Розмноження герані ампельною живцями

Авторadmin

Розмноження герані ампельною живцями

Як розмножити герань в домашніх умовах живцями, насінням, як розсадити і вкоренити відростки

Практично всі пеларгонії розмножуються живцями. Але є сорти, у яких живці не дають коріння місяцями та загниють. Вирощування із насіння, всупереч стереотипам, навпаки, не клопітне. Насіння пеларгоній добре сходить, рослини швидко ростуть і цвітуть у рік посіву.

Про герані

Герань або пеларгонія була дуже популярна в минулому столітті. Вона прикрашала особняки та прості селянські будинки. Ці квіти досі ростуть у наших бабусь та мам. До недавнього часу герань можна було назвати ретроквіткою, але сьогодні він знову набуває популярності.

Рослина цікава не тільки пишним і яскравим цвітінням, але ще й універсальністю. Пеларгонії чудово ростуть у кімнатах, на балконах та в саду просто неба. Ще один плюс – запах герані не переносять багато комах шкідників і комарів.

Пеларгонію розмножують живцями та насінням. Однак кожен вид та сорт цієї квітки має свої нюанси. Наприклад, черешок зональної дає прекрасне коріння в склянці з водою, а королівська в тій же склянці загниє, і жодного коріння ми не побачимо.

Галерея фото: Види пеларгоній – королівська, зональна, плющелистна та інші

Зональна – найпоширеніший класичний вид герані Королівська відрізняється відсутністю запаху герані та великими квітами, по центру пелюстки темніше, ніж по краях Плющелістна ампельна вирощується в навісних кашпо. Листя глянсове, а не опушене, схоже на листя плюща Квіти ангелів нагадують братки. Назва взята від герані, гібридами якої вони є Запашні герані відрізняються скромним цвітінням, але яскравими ароматами: лимона, троянди, кориці, мускату – всього 150 різних запахів Унікуми – гібриди королівської герані, тому настільки ж прекрасні і примхливі Герані сукуленти створені для любителів мистецтва бансай

Переважні способи розмноження для різних видів герані – таблиця

Вигляд гераніСпосіб розмноженняНюанси вкорінення живців
зональнанасіння та живцікраще приживаються липневі живці з 2-3 міжвузлями, можна вкорінювати у воді
королівськаверхівковими живцями, насіння у продажу практично немаєсприятливий час – кінець серпня, зріз підв’ялюють на повітрі 2-3 години, бутони обов’язково видаляють, використовують укорінювачі (Корневін, Епін, Циркон та ін.)
плющелистная ампельнанасінням і зеленими живцямичеренята підв’ялюють на повітрі 24 години, вмочують в укорінювачі, нижній лист зрізають, залишаючи пеньок, у решти обрізають наполовину листові пластини
черешками зі шматочком деревини (п’ятою)черенок зрізають з стовбура, схопивши шматочок деревини, відразу занурюють у вологий субстрат
ангелиживцюванням і тільки покупним насінням F1 (гібриди першого покоління), герані з власного насіння не повторюють сортових ознакчеренята приживаються довго і важко, великий відсоток випадання, одні сорти дають коріння у воді, інші вкорінюються виключно в грунті
запашначерешками, насіння у продажу – велика рідкістьчеренок тримають в укоренителі, висаджують у вологий субстрат, коріння з’являються через 1-2 місяці.
унікумчерешками і тільки покупним насінням F1вкорінюється, як королівська, оскільки є її гібридом
суккулентнанасіння і відросткисхожість насіння – 10-20%, укорінення відростків може тривати роками (залежить від сорту), вигляд мало поширений, але вже є позитивні відгуки про швидке проростання насіння

Розмноження живцями

Як і коли черешкувати?

Кімнатні рослини розмножують зазвичай навесні. Однак пеларгонія чудово росте просто неба, і навіть на підвіконні до середини літа і початку осені нарощує пишний кущ, з якого можна нарізати багато живців. Молоді герані з літніх та осінніх живців зацвітуть лише наступного року. Багато плюсів у весняному живці: на материнській рослині ще немає квітів, всі соки йдуть у пагони, молоді пеларгонії зацвітуть у рік посадки. Є досвід укорінення взимку, але в цей період рослина ослаблена, високий відсоток випадання, тобто здебільшого живці гинуть не укорінившись.

