При якій температурі ростуть опеньки

Авторadmin

При якій температурі ростуть опеньки

Зміст:

Скільки часу ростуть опеньки

Опеньки – непоказні невибагливі гриби, що володіють відмінними смаковими якостями та універсальні у застосуванні. Їх часто вирощують у домашніх умовах. Час зростання опеньків невеликий і залежить від організованих кліматичних умов.

Скільки часу ростуть опеньки

Особливості вирощування опеньків

У природі опеньки ростуть великими групами на повалених деревах та пнях.

  1. Це прядив’яні гриби, які активно розмножуються на зволоженій деревині листяних дерев. На гнилих рослинах вони не проростають. Цей спосіб вирощування практикують і в домашніх умовах. Міцелій росте за належного догляду в парнику, а також у скляних банках.
  2. Якщо на садовій ділянці є свіжозрубані дерева, краще вибрати основний спосіб вирощування і не ризикувати майбутніми опеньками. Якщо ж ні, підійде проростання міцелію у банку. Як посадковий матеріал використовують тіло плоду або шматок деревини, де вони проростали раніше.
  3. Час вирощування міцелію на пнях (або при інших способах утримання) залежить від погодних умов. Зазвичай по гриби вирушають у ліс після дощу, очікуючи отримати багатий урожай. У штучно організованих умовах також велику роль відіграє клімат.

Чим точнішими та якіснішими будуть умови вирощування, тим більшою буде швидкість зростання. Середній показник готовності міцелію до збору – 7-8 днів.

Залежність зростання міцелію від температури повітря

Часто орієнтуються на температуру повітря. Розмноження міцелію на пеньку починається вже при температурі в 3 ° С-4 ° С (проростають суперечки зимових, осінніх і весняних опеньків). Зростає гриб за таких умов до 30 днів. Швидкість проростання змінюється при стрибках нічної та денної температури.

Сприятливий показник для активного зростання міцелію – 16°С-26°С. Без перепадів температури та підвищеної вологості літні та осінні різновиди плодових тіл здатні зрости та завершити період активного зростання всього за 8-9 днів. Якщо показник вищий, швидкість проростання сповільнюється.

Коли стовпчик термометра перевалює за позначку в 30°С, опеньок швидко псується, особливо якщо його розвитку спостерігається посуха.

Зростання опеньків у лісі

Температура важлива для зростання грибів

Лугові опеньки (їх ще називають дикими опеньками) проростають на пнях, для активного зростання їм важлива температура 20 ° С-23 ° С (літнім) і 10 ° С-12 ° С (осіннім і весняним). Для швидкого дозрівання плодових тіл також важлива висока вологість деревини та повітря. Як осінні та весняні, так і літні гриби для швидкого розвитку потребують поєднання тепла та вологи.

Сприятливий показник вологості – 50-65%. Усього за добу спостерігається приріст у 2-2,5 см. У наступні дні розвивається лише капелюшок. За грибами можна вирушати вже за 3-4 дні після дощу.

При дотриманні параметрів тепла та вологи в домашніх умовах їстівний плід проростатиме на пеньку до 4 разів на місяць.

Швидкість проростання осінніх опеньків

Осінні гриби, зібрані у вересні-початку жовтня, є найпопулярнішими у грибників. Це час початку сезону дощів, але на вулиці ще тепла погода. Цей період відносять до найпродуктивнішого часу для збирання грибів.

Восени опеньки ростуть найшвидше. З кінця серпня до середини жовтня міцелій зростає всього за 8 днів. У разі зливи на зростання йде ще менше часу. Плодове тіло придатне для зрізання вже на 4-5 день.

Осінні опеньки мають різну інтенсивність зростання, залежно від стану деревини. На старому і трухлявому дереві міцелій росте швидше, тому що легше поглинає вологу. Всього за добу їх кількість часто збільшується вдвічі, а новий гриб, що зародився, вже через 24 години матиме ніжку довжиною в 4-5 см, і капелюшок, діаметром в 2-2,5 см. Максимальний же ріст цього гриба досягає 14 см при розмір капелюшка в 8-9 см. Якщо гриб перевищує такі розміри, швидше за все, він помилковий.

Міцелій, зібраний пізніше, наприкінці жовтня – на початку листопада вважають зимовим. У порівнянні з осінніми опеньками, зимові плодові тіла ростуть повільніше і тільки в тих регіонах, де м’який та теплий клімат. Сприятливою умовою для проростання останніх у році врожаїв буде відсутність заморозків та інтервал температур від 6°С до 10°С

Час та умови росту грибів опеньків у лісі

Але перш ніж потрапити на наш стіл, опеньки потрібно знайти в лісі. Багато хто знайомий з тим, де і як збирати дані плодові тіла. Однак мало кому відомо про час зростання грибів опеньків. Так, якщо врахувати, що всі опеньки діляться на весняні, літні, осінні та зимові види, то їхнє зростання зачіпає відповідні сезони. Однак це лише загальна інформація, яка навряд чи принесе багато користі. Необхідно знати, як швидко ростуть гриби опеньки в лісі, і яка погода сприятиме цьому. Керуючись даними, можна в рази збільшити не тільки якість, але і кількість зібраного грибного врожаю.

Яка погода потрібна для зростання опеньків: оптимальна температура

Всім відомо, що опеньки ростуть великими колоніями, оселяючись на трухлявих пнях та повалених деревах. Зустрічати на своєму шляху таку дружну «сімейку» – справжній успіх. Однак буває, що прийшовши в ліс, ми натикаємося на мізерний урожай опеньків, що переросли. Швидше за все це пов’язано з невідповідними погодними умовами, а також вибором неправильного часу походу за плодовими тілами. У цьому випадку необхідно знати, яка погода потрібна для зростання опеньків. Подібна інформація допоможе вам максимально точно визначити, коли варто йти на «тихе полювання».

Яка температура вважається оптимальною для зростання опеньків у лісі? Треба сказати, що температура є одним із найважливіших факторів, що впливають на зростання плодових тіл. Так, для більшості грибів, включаючи деякі види опеньків, середня температура рясного росту і плодоношення становить +15-26°C. Проте суперечки осінніх, весняних та зимових опеньків починають рости вже за температури +3-5°C. А ось висока температура повітря негативно впливає на зростання плодових тіл. Так, при +30 ° C і вище процеси росту повністю зупиняється, а якщо спостерігається ще й посуха, то гриби починають засихати і псуватися. Крім того, різке і сильне коливання денної та нічної температури також сильно уповільнює зростання опеньків.

Умови для зростання весняних, літніх та осінніх опеньків у лісі (з відео)

Можна сказати, що для літніх опеньків найкраща температура повітря становить +23°C, а для осінніх і весняних – +12°C. Однак це ще не всі погодні умови, що дозволяють рясне плодоношення грибів. Так, ми плавно перейшли, мабуть, до найголовнішої умови, необхідної для зростання опеньків у лісі. Хороша вологість у поєднанні з оптимальною температурою повітря створює прекрасний ґрунт для «багатих» урожаїв даних плодових тіл. Нерідко трапляється так, що опеньки можуть плодоносити стільки разів, скільки за сезон проходить злив.

Для зростання та розвитку грибниці потрібен також регулярний потік повітря. Міцелій у більшості випадків проходить через верхні шари ґрунту і поглиблюється на 6-13 см. Якщо встановлюється несприятлива погода – сильна посуха, морози, затвердіння ґрунту, надмірна вологість, тоді він починає погано розвиватися та зневоднюється, проте це не впливає на його стійкість. Для оптимального зростання та розвитку опеньків вологість повітря у верхніх шарах ґрунту має становити від 50 до 65%.

Таким чином стає очевидно, що сприятлива погода для зростання опеньків включає тепло і вологу. А що можна сказати про швидкість зростання опеньків? На жаль, на це питання немає однозначної відповіді, адже на процес впливає низка факторів. Навіть досвідчені грибники не можуть назвати конкретні цифри.

Ми часто вживаємо у своїй промові фразу “ростуть як гриби”. Як видно, цей процес проходить досить швидко. Примітно, що зростання ніжки плодового тіла зупиняється на 1-2 дні раніше, ніж зростання шапочки. Несприятлива погода, а також наявність комах або хробаків значно послаблюють зростання грибів.

З іншого боку, хороші умови дають можливість плодовому тілу суттєво зрости за 24 год. А що можна сказати про опеньки – як швидко за добу ростуть ці гриби? Як і інші представники грибного «царства», опеньки можуть збільшитися в розмірах на 1,5-2 см. Але як уже згадувалося, ці цифри є приблизними і не можуть створювати певних рамок. Терміни життя грибів обумовлені їх різновидом, загалом ці показники коливаються від 10 до 15 днів. Так, опеньки повністю припиняють своє зростання через 11 днів. Пропонуємо подивитися відео, що показує зростання опеньків завдяки прискореній зйомці:

Період зростання осінніх опеньків: як швидко ростуть гриби у вересні після зрізання

Серед усіх видів опеньків осінні вважаються найпопулярнішими. Для активного плодоношення цих плодових тіл також є своя сприятлива «атмосфера». Багато грибників дуже люблять збирати ці гриби, адже за смаковими якостями вони відносяться до 3 категорії. З них виходять дуже смачні та ароматні страви, а також заготовки на зиму. Отже, період зростання осінніх опеньків захоплює останні числа серпня, триває весь вересень і закінчується серединою жовтня. Пік зростання спостерігається саме у вересні із настанням перших дощів.

Багато хто цікавиться, як швидко опеньки ростуть у вересні, щоб не «проґавити» момент походу в ліс? Треба сказати, що осінні опеньки ростуть навіть швидше, ніж представники інших видів. Якщо інші плодові тіла досягають великих розмірів за 9-12 днів, то осінні опеньки дорослішають за 6-8. Однак швидкість росту грибів восени також залежить від ряду факторів. Наприклад, для рясного зростання потрібна сприятлива погода – середня температура +12°C (допускаються невеликі перепади денних та нічних показників), а також помірні дощі. Крім того, стан пня або дерева також впливає на зростання та плодоношення. Так, якщо деревина зовсім трухлява, тоді швидкість зростання опеньків збільшується. Справа в тому, що в такі пні відкривається більший потік повітря та вологи, а отже, гриби ростуть швидше.

Багато грибників з досвідом відзначають, що осінні опеньки готові до збирання вже через 1,5-3 доби. Якщо сьогодні ви знайшли пень, де можете їх ледве розгледіти, то сміливо приходьте на це місце завтра. Плодові тіла вже будуть готові вирушити до вас у козуб. Крім того, розмножуються осінні види опеньків також досить швидко. Вже за добу на порожньому пні чи дереві можна знайти велику кількість представників грибного «царства». Фахівці-мікологи відзначають, що вже на другу добу осінній опеньок досягає 5 см у довжину, а діаметр капелюшка становить близько 2 см. Ще через 2-3 дні ці показники збільшуються на 1,5 см. Потім ніжка сповільнюється у зростанні, а капелюшок продовжує зростати. На останньому дні життя опінок (10 день) ніжка досягає 9-14 см у висоту, а капелюшок має діаметр більше 8 см.

