Розташувати рослини у теплиці

Авторadmin

Розташувати рослини у теплиці

Зміст:

Як розподілити рослини у теплиці

Грядки в теплиці: як розташувати та облаштувати, щоб отримати добрий урожай

Які краще розмістити грядки у теплиці?

Як досвідчені городники, що вирощують протягом багатьох років різноманітні рослини в теплицях, так і садівники-початківці, що тільки купили або побудували теплиці, задаються питанням про те, як у теплиці розташувати краще грядки, щоб і простір використовувався максимально, та й рослини росли і плодоносили?

Багато хто подумає, що питання якесь неправильне: як зручно для власника – так і правильно!

Однак не все так просто: не продумане, випадкове розташування грядок у теплиці може створити безліч проблем, аж до повної втрати врожаю культур, що вирощуються в теплиці.

Розгляньмо, з чого слід виходити і що враховувати, плануючи грядки всередині теплиці.

Можливі варіанти розміщення грядок

Всі теплиці, звичайно, умовно, можна розділити на дві великі групи:

Теплиця ґрунтового типу

Основна частина теплиць, розташованих на присадибних ділянках та в садах, використовується для вирощування у ґрунті різних рослин.

Замислюючись над тим, як оформити грядки в теплиці, насамперед продумують:

  • орієнтацію розташування з боків світла;
  • кількість;
  • розміри (довжину, висоту, ширину);
  • передбачувані культури для вирощування.

Як правильно зорієнтувати грядки з боків світла?

Найбільш традиційним вважається розташування грядок у теплиці з півночі на південь, однак, не всім овочевим культурам, що вирощуються в них, підходить подібне розміщення.

Для рослин, що вирощуються в теплиці, найбільш сприятливим розташуванням грядок вважається напрямок із заходу на схід. При такому розташуванні рослини отримують максимальну кількість сонячного світла, тому що сонце з раннього ранку і до заходу сонця освітлює теплицю.

Крім цього, далеко не завжди площа ділянки, на якій розташовується теплиця, дозволяє чітко зорієнтувати її на всі боки світла.

Якщо у вас саме такий випадок, то розташуйте грядки таким чином, щоб сонячне світло максимально освітлювало посадки у першій половині дня. У випадку, коли сонце висвітлює рослини в теплиці лише після полудня, помітно знижується врожайність. (Див. Як отримати хороший урожай баклажанів)

Як провести розбивку грядок?

Залежно від розмірів теплиці може бути сформовано 2-3 грядки. Ширина грядок в теплиці може бути різною, але максимальна рекомендована ширина однієї грядки – 120см. Така ширина дозволяє вільно здійснювати догляд за рослинами з доріжки та не притоптати землю навколо них.

Важливо: коли ви думаєте про те, яким же має бути планування грядок у теплиці, виходьте зі свого зростання: якщо ви можете дотягнутися, не докладаючи максимальних зусиль, сапкою на метр – робіть метрову грядку, якщо дотягуйтесь на меншу відстань – відповідно і грядки робіть менше.

Існує безліч різних варіантів, як розмістити грядки в теплиці, ось деякі з них:

  • Усього дві гряди, які розділені як поздовжнім, і поперечним проходами. Рослин убереться менше, ніж при стандартній схемі посадки, проте до кожної рослини можна буде вільно підійти.

Дві широкі грядки у теплиці

  • Дві широкі гряди, розташовані вздовж бічних стін теплиці, з розташованим посередині проходом. При такому розташуванні грядок, найважливіше не особливо зменшити прохід, щоб можна було спокійно пересуватися по теплиці з робочими інструментами, обробляти і поливати рослини. теплиці.
  • Можна сформувати в теплиці і три однакові грядки. Таке розміщення дозволяє легко діставатися крайніх рослин і обробляти їх.

Три рівні між собою гряди

  • Грядки всередині теплиці можна зробити і так: посередині – широка грядка, а дві вузькі гряди вздовж бічних стін. При такому розташуванні гряд доступ є всім рослинам, проте, корисна площа досить помітно скорочується.

Ось невелика інструкція, використовуючи яку ви зможете своїми руками зробити зручні саме для вас три грядки:

  • Грядки, розташовані біля стін теплиці, не повинні бути ширшими за 1 метр .
  • Центральна грядка може бути, за умови достатнього місця, шириною 3 метри , але, як правило, її роблять шириною 1-1,5 метра .

Порада: прораховуючи ширину центральної грядки, виходячи з того, чи зможете ви дотягнутися і обробити рослини розташовані посередині з доріжок.

  • Проходи між грядками можуть бути як однакової ширини, і різної. Можна зробити доріжку, розташовану ближче до виходу, ширшою для того, щоб по ній можна було проїхати з тачком або візком. Доріжка, віддалена від входу може бути більш вузькою, тільки для ходьби.
  • Важливо зробити в центральній гряді хоча б один поперечний прохід, щоб полегшити пересування з вантажами, наприклад з відрами з водою, в теплиці
  1. На ділянках розташованих під кутом до горизонту, найефективніше розміщувати грядки поперек ухилу, оскільки сонячне світло рівномірно потраплятиме на всі рослини.
  2. Грядки у формі піраміди застосовують для вирощування низькорослих рослин з поверхневою кореневою системою, наприклад, садової полуниці (див. Вирощування полуниці за голландською технологією: особливості).
  • Оформити грядки у теплиці можна і у вигляді креативних спіралей. Саме така незвичайна система була запропонована порівняно недавно Ієном Фінделем із Шотландії. Він запропонував висаджувати рослини в спіраль заповнений ґрунтом, який закручений навколо опори.

Дана система складається з 10 спеціально вигнутих пластикових труб діаметром 8см з трьома отворами для рослин. У ній можна вирощувати квіти, пряну зелень та інші декоративні, ягідні та овочеві культури.

Визначившись з напрямком і кількістю грядок у вашій теплиці, давайте розберемося, як розташовувати їх у теплицях різних форм і конструкцій.

Оформлення грядок у різних теплицях

Але як зробити в теплиці грядки, якщо вона вже придбана або давно «проживає» на ділянці? У такому випадку потрібно взяти до уваги форму, конструкцію та площу внутрішнього простору:

  • Найбільша корисна площа для вирощування рослин надає найпростіша – прямокутна за формою теплиця. У ній можна розмістити три гряди шириною 120 см , а проходи зробити мінімальними – 30-40 см. Такі теплиці, з трьома грядками, дозволяють створити для рослин хорошу зону зростання.
  • У спеціально обладнаних, «утоплених» теплицях, призначених для цілорічного вирощування рослин, доведеться приділити особливу увагу доріжкам, оскільки їх доведеться не лише позначити, а й заглибити на метр.
  • Найбільш сприятливе місце для рослин у двосхилий теплиці – центральна гряда. Саме там найтепліше і добре освітлюване місце. На бічних грядках можна вирощувати як низькорослі рослини, а якщо зробити високі гряди – то будь-які інші.

Вибудовування високих грядок

  • Будь-які арочні теплиці, у тому числі й виконані з полікарбонату, дозволяють вирощувати рослини як на двох, так і трьох грядках. (Див. також Арочна теплиця)
  • Поки що досить незвичайна на садових та присадибних ділянках геодезична теплиця, як представлена ​​на фото, дозволяє формувати широкі грядки, аж до 120см, по всьому периметру. У центрі купола, як правило, мають резервуар з водою, який допомагає підтримувати оптимальну температуру в теплиці завдяки накопиченій за ніч сонячній енергії.

Грядки у геодезичній теплиці

Багато садівників і городників, замислюючись над тим, як розмістити грядки в теплиці, придивляються до того, як це зроблено в теплицях конструкції відомого канадського лікаря – Джекоба Р. Мітлайдера. Давайте детальніше розглянемо, чим відрізняється його система облаштування грядок від традиційної.

Як розміщують грядки в теплицях за методом доктора Мітлайдера

Теплиця по Мітлайдеру

В результаті практичного експерименту, який проводився Мітлайдером протягом майже півстоліття, було зроблено висновки про те, що для оптимальної для росту та життєдіяльності рослин у теплиці є гряда шириною 45 см, з проходом біля неї 90см. Тільки таке розміщення дозволяє рослинам отримувати в тепличних умовах максимальну кількість світла та оптимальний рух повітря у кронах.

Грядки, по Мітлайдер, в теплиці, повинні розташовуватися в напрямку з півночі на південь. Високі врожаї отримують, поєднуючи чітко вивірені та збалансовані підживлення добривами та своєчасні поливи. У цій системі тепличного вирощування рослин повністю виключено розпушування землі у теплиці.

Розташування грядок у теплиці за методом Мітлайдера

Порада: для вирощування рослин у теплицях розташованих на території зі складними грунтами, наприклад, кам’янистою, або болотистою, Мітлайдер рекомендує використовувати короби. У теплицю встановлюється необхідна кількість коробів, розміром 120-150 см завширшки і 40см заввишки, які заповнюються покупним або заздалегідь приготовленим ґрунтом. Подібні гряди швидко прогріваються, але потребують більшого поливу.

Пройшовши за посиланням, ви можете переглянути цікаві відео матеріали, де детально розглядаються питання розміщення грядок в теплицях.

Правила посадки овочевих культур у теплиці: питання сумісності

Якщо для посадки різних овочевих культур у вас є лише одна теплиця, пам’ятайте, що не всі вони вживаються одна з одною. І це логічно. Для одних культур важливо провітрювання, інші цілком комфортно обходяться і без нього. Для одних рослин потрібно купувати добрива, інші цього не потребують. Спробуємо розібратися, які сумісні рослини, а які краще посадити в різні теплиці.

Перед прийняттям рішення поєднати кілька культур у теплиці, необхідно дізнатися про їхні потреби у вологості та температурному режимі.

Сумісність огірків та томатів

Почнемо з улюблених овочів багатьох городників – огірків та томатів.

