Щеплення для кроликів від кокцидіозу

Авторadmin

Щеплення для кроликів від кокцидіозу

Кокцидіоз у кроликів – дієві методи лікування та профілактики

Інвазійне захворювання кокцидіоз у кроликів виникає через одноклітинні паразити, які вражають кишечник і печінку тварин. Проникають вони в організм від заражених особин через брудну їжу, воду, годівниці. Захворювання призводить до високої смертності у молодняка, втрати живої маси, запізнення в рості і втрати поживних властивостей м ‘яса.

  • Як виглядає кокцидіоз кроликів?
  • Ознаки кокцидіозу у кроликів
  • Кокцидіоз у кроликів – лікування
  • Лікування кокцидіозу у кроликів йодом
  • Молочна кислота від кокцидіозу кроликів
  • Яблучний оцт кроликам від кокцидіозу
  • Препарати для лікування кокцидіозу у кроликів
  • Профілактика кокцидіозу у кроликів
  • Щеплення для кроликів від кокцидіозу
  • Профілактика кокцидіозу у кроликів йодом
  • В якому віці пропоювати кроликів від кокцидіозу?
  • Чи передається кокцидіоз від кроликів людині?

Як виглядає кокцидіоз кроликів?

Якщо домашній кролик захворів на кокцидіоз, у нього вражається печінка або кишечник. На органах з ‘являється безліч дрібних білесих (діаметром з просяне зерно) вузликів, які проступають крізь оболонку органу. У них міститься сметаноподібна маса, схожа на сир, в якій і знаходяться найпростіші кокцидії. Вони виділяють отруйні продукти життєдіяльності і отруюють організм вихованця. Паразити присутні практично в кожному ушастику і не завдають шкоди, але при несприятливих факторах вони починають стрімко розмножуватися і недуга переходить в небезпечну стадію.

Ознаки кокцидіозу у кроликів

Розрізняють дві форми хвороби – хронічну і гостру. Існують критерії, за якими можливо визначити печінковий або кишковий різновид хворі. Кокцидіоз у кроликів – базисні симптоми:

  1. Кишковий:
    • здуття живота, безперервна діарея;
    • кров і слиз у фекаліях;
    • піднімається температура;
    • вихованці погано їдять і не набирають в масі;
    • схуднення особини, потускнення вовни;
    • надалі руйнується нервова система – спостерігаються судоми задніх лап, спини, синдром “запрокинутої голови”, які сигналізують про швидку смерть хворого;
  2. Печінковий:
    • слизові оболонки очей і ротової області набувають жовтяниці;
    • брюшко сильно обвисає, стає дряблим;
    • вовна втрачає блиск і виглядає зухвало і неохайно;
    • порушення травлення, пронос;
    • виснаження.

Симптоми недуги починають виявлятися на 2-3 день після зараження. При кишковому гострому кокцидіозі у кроликів тварини вмирають протягом 10 діб. При печінковому ураженні перебіг хвороби більш затяжний – звірки гинуть через 50 днів. Частина вихованців може пережити недугу без летального результату і тяжких наслідків – при цьому вони стають носіями інфекції і згодом відстають у розвитку. Таких особин треба захистити від решти популяції і провести терапію медикаментами.

Кокцидіоз у кроликів – лікування

Грізний кокцидіоз у кроликів непогано лікується. При своєчасному початку терапії прогноз для тварин сприятливий. Перед тим, як лікувати кокцидіоз у кроликів, усуваються всі вилучені в змісті та харчуванні популяції. Потім застосовуються лікарські засоби – сульфаніламіди, нітрофурани, антибіотики. Як основний принцип виступає постійна зміна препаратів кожні 1-2 роки, щоб запобігти звиканню збудника кокцидіозу. Рекомендуються і допоміжні поживні засоби, що підвищують продуктивність терапії.

Лікування кокцидіозу у кроликів йодом

При виникненні кокцидіозу у кроликів відчутну користь вихованцям приносять йодисті препарати, що впливають як потужний антиокислювач. Вони стримують процес розмноження паразитів і служать підтримкою для щитовидки, що відповідає за здорове функціонування всього організму. Як лікувати кроликів від кокцидіозу йодом:

  • готують 0,01% -вий розчин – в 1 л чистої води вливають 10 мл 10% -вий або 2 мл 5% -вої йодної настоянки. При цьому використовують пластиковий або скляний посуд;
  • самкам перед пологами наказують по 100 мл 0,01% -ного розчину з 25 дня вагітності і до 5 діб лактації. Після цього роблять перерву, потім з 10 по 15 день годування дають 0,02% -ний розчин по 200 мл;
  • крольчатам відразу після відсадки перші 10 доби дають 0,01% -ний розчин йоду з розрахунку 50 мл на особину. Після робиться 5-денна пауза, потім 5-7 доби дають по 70 мл 0,02% -ного розчину, далі ще 7 днів поспіль – по 100 мл 0,02% -ного.