Деякі любителі «тихого полювання» запитують, як швидко ростуть опеньки після зрізання? Тут також можна почекати 2-3 дні і знову вирушати на те місце, де ви вже зібрали врожай.

Треба сказати, що всі гриби, завершивши плодоношення, вже наступного дня починають старіти та руйнуватися. Цей процес відбувається дуже стрімко, проте осінні види в даному випадку мають перевагу. Вони старіють повільніше, довше зберігаючи пружність і м’ясистість. Це зумовлено прохолодною погодою, а також достатньою вологістю.

Як швидко ростуть опеньки восени після дощу?

А як швидко ростуть опеньки восени після дощу? У цьому випадку перші 2-3 дні після того, як на грунт впаде остання крапля, є найбільш підходящими для походу в ліс. Встановлено, що найбільша швидкість зростання опеньків припадає саме на перші дні після дощу. Пам’ятаючи про це, ви зможете правильно розрахувати час, коли можна вирушати до лісу за новим урожаєм.

Крім того, ще одним сприятливим явищем для зростання осінніх опеньків є тумани, які можна спостерігати протягом усього вересня і жовтня. Часті тумани також дуже благотворно позначаються на «багатстві» грибних урожаїв, адже ґрунт насичується достатньою кількістю вологи. У такому разі рекомендує планувати похід у ліс рано-вранці, коли сонце ще не встигло осяяти його прямими променями.

Як швидко ростуть опеньків у жовтні та час зростання зимових грибів

А що можна сказати за жовтень – як швидко ростуть опеньки цього місяця? Насамперед потрібно враховувати особливості місцевого клімату. Іноді осінні види опеньків можна зустріти навіть у перших числах листопада, якщо погода дозволяє. А ось у жовтні місяці спостерігається рясне зростання плодових тіл при настанні так званого «бабиного літа». У цей час після перших заморозків на кілька днів приходить відлига, а отже, і ріст грибів. А як уже зазначалося, саме тепло та вологість є головними умовами зростання осінніх опеньків. Вже через 2-3 дні після початку теплих днів можна сміливо вирушати на пошуки нового врожаю.

А ось для зимових видів опеньків погода потрібна зовсім інша, адже збирають їх протягом усієї зими. Як швидко ростуть зимові опеньки у лісі? Цікаво, але вони ростуть навіть тоді, коли температура повітря сягає +7°C. Незважаючи на це швидкість їх зростання нічим не відрізняється від інших видів опеньків. На відміну від них, зимові опеньки не бояться заморозків, а лише покриваються крижаною скоринкою. Потім з настанням відлиги оживають і продовжують своє зростання, зберігаючи при цьому первозданний зовнішній вигляд і пружність.

Опеньки спостереження за зростанням – зростає за дві доби.

До помилкових опеньків відносять кілька видів грибів, дуже схожих на їстівні опеньки. Крім того, їх легко сплутати, бо помилкові опеньки люблять виростати в таких же місцях, що й їстівні — вони ростуть сімейками на пнях, повалених деревах, на стовбурах і частинах коріння дерев, що виступають. Одні види хибних опеньків неїстівні, інші — умовно-їстівні, треті — отруйні. Однак грибнику, особливо початківцю, не варто експериментувати і ніколи не можна забувати головне правило: “Не впевнений – не бери!” Збирайте тільки справжні опеньки, коли ви точно впевнені, що це саме вони! За найменших сумнівів краще відмовитися від ідеї покласти гриб у кошик.

Найголовніша ознака, за якою можна відрізнити справжній опінок від помилкового – це плівчасте кільце (спідничка) на ніжці. Це кільце – залишок від покривала, яке захищає плодове тіло гриба у молодому віці. У хибних опеньків такого кільця немає. Для дітей навіть придумали вірш, щоб краще запам’ятати цю основну відмінність їстівних опеньків: У їстівного опенька На нозі кільце з плівки. А у помилкових всіх опеньків Ноги голі до п’ят. Є й інші відмінності.

1. Запах їстівних опеньків – приємний грибний, хибні опеньки видають неприємний землистий запах.

2. Капелюшки неїстівних опеньків яскравіше, крикливіше забарвлені, ніж у їстівних. Тон може варіювати від сірчано-жовтого до цегляно-червоного (залежно від виду). Їстівні ж опеньки мають скромне неяскраве світло-коричневе забарвлення. 3. У їстівних опеньків капелюшок покритий дрібними лусочками, у помилкових опеньків на капелюшку лусочок немає – вона зазвичай гладка. Але треба пам’ятати, що у їстівних опеньків у віці лусочок на капелюшку теж вже немає (див. фото старих опеньків вище).

4. Є відмінності й у кольорі платівок (на звороті капелюшка гриба). Платівки у хибних опеньків жовті, у старих — зелені або оливково-чорні, тоді як у їстівних вони кремові або жовтувато-білі. 5. Відзначають гіркий присмак хибних опеньків, якого немає у їстівних, але до оцінки смаку добиратися не варто – і без нього достатньо ознак, за якими можна відрізнити їстівний опінок від хибного.

Досвідченому грибнику зазначені ознаки відразу впадають у вічі, але початківцям потрібно застосовувати ці знання з обережністю, оскільки ознаки, перелічені вище — великою мірою суб’єктивні, тобто кожна людина оцінює такі характеристики, як запах чи колір, по-різному. Виправити це може лише досвід. А поки що орієнтуйтеся на першу, найголовнішу, ознаку — шукайте спідничку на ніжках опеньків.

Де і як ростуть опеньки (місце мрії): на пнях та деревах

Будь-який затятий грибник ніколи не пропустить сезон дозрівання таких поширених лісових дарів, як опеньки. Культура широко відома як на території нашої країни, так і за кордоном, а в період збирання врожаю плодових тіл у ліс вирушає величезна кількість збирачів. Популярність ласощів пояснюється яскравим смаком і широким спектром «застосування» – гриби є відмінною самостійною стравою, а також можуть додаватися до салатів, супів, соусів або інших кулінарних шедеврів.

Для того, щоб вилазка в ліс не стала марною, важливо знати, в який час, за яких умов, де і скільки ростуть опеньки. Розглянемо це питання докладніше, визначивши, як вибрати найвдаліший час збору врожаю, що розглядається нами лісової культури.

Де і як ростуть опеньки

Навіть грибник-початківець знає, що ідеальне місце для розвитку грибного міцелію опеньків – повалені листяні дерева, нежива деревина і старі пні. Саме на перерахованих поверхнях найчастіше зустрічаються розлогі колонії культури. Однак нерідко буває, що, приходячи в лісову хащу, збирач натикається на плодові тіла, що переросли, так звані лопухи, смакові якості і ніжність м’якоті яких залишають бажати кращого. Висновок простий – час для тихого полювання вибрано неправильно.

Для того, щоб визначити ідеальний час для збирання врожаю, необхідно спиратися на клімат, погодні умови та мінімальні знання про місце існування культури:

  • Що стосується літніх представників сімейства, поява плодових тіл, а також рясне їх зростання, спостерігаються при температурі повітря 14-25 градусів тепла.
  • Зимові, весняні та осінні колонії виростають при досягненні плюсової позначки 3-5 градусів.

Капелюшок покритий лусочками.

Сприятливі погодні умови для зростання

Відсутність опадів, посуха та висока температура (понад 25 градусів тепла) згубно впливають на грибний міцелій – плоди можуть не почати рости зовсім, або ж швидко гинуть, втрачаючи вологу та руйнуючись зсередини.

Ще один несприятливий фактор – різкі температурні стрибки (вночі холодно, вдень – пекло). Якщо коливання перевищують діапазон 10 градусів на добу, зростання опеньків практично зупиняється.

Надмірні опади із заморозками теж не сприяють гарному врожаю. Якщо сильна злива пройде один-два рази за кілька днів – настав час бігти перевіряти «видобуток». Дощ не припиняється кілька тижнів? Опеньки виростуть, але, швидше за все, будуть червиві та водянисті. Крім цього, міцелію необхідний кисень, який погано проникає у ґрунт при посухах або потопах.

Зі всього сказаного можна зробити нескладний висновок. Оптимальна температура повітря для гарного зростання опіки – 10-23 градусів тепла. Вологість – висока. Опеньки ростуть хвилями, тож збирати врожай можна після кожного «серйозного» дощу.

Як правило, за сезон може піти від 1 до 4 потоків плодоношення. Важливо не пропустити момент і вирушати перевіряти ліс через добу-дві після сильного дощу.

Скільки ростуть опеньки, якщо говорити про швидкість дозрівання одного потоку

Як з’ясували раніше, процес зростання плодових тіл аналізованої нами культури залежить від природних чинників. Тому неможливо визначити точний період дозрівання грибного врожаю.

При сприятливому кліматі процес займає від 36 до 72 години, при цьому капелюшок продовжує розвиватися ще кілька днів після того, як зупинилося зростання ніжки. За добу плід збільшується приблизно на 2 см, але лише тоді, коли на міцелій не впливають комахи та «невідповідна» погода.

Загальний термін життя гриба короткий – 10 днів з моменту «пробивання» ласощі з верхніх шарів субстрату. При цьому рекомендується збирати врожай у перші 4-7 днів, після цього періоду привабливі капелюшки перетворюються на розлогі лопухи, а м’якоть починає засихати, стаючи жорсткою і несмачною.

Зростання осінніх представників після першого зрізання

Більшість грибників вважають за краще «полювати» саме на осінні опеньки через їх привабливий зовнішній вигляд, яскравий смак і приємний аромат. Вважається, що саме цей вид є ідеальною основою для закусок, а також для заготовок на зиму.

Зростають осінні опеньки з початку вересня до кінця жовтня, з першим похолоданням і приходом сезону дощів (період може змінюватись для різних регіонів). При цьому зростання різновиду випереджає решту представників сімейства – гриби стають дорослими вже через 5-7 днів.

Досвідчені збирачі вважають за краще зрізати врожай вже на третій-четвертий день зростання, у момент, коли плід нагадує акуратний, гарний гвоздик. Якщо ви поїхали на розвідку і натрапили на пень або дерево, на поверхні яких тільки почали пробиватися крихітні опеньки, поверніться на місце знахідки через 24-36 годин, вам вдасться зібрати ідеальні ласощі.

Почекавши кілька днів, перевірте врожайне місце повторно, швидше за все міцелій не припинив розвиватися, а отже, на тому ж місці з’явилися нові плодові тіла.

Скільки ростуть опеньки після сильного дощу

Прихильники лісових дарів, що починають, часто чують, що гриби з’являються після дощу, але не кожен знає, коли саме настає це «після».

Науково встановлено, що вдалий час для перевірки грибного врожаю – другий-третій день після того, як на землю впала остання крапля небесної вологи. Якщо злива так і не сталася, перетворившись на півгодинне «покопування», не варто впадати у відчай тим, чия місцевість знайома з густими туманами. Туман – ще одне джерело вологи для лісового субстрату. Заплануйте вилазку на ранній ранок, і, швидше за все, ви повернетеся додому з повним кошиком смачних опеньків.