Огірки вирощувати досить легко. Для цих культур потрібно багато тепла та вологи. Оптимальна температура повітря – від 20 до 22 градусів, але як тільки з’являються зав’язі, температуру слід збільшити до 26 – 28 градусів.

Для вирощування огірків та томатів потрібні абсолютно різні умови. Тому їхнє спільне вирощування не бажане.

Огірки потрібно багато і часто поливати, можна навіть користуватися пульверизатором, щоб поливати не лише коріння, а й бадилля. Вода огіркам потрібна тепла. Можна використовувати колодязну, нагріту на сонечку. А ось добрив цей овоч не потребує, можна використовувати тільки азотовмісні. Огіркам не потрібні часті провітрювання.

А ось томат – зовсім інша річ. Для зростання цих культур підходить помірна температура повітря, томат любить, коли теплицю добре провітрюють, любить добрива. Томати теж потрібно часто поливати, але під корінь.

Як бачите, для огірків та помідорів потрібні зовсім різні умови. Висновок напрошується сам по собі – для цих овочевих культур потрібні різні теплиці. Якщо вона у вас одна і іншу ставити ви не збираєтеся, то краще посадити до неї помідори. Огірки цілком комфортно почуватимуться і на грядці під укривним полотном.

Якщо ви залишили теплицю помідорам, то змиріться з тим, що вони одні там господарюватимуть, для посадки інших культур доведеться доглянути інше місце. Інакше врожай буде меншим. Зате з томатами добре садити зелень: петрушку, селеру, базилік. Прекрасно зростуть, не заважаючи помідорам, часник і редис, а ще томат любить сусідити з квасолею.

Якщо все-таки “переважили” огірки і зайняли тепленьке містечко, то з ними по сусідству можна посадити солодкий перець. Він також любить тепло та воду. Ось тільки свіже повітря перець любить більше, ніж огірок. Тому місце для посадки цих рослин краще виділити біля дверей або кватирки.

Хорошу компанію огіркам та перцю складе баклажан. Особливо перцю, тоді добрий урожай і тих, та інших культур забезпечено. Люблять вони одне одного. Але пам’ятайте, що баклажани воліють температуру повітря більше, ближче до 30 градусів. Так що підтримуйте температуру 28 градусів, щоб було всім комфортно.

Таблиця сумісності вирощування овочів у теплиці.

Мати як мінімум дві теплиці добре, але що робити, якщо вона одна і варіантів для посадки овочів більше немає? Прийде садити всі овочі в один будиночок. А як же горезвісна сумісність? Якщо підійти до цього питання грамотно, можна і несумісне поєднати.

Розділіть парник на дві частини. Добре, якщо у неї двері є з обох боків. Але розглянемо більш складний варіант, коли двері всього одна, а на протилежному боці знаходиться вікно. У такому разі біля дверей саджаємо томати та відокремлюємо їх дошкою, фанерою чи шифером. На крайній випадок можна просто перегородити плівкою. Наступні будуть огірки, а потім баклажани, а біля вікна перці. Перці та баклажани можна місцями поміняти, але в жодному разі не можна садити баклажани поруч із помідорами. Якщо в баклажанах особливої ​​потреби немає, то краще їх зовсім не садити.

Якщо у вас велика теплиця на три грядки, то розпорядитися ними можна так: на центральну грядку садимо огірки, а бічні залишаємо для інших рослин.

Сумісність інших овочів

У теплиці можна вирощувати й інші овочі. Наприклад, білокачанну капусту ранніх сортів. Оптимальна температура для вирощування капусти – 20 градусів, тому розсаду можна висадити у середині квітня. Капуста любить багато сонця та вологи. За правильного догляду на початку літа можна буде зібрати перший урожай.

А на сусідній з капустою грядкою можна посадити зелень: цибулю, салат, кінзу, петрушку, селера, кріп. Якщо згодом ви плануєте розмістити в цю ж теплицю томати, то кріп і фенхель садити не потрібно, капризному овочу ця зелень не сподобається. Добре і швидко зросте в цій теплиці і редис. Огірки дуже добре сумісні з білокачанною капустою. Томат також не буде проти такого сусідства, тим більше що коли він почне плодоносити, урожай ранньої капусти вже буде зібраний.

Добре ростуть у теплиці та ранні кабачки. Розсаду висаджують до кінця квітня, а на початку літа вже можна буде поласувати першими плодами. Догляд за кабачком приблизно такий же, як і за огірками, – ця рослина любить тепло (до 25 градусів) та вологу. Але головна відмінність полягає в тому, що теплицю з кабачками потрібно якнайчастіше провітрювати, навесні це краще робити вдень, коли повітря на вулиці тепле.

Кабачок радий будь-якому сусідству: зелені, квасолі, кукурудзі, редисі – всі будуть зростати в одній теплиці. Але не забудьте, що шинку потрібно багато місця.

Отже, підбиваючи підсумок всього вищесказаного, хочеться нагадати, що найкапризніший з усіх рослин – томат. Якщо ви хочете отримати добрий урожай цих овочів, то виділіть йому окрему теплицю. Для решти рослин вистачить одного теплого будиночка.

Спільна посадка овочів у теплиці

У промисловому овочівництві під кожну культуру, що вирощується, відводиться окрема теплиця. У городників-любителів такої можливості, та й потреби, немає. Якщо щороку в теплиці вирощуються споріднені культури, відбувається «втома» ґрунту та зниження врожайності. Для відновлення родючості ґрунту доводиться використовувати комплексні добрива та сидерати.

Огірки та помідори в одній теплиці можуть чудово існувати разом. Оскільки умови утримання цих культур різняться, їх краще розмістити по різні боки, одні праворуч, інші ліворуч.

Змішана посадка овочів у приватних теплицях дозволяє раціонально використовувати захищену площу для раннього дозрівання овочів.

Час зростання і терміни дозрівання різних культур відрізняються, і спільне їхнє вирощування в одній теплиці дозволяє не пустувати тепличним грядкам. Розумне розміщення та послідовність посадки овочів не призводить до одностороннього виснаження ґрунту. На захищеному грунті рослини менше страждають від шкідників, не потребують частого розпушування та поливу, їх смакові якості покращуються. Наприклад, особливо ніжний смак редис набуває при вирощуванні її серед листового салату та кущової квасолі. Він безконфліктно сусідить із часником, горохом, петрушкою, мангольдом та такими овочами, як томати та капуста.

Змішане вирощування теплолюбних рослин у парниках та теплицях практикується як навесні, так і протягом літа з комбінуванням їх видів. У цьому процес планується з урахуванням термінів дозрівання кожної культури.

Поєднана посадка зелені та овочів у весняній теплиці

Схема сусідства овочів у теплиці.

Для раннього весняного висіву ґрунт готується з осені. До неї додаються органічні залишки, які на початку весни доповнюються гноєм і накриваються родючим ґрунтом. У березні на добрив грунт можна висівати ранню зелень та деякі овочі.

Навесні в теплицях можна висаджувати на зелень часник та цибулю, вирощувати крес-салат, шпинат, редис, мангольд, пекінську капусту, листові салати. Цибуля добре переносить коливання температури та недостатню освітленість. Його можна висаджувати насамперед у січні-лютому. Часник і цибулю замочують перед посадкою на 2-3 дні, потім висаджують щільними рядами у ґрунт, заглиблюючи наполовину.

Насіння редиски, так само як і зелень, спочатку можна посіяти у спеціальні контейнери з вологою опилкою. Редиска пророщують із середини квітня. Його розкладають по поверхні з інтервалом близько 8 см. Кріп та крес-салат накривають шаром опила в 1,5 см. У контейнері їх витримують 3-7 днів. Потім висівають у теплицю разом з опілом врозкид і присипають невеликим шаром ґрунту.

Насіння можна висівати часто, у міру вживання зелені посадки природним чином проріджується. Для економії площі зелень, цибуля і редис можна висадити по краях грядок рядками. Це дозволить безпосередньо в грядки посадити рослини, які вирощуватимуться протягом усього літа.

Таблиця сумісності вирощування овочів.

Термін посіву мангольду, салату, шпинату – середина березня. Насіння сіє рідко, контейнер міститься в поліетиленовий пакет і нещільно закривається. Проклюнулося насіння присипають шаром ґрунту. З появою сходів пакети знімають. Сіянці пересаджують у теплицю якомога раніше, рясно поливаючи.

При посадці основних овочів (томатів, огірків і т.д.) площа зелені звільняють, залишаючи інші рослини, якщо вони сумісні. Висаджені для ущільнення культури слід видаляти, коли вони починають затінювати теплолюбні овочі.

На розсаду в теплиці висівають насіння патисонів, кабачків, буряків, гарбуза. Коли встановиться тепла погода, сходи, що підросли, розсаджують у відкритий грунт до дозрівання плодів і коренеплодів. Розсаду квітів вирощують у ящиках, потім розподіляють по квітниках та клумбах. Навесні між патисонами та кабачками можна посадити редиску. Редиска виростає швидко, і її можна викопати до того, як овочі, що сусідять, розпустять свої петлі і будуть її пригнічувати.

Звільнену в теплиці площу займають посадками огірків, баклажанів, томатів, перців і т. д. Підготувавши розсаду для цих овочів у домашніх умовах, свіжі плоди можна отримати вже на початку літа.

Змішані посадки у теплиці влітку

Якщо у літній сезон у вашій теплиці залишаються лише томати та огірки, можна спробувати з весни доповнити грядки теплолюбними овочами. Томати органічно поєднуються з квасолею, що має здатність накопичувати азот на вузликах коріння. Збільшення азоту у складі ґрунту підвищує його родючість. Урожайність самої квасолі в теплиці набагато вища, ніж у відкритому ґрунті.

