупло для бджіл. Траплялося, що у дерев цілком випилювали дупла, де селилися бджолині сім’ї, а потім збирали їх в певному місці. Це значно полегшувало обслуговування їх, охорону, та й збір меду теж. Приблизно так утворилися перші пасіки.

Історія бджільництва знає вулики двох основних категорій, які застосовувалися при розведенні бджіл. Ті, що виготовлялися з природних, а також синтетичних матеріалів.

Вулики з природних матеріалів

Відомі впродовж тисячоліть. Перші з них давньогрецькі і давньоримські, були із прутів, що обмазувалися глиною. Відомі бджолині будиночки, плетені з соломи, вулики, виготовлені з кори коркового дерева, а також кам’яні.

У місцях, де буває реальна зима з холодами і морозами, масово застосовувалися дерев’яні вулика. Спочатку роль вулика відводилася пустотілі дереву будь-якої породи. Навіть називалися будиночки для бджіл по-різному: колоди, дуплянки.

Як тільки був винайдений розбірний рамковий вулик, а сталося це в 19 столітті, саме дерево було тим сировиною, з якого ці конструкції виготовлялися.

Наука не стояла на місці і ось вже отримані нові матеріали, що перевершують за своїми показниками звичне дерево. Так що цілком можна посперечатися з твердженням, що воно найбільш доступний і кращий матеріал, щоб виготовити вулики. Більш того, їх кожен бджоляр для своєї пасіки вибирає сам за смаком і бажанням. Всякий з них має свої безперечні плюси і мінуси.

Вулики з синтетичних матеріалів

Найцікавішими з них – синтезовані в сімдесяті роки минулого століття утеплювачів є пенопростірол (ППС) з пінополіуретаном (ППУ):

  • щільність – від ста кгкуб. м,
  • нешкідливість для людей і комах.

Більше тридцяти років такі вулики застосовують бджолярі Польщі, Швеції (ППС, ППУ), Німеччини, Фінляндії (ППС).

Нещодавно вулики з синтетичних матеріалів з’явилися в України, вони були з пінополістиролу. Цей матеріал недорогий, нестійкий до розчинників, має схильність електризуватися при утворенні статичної електрики і часто викликав нарікання у пасічників.

Але українські умільці довели, що вони теж можуть виконувати пенополиуретановие вулики, настільки високо цінуються в Європі. Найбільш показовим у цьому сенсі є вулик під назвою «ніжегородец».

Відео: Вулик ППУ Ніжегородец 10-ти рамковий

Пінополіуретанових вулика – «ніжегородец»

Перш ніж виробництво вуликів з ППУ було відкрито, протягом року враховувалися, докладно вивчалися недоліки всіх існуючих конструкцій, тестувалася аналогічна продукція всіх виробників, що працюють на цьому ринку, готувалися креслення, виготовлялися форми.

Їх переваги перед дерев’яними вуликами очевидні. А головне серед них – легкість. Холстиков в них немає, їх замінює плівка, подушок теж, цю функцію виконує дах.

А дерево має особливість розбухати, що робить без того важку конструкцію непідйомною. До того ж такий вулик швидко замерзне в холод, перегріється в спеку.

Коли сім’я нарощує навесні силу, дерев’яний вулик скоро втратить свої геометричні розміри, а той, що з синтетичних матеріалів, легко їх збереже.

А також, зауважте, деревина в СЕС не перевіряється, а в ній можуть міститися будь-які з домішок, навіть радіоактивні. Зате пінополіуретан, розроблений на Володимирському заводі «Ізолан», в своєму розпорядженні висновок СЕС, де вказано, що застосовується він для виготовлення вуликів для бджіл.

Взято на замітку виробником також досвід тих, у кого ці будиночки для бджілок вельми популярні, бджолярів з Данії.

Враховано, наскільки цей матеріал екологічний, поширений сьогодні в побуті: підошва взуття, утеплювачі холодильників, ортопедичні подушки і матраци, наповнювач м’яких меблів … перелік можна продовжувати довго.

В результаті з’явився комплект форм для 10-ти рамкового вулика: дах, корпус Рута, корпуси цілий і ½ Дадана. У виробництві 6-ти і 12-ти рамкові.

Вулик «ніжегородец» з пінополіуретану, вироблений в України, впевнено почуває себе серед лідерів продукції бджільництва, затребуваний на пасіках.

Особливості конструкції Нижегородцев

Чи не доведеться стикувати стінки корпусу, всі елементи суцільнолиті з жорсткими, зате дуже міцними корпусами. Вони не розбовтаються від часу. Прогрунтовки на стадії формування – все, що потрібно.

Матеріал, з якого виготовлений вулик, підвищеної щільності, до 140 кгм 3.

З боків у корпусів спеціально, щоб забезпечити безпеку бджоляра, для зручності і надійності є ручки, досить довгі, що дозволяють піднімати вулик під ручки, що не стискаючи корпусу.

Сітчасте дно, 90% – площа сітки.

Засувка і повноцінний вічко є в комплекті.

Пресовані форми, з яких вони виробляються, стійкі до хімічного впливу і не зажадають додаткового фарбування. Виключно за бажанням бджоляра, вулик можна забарвити і це дуже легко зробити.

Зазвичай елементи вулика з пенополиуритана обробляються антиадгезивного мастилом, щоб не приставали до форм. Але тоді, щоб пофарбувати, цей шар шліфують або на сонці випалюють. Завдяки тому, що виробник оптимізував технологію виробництва «Нижегородцев», форми відполіровані і на них немає ніякої мастила. Їх відразу можна фарбувати, чи не готуючи поверхню.

Такий вулик не зруйнують гризуни. Він буде жити, навіть якщо впаде. А через низьку теплопровідність збереже тепло в холодну пору року. Це означає, бджілки будуть відчувати себе максимально комфортно.

Відео: Огляд вулика Ніжегородец, відео для початківців бджолярів

Переваги вуликів з пенополиуритана

  • зберігають тепло;
  • сім’ї, що перезимували в такому вулику, розвиваються краще кормів, а значить і енергії витрачають менше;
  • шумоізоляція;
  • НЕ загнивають, не висохнуть, які не розширяться, що не промокають;
  • легкі в догляді;
  • «Не подобається» гризунам;
  • збираються і розбираються легко і його елементи не потрібно спеціально підганяти;
  • екологічні;
  • міцність і довговічність;
  • легка вага;
  • мобільність.

Недоліки вуликів з пенополиуритана

  • Вимагає заміни через п’ять років.
  • Унаслідок негорючості під впливом високих температур вулика почнуть оплавлятися. Ніякого відкритого полум’я. Може виявитися, що проблема помічена занадто пізно, щоб її встигнути усунути.
  • ППУ «боїться» ультрафіолету. Так що краще вулик пофарбувати, щоб не довелося «насолоджуватися» неприємними результатами.
  • При будівництві бджолиного будинку своїми руками занадто висока ймовірність придбання неякісного матеріалу, що може мати самі жалюгідні наслідки:
  • зміна погодних умов та перепади температури, низька опірність волозі і вогкості зроблять такий вулик незатишним будинком, сприятиме зростанню захворюваності, зниження медозбору.
  • відгуки досвідчених пасічників підтверджують, що постраждає якість меду, за рахунок придбання ним хімічного присмаку і мутного осаду.

Про конкурентоспроможність

Український вулик «ніжегородец» з пінополіуретану, який виготовили нижегородські майстри, має певні переваги перед Фінськими БіБох і Польськими вуликами Томаша Лисоня.

  • Це, перш за все, матеріал ППУ набагато більш щільний за структурою, яка не продавлюється, як «суперники».
  • У вуликах з ППУ пенополиуритана не міститься і не виділяється стирол.
  • Він дешевше.

Відео: Вулика ППУ 10-рамковий Ніжегородец. Як і де купити

Як впливає пенополіурітан на якість меду?

Цей матеріал відомий вже півстоліття, а вийшов шляхом змішування полиола з поліізоціанати. Окремо для людського організму шкідливий кожен з них, а у взаємодії утворюють поліуретан. А він уже безпечний і нейтральний до здоров’я і харчових продуктів. Його, до речі, давно з успіхом використовують в медицині, навіть імплантують в організм людини. Так що від утеплення матеріалом ППУ вуликів якість меду не страждає, а життя бджіл не порушується.

Як і де купити?

Сучасні технології дозволяють, навіть не піднімаючись з дивана, здійснювати найрізноманітніші покупки. Це стосується також вуликів «Нижньогородці» з ППУ. Досить відшукати у всесвітній мережі сайт відповідного інтернет-магазину, вибрати вподобану модель, та зробити замовлення. Тільки ось, перш ніж зробити покупку, поспілкуйтеся на форумах з іншими бджолярами, почитайте відгуки про придбаної продукції і про роботу самого магазину.

До речі, будь-які питання, що стосуються технічних і якісних характеристик, ви можете вирішити з консультантом магазину, просто зателефонувавши по телефону, який ви знайдете, заглянувши на їх сайт.

Звичайно, ви можете зважитися на виготовлення вулика «ніжегородец» своїми руками. Докладні інструкції з кресленнями обов’язково знайдуться в Інтернеті.

Вулики «ніжегородец»: особливості, нюанси використання та догляду

Вулики «ніжегородец» добре знайомі вітчизняним бджолярам. Вироби були розроблені нижегородскими фахівцями, і за багатьма експлуатаційними якостями впевнено перевершили такі імениті зразки, як фінський Bee-Box і польську модель, автором якої є Томаш Лисоня. На даний момент виробництвом бджолиних будиночків займається завод «Ізолан», що випускає добротну і якісну продукцію, яка не поступається за своїми властивостями іменитим європейським моделям.

особливості конструкції

Головною особливістю «Нижньогородці» є матеріал виготовлення вуликів. На відміну від більшості аналогів, зроблених з деревини, бджолині будиночки нижегородських майстрів виробляються з пінополіуретану, що наділяє готові вироби легкістю, міцністю і стійкістю до гниття. За своєю будовою вулик представлений традиційної вертикальної конструкцією, яка вміщає від 6 до 12 рамок розмірами 435х300 (дадановского модель) і 435х230 мм (Рутовські модель).

Крім зазначених рамок, вулик цілком сумісний з напіврамками розміром 435х145 мм і може бути використаний в якості надбудови або «магазина». Торцеві частини як основних корпусів, так і «магазинів» обладнані фальцеобразнимі сполучними замками, які формують нещільне з’єднання з горизонтальним люфтом в 1 мм. Це спрощує роз’єднання елементів і робить збірку конструкції простим і зручним.