Зимові опеньки

Насамкінець кілька слів про не менш привабливих представників сімейства – зимові опеньки.

Період дозрівання – з початку жовтня до початку грудня (для теплого клімату). Оптимальна сприятлива температура повітря – 7-10 градусів тепла, що стосується швидкості дорослішання плодів – вона нічим не відрізняється від раніше розглянутого осіннього різновиду. Зимові опеньки не бояться холоду із заморозками, нерідко траплялися випадки, коли молоді гриби опинялися під снігом, а з настанням відлиги «прокидалися» і продовжували розвиватися, перетворюючись на повноцінний, неушкоджений, смачний видобуток.

Як ви могли помітити, гриби, що розглядаються нами, дуже невибагливі, до того ж розвиваються колоніями, що значно спрощує збір ласощів.

Подана інформація стане відмінним орієнтиром навіть для людей без багатого досвіду збирання. Закінчився дощ? Збирайтеся на «тихе полювання».

Осінні опеньки: коли ростуть, як знайти, як стимулювати зростання

Гриби — улюблені ласощі багатьох людей. Похід у ліс стає чудовим відпочинком для всієї родини. Кожному приємно знайти і зібрати в кошик хоча б кілька ароматних свіжих грибів. Одними з найпопулярніших серед грибників є осінні опеньки (Armillaria melea). Для того, щоб прийти додому не з порожніми руками, потрібно знати, де і коли ростуть опеньки, а також як вибрати справжній, а не хибний гриб.

Опис опеньків

Молоді плодові тіла мають опуклі капелюшки із дрібними лусочками. Зі зростанням капелюшок стає плоским і широким, лусочки найчастіше зникають. Забарвлення капелюшка варіюється від світло-медового до темно-оливкового. Розмір 3-17 см. Ніжка виростає у висоту на 7-12 см і в обхваті зазвичай 1-2 см. Тонка і світла вгорі, донизу розширюється і набуває темного забарвлення. Вкрита нальотом у вигляді пластівців.

У молодих плодових тіл на ніжці знаходиться спідничка, яка з часом зникає. Молоді плодові тіла мають щільнішу м’якоть. У зрілих грибів ніжка набуває жорсткої волокнистої текстури. Платівки, приховані під дуже молодими капелюшками, зі зростанням розпрямляються і темніють.

Коли починається і закінчується сезон опеньків

Сезон осінніх опеньків, як правило, починається в серпні і закінчується в листопаді з настанням заморозків. Підмерзлі гриби стають м’якими і водянистими, втрачають свій смак і аромат і не цікавлять грибників. Початок та закінчення зростання Армілярії залежить від кліматичних та погодних умов у кожному конкретному сезоні.

Як знайти опеньки в лісі

Осінні опеньки проростають у будь-яких лісах від субтропіків до північних широт. Шукати ці плодові тіла стоїть поблизу дерев у вологих місцях. Строго кажучи, Армілярія є паразитом, що живе рахунок інших рослин, поширюється з допомогою суперечка і міцелію. При нашестю опеньків може виміряти цілий ліс. Особливо швидко гинуть молоді берези, дубки та сосни, атаковані Армілярією.

На яких деревах та пнях зустрічаються

Найчастіше Армілярії можна зустріти на відмерлих дерев абсолютно будь-яких сортів, а також на гнилих пнях. Рідше — на здорових деревах та трав’янистих рослинах, повалених гілках. Зростають гриби колоніями, що дуже до вподоби грибникам. Часто ніжки їх унизу зростаються. В основному воліють низини, де багато тіні та вологи. На пнях вільхи, берези, в’яза, осики з’являються через 2-3 роки після зрубування дерев. На пнях від дуба чи сосни їх можна побачити за 8–10 років після того, як дерево зрубали.

Що і як впливає на зростання опеньків

На зростання опеньків впливає велика кількість факторів, тому чітко визначити, коли ви отримаєте оптимальний урожай, неможливо. Досвідчені грибники все ж таки мають власні спостереження та поняття про те, через який час після опадів і за яких погодних умов варто вирушати на «тихе полювання».

За якої температури ростуть

Опеньок росте за температури від +8 до +13°С. Коли ґрунт та повітря прогріваються більш ніж +15°С, капелюшки грибів зникають. Відповідно пік зростання припадає не на якийсь конкретний місяць, а регулюється виключно температурою навколишнього середовища. При зниженні температури ближче до зими опеньки зникають лише з часом промерзання грунту. Зовнішнє похолодання не лякає їх доти, доки грибниця в теплі.

Як швидко ростуть після дощу

Армілярія росте в середньому від доби до тижня. Чим сильнішим був дощ і сприятливіші температурні умови, тим ймовірніше, що ви виявите врожай грибів у ярах на трухлявих пнях.

У середньому за добу ріст плодового тіла становить 1,5-2 см. Живуть плодові тіла опеньків до п’ятнадцяти діб. Припиняють рости на одинадцяту добу.

Чим стимулювати зростання?

Для зростання плодових тіл з грибниці необхідно, щоб збіглися температурні умови і також була оптимальна вологість повітря (55-60%). Також гриби добре ростуть лише за наявності пухкого ґрунту, насиченого киснем.

Ще одним фактором, що стимулює швидке зростання, є раптове різке похолодання (до -10 ° С) протягом трьох-чотирьох годин з наступним температурним режимом навколишнього середовища від 1 до 5 ° С протягом доби. Після таких температурних коливань, з’являються щедрі врожаї Армілярії.

Як відрізнити помилкові опеньки від їстівних

Хибні опеньки ростуть як і справжні, колоніями на пеньках і старих деревах. На перший погляд, їх легко можна сплутати з їстівними плодовими тілами.

Однак існує досить багато ознак, пір яким можна відрізнити помилковий опінок від їстівного:

  1. У дорослої Армілярії на ніжці знаходиться обідок, який є залишком захисної плівки, що прикривала платівки молодих грибків.
  2. Хибні опеньки мають набагато яскравіше забарвлення (жовтий, сіро-оливковий або цегляно-червоний), ніж справжні.
  3. Справжня Армілярія має кремові або злегка коричнюваті пластинки знизу капелюшка, у помилкової вони жовтувато-сірого кольору.
  4. Їстівні плодові тіла мають приємний запах, тоді як помилкові пахнуть неприємно для людини.

Як правильно збирати опеньки

Знайшовши сімейство Армілярії, можна з легкістю швидко зібрати великий урожай. При цьому слід дотримуватись деяких правил збору:

  • брати знайомі гриби;
  • збір робити найкраще рано вранці, коли гриби наповнені прохолодною росою, більш пружні і чудово переносять транспортування;
  • віддавати перевагу молодим екземплярам, ​​вони, як правило, смачніші і не червиві, а також не встигли ввібрати в себе багато шкідливих речовин;
  • при зборі, необхідно акуратно обрізати ніжку плодового тіла або викрутити її, намагаючись не зіпсувати грибницю;
  • зібраний продукт потрібно укласти капелюшками донизу чи набік;
  • у сирому вигляді врожай довго не зберігається, його потрібно одразу ж обробити після приходу додому.

Збір грибів приносить справжнє задоволення для поціновувачів такого процесу. Осінні опеньки мають найбагатший хімічний склад. Здатні не тільки вгамувати голод, але й задовольнити запити найприскіпливіших гурманів, а також надають оздоровчий вплив на організм. Керуючись основними правилами зі збору Армілярії, можна зібрати добрий урожай і порадувати себе та своїх близьких.

Через скільки днів з’являються гриби після дощу та як швидко вони ростуть (+19 фото)?

Існує стереотип про те, що після хорошого дощу слід вирушати на грибне полювання. Але мало хто може відповісти на питання про те, через яку кількість днів після дощу з’являються гриби. Різні види ростуть з різною швидкістю – одним досить кілька годин, а інші можна чекати тижнями. Щоб точно знати, коли вирушати на тихе полювання після дощу, необхідно вивчити індивідуальні нюанси зростання різних грибів.

Дощ та інші фактори, що впливають на зростання грибів

Те, що гриби стрімко ростуть після дощу, – це не зовсім правильне твердження. Лише дощ не здатний викликати масове грибне зростання. На швидкість зростання впливає маса інших чинників. Найвагомішими з них вважаються такі:

  1. Температура.
  2. Вологість.
  3. Висвітлення.
  4. Хімічний склад ґрунту.
  5. Шкідливі комахи.

Фактор вологості має на увазі 2 складові: вологість повітря та вологість ґрунту. Кожен вид має свої переваги з цього приводу, але, якщо брати середньостатистичні, оптимальним рівнем вологості для гарного зростання вважається показник 70%. Вологість ґрунту має відповідати вологості повітря. Якщо після дощів настає затяжна посуха, гриби будуть повільно зростати, тому що волога з ґрунту швидко випаровуватиметься. Таким чином, ґрунт стане пересушеним, а повітря — перезволоженим, що порушить баланс.

Важливу роль активному грибному рості грає правильне висвітлення. Багато видів воліють рости на сонячних галявинах або півтіні. Якщо ліс надто розростається, їм не вистачає світла. Від цього вони уповільнюють зростання та деформуються, втрачають зовнішню привабливість.

Більшість їстівних грибів віддають перевагу слабокислому грунту. Винятком виступають лише кілька видів, які чудово ростуть у піщаних, вапнякових чи інших типах ґрунту. Втручання в хімічний склад ґрунту призводить не тільки до зупинки росту, а й до вимирання грибних сімейств.

Показники оптимальної температури та вологості для росту грибів

Грибниці з її наземними частинами схильні до ризику зараження личинками деяких видів шкідливих комах. Уражені грибниці погано плодоносять, а гриби виходять дрібними, дуже повільно зростають. Механічні ушкодження провокують гниль та інші серйозні захворювання. Активне зростання більшості грибних видів відбувається восени. Потім розпочинається процес масового розпаду.

У розумінні більшості гриби — це плодові тіла, які найчастіше складаються з ніжки та капелюшка. Насправді це лише наземна частина складного організму. Грибниця, або грибне місце, знаходиться під шаром ґрунту, планомірно розростаючись упродовж усього часу свого життя. На зростання грибниці не впливають погодні умови, вона однаково зростає як після зливи, так і в період лютих морозів.

Найкращий час для збирання різних видів грибів влітку та восени

Перші гриби з’являються у квітні, але офіційним місяцем відкриття грибного сезону вважається травень. Зазвичай грибне полювання продовжується до жовтня включно. Але якщо погодні умови складаються благополучно, нові гриби виростають і листопаді, і навіть у грудні.

Збирати врожай краще, керуючись грибним календарем. Маючи його дані, грибник менше ризикує нарватися на неїстівний двійник. Наступна таблиця докладно описує весь період зростання певних їстівних видів.

