Риби для ставка

Авторadmin

Риби для ставка

Як зробити ставок для розведення риби своїми руками

Ставок на прибудинковій території – мрія багатьох садівників і дачників. Поруч з ним облаштовують зони відпочинку, де приємно проводити час в спекотні літні дні. Штучна водойма виконує у багатьох не тільки естетичну, але й практичну функцію, так як в ній можна розводити рибу. Але в цьому випадку правила організації ставка маютьсвої нюанси, і їх треба враховувати, інакше добитися успіху не вийде.

Основні правила облаштування ставка

Дуже важливо вибрати відповідне місце і в подальшому и дотримуватися гідротехнічних та рибоводних вимог. Риба буде відчувати себе комфортно і почне планомірно розвиватися лише в затіненому місці, так як тінь запобігає цвітінню води. Якщо ваша ділянка бідна на рослинність, то висадіть на березі невисокі і розлогі дерева або пишні чагарники.

Площа ставка розраховується відповідно до бажаної кількості риби. Не допускайте перенаселення, так як цей фактор призводить до перевитрати корму і забруднення води продуктами життєдіяльності. Годувати рибу краще дощовими черв’яками і мотилем, тобто, так званим живим кормом.

Доріжку до водойми пересипте гравієм або піском великоїфракції, по краях висадіть декоративні рослини і чагарники. Тінь, яку вони дають, захистить воду від сонця, а, отже, запобігатиме цвітінню. Для очищення встановіть приточну систему і аератор. В цьому випадку якість води покращиться, а риби будуть менше хворіти.

Габарити ставка повинні залежати не тільки від чисельності населення водойми, а й від площі присадибної ділянки. Якщо земельний наділ у вас великий, то ви зможете використовувати ставок для поливу грядок і розведення качок.

Для облаштування ставка вибирайте ділянку з нахилом. Якщо на прибудинковій території на віддалі від будівель є поглиблення в землі, то використовуйте його. Відмінним вибором стане місце, де тече струмок. Особливу увагу приділіть грунту. Важливим показником є низька вологопроникність, так як за відсутністю цієї умови земля поглинає воду.

Кращі грунти – глинисті і суглинні, так як вам не доведеться вистилали дно плівкою.

Якими бувають ставки

Ставки розрізняють за способом водопостачання. Вони бувають джерельними, струмковими і копаними. Назви говорять самі за себе.

• Джерельні ставки наповнюються за допомогою джерела. В цьому випадку для ставків риють котловани на рівні нижче природного водоймища. Вода в них стікає самостійно. У таких ставках можна розводити форель, пелядь і сигів.

• Струмкові наповнюються водою з природних струмків. Перегородіть струмок дамбою для цих цілей. Такий ставок ідеально підходить для розведення риб теплолюбних порід, так як температура води в ньому досить висока.

• Копані ставки облаштовують за відсутності природного водоймища. Наповнюються котловани грунтовими, паводковими і дощовими водами. Такі типи водойм обладнують найчастіше, так як не у кожного на ділянці є джерело або струмок. Вирощувати в цих ставках можна риб річкових порід: коропів і карасів, які невибагливі до якості води.

Як ви, напевно, вже здогадалися, від якості води і розмірів ставка повинен залежати вибір риб. Форель любить чисту воду, без будь-яких домішок і сторонніх запахів. Якщо у вас є сумніви з приводу того, чи будуть жити в вашому водоймищі ті чи інші риби, зробіть проби води в лабораторіїі порадьтеся з фахівцями.

Вибір плівки для штучного ставка

Якщо на вашій ділянці немає природної водойми, то вам доведеться вирити ставок самостійно. Найпростішим інедорогим по праву вважається плівковий варіант. Післятого, як котлован бажаної форми буде готовий, його дно необхідно засипати піском і застелити плівкою ПВХ. Озбройтеся спеціальним паяльником з двома пластинами і зйого допомогою з’єднайте шви матеріалу та края плівки і по черзі придавлюйте їх інструментом.

