Селезень змінює забарвлення

Авторadmin

Селезень змінює забарвлення

§ 36. Особливості взаємодії оксидів з водою та їхня класифікація

Ви вже знайомі з основним оксидом СаО — це оксид, утворений металічним елементом, під час взаємодії з водою він утворює основу Са(ОН)2.

Які ще оксиди, утворені металічними елементами, вступають у взаємодію з водою?

Більш ніж 90 металічних елементів існують у вигляді простих речовин, і тільки одинадцять із них утворюють оксиди, що спроможні розчинятися у воді, наприклад: Li2O, Na2O, К2О, Rb2O, Cs2O, CaO, SrO, BaO тощо.

Унаслідок їхньої взаємодії з водою утворюються розчинні основи — луги. Як бачимо, це оксиди, валентність металічного елемента у яких дорівнює І або II.

Але з-поміж оксидів металічних елементів, валентність яких дорівнює І або II, є винятки. Це, наприклад, Cu2O, MnO, FeO, що не реагують з водою. Їх також називають основними. Чому? Тому що, як і у випадку з розчинними оксидами, існують відповідні їм основи: Mn(OH)2, Fe(OH)2тощо, які не розчиняються у воді. Їх, як правило, отримують із розчинних солей.

Більшість оксидів неметалічних елементів реагують з водою з утворенням кислот:

Винятком є силіцій(ІV) оксид SiO2. Він не розчиняється у воді й не реагує з нею. Ця речовина становить основу річкового піску. Але кислоти, що відповідають цьому оксиду, існують: H4SiO4, H2SiO3 та ін. Тому силіцій(ІV) оксид, як і всі оксиди неметалічних елементів, належить до кислотних оксидів.

Оксиди NO, N2O, CO, SiO відносять до несолетворних оксидів, оскільки вони не взаємодіють з водою, а також із розчинами кислот і лугів з утворенням неорганічних солей.

Яка речовина, на вашу думку, є продуктом реакції взаємодії хром(VI) оксиду з водою? Оскільки це оксид, утворений металічним елементом, можна припустити, що в реакції з водою утворюється основа. Щоби перевірити, чи правильне наше припущення, можна провести такий дослід.

Дослід

Додамо обережно в пробірку з водою трохи оксиду СrО3, а потім будемо поступово розводити водою. Отриманий розчин дослідимо за допомогою лакмусового папірця: змочений розчином, він змінює забарвлення з темно-фіолетового на червоне.

Але ж червоного кольору лакмусу надають кислоти! У пробірці міститься кислота, що утворилася внаслідок перебігу реакції:

Хром(VІ) оксид — не єдиний оксид металічного елемента, який під час розчинення у воді реагує з нею з утворенням кислоти. Така властивість притаманна оксидам, утвореним ще деякими металічними елементами, наприклад Мn2О7, які виявляють валентність, більш характерну для неметалічних елементів.

Отже, до кислотних оксидів належать не тільки оксиди неметалічних елементів, а й оксиди металічних елементів, у яких вони виявляють валентність V і більшу (Mn2O7, CrO3, V2O5 та ін.). Таким чином, можна зробити висновок, що металічні елементи з таким значенням валентності в сполуках поводять себе, як неметалічні.

Деякі металічні елементи утворюють оксиди, у яких виявляють валентність II або III. Ці оксиди за їхніми хімічними властивостями можна віднести і до кислотних, і до основних, наприклад BeO, ZnO, Аl2О3, Fe2O3. Такі оксиди називають амфотерними. Це тверді речовини, які не розчиняються у воді та не реагують з нею. Їхні гідроксиди одержують непрямим шляхом — із розчинних солей.

Схема 4 узагальнює класифікацію оксидів.

Приклад розв’язування задач

У процесі згоряння червоного фосфору масою 12,4 г у кисні одержали фосфор(V) оксид, до якого додали воду та прокип’ятили. Утворилася ортофосфатна кислота. Визначте масу добутого фосфор(V) оксиду та кількість речовини води, які вступили в реакцію.

Запитання та завдання

°1. Які оксиди називають основними? Металічні чи неметалічні елементи їх утворюють? Наведіть приклади.

°2. Які оксиди називають кислотними? Наведіть приклади.

°3. Чи існують металічні елементи, які спроможні утворювати кислотні оксиди? Наведіть приклади.

°4. Які оксиди називають несолетворними? Наведіть приклади.

5. Із переліку формул речовин виберіть окремо основні та кислотні оксиди, дайте їм назви: SrO, SO3, MgO, N2O5, N2O3, K2O, BaO, B2O3.

6. Які речовини утворюються внаслідок взаємодії кислотних оксидів з водою? Наведіть приклади.

7. Які речовини утворюються внаслідок взаємодії основних оксидів з водою? Наведіть приклади.