Ще однією особливістю «Нижньогородці» є суцільнолитий корпус, який не має технічних стиків і швів. Він відливається в спеціальних матричних формах, а в продаж надходить як в пофарбованому, так і в незабарвленому варіанті. Дно корпуса оснащено сталевою сіткою, а роль утеплювального шару виконує полікарбонатний вкладиш. На даху будиночка є вентиляційні отвори, інтенсивність провітрювання регулюється спеціальними заглушками.

Верхня внутрішня частина вулика не має подушок і оснащена кришкою, а замість холстиков встановлена товста плівка ПЕТ. Її полотно цілком накриває стільники, не залишаючи при цьому щілин і зазорів. Крім того, у верхній частині моделей є стельова годівниця, а підрамні простір збільшено до 5 см. Зовнішня частина вулика оснащена зручними заглибленнями, призначеними для переміщення конструкції. На кутах є технічні зазори, завдяки яким можна легко підчепити фрагмент гострим інструментом і відокремити його від суміжного.

Окремо варто розглянути і фізичні властивості ППУ – матеріалу, з якого «ніжегородец» виготовлений. Його щільність становить 30-150 кг / м3, що надає йому високу жорсткість і відмінну міцність. Матеріал відрізняється високою водостійкістю і забезпечує в межах вулика оптимальний мікроклімат. Більш того, пенополиуретановие будиночки мають відмінну звукоізоляцію і не пропускають вуличний шум всередину.

При правильній експлуатації моделі з ППУ здатні прослужити не менше 25 років, що вигідно відрізняє їх від дерев’яних аналогів.

Плюси і мінуси

Висока популярність і стабільний споживчий попит на вулики «ніжегородец» зумовлені низкою важливих моментів.

  1. Пінополіуретанових моделі прекрасно утримують тепло. Так, 1 см цього матеріалу за своїми теплоізоляційними властивостями еквівалентний 12 см деревини.
  2. Завдяки високим звукоізоляційні властивості матеріалу бджолина сім’я перебуває в стані спокою і не відчуває стресу від доносяться з вулиці гучних шумів.
  3. Вулики з ППУ, на відміну від своїх дерев’яних побратимів, не розбухають і не гниють під впливом опадів, а також не деформуються внаслідок температурних перепадів. Крім того, всередині вулика зберігається оптимальний температурний режим, який не дивлячись на погодні зміни довгий час залишається стабільним.
  4. Нижегородські конструкції мають дуже невелику вагу, що дозволяє легко переміщати їх по пасіці або транспортувати в інше місце.
  5. Завдяки цілісного корпусу догляд за будиночками не викликає ускладнень, а гризуни та інші шкідники не в змозі його прогризти і потрапити всередину.
  6. Висока міцність ППУ робить вулики антивандальними і протиударними, завдяки чому зламати або зіпсувати таку конструкцію практично неможливо.
  7. З огляду на постійного моніторингу якості сировини, виробленого «Ізолані», пенополиуретановие моделі не виділяють токсичних і отруйних речовин, повністю безпечні для бджіл і людини.
  8. Матеріал не боїться впливу засобів побутової хімії, тому може дезинфікуватися і оброблятися будь-якими препаратами.
  9. Завдяки відсутності утеплюють подушок і тканинного полотна, хвороботворних мікроорганізмів просто ніде оселитися, через що всередині вулика зберігається сприятлива санітарна обстановка.

Однак поряд з великою кількістю очевидних переваг, недоліки у «Нижньогородці» теж є. До них відносять низьку пожежна безпека моделей. Пінополіуретан дуже боїться вогню і від його впливу починає плавитися. Крім того, нефарбовані вулики погано переносять вплив ультрафіолетового випромінювання і з часом руйнуються. Для запобігання подібних казусів вироби слід фарбувати світловідбиваючої фарбою і по можливості розміщувати в частково затіненому просторі.

Серед мінусів «Нижньогородці» відзначають і велика кількість підробок, що випускаються сумнівними фірмами, часто нехтують контролем за якістю сировини. В результаті вулики часто володіють підвищеною токсичністю, що негативно позначається на здоров’я бджіл і якості меду. Ще одним важливим недоліком є необхідність постійного провітрювання вуликів. Це обумовлено тим, що матеріал не пропускає повітря, з-за чого всередині створюється ефект термоса. В результаті вологість значно збільшується, бджоли починають хворіти і продуктивність сім’ї істотно знижується.

Принципи роботи з вуликами

Зважаючи на особливості матеріалу виготовлення, робота з вуликами «ніжегородец» дещо відрізняється від експлуатації дерев’яних будиночків.

  • В першу чергу це проблеми з утворенням конденсату, щоб уникнути яких слід щодня відводити зайву вологу за допомогою отворів у днищі. Крім того, необхідно постійно регулювати положення верхніх заглушок, що забезпечують повітрообмін і підтримують всередині оптимальну вологість.
  • При підготовці до зимівлі гнізда не потребують укритті подушкою, крім того, стельова годівниця також підсилює утеплення.
  • Полікарбонатний вкладиш використовують тільки навесні в період яйцекладки. В інший час він не потрібен. Це обумовлено тим, що він щільно закриває сітку, не дозволяючи повітрю проникати всередину, а конденсату виходити назовні.
  • Під час яйцекладки слід уважно спостерігати за поведінкою бджіл, і при їх викучіваніі у вічка, яке часто вказує на надмірне зволоження, терміново відкрити вікно сітчастого дна шляхом висування вкладиша.
  • При транспортуванні бджолиних будиночків вентиляційні отвори рекомендується закрити за допомогою заглушок.
  • В осінній період в Пінополіуретановий вулику відбувається природний процес накопичення вуглекислого газу, що сприяє плавному переходу комах в стан спокою.

Як доглядати?

Завдяки високим експлуатаційним характеристикам пінополіуретану, вулики «ніжегородец», на відміну від дерев’яних моделей, спеціалізованого догляду та ремонту не потребують. Це обумовлено тим, що ППУ не вбирає в себе вологу і не створює сприятливого середовища для появи грибка і цвілі. У зв’язку з цим все обслуговування полягає в періодичному митті корпусу і дена.

Для цього рекомендується використовувати теплу воду з додаванням рідкого господарського мила. Використання інших миючих засобів, що включають в свій склад аромати і ароматизатори, заборонено.

Через брак рідкого мила можна натерти на крупній тертці звичайне кускове і ретельно розчинити його в теплій воді. Миття корпусу повинно здійснюватися за допомогою м’якої пчеловодческой щітки, а використання для цих цілей металевих губок заборонено. А також необхідно стежити за станом фарби на поверхні вуликів – при її відшаруванні або растрескивании слід вчасно провести повторне фарбування. Експлуатація нефарбованих будиночків значно скорочує термін їх експлуатації і призводить до руйнування пенополиуретанового корпусу.

Поради бджолярів

Відразу слід зазначити, що бджолині вулики «ніжегородец» більше підходять досвідченим фахівцям. Початківцям бджолярам краще набратися досвіду на дерев’яних вуликах, а після накопичення деякого об’єму базових знань, переходити на вулики з ППУ. Це пов’язано з тим, що дерев’яні вулики не вимагають такого пильного контролю за температурою і вологістю, є саморегульованими системами: зайва волога, що утворюється всередині будиночка, вбирається в деревину і не викликає надлишку зволоження всередині нього.

Однак якщо рішення про придбання «Нижньогородці» все ж прийнято, то необхідно звернути увагу на ряд моментів, що стосуються правильності використання моделей.

  • Якщо зимівля вуликів буде відбуватися в ошманніке, то нижню сітку рекомендується залишити відкритою.
  • Для забезпечення підгодівлі комах в зимовий період необхідна установка «магазинної» надставки. Це особливо важливо при зимівлі вуликів в поле, коли витрата корму, викликаний відкритим дном, значно збільшується. До слова, дерев’яні моделі, оснащені цільним днищем, в таких заходах не потребують, так як значного збільшення витрати корму в них не відбувається.
  • У процесі зимівлі вулики «ніжегородец» рекомендується розміщувати на високих підставках. Це обумовлено намерзанням конденсату, що випливає з сітчастого дна будиночка, і освітою під вуликом крижаної брили.
  • Досвідчені бджолярі радять переходити на «ніжегородец» починаючи з одного-двох вуликів. І лише після того, як всі тонкощі експлуатації будуть освоєні, переводити в пінополіуретан всіх бджіл.

Однак, справедливості заради, варто відзначити, що деякі досвідчені фахівці виступають проти використання пластику на пасіці, пояснюючи це тим, що комахи повинні знаходитися в вуликах з натурального дерева, а сусідство меду і синтетичних матеріалів неприпустимо. Тому при виборі бджолиних будиночків «ніжегородец» необхідно об’єктивно зважувати всі за і проти, тверезо оцінюючи свої можливості і професіоналізм.

Про те, як зібрати вулики «ніжегородец» на зимівлю, дивіться у відео нижче.

вулик ніжегородец

Вулики Ніжегородец представляють собою сучасний тип будиночка для бджіл. Для їх виготовлення не використовується традиційна деревина. Вулики роблять з пінополіуретану. Конструкція виходить легка, міцна, тепла, стійка до гниття.

Особливості вуликів Ніжегородец

Особливістю сучасного будиночка для бджіл є те, що вулик нижегородський виготовлений з пінополіуретану. Модель за своїми показниками перевершила фінські БіБокс, а також польські конструкції Томаша Лисоня. Вулика розробили нижегородські майстри. Звідси і пішло таке найменування.

Ніжегородец виконаний на зразок традиційного вертикального вулика. Залежно від габаритів, корпус вміщує 6,10 і 12 рамок дадановской (435х300 мм) або Рутовські (435х230 мм) моделі. Шестірамочние вулика з’явилися з 2016 року. Крім стаціонарної дадановской і Рутковською рамки, корпусу Нижньогородці можуть використовуватися з напіврамками розміром 435х145 мм. Називається така конструкція магазин або надставка.

Відливаються нижегородські вулики в спеціальних матрицях, які надають виробу потрібну форму. Торці корпусів і магазинів оснащені з’єднувальним замком на зразок фальцев. З’єднання нещільне, має маленький люфт по горизонталі близько 1 мм, за рахунок якого спрощується роз’єднання елементів. Дно вулика закрито металевою сіткою. Для його утеплення передбачений вкладиш з полікарбонату. Дах оснащена вентиляційними отворами. Інтенсивність повітрообміну регулюється заглушками.

