Розсада томатів згоріла на сонці що робити

Авторadmin

Розсада томатів згоріла на сонці що робити

Що робити, якщо ви згоріли на сонці: 7 корисних порад

Весняне сонце дуже підступне. Достатньо зовсім недовго побути під прямими променями, щоб отримати сонячний опік. Звісно, краще до цього не доводити, але якщо уникнути почервоніння шкіри не вдалося, спробуйте запам’ятати, що робити, аби полегшити свій стан.

Сонячні опіки трапляються часто, навіть у прохолодні й похмурі дні. Вони не такі безневинні, як нам би хотілося думати. Багаторазові опіки можуть значно підвищити ризик розвитку раку шкіри. Ось чому, відпочиваєте ви в тропіках або садите город, ви завжди маєте бути уважними, проводячи час на сонці.

Якщо ви все ж отримали сонячний опік, Womans World розповість, як прискорити процес загоєння і швидко позбутися болю.

Способи лікування сонячного опіку залежать від ступеня його тяжкості. Наприклад, опік другого ступеня менше піддається лікуванню домашніми засобами і вимагає негайного звернення до лікаря, на відміну легкого почервоніння.

Ось методи лікування симптомів легких опіків через надмірне перебування на сонці без захисного крему.

Використовуйте гель алое вера

Також читайте

Алое – цілющі властивості, секрети застосування та протипоказання

Алое вера є поширеним та ефективним засобом для швидкого лікування сонячних опіків у домашніх умовах. У природі алое – це рослина, схожа на кактус, яка росте в жаркому й сухому кліматі. Коли ви відірвете зовнішню шкірку рослини алое, ви виявите заспокійливу гелеподібну речовину. Вважайте це природним вазеліном.
Ця речовина не лікує сонячні опіки, тому що ліків не існує, але забезпечує миттєве полегшення болю, жару й подразнення шкіри. Крім того, гель алое зменшує запалення, набряклість і припухлість, які ви можете відчути в разі сонячного опіку, та прискорює процес регенерації клітин шкіри. Алое вера може бути трохи липким, але результат від його застосування того вартий.

Пийте багато води

Важливо пити воду як під час перебування на сонці, особливо в дуже спекотні дні, так і під час лікування сонячних опіків. Це відновить ваше тіло та пом’якшить деякі наслідки перебування на сонці, як-от перегрівання.

Прийміть прохолодну ванну чи душ

Кровоносні судини під поверхнею шкіри реагують на навколишнє середовище та умови навколо вас. Під дією високих температур, як-от дуже гарячий душ, вони стають ширшими. Це означає, що більше крові притікає до поверхні вашої шкіри, а отже, ви відчуватимете сонячний опік набагато болісніше. Холодний душ і ванна не допоможуть вилікувати сонячний опік, але можуть принести тимчасове полегшення.

Зволожте шкіру

Після того, як ви прийняли прохолодний душ або ванну, візьміть свій улюблений зволожувальний крем, в ідеалі з алое вера або іншим заспокійливим інгредієнтом, наприклад, соєю. Перш ніж повністю висушити шкіру, акуратно нанесіть зволожувальний крем на ділянки із сонячними опіками. Це затримає воду близько до шкіри, дозволяючи їй зволожуватися та пом’якшуючи найгірші побічні ефекти вашого сонячного опіку.

Прийміть протизапальні засоби

Безрецептурні протизапальні препарати, як-от ібупрофен або ацетамінофен, є заспокійливими засобами, які можуть допомогти зменшити біль, пов’язаний із симптомами сонячного опіку. Запалення та сонячні опіки йдуть пліч-о-пліч. Коли шкіра поглинає занадто багато ультрафіолетового світла, воно може вбивати клітини, викликаючи імунну відповідь у шкірі. Через мертві клітини, збільшення кровотоку та імунної відповіді на умови навколишнього середовища шкіра запалюється. Це запалення відоме як сонячний опік, що пояснює, чому протизапальні препарати можуть допомогти. В будь-якому разі, перед їх прийманням вам варто отримати консультацію лікаря.

Дозвольте вашій шкірі дихати

Також читайте

Як ультрафіолет пошкоджує шкіру: правила використання сонцезахисного крему

Важливо тримати шкіру відкритою або трохи прикритою. Грубі або щільні матеріали можуть бути надзвичайно болісними в разі носіння поверх сонячного опіку та можуть навіть заважати процесу загоєння. Це тому, що ваше тіло, власне, створює нові здорові клітини крові, і для цього йому потрібні поживні речовини. Правильний кровообіг необхідний для ефективного створення цих нових клітин крові та допомоги в загоєнні вашої шкіри, тому вам варто відмовитися від будь-якого одягу, який обмежує і може вплинути на цей кровообіг.