Церенки герані на укоріненні

Якісний черешок повинен мати мінімум 2-3 листочки і стільки ж міжвузлів. Зазвичай використовуються верхівкові живці. Якщо є бутони, їх безжально видаляють разом із квітконосами. Коріння завжди з’являються з вузлів, тобто місць, де листок або гілочка кріпляться до стебла, там є сплячі нирки. У герані зі здеревілим стеблом черешок беруть зі шматочком кори (п’ятою). Лист, що відростає від нижнього вузла, відрізають або обламують.

Відео: Які живці краще приживаються, укорінення восени

Укорінення у воді

Спосіб підходить не для всіх видів і сортів герані, деякі у воді загниють. Щоб з’ясувати, чи хороший цей варіант розмноження для вашої квітки, доведеться експериментувати. Зате наступного разу ви вже точно знатимете, як розмножити свою герань.

Черенка дала коріння у воді

Етапи живцювання у воді:

  1. Прибрати з нижньої частини черешка листя.
  2. Підготувати воду. Вона має бути чистою, відстояною. Можна додати на склянку води 1 таблетку активованого вугілля.
  3. Ємність для укорінення взяти з непрозорими стінками.
  4. Вирізати з картону коло (кришку) такого ж діаметра, як шийка ємності. По центру проробити отвір для живця.
  5. Черенок просмикнути в отвір і завантажити нижнім вузлом у воду. Важливо не допускати повисання низу черешка і місць, звідки мають з’явитися коріння в повітрі!
  6. Змінювати воду кожні 2-3 дні.
  7. Чекати, поки не з’являться коріння, або поки живець не загниє.

Деякі квіткарі закривають живці, що укорінюються зверху, поліетиленовим пакетом або мішечком і міцно замотують.Найчастіше живці загнивають. Пеларгонії не люблять високої вологості в повітрі та у ґрунті. Коріння та наземна частина повинні добре дихати. При посадці в ґрунт їх теж не варто прикривати банками та пакетами.

Відео: Один із способів живцювання у воді

Як посадити живець у грунт?

  1. Для черешка взяти невеликий горщик чи стаканчик. На дно насипати шар дренажу.
  2. Купити спеціальний грунт для герані і заздалегідь пролити його окропом, остудити.
  3. Якщо висаджується живець з корінням, то поверх дренажу насипати невеликий шар ґрунту, занурити в стаканчик живця по перший лист і засипати ґрунтом. Живець без коренів занурюють у стаканчик, наповнений ґрунтом, також по перший лист. У землі має бути нижній вузол з ниркою, над землею також має бути мінімум одна нирка, яка стане точкою росту.
  4. Закривати банками та мішками не треба. Головне завдання – не залити ґрунт, утримувати його пухким, щоб живець не загнив.
  5. Чекати на вкорінення одних сортів припадає 1-2 місяці, інші йдуть у зріст буквально відразу.

Відео: Укорінення кількох живців в одному великому горщику

Вирощування пеларгонії з насіння

Якщо насіння посіяти навесні, то герані з них зацвітуть цього ж літа

Вчитися вирощування з насіння краще на зональній герані. Це дуже невибагливий вид пеларгоній, схожість його насіння часто дорівнює 100%, а молоді квіточки ростуть буквально на очах.

Етапи вирощування з насіння:

  1. Знезаразити грунт для герані будь-яким зручним способом (пролити окропом, розчином марганцівки, фітоспорину, прогріти в мікрохвильовій печі, духовці). Розкласти насіння по поверхні. Часто насіння продають обробленим, дражованим, тому попередньо замочувати не треба.
  2. Засипати землею шаром 3-4 мм.
  3. Полити та накрити (плівкою, кришкою тощо). Вже за кілька днів можуть з’явитися сходи.
  4. Зняти укриття, маленькі пеларгонії виставити на світле підвіконня, але не південне.
  5. Коли у рослин з’явиться 2-3 листочки, розпикувати в окремі стаканчики. Можна відразу сіяти кожне насіння в окремий стаканчик.