Вгорі у Нижньогородці відсутні льотки. Положки замінена товстої ПЕТ плівкою. Полотно повністю закриває стільники, не залишаючи найменшого зазору для вентиляції. Оснащений Ніжегородец стельової годівницею. Внутрішній простір під рамки розширено на 50 мм. Зовні на корпусах зроблені поглиблення, які виконують роль ручок. Кути вуликів мають технічні зазори, що спрощують роз’єднання корпусів поддеваніем стамескою.

З яких матеріалів виготовляються

Випускають нижегородський вулик з ППУ – пінополіуретану. Матеріал стійкий до вологи, використовується в будівництві для теплоізоляції. Пінополіуретан володіє наступними характеристиками:

  • щільність варіюється від 30 до 150 кг / м 3;
  • теплопровідність 1 см пінополіуретану прирівнюється до 12 см деревини;
  • вироби з ППУ здатні прослужити до 25 років;
  • матеріал відторгає вологу, забезпечує в межах вулика відмінну звукоізоляцію;
  • бджоли і гризуни не їдять пінополіуретан;
  • через відсутність токсичних виділень ППУ нешкідливий для бджіл, людини, продукції бджільництва.

Пінополіуретанових вулика Ніжегородец не бояться впливу більшості агресивних хімічних речовин.

Переваги вуликів з ППУ Ніжегородец

З огляду на хороші характеристики ППУ, можна виділити основні переваги вуликів з цього матеріалу:

  • всередині вулика зберігається тепло і сприятливий мікроклімат взимку;
  • за рахунок високої звукоізоляції підтримується спокій бджолосімей;
  • в порівнянні з деревиною, ППУ не має властивості гнити і міняти свої характеристики під впливом вологи;
  • Ніжегородец відрізняється малою вагою, корпус легко переносити на інше місце;
  • вулики прості в експлуатації, стійкі до механічного впливу, гризунам;
  • при дотриманні умов експлуатації, за відгуками вулики Ніжегородец з ППУ здатні прослужити мінімум 5 років;
  • за рахунок гладких і непромокальні стінок усередині вулика зручно робити дезінфекцію;
  • завдяки гарному теплозбереження Ніжегородец обходиться без додаткових матеріалів, що утеплюють матів, які є джерелом накопичення хвороботворних мікроорганізмів.

Безпека вуликів Ніжегородец підтверджується тим, що в заводських умовах матеріал виготовлення перевіряється на токсичність службами СЕС. Будиночок з ППУ повністю безпечний для бджіл, що не можна гарантувати про дерев’яному аналогу, де після самостійного опрацювання можуть залишитися шкідливі бактерії.

Недоліки вуликів з ППУ Ніжегородец

За відгуками вулик ППУ Ніжегородец має ряд недоліків. Найчастіше вони пов’язані з неправильною експлуатацією. Виділяють наступні недоліки:

  1. Незважаючи на тривалий термін експлуатації, вулика з ППУ рекомендується міняти через кожні 5 років.
  2. Самозагасання і негорючість ППУ є рекламним міфом. Пінополіуретан боїться впливу вогню. При високих температурах матеріал починає плавитися.
  3. ППУ руйнується УФ променями. Вулика треба ховати в тінь або фарбувати товстим шаром фарби з відбиваючим сонячні промені кольором.
  4. Купувати Ніжегородец треба тільки від виробника. Сумнівні фірми відливають вулика з дешевого ППУ з підвищеною токсичністю. Підроблений будиночок завдасть шкоди бджолам, зіпсує мед.
  5. ППУ не пропускає повітря. Усередині вулика створюється ефект термоса. У разі поганої вентиляції збільшується вологість, бджоли хворіють, знижується продуктивність сім’ї.

За відгуками бджолярів, вулики Ніжегородец іноді змінюють смак меду, до того ж може з’явитися сторонній осад. Негативні наслідки виникають при порушенні правил утримання бджіл, а також в разі використання несертифікованої продукції.

Особливості утримання бджіл у вуликах Ніжегородец

За відгуками вулик Ніжегородец мало чим відрізняється в обслуговуванні. Однак ряд нюансів існує, а пов’язані вони з особливістю пінополіуретану. В першу чергу проблема виникає з конденсатом. Вологу відводять через вічко і отвір в днищі. Обов’язково забезпечують цілодобовий повітрообмін.

Технологія утримання бджіл в Нижегородцев має такі особливості:

  1. На зиму гнізда не приховують подушкою. ППУ добре тримає тепло, до того ж утеплення посилюється за рахунок стельової годівниці.
  2. Вкладишем з полікарбонату закривають дно навесні під час яйцекладки. В іншу пору року вкладиш не потрібен. Через сітку забезпечується повітрообмін і відведення конденсату.
  3. На зимівлю вулика в бджоляник не вносить. В іншому випадку кришку обов’язково оснащують вентиляційними вкладишами, залишають відкрите сітчасте дно.
  4. Під час яйцекладки навесні стежать за поведінкою бджіл. Викучіваніе з вічка свідчить про підвищену вологість. Для збільшення повітрообміну відкривають вікно сітчастого днища Нижньогородці висуванням вкладиша.
  5. Під час перевезення вуликів вентиляційні отвори закривають заглушками.
  6. Усередині Нижньогородці утворюється замкнутий простір. Восени спостерігається скупчення вуглекислого газу. Це позитивно впливає на матку. Своєчасно припиняється яйцекладка, бджоли переходять в стадію спокою.
  7. Взимку для підгодівлі ставлять магазинну надставку. Якщо вулика залишаються в полі, витрата корму збільшується, так як сітчасте дно залишається відкрите. В аналогічних умовах менша витрата корму спостерігається в дерев’яних вуликах з цільним дном.
  8. Під час зимівлі на вулиці Ніжегородец піднімають на високі підставки. Стікає через сітчасте дно конденсат буде замерзати брилою під будиночком.

Вулики з ППУ принесуть користь, якщо вміти правильно з ними поводитися. Бджолярі радять придбати на пасіку 1-2 будиночка Нижньогородці. Коли експеримент вдасться, можна більшу частину дерев’яних вуликів замінити пенополіуретановим аналогами.

висновок

Вулики Ніжегородец не варто купувати початківцям бджолярам. Спочатку треба досконало пізнати технологію розведення бджіл, їх слабкі і сильні місця, а робити це краще з дерев’яними будиночками. З появою досвіду пасіку можна розширювати додаванням пінополіуретанових вуликів.

Відгуки

Якими перевагами і недоліками володіє вулик Ніжегородец?

Вулик Ніжегородец відрізняється штучним матеріалом виготовлення. Надамо опис такого типу житла для бджіл, переваги та відгуки інших бджолярів, які використовують його на своїх пасіках.

Все більше в сучасному світі для потреб людини застосовують різні речовини хімічного походження. І вони далеко не завжди поступаються натуральним аналогам. І навіть в бджільництві нерідко стають більш вигідною і зручною альтернативою для утримання комах.

Які бувають вулики?

З давніх-давен людство використовувало для таких цілей тільки природні матеріали – дерево, солому, глину, пробку, камінь. Нерідко пасіку формували з вирізаного дупла або колоди, які облюбували бджоли в природних умовах.

Відомі нам рамкові варіанти вулика з’явилися лише в 19 столітті. Але основним матеріалом для їх створення залишалося дерево. У нього є свої плюси і мінуси, з якими складно змагатися. Але виробництво не стоїть на місці і з часом з’являються такі речовини, як пінополістирол (ППС) і пінополіуретан (ППУ). Вони активно використовуються в бджільництві в таких країнах, як Швеція, Франція, Німеччина, Польща, Данія.

З пінополіуретану за рахунок готової пресформи роблять вулики для бджіл самих різних варіацій і розмірів – на 10 і 12 рам, шестірамочние, корпуси Дадана і Рута. Кожен бджоляр може вибрати для себе найбільш підходящий для потреб пасіки.

характеристики ППУ

Пінополіуретан є синтетичним матеріалом, який роблять на основі поліізоціанати і полиола. Самі по собі вони вважаються досить небезпечними і токсичними для людини. Але після обробки і з’єднання між собою стають нешкідливими для живих організмів і часто застосовуються в харчовій і навіть медичної промисловості.

Перелічимо основні його якості:

  • щільність складу досягає 140-150 кг / м3;
  • легкість матеріалу;
  • хороші теплоізоляційні властивості, для порівняння – 1 см ППУ володіє такими ж характеристиками в даному відношенні, як 12 см дерев’яної дошки;
  • розрахований на експлуатацію в 25 років;
  • влагоустойчив;
  • відмінні показники звукоізоляції;
  • непривабливий для гризунів і інших шкідників;
  • не виділяє токсини, залишається безпечним для комах і продуктів бджільництва;
  • стійкий до впливу кислот та інших хімічних агентів.

Конструкція вулика Ніжегородец

Перш ніж створити вулик з пінополіуретану вчені тестували різні моделі існуючого житла для бджіл. В результаті створювали креслення і форми найуспішніших і ефективних. Вироби зроблені таким чином, щоб пасічнику було легко здійснювати всі необхідні дії, а для комах зберігалися оптимальні умови для продуктивної роботи і життєдіяльності.

Перелічимо основні відмінності конструкції від дерев’яних аналогів:

  1. Тут немає подушок, так як їх замінює кришка.
  2. Також відсутні і холстики. Замість них використовується плівка.
  3. Коли в силу перепадів температур, підвищення вологості повітря і зростання бджолиної сім’ї, дерев’яні конструкції змінюють свої геометричні форми, то синтетичний матеріал залишається колишнім.
  4. Стінки корпусу не потрібно стикувати між собою, так як вулики випускаються вже суцільнолитими.
  5. Перед першим застосуванням їх потрібно лише прогрунтувати і пофарбувати.
  6. Збоку зроблені спеціальні ручки, за допомогою яких легко перенести конструкцію в потрібне місце.
  7. В куточках продумані невеликі щілини, в які вставляється стамеска, щоб швидко досягти роз’єднання корпусу при необхідності.
  8. У фальцах передбачений люфт в 1 мм.
  9. Дно зроблено на 90% з металевої сітки.
  10. Присутній і полікарбонатний вкладиш, за допомогою якого можна закривати нижню частину з метою утеплення.
  11. Вічко знаходиться на передній стінці і займає майже всю її ширину.
  12. Вентиляція відбувається через дах, яку можна знімати або, навпаки, повністю закривати.
  13. Встановлено стельова годівниця, а простір під рамкою займає до 5 см.
  14. Поверхня відполірована, тому її при бажанні можна легко пофарбувати.
  15. Всі рамки, льотки і підставки йдуть в комплекті.