У середині квітня на грядці, відведеній під томати, можна у два ряди висадити насіння раннього буряка. Посів слід накрити укривним матеріалом. Перед висаджуванням томатів буряк вже підросте, і його можна буде збирати в міру дозрівання. Коли кущі томатів починають затінювати бурякове бадилля, коренеплоди прибирають.

Таблиця сумісності овочів.

Якщо дозволяє площа і влаштування вашої теплиці, поряд з томатами можна посадити кавуни або дині. Баштанні культури погано переносять протяги, але, якщо підібрати для них захищену ділянку, вони чудово приживуться в теплиці з помідорами.

Сусідами огірків можуть стати баклажани та перець. Але при посадці слід врахувати розміри кущів окремих сортів. Огіркові батоги можуть затінювати рослини на сусідніх грядках. Перець і баклажани також краще розмістити по різні боки від входу в теплицю і трохи віддалік від них огірки. Як відомо, не можна садити поруч солодкий і гіркий перець, щоб уникнути взаємозапилення.

В одній теплиці з огірками можна виростити і кукурудзу. Але для якісного формування качанів кукурудзу доведеться штучно запилювати і обприскувати стимуляторами. Цей злак практично вирощуватиме в теплиці, якщо клімат не підходить для його нормального розвитку у відкритому грунті.

Небажане сусідство культур та рослини-супутники

Коли рослини різних видів або сортів ростуть поруч, відбувається взаємний вплив їх один на одного і навіть обмін хімічними сполуками.

Різним культурам необхідні особливі кліматичні умови, добрива, режим поливу і т. д. Наприклад, томати та огірки не садять по сусідству. Підвищена вологість та тепло, необхідні для огірків, не потрібні для нормального дозрівання томатів. Вони більше потребують постійного провітрювання.

Томат, щодо сусідства з іншими овочами, відноситься до найкапризніших культур. Для отримання гідного врожаю цей овоч бажано вирощувати у окремій теплиці. Якщо ж його залишити дозрівати поряд з іншими овочами, урожай останніх буде меншим. Але не вплине томат на зелень, що росте поруч: селера, петрушку, базилік. Не заважаючи помідорам, поруч можуть вирощуватися редис, часник та квасоля.

Капуста вкрай несумісна з петрушкою, морквою та квасолею. Ці рослини взаємопригнічують одна одну. І навпаки, посаджений поряд з капустою селера відлякує від качанів метеликів-капустниць, при цьому обидві рослини виростають крупніше.

Найбільш «дружні» до інших рослин редис, кущова квасоля, шпинат, кукурудза. Перець чудово уживається з огірками, капустою та морквою. Класична взаємодія у боротьбі з комахами-шкідниками спостерігається у моркви та цибулі. Морква відлякує муху цибулю, а морквяна муха не переносить запах цибулі.

Впливає на розвиток культур та посадка поблизу трав та квітів. Та ж цибуля добре росте, якщо її облямовує чебрець або поруч посаджена в невеликій кількості ромашка. Для ефекту достатньо однієї квітки на один погонний м грядки. А ось присутність поруч шавлії та бобових культур діє на цибулю несприятливо.

Боби збагачують грунт азотом, що сприяє зростанню огірків, картоплі, редиски, кукурудзи. А якщо у грядках полуниці посадити часник чи цибулю, на врожайності ягід це ніяк не позначиться, але корисна площа теплиці буде раціонально використана.

Якщо сусідство овочів є неприпустимим, при вирощуванні в теплиці ділянки розділяють плівкою. Цим можна підтримувати різну вологість повітря кожного виду рослин. Хоча вологий режим ґрунту по всій теплиці залишиться однаковим. Поділяють посадки та більш капітальними конструкціями. При цьому добре, якщо теплиця матиме два входи.

Навіть добре обладнана теплиця сучасного типу – це третина успіху у отриманні гідного врожаю. Інші дві третини – це агротехнічний підхід у розміщенні різних культур та якісна розсада.

Як зробити грядки з полікарбонату в теплиці: розташування, огородження, полив

Як зробити грядки з полікарбонату, підкаже вам відео з інтернету, в якому досвідчені городники поділяться з вами секретом, як краще розмістити грядки в теплиці та з якого матеріалу можна зробити каркасні бордюри. А вибір для огородження гряди сьогодні величезний. Замість дерева, цегли використовують сучасні матеріали, що залишилися після будівництва: полікарбонат, металопластик, профільний лист.

Майже всі дачники спочатку планують і будують теплицю, а потім починають думати про те, які овочеві культури вони посадять. Найчастіше ми звикли планувати розсаджування рослин під себе, як нам зручно, іноді не замислюючись, що в цьому є своя технологія, а випадкове бездумне розташування простору під розсаду може призвести навіть до втрати врожаю.

Види грядок та їх особливості

Облаштування внутрішньої частини тепличної конструкції залежить від її форми, розмірів, можливостей городника. Тільки після того як ви запланували який овоч будете вирощувати, можна міркувати про способи висадження розсади.

У сучасній агротехніці можна зустріти такі види грядок:

  1. Піднесені, високі до 80 див.
  2. Виконані за стандартними розмірами до 20см.

Грядки Міттлайдера

Вибирати грядки ви будете залежно від клімату у вашому регіоні. Наприклад, якщо ви проживаєте у спекотному, посушливому кліматі, то потрібно постаратися ґрунт у грядках захистити від вивітрювання та пересихання. Для цього підійдуть невисокі грядки зі стандартною будовою. Рослини в таких грядках можна буде висаджувати пізно навесні, коли не спостерігається різкого перепаду температур. Для того, щоб у посадковому місці грунт не обсипався, можна обгородити його будь-якими підручними матеріалами. Подивіться, як обгороджують краї грядок, на фотографіях в інтернеті – за допомогою дерев’яних дощок, цегли, бордюр. Можна зробити грядки із полікарбонату, використовуючи залишки матеріалу від установки конструкції теплиці.

Якщо ви запланували вирощування розсади овочевої культури провесною, то без високих теплих грядок не обійтися.

Нечасто можна зустріти пристрій грядок методом Міттлайдера, у якому все відповідає певним розмірам.

Варіанти розміщення грядок

Якщо ви зовсім не знаєте порядок висаджування ваших овочів, а хочеться розмістити все з максимальним використанням простору, то краще пошукати варіанти розташування грядок фото в інтернеті, на форумах городників.

Всі тепличні конструкції поділяються на два види: стелажні та ґрунтові.

Залежно від виду теплиці відрізнятимуться спосіб вирощування овочів.

На дачних ділянках майже завжди встановлюються теплиці з висаджуванням у ґрунт.

Перед тим як ви плануватимете розміщення грядок потрібно визначитися з кількістю грядок, розмірами, видом рослини, яка буде рости у нас у закритому ґрунті.

Вдале розташування рослин буде залежати від того, як ви їх висадите по відношенню до сторін світла.

Стандартно мають грядки із заходу на схід, тому що так можна отримати сонячне світло. Так що найголовніше – це розбити територію вашої теплиці так, щоб усі рослини отримували максимум світла та гарний полив.

Розбивка грядок

Пристосування для росту рослин може розташовуватись по-різному, все залежить від розміру вашої теплиці. Зазвичай облаштовуються 2-3 грядки з рекомендованою шириною трохи більше 120см. Якщо зробити ширше, то ви не зможете нормально доглядати рослини.

Якщо ви ще не вибрали своє розташування грядок, то подивіться такі варіанти:

  1. Дві гряди розділені декількома проходами в поперечному і поздовжньому напрямку.
  2. Дві гряди, розташовані біля стін та розділеними проходами.
  3. Можна розмістити навіть три гряди з двома проходами.
  4. Одна широка грядка посередині та дві вузькі біля стін.

За будь-якого розташування потрібно дотримуватися наступних параметрів:

  1. Грядки біля стін мають бути витримані в межах одного метра. Центральна гряда не може бути ширшою за три метри.
  2. Обов’язково враховуйте в цьому випадку свої можливості, щоб ваш ріст дозволив дотягнутися до рослини, і ви змогли б обробляти грунт.
  3. Проходи між грядами робіть під себе, щоб вам було зручно пересуватися. Іноді спеціально витримують розміри, щоби пройшла тачка для збору врожаю.

Тільки якщо ви врахуєте всі нюанси посадки рослин, визначитеся з правильним розташуванням ваших грядок, зручно для себе облаштуєте внутрішній простір у теплиці, ви зможете отримати добрий урожай.

Схема посадки томатів у теплиці: формування рядів

Нюанси розміщення томатів у теплиці: схеми посадки та особливості вибору відстані між рядами на грядці та рослинами у ряді для різних сортів. Місткість теплиці та кількість кущів для посадки.

Помідори в теплиці, посаджені дворядковим способом

Для планування посадок ще на стадії підготовки розсади заздалегідь уточніть, скільки томатів буде у вашій теплиці. Грамотне формування рядів під помідори підвищить урожайність: садіть менше – отримуйте більше. Дізнайтеся оптимальні схеми посадки томатів у захищеному ґрунті.

Гряди у теплиці під помідори

Особливого значення має спрямованість рядів під посадку. Оптимальна орієнтація гряд у теплиці – із заходу на схід. У теплиці стандартних габаритів 6 на 3 метри споруджують або дві грядки з одним проходом, шириною по метру, або 3 грядки з двома поздовжніми проходами, шириною по 60 см. Для помідорів підходить і той, і інший варіант. Головне – грамотно розмістіть самі ряди та кущі у них на цих грядках. У двосхилий теплиці в центрі висаджують високорослі сорти, а на крайніх грядках – карликові та низькорослі.

Вибір планування теплиці залежить тільки від городника, але для своєї зручності враховуйте ширину гряд, достатню, щоб дотягнутися до крайніх рослин, а також розмір проходів, що дозволяє без проблем пройти, не зачіпаючи томати.

Між помідорами залишають достатньо простору для зростання та розвитку, щоб урожайність не підвела через тісноту, тому висаджують зайві кущі в інших укриттях, а не втискують все в одну теплицю.