Відео: Два способи посіву насіння пеларгонії: класичний і з окропом

Чи можна пеларгонію розмножити листом?

Такий спосіб поки що сучасним ботанікам невідомий. Але деякі домашні квіткарі намагаються виростити пеларгонію з листка. Можливо, в оману вводить співзвучну з пеларгонією назву іншої квітки – бегонія. Бегонії – мешканки субтропіків, в умовах високої вологості повітря вони можуть розмножуватися не тільки листом, але і його фрагментом.

Пеларгонія ж – зовсім інша рослина, у вогкості вона не розмножується і навіть не росте.Лист пеларгонії сам по собі ніколи не дасть коріння, оскільки на ньому немає вузлів, з яких у воді або в грунті утворюються коріння, а над землею листя і пагони. Експеримент з листом може стати вдалим, якщо його відрізати або відламати з невеликим шматочком стебла, але й у цього стебла має бути як мінімум два вузли: з одного виросте коріння, а інше стане точкою зростання для майбутньої квітки.

Аркуш герані дав коріння, оскільки взятий від стебла з «п’ятою» (вузлом), але точки зростання немає, герань не виросте

Як розсадити герань?

Герані не утворюють кореневих діток, але кущі часом сильно розростаються за рахунок розгалуження основних стебел. Це гарний привід для того, щоб нарізати живці. Але в цьому випадку необхідно орієнтуватися не на якість живців, а на стан куща, щоб він після обрізки став акуратнішим, краще провітрювався і рівномірно висвітлювався. Для цього видаляють всі пагони, які не подобаються: криві, що стирчать убік, кущі, що зростають всередину, оголені і ін.Потім із цих зайвих гілок можна нарізати живці з двома бруньками на кожному, наявність листя при цьому необов’язково. В результаті ми омолодимо пеларгонію та отримаємо додатковий посадковий матеріал, який можна розсадити в окремі горщики.

Відео: Обрізка герані

Можливі проблеми розмноження пеларгонії – таблиця

  • грунт перед посівом насіння обов’язково дезінфікувати;
  • як профілактика сходи постійно провітрювати, не заливати, поверхню ґрунту посипати золою;
  • коли хвороба виявилася, і пеларгонії посаджені в одній спільній ємності: хворі рослини видалити, землю полити яскраво-рожевим розчином марганцівки, присипати товченим деревним вугіллям;
  • в ідеалі молоді пеларгонії потрібно пересадити в інший, стерильний грунт і дотримуватись режиму поливів.
  • насіння сіяти в березні, при більш ранніх посівах потрібне підсвічування;
  • тримати на світлому вікні, орієнтованому на захід або схід;
  • сходи повертати щодня іншим боком до скла.

У пеларгоній є всі шанси знову стати найпопулярнішою кімнатною рослиною. Практично всі сорти дуже красиво та пишно цвітуть. Будь-який рідкісний гібрид можна виростити з насіння або вкоренивши живець. Найприємніше, що квітникар відразу бачить плоди своєї праці. Висаджені навесні живці і сходи, що з’явилися, зацвітуть в цей же рік.

Розмноження герані живцями – швидко і просто!

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Опубліковано: 16 жовтня 2023 Перша редакція: 06 серпня 2014 🕒 2 хвилини 👀 24924 рази 💬 3 коментарі

Сьогодні ми з вами спробуємо укоренити домашню герань. Що нам для цього знадобиться:

  1. Приготована землесуміш. У принципі можна використовувати будь-який універсальний ґрунт для гарноквітучих кімнатних рослин. Я спробую використовувати ґрунт Klassmann, подивимося, як він себе поведе.
  2. Два стаканчики, куди будемо висаджувати живці. Я вже насипала туди наш субстрат. Внизу стаканчиків обов’язково потрібно зробити отвори, щоб зайва волога при поливі стікала. І я вже наклеїла паперові смужки з назвою сорту і датою посадки.
  3. Гострий ніж. Потрібен для зрізання живців.
    Сама рослина – пеларгонія (герань). У мене велика і красива “Мона Ліза”

Живцювання герані

Головна умова для живцювання пеларгонії – це постійна температура близько 20-33 градусів. Якщо ця умова виконується, то можна приступати до живцювання.