Матеріал вибирайте щільний, двох-трьох міліметровий, бажано, чорного кольору, щоб ставок виглядав естетично. Віддавайте перевагу вітчизняним матеріалам, які набагатодешевше імпортних, але за якістю їм не поступаються.

Стінки ставка також треба ретельно підготувати. Вони повинні бути гладкими, тому усуньте всі нерівності, приберіть камінчики. Не робіть занадто гострі кути, в іншому випадку плівка почне деформуватися. Оптимальний показник – 130 градусів.

Укладання каменів в ставку

Після укладання плівки покладіть в ставку камені. На розташуйте найбільш рівні, щоб їх краї не пошкодили матеріал. Дійте так, щоб кожен камінь мав під собою опору з двох каменів. В цьому випадку всі вони будуть лежати нерухомо протягом довгого часу. Наверх поставте найкращі камінчики. Між ними не повинна проглядатися плівка. Якщо вам не вдалося знайти гладкі камені для нижньог ошару, присипте плівку невеликою кількістю піску. Не турбуйтеся, помітивши, що відразу після наповнення ставка вода стане каламутною, так як це є нормою. Осад зазвичайосідає, через 15 днів.

Оздоблення екстер’єру водойми

Навіть якщо ви обладнали ставок суто для розведення риби, виглядати він повинен естетично. Краї водойми обладнайтез ухилом до води, так як рибки часто вистрибують на берег. Частини плівки, що залишилися навколо ставка, закріпіть камінням, але перед цим грунт слід злегка підкопати. Камінці вибирайте такі, щоб вони прилягали один до одного якомога щільніше. Решту зазорів можна прикрасити рослинами, які закриють собою краєчки ПВХ, що визирають.

Для очищення води ви, звичайно, можете встановити заглибні фільтри, але зі своїм завданням вони справляються погано. Вугільні моделі коштують дорого, а при цьому змінюють склад води не в кращу сторону.

Найбільш вдалий варіант – біологічна очистка. Цей спосіб дозволяє позбавлятися від небажаної рослинності і забруднень і являє собою заселення водойми такими видами риб, які харчуються одноклітинними водоростями. Добрими «чистильниками» також вважаються равлики.

Заселення ставка рибою

Не поспішайте запускати рибу в новий ставок. Спочатку посадіть на дно рослини, які виконують функцію забезпечення водойми киснем. Бажано, щоб перед заселенням ставок відстоювався протягом місяця, щоб в ній утворився мікроклімат.

Для початку запускайте не більше п’яти особин. Якщо вони приживуться, можете сміливо продовжувати запуск молодняка. Найкращим часом для цього є середина весни, коли температура зовнішнього повітря кілька днів тримається на позначці в 20 градусів.

Для розведення в штучному ставку підходять соми, коропи, карасі, окуні, бички і йоржі. Якщо ви вирішите зупинитисвій вибір на сомах, то запускайте в водойму дрібних рибок, наприклад, уклейок, яких соми вживають в їжу. Всі інші зперерахованих вище порід відрізняються високою життєздатністю і швидким зростанням. Ці рибки люблять воду з рівнем кислотності сім-вісім рН. Якщо цей показникнижче, то додайте у воду невелику кількість розчину соди.

Намагайтеся тримати на контролі рівень кислотності, роблячи заміри в різних частинах ставка. Слідкуйте і за температурним режимом. Якщо температура води сильно відрізняється від вуличної, то починаються проблеми, пов’язані з хворобами та смертністю населення водойми. Ще один важливий показник – наявність у воді мінеральних речовин: заліза, азоту, калійних солей.

Якщо все зробити правильно, рибки у вашому ставку затримаються надовго. Досвід показує, що тривалість їхнього життя в штучній водоймі становить в середньому сім років.

