При посадці гортензії що додати до ґрунту

Авторadmin

При посадці гортензії що додати до ґрунту

Зміст:

Гортензія садова

Гортензія (Hydrangea) відноситься до родини гортензієвих. За різними даними, цей рід поєднує близько 70 видів гортензій. Рослини представлені компактними деревцями, ліанами та чагарниками. Найбільше видів гортензій росте в Південній, а також Східній Азії (Китай, Японія), ще цю рослину можна зустріти в Північній Америці та Далекому Сході.

Також гортензії можуть бути листопадні або вічнозелені. Найчастіше рослина має супротивно розташовані листочки великого розміру, овальної форму із загостренням на верхівці. Кромка у листових пластин найчастіше зубчаста, а на їхній поверхні чітко помітне жилкування.

Кущ починає цвісти навесні, а закінчує лише після настання морозів восени. Квітки зібрані у великі суцвіття, які можуть мати щіткоподібну, кулясту або волотисту форму. До складу суцвіть входять 2 типи квіточок. Одні з них невеликі плодючі (фертильні), що розташовуються, як правило, в середній частині суцвіття, а інші великі безплідні, які розміщуються по краю суцвіть.

У більшості гортензій квіточки забарвлені в білий колір. Однак існують види, наприклад, гортензія крупнолистова, які можуть мати квіти різного забарвлення: кремового, білого, синього, рожевого, червоного та бузкового.

Цікаво, що на те, в який колір буде забарвлена ​​квітка, впливає показник рН ґрунту. Так, наприклад, якщо субстрат нейтральний, то квіточки будуть кремовими, якщо лужний – то рожевими або бузковими, а на кислому – синіми.

Плід – коробочка з 2-5 камерами, в якій знаходяться дрібне насіння. У Японії цю рослину називають «адзісай», що означає «квітка – фіолетове сонце».

  1. Що любить гортензія
  2. Як і коли садити
  3. Вирощування з насіння
  4. Розсада гортензії
  5. Як доглядати за гортензією
  6. Чим підживити, щоб цвіла
  7. Обрізання гортензії
  8. Розмноження гортензії живцями
  9. Догляд гортензії після цвітіння
  10. Що робити з гортензією на зиму

Що любить гортензія

  1. Квітка дуже любить вологу, у зв’язку з цим поливати її треба не лише рясно, а й вчасно.
  2. Необхідні прямі промені сонця. Але при цьому варто врахувати, що квітки здатні вигоряти під впливом палючих променів полуденного сонця. У зв’язку з цим потрібно вибрати таке місце для посадки, де опівдні буде невелике затінення.
  3. Також рослину обов’язково потрібно вчасно обрізати.
  4. Не можна вносити багато органічних добрив, тому що на кущиках, можуть не з’явитися квіточки.
  5. Гортензію треба обов’язково добре накривати на зиму, навіть ті види, які вважаються стійкими до морозу.

Як і коли садити

Гортензії можна саджати весною або восени. Найкращий час для посадки – коли земля вже прогрілася, але ще не занадто спекотно. Вибираючи місце для гортензії, слід пам’ятати, що вона любить світле місце з розсіяним сонячним світлом, а також родючий, добре дренований ґрунт з кислим рівнем pH.

Перед посадкою слід розкопати яму ширше і глибше, ніж клубінь гортензії, і заповнити її добре розкладеним компостом або перегноєм. Додайте також декілька грамів універсального добрива. Після посадки слід ретельно полити рослину водою. Якщо вона садиться восени, то слід ще й насипати навколо куща опале листя або соломоу, щоб зберегти тепло і захистити від морозів.

Вирощування з насіння

Насінням, як правило, дуже легко розмножити видові гортензії. Також цей спосіб розмноження найчастіше застосовується селекціонерами у роботі. Висівати насіння потрібно восени. Для цього знадобиться контейнер наповнений пухким грунтом, багатим на поживні речовини, який можна приготувати, з’єднавши торф’яну і листову землю з річковим піском у співвідношенні 2:4:1.

Висіяне на поверхню субстрату насіння, треба присипати тоненьким шаром ґрунту, а потім полити за допомогою пульверизатора. Потім контейнер накрийте зверху прозорою плівкою або склом, укриття кілька разів на добу необхідно забирати, щоб грунт провітрювався.