Схеми посадок для різних сортів помідорів

Для томатів, як і будь-якої іншої рослини, важливі для зростання такі фактори, як освітленість, харчування, вологість, тепло.

При створенні в теплиці відповідного мікроклімату з необхідними умовами для помідорів враховують усі ці критерії. Причому на перші три впливає схема посадки томатів у теплиці – при правильній відстані між окремими кущами забезпечується необхідний рівень освітленості, достатня кількість поживних речовин і вологи, в результаті конкуренція між сусідами не така висока і не позначається негативно на врожайності помідорів.

Юлія Петриченко, експерт

Існуючі схеми посадки томатів:

  1. Традиційний спосіб – посадка рядами на відстані до 70 см між ними і до 50 см між рослинами в ряду, що підходить в основному для скоростиглих та низькорослих томатів.
  2. Дворядковий стрічковий спосіб – кожна стрічка являє собою два ряди на відстані в 0,5-0,8 м, які розташовують у шаховому порядку або паралельно, а самі стрічки розміщують через 0,9-1 м одна від одної, що більше підходить для пізніх та високорослих сортів.
  3. Комбінований спосіб передбачає суміщення різних сортів томатів у рядах – у стінок висаджують невисокі сорти, між якими по 30-40 см простору, а у проходу – високорослі з пізнім терміном дозрівання на відстані 50-60 см між кущами.

Є й інші особливості посадки томатів різних сортів залежно від типу формування куща та його розмірів. При плануванні посадок у захищеному ґрунті ваше завдання – уникнути ситуації, коли кілька кущів заважають один одному рости, затуляють сонячне світло. Така загущеність сприяє виникненню нестачі поживних речовин у ґрунті. В одну лунку садять відразу кілька коренів томатів, подбавши про те, щоб площа живлення відповідала потребам рослин.

Розміщення детермінантних томатів у теплиці

Детерміновані томати – це такі сорти, які вчасно зупиняються у зростанні. Бувають і високими, і низькими, але кущ не росте після появи 4-5 кистей із зав’язями – плоди дружно встигають, а знімають урожай із усього куща одночасно.

Розміщують детерміновані томати з урахуванням заявлених розмірів куща:

  • для середніх та високих сортів відстань між рядами становить 70-80 см, для низькорослих – 60-70 см;
  • між рослинами залишають по 50-60 см, якщо це великі кущі, і по 40-50 см, якщо кущі – невеликі.

Штамбовий різновид формування куща томатів не приносить жодного клопоту для городника. Такі томати вимагають підв’язки, пасинкування, обрізки. Цей помідор є компактним невисоким кущем (від карликового в 20-35 см заввишки до низькорослого розміру – до 50-60 см), причому трохи місця займає не тільки наземна частина, але й коренева система.

Всі ці особливості впливають на розміщення кущів у теплиці. Розсаджують детермінантні томати за такою схемою:

  • відстань між двома рядами таких посадок – 50-60 см;
  • відстань між кущами в ряду: при посадці в одне стебло – 20-30 см, дві рослини в одну лунку – 35-40 см.

Штамбові сорти підходять для невеликих парників та інших споруд закритого ґрунту, тому що займають менше місця, ніж інші різновиди томатів. Але враховуйте врожайність – з одного куща штамбових помідорів кількість плодів буде меншою, ніж з високорослої рослини.

Схема посадки індетермінантних сортів

Пізньостиглі сорти з необмеженим зростанням стебла принесуть багато клопоту, якщо ви не приділите увагу такому догляду, як формування томатів у теплиці. За сезон кожен кущ формує до 30-50 кистей із плодами і росте без зупинок, що дає врожай у кілька прийомів.

Своєчасно видаляйте пасинки та формуйте кущ – в 1-2 або навіть у 3 стебла, а також стежте за його розростанням, забираючи ще й зайве листя. Для зручності догляду враховуйте габарити рослини і залишайте достатньо місця, щоб діставати до всіх зав’язі, стебла або листя, не пошкоджуючи сусідні кущі.

Оптимальна схема посадки індетермінантних сортів томатів:

  • між рядами на тепличній грядці залишають не менше 0,8-0,9 метра, якщо такого простору для цих високорослих томатів не вистачає, краще зупиніться на посадці 1 ряду на грядці з проходом між грядами, що досягає 0,6-0,8 метра;
  • рослини розподіляйте на грядці з проміжком 60-80 см.

Інші високорослі сорти томатів, у тому числі носять назви «помідорні дерева» і «томатні ліани», розсаджують більш просторо: на відстані між кущами 80-90 см, а між рядами – 1-1,5 метра. Такі кущі обов’язково підв’язують, що також потребує місця для маневру.

Таким чином, підрахуйте оптимальну кількість томатів у теплиці 6 на 3 метри з двома грядками та одним проходом між ними:

  • карликові і низькорослі, штамбові сорти – 200 кущів при посадці в три лінії по два корені в лунку або 180 кущів при досить скученій посадці по одній рослині в три ряди на кожній з грядок.
  • середньорослі детермінантні сорти та гібриди – всього 40 кущів по два ряди на кожній грядці шириною 1 метр.
  • високорослі помідори, індетермінантні сорти – у такій теплиці поміщають лише 30-32 кущі, висаджених у шаховому порядку дві стрічки на кожній грядці.
  • Особливо великі та розлогі сорти томатів – 10-14 кущів при висадці в один рядок.

При комбінації кількох різновидів помідорів ви висадите в теплиці оптимальну кількість кущів різних сортів з огляду на потреби в площі розміщення. Не забувайте і про власну зручність – загущеність посадок негативно вплине на доступність догляду за рослинами.

Схема посадки залежить від сорту томатів – вибирайте відстань правильно з урахуванням особливостей виду помідорів. Невисокі сорти розташовуйте ближче один до одного, а якщо висаджує високорослі сорти з пізнім терміном дозрівання – залиште більше вільного зростання навколо кожного куща.

А як ви висаджуєте помідори? Діліться власними методами розміщення томатів у теплиці та способами планування гряд під овочеву культуру.

як розподілити посадку культур у теплиці (помідори, огірки, перець, баклажан), теплиця 3*8 метрів.

Олена Акентьева

Я помідори посадила б з одного боку, все інше – з іншого. Баклажани, як і огірки, схильні до нападу павутинного кліща в умовах низької вологості. Перці самі собою люблять вологе повітря. Але все залежить, звичайно, від кількості вирощуваних культур. Доводиться садити так, щоб увійшло.

Їжачок

Перці та огірки люблять вологий клімат, їх на одну грядку, помідори люблять протяг, про баклажани не в курсі. Перці навіть у спеку я повністю не відчиняю, вони весь час під тонким покривним матеріалом.

барді

у мене три теплиці, в одній перець і баклажани, в іншій томати, в третій огірки, і в кожній під рослинами саджу салат, кріп, і щороку міняю рослини подекуди

Дмитрий Лазько

відповідь на поверхні. враховуйте силу зростання рослини. на задньому плані сильнорослі огірки чи томати.

Кочова Поліна

Краще не садити разом. Але якщо теплиця одна, то томати ближче до протягу (до дверей або кватирки), а ось перець зовсім не любить вітерець, скине всі квіти, його подалі, туди ж і огірки, вони взагалі люблять спеку та вологу.

Ганна Мальчикова

Ось так у мене все чудово росте в одній теплиці. Урожаю вистачає на дві родини на їжу у свіжому вигляді та заготівлі. Теплиця полікарбонатна розміром 3х6м.

українська ЛЕН

томати, перці та баклажани-пасльонові, вони не дружать з огірками

Вирощування рослин у теплиці

Багато хто задається питанням, як правильно вирощувати овочі на своїй ділянці. Щоб вирощування овочів у теплицях було максимально ефективним, необхідно:

  1. Добре продумана та якісна конструкція теплиці.
  2. Надійний матеріал для перекриття
  3. Автоматичні системи у теплиці.

У середньому помідори в теплиці добре почуваються при температурі повітря від +18°С до 22-25°С та температурі ґрунту від +10°С і вище (під час цвітіння та плодоношення підтримується більш висока температура).

У теплиці обов’язковою умовою є правильний мікроклімат.

Щоб його створити, потрібно докласти зусиль та встановити автоматичні системи:

  • полив;
  • провітрювання;
  • опалення;
  • вентиляція;
  • затінення.

Для того, щоб вирощування овочів у теплицях було вдалим, повинні бути необхідні умови:

  • оптимальна вологість;
  • правильна температура вдень та вночі;
  • достатня вентиляція;
  • ґрунт, що містить усі необхідні добрива, мікроелементи та органічні речовини;
  • правильний догляд.

Для досягнення таких результатів потрібно знати правила, як здійснювати вирощування овочів у теплиці, і при цьому дотримуватися технології вирощування. Тільки тоді якість урожаю виправдає вкладені сили та кошти.

Основні правила вирощування овочів у теплиці

Правильний температурний режим

У літній період температура повітря в теплиці може піднятися вище за допустиму, що згубно впливатиме на вирощування в ній овочів. Овочі в теплиці зав’януть і врожаю не буде. Температура повітря – це найважливіший фактор правильного вирощування овочів. Якщо температура в літній період підніметься вище за 50 градусів, то овочі терміново потрібно рятувати. Для цього заздалегідь у теплиці чи парнику потрібно створити затінення. Це дозволить врятувати теплицю від перегрівання та підвищення температури повітря всередині.

Огірки дуже теплолюбні, вони не терплять заморозків і можуть загинути навіть за незначного зниження температури.

Не менш важливим фактором правильного вирощування у теплицях є полив рослин.

  1. Температура води для поливу овочів у теплиці має відповідати температурі ґрунту.
  2. Ідеальним варіантом поливу є краплинний полив.
  3. Якщо полив здійснюється традиційним методом, то воду треба лити під корінь рослини.