Уникайте подальшого стресу

Серед побічних ефектів, які часто супроводжують сонячні опіки, є лущення шкіри та утворення пухирів. Переважно вони не дуже шкідливі і згодом минають самі собою. Коли справа доходить до сонячних пухирів, зробіть усе можливе, щоб дати їм спокій. Розкриття цих пухирів може бути болісним і може зробити ваше тіло вразливішим для інфекції.

Захистіть свою шкіру в майбутньому

Вплив сонця і шкода, що завдається ним, згодом можуть посилюватися і мати серйозні та довгострокові наслідки для здоров’я, включно з раком шкіри. Ось чому важливо захищати шкіру від впливу та подальшого ушкодження щоразу, коли ви виходите на вулицю. Будь-який хороший дерматолог порекомендує використовувати сонцезахисний зволожувальний крем з високим SPF у своєму щоденному догляді за шкірою або носити одяг, який захищає від ультрафіолетових променів. Капелюхи й парасольки також є ефективними способами зниження ризику сонячного опіку.

Догляд за шкірою – це турбота про здоров’я, тому з настанням тепла намагайтеся захищати свою шкіру від сонця всіма доступними засобами.

Читайте також:

Розсада помідорів — проблеми вирощування та догляду

Батьківщина томатів – тропіки. У шістнадцятому столітті помідори було завезено до Європи. Про те, що плоди цієї екзотичної рослини можна вживати не знали. У помірному кліматі томати не встигали дозрівати. Лише через століття європейці з’ясували, що овоч придатний для їжі. Згодом було розроблено метод вирощування з використанням розсади. Це дозволило ефективно вирощувати у нашому кліматі рослини та збирати гідні врожаї.

Основні проблеми з розсадою томатів і способи їх вирішення

Як правило, розсада помідорів доставляє найменше клопоту городнику: росте добре, приживається легко, пікіровку переносить безболісно — здавалося б, чого ще бажати?Але іноді навіть у такої невибагливої культури, як томат, можуть виникнути проблеми. Розсада витягується, жовтіє, засихають кінчики листя, з’являються білі плями. Сьогодні ми поговоримо про основні проблеми з розсадою томатів і способи їх вирішення.

Проблема перша: розсада томатів витягується

Найпоширеніша причина витягування томатів — це брак світла. Підвіконня — не гумове, а завжди хочеться посадити побільше сортів, та ще й з запасом. Ось і ростуть помідори в тісних ящиках, перекриваючи один одному доступ до світла, от і витягується. Вирішення цієї проблеми очевидно — не скупитися, не садити зайвого, розміщувати розсаду на підвіконні вільно і по можливості використовувати підсвічування.

Розсада томатів витягується, якщо порушений температурний режим і на підвіконні «тропічний рай». При яскравому сонячному (або штучному) світлі температура повинна бути не вище + 25-28 °С, а в похмурий день і того нижче — + 18-20 °С. Інакше не уникнути так званого «оранжерейного синдрому» — зніженості розсади, її чутливості до перепадів температур, стоншування стебла і крихкості листя.

Надмірні поливи та підживлення теж можуть викликати витягування розсади томатів, тому поливати розсаду помідор слід тільки тоді, коли грунт повністю висихає. З підгодівлями теж не потрібно дуже старатися — вносьте добрива тільки, якщо в цьому є необхідність: відставання в рості, зміна забарвлення листя та інше.

Проблема друга: розсада томатів блідне, жовтіє, листя засихає і відвалюється

В основному розсада томатів жовтіє через недостатнє освітлення і зайву вологість ґрунту. Пам’ятайте, що грунт помідорової розсади не потрібно постійно підтримувати у вологому стані. Поливайте розсаду помірно, дозволяйте ґрунту висохнути. Тримайте стаканчики з розсадою на самому світлому підвіконні, а якщо погода дозволяє виносьте їх на балкон «погрітися на сонечку».

Чи можна врятувати вже уражені рослини? Можна, якщо пересадити їх в свіжий грунт. Коріння кожного сіянця необхідно звільнити від колишньої землі, переконатися, що вони білі і здорові (якщо коріння жовте, чорне або загнило, розсаду вже не врятувати) і пересадити в легкий, трохи вологий грунт. Під кожну рослину вилити по 20 мл. рожевого розчину марганцівки і виставити стаканчики на сонячне вікно.