Вибираємо рибу для ставка: огляд найбільш підходящих рибок для штучної водойми

Сам по собі штучний водойма нічого не представляє на дачній ділянці. Що б це гідротехнічна споруда викликало інтерес, необхідно доповнити його декоративними водними рослинами або рибками. У даній статті ми поговоримо про те, які рибки підходять для штучного ставка на дачі і який догляд необхідно надати рибкам.

Розраховуємо кількість риб для ставка

Рибний ставок на дачі

Отже, ви створили штучний ставок, прикрасили його і залили водою. Здається, що тепер пора вже і запустити рибок. Але не поспішайте йти в зоомагазин і на око визначати кількість мешканців ставка, все має бути точно розраховано.

Відразу слід зазначити, що для нормальної життєдіяльності риби глибина водойми повинна становити більше метра, в цьому випадку риба для ставка зможе перезимувати без неприємних наслідків.

Якщо ж ви створили неглибокий ставок, то або завчасно поглибите дно, або збережіть гроші грошей на досить великий акваріум, який дозволить перезимувати рибку в опалювальному приміщенні.

Крім глибини водойми необхідно враховувати ще і його площа. Більшість рибок любителі поплавати, не штовхаючись один від одного, причому на відносно великі дистанції (хоча б 4-5 метрів в довжину). Тому якщо ви володієте невеликим ставком, максимальна довжина рибки не повинна перевищувати розміру долоні.

Що стосується розрахунків кількості риб для ставка, то існує певне правило: на життєдіяльність однієї рибки потрібно близько 50 літрів води. Виходячи з цього, якщо ви володієте ставком, місткістю 1000 літрів, то рибок можна не турбуючись заселити близько 15-20 штук.

Ще один важливий нюанс – максимальний розмір риби. Наприклад, короп додає з кожним роком близько 300 грам ваги, тому після 5-6 років життя, його розмір досягає значних розмірів і 15-20 карпов вже не помістяться в 1000-літровий ставок.

Про зразкову кількість рибок на певний об’єм ставка ви можете так само поцікавитися у консультантів в рибному магазині, які порадять вам кількість і вид відповідних рибок для ставка.

Вибір риби для ставка

Після того, як ви порахували відповідне кількість риби для ставка, йдемо в зоомагазин набувати мешканців водойми.

Надаємо вашій увазі перелік рибок, які не надто вимогливі у відході і нормально приживаються при нашому кліматі:

Короп. Даний мешканець водойм може бути як яскраво розфарбованим (японський короп коі), так і мати звичайну для всіх річкових риб забарвлення (лускатий короп). Насолоджуватися видом коропів у ставку не завжди вдається, тому дані мешканці люблять поплавати на дні, створюючи ямки в грунті. Карпи є в більшій мірі травоїдними рослинами, тому їх можна годувати, як спеціальними підгодівлями, так і рослинами в ставку. Що б карпи нормально прижилися у вас в ставку, глибина повинна становити близько 2 метрів.

Короп коі Короп звичайний

Карась. Нічим не привабливий, але в той же час популярний мешканець штучних і природних ставків. Так само як і короп, карась більшу частину часу проводить на дні, навіть їжу чекає там, поки вона не опуститься. Розмір карася може досягти півметра, тому в маленькому ставку його не рекомендується вирощувати.

Лінь. Та ж ситуація що і з карасем: риба ховається на дні і досягає величезних розмірів. Для створення декоративного ставка не кращий варіант.

Уклейка. А ось ці рибки є досить непоганим варіантом для декоративного ставка. Уклейки є рибками невеликого розміру з сріблястою лускою. Вони аж надто сильно люблять поплавати на великій швидкості, тому якщо ви володіє великим ставом, рекомендується заселити його уклейками. Недолік уклеек це поїдання водних рослин, так що вам доведеться вибрати одне з двох: або насолоджуватися 10-сантиметровими спритними рибками, або насолоджуватися яскраво цвітуть водними рослинами.