Слід врахувати, що грунт весь час має бути трохи вологим. Оптимальна температура – від 14 до 20 градусів.

Після того, як з’являться перші сіянці, укриття необхідно прибрати. Пікірування необхідно провести 2 рази. Перший раз у стадії розвитку сім’ядольних часток, а другий у перший місяць весни. При цьому вдруге пікіруючи рослинку потрібно взяти для кожного з них невеликі горщики (діаметр 7 сантиметрів).

Після того як ви вдруге пересадите молоді рослини, їх потрібно почати гартувати. Для цього квіти в літню пору виносять на вулицю і вибирають для них місце, яке захищене від прямих променів сонця, поривів вітру, протягів та опадів. У вечірні часи рослини повертають у приміщення. Протягом 2 років треба вирощувати гортензії в кімнатних умовах, причому взимку їх утримують в досить прохолодній та освітленій кімнаті, а влітку переносять на вулицю.

Розсада гортензії

Гортензію весною можна садити, коли грунт розморожений та підсох. Зазвичай це буває на початку або середині весни, залежно від регіону та погодних умов. Оптимальна температура грунту для посадки гортензії весною становить близько 10-15 градусів. Вибираючи відповідне місце, не варто забувати, що всі види є світлолюбними і потребують прямих променів сонця.

Важливо також підготувати ділянку для посадки, перекопати грунт, додати органічних добрив та забезпечити дренаж. Лужний грунт можна підкислити, при цьому взявши верховий торф або підкислювач.

Поряд з цими квітами не рекомендується садити дерева або чагарники, що мають поверхневу систему коренів, оскільки через якийсь час ці рослини будуть боротися одна з одною за воду та корисні речовини.

Насамперед необхідно викопати ямку, при цьому її величина повинна в 2 рази перевищувати обсяг кореневої системи саджанця. Потім до ямки потрібно внести органічні та мінеральні добрива, а також торф, які слід перемішати із землею. Вийнятий разом із грудкою землі саджанець необхідно добре обтрусити від грунту і вирівняти коріння. Потім його опускають у ямку, яку засипають сумішшю компосту та ґрунту.

Потрібно, щоб система коренів трохи підіймалась над поверхнею грунту.

Грунт слід ущільнити, полити кущика і засипати ділянку корою або хвоєю.

Як доглядати за гортензією

Доглядати рослину, що вирощується у відкритому грунті, не складно, проте робити це потрібно обов’язково правильно. Велике значення для розвитку має правильний полив. Так, у спекотний час її потрібно поливати 2 рази на 7 днів, при цьому на 1 дорослий кущ потрібно виливати 3 десятилітрових відер теплої і обов’язково відстояної води. У тому випадку, коли на ділянці є мульча у вигляді торфу, поливи можна скоротити.

Для того, щоб до коріння надходила більша кількість кисню, потрібно кілька разів за сезон розпушити поверхню ґрунту навколо рослини на глибину приблизно 5 сантиметрів. Також потрібно своєчасно обривати ті стебла, які вже відцвіли.

Чим підживити, щоб цвіла

Для того щоб досягти максимально рясного цвітіння, підгодувати таку квітку потрібно не менше ніж 2 рази на рік. Зробити це потрібно до того, як рослина почне цвісти і після того, як вона відцвіте. На початку весняного періоду для підживлення гортензії використовують розчин сечовини (2 г на 1 л води). На 1 кущик знадобиться 30 л цього розчину.

Коли рослина відцвіте, для її підживлення слід використовувати комплексне мінеральне добриво. Однак не перестарайтеся, тому що у перегодованої гортензії дуже великі суцвіття, які здатні переламати досить тендітні гілки. Щоб цього уникнути, можна кущик підв’язати.

Обрізання гортензії

Обрізати слід кущики старше 3-4 років. Види, які квітнуть на стеблах поточного року, слід обрізати на самому початку весняного періоду, перш ніж почнуть розкриватися бруньки, а також до початку руху соку, в іншому випадку рослина може загинути. Обрізку слід проводити в той час, коли бруньки виглядатимуть живими і трохи набрякнуть.