Молочна кислота від кокцидіозу кроликів

Звичайна молочна кислота – це рідина жовтуватого кольору, її видобувають методом збражування лактозмісних продуктів бактеріями. У кролівництві вона відома як протимікробний і антисептичний препарат, продається в аптеках. При додаванні молочної кислоти в їжу вихованцям їх травна система зміцнюється, їжа засвоюється швидше, негативний вплив грубих кормів знижується. У тварин зменшується здуття живота, припиняється метеоризм.

Перш ніж пропоїти кроликів від кокцидіозу молочною кислотою, її треба розвести в необхідній пропорції. Для внутрішнього застосування доза становить: при 2% -ому розчині – 4 мл на одну особину, при 3% -му – 3-5 мл. Давати препарат необхідно 5 днів. Він пригнічує зростання хворобливої мікрофлори, утворення шкідливих продуктів органіки при захворюванні зменшується.

Яблучний оцт кроликам від кокцидіозу

На питання чим пропоювати кроликів від кокцидіозу, багато заводчиків радять додавати їм у пиття натуральний яблучний оцет. Він підвищує засвоєння організмом звірів продуктів на 20%, тварини починають краще набирати вагу. Його додають у поїлки в концентрації 2 ст. л на 5 л води. Молодняк починають поїти з віку 3 тижнів до 4-х місяців. Напій допомагає уникнути здуття живота і діареї.

Препарати для лікування кокцидіозу у кроликів

Для лікування недуги актуальні спеціальні медикаменти, які допоможуть зберегти поголів ‘я вихованців. При такій терапії в порціоні харчування тварин треба збільшити утримання вітамінів В1 і А. Препарати від кокцидіозу для кроликів:

  • сульфадиметоксин: його дають спільно з їжею – у першу добу 0,2 г на кілограм живої ваги, згодом чотири дні по 0,1 г на 1 кг маси. Потім роблять паузу на 5 днів і знову дублюють курс;
  • фуразолідон: застосовується одноразово з розрахунку 30 мг медикаменту на 1 кг маси кролика;
  • дають 5 днів по 0,3-0,4 г норсульфазолу і 0,1 г фталазолу на 1 кг ваги вихованця, через 5 діб перерви курс повторюють.

Профілактика кокцидіозу у кроликів

Хворобу кокцидіоз у кроликів можна запобігти. Для профілактики недуги важливо дотримуватися таких правил:

  • дотримуватися раціону харчування (збалансований корм високої якості, вітаміни та мінерали);
  • перехід від сухої їжі на соковиту потрібно проводити поступово – починаючи з підв ‘яленої зеленої трави;
  • прибрати з меню корми з великим вмістом білків, які можуть призвести до появи хвороби – сухе або жирне молоко, відруби з пшениці і люцерни;
  • дотримуватися санітарних правил (чистка житла, відсутність екскрементів у їжі та рідини для вихованців);
  • молодих особин містять групами (які не перевищують 25 голів);
  • дезінфекція житла та інвентарю кожні 2 тижні вогнем паяльної лампи;
  • облаштування годівниць, що виключає потрапляння в миски посліду;
  • відсутність у приміщенні протягів, сирості, різких температурних змін;
  • забезпечення карантину нових особин тривалістю 30 днів.

Щеплення для кроликів від кокцидіозу

Вакцина від кокцидіозу кроликів ще не винайдена. Профілактику небезпечного захворювання рекомендовано проводити методом випоювання тварин кокцидіостатиками. Бездоганно себе зарекомендував Байкокс – препарат нового покоління. Він володіє підвищеним ефектом, не має побічних ефектів навіть при перевищенні дозування і застосовується як для запобігання недугі, так і для лікування сильно хворих особин.

Препарат випускається в двох дозуваннях – 2,5 і 5,0. Профілактика планується двічі на рік (ранньої весни і восени) – 1 мл препарату Байкокс 2,5 розводиться в 1 л води, після чого засіб розливається по поїлках 4 дні поспіль. Потім роблять паузу на 4 доби. Далі випаюють вихованців ще 4 дні. Рідина в ємностях змінюється кожну добу. Байкокс 5,0 не розводиться, додається в чистому вигляді в їжу для тварин залежно від ваги особини. Доза препарату не повинна перевищити 7 мг на 1 кг маси тварини.