Отже, для того, щоб зрізати живці герані, нам необхідний доволі таки гострий ніж. Я скористаюся скальпелем. Щоб живцювати герань у домашніх умовах, вибираємо гілочки завдовжки приблизно 10 сантиметрів. Зріз необхідно робити між двома листками, десь посередині. Зрізаємо обидва живці. Нижні листки у них потрібно видалити – по 2-3 нижніх листки. Щоб ці живці добре вкорінювалися, їх потрібно залишити на годину-півтори полежати, щоб вони трохи підсохли. Це сприяє утворенню захисної плівки на місцях зрізів, що посприяє кращому укоріненню.

Зрізи підсохли, можна приступати до посадки живців герані. Беремо наші стаканчики з підготовленою землесумішшю, робимо невелике заглиблення. Живець акуратно вставляємо в заглиблення і злегка ущільнюємо землю навколо живця. Після цього живець потрібно полити. Для цього зручно буде використовувати спринцівку. Усе те саме проробляємо і з другим живцем герані.

Після того, як живці будуть посаджені, стаканчики потрібно виставити в місце, захищене від прямих сонячних променів, але з досить яскравим світлом. Ґрунт потрібно перевіряти на рівень вологості – він має бути весь час трохи вологим. Протягом місяця має з’явитися коріння. А можуть з’явиться і нові листки.

Популярна ампельна або плющелистная герань: догляд і розмноження

Особливу популярність серед інших сортів все більше набуває герань ампельна або плющелистная (щитовидна), яка широко використовується для вертикального озеленення, в підвісних кашпо. Відрізняється від чагарникових довгими пагонами близько метра завдовжки. Листя у неї щільні, п`ятикутні, невеликі за розміром, зеленої рівної забарвлення або строкаті, зі світлою облямівкою по краю.

З квітів простих, розовідний або махрових формуються суцвіття різних тонів і кольорів. Ампельна герань буває багаторічної кімнатної або однорічної садової. Широко поширена, тому що догляд за нею порівняно простий, а красою цвітіння може радувати з весни до осені.

особливості розведення

Як розмножити ампельную герань? є два способи, які використовують для розмноження гераней цього виду: посів насіння і живцювання.

живцюванням

Цей спосіб розмноження гераней живцями в домашніх умовах, дуже популярний, тому що дозволяє отримати потомство, повністю повторює материнський кущ за всіма ознаками: сорт, колір, особливості цвітіння тощо.

підготовка

  1. Зрізання живців виробляти краще в кінці літа, в серпні. В цей час пора інтенсивного цвітіння закінчується, і рослина обрізають від зайвих гілок перед зимою. Якщо герань взимку отримувала достатньо світла і добре розрослася, то живці у неї беруть і навесні, в березні.
  2. Ідеальна довжина пагона 7-12 см. Нижні листя, як і квіти, прибираються, потреби в них немає. Потім приготований держак слід залишити на 2-5 годин. Робиться це для того, щоб на зрізі утворилася захисна плівка, яка допоможе саджанця захиститися від гниття.
  3. Після утворення плівки, зріз проходить антисептичну обробку. Його необхідно присипати деревним вугіллям, який при відсутності можна замінити активованим вугіллям.

укорінення

Після обробки саджанець поміщається безпосередньо в грунт не глибше, ніж на 4 см. Грунт обов`язково повинна бути торф`яної, легкої. Найкраще буде змішати торф, пісок і перегній. Іноді грунт перед посадкою дезінфікують. Робиться це просто, ємність з нею поміщають в гарячу духовку на 10-15 хвилин.

ВАЖЛИВО: Вода, така необхідна багатьом рослинам, може стати згубною для ампельної герані. Якщо поставити держак в воду для утворення корінців або посадити в важку, глинистий землю, рослина почне гнити.

Тепличних умов саджанці не вимагають. Але світло і тепло – обов`язкова умова для швидкого і якісного зростання.

Пересадка в грунт

Приблизно через 3-4 тижні герань вкорениться. Після цього можна пересаджувати рослину в горщик побільше. Під час висадки можна забувати, що на дно горщика необхідно зробити шар дренажу, зазвичай для цього використовують керамзит. Посуд для висадки слід вибрати глиняну або дерев`яну, діаметром близько 10 см, висотою 15 см.