переваги

Завдяки якісному синтетичному матеріалу і продуманим особливостям конструкції вулика Ніжегородец мають очевидними плюсами перед будь-якими іншими:

  • утримують тепло в холодний період року;
  • гарна шумоізоляція допомагає зберігати спокій сімей;
  • на відміну від дерева пінополіуретан набухає, що не вбирає вологу, а значить, не гниє і не змінює своєї форми;
  • в вулику зберігаються оптимальні температурні і інші умови;
  • легкі по вазі;
  • прості в експлуатації, не доставляють зайвого клопоту;
  • миші та інші шкідники не здатні прогризти стінки або дно і потрапити всередину;
  • такі конструкції складно розламати або зіпсувати;
  • якщо в дереві можуть залишитися якісь сумнівні речовини або бактерії, то ППУ перевіряють на заводі представники служби СЕС, що забезпечує повну безпеку для комах і людини;
  • міцний і довговічний матеріал збільшує терміни експлуатації готового виробу;
  • легко проводити дезінфекцію і профілактичну обробку поверхонь;
  • не потрібні додаткові утеплювачі у вигляді подушок і інших тканинних матеріалів, в які можуть потрапити хвороботворні мікроорганізми.

недоліки

Звичайно, як і у будь-якого іншого речовини, пінополіуретан має і деякі негативні характеристики. А якщо не дотримуватися певних правил і умов по догляду за бджолами у вулику Ніжегородец, то це істотно вплине на якість їхнього життя і продуктивність при створенні меду.

Варто відзначити такі мінуси:

  1. Вимагають заміни через п’ять років використання.
  2. При пожежі або надмірному нагріванні починають плавитися, а оскільки не горять, неможливо вчасно помітити небезпеку на пасіці і зупинити вогонь.
  3. Під впливом ультрафіолету змінюють свої основні характеристики, тому їх бажано фарбувати або ховати в тінь.
  4. Можна знайти неякісний товар, тоді надійність і безпеку матеріалу ставиться під сумнів.
  5. При різких перепадах температур і мінливих погодних умовах швидко зростає вологість усередині вулика, утворюється вогкість, що негативним чином позначається на стані бджіл і процесі медозбору.
  6. Деякі власники пасік скаржаться на що з’явився присмак і осад в складі меду.

технологія утримання

Догляд за бджолами у вуликах з пінополіуретану вимагає підвищеної уваги від людини. За рахунок суцільного корпусу є складнощі при вентиляції, велика ймовірність появи конденсату і інших неприємностей. Тому потрібно дотримуватися певних рекомендацій:

  • Подушка для утеплення не знадобиться, так як цю функцію виконує тонка плівка, викладена на стільники. Стельову годівницю на зиму не прибирають.
  • Днище ранньою весною потрібно вкрити спеціальним полікарбонатною вкладишем. Але після закінчення яйцекладки його прибирають. Саме через дно забезпечується додаткове надходження повітря у вулик.
  • Якщо зимівля проходить в омшанніке, в кришку корпусу вкладають вентиляційні пристосування, а нижню сітку залишають відкритою.
  • Коли спостерігається викучіваніе бджіл, це говорить про те, що необхідно збільшити провітрювання житла. Цього можна домогтися, якщо трохи висунути вкладиш і утворити невелику щілину під сіткою.
  • Під час перевезення або кочівлі пасіки використовують додаткові заглушки, але плівку прибирають.
  • Завдяки замкнутому і обмеженого простору вуглекислий газ накопичується, тому матка швидко відкладає яйця, а восени своєчасно припиняє цей процес.
  • На зиму бажано встановити магазинну підставку з підживленням між корпусом і кришкою вулика.
  • Пам’ятайте про те, що витрата корму може збільшитися.
  • Якщо ж бджіл залишають для зимівлі на свіжому повітрі, тоді внизу забезпечують досить вільного простору, щоб стікає вода, яка буде замерзати залишалася за межами корпусу. Чим довше холодний період, тим більший отвір потрібно.
  • За рахунок збільшеного ділянки під рамою в вулику Ніжегородец легко помітити почалося роїння бджіл. Поставивши нові яруси, цей процес вдасться запобігти.

Відео: вулик Ніжегородец.

Відгуки власників

Андрій: «Додав на пасіку кілька таких вуликів і переконався в їх зручності. Конструкція особливо хороша, коли передбачається кочовий спосіб роботи. Вони не займають багато місця і можна підняти одній людині ».

Вадим: «Краще мати справу з натуральними матеріалами, тим більше що все вулика створюю сам і впевнений в їх безпеці. Синтетичні речовини не вселяють довіри. Дуже важливо зберегти користь меду, що проконтролювати з пінополіуретаном не представляється можливим ».

Денис: «Надійність такого синтетичного матеріалу дійсно перевищує ті ж показники у дерева. У ньому не заведуться сумнівні мікроорганізми, вулик НЕ прогризуть миші. Ніжегородец здатний забезпечити здоров’я пасіки і запобігти щорічні епідемії ».

Вулики з ППУ: переваги і недоліки

Як розтанув останній сніг, батько покликав у вихідний день приїхати в село, щоб винести зимували в підвалі вулики. Зайшовши в приміщення, я побачив, що 5 сімей не пережили зиму, загадив “поносом” свої будинки. Батько пояснив, що погода різко змінювалася то морозами, то потеплінням, які позначилися на здоров’ї сімей. Так як я розробляю компоненти для теплоізоляції, то виникла ідея, як би застосувати ці знання для вирішення проблеми. Як вибрати відповідний матеріал?

У статті я розгляну деякі питання застосування пінополіуретану (далі ППУ) при виготовленні вуликів:

  • Чи впливає утеплення з ППУ на якість меду?
  • Переваги та недоліки ППУ?
  • Що краще для бджіл ППУ або ППС?

Чи впливає утеплення з ППУ на якість меду?

Пінополіуретан відомий з 60-х років минулого століття. Він виходить змішанням з двох компонентів полиола і поліізоціанати. Кожен з них окремо шкідливий організму людини, але взаємодіючи один з одним утворюють нову речовину – поліуретан, яке безпечно і нейтрально по відношенню до здоров’я і харчових продуктів. Наведу приклад з життя: натрій в чистому вигляді надзвичайно небезпечний матеріал, а хлор токсичний газ, який при потраплянні в легені викликає опік легеневої тканини і задуха. А результат взаємодії натрію і хлору – кухонна сіль, яку ми вживаємо в їжу щодня. На захист нешкідливості додам, що поліуретан давно використовується в медицині. Так дослідження на вжівляемость в організм людини полімерів для пластичних цілей показали застосовність і нешкідливість поліуретанових матеріалів. І застосування ППУ для утеплення вуликів не впливає на якість меду і життя бджіл.

Компоненти компанії Хімтраст, сертифіковані санітарно-епідеміологічними контролюючими органами, які підтверджують безпеку для живих організмів.

Переваги застосування ППУ для вуликів

  • зберігають тепло: коефіцієнт теплопровідності ППУ дорівнює 0,024 Вт / м • ° С. Наприклад у липи, з якої роблять дерев’яні вулика, цей показник вищий в 6 разів (0, 15 Вт / м • ° С)
  • краще проходять зимівлю: було відзначено, що сім’ї, які зимують в ППУ вуликах, розвиваються краще, корми їдять менше, тому витрачають енергії менше;
  • шумоізоляція;
  • не піддається гниттю, розширенню, висиханню і впливу вологи;
  • щури і миші не гризуть ППУ;
  • легко мити, сушити і дезінфікувати;
  • так як складові ППУ для вуликів відливаються на прес-формах, то розміри підтримуються однаковими, дозволяючи легко збирати і розбирати без попередньої підгонки.
  • легка вага: зібрані трьох корпусні вулика важать 15 кг, а дерев’яні важче в 2 рази;
  • екологічність матеріалу;
  • міцність: створюючи вулик щільністю 100 кг / м3, ви отримуєте тверду конструкцію, яка прослужить не менше 25 років;
  • мобільність: при мінімальних витратах часу і грошей отримують корпусу на пасіці, будинки і в лісі.

Недоліки вуликів з ППУ

  • ППУ за своєю природою чутливий до сонячного світла. Ця проблема легко вирішується фарбуванням. Фарбу можна вибрати водоемульсійну, алкидную, нітроемалевими і т.д. Німецький професор Карл Фріш, вивчивши колірне зір бджіл, з’ясував, що вони сприймають тільки білий, жовтий і синій кольори;
  • Використовуйте також металізовані покриття, такі як серебрянка або ж алюмінієву фольгу. Вони теж корисні для бджіл, так як екранують електричне поле Землі;
  • Паропроникність змусить розробників подбати про додаткову вентиляцію вулика;

Що краще для бджіл ППУ або ППС?

ППУ і ППС (пінополістирол) давно обговорюються серед виробників теплоізоляції. Провівши порівняльний аналіз, як матеріалів для споруди вуликів, я вважаю, що ППУ перевершує ППС за наступними показниками:

  • ППС має низькі фізико-механічні показники;
  • схильний до дії хімічних сполук;
  • температура розкладання ППС нижче (60 ° С), ніж у ППУ (130 ° С);
  • вологість матеріалу – причина появи цвілі і грибка всередині вулика;
  • небезпека ППС криється в хімічному будову. Даний полімер піддається деполімеризації з виділенням залишкового високотоксичного речовини стиролу. Він навіть в малих кількостях впливає на серце, печінку і слизові оболонки.

Зваживши всі За і Проти, я порадив батькові купувати або робити вулики з ППУ. Упевнений, таке рішення піде на користь батька і бджолиної сім’ї.

Хімтраст виробляє систему СКД-50. Система «Хімтраст СКД-50» застосовується для виготовлення бджолиних вуликів щільністю в готовому виробі 80-120 кг / м3.

Вулики ППУ: форми, зміст бджіл, переваги і недоліки, відгуки

Як розтанув останній сніг, батько покликав у вихідний день приїхати в село, щоб винести зимували в підвалі вулики. Зайшовши в приміщення, я побачив, що 5 сімей не пережили зиму, загадив “поносом” свої будинки. Батько пояснив, що погода різко змінювалася то морозами, то потеплінням, які позначилися на здоров’ї сімей. Так як я розробляю компоненти для теплоізоляції, то виникла ідея, як би застосувати ці знання для вирішення проблеми. Як вибрати відповідний матеріал?