Найпершою прокидається гортензія деревоподібна, тому її потрібно обрізати в першу чергу. У неї обрізають дуже довгі стебла на висоті 3-4 бруньок. Після цього отриману гілочку можна поділити на живці. Метільчаста гортензія потребує більш обережного обрізання. Так, торішні стебла необхідно укоротити на 1/3 частину, проте з таких відрізків виходять життєздатні живці. Крупнолисту гортензію піддавати сильному обрізу не потрібно. Так, навесні обрізають лише кожне 4-е стебло тим більше, якщо воно росте всередину кущика. А також треба видалити засохлі та пошкоджені гілки.

Розмноження гортензії живцями

Після обрізки гортензії у вас буде велика кількість відрізків стебел, і з них можна зробити живці. На кожному з живців має бути по 2 вузли. При цьому зріз над вузлом, розташованим вгорі, має бути прямим, а під тим, що внизу — косим. При цьому від вузла слід відступити 2-3 сантиметри, а потім зробити зріз.

Наповніть контейнер-тепличку сумішшю торфу і піску і вставте живець на глибину 3 сантиметри, при цьому добре полийте. Після цього тепличку зверху слід накрити поліетиленовою плівкою. Живці потрібно систематично зволожувати з пульверизатора, щоб грунт завжди був злегка вологуватий. Після повного укорінення живця слід висадити у відкритий ґрунт на постійне місце. До зими вони повинні встигнути зміцніти.

Догляд гортензії після цвітіння

Саджанці, які вирощуються у ємностях, потрібно перенести до приміщення. У квітів, що ростуть у відкритому грунті, потрібно обірвати квітки, що зів’яли, намоклі від дощів і снігу, вони стануть дуже важкими і можуть зламати гілки. А ще треба буде досить високо підгорнути основу кущиків, та навколо засипати поверхню ґрунту шаром мульчі. Це допоможе вберегти систему коріння від вимерзання.

Що робити з гортензією на зиму

Як правило накривати кущі починають у жовтні, після того, як пройдуть перші заморозки. Якщо рослини молоденькі, їх слід засипати сухим грунтом. Підрослі кущики потрібно притиснути до поверхні грунту і накрити лутрасилом. На більш дорослі кущики доведеться витратити більше сил. Кущик треба обережно зв’язати і потім укрити спанбондом або лутрасилом.

Після цього навколо слід створити металевий каркас із сітки, який повинен мати циліндричну форму. Стінки конструкції повинні бути віддалені від кущика на 20-25 сантиметрів, також вони повинні підніматися над ним на 10 сантиметрів. Порожнє місце у конструкції слід наповнити сухим листям

У випадку дуже м’якої зими накривати гортензію можна досить легко. А якщо у вас ростуть зимостійкі види, їх можна не накривати зовсім.

Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт

Вибираючи сорт гортензії для посадки, мешканцям середньої смуги Росії та північних регіонів краще віддати перевагу деревоподібному або волотистому різновиду. Обидва види добре переносять морозні зими, невибагливі у догляді, рідко страждають від хвороб та шкідників. Декоративний чагарник росте на одному місці десятки років, тому краще відразу вибрати для нього найбільш сприятливе місце. Для підтримки зовнішньої пишноти гортензія потребує правильного догляду.

  1. Коли садити гортензію навесні – оптимальні терміни
  2. Як вибрати гарні саджанці
  3. Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт правильно
  4. Вибір місця на дачній ділянці
  5. Підготовка ґрунту
  6. Посадка гортензії на клумбу
  7. Догляд за кущами гортензії після посадки
  8. Поливи та підживлення
  9. Догляд за гортензією під час цвітіння
  10. Як змінити колір гортензії
  11. Обрізка
  12. Профілактика хвороб
  13. Поради дослідних садівників
  14. Новий спосіб посадки гортензії підходить навіть для сухих місць.
  15. Як виростити шикарну гортензію? Правильна посадка та догляд. Завірюха і крупнолистий — відео

Коли садити гортензію навесні – оптимальні терміни

Висаджувати гортензію навесні необхідно на початок її активного зростання. У той же час земля не повинна бути надто холодною. Оптимальні терміни посадки чагарнику залежать від регіону:

  • у Підмосков’ї гортензію садять у середині квітня;
  • у Сибіру та на Уралі посадка проводиться у першій декаді травня;
  • у Ленінградській області саджанець можна посадити наприкінці квітня;
  • у південних регіонах відповідним періодом буде початок квітня.