Сумісність рослин

Варто враховувати той факт, що одночасне вирощування овочів у теплицях по сусідству може бути несумісним. Це походить від того, що всі рослини різні і їм потрібен різний догляд, деяким потрібен рясний полив, інші, навпаки, люблять сухий грунт, температура повітря комусь потрібна висока, а комусь не дуже. Ну і таке інше. Щоб рослини ужилися разом, потрібно розсаджувати їх відповідно до режиму. А якщо ні, то врожай буде знижений.

Ще один фактор правильного вирощування овочів: перед тим, як садити ту чи іншу культуру в теплицю, потрібно знати, який попередник зростав на цьому місці. Деякі культури не виносять ґрунт, у яких росли культури, не сумісні між собою.

Огірки, наприклад, люблять високу вологість повітря, їх можна рясно поливати, не боячись за майбутній урожай. Якщо у теплиці буде сухо, то огірки зав’януть. Листя огірків випаровує багато вологи, тому разом з огірками потрібно садити такі культури, які люблять вологе середовище.

Ґрунт для теплиці

Сумісність овочів по великій кількості підживлення

Овочі, які вирощуються у теплицях, дуже вимогливі. Це стосується не тільки температури та вологості повітря, але ще й ґрунту. Адже у ґрунті мають утримуватися всі корисні речовини, мікроелементи та органічні добрива.

Ґрунт потрібно готувати заздалегідь, восени.

Її склад має бути таким:

  • гній;
  • сіно (солома, бур’яни та ін. залишки рослин);
  • дернова земля;
  • торф;
  • азотовмісні хімічні добрива;
  • вуглеводні хімічні добрива.

Все залежить від того, який овоч зростатиме в теплиці.

Інструменти, необхідні для вирощування овочів у тепличних умовах:

  1. Лійка.
  2. Тяпка.
  3. Лопата.
  4. Граблі.
  5. Ножиці.
  6. Дріт.
  7. Термометр.
  8. Труби для поливу.
  9. Отвори для вентиляції (вентилятор, кондиціонер).
  10. Труби або обігрівачі (обігрівач, батареї, конвектор).

Технологія приготування якісного грунту та догляд за ним

Терміни дозрівання овочів.

  1. З теплиці потрібно вийняти 30 см ґрунту.
  2. Перший шар закласти сіном, соломою, гілками, листям – углеводсодержащими матеріалами.
  3. Другим шаром повинен бути гній або пташиний послід.
  4. Далі накрити торфом та дерновою землею.
  5. Торф треба вивітрити, щоб із нього вийшли всі шкідливі для овочів речовини.
  6. Товщина верхнього шару має бути не менше 15 см.
  7. Торф краще вибирати низинний, його вологість повинна дорівнювати 50-60%.
  • наявність необхідних речовин;
  • співвідношення цих речовин;
  • наявність корисної мікрофлори у ґрунті;

Щоб грунт був якіснішим, необхідно вирощування в теплицях сидеритів – рослин, які надалі будуть використані як добрива.

Якщо добрива були внесені восени, їх слід внести навесні, перед посадкою розсади в теплиці. На догляд за ґрунтом потрібно звернути особливу увагу.

Вносити добрива слід відповідно до певних правил:

  1. Соняшник потребує кальцію.
  2. Цвітна капуста – молібден.
  3. Буряк – бір.
  4. Кабачок – йод.

Корисні поради при внесенні до ґрунту добрив

  1. Сухі добрива розкидаються на поверхні ґрунту в рукавичках.
  2. Щоб виключити вимивання поживних речовин із ґрунту, потрібно вносити добрива цілеспрямовано, використовуючи розмірені дози.
  3. Рідкі підживлення більш ефективні, тому що їх можна поєднувати з поливом.
  4. Підкореневе підживлення – найефективніший спосіб харчування рослини потрібними речовинами та мінералами.

Вирощування в теплицях багатого врожаю – це не тільки правильний догляд, а й наслідок правильної сівозміни. Багато рослин легко піддаються шкідливим комахам і піддаються різним хворобам, відповідно, їм потрібний правильний догляд.

Тому куди потрапило висаджувати овочі не можна. У кожного має бути «своє місце».

Сівообіг – це правильне чергування овочів, вирощування їх на тому самому місці. Він має бути спрямований на найбільший вихід овочів під час збирання врожаю. На тому самому грунті протягом року можна виростити три виду культур. Зміна місця культур необхідна для того, щоб після збирання врожаю у ґрунті не накопичувалися шкідливі речовини. Для більшої впевненості як урожай потрібно знезаражувати ґрунт після кожного виду культури та проводити заміну ґрунту на новий.

Кожну культуру потрібно висаджувати відповідно до кліматичних умов. Якщо це теплолюбна культура, то її краще садити влітку у спеку, а взимку вирощувати її не варто.

Усі культури діляться на:

Основні культури мають довгий період вегетації, а додаткові короткий.

Культури ділять на групи:

  1. Культури з сильним споживанням поживних речовин (помідори, капуста, огірки, селера, цибуля).
  2. З середнім споживанням поживних речовин (редис, прянощі, спаржа, кольрабі).
  3. Зі слабким споживанням поживних речовин (боби).

Правильне чергування висадки рослин у теплиці (сівозміна):

Третя група, друга група, перша група, потім знову третя, друга, перша тощо. У такому порядку шкідливі речовини щонайменше накопичуватимуться в грунті. Таке чергування рослин за видами найоптимальніше і менш небезпечне щодо втрати врожаю.

У разі неправильного чергування овочів у теплиці будуть накопичуватися шкідливі бактерії, мікроорганізми, шкідники та хвороби, а врожайність зменшуватиметься з кожним сезоном. У такому випадку велика кількість коштів, сил та часу потрібно буде витрачати на заміну ґрунту та боротьбу зі шкідниками.

Ще один принцип розподілу всіх рослин:

  1. Коренеплоди (картопля, морква, буряк, цибуля, часник).
  2. Листові (капуста, спаржа, прянощі).
  3. Плодові (перець, томат, огірок).

На відміну від вирощування помідорів у теплиці, для огірків дуже важливою є висока вологість повітря. У сонячні дні вона повинна становити щонайменше 85%, у похмурі – щонайменше 70%.

У такому разі чергування має відбуватися за схемою: листові, коренеплоди, плодові, листові, коренеплоди, плодові тощо.

Всі рослини поділяються на такі родини:

  1. Гарбузові (кабачки, гарбуз, огірки, диня, кавун).
  2. Мареві (буряк, шпинат).
  3. Парасолькові (петрушка, селера, морква).
  4. Хрестоцвіті (капуста, бруква, редис).
  5. Складноцвіті (салати, цикорій).
  6. Пасльонові (баклажани, помідори, перець).

Виходячи з цього, культури однієї родини не повинні один одного змінювати.

Секрети сівозміни культур

Помідори не вирощують після таких культур, як огірки, баклажани, картопля, перець. Найкращими попередниками помідорів є: цибуля та боби.

Огірки не варто вирощувати у теплицях після дині, кавуна, кабачків. Оптимальний варіант – після цибулі, редиски.

Капусту не варто садити після щавлю, петрушки та шпинату. Оптимально – після цибулі, часнику, моркви, буряків.

Квасоля не можна садити після бобів. А цибуля найбільш оптимально зросте після моркви, квітів, капусти та огірків.

Щоб упевнитись у всьому вищевикладеному, потрібна, звичайно ж, практика. У кожного овочівника має бути своя технологія, теорія, практика, догляд, а також свої секрети та родзинки.

Посадка овочів у теплиці: що потрібно врахувати

Вести здоровий спосіб життя прагнуть представники різних поколінь. Серйозною перешкодою цьому бажанню є відсутність гарантії безпеки овочів, якими переповнені прилавки магазинів. У зв’язку з цим активно зростає попит на дачні ділянки, які стають джерелом здорового харчування для сім’ї.

Теплиця – незамінне доповнення ділянки. Необхідно лише забезпечити правильне розміщення овочів у теплиці. Починати рекомендується з вибору місця для монтажу конструкції.

На фото – посадки у теплиці.

Розташування грядок

На фото – грядки у теплиці.

Садівники зі стажем діляться власним досвідом щодо того, як правильно розмістити грядки. Безпрограшним варіантом вважається розташування з півночі на південь. Для початківців це найбільш простий та доступний спосіб.

Якщо ви плануєте розпочати масове вирощування різних культур, необхідно враховувати низку факторів:

  • рівень освітлення тепличних рослин у вечірні та ранкові години (залежно від регіону);
  • розташування дерев та будівель, тіні яких можуть перешкоджати сонячним променям.

Зверніть увагу!
Тепличні овочі потребують сонячної енергії в ранкові та вечірні години, промені стимулюють повноцінний розвиток рослин, формування плодів.

Щоб визначити, як розмістити овочі в теплиці, необхідно попередньо скласти список культур, які ви плануєте вирощувати. Отже, значно простіше скласти план посадки.

Невисокі культури рекомендується вирощувати традиційним способом: із півночі на південь. Для високорослих слід підготувати грядки, розташовані із заходу на схід, так ви забезпечите рівномірне проникнення сонячних променів .

Порада: Для тих, хто не знає, як посадити овочі у теплиці, якщо ділянка знаходиться на схилі, оптимальним варіантом буде ухил на південь.

Ширина грядок

Ширина грядок у теплиці.

Для визначення ширини рядок необхідно враховувати ряд факторів:

  • освітленість рослин;
  • зручність догляду (безперешкодний доступ).

В середньому ширина досягає 45 см, такої відстані цілком достатньо для безперешкодного внесення добрив та поливу на всіх стадіях зростання.

Наприклад, ранні овочі в теплиці шириною 3 метри розташовують так:

Висота грядок

На фото – ширина та висота грядок.