Назва видуТравеньЧервеньЛипняСерпеньВересеньЖовтень
Білий гриб+++++
Валуй+++++
Хвиля+++++
Хвиля біла (Білянка)++
Горькушка++++
Груздь++++
Дощовик+++++
Зеленушка+++
Козляк++++
Ковпак++++
Лисичка+++++
Масляна+++++
Моховик++++
Опеньок+++
Підберезник++++++
Подосиновик++++
Рижик++++
Рядівка+++
Сірка++++
Скрипиця+++
Сморчок+
Сироїжка++++++
Шампіньйон++++

Перший урожай набагато менший за врожай, зібраний у період активного грибного росту. Далі представлені дані про пікову активність зростання певних їстівних видів.

Назва видуТравеньЧервеньЛипняСерпеньВересеньЖовтень
Білий гриб++
Валуй++
Хвиля+
Хвиля біла (Білянка)+
Горькушка+++
Груздь++
Дощовик++
Зеленушка++
Козляк+++
Ковпак++
Лисичка++
Масляна++
Моховик+
Опеньок++
Підберезник++
Подосиновик+++
Рижик++
Рядівка+
Сірка++
Скрипиця++
Сморчок+
Сироїжка++++
Шампіньйон++++

Цікавим є той факт, що в період бабиного літа можна зустріти сорти зі всіх сезонів року. А після нього грибникам залишається лише збирати залишки осіннього врожаю та зимові опеньки.

Тривалість грибного періоду для різних видів

В умовах теплої сонячної погоди у лісі після хорошого дощу з’являється безліч нових грибів. Щоб визначити грибний вік, досить просто знати тривалість періоду зростання певних видів.

Найпоширеніші види України мають такі періоди зростання:

    білі гриби досягають більших розмірів вже на 2-3 добу після теплого дощу;

Більшість видів зростає від 3 до 5 днів. Повне дозрівання зазвичай настає 10 день. Цікаво, що грибні організми однаково активно ростуть як вдень, так і вночі, не витрачаючи час на відпочинок. З наближенням осені зростання сповільнюється. Це зумовлено зниженням температури повітря.

Правила та місця збору після дощу

Досвідчені грибники завжди дотримуються основних правил грибного збору:

  1. Не брати до свого кошика підозрілі плоди.
  2. Збирати тільки добре відомі види, інакше є ризик переплутати їстівні гриби з отруйними двійниками.
  3. Зрізати грибні одиниці ножем, а не ламати руками, щоб не зашкодити грибницю.
  4. Не збирати врожай поряд із проїжджою частиною та промисловими центрами.
  5. Дотримуватись тонкощів технології збору та приготування певних видів.

Кожен вид має свої переваги щодо середовища довкілля. У наступній таблиці зведено місця розповсюдження найвідоміших видів грибів.

Назва видуМісця розповсюдження
БілийСтарі листяні та хвойні ліси, переважно під дубами
ВалуйЛистяні насадження
ХвиляХвойні насадження, листяні ліси
БілянкаХвойні насадження, листяні ліси
ГорькушкаСонячні лісові галявини
ГруздьЛіси змішаного типу
ДощовикЗаплавні ліси, галявини, паркові зони
ЗеленушкаЗмішаний тип лісових насаджень
КозлякПосадки змішаного типу
КовпакСонячні лісові галявини
ЛисичкаЛистяні та хвойні лісові насадження
МаслянаХвойні лісові насадження
МоховикЛистяні та хвойні ліси
ОпеньокМертві листяні дерева
ПідберезникЛистяні ліси, переважно під березами
ПодосиновикЛистяні насадження, переважно під осиками
РижикЗмішаний тип лісових насаджень
РядівкаЛісові галявини, чагарники, парки та сквери
СіркаЗаплавні ліси
СкрипицяНасадження змішаного типу
СморчокЗаплавні ліси
СироїжкаХвойні та листяні ліси
ШампіньйонЧагарники, придорожні насадження

Збирати грибний урожай можна, починаючи з травня та закінчуючи першими заморозками.

Як швидко росте гриб?

Щодо зростання грибів існує безліч діаметрально протилежних думок. Деякі твердо вірять, що білий гриб виростає за день, інші — що за тиждень, а у третіх немає взагалі жодних міркувань щодо цього. Ні в нашій, ні в зарубіжній літературі ми, як не дивно, не знайшли чітких відомостей про зростання білих плодових тіл. Але ми з моїм другом не заспокоїлися та спробували розгадати цю загадку. У серпні 1987 р. ми досліджували надземне зростання плодових тіл боровика білого ялинового і підберезника звичайного в природному середовищі. Регулярно щодня в одну і ту саму годину і з однієї точки ми фотографували гриби. До речі, найбільшим своїм досягненням ми вважаємо те, що нам вдалося захистити наших піддослідних від зазіхань інших грибників.

На знімках відображено середній розмір та форму плодових тіл в окремі дні їхнього життя. Це доводить невірність твердження, ніби плодове тіло виростає за один день, і також спростовує поширені забобони, що гриб перестає рости, як тільки на нього впаде чийсь погляд, адже ми дивилися на нього часто і подовгу.

Ми встановили також, що спочатку плодові тіла ростуть у цілому рівномірно у всіх своїх частинах. Приблизно в середині розвитку ніжка раптово перестає рости в товщину, проте швидко подовжується; цей процес закінчується в останній чверті життя плодового тіла. Для другої половини розвитку плодового тіла характерний швидке зростання капелюшка, що супроводжується інтенсивним утворенням суперечка. Зрештою, зростання плодових тіл раптово зупиняється, і вони починають — залежно від конкретної ситуації — швидко чи повільно вмирати. У нашого білого це сталося через тринадцять, а у підберезника — за дев’ять днів надземного зросту.

Ми зважили на погоду, кількість опадів і насамперед температуру, яка коливалася дуже значно. Однак ці фактори ніяк не вплинули на зростання. Очевидно, якщо вже плодове тіло починає рости і якщо не відбувається катастрофи, то ніщо не може його зупинити.

Досліджений нами білий мав “запрограмовану” масу 0,3 кг. А тепер уявіть собі щоденний приріст плодового тіла із запланованою масою 2,5 кг! У такому разі легко можна повірити, що гриб виростає за день. Щоправда, він хоч і виросте, але не дозріє.

Якби не цікавість, нам би й на думку не спало здійснити подібне спостереження. Ви теж цікаві? Ніщо не заважає вам провести такий досвід. Відпустка — найкращий для цього час.

Зимові опеньки: фото, опис, час збору

Зимові опеньки: вирощування, як відрізнити від помилкових, фото і смачні рецепти

Опис зимових опеньків

Зимові опеньки мають альтернативну назву – гриби «фламмуліна бархатістоножковая» (Flammulina velutipes). Опис зимових опеньків допоможе відрізнити їх від грибів іншого виду. Особливо важливо знати, як виглядають зимові опеньки, тому що бувають і схожі отруйні несправжні опеньки.

Грибочки невеликого розміру. Капелюшок досягає всього 10 см в діаметрі. Поверхня рівна і гладка. У вологий період на ній утворюється слиз. Плід має оранжево-жовтий відтінок. До центру стає більш темним. Напівкруглі краї трохи прозорі мають малюнок у вигляді смуг. У дорослих плодів вони розправлені назовні.

Відео збору опеньків в лісі:

Забарвлення може змінюватися: залежить від виду деревної кори, на якій він росте. Грибна м’якоть жовтого відтінку з ніжним, грибним смаком і ароматом. М’якоть соковита. Опеньок має ніжку в формі циліндра. Має коричневий колір, чим ближче до основи – тим світліше. На дотик – ніжка приємна – оксамитова.

Напевно, багато хто бачив, де ростуть зимові опеньки. Далеко ходити не треба: часто можна побачити в міських скверах, садах. Вони виростають на деревах. Найчастіше, на вербах, тополях. Можуть рости на пнях. Вони відносяться до стандартних паразитам, які харчуються відмерлої, що розкладається деревиною. Низька температура їх не лякає.

Як відрізнити зимові опеньки від помилкових

Фламмуліна неможливо прийняти за інший вид грибів. Поняття «помилкові зимові опеньки» або «двійник» щодо і носить умовний характер. У даного гриба є індивідуальні особливості. За деякими ознаками можна легко відрізнити зимові опеньки від помилкових.

Справа в тому, що отруйні види виростають в інший сезонний період. Але все-таки важливо знати про деяких відмінностях їстівних грибів.

Справжні їстівні гриби виглядають так:

  • Нерівномірне забарвлення капелюшки: від коричневої в центрі до медової ближче до країв.
  • Наявність слизу на поверхні гриба, навіть після термообробки.
  • Ніжка гриба має форму циліндра, рівна і гладка на дотик.

Вона потрапляє під поняття «помилкових» і є отруйною, фото представлено нижче. Малоймовірно побачити одночасно, так як дозрівають вони в різні часові періоди.

Фото гриба Галерин:

Основний спосіб, як відрізнити зимові опеньки від помилкових – звернути увагу на грибну ніжку. У фламмуліна на ній розташовано кільце.

При бажанні можна подивитися і порівняти фотографії фламмуліна і Галерин: різниця є.

Відео відмінності зимових опеньків від помилкових (гелеріни):

Вивчивши детально тему «зимові опеньки: фото, як відрізнити від інших видів грибів», можете без праці зробити правильний вибір.

Коли збирати зимові опеньки і де вони ростуть

Зимові опеньки фламмуліна виростають повсюдно на всій території (в тому числі і в ) країни. При пошуку варто особливу увагу звернути на місця біля струмків, річок, а також – на листяних ділянках. Ідеальний час для збору даного виду грибів – кінець вересня – початок жовтня. Гриби люблять вогкість. В її умовах вони ростуть набагато швидше. У період танення снігу їх також можна зустріти визирають з-під снігу.

Перед збором слід вивчити тему: «опеньки зимові: як відрізнити від інших грибів», подивитися також – фото і опис, щоб не помилитися.
Гриби ростуть групами, їх легко збирати.

Корисні властивості і шкода зимових опеньків

Фламмуліна – їстівний, корисний гриб, про що свідчать численні відгуки. До його складу входять амінокислоти, білок. За кількістю білка він випереджає фрукти, овочі. З мікроелементів, склад фламмуліна збагачений цинком, калієм, йодом. Через наявність антиоксидантів застосовується в фапмакологіі, косметології.

Японці дуже цінують цей гриб за їх властивість гальмувати розвиток новоутворень, в тому числі, і злоякісних. Крім цього, відбувається стимулювання, зміцнення захисних властивостей організму. При вживанні гриба відбувається зниження кількості холестерину, відновлюються клітини печінки.

Косметологи застосовують лікувальні властивості зимових опеньків для омолодження, харчування шкіри.

Для вживання фламмуліна є протипоказання:

  • Хвороби шлунково-кишкового тракту.
  • Непереносимість, пов’язана з індивідуальними особливостями організму.
  • Вагітність і годування груддю.

Збирати гриби необхідно в екологічно чистих місцях: далі від автомобільних, залізниць.