Терміни наведені для типової погоди. Якщо весна приходить пізніше або раніше, дата посадки може коригуватися в той та інший бік.

Як вибрати гарні саджанці

За покупкою гортензії слід вирушати до розплідника або великого садового центру. У продажу зустрічаються саджанці двох типів – з відкритою та закритою кореневою системою. При виборі необхідно ретельно оглянути рослину, звертаючи увагу на її зовнішній вигляд та стан кореневої системи:

  1. Якщо саджанець продається в контейнері, його можна частково витягнути, щоб оцінити стан коріння.
  2. Коренева система повинна мати ознак загнивання чи слідів цвілі. Якщо ви відчули затхлий запах, можливо, продавці заздалегідь усунули пліснявий наліт, такий екземпляр краще відкласти.
  3. Коріння не повинно бути пересушене.
  4. Зверніть увагу, щоб на корі та пагонах не було тріщин та механічних пошкоджень.
  5. Краще вибирати саджанці з розвиненою кореневою системою, про це говоритимуть коріння, що виглядає з дренажного отвору.

У тому випадку, коли немає можливості висадити чагарник одразу у відкритий ґрунт, можна тимчасово помістити гортензію в об’ємний контейнер із кислою землею та утримувати у найбільш прохолодному місці. Після того, як температура на вулиці перевищить 10-градусну позначку, саджанець виставляють на балкон, де тримають до моменту посадки.

Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт правильно

Посадка гортензії саджанцями повинна проводитись відповідно до правил агротехніки для цієї рослини. Потрібно вибрати відповідне місце, оцінити наскільки чагарнику підходять сусіди, провести підготовку ґрунту та дотриматися схеми посадки.

Вибір місця на дачній ділянці

Друга назва гортензії – гідрангея. Ця рослина дуже любить воду. Чагарнику необхідні вологі ґрунти та висока вологість повітря. Додаткові вимоги до ґрунту – він має бути дренованим, насиченим органікою, що має підвищену кислотність (5-5,5 рН). Рослина добре почувається в мереживній тіні, гідрангея не переносить сонцепек.

Придатні місця для посадки чагарника:

Біля центрального входу до будинку. Біля парадного входу краще посадити високорослі види гортензії, що досягають заввишки 2 м. При одиночній посадці рослина розкриється у всій своїй красі.

Читайте також: Огірок – користь і шкоду для здоров’я людини, для жінки, для чоловіків Калорійність

Якщо поряд з будинком є зелений газон, на ньому можна висадити гортензію у вигляді солітера або групою.

З невисоких кущиків можна сформувати бордюр уздовж доріжки.

Мальовничо виглядає живоплот із гортензії середнього розміру. Саджанці мають у своєму розпорядженні з невеликим інтервалом. Трохи пізніше кущі розростаються, утворюючи суцільний бар’єр.

Часто гортензії садять біля фонтану, водоспаду, штучної водойми.

Якщо на ділянці є альтанка, посадіть поряд із нею гортензію. Чагарник чудово прикрасить зону відпочинку.

Важливо знати! Культура погано росте в надто тінистих місцях. При нестачі сонця гортензія може відмовитися цвісти. Також неприпустима посадка в щільному перезволоженому ґрунті, де коріння вимокатиме, тому гортензію краще не висаджувати в низинах або на ділянках з високим заляганням ґрунтових вод.

З якими рослинами посадити гортензію

Гортензія дуже витончено виглядає у композиції з хвойними рослинами. До того ж опала хвоя принесе чагарнику користь, підкиснувши ґрунт. У міксбордері гарно виглядає хуртовина гортензія. У дорослого куща згодом оголюється низ, прикрити його можна за допомогою невисоких багаторічників – хост, бадану, очищення, півонії, лілій, поліантових та ґрунтопокровних троянд.