У статті я розгляну деякі питання застосування пінополіуретану (далі ППУ) при виготовленні вуликів:

  • Чи впливає утеплення з ППУ на якість меду?
  • Переваги та недоліки ППУ?
  • Що краще для бджіл ППУ або ППС?

Чи впливає утеплення з ППУ на якість меду?

Пінополіуретан відомий з 60-х років минулого століття. Він виходить змішанням з двох компонентів полиола і поліізоціанати. Кожен з них окремо шкідливий організму людини, але взаємодіючи один з одним утворюють нову речовину – поліуретан, яке безпечно і нейтрально по відношенню до здоров’я і харчових продуктів. Наведу приклад з життя: натрій в чистому вигляді надзвичайно небезпечний матеріал, а хлор токсичний газ, який при потраплянні в легені викликає опік легеневої тканини і задуха. А результат взаємодії натрію і хлору – кухонна сіль, яку ми вживаємо в їжу щодня. На захист нешкідливості додам, що поліуретан давно використовується в медицині. Так дослідження на вжівляемость в організм людини полімерів для пластичних цілей показали застосовність і нешкідливість поліуретанових матеріалів. І застосування ППУ для утеплення вуликів не впливає на якість меду і життя бджіл.

Компоненти компанії Хімтраст, сертифіковані санітарно-епідеміологічними контролюючими органами, які підтверджують безпеку для живих організмів.

Переваги застосування ППУ для вуликів

  • зберігають тепло: коефіцієнт теплопровідності ППУ дорівнює 0,024 Вт / м • ° С. Наприклад у липи, з якої роблять дерев’яні вулика, цей показник вищий в 6 разів (0, 15 Вт / м • ° С)
  • краще проходять зимівлю: було відзначено, що сім’ї, які зимують в ППУ вуликах, розвиваються краще, корми їдять менше, тому витрачають енергії менше;
  • шумоізоляція;
  • не піддається гниттю, розширенню, висиханню і впливу вологи;
  • щури і миші не гризуть ППУ;
  • легко мити, сушити і дезінфікувати;
  • так як складові ППУ для вуликів відливаються на прес-формах, то розміри підтримуються однаковими, дозволяючи легко збирати і розбирати без попередньої підгонки.
  • легка вага: зібрані трьох корпусні вулика важать 15 кг, а дерев’яні важче в 2 рази;
  • екологічність матеріалу;
  • міцність: створюючи вулик щільністю 100 кг / м3, ви отримуєте тверду конструкцію, яка прослужить не менше 25 років;
  • мобільність: при мінімальних витратах часу і грошей отримують корпусу на пасіці, будинки і в лісі.

Недоліки вуликів з ППУ

  • ППУ за своєю природою чутливий до сонячного світла. Ця проблема легко вирішується фарбуванням. Фарбу можна вибрати водоемульсійну, алкидную, нітроемалевими і т.д. Німецький професор Карл Фріш, вивчивши колірне зір бджіл, з’ясував, що вони сприймають тільки білий, жовтий і синій кольори;
  • Використовуйте також металізовані покриття, такі як серебрянка або ж алюмінієву фольгу. Вони теж корисні для бджіл, так як екранують електричне поле Землі;
  • Паропроникність змусить розробників подбати про додаткову вентиляцію вулика;

Що краще для бджіл ППУ або ППС?

ППУ і ППС (пінополістирол) давно обговорюються серед виробників теплоізоляції. Провівши порівняльний аналіз, як матеріалів для споруди вуликів, я вважаю, що ППУ перевершує ППС за наступними показниками:

  • ППС має низькі фізико-механічні показники;
  • схильний до дії хімічних сполук;
  • температура розкладання ППС нижче (60 ° С), ніж у ППУ (130 ° С);
  • вологість матеріалу – причина появи цвілі і грибка всередині вулика;
  • небезпека ППС криється в хімічному будову. Даний полімер піддається деполімеризації з виділенням залишкового високотоксичного речовини стиролу. Він навіть в малих кількостях впливає на серце, печінку і слизові оболонки.

Зваживши всі За і Проти, я порадив батькові купувати або робити вулики з ППУ. Упевнений, таке рішення піде на користь батька і бджолиної сім’ї.

Хімтраст виробляє систему СКД-50. Система «Хімтраст СКД-50» застосовується для виготовлення бджолиних вуликів щільністю в готовому виробі 80-120 кг / м3.

Вулик ППУ своїми руками

Вулики ППУ повільно, але впевнено поширюються по вітчизняним пасікам. Досвідчені бджолярі навіть намагаються їх виготовляти самостійно. Однак такий варіант вигідний, якщо пасічник передбачає розширювати свій бізнес. Для виливки з пінополіуретану вуликів потрібна спеціальна матриця, а вигідно її купувати тільки при масовому виробництві.

Якими якостями володіють вулики з пінополіуретану

Перш ніж купити форми для ППУ вуликів і почати їх масове виробництво для розширення своєї пасіки, треба знати, якими якостями володіє подібне житло для бджіл. Досвідчені фахівці радять спочатку прикупити до дерев’яних будиночків пару пінополіуретанових вуликів, випробувати їх у справі, звикнути.

Основне позитивна якість вуликів ППУ – це збереження тепла, несхильність вологи. Пінополіуретанових будиночки теплі, не вимагають обов’язкового занесення на зиму в бджоляник. ППУ під дощем не змінять свої параметри в порівнянні з деревиною. Пінополіуретан не гризуть миші, бджоли. Вулика складаються з компактних взаємозамінних пінополіуретанових елементів.

Влітку всередині пенополиуретанового будиночка зберігається прохолода. Конструкцію збільшують або зменшують за рахунок знімних секцій. Неважкі вулики з пінополіуретану легко переносити і вивозити на поле. Маса пенополиуретанового трикорпусного будиночка досягає 17 кг.

Що стосується негативних якостей, то вони теж є. Незважаючи на контроль якості службами СЕС, пінополіуретан залишається хімічним матеріалом. У разі підробки або самостійного виготовлення з порушенням технології вулик здатний виділяти запахи, що впливають на бджіл і смак меду. Будиночки ППУ мають малий термін служби. Їх рекомендовано змінювати через кожні 5 років. Ремонту пошкоджена секція пенополиуретанового вулика не підлягає, але її легко замінити новим елементом. Пінополіуретан боїться вогню, плавиться під впливом високої температури.

Зручний пенополіуретановий вулик в плані миття. Матеріал не вбирає вологу. Секції ППУ вулика добре відмиваються гарячою водою з додаванням господарського мила.

Як впливає ППУ на якість меду

До складу ППУ входить поліол і поліізоціанат. Окремо кожна речовина є небезпечним для людини. Однак при взаємодії один з одним отруйні речовини нейтралізуються. Одержаний на виході пінополіуретан повністю безпечний. Матеріал застосовують навіть у медицині. На життєдіяльність бджіл і їх продукцію життєдіяльності ППУ не робить негативних наслідків. На виробництві вулики з поліуретану проходять контроль якості, перевіряються службами СЕС.

У разі порушення технології або придбання неякісних матеріалів пасічник ризикує зіпсувати мед і навіть погубити бджолосім’ї.

Вулики з пеноплекса: недоліки та переваги

У загальних рисах вулики для бджіл з пінополіуретану, пінополістиролу і навіть пінопласту мають одні і ті ж плюси, мінуси. До переваг належать:

  1. Хороша теплоізоляція. Взимку всередині вулика тепло, а влітку прохолодно.
  2. Надійна звукоізоляція. Бджолосім’ї захищені від стороннього шуму.
  3. Універсальність вуликів. Всі частини будиночка взаємозамінні. Поламану секцію легко змінити новим елементом аналогічної моделі.
  4. Мала вага. Вулик під силу підняти одній людині.
  5. Простота транспортування. Вулики зручні для кочової пасіки. Під час транспортування секції просто стягують ременями, щоб їх не розкидало вітром.
  6. Екологічна безпека. Сертифіковані вулика не виділяють токсичних запахів. Будиночки безпечні бджолам, людині, пчеловодческой продукції.
  7. Стійкість до природних явищ. У порівнянні з дерев’яними аналогами, вулики нового покоління не бояться дощу, морозу, спеки. Їх треба тільки захищати фарбою від прямого впливу сонячних променів.

Підводячи підсумки, варто зазначити, що вулики ППУ мають більше переваг. Пінопласт і пінополістирол гризуть бджоли, миші, роздзьобують птиці. Обидва матеріали бояться агресивних розчинників. Вулика з пінополіуретану більш надійні і поступово витісняють конкурентів з ринку.

З недоліків сучасних вуликів на першому місці стоїть підвищена горючість. Пошкоджені секції не піддаються ремонту. Їх треба тільки міняти. Мінусом є непропускання повітря. Якщо не забезпечити ефективну вентиляцію, всередині вулика утворюється підвищена вологість.

Як зібрати вулики з ППУ своїми руками

Купувати форми для лиття вуликів невигідно, якщо передбачається зібрати пару ППУ будиночків. Найпростіше скористатися готовими пенополіуретановим заготовками. Найпопулярнішим за відгуками ППУ вуликом є ​​модель «КомбоПро-2018». Процес складання пенополиуретановой конструкції складається з наступних кроків:

  1. Гострим канцелярським ножем обрізають надлишки застиглого пінополіуретану, що виступають за межі деталі.
  2. Торці з’єднувальних брусків зафарбовують водоемульсійною фарбою з додаванням зеленого кольору.
  3. З підготовлених деталей на рівній поверхні складають секцію пенополиуретанового вулика. Заготовки стягують саморізами завдовжки 60-70 мм. Спочатку здійснюють стяжку аркушів ППУ з брусками, що утворюють каркас пенополиуретанового будиночка.
  4. Коли корпус пенополиуретанового вулика повністю на брусках стягнуть, додатково саморізами скріплюють стики ППУ листів по кутах конструкції.
  5. Степлером зі скобами довжиною 14 мм фіксують пластиковий куточок, що захищає межі ППУ листа від стирання. На куточок укладають далі рамки з сотами.
  6. На дні пенополиуретанового вулика облаштовують ніжки. Підставки вирізають зі шматочків брусків. У місцях фіксації просвердлюють отвори.
  7. Заготовки прикручують саморізами до каркасу пенополиуретанового вулика.
  8. У фіналі збірки пенополиуретанового вулика встановлюють вічко. Планку ставлять отвором вниз, притискають пластиковими куточками, які фіксують скобами степлера довжиною 6 мм.
  9. Коли буде потрібно транспортування вулика ППУ, планку з вічком перевертають отвором вгору. Для надійності її фіксують саморізом довжиною 20 мм.