Після появи листочків, рослину необхідно прищипнуть, для того щоб формувався пишний кущ. Цей простий прийом добре стимулює розгалуження. При належному догляді вже після першої зими герань починає цвісти (дізнатися про те, яким повинен бути догляд за ампельної геранню і чому її називають плющелістная, а також подивитися фото квітки, можна тут).

Дивіться відео про розмноження ампельної герані (пеларгонії) живцюванням:

посівом насіння

Виростити рослину з насіння більш трудомісткий процес, який не завжди може принести бажаний результат. Проте цей спосіб використовують досить часто для отримання великого обсягу розсади, яка потім масово висаджується в міських скверах, парках або садах.

Крім того, досвідчені квітникарі вважають, що ампельна герань, вирощена з насіння, має велику стійкість до перепадів температур, краще чинить опір хворобам.

В окремих випадках методом посіву вирощують рослину, якщо просто немає живця якогось особливого сорту. Але слід пам`ятати, що насіння квітів краще купувати в спеціалізованих магазинах, щоб уникнути подальшого розчарування від отриманого результату.

Коли і як проводити посів?

  1. Посадку насіння найкраще робити в грудні-січні, щоб до квітня-травня розсада була вже готова.
  2. Перш за все, необхідно підготувати грунт. Обов`язкові компоненти, які в неї входять це: сфагнум, торф, пісок і листяний перегній або звичайна садова грунт. Всі компоненти повинні бути взяті в рівних частках.
  3. Сідають насіння на глибину 3-5 мм. Зволожити грунт слід пульверизатором. Після цього залишають в теплому приміщенні з температурою не нижче +22, попередньо накривши плівкою. В очікуванні сходів, для профілактики утворення цвілі, плівку час від часу потрібно не надовго прибирати для провітрювання, полив здійснювати також обприскуванням. Сходять насіння через 7-10 днів. Приблизно через місяць, коли з`являться по кілька листочків, розсаду пікірують – розсаджують в окремі горщики.

ПОРАДА: При вирощуванні розсади в зимову пору року з моменту посіву необхідно створити хороше освітлення спеціалізованої підсвічуванням.

Підживлення після пересадки

Молоді рослини, незалежно від того, вирощені вони з насіння або живців, потребують своєчасної підгодівлі. У період інтенсивного росту, так само як і під час інтенсивного цвітіння, потрібно в помірних кількостях вносити концентровані мінеральні добрива не частіше одного разу на два тижні.

Найкраще вибирати універсальні засоби для кімнатних рослин або ж призначені спеціально для Гераневая. Органічні добрива для ампельної герані протипоказані. Також в підгодівлі потребує рослина після виконання обрізки.

Категорично не рекомендується позакореневе підживлення.

Деякі особливості догляду

Доглядаючи за цією рослиною не слід забувати, що перезволоження грунту може бути згубно для нього. Тому слід дотримуватися певних умов:

  • поливати вранці, щоб уникнути перезволоження коріння;
  • квітки, як і листя, від води берегти, щоб уникнути їх загнивання;
  • обприскування не застосовувати, висока вологість провокує виникнення захворювань, в тому числі грибкових, і гниття кореневої системи.

Також не варто забувати про циркуляцію повітря, якщо квітка знаходиться в приміщенні, і достатній кількості світла. В цілому, ампельна герань досить невибаглива в догляді, розмножити її в домашніх умовах просто навіть для початківця квітникаря. Зате прикрашати своїм прекрасним цвітінням сади, тераси і підвіконня вона продовжує дуже довго (про особливості догляду за геранню ампельної в домашніх умовах, читайте тут).

  • Янгол;
  • Макс Фрай;
  • чорний оксамит;
  • Розанна;
  • розовідний;
  • Роберта;
  • тюльпановідной;
  • піоновідние;
  • білої.

А завдяки різноманіттю кольорів і форм суцвіть, за допомогою поєднання сортів можна створити такий гарний інтер`єр в квартирі або на дачі, якому позаздрить і досвідчений рослинник.

Про автора

admin administrator