Можна створити міксбордери з одних чагарників, доповнивши гортензію спіреєю, барбарисом, чубушником. При спільній посадці чагарників потрібно враховувати їхні вимоги до ґрунту та створювати індивідуальний мікроклімат для кожної рослини, вносячи певні добавки. Підкислити ґрунт для гортензії можна:

  • торфом;
  • листовим перегноєм;
  • хвойним опадом;
  • сульфатом заліза;
  • колоїдною сіркою.

Щоб знизити кислотність ґрунту для чагарників, які віддають перевагу лужному середовищу, вносять доломітове борошно або вапно.

Поодинокі з гортензією вимоги до кислотності ґрунту пред’являють рододендрони, азалії, верес, азіатські лілії. Перелічені рослини стануть відмінними компаньйонами для гідрангеї на клумбі.

На замітку! Висаджуючи гортензію вздовж садових доріжок, слід трохи відступати від краю, тому що під вагою суцвіть гілки схиляться і затулятимуть частину проходу.

Підготовка ґрунту

Щоб посадити саджанець гортензії у відкритий ґрунт навесні на дачній ділянці, для цього необхідно заздалегідь підготувати посадкову яму. Можна зробити це восени чи за 3-4 тижні до посадки. Спочатку майданчик зачищається від рослинності, камінців кореневищ. Землю перекопують, додаючи третину відра торфу за кожний кв. метр площі, і розрівнюють граблями.

Розмір посадкової ями залежить від розміру кореневої системи саджанців. З урахуванням того, що при посадці будуть вноситись добрива, яма повинна мати мінімальні розміри 50х50 см. Для кущів з потужним корінням – 60 на 60 см. Заповнювати яму рекомендується сумішшю городньої землі та верхового торфу, це спрощений варіант. Більше підходить заправка виглядає так:

  • на дно ями укладають хвойний опад;
  • потім насипають невеликий шар садової землі;
  • після цього вносять чверть відра верхового торфу;
  • зверху кидають 2 ст. л. суперфосфат.

В результаті яма має бути заповненою на 2/3. При посадці на глинистому ділянці яму на ту ж висоту заповнюють сумішшю листової землі, торфу, перегною і річкового піску, поклавши на дно підстилку з хвойної тирси, що перепріла. Після цього місце посадки необхідно полити, щоб ґрунт осел.

Посадка гортензії на клумбу

У день посадки землю в ямі рясно поливають. Якщо саджанець має відкриту кореневу систему, на дні ями роблять невеликий горбок із суміші родючої землі та торфу. Саджанець гортензії розташовують у центрі, відкрите коріння розправляють, щоб вони не загиналися догори.

Після цього заповнюють порожнечі в ямі сумішшю родючої землі та верхового торфу. Кореневу шийку залишають лише на рівні грунту. Потім землю довкола саджанця ущільнюють. На останньому етапі проводиться рясний полив. Під кожен кущ частинами виливають по 3 цебра води.

Читайте також: Яку користь приносить у дім хлорофітум домашній

Якщо після поливу земля опустилася, ґрунт досипають. Можливо, додавати землю доведеться кілька разів. Після посадки рекомендується замульчувати грунт верховим торфом або хвойним опадом, підійдуть також тирса хвойних порід, що перепріла. Оптимальна товщина шару, що мульчує, – 5-7 см.

На замітку! Щоб адаптація пройшла успішно, можна додати у воду для поливу “Корневін” або “Гетероауксин”.

На якій відстані садити гортензії одна від одної

Схема посадки гортензій залежить від мети. Якщо висаджується кілька екземплярів групою, слід залишати між саджанцями відстань 1-1,5 м. При необхідності виростити живоплот, дотримуються інтервалу між саджанцями рівний 70 см. Високі дерева не повинні розташовуватися ближче 5 м від чагарника.

Догляд за кущами гортензії після посадки

Гортензія виглядатиме чудово тільки при відповідному догляді. Однак лякатися не варто, нічого складного в цьому немає. Турбота про чагарники зводиться до регулярних поливу, підгодівлі, профілактичних обробок. Ще культура потребує обрізки.

Поливи та підживлення

Доросла гортензія має великий об’єм листової маси і пишними суцвіттями, тому чагарник потребує рясного і частого поливу. У помірно теплу погоду гортензію поливають раз на тиждень, вносячи під кущ 2 цебра води, спекотного літа це роблять частіше. У період дощів культуру не поливають чи роблять полив рідкішим. Довше утримувати вологу у ґрунті дозволяє мульчування.