Може статися так, що в процесі пересадки пошкодилося коріння і сіянці в’януть на світлі. Тоді слід на перший час заховати їх від світла. Але після вкорінення гарне освітлення і нечастий полив — обов’язкові та необхідні умови для подальшого розвитку розсади. Якщо Ви дотримуєтеся правил поливу, і світла вашій розсаді достатньо, але вона все одно жовтіє або блідне варто звернути увагу на характер зміни забарвлення листя. Можливо, рослина відчуває нестачу того чи іншого поживного елемента, який необхідно заповнити.

Проблема третя: у розсади томатів засихають кінчики листя

Причин для висихання краєчків листа, як водиться, цілий список.

По-перше , придивіться до кімнатних рослин або розсади інших культур — чи немає у них подібного? Якщо листя сохне у всіх, можливо, причиною є надмірно сухе повітря в приміщенні (опалення працює на славу). У такому випадку рекомендують поставити поруч з розсадою широкі ємкості з водою.

По-друге , перевірте, чи немає на поверхні ґрунту білих або жовтуватих плям — висолів. Якщо грунт «пересолений», коріння рослин починають «працювати навпаки», тобто відтягувати із стебел і листя поживні речовини і воду. В результаті кінчики листя стоншуються і підсихають. Земля засалюється з причини надлишку добрив або через полив жорсткою водою. Що робити? Обережно зняти верхній шар землі і підсипати свіжого ґрунту. Добре пролити розсаду м’якою водою (дощовою, відфільтрованою, талою) і забути про підгодівлі як мінімум на два тижні.

Третя можлива причина засихання кінчиків листя томату в нестачі калію. Зазвичай таке буває при підвищеній кислотності ґрунту. Дефіцит калію добре заповнюється підгодівлею зольним настоєм (жменю золи на один літр окропу настоюється до повного охолодження, а потім розбавляється водою у співвідношенні 1: 5) або настоєм бананової шкірки (2 ст.л. порошку з сухих бананових шкурок настояти в трьох літрах води протягом доби). За тиждень треба зробити три таких підгодівлі.

Проблема четверта: плями на розсаді томатів

Часто білі, прозорі плями на розсаді томатів виникають через сонячний опік. Сонячне світло розсаді необхідне, але от прямі сонячні промені можуть запросто спалити листя, особливо якщо розсада «відвикла» від сонця (при тривалої похмурої погоди, наприклад). При агресивному сонці потрібно притіняти рослини газетами, а постраждалі листя обприскати «Епіном».

Брудно-білі плями з темною облямівкою на листках томатів означають, що ваша розсада хвора септориозом (білою плямистістю). Це грибкове захворювання, яке переноситься разом з ґрунтом і розвивається при високій температурі або вологості. Уражені рослини найкраще видалити.

Грибкові хвороби важко вилікувати, їх краще не допускати. Для цього необхідно прогрівати (або проморожувати) розсадний грунт перед посадкою насіння.

Проблема п’ята: чорна ніжка розсади томатів

Чорна ніжка (або коренева гниль) — це теж грибкове захворювання, яке вражає молоді сіянці. Воно характеризується потемнінням стебла в нижній частині. Хворі рослини в’януть, їх коріння загниває.

Знову ж чорна ніжка — одна з тих хвороб, від виникнення якої краще підстрахуватися заздалегідь. Для цього на етапі підготовки ґрунту потрібно додати в землю для розсади деревну золу, а при догляді за розсадою уникати перезволоження ґрунту і занадто високих температур.

Якщо біда все ж таки трапилася і кілька молодих сіянців в ящику постраждали, можна спробувати врятувати решту шляхом пересадки їх в інший грунт з додаванням прожареного піску і золи. Після пересадки рекомендують обприскати рослини «фундазолом» і припинити полив до повного висихання землі.

Отже, щоб якомога рідше стикатися з проблемами при вирощуванні розсади томатів, варто запам’ятати одне золоте правило: «Більше світла, менше вологи».

Відео: Як правильно вирощувати розсаду томатів

На цьому все, наша стаття «Проблеми з розсадою томатів і способи їх вирішення» підійшла до кінця, бажаємо вам успіху у вирощуванні Ваших овочів. Рекомендуємо переглянути рубрику нашого сайту город де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за Вашим городом. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

Читайте також:

Про автора

admin administrator