Зимові опеньки: вирощування в домашніх умовах

На Сході давно знають про користь фламмуліна. Південна Корея, Японія запустили промислове виробництво опеньків. Воно має успіх. У той же час, вирощувати гриби легко. Їх навіть можна виростити вдома на підвіконні. Для вуличного вирощування цілком згодяться пні. Для домашнього – банки з поживним грунтом. Нижче представлені фото зимових опеньків, вирощених на пні.

Грибниця – найпростіший варіант посадки і вирощування опеньків зимових. Вона продається в спеціалізованих торгових відділах. Можна виписати поштою. Не обов’язково готувати самостійно. В якості грунту підходить будь-яка деревина. Головна умова до матеріалу – вологість більше 70%.

Оптимальний час для висадки фламмуліна – друга половина весни. Для цього, необхідно укласти поліна штабелями. Через пару – трійку місяців, коли міцелій проросте, слід розташувати поліна вертикально, вкопавши в затінене місце. Перший урожай з’явиться в осінній період.

Розведення рослини можна здійснити кількома способами.

Традиційний спосіб: спиляною капелюшком з гриба натерти спіл дерева. Кращий час для процедури – вересень. Навесні вже можна збирати урожай. Морози ніяк не вплинуть на плоди, вони будуть продовжувати активно рости і розвиватися. Смакові якості також не змінюються.

Вирощування на деревині з м’якою структурою. У цьому випадку період плодоношення менш, ніж на твердій, від 3 до 4 років.

На звичайних пнях зимові опеньки можна вирощувати до десятка років. Урожайність фламмуліна – 10-15% від початкового розміру колоди.

Відео вирощування в домашніх умовах:

Другий спосіб вирощування зимових опеньків в домашніх умовах – це в звичайній банку зі скла.

Все, що потрібно, це поживний субстрат.

Він складається з:

  • тирси;
  • гречаного лушпиння;
  • висівок;
  • лузги насіння соняшника;
  • дробини пивної;
  • качанів кукурудзи.

Як правило, живильний субстрат використовують в кількості половини обсягу 1,5-2-х літрової ємності. Обов’язково щільно закрити ємність кришкою, з прорізаними отворами з діаметром в 2 см. Після цього – помістити в киплячу воду, стерилізувати протягом 2-х годин. Через день – процедуру повторити, після чого – остудити і тільки після цього – висадити міцелій.

У кожну окрему ємність розкласти по кілька грибних шматочків, прибрати в тепле місце, без освітлення. Через 2-4 тижні утворюється грибниця. У цей момент банки переносяться на підвіконня. Буде потрібно картонний ободок на горлечко, з 8-10 см в ширині. Він буде служити підтримкою для плодів, щоб вони росли вертикально.

Час від часу ободок, грибні капелюшки необхідно збризкувати з пульверизатора. При появі перших капелюшків – прибрати ободок і зрізати капелюшки. Ємність знову прибрати в темне, тепле місце. Через пару тижнів – з’являться нові грибні капелюшки. Як виглядають зимові опеньки в цей період, можна побачити на фото, представленому нижче.

Рецепти: як готувати зимові опеньки

Зимові опеньки відмінно підходять для приготування різних кулінарних страв. Існує багато способів, як готувати зимові опеньки. Кремовий, щільний грибна м’якоть має приємний аромат, ніжна на смак. Завдяки цим властивостям – грибна м’якоть використовується для начинки пирогів. У стравах східної кухні використовують зимові опеньки, рецепти яких часто описують приготування салатів. Їх можна не тільки замаріновивать. Із зимових опеньків готують смачну грибну ікру.

Відео приготування опеньків:

Рецепт маринованих зимових опеньків

Зимові опеньки можна консервувати, маринувати. Цей рецепт представлений спеціально для любителів спецій, прянощів. Необхідно знати міру в спеціях, щоб не перебити ніжний грибний аромат. Традиційний рецепт включає до складу літр води, столову ложку звичайної солі і цукру, 5 столових ложок 9% оцту.

Для маринаду (на літр):

  • 15 горошин чорного перцю;
  • щіпка імбиру;
  • естрагон – пара гілочок;
  • 5 зерняток кардамону;
  • щіпка бадьяна, кориці;
  • за смаком: ягоди журавлини, барбарису, гірчиця, паприка;
  • столова ложка масла рослинного.

Інструкція по приготуванню:

  1. Ретельно промити гриби, відварити. Варити до тих пір, поки вони не осядуть на дно каструлі.
  2. Приготувати маринад змішавши перераховані вище інгредієнти. В останній момент додати оцет.
  3. Розсортувати опеньки по ємностей, залити розсолом. Закатати.

Продукт варто зберігати в прохолодному, темному приміщенні. Ідеальний варіант – льох. Правильно мариновані опеньки – прекрасне доповнення будь-якого столу.

Як засолити зимові опеньки

Засолка зимових опеньків – цікавий, захоплюючий, і в той же час відповідальний процес. Ним користуються багато господинь. Відразу варто відзначити, ця процедура – специфічна. Щоб правильно засолити – обов’язково точне дотримання кількості всіх інгредієнтів.

Для рецепта знадобиться:

  • гриби – 3 кг;
  • два кореня хрону;
  • кріп;
  • 10-15 горошин чорного перцю;
  • часник, сіль.

Етапи приготування зимових опеньків на зиму:

  1. Ретельно перебрати гриби.
  2. Вимочувати протягом 30 хвилин.
  3. Варити 15 хвилин на повільному вогні.
  4. Подрібнити хрін, змішати з часником.
  5. Гриби розкладаються по ємностей разом зі спеціями;
  6. Банки закатати, остудити і прибрати в прохолодне місце.

Дана заготівля може використовуватися як додаткове блюдо.

Фламмуліна – смачний, корисний гриб, який можна сміливо включати в раціон, дотримуючись вимог по приготуванню. Перед збиранням грибів слід дізнатися більше про зимові опеньках, як відрізнити від помилкових. Особливо, коли збір доводиться не на зимовий час. З грибів виходять смачні закуски, які будуть доречні на будь-якому столі.

опеньок

Схожі статті

свинушка тонка

чешуйчатка трав’яна

Латинська назва :Armillaria
Англійська назва:Agaric honey
домен:еукаріоти
царство:гриби
Відділ:базидіоміцети
клас :агарикоміцети
порядок:агарикових
сімейство :уточнюється
рід :уточнюється
їстівністьїстівний гриб

Загальна інформація

Опеньок називається так, тому що, в більшості випадків, росте на пнях. У перекладі з латинської мови (лат. Armillaria) опеньки – це «браслети», які мають багато намистин. А також існують такі види цих грибів, які розміщуються і на луках. Мало того що опеньки – їстівні, так вони ще дуже смачні і корисні гриби, тому що багаті на білки, амінокислоти і клітковину.

характеристика

Опеньки ростуть цілими родинами. Дуже рідко трапляються такі види, які ростуть по одному.

розміри гриба

Опеньок – не дуже великий гриб. Його висота в цілому не перевищує 15 сантиметрів. Якби ці гриби не росли цілими сім’ями, то їх було складно відрізнити від звичайних паразитів-грибів.

капелюшок

Сам по собі, гриб дізнатися досить легко. Він має шапку, яка «з віком» починає видозмінюватися. Спочатку вона полушаровидной форми, трохи пізніше її краю починають загинатися і набувати форми парасольки з невеликою опуклістю на середині шапочки. Діаметр верхівки гриба – 2-10 сантиметрів. Він має невеликі лусочки, які з часом починають розгладжуватися в деяких випадках може з’являтися слиз. Колір шапочки може коливатися від бежевого до різних відтінків червоного. Найчастіше можна зустріти жовтувато-червоні представники групи опеньків.

м’якоть

М’якоть у всіх видів опеньків однакова – вона гладка і ніжна, блідо-жовтого кольору. Крім цього, вона дуже часто буває вологою через те, що збирає собі воду для кращої життєздатності. На смак вона дуже смачна, з приємним ароматом сирого дерева.

ніжка

Ніжка, до якої кріпиться капелюшок гриба може досягати 15 сантиметрів, а її забарвлення залежить від віку і місця знаходження опенька. У молодого гриба ніжка світло-медового кольору, але з часом вона починає темніти і набуває темно-коричневий відтінок. Досить часто можна зустріти такі види опеньків, які мають «спідничку». Ця частина гриба з’єднує верхню частину (шапку) з нижньої (ніжкою) і служить додатковим кріпленням під час сильних вітрів.

Де ростуть опеньки?

Найчастіше опеньок можна зустріти в ярах, на пнях, поблизу боліт або в сирих непролазних лісах. Вони поширені на північній півкулі Землі і зустрічаються всюди, крім району вічної мерзлоти. Найбільшою популярністю вони користуються у жителів України і Східної Європи.

Урожайність опеньків залежить від того, в якому лісі вони мешкають. Наприклад, в хвойних лісах можна зустріти літніх представників групи опеньків, але тільки за умови, що місцевість знаходиться поруч з горами. В іншому випадку в хвойному лісі опеньок чи не оселилися, адже йому не буде вистачати вологи.

А ось, що стосується листяних лісів, так тут можна сміливо брати кошика і йти збирати гриби, адже з одного пня можна зібрати таку кількість опеньків, що вистачить і на суп, і на друге, і на закуску залишиться. В таких лісах можна зустріти всіх представників цієї групи: зимового, літнього, осіннього і весняного опенька. У змішаних лісах також зустрічаються ці гриби, але в меншій кількості. Все залежить від вологості того району, де оселився опеньок – чим більше води, тим більше грибів.

А також урожай залежить від дерева, на якому живуть гриби. Опеньки дуже люблять саме листяні породи дерев, а особливо берези і липи. Але не варто забувати, що ця група грибів росте тільки на померлих пнях, тому може зустрітися і на дубі, клені, акації і на інших.

Для того щоб цей гриб відчував себе комфортно, йому потрібно багато вологи і теплий клімат, тому опеньок рідко зустрічається на луках і в степах. Він не терпить прямого попадання сонячних променів і любить тінь. А також в степах рідко зустрічаються старі пні, які необхідні для життєздатності гриба.

Коли з’являються опеньки?

Опеньок можна зустріти в будь-який час року. Все залежить від виду гриба і від кліматичних умов. Наприклад, опеньок осінній починає рости з кінця серпня, а останніх його представників можна побачити аж на початку зими. Опеньок зимовий, відповідно, дає хороший урожай в холодну пору року, а весняний і літній починають рости з першим потеплінням.

Найкраще гриби ростуть в дощову пору – саме тоді їм достатньо вологи, тому сезоном опеньків прийнято вважати пізню осінь і ранню весну.

До речі, напевно, багато хто помічав, що після дощів опеньків стає в рази більше. Це пов’язано з тим, що гриби дуже люблять воду і їм потрібна сира поверхню для кращого розвитку. Температура не грає великої ролі в їх зростанні, адже з приходом холодів починає рости один вид, а з приходом тепла – інший. Таким чином, урожай опеньків можна збирати протягом усього року.