Полив проводять у ранкові або вечірні години. Воду слід заздалегідь налити в бочку, щоб при зрошенні чагарник не зазнав шоку від розмаїття температур. Періодично у воду можна додавати кілька марганців кристалів. При необхідності підкислити ґрунт у воду додають лимонну кислоту (1-2 ч. л. на 10 л води). Через кілька годин після поливу землю розпушують.

Навесні гортензію підгодовують настоєм гноївки (у пропорції 1:10). Крім цього, можна внести поживний розчин, приготований з 1 ст. л. сульфату калію та 1 ст. л. сечовини на 10 літрів води. У період бутонізації під кущ можна внести гранули мінерального добрива, що містить калій та фосфор (калійну селітру, сульфат калію, суперфосфат) у дозуванні, що рекомендується виробником. Замінити хімічні підживлення можна внесенням деревної золи.

На початку літа для рясного цвітіння вносять підживлення, приготовлене з 1 ст. л. нітрофоски та 25 г добрива «Агрікола» на 10 л води. У середині літа чагарнику необхідне підживлення, що складається з сірчанокислого калію, суперфосфату, органіки. Восени підживіть гортензію комплексним добривом без вмісту азоту для благополучної зимівлі.

Догляд за гортензією під час цвітіння

У період цвітіння не можна допускати, щоб ґрунт під чагарником висихав. Регулярно вносять підживлення. У добриві повинні переважати фосфор і калій. Можна побалувати гортензію дріжджовим розчином. Готують підгодівлю із буханця чорного хліба або пачки сухих дріжджів на 10 літрів води. Добриво повинне перебродити 2-3 доби. Перед внесенням у землю склад на основі хліба проціджують. Добре відреагує чагарник на полив розчином кефіру або скисного молока. На 1 частину кефіру використовують 4 частини води. Якщо під тяжкістю суцвіть гілки згинаються і розвалюється кущ, організують підв’язку гортензії до опори.

Як змінити колір гортензії

Деякі сорти гортензії здатні змінювати колір залежно від добавок, що вносяться. Пелюстки квіток чагарнику можуть бути блакитними або рожевими. Щоб отримати блакитні суцвіття, знижують вміст фосфору та обов’язково вносять калій. Також необхідно полити гортензію розчином галунів, набутих в аптеці (5 г на 1 л води). Під кожен кущ вливають 2 л розчину раз на місяць. Досягти появи рожевих суцвіть можна, підвищивши кислотність ґрунту до 6,5 одиниць.

Читайте також: Як правильно обрізати виноград від непотрібних пагонів влітку

Обрізка

Обрізання гортензії застосовується з метою формування та з санітарною метою. З її допомогою можна досягти правильної форми куща, збільшення розміру квіток. За бажання можна перетворити кущ на деревце на штамбі. Проводять обрізку навесні, влітку та восени.

Влітку гортензію обрізають підтримки декоративного зовнішнього вигляду, видаляючи хворі, поламані чи порушують форма куща пагони. Провесною проводять формуючу обрізку. Це потрібно робити перші 3 роки життя рослини, формуючи скелет крони. Восени чагарник обрізають для того, щоб позбутися засохлих суцвіть і старих гілок.

Профілактика хвороб

Найкращою профілактикою хвороб є правильний догляд за гортензією. У цьому випадку рослина матиме міцний імунітет, який підтримуватиме здоров’я чагарника. Віруси, грибки, шкідливі комахи частіше вражають ослаблені рослини. Саме тому важливо:

  • знайти правильне місце для посадки чагарника (на півтіні);
  • рівномірно поливати кущ, не допускаючи пересихання та перезволоження;
  • садити культуру в легкий, дренований, кислий ґрунт;
  • своєчасно підгодовувати.

До профілактичних заходів відноситься також обприскування чагарників на початку вегетації розчином мідного купоросу (100 г на 10 л води). Для профілактичної обробки можна використовувати також сучасні препарати – “Фітоспорин”, “Іскру”, “Топаз”.