8. Визначте масову частку Мангану в манган(VII) оксиді. Чи взаємодіє він з водою? Це основний чи кислотний оксид? Обґрунтуйте.

*9. Обчисліть об’єм кисню (н. у.), який прореагує з хромом масою 13 г з утворенням оксиду Сr2О3.

10. Обчисліть кількість речовини води, яка прореагує із сульфур(VІ) оксидом масою 24 г з утворенням сульфатної кислоти.

*11. Обчисліть масу води (у грамах), яку потрібно витратити в кожному випадку на взаємодію з 20 г таких оксидів:

§ 27. ЕТАНОВА (ОЦТОВА) КИСЛОТА: ФІЗИЧНІ ТА ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ, ЗАСТОСУВАННЯ

Склад і будова молекули етанової кислоти. На прикладі етанової (оцтової) кислоти ви ознайомитеся з представником класу оксигеновмісних органічних сполук — кислотами.

Розчин цієї кислоти з масовою часткою 9 % відомий під назвою «оцет», його використовують як смакову приправу.

Розглянемо склад і будову молекули етанової кислоти. Її можна розглядати як похідну метану, у молекулі якого один атом Гідрогену заміщений на групу —СООН.

Скорочені структурна й електронна формули, моделі молекули етанової кислоти (рис. 98, 99) доводять, що атом Карбону, як і в інших органічних сполуках, чотиривалентний.

Рис. 98. Кулестержнева модель молекули етанової кислоти

Рис. 99. Масштабна модель молекули етанової кислоти

Фізичні властивості. Етанова кислота — безбарвна рідина, прозора, з характерним запахом, летка, кисла на смак. Вона добре розчиняється у воді й сама розчиняє чимало органічних сполук.

Густина етанової кислоти за звичайних умов — 1,05 г/см 3 , тобто вона трохи важча за воду. Температура плавлення становить 16,6 °С, температура кипіння — 181,1 °С.

• Поясніть, чому температура кипіння етанової кислоти є високою.

Хімічні властивості. З’ясуємо склад молекули етанової кислоти. Вона складається з групи —CH3 та карбоксильної групи. Атом Оксигену, сполучений подвійним зв’язком з атомом Карбону, як більш електронегативний, спричиняє зміщення електронної густини до нього. У результаті послаблюється зв’язок між атомами Оксигену та Гідрогену. Атом Гідрогену стає рухливіший і може заміщуватися, підтверджуючи її кислотний характер.

Електролітична дисоціація. Зважаючи на те, що етанова кислота є слабким електролітом, вона дисоціює частково на йони — катіони Гідрогену й аніони кислотного залишку:

Дисоціацію кислоти й наявність йонів Гідрогену в розчині можна підтвердити зміною забарвлення індикаторів. Проведемо демонстраційний дослід.

• Пригадайте дію неорганічних кислот на індикатори.

Дослід 1. Дія етанової кислоти на індикатори. Наллємо в три пробірки розчин етанової кислоти об’ємом 1,5-2 мл. У кожну з пробірок додамо по декілька крапель розчинів індикаторів: у першу — лакмусу, у другу — метилового оранжевого, у третю опустимо універсальний індикаторний папір. Спостерігаємо зміну забарвлення індикаторів, що є переконливим доказом кислотного середовища в розчині цієї кислоти.

Взаємодія з металами. Чи взаємодіє етанова кислота з металами, перевіримо за допомогою досліду.

• Пригадайте, як взаємодіють неорганічні кислоти з металами.

Дослід 2. Взаємодія етанової кислоти з магнієм. Покладемо у дві пробірки по гранулі магнію. Наллємо в першу пробірку розчин етанової кислоти, у другу — хлоридної кислоти.

У двох пробірках відбуваються реакції, що супроводжуються виділенням водню. Однак у пробірці з етановою кислотою водень виділяється повільніше. Це свідчить про те, що вона є слабкою кислотою. Напишемо рівняння реакції:

Солі етанової кислоти дістали загальну назву етаноати.

• Поясніть, чому в йонно-молекулярному рівнянні етанова кислота подана в молекулярній формі.

Взаємодія з лугами. Як і неорганічні кислоти, етанова кислота взаємодіє з розчинами лугів. Проведемо демонстраційний дослід.

Дослід 3. Взаємодія етанової кислоти з лугами. Наллємо в пробірку розчин натрій гідроксиду об’ємом 1 мл і додамо кілька крапель розчину фенолфталеїну. Невеликими порціями доллємо розчин етанової кислоти.

Фенолфталеїн знебарвлюється. Отже, етанова кислота нейтралізувала луг:

СН3СООН + Na + + OH – → СН3СОО – + Na + + Н2О.