їстівність опеньків

Як говорилося раніше, опеньки – одна з найскладніших груп грибів, тому в їх число входять як їстівні, так і неїстівні види. Є такі представники опеньків, які їсти категорично заборонено, адже є ризик серйозного отруєння. Але проблема в тому, що всі вони схожі між собою і дуже важливо – вміти розрізняти кожен вид, щоб потім не опинитися в лікарні.

Сам по собі, опеньок несправжній дуже отруйний і може викликати параліч, а в деяких випадках зупинку серця. Представниками таких грибів є: гриби роду гімолома (сімейство строфаріевих) і гриби роду псатірелла (сімейство гнойовиків).

Отруйні опеньки найчастіше зустрічаються в літній час і мають жовто-бурий або сірчано-жовтий окрас. Капелюшок таких грибів не більше 7 сантиметрів, а ніжка досягає 10 сантиметрів у довжину. Ще однією відмінністю від їстівних грибів є відсутність «спіднички», а сама капелюшок ложноопёнок не має ніякої луски.

На смак сирі опеньки не дуже, тому найкраще їх зварити або обсмажити. Ці два способи є найшвидшими, адже не займають більше півгодини. А також якщо є час і терпіння, то опеньки можна замаринувати, засушити або посолити. З цих грибів виходять дуже смачні пироги, вони ідеально підійдуть для салатів і простих грибних нарізок.

види опеньків

Як вже говорилося вище, опеньки діляться на їстівні і неїстівні види. Зараз розглянемо кожного представника окремо.

опеньок осінній

Опеньок осінній – представник сімейства фізалакріевих. Він поширений в сирих лісах Північної півкулі і вважає за краще знаходитися на пнях листяних дерев. Крім того, цей вид можна зустріти паразитом на деяких рослинах, таких як картопля. Капелюшок цього гриба може досягати 17 сантиметрів в діаметрі і пофарбована вона в темно-коричневий колір.

Так виглядає Опеньок осінній

Весь гриб покритий невеликими лусочками, а м’якоть у нього дуже щільна, з білуватим відтінком. Ніжка опенька осіннього має розмір до 10 сантиметрів, а її діаметр – 10-20 міліметрів. Сезоном збору цього виду вважається літо – кінець вересня також його можна зустріти при середній температурі повітря близько +10 градусів.

опеньок літній

Опеньок літній відноситься до сімейства строфаріевих. Він вважає за краще листяні дерева, рідше соснові породи, і проживає в помірному кліматі. Капелюшок цього виду дуже невеликого діаметра – 3-6 сантиметрів. З самого народження верхівка – напівкруглої форми, а з часом втрачає свою опуклость і стає більш плоскою. Колір шапочки може змінюватися від коричневого до матово-жовтого. Її відтінок залежить від кількості пройдених дощів. Чим більше вологи, тим світліше відтінок. Горбок, який знаходиться на середині шапочки, часто іншого кольору – він світліший ніж інші зони, а під час дощу починає затемнюватися. Сам гриб не має лусочок, а його шкіра, часто, покрита тонким шаром слизу. Ніжка гриба доростає до розміру 7-сі сантиметрів, після чого її розвиток припиняється. На ній є маленькі темні лусочки, які залишаються до «кінця життя» гриба. Цей гриб можна зустріти на початку квітня і до листопада, а, ось, в теплому кліматі опеньки літні можна збирати круглий рік.

опеньок зимовий

Опеньок зимовий відноситься до категорії їстівних грибів і є представником сімейства рядовкових або тріхоломових. Цей гриб дуже любить помірну і Північну кліматичні зони і вважає за краще листяні дерева, такі як тополі, береза ​​і верба. Капелюшок у гриба 2-10 сантиметрів в діаметрі. Вона пласка, світло-жовтого забарвлення і з тонкою м’якоттю. Ніжка теж невелика – 2-7 сантиметрів. Вона досить щільна, з дрібними ворсинками, які надовго затримують вологу в грибі. Цей гриб зустрічається як восени, так і навесні. Він добре плодоносить в холодну пору року і може витримати дуже низькі температури.

опеньок весняний

Опеньок весняний належить сімейству негніючніков і зустрічається під дубами і соснами. Відмінністю від інших видів є те, що опеньок весняний найчастіше росте по одному і вважає за краще змішані ліси. Капелюшок його може досягати 7 сантиметрів, а мінімальний її діаметр – 10 міліметрів. Її форма залежить від віку – спочатку сільновипуклая, потім менш опукла, а пізніше і зовсім стає плоскою. Колір змінюється за таким же принципом – від червоно-коричневого до жовто-бурого. Капелюшок прикріплена до гнучкій ніжці, розмір якої 3-9 сантиметрів. Вона відносно рівна і тонка, але зламати її досить складно. Пік зростання опенька весняного припадає на липень. Найчастіше його можна зустріти з кінця травня по початок жовтня.

подібні види

Найчастіше їстівні види опеньків плутають з помилковими опеньки. Головною відмінністю справжніх грибів є колечка, які розташовані під капелюшком. А також у помилкових опеньків дуже неприємний запах, який більше нагадує гниє дерево, а не грибний аромат. У отруйних грибів капелюшок більш насиченого кольору (для залучення уваги) – сірчано-жовтого або цегляно-червоного відтінків. Крім того, майже у всіх видів їстівних опеньків є невеликі лусочки на капелюшку, яких немає у помилкових видів. А також потрібно звернути увагу на колір внутрішньої пластини, адже у несправжніх грибів він може бути навіть оливковою, а у їстівних – світло-бежевим.

Такі лжеопята схожі більше на літній вид грибів, адже мають приблизно такі ж розміри, але потрібно дуже ретельно розглядати кожен гриб, щоб не опинитися потім в лікарні.

Вирощування в домашніх умовах

Мало хто знає, що гриби можна вирощувати в домашніх умовах, так ось і опеньки не є винятком. Існує кілька способів, як можна розмісти будь-який з видів цієї групи грибів.

Технологія розведення на пнях – це самий наближений до реального зростання грибів спосіб. Для того щоб засадити опеньками свій сад, потрібно вибрати місце, де багато Тенька, адже, як говорилося раніше, опеньки не люблять прямих сонячних променів. Якщо такого місця немає, то доведеться використовувати солому, щоб прикрити місце проживання грибів. А також варто запам’ятати, що потрібно використовувати пні тільки листяних дерев: осики, берези, яблуні, груші, акації та інших. В добре змочений дерево потрібно посадити невеликі шматочки грибів і прикрити їх мохом для того, щоб гриби почали швидше проростати. Вже на наступний рік можна буде зібрати перший урожай, який буде регулярним протягом 6-7 років.

Технологія вирощування в скляних банках – це спосіб для міських любителів грибів. Для нього знадобиться 1/3 висівок і 2/3 дерев’яних тирси листяних дерев. До всього цього потрібно буде додати крохмаль і борошно. Після чого – залити це все водою і проварити. У цю всю охолоджену суміш і можна садити шматочки грибів, прикривши банки кришечками з отворами. Коли гриби проростають – кришки знімаються. Такий спосіб набагато швидше дає свої плоди – вже через місяць можна буде збирати перший урожай.

калорійність опеньків

Калорійність кожного продукту залежить від того, пройшов він якусь термічну обробку. У цій таблиці подані дані калорійності 100 грам сирих опеньків.

Опеньки – фото і опис. Коли збирати і як готувати?

Опеньок – їстівний лісової гриб, який часто зустрічається в листяних лісах.

Опеньки полюбили багато грибники: їх приємно збирати, тому як ростуть великими групами; з опеньків готують ароматні і смачні страви, маринують на зиму.

Розглянемо докладно: види опеньків опис і фото, користь і шкода грибів, коли збирати і як готувати опеньки.

Опеньки опис і фото

Своє назви опеньок (у перекладі з латинської «браслет») отримав через своєрідної форми зростання грибів – у вигляді кільця.

Найчастіше опеньків можна знайти на пнях цілими родинами, в хвойних і листяних лісах. Гриби краще рости на будь-який підгнилого деревині і трухлявих пнях .

Знайти опеньки можна не тільки під деревами, але і на луках, лісових галявинах і під чагарниками.

Опеньки легко дізнатися, у них довга, тонка ніжка до 12-15 см завдовжки. Колір варіюється від світло-жовтого до темно-коричневого залежно від місця зростання і віку.

У більшості опеньків на ніжці є «спідничка» . Капелюшок круглої форми закруглена донизу, нижня сторона з яскраво вираженими пластинами.

Колір капелюшка варіюється від світло-кремового до червоно-коричневого відтінків. Капелюшок молодих опеньків покрита дрібними лусочками , з віком стає гладкою.

Кожен вид опеньків володіє своїми певними відмінностями, все залежить від місця зростання і віку.

Корисні властивості і шкода

Опеньки корисно вживати в їжу, вважаються низькокалорійним продуктом. До складу опеньків входять не тільки мінерали і вітаміни, але і тіамін, який відповідає за нервову систему і репродуктивну функцію.

З корисних речовин входять до складу опеньків можна виділити такі: мікроелементи (калій, фосфор, залізо, цинк та інші); вітаміни групи В, С, РР і Е; амінокислоти; клітковина; білки .

У народній медицині опеньки відомі своїм противірусним і протиракову дію на організм людини, часто застосовують при лікуванні щитовидної залози і патологій печінки. Опеньки відмінно виводять шлаки і токсини з організму , позитивно впливають на процеси кровотворення.

У 100 г опеньків міститься добова норма мікроелементів для підтримки гемоглобіну в нормі. Регулярно вживаючи опеньки ви уникнете розвиток серцево-судинних захворювань .

Опеньки не принесуть ніякої шкоди людині, якщо вони пройшли попередню підготовку перед приготуванням страв.

Протипоказання до вживання опеньків

Не забувайте, що гриби важка їжа для перетравлення, тому не наїдатися грибів на ніч . Надмірне вживання опеньків може привести до діареї. Не варто давати опеньки дітям молодше 12 років .

види опеньків

З великої кількості їстівних видів опеньків. можна виділити 4 основні, найбільш часто збираються грибниками.

Їстівний гриб, який росте великими колоніями, в основному на гнилої і пошкодженої деревини в листяних лісах. Капелюшок цього виду опеньків коричнева, після дощу стає прозорою.

У опеньків капелюшки діаметром 3-8 мм, центр світліше ніж краю. Опеньок висотою до 9 см, ніжка світла з колечком, з часом від нього залишається тільки смужка. Нижче колечка ніжка з лусочками.

Перші гриби можна зустріти починаючи з червня і плодоносять вони до кінця серпня.

Ці опеньки на високій ніжці до 10 см, жовтуватого кольору з білим нальотом, щільна по своїй довжині, трохи розширена донизу. Згодом ніжка потовщується.

Розміри капелюшки від 3 до 7 мм в діаметрі, світло жовтого кольору, в сиру погоду стає жовтувато-коричневої. Краї капелюшки світліше, ніж центр. Знизу світлі, рідкісні пластинки.

Починають плодоносити з червня і до осінніх заморозків.