Поради дослідних садівників

Ті, хто зумів подружитися з гортензією, дають поради садівникам-початківцям щодо вирощування цих чудових рослин:

  1. Не варто висаджувати гортензію поряд з чагарниками, у яких поверхнева коренева система, що поширюється в широчину. Надалі рослини конкуруватимуть за вологу та харчування, почнуть пригнічувати один одного.
  2. Щоб одержати нові екземпляри гортензії, можна розмножити її живцями, заготовленими з прикореневої пагони. Укорінення відбувається в суміші торфу та річкового піску при температурі 20°C та вологості 80%. Процес укорінення триває 1,5 місяці. Після цього гортензію висаджують на постійне місце.
  3. Теплолюбну крупнолистну гортензію на зиму краще викопати і посадити в контейнер, а потім розмістити на зберігання в підвалі.
  4. При покупці сорту потрібно обов’язково враховувати кліматичні умови своєї місцевості і те, для яких цілей використовуватиметься гортензія. Рослина може рости у вигляді низького або високого чагарника, а також ліани.
  5. При внесенні добрив не перевищуйте дозування. Надлишок мінеральних речовин викликає бурхливе зростання зелені на шкоду цвітінню.
  6. Іноді на чагарник нападають слимаки, сліди їхнього перебування можна помітити у вигляді дірок на листі та сріблястих доріжок. Організуйте для шкідників приманку, розлив під кущем пиво, а потім зберіть їх. Можна використовувати бар’єрний метод захисту, розсипавши під чагарником товчену яєчну шкаралупу.
  7. Якщо виникла гостра необхідність у пересадці гортензії, не руйнуйте земляну кулю, тоді рослина легше адаптується на новому місці. Для кращого приживання рясно підгодуйте чагарник.

Новий спосіб посадки гортензії підходить навіть для сухих місць.

Як виростити шикарну гортензію? Правильна посадка та догляд. Завірюха і крупнолистий — відео

Виконуючи всі вимоги культури до посадки та догляду, можна розраховувати на пишне та тривале цвітіння гортензії. Якщо ви ще не завели на своїй ділянці чагарник, обов’язково зробіть це. Величні шапки суцвіття тримаються на рослині довго і дуже прикрасять будь-який куточок саду, додатковим бонусом може стати приємний аромат деяких сортів.

Гортензія: посадка та догляд

Рід гортензія, який відноситься до сімейства гортензієвих, налічує понад 70 видів. Це дуже декоративна, переважно високоросла рослина, яка широко використовується в професійному ландшафтному дизайні і здатна прикрасити і оживити навіть саму звичайну ділянку.

Все про гортензію — про ключові особливості агротехніки та застосування цього багаторічника у ландшафтному дизайні та інтер’єрі — ми розповімо у цій статті.

Вибір місця для посадки гортензії та її вимоги до ґрунту та освітлення

Товари з цієї статті

Більшість сортів гортензії віддає перевагу добре освітленому місцю, але без прямих сонячних променів. Ділянка, яка відкрита в ранкові і вечірні години і притінена в полуденні, підходить найкраще. Також гортензію влаштує легка, розсіяна півтінь.

Ще один важливий нюанс – захист від вітру. Ця рослина погано переносить сильний рух повітря, а кілька зламаних під вітром гілок можуть надовго послабити кущ.

Гортензія невибаглива до ґрунту, їй підійде будь-який родючий, крім лужного.

Підготовка ґрунту для посадки гортензії та правила поливу

Для посадки гортензії потрібно приготувати грунтосуміш із садової землі, дерну та торфу в рівних пропорціях.

У викопану яму розміром 40х40 см і глибиною 50 см покладіть невеликий шар дренажу (7-10 см), а на нього — підготовлений грунт. Для кращого укорінення бажано замочити коріння саджанця в розчині стимулятора (згідно з інструкцією до вибраного препарату) і додати безпосередньо в яму 50-100 г добрив (рекомендуються комплексні сполуки, призначені для квітучих чагарників).

Аж до повного укорінення (про це свідчить зростання верхівок пагонів) слід контролювати вологість ґрунту, і не допускати його пересихання. Приствольне коло потрібно замульчувати торфом, який буде захищати від пересихання, а заразом поступово, при кожному поливі, удобрювати грунт.