За відгуками вулики з пінополіуретану збирати нескладно. Однак складений будиночок ППУ ще не готовий прийняти бджіл. Його треба пофарбувати.

Процес починається зі шліфування всіх елементів корпусу. Особливо ретельно наждачним папером проходяться по стиках пінополіуретану і дерев’яних рейок. Саму поверхню ППУ плит не можна сильно затирати, щоб не пошкодити поверхневий міцний шар пінополіуретану.

Після закінчення шліфування пенополіуретановий вулик піддають фарбуванню. Можна використовувати пульверизатор або звичайну кисть. Колір фарби для пенополиуретанового вулика оптимально підібрати природний, наприклад, зелений. Фарби оптимально використовувати без запаху. Добре себе зарекомендували склади на акриловій основі. Кращою для пенополиуретанового вулика вважається гумова фарба. Після застигання вона утворює еластичну міцну плівку, стійку навіть до ударів.

Виготовлення вуликів з ППУ за допомогою форми для лиття

Щоб самостійно займатися відливанням пінополіуретанових будиночків, буде потрібно прес-форма для вуликів з металу. Коштує вона дорого. Купувати форму для відливання декількох пінополіуретанових будиночків невигідно. Форма для вуликів себе окупить на великий пасіці.

Іноді бджолярі умільці виготовляють форми для відливання пенополиуретанового вулика самостійно. Зазвичай вони виконані у вигляді корита з жерсті. У таких матрицях виходять прості прямокутні листи пінополіуретану, з яких потім збирають корпусу вуликів. При самостійному виготовленні форми треба приділити увагу висоті бортів. Їх роблять більше 8 мм. У матриці з меншими бортами вийдуть тонкі аркуші ППУ. Вони не витримають тиску зсередини пенополиуретанового вулика і будуть прогинатися.

Процес використання форми для виготовлення вулика складається з наступних кроків:

  1. Перед заповненням піною внутрішню поверхню матриці змащують спеціальним складом, що запобігає прилипання застиглого пінополіуретану до металу.
  2. Форму пінополіуретаном заливають в повному обсязі. Під час затвердіння піна збільшиться в об’ємі.
  3. Після заливки пінополіуретану вичікують мінімум 30 хвилин. За цей час піна встигне застигнути і деталь можна витягти з форми. Якщо застигла пенополиуретановая заготовка не випадає, по матриці злегка простукують молотком.
  4. Витягнуту пенополиуретановую заготовку піддають шліфуванню. Наступним етапом йде знежирення і фарбування.

Форму очищають від прилиплих залишків піни, готують до наступної заливці нової пенополиуретановой деталі.

Зміст бджіл у вуликах з ППУ

Для вуликів з пінополіуретану прийнятна традиційна технологія пчеловожденія. Однак ряд нюансів існує. Ось які переваги ППУ вулика виділяє відомий чеський бджоляр Petr Havlicek:

  1. Усередині пенополиуретанового вулика зберігається тепло, створюється ідеальний мікроклімат. Інтенсивний розвиток гнізда починається з ранньої весни.
  2. У кожному Пінополіуретановий будиночку відбудовується не менше 1 корпусу вощини.
  3. За сезон з багатокорпусної пенополиуретановой системи з 5 надставками можна отримати до 90 кг меду.
  4. Простота догляду за пенополіуретановим вуликом полягає у відсутності необхідності на зиму скорочувати гнізда.
  5. Щоб не допустити роїння в ППУ вулику, приблизно з 15 травня треба об’єднувати розділені сім’ї, створюючи нові відведення.
  6. Збільшити якість експлуатаційних характеристик пенополиуретанового будиночка можна покриттям внутрішньої і зовнішньої сторони стінок алюмінієвою фольгою.

Проблемою пінополіуретану залишається низька гігроскопічність. Щоб уникнути утворення підвищеної вологості важливо підтримувати хороший повітрообмін.

висновок

Вулики ППУ за своїми експлуатаційними характеристиками перевершують аналоги з пінополістиролу і пінопласту. Якщо порівнювати з дерев’яними будиночками, то думки бджолярів поділяються. Одні вважають за краще природний матеріал, іншим подобаються сучасні технології.

Виготовлення вуликів з пінополістиролу і пінополіуретану: відмінності, плюси і мінуси

Вулик з пінопласту або щільного пінополістиролу – це нові конструкції в бджільництві. Пасічники все частіше застосовують сучасні матеріали для створення бджолиних будиночків. Оскільки класичний пінопласт або пінополістирол обходяться дешевше, в порівнянні з дерев’яними конструкціями.

Про матеріал

Плити ППУ і ППС ширше затребувані в промисловому будівництві ніж інші спінені полімери. За структурою матеріал схожий зі спіненої піною. Складається ППУ і ППС з синтетичних полімерів, заповнених газом.

Пінополістирол і пінополіуретан наділені рядом переваг:

  • висока гідроізоляція;
  • хороша адгезія;
  • низька парова проникливість;
  • мала теплопровідність.

Матеріал не покривається пліснявою. Його не псують гризуни. ППУ і ППС стійкий до механічного впливу, має невелику питому вагу і забезпечує хорошу звукоізоляцію. Але варто підкреслити, вулики з пінополістиролу легко спалахують і деформуються від прямих променів сонця. Тому матеріал ховають від агресивного ультрафіолету.

характеристики вуликів

Вітчизняні пасічники рідко виготовляють будиночки з пінополістиролу і пінополіуретану. Плити застосовують в будівельному секторі для прокладки високої теплоізоляції. Однак новий тип конструкцій з легкого і міцного матеріалу все ж відчувають приватні пасіки.

Зовні вулики з пінополіуретану і пінополістиролу схожі. Відрізняються плити характеристиками. Вулики з пеноплекса не довговічні. Оскільки щільність матеріалу низька і схильна до крошенію. А ось ППУ за складом щільніше. При цьому будиночки з обох видів плити виходять теплими. Взимку бджолині вулики не потребують додаткового утеплення. А влітку стінки створюють захисний бар’єр від спеки.

Конструкції з ППУ і ППС стійкі перед:

Вулик з ППУ потрібно берегти від відкритого вогню. Оскільки цей матеріал легко запалюється.

Будиночки з ППУ заводського виробництва практичні. Їх легко обслуговувати і замінювати деталі в разі зносу деталей. Виготовити вулики з пінополістиролу своїми руками під силу пасічника. При цьому додатково утеплювати бджолині будиночки не потрібно.

З пінополістиролу (ППС)

Вулики з пінополістиролу виготовляють порівняно недавно. Матеріал популярний оскільки:

  • ППС стійкий до вологи;
  • добре вентилюється взимку і влітку;
  • при пошкодженні пінополістиролові вулик можна виконати ремонт;
  • економічність в експлуатації.

Бджоли, які проживають в будиночку з ППС рідше, переходять в ройовий стан і краще розвиваються. Пінополістиролові будиночки простіше перевозити на нову ділянку.

Щоб виготовити вулики з пінополістиролу будуть потрібні креслення. Техніка виробництва бджолиних будиночків не складна. Але, слід врахувати, пінополістирол – це крихкий матеріал, з яким необхідно працювати обережно.

З пінополіуретану (ППУ)

Вулики з ППУ представляють собою конструкції, виготовлені з сучасного матеріалу. В європейських країнах плити ППУ широко застосовуються на пасіках. Хоч пінополіуретан – це синтетичний матеріал він абсолютно безпечний для комах. Чеський бджоляр Петро Хавлічек протягом декількох років тестував вулика з ППУ і визначив:

  • в такому будинку у комах утворюється свій мікроклімат і сім’ї починають розвиватися з ранньої весни;
  • кожна бджолосім’я відбудовує мінімум 1 корпус вощини;
  • всі сім’ї сильні і дають до 90 кг меду за один сезон;
  • на зиму проводити скорочення гнізда не потрібно. Це спрощує обслуговування пасіки;
  • щоб уникнути роїння з середини травня пасічники роблять відведення. А до зими з’єднують розділені сім’ї.

Для захисту конструкцію оббивають алюмінієвою фольгою.

Гідності й недоліки

Традиційні дерев’яні конструкції багато в чому поступаються будиночків з ППУ і ППС:

  • пінополістирольні вулики не гниють і не пліснявіють;
  • високі теплоізоляційні характеристики;
  • пенополиуретановие вулики безпечні для комах і людей;
  • хороша звукоізоляція;
  • невелика вага готового вулика;
  • будиночок місткий і підходить для великої бджолосім’ї;
  • зручний в збірці і розбиранні;
  • захищений від перегріву влітку;
  • міцність.

Вулики для бджіл з пінополіуретану легко розбираються. Так як всі елементи взаємозамінні, готову конструкцію можна збільшити або зменшити в розмірі.

Є у будиночків з ППУ і недоліки:

  • корпусу не очищаються від прополісу. Разом з цінних речовиною відвалюються крихти ППС і ППУ;
  • проблеми з виконанням дезінфекції;
  • виділяється конденсат накопичується на дні вулика. Оскільки матеріал не вбирає вологу;
  • мала міцність.

Ще один недолік ППУ легкість. При сильних поривах вітру або бурях вулики може понести. Тому потрібно зміцнити конструкції.

Як впливає матеріал на якість меду

Першими вулики ППУ і ППС стали виготовляти поляки і фіни. Пізніше до матеріалу стали вдаватися вітчизняні бджолярі. До пінополіуретану наші бджолярі ставилися з побоюванням. Оскільки стирол накопичується в організмі комах і в бджолиної продукції. Однак наукове підтвердження шкідливість матеріалу ППУ не знайшла. Як показують дослідження накопичення стиролу мізерні, і вони безпечні для комах і медоносної продукції.

Перевіркою вуликів з ППУ на займаються служби СЕС. Проведені експертизи довели, матеріал абсолютно безпечний, не впливає на якість меду і може застосовуватися для будівництва пасік.

Як зробити вулик з ППС своїми руками

Щоб виготовити вулик з пінополістиролу своїми руками потрібно креслення і плити ППУ. Для бджолиних будиночків вибирають матеріал товщиною в 50 мм. Чим вище щільність плити, тим краще звукоізоляція і нижче теплопровідність.

Для будівництва вулик підійде Піноплекс або пінополістирол. Структура пінополістиролу нагадує губку з поролону. А Піноплекс складається з дрібних кульок.

Збирати конструкцію з пінопласту своїми руками зручніше за кресленнями. Це дозволить правильно розрахувати кількість матеріалу і економно розкроїти всі елементи.