Виявити гриби можна на луках, полях, дачних ділянках, в ярах і на лісових галявинах. Опеньки ростуть дугоподібними рядами.

Популярний вид опеньків, відрізняється великими розмірами. Гриб на ніжці довжиною 8-10 см з невеликим потовщенням в самому низу. Товщина ніжки до 2 см. Можна побачити яскраво виражену кільце під самою капелюшком.

Капелюшки великого розміру, в середньому 3-10 см (буває до 15-17 см). Пластинки світло-жовтого кольору, рідкісні.

Молоді опеньки покриті лусочками на поверхні. Колір капелюшка залежить від виду дерев, на яких опеньки ростуть – від світлих до коричневих кольорів.

Опеньки починають плодоносити з кінця серпня і закінчують в жовтні.

Опеньки можна виявити на пошкоджених та старих листяних деревах, переважно на тополях і вербах.

Ніжка висотою 2-7 см, товщиною до 1 см, бархатісто- коричневого відтінку.

На ніжці немає кільця під капелюшком. Капелюшок досягає діаметра до 10 см, від жовтої до коричнево-оранжевого забарвлення. Пластинки білі, рідкісні. М’якоть біла або жовтувата.

Опеньки можна виявити в проталинах і навіть під снігом, з осені до весни.

Несправжні опеньки – основні відмінності

Якщо ви недосвідчений грибник завжди керуйтеся правилом: «Не впевнений – не бери» , краще не ризикувати здоров’ям своїм та близьких людей.

Основні відмінності: капелюшки неїстівних грибів пофарбовані яскравіше, можуть бути цегляно-червоного, іржаво-коричневого або оранжевого кольору, тоді як їстівні мають світло-бежеву або коричневе забарвлення.

Найбільш небезпечні помилкові опеньки сірчано-жовтого забарвлення .

Також поверхню капелюшки їстівних опеньків покрита лусочками , більш темного кольору, ніж колір капелюшки.

Несправжні опеньки завжди мають гладку поверхню капелюшки, найчастіше вологу, а після проходу дощу поверхня стає клейкою.

Любителі переросли опеньків повинні враховувати той момент, що лусочки зникають у міру росту грибів.

Їстівні опеньки мають завжди білі, кремові, рожеві пластинки з нижньої сторони капелюшка, а у помилкових опеньків вони швидко темніють, мають зелені, оливково-чорні відтінки.

На ніжці їстівних опеньків є «спідничка» з плівки розташована під капелюшком, у помилкових опеньків її немає – основна відмінність на яке слід орієнтуватися завжди.

Справжні опеньки мають грибним ароматом , отруйні гриби віддають цвіллю, землею.

Відео – Відмінність помилкових опеньків від осінніх опеньків. Як відрізнити?

Що приготувати з опеньків?

Як більшість грибів, опеньки після збору або покупки потрібно якомога швидше переробити. Існують різні способи приготування опеньків, все залежить від кількості зібраних грибів.

З опеньків можна зварити суп, посмажити на сковороді з цибулею, заморозити свіжими на зиму, замаринувати в банки.

Найшвидший спосіб приготування і переробки опеньків – жарка . У вас вийде ароматне і смачне блюдо, до грибів підійде будь-який гарнір.

Маринування опеньків на зиму – смачна закуска на зиму, зберігається довгий час і відмінно підходить до будь-якого святкового столу.

Приготований суп з опеньків зробить блюдо легким і пісним, але при цьому залишиться дуже корисним і поживним.

Замороження грибів на зиму

Зібраний урожай опеньків можна заморозити на зиму свіжими або після попередньої термообробки .

Замороження свіжих опеньків збереже смак і аромат свіжозрізаних грибів, після розморожування підходять для приготування різних страв. Перед заморожуванням опеньки мити не можна, необхідно вручну видалити всі рослинні залишки і бруд з грибів.

Також попередньо відсортуйте опеньки за розміром, відбракує з ушкодженнями та гнилями. Заморожувати можна в пакетах із застібками, в пластикових контейнерах. Розкладіть гриби в один шар, при великій кількості вони просто злипнуться і втратять форму при розморожуванні. Після заморожування їх можна зберігати 6 місяців при температурі -18 градусів.

Замороження опеньків з попередньою термообробкою

Опеньки перед заморожуванням готують одним з трьох методів: бланшують, відварюють або обсмажують. Після обробки опеньки зберігаються 3-4 місяці.

Відео – Як почистити опеньки швидко і без зусиль

Опеньок зимовий і його двійник + фото

  • Група: пластинчасті
  • Інформація: деревообітающіе
  • Колір: жовті
  • Пластинки: вільні
  • Пластинки: приросли
  • Відділ: Bas> Підрозділ: Agaricomycotina (агарикоміцети)
  • Клас: Agaricomycetes (агарикоміцети)
  • Підклас: Agaricomycet> Порядок: Agaricales (агарикових або Пластинчасті)
  • Сімейство: Physalacriaceae (Фізалакріевие)
  • Рід: Flammulina (фламмуліна)
  • Вид: Flammulina velutipes (опеньок зимовий)

Зимові опеньки ставляться до їстівних грибів сімейства рядовкових. У українській мові їх часто називаю зимовими грибами, а спеціальній літературі можна зустріти такі назви, як фламмуліна бархатістоножковая або Коллібія бархатістоножковая.

Зимовий опеньок фламмуліна – шляпконожечний пластинчастий гриб невеликого розміру. Капелюшок світло-коричневого, жовто-коричневого кольору. За радянською класифікацією вони відносяться до IV категорії грибів (гриби з найменшою харчовою цінністю), проте в інших країнах, наприклад, в Японії, вони дуже популярні. Фото і опис зимових їстівних опеньків дані в цій статті.

Де ростуть зимові опеньки

Ростуть зимові опеньки на гнилої, мертвої або ослабленою листяної деревини. Зустріти їх можна в лісі, на повалених деревах, на пнях або сухість. Вони часто зустрічаються на тополях і вербах, тому нерідко ці гриби можна виявити навіть в міських садах і парках. У лісі найбільш частим місцем їх зростання є узлісся, лісові просіки, дороги і старі вирубки – все ті місця, де багато старої мертвої деревини. Фламмуліна – типові гриби-паразити, або сапротрофи, що харчуються мертвою деревиною та беруть участь в процесі її розкладання.

Коли збирати зимові опеньки

Цей гриб дійсно зимовий, оскільки з’являються зимові опеньки пізньої осені, в жовтні – листопаді. В цей час він росте найбільш інтенсивно. Часті відлиги також сприяють зростанню гриба, і в теплу зиму сезон зимових опеньків може тривати все три місяці.

Коли і де можна збирати зимові опеньки в

Фламмуліна бархатістоножковую можна зустріти на всій території України, і підмосковні лісу – не виняток. Шукати потрібно в листяних ділянках, уздовж річок і струмків. Кращий час для збору – пізня осінь, починаючи з кінця вересня. Особливо сприяє зростанню грибів сира погода. В затяжні відлиги зростання грибів відновлюється, тому можна зустріти колонії цих грибів навіть стирчать з-під снігу.

Традиційними місцями збору опеньків в вважаються всі напрямки, крім південного.

Як правильно збирати зимові опеньки

Зростає фламмуліна колоніями, тому збирати зимові опеньки досить просто. Найчастіше грибники беруть тільки капелюшки грибів, оскільки вони мають приємний смак і аромат. Ніжка гриба більш жорстка і волокниста. Її нижню частину потрібно відразу обрізати навіть у молодих грибів, у старіших видаляють всю ніжку.

Як відрізнити зимові опеньки від помилкових фото

Фламмуліна важко сплутати з іншими грибами просто в силу того, що в цю пору року більше нічого іншого не росте. Тому називати будь-якої гриб як «помилковий зимовий опеньок» можна досить умовно. Крім цього, справжній зимовий опеньок фламмуліна має ряд особливостей, завдяки яким її можна переплутати з іншими видами опеньків, в т. Ч. І помилкових. Ось відмітні ознаки і опис, як даний зимові опеньки виглядають:

  1. Забарвлення капелюшка гриба змінюється від медової до коричневої у напрямку до центру.
  2. На поверхні капелюшка завжди є вологий слизовий наліт, який жевріє навіть після варіння.
  3. Ніжка фламмуліна рівна, гладка, циліндричної форми.

Серед отруйних грибів, що мають схожість з зимовим опеньком, можна виділити хіба що Галерин облямовану (на фото). Через те, що дозрівають ці гриби в різний час, зустріти їх разом майже нереально.

Проте відрізнити отруйний гриб можна по характерному кільцю на ніжці. У зимового опенька фламмуліна бархатістоножковой (фото внизу) воно повністю відсутня.

Цілющі властивості зимових опеньків і правила застосування

Крім кулінарних якостей, зимові опеньки мають і цілющі властивості. Однак треба врахувати, що м’якоть гриба містить невелику кількість токсинів, які руйнуються при варінні. Тому починати готувати зимові опеньки завжди потрібно з відварювання їх в киплячій воді не менше 20 хвилин.

Хімічний склад грибів і корисні властивості

Плодове тіло фламмуліна містить велику кількість амінокислот і білка, випереджаючи за цим показником багато фруктів і овочі. У зимових опеньках є цинк, йод, калій і інші мікроелементи. Крім цього в плодових тілах гриба містяться антиоксиданти, завдяки чому фламмуліна використовуються в косметології і фармацевтиці.

Застосування зимових опеньків в медицині і в косметології

В Японії інакетаке (так називається фламмуліна по-японськи) цінують за здатність стримувати розвиток пухлин і новоутворень, в т. Ч. І злоякісних. Крім цього, цілющі властивості зимових опеньків проявляються в підтримці і зміцненні імунітету. Вони знижують рівень холестерину в крові, надають відновлюючу дію на печінку. Косметологи використовують фламмуліна як засіб для омолодження і живлення шкіри.

Кому слід утриматися від вживання зимових опеньків

Фламмуліна, як і всі гриби, являють собою досить важку для перетравлення їжі. Вживати їх не рекомендується людям із захворюваннями органів травлення, а також з індивідуальною непереносимістю. Не слід вживати фламмуліна жінкам в період вагітності і лактації.

Потрібно пам’ятати, що незважаючи на всі свої корисні властивості, фламмуліна, як і інші гриби, здатні накопичувати в собі радіонукліди, важкі метали та інші шкідливі речовини. Тому збір їх повинен здійснюватися далеко від автомобільних і залізних доріг, поза промислових зон і забруднених територій.

Як готувати зимові опеньки

Зимові опеньки годяться для приготування багатьох страв. Їх щільна м’якоть кремового кольору має хороший смак і аромат. З них виходить відмінна начинка для пирогів. Часто інакетаке, або ченці, можна зустріти в рецептах різних корейських і японських салатів. Годиться фламмуліна для домашнього консервування, наприклад, для приготування грибної ікри.

Чи можна вирощувати зимові опеньки в домашніх умовах

За обсягом промислового виробництва фламмуліна займає третє місце в світі. Цей гриб давно і успішно вирощують в Південно-Східній Азії, наприклад, в Японії і Південній Кореї.