Різновиди гортензій та їх особливості вирощування

Кущ гортензії, в залежності від виду та сорту, може досягати висоти від 1 до 3 метрів, і виглядати як розлоге дерево, а ліаноподібні форми здатні виростати понад 30 м.

В Україні найчастіше вирощується крупнолистяна, волотиста, пильчаста та деревоподібна гортензія, але також зустрічаються й інші різновиди цієї культури:

У більшості видів гортензії листя листя овальної форми з загостреним кінчиком (іноді з зубчастими краями і не дуже виразними прожилками), розташовані супротивно, масивні.

Суцвіття кулясті або щитовидні, великі і добре наповнені квітами, а їх колір і відтінок безпосередньо залежить від рівня pH грунту і варіюється від білого і кремового до бузкового і синього.

Для активного та тривалого цвітіння гортензія потребує правильного догляду. Він складається з декількох обов’язкових пунктів:

● Полив. Він проводиться до 20 разів протягом сезону, за умови середнього рівня природних опадів. При посушливій погоді або під час рясних чи частих дощів кількість поливів коригується у більшу чи меншу сторону. У кожен полив під кущ вноситься 30-50 літрів води, а щоб знизити випаровування вологи рекомендується мульчувати ґрунт.

● Розпушування. Регулярно, у проміжках між поливами, необхідно розпушувати ґрунт на глибину близько 5 см. Це дозволяє кореневій системі отримати доступ до кисню.

●Прополки. Не можна допускати заростання пристовбурного кола бур’янами, оскільки це підвищує ризик розвитку захворювань у гортензії та її зараження шкідниками.

● Підживлення. Вони проводяться відповідно до періоду вегетації та спрямовані на нарощування зеленої маси, закладку бутонів та цвітіння, накопичення ресурсів для зимівлі.

●Мінімальна кількість підгодівель — дві протягом сезону. Перше підживлення проводиться після розпускання листя, а друге — після завершення цвітіння. Цю, останню в сезоні підгодівлю, ігнорувати не можна — від неї залежить, наскільки активно та пишно гортензія цвістиме наступного року.

●Найбільш підходящі добрива для цієї культури – сечовина, селітра, мінеральні комплекси для квітучих чагарників, а також розчини гумату, гною та органічних добрив.

Як обрізати гортензію та формувати її крону

Обрізання рекомендується розпочинати після того, як гортензія досягла 4-річного віку. Для цієї культури характерне активне виділення соку із пошкоджених ділянок. Тому важливо проводити обрізку навесні, до активного руху соку, коли бруньки ще не розпустилися. В іншому випадку можна спровокувати ослаблення рослини і навіть її загибель.

Старі пагони повністю видаляються у випадках, коли вони вже непродуктивні, засохли чи загущають кущ. З молодими слід вчиняти обережніше: залежно від сорту, квіткові бруньки можуть закладатися на пагонах минулого чи поточного року. Тому їх треба обрізати не більше ніж на третину.

Догляд за гортензією під час цвітіння та після нього

Квіти гортензії розпускаються послідовно, а не всі одночасно. Для збереження декоративності куща і щоб попередити недоцільну витрату його ресурсів, важливо своєчасно видаляти відцвілі суцвіття.

Після того, як гортензія відцвіла, усі сухі суцвіття потрібно зрізати та підтримувати достатню зволоженість ґрунту.

По мірі того, як нічні температури стають дедалі нижчими, рослину готують до зими.

Однією з особливостей вирощування гортензії є необхідність її захисту від холоду. Незважаючи на те, що більшість сортів, що культивуються в Україні, відносяться до морозостійких, ніколи не можна наперед передбачити, наскільки холодною буде зима. Тому заздалегідь підготуйте покривний матеріал: добре просушене листя, дрібні гілки, солому, агроволокно. Коли нічні температури опускаються до нуля та нижче, необхідно вкрити гортензію.

Перед цим переконайтеся, що грунт очищений від бур’янів та опалого листя (вони можуть бути джерелом інфекцій та зимівлею для шкідників).

Молоді саджанці, висаджені в контейнери, потрібно занести у льох чи інше темне прохолодне приміщення.

Хіти продажу в магазині

Про автора

admin administrator