Верхівка. Якщо ви любитель поспостерігати за тим, як риба для ставка пересувається дружними зграями, то верхівка ідеально вам підходить. Ця рибка має невеликий розмір (максимум 12 см) і облагороджує ставок своїм сріблястим забарвленням.

Гольяна. Ситуація схожа на випадок з верховками, відмінність лише в тому, що дані стайня риби для ставка мають більш декоративні колір: червоно-зелений і темно-коричневий. Недолік заселення ставка гольянами полягає в тому, що дані рибки вимагає більшої кількості кисню, тому необхідно або встановлювати спеціальну техніку для насичення води киснем, або доповнювати водойма рослинами-оксигенераторами.

Золота рибка. Цей класичний варіант мешканця рибного ставка є досить розумним і доцільним. Золоті рибки оригінально прикрашають декоративний ставок і радують своїм виглядом гостей, тому часто спливають до поверхні. Головне не запускати в ставок багато золотих рибок, тому що вони швидко розмножуються і через певний час вам доведеться або розширювати межі водоймища, або скорочувати вручну кількостей рибок для ставка.

Після того, як ви визначилися з тим, які риби для ставка вам найбільше до душі, купуємо їх і прямуємо додому, до ставка.

Звертаємо вашу увагу на те, що забороняється заселяти штучний ставок рибками місцевого походження (наприклад, зі ставків), тому що дані рибки можуть бути зараженими, та підданий всю флору і фауну вашого ставка до загибелі.

Так само слід звернути увагу на те, що рибок після придбання не можна відразу ж випускати в ставок, необхідно спочатку влаштувати тижневий карантин, про який ми поговоримо далі.

Призначення карантину для рибок

Ніхто не виключає, що рибки з зоомагазину можуть захворіти або не пристосується до води штучного ставу, тому перед тим як заселити їх у водойму, необхідно влаштувати карантин протягом одного тижня.

Для цього необхідно мати акваріум, який заливаємо воду з ставу і поміщаємо рибок. Протягом одного тижня необхідно спостерігати за їх життєдіяльністю, і якщо ви виявите підозрілу рибку, необхідно відокремити її від всіх і показати в зоомагазині для лікування.

За тиждень рибки звикнуть до нового середовища проживання, і їх можна буде запустити у ставок.

Робити це необхідно таким чином: поміщаємо рибок в посудину з водою з акваріума, і цей посуд кладемо вже в ставок. Причина такого заходу полягає в тому, що різниця температур між водою в акваріумі і ставку різна, тому при прямому переміщення риб вони можуть перейти в шоковий стан, що травмує їх відобразиться на здоров’ї. Ну а якщо помістити риби у посудині сам ставок, за кілька годин вода повільно охолоне і тоді вже рибки зможуть нормально переміститися в нове середовище проживання.

Переміщення рибок з карантину

Особливості годівлі риби в ставку

Багато риби можуть отримувати основну частину їжі з природи: об’їдати рослини, з’їдати комарів і т.д. Але все ж даної їжі не вистачить для нормальної життєдіяльності риби в ставку. Тому необхідно здійснювати додаткове годування риби.

Для цього продаються спеціальні риб’ячі корму, ціна яких не надто дорога. Так само більшість рибок (наприклад, короп), можуть їсти корму для курей, свиней і т.д.