Технологія вирощування зимових опеньків досить проста. Причому гриби можна вирощувати не тільки на вулиці, але і вдома. У першому випадку для цього застосовують пні дерев, у другому – банки з поживним субстратом. Нижче фото зимових опеньків на підготовленому пні.

Найпростіше для розведення фламмуліна скористатися готовою грибницею. Її можна придбати в спеціальних магазинах або замовити поштою. Для вирощування грибів на вулиці підійде будь-яка мертва або хвора деревина, що має вологість не менше 70%. Зазвичай для цього використовуються чурбакі листяних порід, наприклад, березові полінця.

Найкраще проводити посадку фламмуліна – друга половина весни. Заражені колоди укладають невеликим штабелем, а через кілька місяців, після проростання міцелію, вкопують вертикально в тінистому місці. При сприятливих умовах перший урожай грибів можна буде зняти вже восени.

Для розведення фламмуліна бархатістоножковой можна скористатися і старим способом, просто натер капелюшком дорослого гриба спіл підготовленого дерева. Така процедура робиться в вересні, а першу хвилю врожаю можна чекати навесні. Заморозки не вплинуть на плодові тіла, відтанув, вони продовжать активне зростання. Смакові якості їх при цьому не погіршаться.

При вирощуванні на м’якій деревині термін плодоношення міцелію становить 3-4 роки, на твердій – до 7 років. На природних пнях можна вирощувати гриби можна до 10 років. Всього ж маса отриманих плодових тіл може становити 10-15% від початкової маси колоди.

Другий спосіб дозволяє вирощувати фламмуліна будинку в скляній банці. Для цього буде потрібно заповнити її живильним субстратом, до складу якого входять:

  • тирса дерева листяних порід;
  • лушпиння гречки;
  • висівки;
  • лузга насіння соняшнику;
  • пивна дробина;
  • кукурудзяні качани.

Зазвичай субстрат закладають в півтора-двох літрові банки на половину обсягу і закривають кришками, в яких прорізані отвори діаметром 2 см. Потім їх поміщають в каструлю з киплячою водою і стерилізують на вогні 1,5-2 години. Через день процес стерилізації повторюють. Потім банки остуджують до кімнатної температури і висаджують міцелій.

У кожну банку кладуть кілька шматочків гриба і прибирають в тепле темне місце. Через 2-4 тижні з’явиться грибниця, після цього банки можна переставити на підвіконня. На горлечко банки надягають ободок з щільного картону шириною 8-10 см, який буде утримувати плодові тіла у вертикальному положенні.

Періодично ободок і капелюшки грибів потрібно зволожувати водою, використовуючи для цього пульверизатор. Як тільки гриби з’являться над обідком, його потрібно зняти, а капелюшки зрізати. Після збору грибів банки знову прибирають в темне місце. Через 10-14 днів капелюшки з’являться знову.

висновок

Зимові опеньки – прекрасний спосіб продовжити сезон любителям «тихого полювання». Ну а ті, хто не любить прогулянки по холодному осінньому лісі, можуть виростити фламмуліна прямо у себе вдома. Це дозволить непогано урізноманітнити домашнє меню, а заодно і зміцнити здоров’я. Крім усього іншого, це ще й непоганий бізнес, особливо якщо поруч знаходиться ресторан японської або корейської кухні.

Ось невелике відео, як виглядають зимові опеньки в грудні.

Як і коли потрібно збирати опеньки

Похід в ліс за опеньками в будь-якому випадку принесе вам приємні емоції, так як ці гриби ростуть великими сім’ями і, знайшовши відповідне дерево, ви швидко зможете наповнити кошик. Збір проводять практично цілий рік, так як видів цих грибів існує багато, і їх можна збирати навіть взимку. Але для цього потрібно не тільки знати, як виглядають їстівні види, але і за якими правилами проводять їх збір.

Особливості та способи збору зимових, весняних і осінніх опеньків з фото і відео ви знайдете в цій статті. Вона допоможе досвідченим грибникам вдосконалити свої знання, а новачкам – освоїти необхідну техніку.

збір опеньків

З настанням першого осіннього місяця приходить час збору опеньків. В умовах підвищеної вологості вони ростуть дуже швидко. Зустріти їх можна як в листяних, так і в змішаних лісах на пеньках і старих деревах (рисунок 1). Хоча ці вони невеликі, але збирати їх – справжнє задоволення, адже ростуть вони цілими сім’ями, і можна відразу набрати цілу корзинку ароматних лісових дарів.

Малюнок 1. Місця і правила збору опеньків

Іноді вони ховаються під шаром опалого листя, і тоді знайти їх стає важче, але як велика радість грибника, який знайшов сімейство, що виростає на пні. Любителі тихого полювання добре знають особливості, умови та правила збору, а новачкам буде корисно ознайомитися з матеріалами даної статті.

Особливості

Слід знати, що різні види можна збирати практично цілий рік, крім періоду сильних заморозків. Так, осінні збирають з серпня по листопад, лугові – з травня по червень і з вересня по жовтень, літні плодоносять з серпня по жовтень, а зимові – протягом всієї осені до морозів.

Примітка: Шукати їх потрібно в досить дорослих листяних лісах, на пнях і стовбурах повалених дерев, а іноді і на живій деревині. Виняток становлять лугові, які ростуть виключно на відкритій місцевості серед трави. Шукайте їх на лісових галявинах, пасовищах, полях, луках.

Під час збору будьте уважні і пам’ятайте, що поряд з їстівними ви можете зустріти і помилкові, серед яких є і отруйні. Щоб такий екземпляр випадково не опинився в корзині, навчитеся розрізняти справжні і несправжні екземпляри (малюнок 2).

Ось на що слід звернути увагу

  1. Справжні опеньки ростуть тільки на деревині, в той час як помилкові можуть рости і на землі.
  2. Капелюшки помилкових видів пофарбовані в яскраві тони – яскраво-червоні, зеленувато-сірі, а пластинки на їх зворотному боці мають темне забарвлення.
  3. Головною ознакою їстівності є кожістое кільце на ніжці під капелюшком. Помилкові мають обривки такого кільця, при цьому вони погано помітні. Крім того капелюшок і ніжка справжнього гриба покриті лусочками, які повністю відсутні у помилкових.

Малюнок 2. Основні відмінності справжніх і несправжніх видів

Крім того, справжні сорти мають приємний грибний аромат, в той час як від помилкових виходить неприємний землистий запах.

умови

Хочете зібрати урожай – вирушайте в ліс, вік якого перевищує 30 років. В такому лісовому масиві можна знайти достатньо місць, в яких люблять виростати опеньки – трухлявих пеньків, загиблих стовбурів, хмизу, які виступають коренів дерев.

Коли збирати зимові та інші види? Найкращим часом для цього називають ранній ранок, оскільки саме тоді вони ще свіжі і щільні після нічної прохолоди, а значить, більш стійкі до транспортування і зберігання.

способи

Вибираючи спосіб збору, слід віддати перевагу таким, які оберігають грибницю від механічних пошкоджень. Тому неприпустимо висмикувати гриби, адже такі дії можуть призвести не тільки до пошкодження грибниці, а й до її загибелі, в результаті чого зростання на даній ділянці припиняється.

Рекомендується акуратно зрізати ножем ніжку або викручувати гриб з грибниці. Однак при першому способі існує ризик проникнення інфекції в грибницю через різану рану на ніжці, тому краще скористатися другим способом. Викручуючи гриб, його необхідно повертати навколо своєї осі до тих пір, поки він легко не відійде. Частину, що залишилася після таких дій ямку потрібно притоптати або злегка прикопати.

Правила

Всім любителям «тихого полювання», будь то досвідчений грибник, або початківець, необхідно дотримуватися таких правил (малюнок 3):

  1. Можна збирати тільки добре знайомі види. При найменшому сумніві з приводу їстівності слід відмовитися від нього.
  2. Рекомендується підбирати молоді здорові гриби, адже вони має здатність акумулювати в собі небезпечні токсичні речовини, а тому що переросли, червиві, трухляві екземпляри вам ні до чого. Краще підвісити його на гілку капелюшком вниз, щоб вітер зміг рознести і розсіяти його суперечки для майбутнього врожаю. Разом з тим не слід збирати занадто молоді, ще не дозрілі гриби. Залиште їх іншим грибникам.
  3. Намагатися не пошкодити грибницю. Тому трубчасті види краще викручувати, а пластинчасті і сумчасті – ламати або зрізати.
  4. Виявивши їстівний гриб, не поспішайте залишати це місце. Більшість видів росте цілими сім’ями, тому на одному місці при уважному пошуку можна виявити багато грибочків.
  5. Пам’ятайте, що гриби не ростуть у високій траві і буреломі.
  6. Вирушаючи до лісу, прихопіть з собою кошик, а не відро, оскільки в замкнутому просторі без провітрювання гриби швидко задихаються.
  7. Перед тим, як відправити свою знахідку в кошик, очистіть її від землі і сміття. Укладайте їх капелюшками вниз або боком.
  8. Не намагайтеся забрати з лісу все гриби. Це неможливо. Сирі гриби швидко псуються, тому їх необхідно швидко обробити.

Малюнок 3. Способи і правила збору

Не збивайте незнайомі гриби. Адже може знайтися грибник, який не тільки пізнає цей гриб, але і підбере його.

Збір опеньків: відео

Щоб краще дізнатися про процесі збору, рекомендуємо ознайомитися з відео, в якому показано, де шукати гриби, як їх розрізняти і правильно збирати.

Коли збирати зимові опеньки

Більшість грибів збирають в літньо-осінні місяці. Виняток становлять зимові сорти, урожай яких можна збирати навіть з настанням невеликих холодів в грудні місяці, а в умовах ранньої і теплої весни – в січні і березні. Вони з’являються в лісі в жовтні і можуть продовжувати плодоносити до березня (рисунок 4). Все залежить від кліматичних і погодних умов, оскільки при температурі нижче нуля зростання припиняється.

Малюнок 4. Збір зимових видів

Переплутати зимовий сорт з будь-яким іншим видом дуже складно, оскільки більшість грибів не переносять холодів, і з їх настанням відмирають в своїй надземній частині, а значить, просто відсутні.

Коли збирати весняні опеньки

Весняні опеньки ставляться до ранніх видів. Їх можна зустріти як в змішаних, так і в хвойних лісах на старих пнях і виступаючих коренях дерев, а також на вологій моховитої підстилці в період з середини травня і до кінця жовтня (малюнок 5).

Малюнок 5. Особливості збору весняних видів

Найбільший урожай можна зібрати в червні-липні, коли ці гриби особливо плідні, а оскільки ростуть в малогрібной сезон, то викликають підвищений інтерес грибників.

Збір осінніх опеньків: відео

Найпопулярнішими вважаються осінні сорти. З наведеного нижче відео ви дізнаєтеся, як їх правильно збирати і які місця в лісі слід оглянути, щоб знайти багатий урожай грибів.

Про автора

admin administrator