Дослід 4. Взаємодія етанової кислоти із солями. Покладемо в пробірку шматочок крейди. Доллємо розчин етанової кислоти. Відбувається виділення газу:

Результати проведених досліджень свідчать про те, що етанова кислота проявляє властивості, подібні до властивостей неорганічних кислот.

Однак, як органічна сполука, вона горить слабосвітним полум’ям з утворенням карбон(IV) оксиду та води.

Застосування етанової кислоти. Етанова кислота, що відома людству здавна, має надзвичайно широкий спектр застосування в побуті та різних галузях промисловості (рис. 100).

Рис. 100. Схема застосування етанової кислоти

• Розкажіть про застосування етанової кислоти, користуючись схемою (рис. 100), або виконайте навчальний проект.

Практична робота 3

Властивості етанової кислоти

Виконавши цю практичну роботу, ви зможете:

  • закріпити вміння й набути навичок самостійно досліджувати властивості етанової кислоти;
  • спостерігати перебіг хімічних реакцій між етановою кислотою та металами, лугами, солями; зміну забарвлення індикаторів;
  • набути практичних умінь у дослідженні речовин, а також робити висновки.

Повторіть правила безпеки під час роботи з речовинами й лабораторним посудом і приладдям та суворо дотримуйтеся їх.

Мета практичної роботи — закріпити вміння проводити дослідження властивостей речовин і спостерігати їх, самостійно виконати запропоновані завдання, зробити відповідні висновки.

Завдання 1. Дослідіть дію етанової кислоти на індикатори. Опишіть спостереження та зробіть висновки.

Завдання 2. Здійсніть реакцію взаємодії етанової кислоти з магнієм. Опишіть спостереження та зробіть висновки.

Завдання 3. Дослідіть взаємодію етанової кислоти з лугами. Опишіть спостереження та зробіть висновки.

Завдання 4. Дослідіть взаємодію етанової кислоти із солями. Опишіть спостереження та зробіть висновки.

Результати досліджень оформіть у зошиті для практичних робіт.

ПІДСУМОВУЄМО ВИВЧЕНЕ

Етанова кислота — представник насичених карбонових кислот, до складу якої входить залишок молекули метану —СН3 і карбоксильна група —СООН.

Карбоксильна група зумовлює властивості етанової кислоти внаслідок поляризації зв’язку до більш електронегативного атома Оксигену та послаблення зв’язку між атомами Оксигену й Гідрогену.

Етанова кислота — слабкий електроліт, однак змінює забарвлення індикаторів. Як кислота реагує з металами, основами, солями.

Етанову кислоту широко застосовують у різних галузях промисловості: харчовій, текстильній, фармацевтичній, вона є сировиною для органічного синтезу, розчинником багатьох речовин.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

А —СООН

Б —ОН

В —СОН

Г —С=О

  • 2. Укажіть назву класу речовин, до якого належить етанова кислота.

А одноатомні спирти

Б насичені вуглеводні

В багатоатомні спирти

Г одноосновні карбонові кислоти

А СН3—СОН

Б СН3—ОН

В СН3—СООН

  • 4. Напишіть рівняння реакцій між етановою кислотою та: а) кальцієм; б) барій гідроксидом; в) натрій карбонатом.
  • 5. Під час взаємодії етанової кислоти з магнієм виділився водень об’ємом 44,8 л (н. у.). Обчисліть масу етанової кислоти, що прореагувала.
  • 6. Обчисліть маси вихідних речовин, якщо в результаті реакції утворився натрій етаноат масою 73,8 г. Назвіть вихідні речовини.
  • 7. Натрій карбонат повністю прореагував з розчином етанової кислоти масою 500 г з масовою часткою кислоти 6 %. Обчисліть маси натрій етаноату та води й об’єм газу (н. у.), що утворилися.

2. Індикатори

Одним із способів є застосування індикаторів, які змінюють своє забарвлення при зміні середовища розчину.

Індикатори — речовини, які оборотно змінюють колір залежно від середовища розчину.

Як індикатори найчастіше на практиці використовують:
• метилоранж,
• лакмус,
• фенолфталеїн,
• універсальний індикатор.

1) Метилоранж у водному розчині (у нейтральному середовищі) має оранжеве забарвлення, лакмус — фіолетове.

У кислому середовищі і метилоранж, і лакмус набувають червоного забарвлення.

Згадаємо правила змішування кольорів! З яких двох кольорів при змішуванні можна отримати помаранчевий? З червоного і жовтого. Дійсно, у лужному середовищі метилоранж набуває жовтого кольору.

Червоний і синій кольори при змішуванні дають фіолетовий. Лакмус у лужному середовищі стає синім.
Обидва індикатори більш зручні на практиці для визначення кислого середовища.

2) Фенолфталеїн є індикатором на лужне середовище . Лише у ньому він набуває яскраво малинового забарвлення. У інших середовищах він безбарвний.

Про автора

admin administrator