Чинники, які потрібно враховувати визначення габаритів грядок:

  • розташування теплиці;
  • кліматичні умови;
  • Розміри конструкції.

Найбільш поширені види грядок, які можна безперешкодно зробити своїми руками:

  • теплі високі – не більше 80 см;
  • стандартні – 20 см;
  • грядки Міттлайдер.

Далі ми розберемо, як правильно посадити овочі у теплиці, якщо клімат посушливий чи відсутня можливість регулярно здійснювати полив. Оптимальним варіантом для таких умов вважаються стандартні грядки, тому вдасться запобігти передчасному висиханню ґрунту. Це найкращий варіант для висадки культур пізньої весни.

Також має бути надана можливість удосконалити овочеві теплиці: з метою запобігання обсипанню ґрунту рекомендується використовувати бордюри, виготовлені з дощок.

Спосіб Міттлайдера зацікавить людей, котрі прагнуть досягти досконалості у вирощуванні овочевих культур. Необхідно використати певні розміри, спеціальні добрива, систему поливу.

Зверніть увагу!
Особливістю цього методу є розмір ділянки – 45 см, відстань між сусідніми ділянками – 90 см.
Унікально те, що грядки не розпушують.

Підбір овочів для посадки

Фото різних посадок у теплиці.

Вивчаючи інформацію щодо того, як виростити овочі в теплиці, не варто нехтувати рекомендаціями щодо сумісності певних культур.

Для вирощування тієї чи іншої овочевої культури необхідно враховувати:

  • кліматичні переваги конкретної культури;
  • харчування та підживлення;
  • режими зрошення та провітрювання.

Для вирощування різних культур в одній теплиці практикується поділ на кілька відсіків, проте слід враховувати, що вологість буде однаковою для всіх частин. Безпрограшним варіантом вважається монтаж автономних теплиць для кожної культури.

Сумісність овочів

Фото таблиці сумісності.

Не всі культури можна вирощувати в одній теплиці.

Найбільш поширені рослини, які вирощують:

  • помідори;
  • огірки;
  • баклажани;
  • квасоля;
  • перець;
  • зелень.

Для кожної з перерахованих вище культур необхідний особливий мікроклімат, інформація про який допоможе прийняти рішення щодо спільного вирощування.

Огірки

  • оптимальна температура 20-22 °;
  • полив настояною теплою водою;
  • мінімальна кількість добрив;
  • не рекомендується часте провітрювання.

Ці умови є актуальними для вирощування солодкого перцю, зелені.

Томати

До мікроклімату для томатів висуваються протилежні вимоги:

  • помірна температура;
  • мінімальне використання азоту; незначна вологість;
  • велика кількість фосфору і калію.

З томатами вирощують салат, дрібну цибулю, редис.

Також комфортно себе почуватимуть баклажани, тільки для них потрібний рясний полив теплиці.

Універсальна теплиця

На фото – теплиця будиночком.

Якщо ви не визначилися з тим, які культури вирощуватимете, дотримуйтесь наступних правил:

  • для вузької конструкції ідеальним варіантом вважається наявність 2 грядок по 95 см, прохід – 50 см, особливість розміщення забезпечує можливість здійснення робіт, стоячи у проходах;
  • Найбільш поширеним рішенням для широкої конструкції є два проходи та три грядки.

Переваги теплиці з полікарбонату

Фото теплиці із полікарбонату.

Конструкції з полікарбонату завоювали лідируючу позицію завдяки масі позитивних якостей:

  • міцність та надійність;
  • доступність та простота монтажу;
  • безпека;
  • гарантія створення сприятливого мікроклімату рослин.

Крім основного призначення теплиці – вирощування раннього врожаю – конструкція забезпечує надійний захист від негативного впливу природних факторів у будь-яку пору року.

Полікарбонат захистить від ультрафіолетового випромінювання, характеризується високим рівнем теплоізоляції. Матеріал складає впевнену конкуренцію склу та плівці.

Для того, щоб вирощувати ранні овочі в теплиці цілий рік, слід віддати перевагу наступним видам конструкцій:

Вони більш надійні та стійкі, безперешкодно витримують шар снігу.

Порада. Ви можете не тільки вирощувати овочі в теплиці із полікарбонату – конструкція є ідеальним варіантом для зимового саду.

Підготовка до зими

Для того щоб вирощувати холодостійкі сорти овочів та зелень, необхідно забезпечити високий рівень тепловіддачі.

Для цього потрібно:

  • капітальний фундамент;
  • високі грядки;
  • використання гнойового субстрату.

Таким чином, вдасться зберегти тепло навіть за значного зниження температури в осінньо-зимовий період. Для цілорічного вирощування овочів оптимальним варіантом вважається асиметрична конструкція.

Обігрів теплиці

Обігрів значною мірою залежить від збагачення ґрунту.

Існують два способи:

Біологічний є найпоширенішим серед садівників любителів. За такого способу підвищення температури ґрунту забезпечено «подушкою», що складається з органіки. Найбільш поширеною та доступною сировиною вважається гній.

Крім цього можливе використання іншої органічної сировини:

Штучний передбачає застосування різноманітних опалювальних систем теплиці.

Найбільш поширеними способами обігріву на сьогоднішній день вважаються:

Вибір залежить від можливостей власника.

Висновок

Ціна теплиці залежить від розмірів та матеріалу. Зупинивши свій вибір на конструкції з полікарбонату, ви забезпечите додаткову економію завдяки здійсненню монтажних робіт своїми руками. Інструкція містить докладну інформацію щодо збирання.

Надійна конструкція у поєднанні з якісним насінням дозволить вирощувати овочі будь-якої пори року. Основа успіху – дотримання рекомендацій професіоналів та досвідчених садівників. Ознайомитись з додатковими рекомендаціями можна у відео у цій статті.

Секрети вирощування огірків у теплиці

Огірок – одна з найпопулярніших городніх культур. При створенні спеціальних умов хороший урожай огірків можна знімати в різних кліматичних зонах: від субтропіків до полярного кола. Вирощування огірків у теплиці – чудовий спосіб отримати ранні соковиті, хрумкі плоди навіть у Скандинавії та інших холодних регіонах, а в південних областях їх можна виростити і взимку.

Приклад вирощування огірків. Огірки вимагають активного поливу, тож ефективним буде встановити систему крапельного поливу.

Популярність огірка обумовлена ​​його відмінними смаковими якостями, можливістю вживати його у свіжому та консервованому вигляді, а також вмістом унікальних мінеральних солей та ніжної рослинної клітковини. Завдяки цим властивостям огірки здатні благотворно впливати на роботу кишківника, серцево-судинної системи, покращувати виведення токсинів, зменшувати засвоюваність жирів.

Огірок є однорічною ліаноподібною рослиною сімейства гарбузових. З погляду ботаніки, це однодомне, роздільностатеві рослина, тобто. на одній рослині розвиваються чоловічі та жіночі квітки. У розетці одного листа формуються тільки чоловічі квітки, по 5-7 штук у суцвітті або жіночі поодинокі по 2-3 штуки. Спочатку, як правило, зацвітають чоловічі квітки, але при знижених температурах і хорошому харчуванні спостерігається раннє цвітіння жіночих. Плодоношення огірка починається терміни 45—50 днів від появи сходів, а закінчується через 80—90 днів. Мабуть, це єдиний овоч, який їсть незрілим.

Існує безліч способів вирощування огірків: у відкритому ґрунті на грядках стандартного розміру або на шпалері, у бочці, на «теплих» грядах, у парнику та, звичайно, у теплиці.

Схема ручного запилення теплиці: 1 – жіночої квітки; 2 – чоловічої квітки; 3 – чоловічої квітки з обірваними пелюстками, самозапилення

За способом запилення огірки поділяють на два типи: бджолозапильні та партенокарпічні, тобто. не потребують запилення. Для вирощування у теплицях краще підходять партенокарпічні сорти та гібриди.

Крім способу запилення, сорти поділяють за призначенням на салатні, засолювальні та універсальні, а також за термінами дозрівання плодів від появи повних сходів на ранні (близько 45 діб), середньостиглі (від 45 до 49 діб) та пізні (більше 50 діб).

Для отримання високого врожаю огірків у теплицях вирішальне значення має правильний підбір насіннєвого матеріалу. Часто городники користуються своїм насінням, зібраним з визрілих плодів. Однак важливо знати, що свіжозібране насіння дає маловрожайні кущі з великою кількістю чоловічих квіток. Для посіву потрібно використовувати насіння, витримане не менше трьох років, та якщо з плодів гібридів брати насіння взагалі не рекомендується.

Сорти та гібриди для теплиць

Загалом відомо близько 80 сортів огірків для посадки у відкритий ґрунт та близько 60 тепличних сортів. Для посадки в закритий ґрунт або парник найкраще зарекомендували себе гібриди для теплиць (F1). Секрети їх популярності у високій урожайності, хороших смакових якостях, крім того, вони не потребують прищипування. Є у продажу сорти тепличних огірків, призначені для холодних регіонів зі зниженою освітленістю. Наведемо приклади деяких популярних гібридів F1, що вирощуються у відкритому та закритому ґрунті: Буян, Бідретта, Муравей, Мурашко, Твіксі, Марінда.

Також заслуговують на згадку такі салатні гібриди для посадки в парник, як ранні Анюта F1, Кураж F1, Марта F1, Вісента F1, Пижик F1, середньостиглі Білий янгол F1, Кристал, Сонячний і пізньостиглий гібрид Атлет F1 з рекордною врожайністю до 32, м2.

Популярні сорти огірків.

Щоб виростити хороший урожай огірків у теплицях чи парниках, необхідно врахувати кілька особливостей цієї культури.

Огірки – дуже теплолюбні рослини. Вже при температурі нижче 12°С зупиняється проростання насіння, а висіяне в холодний ґрунт, воно нерідко гине. Якщо температура нижче 18 ° С, сходи з’являються через 8-10 днів, а при 30 ° С – через 3-5 днів. Оптимальна температура росту рослин – 22 – 28°С. Зниження температури навіть до 0 градусів згубно для молодих сходів огірка.