Крім цього необхідно звернути увагу на особливості годівлі риби в ставку, а саме:

  1. Надмірна корм осідає на дно і розкладається, внаслідок чого вода у водоймі забруднюється і починає цвісти. Що б цього не відбувалося, читайте уважно дози корму, які вказані на упаковці.
  2. Корм повинен бути поглинений рибами протягом 10 хвилин, після цього він розкисає і осідає на дні. Розраховуйте кількість корму, що б риби встигали з’їдати його за це час.
  3. Годування риби необхідно здійснювати не більше 2 разів у день. Хоча з настанням весни риба голодує і необхідно здійснювати додаткову підгодівлю. Що стосується осені, то з настанням холодів риба припиняє є, тому ближче до холодів підгодівлю можна завершити до настання весни.
  4. Здійснюйте годування риби в певний час доби. Це своєрідна дресирування риби, яка дозволить насолоджуватися усіма рибками, коли вони звикнуть до регулярної підгодівлі і самі будуть спливати на поверхню в очікування їжі.

Популярні хвороби риби і способи їх лікування

Виявити симптоми захворювання риби можна за наступними показниками:

  • Риба лежить на боці
  • Риба намагатися свербіти про підводні камені або стінки водойми
  • Зябра у риби склеєні
  • Очі риби покриваються нальотом білого кольору

Популярні хвороби риби і способи їх лікування

Якщо ви виявили один з вищезазначених симптомів, рибу необхідно негайно відселити від інших мешканців, що б запобігти зараження всієї фауни.

На щастя, на сьогоднішній день більшість риб’ячих хвороб лікуються, тому все, що вам потрібно, це звернутися до продавця-консультанта в зоомагазині і розповісти симптоми хвороби, тоді він порадить відповідні ліки і проблема вирішена.

Деякі риб’ячі хвороби можна вилікувати своїми руками. Приміром, існують риби-п’явки, які паразитують на поверхні здорової риби і наносять їй ушкодження. Все що потрібно, це виловити уражену рибу і акуратно відокремити від неї паразита.

Ну і наостанок, звертаємо вашу увагу на домашніх улюбленців: котів і собак, не забувайте, що вони хижаки і здатні виловити і з’їсти рибу, тому при створенні рибного ставка забезпечте рибі безпеку з допомогою бордюру або огороджувальної сітки!

Риба для ставка: розведення, догляд та годівля

Розведення риби у власному ставку Доглянутий ставок на дачній ділянці – це безперечне досягнення і гордість власника. Але потім з’являється бажання оживити ставок, запустити в нього рибу, створити власними руками маленьку біосистему. Ставок для риби на дачі може стати джерелом естетичної насолоди на лоні природи, спортивного інтересу, якщо розводити рибу для риболовлі, і приносити практичну користь в справі боротьби з комарами і мошкарою.

    • Яку рибу розводити в ставку
    • Декоративна риба для ставка
    • Розведення риби у ставку для лову
    • Кількість риби в ставку
    • Годування риби в ставку
    • Заміський ставок своїми руками (відео)

    Але підходити до завдання розведення риби у ставку треба акуратно, не можна одержати непередбачуваний і малоприємний результат.

    Яку рибу розводити в ставку

    Деякі види риб ведуть такий непомітний спосіб життя, про їх наявність у ставку доведеться згадувати не часто. Наприклад, карась і лінь майже постійно плавають майже на самому дні, де й живляться, так що своїм присутність вони навряд чи сильно «пожвавлять» ставок. Інші види, начебто вуалехвостов або телескопів, звичайно, прикрасять ставок, на їх плавні, неквапливі рухи у воді буде дуже приємно дивитися, але вони можуть легко стати здобиччю для ваших і сусідських кішок, так що доведеться вжити дієвих заходів для безпеки мешканців ставка.

    Декоративна риба для ставка

    Якщо вам більше до душі споглядання красиво забарвлених риб у вашому ставку, то, звичайно, ваш вибір зупиниться на декоративних видах риб. У ставку можна розводити 2-3 декоративні різновиди риб, які будуть мирно співіснувати, наприклад, язь, золоті рибки, уклейка, коі. Якщо серед мешканців з’являться раки, водомірки, пливуни, то ставок перетвориться в справжню екосистему, спостерігати за життям якої і отримувати від цього задоволення ви зможете щодня.