Підготовка інструментів і матеріалів

Для пінопластових вулик потрібно закупити матеріал. Стандартний розмір плит становить 1.2 м. На 0.6 метра. Для фіксації вирізаних деталей необхідний:

Щоб фальци зсередини не ламалися роблять посилення металевими куточками. Спочатку розміри деталей прокреслюють на ватмані. Потім їх переносять на плити. Для розрізання матеріалу буде потрібно:

  • метрова лінійка або рулетка;
  • фломастер;
  • ніж;
  • наждачний папір дрібнозернистий.

Додатково пасічнику буде потрібно мелкоячеистая металева сітка. Її використовують для закриття отворів, призначених під вентиляцію.

Розміри

Найпростішим вважається виготовлення 6 рамкового вулики з ППУ. Бувалі бджолярі рекомендують для складання застосовувати схему Даданова. При бажанні можна виготовити лежак. Але поширеною є конструкція на 10 рамок розміром 375 на 450 мм.

Для досвідчених бджолярів підійдуть креслення на 16 рамок розмірами 300 на 435 мм. В такому вулику передбачено:

  • гніздовий секція 690 на 540 і на 320 мм;
  • магазин на напіврамку 690 на 540 і на 165;
  • кришка і днище 690 на 540 на 80.

Ці параметри вважаються оптимальними. Більш того, вітчизняні виробники з аналогічних параметрах виготовляють компактні модульні будиночки для комах.

Креслення вуликів з пінополістиролу

Габарити вулика безпосередньо залежать від його конструкції. Можна виготовити багатокорпусні лежак по Дадану. Для цього готують елементи:

  • кришка 535 на 610 мм;
  • обв’язка під кришку. Перед і зад вирізують 610 м, боки по 535;
  • пол вирізують 600 на 375 мм;
  • вентиляційні отвори, призначені для підлоги, роблять 200 на 300;
  • задня деталь обв’язки вирізається 375 мм по довжині, 130 мм у висоту і 50 мм товщини.

Крім того, буде потрібно виготовити бокові деталі завдовжки в 650 мм і висотою в 130 мм.

процес складання

Виготовлення вуликів з пінополістиролу виконується в такий спосіб:

  • креслення наносять на папір, вирізують всі елементи і переносять на плиту;
  • лист розкроюють по розмітками, перенесеним з лекал;
  • розкроєні деталі шліфують;
  • на деталі задньої і передньої стінки монтують фальци для установки рамок;
  • готові елементи конструкції склеюють. Для посилення стиків врізають саморізи;
  • з зовні короба вирізують поглиблення по ручки.

Готовий короб фіксують ременями. Ремені не знімають поки клей повністю не застигне. Щілини задувають монтажною піною.

Заключний етап робіт

Через два дні клей повністю застигне. Після чого знімають ремені. Отвори під вентиляцію закривають металевою сіткою. З внутрішньої сторони фальци фіксують сталевим куточків. потім виконується фарбування вуликів фасадною фарбою.

Особливості утримання бджіл у вуликах з пінополістиролу

Зимівля в багатокорпусних вуликах, виготовлених з пінопласту не передбачає занесення будиночків в спеціальний зимівник. Інакше є ризик що бджоли запарити. При підготовці сімей до холодів досить змістити короба одне до одного. Це дозволить зберегти тепло.

Якщо на пасіці розміщені вулика з дерева рекомендується відсадити у них міцні сім’ї. А ослаблені відведення залишити в коробах з ППУ.

З наближенням весни будиночки розставляють на свої місця. Варто відзначити, активність бджіл у вуликах ППУ настає раніше, ніж у дерев’яних.

Зробити вулик з пінополіуретану (ППУ)

Виготовлення вуликів з пінополіуретану в домашніх умовах стає все більше популярним. Але потрібно пам’ятати, конструкції виходять невеликої ваги. Тому їх може забрати поривом вітру. Щоб цього не сталося будиночки обтяжують зверху:

  • кладуть цеглу;
  • фіксують ременями;
  • при заливці пінополіуретану в кришку додають трохи гравію.

Пінополіуретан безпечний для комах, відрізняється міцністю і зручний в санітарній обробці.

Доглядати за пенополіуретановим вуликами просто. Для очищення стін беруть стамеску. після чистки обробляють стінки теплим содовим розчином або парою. Після чого будиночок сушать.

Розміри вулика з ППУ

Для вулика ППУ застосовується металева прес форма. Виготовляють прес форму з листового металу. Головне достоїнство цього матеріалу, здатність витримувати високі навантаження.

Під час виготовлення застосовують мастило для зняття адгезії між металом і ППУ. Досвідчені бджолярі рекомендують купувати вже готові прес форми. Але вони обійдуться дорожче. Така покупка виправдана якщо планується виготовляти багато вуликів.

Для самостійного виготовлення бджолиних будиночків з ППУ потрібно:

  • зварювальний апарат;
  • болгарка;
  • саморізи;
  • ніж канцелярський;
  • шуруповерт;
  • викрутка.

Крім того, заготовляють дрібнопористий сітку і фломастер. Спочатку форми для вуликів прописуються на папері. Потім переносять на плити.

Збірка вулика ППУ

Для повноцінного функціонування всієї конструкції буде потрібно заготовити:

  • корпус;
  • захист від кліщів. Беруть сітку з дрібним осередком не більш 3 мм;
  • піддон. Виготовляється з фанери. У піддоні накопичується підмор і кліщі. При кочівлі пасіки піддон виймають;
  • кришка для захисту бджолосім’ї;
  • соторамки.

Щоб розкроїти і зібрати форму під вулик беруть лист металу і болгаркою розрізають. Готові деталі фіксують болтами. Потім вони акуратно прорізаються для виключення сильного нагріву. Потім, металеві краю зачищають.

думка пасічників

Пасічники відзначають недоліки і переваги вулик з ППУ.

До переваг відноситься:

  • швидке збільшення бджолосім’ї. Завдяки комфортному мікроклімату матка починає відкладати яйця ранньою весною;
  • в сильну спеку вулик не перегрівається. Це дозволяє уникнути роїння;
  • взимку в будиночках з ППУ тепло. Комахи не збиваються в клубок, а продовжать активно переміщатися по вулику;
  • всередині відсутні порожнечі;
  • гладка поверхня конструкції спрощує догляд і дезінфекцію.

Є у такої конструкції і недоліки :

  • складності зі збором прополісу стамескою;
  • якщо підгонка деталей виконана недбало, комахи гризуть стики вулика;
  • невисока міцність матеріалу через що вулика часто шкодять птиці.

Як уже сказано вище малу вагу бджолиного будиночка збільшує ризик його перекидання.

Однозначної думки щодо застосування ППУ для виготовлення вуликів у пасічників немає. Хтось противник таких конструкцій. Інші навпаки впроваджують нововведення і отримують хороший результат.

Вулики з пінополіуретану і як зробити його своїми руками

Для виготовлення бджолиних будиночків здавна використовувалися найрізноманітніші природні матеріали: обпалена глина, обмазані глиною прути, солома, кора коркового дерева і навіть камінь. Однак такі вулики були буденністю в південних країнах, де тепло цілий рік. Наприклад, в Єгипті, Греції, Римі. У більш північних широтах все-таки основним матеріалом завжди було дерево – самий теплозберігаючі і близький бджолам натуральний продукт. Вулики з дерева, будучи ідеальним вибором з точки зору екологічності, мають все-таки суттєвим недоліком: великою вагою.

У 70-х роках минулого століття з’явилися нові розробки вчених в області утеплювачів, деякі з яких виявилися вельми придатними для виробництва вуликів. На сьогоднішній день існує два основних види матеріалів, з яких виготовляються бджолині будиночки. Це пінополістирол (ППС) і пінополіуретан (ППУ).

Вулики з пінополіуретану: переваги

Хоча вулики з ППУ з’явилися на українському ринку порівняно недавно, вони встигли завоювати популярність у більшості бджолярам завдяки цілому ряду позитивних якостей:

  • Високий ступінь теплоізоляції. У виготовлених з цього матеріалу вуликах в сильну спеку бджоли не перегріваються, а в холоди пінополіуретан прекрасно тримає тепло;
  • Хороша звукоізоляція. Для бджолиної сім’ї, особливо під час зимівлі, звукоізоляція означає перебування в спокої, а, значить, збереження сил для реагування уявну або реальну загрозу;
  • Універсальність конструкції. Завдяки взаємозамінності частин вулик може скорочуватися взимку або збільшуватися влітку, даючи бджолиної сім’ї вільний простір для розвитку;
  • Легкість матеріалу. Це важлива деталь, оскільки в роботі з дерев’яними конструкціями пасічнику нерідко доводиться вдаватися до сторонньої допомоги. Три корпуси вулика з ППУ важать не більше 17 кг, а деталі його настільки легкі, що ними неможливо придавити бджолу;
  • Зручність при транспортуванні. У таких вуликах передбачені спеціальні скріплюють пристосування і вентиляційні отвори;
  • Екологічність. Якщо ви придбали вулик з сертифікатом якості, то це є гарантією його нешкідливості для бджіл і людини, оскільки такий матеріал не виділяє шкідливих хімічних запахів;
  • Довговічність. Завдяки рівній поверхні після застигання пінополіуретан не пошкоджується мишами, міллю та іншими комахами (в тому числі і бджолами), на відміну від того ж пінопласту. Тому служити він може дуже довго, до 25 років;
  • Інертність до хімічного впливу. Це також важливий фактор, що дозволяє фарбувати матеріал зовні і обробляти вулики від хвороб всередині.

Важливо! На відміну від ППУ, пінополістирол недовговічний і нестійкий до розчинників. Його дуже швидко виводять з ладу птиці, гризуни і комахи. Тому, хоча він і має більш низьку вартість, ніж ППУ, останній поступово і впевнено витісняє його з ринку матеріалів для виробництва вуликів.

Пінополіуретанових вулики: недоліки

Незважаючи на очевидні переваги вуликів з ППУ, недоліки також мають місце:

  • Підвищена ступінь горючості. Хоча відкритого вогню при підвищенні t, як правило, не буває, матеріал починає плавитися і стікати вниз. При цьому головною небезпекою є та обставина, що пасічник може не помітити цього, і сім’я загине;
  • Низька гігроскопічність. Матеріал не вбирає вологу, і при недостатній вентиляції у вулику сильно підвищується вологість. Такий режим може згубно позначитися на життя бджолиної сім’ї;
  • Неякісність матеріалу. Якщо ви купуєте сертифіковану продукцію, то ця обставина вам не загрожує. Однак при самостійному виготовленні можливе отримання конструкцій, що не володіють усіма перевагами ППУ. Такий матеріал може виділяти сторонні запахи, які вплинуть на здоров’я сім’ї та якість меду;
  • Неможливість ремонту. Оскільки всі деталі конструкції – моноліти, при пошкодженні їх не можна полагодити, а тільки замінити. Деякі пасічники змінюють всі деталі кожні 5 років.