Культура дуже вимоглива до якості ґрунту. Краще огірки ростуть на легкому, пухкому, багатому органікою грунті.

Огірки вважаються найбільш вологолюбними з овочевих культур. У сухому ґрунті погано ростуть і припиняють плодоносити. Тому при вирощуванні огірка у теплиці необхідно передбачити можливість частого поливу. Огірок також чутливий до світла, при затінку повільно росте і погано плодоносить. Найзручніше забезпечити оптимальні умови в теплиці або парнику. У південних районах вирощувати огірки в теплицях і парниках, що опалюються, можна навіть взимку.

Облаштування теплиці

Для успішного вирощування огірка у теплиці необхідно її правильно підготувати.

Ділянка для теплиці має бути рівною або з ухилом 5-10° на південь або південний схід, захищеною від вітру з північного боку. Рівень залягання ґрунтових вод має перевищувати позначку 1,5-2 м.

Слід передбачити можливість ефективного провітрювання у спекотні дні, інакше рослини можуть загинути. Крім того, потрібно врахувати, що в умовах замкнутого простору хвороби огірків у теплицях поширюються дуже швидко, тому треба приділяти велику увагу їх профілактиці.

Схема пристрою піддону-грядки для огірків.

Для спорудження теплиць використовують кілька видів матеріалів. Каркас зазвичай виконується з дерева або металу. Основна вимога до нього – міцність, здатність витримувати тяжкість снігу взимку та пориви вітру. Найпопулярніші конструкції теплиць – арочні та з двосхилим дахом. Оптимальна висота теплиці по коньку – 2,5 м, висота стіни теплиці з двосхилим дахом повинна дорівнювати 1,8-2 м.

Найчастіше як покривний матеріал використовують плівку або скло. Більш сучасний матеріал, що набуває популярності останнім часом, – стільниковий полікарбонат. Він є легкими прозорими панелями з повітряними внутрішніми порожнинами, що забезпечують теплоізоляцію, що не поступається подвійному склінню. Листи полікарбонату відрізняються пружністю, міцністю, довговічністю та стійкістю в широкому температурному діапазоні.

Схема ранньої грядки для вирощування огірків.

Якщо теплиця використовувалася раніше, то перш ніж висаджувати огірки, її необхідно продезінфікувати. Восени, коли прибрано залишки бадилля, потрібно обробити внутрішні частини теплиці розчином хлорного вапна (на 12 літрів води – 40 г вапна), а підготовлений грунт навесні полити гарячим розчином марганцівки (на 10 літрів води – 3 г марганцівки) або 7% розчином мідного купоросу (0,5 л/м2).

Кращий ґрунт для вирощування огірка в теплиці або парнику отримують із суміші свіжої дернової землі та перегною, також з успіхом можна використовувати суміші на основі торфу (50% торф, 30% перегній та 20% польовий ґрунт). Для зниження собівартості продукції використовують тирсовий субстрат (50% – тирса хвойних порід, 50% – польовий ґрунт). Формують гряди висотою 15 – 20 см і шириною 60 см, відстань між грядами має становити 60 – 80 см. Грунт добре розпушують і вирівнюють. Орієнтація гряд із півночі на південь підвищує стійкість рослин до хвороб.

У холодних кліматичних зонах при вирощуванні огірків у теплиці або парнику не обійтися без так званих теплих грядок на основі свіжого гною або компосту.

Для цього гній (краще корів’я з додаванням кінського) або компост укладають на грядку шириною близько 1 метра, зверху насипають пухкий грунт шаром не менше 25 см і рясно поливають.

Після цього можна проводити посів насіння огірків, у своїй відстань між рослинами має становити 40 – 50 див, між рядами – 80 – 100 див (близько 4 рослин на квадратний метр). Перед посівом у «гарячу» грядку на основі гною насіння можна не пророщувати і навіть не замочувати, поміщаючи по 2 сухих насіння в кожну лунку. У компостних парниках бажано садити пророщене насіння або розсаду огірків у ґрунт прямо в стаканчиках або торф’яних горщиках, тому що температура в таких грядках нижча, ніж у гнойових. Коли виконано посів насіння в ґрунт, грядки краще вкрити плівкою або іншим покривним матеріалом для додаткового обігріву.

Якщо ви плануєте висаджувати огірки в теплицю на звичайні грядки з ґрунтосумішками, то для отримання плодів у ранні терміни необхідне вирощування розсади.

Секрети отримання якісної розсади огірків

Спочатку потрібно провести калібрування та обробку насіння. У склянці води розчинити 10 г кухонної солі, засипати в розчин насіння та перемішати. Придатне для вирощування розсади насіння осідає на дно, а неповноцінне — спливає. Відкаліброване насіння потрібно кілька разів промити чистою водою.

Етапи вирощування огірків.

Передпосівна обробка полягає у протруюванні насіння фіолетовим розчином марганцівки протягом 20 хвилин з подальшим промиванням водою. Ефективним прийомом є барботування – обробка повітрям або киснем зануреного у воду в марлевих мішечках насіння. Час обробки – 12 – 18 год. Сіянці швидше і дружніше ростуть, якщо застосувати стимулятор росту, наприклад, емістим С (1 крапля на 100 мл води).

Оброблене подібним чином насіння пророщується в теплому місці. Посів розсади виробляють у підготовлені поліетиленові стаканчики або торф’яні горщики, наповнені ґрунтосумішчю на 2/3 об’єму. Деякі городники вважають за краще вирощувати розсаду у парнику. Відстань між сіянцями при цьому не менше ніж 15 см, а між рядами – близько 20 см.

Грунт для розсади готується із суміші дернової землі та перегною в рівних пропорціях, можна додати невелику кількість деревної золи.

Для рівномірного зростання розсади необхідно забезпечити додаткове освітлення за допомогою ламп денного світла та температуру 18 – 20 ºС, у міру зростання сіянців ґрунт підсипається у склянки. Для підживлення краще використати свіжий розчин коров’яку 2 рази на тиждень. Через місяць можна приступати до пересадки розсади, сіянці повинні мати по 4 – 5 справжніх листків. За 3 – 4 дні до висадження рослини переносяться у теплицю для загартовування.

Догляд за рослинами у теплиці

Формування розсади огірків.

При висадженні розсади в парник або теплицю важливо, щоб грунт не закривав підсім’ядольне коліно. Відстань між рослинами має бути 40-50 см. Через 3 – 4 дні після посадки потрібно підв’язати рослини до опори. Для цього використовують шпалеру: уздовж гряди натягують дріт у 3 ряди на висоті 15 – 20, 60 – 80 та 150 – 180 см, до неї за допомогою шпагату підв’язують огіркові батоги. Багато городників використовують полімерну сітку, розташовану вздовж гряд похило у вигляді намету. Дані методи оберігають рослини від хибної борошнистої роси, полегшують догляд та збирання врожаю.

Технологія вирощування огірків у теплиці передбачає формування рослин як важливу умову гарного врожаю. Його проводять з урахуванням особливостей сорту чи гібриду. При вирощуванні рослин у парнику на вертикальних шпалерах головну втечу не прищипують, у міру зростання його акуратно перегинають через верхній ряд дроту та опускають униз. Бічні пагони прищипують наступним чином: нижні – над 1-2 зав’язями, середні – над 2-3 та верхні – над 3-4 зав’язями.

Можна використовувати інший спосіб: після того, як верхівка головного стебла переростає шпалеру, її перегинають через дріт, закручуючи на один оборот, прищипують точку зростання за четвертим листом і підв’язують. За шпалерою втечу з першої пазухи листа видаляють, інші три пагони рівномірно розподіляють по опорі. Потім їх прищипують через кожні 50 см із залишенням втечі продовження. При початку масового плодоношення пагони, що виходять у міжряддя, прищипують і спрямовують їх униз у глибину ряду.

Ще один варіант формування рослини: до 60 см головного стебла забирають бічні пагони, залишаючи зав’язі, прищипку бічних пагонів роблять після першого листка.

За будь-якого способу формування потрібно стежити, щоб рослини не затінювали одна одну, своєчасно прибирати надлишкові пагони та листя.

Прищипку рослин слід виконувати з мінімальними втратами, тобто. видаляти лише верхівки пагонів. Пізня прищипка з вимушеним видаленням пагонів на 20-30 см і більше викликає ослаблення рослин, відмирання зав’язей та зниження врожайності.

Формування рослин необхідно проводити при низькій вологості повітря, щоб швидше загоювалася ранова поверхня. Не можна поєднувати видалення жовтого, хворого листя і прищипку молодих пагонів, т.к. відбувається поширення інфекції.

Найкраще огірки ростуть при температурі повітря в теплиці 25 – 27 ° С, а після початку збору плодів – 27 -30 ° С. Нічна температура повинна опускатися нижче 18—20°С. Поливають огірки через 1-2 дні. У спекотні сонячні дні теплиці обов’язково провітрюють.

Велике значення для отримання хорошого врожаю огірка мають кореневі та некореневі підживлення.

На добре підготовлених родючих ґрунтах достатньо двох кореневих підживлень. Час першої – фаза 3-го справжнього листа, застосовується 10 – 15 г суперфосфату та 3 – 8 г хлористого калію на 1 м2. Добрива вносять у борозенки з відстанню від рослин 6-7 см на глибину 4-5 см. Дуже корисні органічні добрива: коров’як, розведений водою у співвідношенні 1:5; курячий послід, розведений водою у співвідношенні 1:10, або зола в кількості 2 склянки на 10 л води. Підживлення виконують після поливу або дощу.

При ослабленні рослин, зниженні активності кореневої системи застосовують некореневі підживлення. Вони сприяють збільшенню врожайності на 15 – 20%, покращують якість плодів, надають позитивний вплив і на стійкість до несприятливих факторів середовища, хвороб та шкідників.