    Декоративна риба в ставку

    Дуже популярні різні породи золотих рибок, для яких підходить неглибокий ставок, в якій їх можна легко розгледіти. Золоті рибки відрізняються великою різноманітністю забарвлень забарвлення залежно від породи.

    Якщо ставок дуже дрібний (менше 0,5 м в глибину), то в літню спеку рибкам загрожує задуха через нестачу кисню, так що за цим доведеться стежити і вчасно запобігати такі ситуації.

    Китайські і японські селекціонери вивели карпа-коі, який дуже швидко став одним з найпопулярніших декоративних риб для ставка на дачі. У цієї рибки спинка буває яскраво-червоного, чорного, жовтого та інших кольорів, завдяки чому вона завжди привертає увагу у водоймі. Вряди потребує водоймі глибиною не менше 2 м, Живиться рослинною їжею і досить ненажерлива. Підкуповує здатність карпа-коі ставати майже «ручним» і підпливати до стоїть на березі людині в надії на позачергову годівлю.

    Розведення риби у ставку для лову

    Щоб забезпечити собі риболовлю у власному ставку, знадобиться водойма відповідних розмірів. Тоді його можна заселити досить великими породами риб промислового значення. Те, яку риби вирощувати в ставку для риболовлі, визначається параметрами ставка, водним температурним режимом, наявністю рослинності та іншими факторами.

    Ставок для лови риби

    Зазвичай в ставку поселяють риб з сімейства коропових, таких як сазан, лин, товстолобик, короп. При дотриманні певних вимог, припустимо поселити в ставку і небезпечних хижаків начебто щуки, канального сома або окуня. Любителі осетрових порід можуть влаштувати у себе в садибі і ставок зі стерляддю та осетрами. Головне, щоб мікроклімат ставка підходив для риби конкретної породи.

    Короп в заміському ставку

    Так, осетрові риби не можуть прожити без природного корму, якого має бути достатня кількість. Для форелі потрібні глибокі ставки з холодною водою, тому все це треба брати до знімання.

    Кількість риби в ставку

    Завищена кількість риби в ставку підірве баланс і призведе до її загибелі. До того ж вода буде значно швидше псується, особливо при відсутності або недостатній фільтрації. Тому не рекомендується надмірно перенаселять ваш «живий куточок».

    Розміри ставка та кількість його мешканців

    За загальним правилом на рибу 10-15 см в довжину покладається ок. 50 л води. А взагалі необхідно враховувати площа ставу вільну від рослин, розмір риби, ступінь аерації та фільтрування ставка.

    Годування риби в ставку

    Деякі власники ставків з рибою вважають, що годівля риби має бути частим і рясним. У багатьох випадках це буде помилкою. Наприклад, риба у великому ставку, в якому є багато рослин і налагоджений кругообіг речовин, взагалі може не потребувати додаткової підгодівлі. Частіше годування потрібно для риби в невеликих ставках або водоймах, де кормових запасів немає в достатній кількості. Годування риби в ставку дуже бажано навесні і восени, так як навесні це дає можливість відновити сили після зимівлі, а восени – готує до зими. Коли температура води падає нижче 5-6°, мешканці ставка впадають в напівсонний стан і перестає харчуватися, так що кидати корм в ставок безглуздо. Як потепліє навесні, можна починати підгодовувати рибу, достатньо одного разу в день, при цьому рекомендується годувати в постійному місці і в один час.

    Заміський ставок своїми руками (відео)

    Важливим є питання про те, чим годувати рибу в ставку. Якщо рибам згодовувати залишки зі свого столу, то незабаром ставок стане більше нагадувати брудне болото. Тому краще брати корму в спеціалізованих магазинах. Рекомендується віддавати переваги кормів, які не тонуть, а залишаються на поверхні, так як це запобіжить забруднення дна. Оптимально кількість корму, що з’їдається мешканцями ставка за 5-10 хвилин.

Про автора

admin administrator