Важливо! Одним із суттєвих недоліків деякі вважають високу вартість вуликів ППУ промислового виробництва в порівнянні з будиночками з пінополістиролу.

Особливості будови вулика ППУ

Для оптимального функціонування кожен вулик з пінополіуретану повинен мати певну кількість складових частин:

  • Дно. Складається із сполучених сітки від кліщів, власне дна і піддону. Для противоварроатозной сітки рекомендується брати оцинковану просічки з розміром вічка не більше 3 мм;
  • Піддон. Може бути виготовлений з фанери, оргскла, оцинкованої бляхи. Є важливим елементом при оцінці здоров’я бджолиної сім’ї: за кількістю кліщів, а також підмору під час зимівлі пасічник може зробити висновок про ступінь зараженості і силі бджіл. На час кочівлі рекомендується діставати піддон, щоб бджоли не запарилися;
  • Кришка. Головний захисний елемент вулика, який може бути в двох положеннях: для транспортування чи для проведення звичайних робіт;
  • Рамки. Призначення їх той же, що і в звичайному вулику. Для вулика ППУ призначене розміщення 10 рамок, відповідних стандартних розмірів;
  • Перехідний дно. Використовується в тому випадку, якщо ведеться робота в одному вулику з двухматочной сім’ями: на корпус укладають сітку із пластику, зверху якої розміщують перехідний дно. Іноді конструкція використовується в якості додаткового вічка.

Важливо! Після збірки конструкції слід враховувати два моменти:

  • Вулики ППУ не переносять прямого сонячного впливу, тому після збирання їх рекомендується відразу фарбувати. За кордоном негативний вплив сонячних променів нейтралізують за допомогою тонкої алюмінієвої фольги;
  • Через легкості конструкції вона може бути перевернута сильним поривом вітру, особливо це стосується кришок. Тому бджолярі вживають додаткових заходів по обваження: кладуть на дах цеглини, перев’язують конструкції ременями.

Вулики з пінополіуретану своїми руками

Простіше і безпечніше зробити вулик з уже готових магазинних листів з товщиною не менше 5 см. Вибирайте матеріал тільки від перевірених виробників. У процесі складання також знадобляться:

  • Металева лінійка. Вона зручніше рулетки, оскільки може використовуватися і в якості ножа;
  • Канцелярський ніж з лезом не менше 2 см ширини;
  • Клей без запаху, що не володіє токсичністю;
  • Пластикові куточки для з’єднання деталей;
  • Саморізи, викрутка, шуруповерт;
  • Мелкоячеистая сітка;
  • Фломастер або ручка.

Попередньо пошукайте в інтернеті підходить під ваші запити креслення і приступайте до роботи.

Більш економічним способом при необхідності виробництва великої кількості вуликів є виливок складових частин в металевих прес-формах. Однак такий процес вимагає наявності як мінімум готових форм.

На думку експертів, пінополіуретан є найбільш функціональним вихідним продуктом з усіх синтетичних матеріалів, наявних сьогодні на ринку. Вибираючи готові вулики або матеріал для їх виготовлення, слід віддавати перевагу відомим компаніям, оскільки це буде служити гарантією якості кінцевої продукції.

Як зробити вулик з пінополіуретану

До недавнього часу бджолярі обходилися дерев’яними конструкціями, які виступали в ролі житла для бджіл. Вони досить прості щодо будівництва і не передбачають великих фінансових витрат. Однак, сьогодні все більшої популярності набирають вулики з пінополіуретану. Вибір на користь сучасного матеріалу повністю виправдовується його практичністю і довгим терміном експлуатації. Крім нього, також досить часто застосовують пінополістирол або пінопласт.

переваги

Пінополіуретанових вулики мають масу переваг. Особливо серед них варто виділити такі:

  • Відмінна переносимість перепадів температури, а також стійкість до несприятливих погодних умов;
  • Простота в установці і транспортуванні;
  • Хороші показники звукоізоляції. Цей фактор дозволяє створити сприятливі умови для мешканців житла;
  • Період експлуатації може досягати чверті століття;
  • Завдяки високій міцності матеріалу, можна не турбуватися, що в будиночок проникнуть непрохані гості у вигляді комах або гризунів;
  • Сировина є екологічно чистим і не завдає шкоди здоров’ю людини і бджіл;
  • Вироби досить просторі і дають можливість вмістити великі бджолині родини;
  • Конструктивні особливості дозволяють просто і без особливих зусиль виробляти процес складання та розбору вироби. Такий критерій важливий при добуванні меду.

Перераховані переваги пінополіуретану, безсумнівно, виділяють його на тлі інших матеріалів, з яких виготовляються житла для бджіл. Тому варто врахувати ці плюси при виборі сировини для бджолиних будиночків.

Недоліки сучасного матеріалу

Незважаючи на величезну кількість плюсів, вулики для бджіл з пінополіуретану мають кілька недоліків. Їх зовсім небагато і слід виділити найбільш суттєві з них:

  • Потреба в періодичній заміні матеріалу;
  • Коли мова йде про виготовлення вулика своїми руками, то потрібно покупка пінополіуретану високої якості. В іншому ж випадку, жителям доведеться страждати від впливу температурних режимів і підвищеної вологості. Це в свою чергу може вплинути на продуктивність і якість меду помітно знизиться.

Однак не варто засмучуватися через наявність таких мінусів. Їх досить просто уникнути, якщо підійти до цього питання з належною відповідальністю. Так само рекомендується вивчити якомога більше інформації про самому матеріалі, а також особливості побудови.

Конструктивні особливості

Вулики, виготовлені з ППУ, мають певні конструктивні складові. Всі вони виконуються відповідно до підготовленими заздалегідь кресленнями:

  • каркас;
  • надставка;
  • дно;
  • піддашник;
  • Стеля і дах;
  • Секційні рамки;
  • Годівниці.

Для того щоб не допустити помилки в момент складання виробу з ППУ, рекомендується звернутися за порадою до досвідчених пасічникам. Також можна ознайомитися з інформацією, розміщеною на нашому сайті, або в блогах професійного бджільництва.

Всі деталі монтуються в спеціальні пази, які призначені для кожної з них. Слід зауважити, що використовуваний матеріал дуже часто піддається фарбуванню. Фарба виконує захисну функцію: вона оберігає покриття від впливів зовнішніх факторів. Складові каркаса збираються за допомогою саморізів і спеціального клейового розчину.

Для зміцнення споруди застосовують фальцевое кріплення, яке повинно мати сувору відповідність до кресленням. Також необхідно відзначити високий рівень міцності пінополіуретанових будиночків. Збоку до них кріпляться ручки. Під рамками не потрібно підкладати вставки. При складанні зазвичай використовують сітчасте дно. Воно має повноцінний засувною вічко.

Якщо ви плануєте зміст бджіл в пінополіуретанових вуликах, то важливо знати, що при їх спорудженні не варто застосовувати акрилову фарбу. Вона має властивість відриватися від поверхні шматками. Крім того, потрібно звернути увагу на прес-форми. В даному питанні дуже важлива якість і міцність. Ці критерії мають значний вплив на зручність подальшої експлуатації. Так ви зможете створити сприятливі умови для мешканців бджолиного будиночка: забезпечите гідро- і теплоізоляцію, які дуже важливі для комах.

Якщо ж ви хочете придбати готові конструкції, то варто відповідально підійти до їх підбору. При цьому рекомендується спиратися на зазначені нюанси. Така уважність дозволить вам забезпечити затишний мікроклімат для жителів вуликів.

Підготовка до створення вулика своїми руками

Для того щоб виготовити пенополиуретановие вулики своїми руками потрібно придбати спеціальні форми з металу. Їх застосовують для заливки. Варто відзначити, що покупка готових форм – вельми невигідне захід, оскільки їх вартість занадто висока. Звичайно, для пасічників з великим рівнем виробництва бджолиних продуктів це не стане колосальною проблемою. Всі витрати окупляться в дуже короткий час.

Однак більша частина бджолярів воліє самостійно справлятися з будь-якими труднощами. Для цієї мети потрібно мати в наявності необхідний набір інструментів, а також схеми форм.

Особливу увагу треба приділити процесу заповнення форми піною. Якщо вона має тонкі стіни, то вони можуть не витримати високого тиску зсередини. Саме тому товщину листів слід підбирати не менш, ніж вісім міліметрів. Елементи з металу розпилюються за допомогою болгарки, а потім збираються зварювальним апаратом відповідно до схеми.

процес складання

Процес виготовлення вуликів з пінополіуретану своїми руками є досить легким. У даній ситуації важливо позначити, яка конструкція повинна вийти в результаті: цільнолита або збірна. У кожному конкретному випадку потрібна певна форма.

Перш ніж перейти до заповнення форми піною, її слід зсередини промазати спеціальною речовиною. Не потрібно заливати поліуретан до країв, оскільки в міру висихання він буде збільшуватися в розмірах.

Після того, як закінчена дана процедура, потрібно почекати близько півгодини і можна витягувати готові деталі майбутнього виробу. Боковини з металу, які скріплені один з одним за допомогою прутів, розбирають і знімають несильним постукуванням молотка.

Далі здійснюється очищення зайвих частинок, які налипли на поверхню ППУ і проводиться повна шліфування. Потім закінчену поверхню знежирюють.

Для захисту вулика від впливу сонячного світла, його обробляють шаром фарби. Якщо мова йде про збірну конструкції, то після того, як підсохла фарба, можна переходити до збору всіх деталей. Кожен елемент кріпиться в спеціальних пазах і тоді будиночок готовий до використання.

З огляду на все вищеописане, можна зробити висновок, що вулики, виготовлені з пінополіуретану, є відмінним рішенням для створення бджолиного житла. Крім того, простота збірки і монтажу виробів, дозволяє зробити це самостійно. Це дає можливість істотно заощадити витрати, які виділені на облаштування бджолиної сім’ї. А хороші експлуатаційні характеристики і безліч незаперечних переваг, будуть радувати бджоляра протягом тривалого часу.

Про автора

admin administrator