Для приготування розчину на 10 л води беруть 10-15 г сечовини, 10-20 г суперфосфату, 10-15 г хлористого калію і одну таблетку або 10 мл маткового розчину мікроелементів. Рослини обприскують отриманим розчином у другій половині дня або у похмуру погоду.

Збирання плодів необхідно проводити через 1 – 2 дні, інакше уповільнюється зростання зав’язей, знижується врожайність.

Вирощування рослин у теплиці

У більшості міських жителів є невелика дачна ділянка за містом, на якій вони із задоволенням відпочивають від шуму та суєти, а також займаються розведенням та вирощуванням овочів, ягід та фруктів. Вирощування рослин у теплиці вважається найкращим вирішенням проблеми для тих областей, для яких характерні невідповідні кліматичні умови для посадки молодої розсади та її подальшого зростання у відкритому грунті. Захищений від впливу зовнішніх факторів тепличний ґрунт дозволяє убезпечити овочеві культури від нічних заморозків та зайвої вологи у ґрунті, що є головною умовою якісного врожаю.

Процес вирощування рослин у теплиці регулюється деякими правилами та особливостями догляду за розсадою та дорослими рослинами: дотримання норм поливу, підбір відповідних термінів висадження для кожної культури, а також особлива обережність при обробці овочів фунгіцидами та інсектицидами. Основними мешканцями теплиць серед рослин вважаються огірки, помідори, баклажани та перець (тут їх найкращі сорти), оскільки тільки за розведення в таких умовах вони можуть повністю розкрити свій потенціал. Невід’ємною умовою отримання якісних плодів є грамотний підбір овочевих культур, а також врахування норм їх розміщення. Результат може бути непередбачуваним і вирощування рослин у теплиці за недотримання їх основних агротехнічних особливостей може виявитися порожнім і марним заняттям, яке не принесе бажаного результату.

Особливості мікроклімату у теплиці

В основному теплиці призначені для вирощування рослин, для яких характерна негативна реакція на різку зміну температури під час періоду вегетації. Створити особливий мікроклімат у теплиці можна за допомогою таких матеріалів як плівка, полікарбонат або скло, а також шляхом використання спеціальної подачі тепла. Ідеальним варіантом вирощування рослин у теплиці є створення умов, наближених до ідеальних для зростання однієї конкретної овочевої або декоративної культури. Однак цей спосіб не зовсім економічний, тому найбільш звичним явищем вважається вирощування у закритому ґрунті відразу кількох видів рослин.

Температуру повітря в теплиці, при якому рослини почуваються комфортно, можна поділити на кілька видів:

  • теплий режим – повітря прогрівається до 16 – 18 градусів;
  • помірний режим – у зимовий період повітря у теплиці має підтримуватися на рівні не нижче 4 градусів;
  • середній режим – температурний режим дотримується лише на рівні 10 градусів.

Саме такі умови найбільше підходять для нормального зростання овочів, а в холодніших теплицях можуть спостерігатися відхилення в розвитку. Нарівні з правильною температурою особливе місце у вирощуванні різних видів культур займає полив, адже неправильне його проведення може призвести до зайвої вологості у теплиці та розвитку захворювань овочів.

Правила поливу рослин:

  • для поливу рослин ніколи не використовується холодна вода, її температура не повинна відрізнятись від температури ґрунту;
  • ефективним способом зволоження у теплиці є краплинний полив;
  • при виборі звичайного способу поливу правильно це робити під корінь рослини і малим натиском, що убереже його від розмивання землі та оголення кореневої системи.

Особливості висаджуючи рослин у теплиці

Виявляється, що вирощування в теплиці відразу 3 – 4 видів овочів може бути просто несумісним, адже кожному з них потрібен індивідуальний догляд, різний температурний режим та полив. Саме тому для отримання хорошого врожаю плодів слід розсаджувати рослини в теплиці з урахуванням їхньої дії одна на одну та сумісності.

Ще одним нюансом, що впливає на якість посадок, є володіння інформацією про те, яка попередня овочева культура раніше зростала на цьому місці. Адже для деяких рослин може виявитися згубним вирощування їх на грядці, де раніше зростала абсолютно несумісна з ними культура.

При висадженні овочів у закритому ґрунті варто враховувати і те, якій вологості воліє кожен з них. Наприклад, огірки люблять рясні поливи і почуваються некомфортно в сухих умовах. Їхнє листя здатне випаровувати багато вологи, тому їх спокійно можна висаджувати з тими культурами, які воліють рости на грядці з підвищеною вологістю.

Висаджувати рослини в теплиці потрібно відповідно до норм їх розміщення на квадратному метрі, уникаючи занадто густих посадок. На одному просторі зазвичай поєднують високорослі та низькорослі овочеві культури. Переважно високорослі рослини висаджувати біля північних стін теплиці, щоб вони не загороджували решту посадок від сонячного світла. Розподіл рослин на грядці необхідно зробити так, щоб одні були своєрідним захистом від яскравого сонця для інших.

Які овочі можна розміщувати на одній грядці в теплиці?

Одна теплиця може бути місцем для вирощування будь-яких рослин, однак, правильніше за все це робити з урахуванням особливостей овочів:

  • чудово уживаються по сусідству перці та баклажани, оскільки вони віддають перевагу однаковому режиму поливу і люблять тепло;
  • можна поєднувати розташування на одній грядці таких культур, як салат, редис і цибуля та томати;
  • мирними сусідами є перці та зелень, оскільки здатні існувати практично з усіма культурами;
  • Дуже невідповідним варіантом вважається об’єднання однією грядці томатів і огірків;
  • помідори можна розташовувати поруч із перцем, адже вони вдвох потребують однакової системи догляду;
  • не варто розміщувати на одній грядці томати і баклажани, тому що навіть схожість необхідного для їхнього зростання мікроклімату не дозволяє їм мирно рости один з одним.

Серед культур, що вирощуються в теплиці, можна виділити наступні:

1. Томати

До розведення в закритому грунті підходять практично всі сорти томатів, починаючи від ранньостиглих сортів і закінчуючи пізніми. Отримати високий і якісний урожай можна за дотримання рясного поливу рослин, формування правильного куща томатів, а також при внесенні в ґрунт необхідних добрив.

2. Огірки

Для цієї овочевої культури характерна проста агротехніка вирощування, а також плюсом для них є наявність сортів, що дають плоди без запилення комахами. Огірки відносяться до культур, що гілкуються, тому для економії площі варто подбати про виготовлення шпалер для підтримки батогів.

3. Перець

У теплицях з помірним температурним режимом добре ростуть дрібні та середньоплідні сорти перцю, а для отримання великих плодів знадобиться додатковий підігрів ґрунту або повітря.

4. Баклажани

Ці овочі можна вирощувати в теплиці як на грядках, так і невеликих горщиках. Хороша врожайність відзначається у тих сортів баклажанів, які формують широкий кущ із достатньою вентиляцією посадки.

5. Зелень

Висадження зелені у теплиці дозволить безперервно забезпечувати вітамінами свій організм. Багато городників віддають перевагу вирощуванню в теплиці таких рослин, як базилік, зелена цибуля, салат, петрушка та кріп.

6. Ягоди та квіти

Теплиця є найкращим місцем для вирощування ягід і квітів у зимовий період. Особливим успіхом у закритому грунті користується вирощування полуниці, а серед квітів багато хто віддає перевагу тюльпанам та троянд.

Підготовка ґрунту в теплиці

Потреби рослин у створенні певних умов свого вирощування виражається у правильної температурі і зволоженості повітря, а й у живильному грунті. Для повноцінного зростання овочів та гарного періоду плодоношення, для теплиці потрібно підбирати ґрунт з оптимальним вмістом у його складі поживних речовин, органіки та мікроелементів. Починати готувати ґрунт для посадок необхідно ще восени і в його складі повинні бути присутні гній, торф, азотні та вуглеводовмісні добрива. Кількість того чи іншого компонента у складі ґрунту регулюється тим, який вид рослинної культури передбачається розмістити у цій теплиці для вирощування.

Для приготування якісного грунту потрібно зняти верхній шар грунту на товщину 25 – 30 см. Після цього проводиться укладання першого шару грунту у вигляді сіна, соломи та листя, тобто тих матеріалів, які є джерелом вуглеводу. Другим шаром живильного грунту є гній або курячий послід, поверх яких укладається дернова земля.

Одним із способів підвищення поживності ґрунту в закритому ґрунті є розміщення рослин – сидератів, які потім заорюються в землю як добрива.

Боротьба з хворобами та шкідниками

Закритий простір є сприятливим середовищем для поширення різних захворювань і для розмноження шкідників, тому правильним рішенням стане кожен дачний сезон переносити теплицю на нове місце розташування. При виявленні будь-якого захворювання, його необхідно припиняти на ранніх етапах розвитку, інакше протягом короткого часу можуть бути знищені майже всі посаджені культури.

Якщо теплиця є зимовою, то добрим способом боротьби зі шкідливими комахами є повна зміна ґрунту. Дуже корисно застосування біологічних препаратів боротьби зі шкідниками, які передбачають використання корисних комах та кліщів.

Лише тоді, коли біологічний метод не спричинило бажаного результату, вдаються за допомогою хімії. При використанні хімічних препаратів у закритому просторі слід бути дуже обережним і дотримуватись рекомендованого дозування препарату. Така обробка рослин у теплиці повинна проводитись у дозволені для цього періоди зростання овочевих культур.

Вирощування рослин у теплиці є одним із способів отримання раннього якісного врожаю плодів, а також це дає змогу збирати врожай у будь-якому місяці року. Вивчення особливостей рослин, а також виконання рекомендацій щодо агротехніки їх розведення зроблять вирощування культур у закритому ґрунті простим та захоплюючим заняттям.

Про автора

admin administrator