Профілактика кокцидіозу у кроликів йодом

Ще одним препаратом для профілактики є йод, від кокцидіозу у кроликів він застосовується у вигляді розчину. Для цього крольчатам при відсадці їх від матері, при зміні раціону тварин і просто для профілактики в поїлки його наливають за схемою: 2-3 мл на 10 літрів води. Поїти таким розчином вихованців потрібно двічі на рік по два тижні. Це допоможе уникнути проблем зі шлунково-кишковими проблемами і знизити падіж від кокцидіозу. Препарати з йоду дають вихованцям вранці до прийому їжі, щоразу готуючи новий розчин, їх не можна наливати в металевий посуд, щоб уникнути реакцій.

В якому віці пропоювати кроликів від кокцидіозу?

Найчастіше кокцидіоз у кроликів виникає в молодому віці, вражає малюків до 4 місяців. Зрілі особини здебільшого залишаються носіями інфекції. Тому для вагітних самок і малюків важлива профілактика, оскільки запобігти кокцидіозу у кроликів легше, ніж вилікувати. Для цього майбутніх породіль і крольчат після відсадки від матері (приблизно з 45 дня життя) пропоюють розчином йоду (схема була наведена вище).

Препарат Байкокс у консистенції 2,5 використовують для профілактики кокцидіозу двічі на рік навесні і восени, а також за 1 тиждень до обов ‘язкової вакцинації кролів від інфекційних захворювань. Починають пропоювати малюків не раніше, ніж на 21 день після їх появи на світ. У цей період маса їх тіла повинна бути не менше 400-500 грамів. Розчином поять вихованців кілька днів.

Чи передається кокцидіоз від кроликів людині?

Важливо, що кокцидіоз у кроликів практично не небезпечний для людини. Навіть поїдання м ‘яса заражених тварин не приносить людям шкоди, але від вживання печінки треба відмовитися. Пошкоджені органи перед утилізацією заливають окропом для знезараження (паразити гинуть при високій температурі), щоб ооцити не циркулювали по території господарства постійно. Шкурки забитих гризунів використовуються за призначенням, хоч і не отримують першої категорії якості. Кішки, собаки, качки, кури мають свої форми ооцитів, і кокцидіоз у кроликів для них, як і для людей, не небезпечний.

Як і коли робити щеплення кроликам

Кролики – це не тільки цінне хутро і три-чотири кілограми дієтичного м’яса, але і регулярна турбота про них. Адже більшість хвороб кроликів не виліковні, а отже,їх потрібно попередити і не допустити. Надійним помічником у цій справі стане вакцинація. Саме щеплення рятують домашніх тварин від небезпечних захворювань і навіть смерті.

Як зробити щеплення кролику

Звичайно ж, якщо ви зовсім не дружите зі шприцом, можна звернутися за допомогою до професійного ветеринара. Але якщо у вас не один кролик, то похід до доброго лікаря Айболіта стане дуже важким і витратним, як з точки зору часу, так і фінансів. До того ж, це додатковий стрес для тварини, та й для вас. Тому краще всього освоїти самому цю нехитру справу і не бути прив’язаним до графіку роботи ветеринара.

Отже, перш, ніж зробити щеплення, кролика необхідно гарненько зафіксувати, щоб в самий відповідальний момент він не вислизнув і не вирвався. Саме щеплення роблять або в стегно (а саме в задню його частину), або в холку (це нижня частина шиї на спині). Можливо підшкірне введення препарату, але якщо його ввести внутрішньом’язово, то результат буде кращим і надійнішим.

Саму вакцину приготувати дуже просто, головне – чітко слідувати вказівкам, прописаним в інструкції. Препарат можна використовувати лише протягом 3 годин після приготування, пізніше він стає непридатним.

Ін’єкція вводиться за допомогою інсулінового шприца. В ідеалі для кожного кролика повинна бути своя окрема голка. Місце, куди буде робитись щеплення, обов’язково потрібно попередньо обробити спиртом.

Правила надійної вакцинації

Щеплення допомагають кроликам уникнути багатьох хвороб, але якщо не дотримуватися певних правил, то ін’єкції не стануть панацеєю. Отже:

• Вакцинацію необхідно проводити регулярно, починаючи з 45-го дня життя тварини.

• За 14 днів до щеплення кроликам потрібно дати антигельмінтний засіб.

• Перевірте термін придатності вакцини, купуйте її виключно у надійних місцях.

• При проведенні вакцинації дуже важливо дотримуватися температурного режиму у приміщенні (повітря не повинно бути прогрітим більше, ніж 28°С).

• Зверніть увагу на інструменти, вони мають бути стерильними. Якщо вакцину не використали повністю, не залишайте її на наступний раз. А перед утилізацією прокип’ятіть протягом півгодини.

• Не можна робити щеплення, якщо кролиця вагітна або годує малят, а також хворим тваринам.

Яким кролям можна робити щеплення.

Тут мова піде не про породу тварини, а про її стан. Отже, щеплення робити можна, якщо кроль:

• Досить бадьорий, а при спробі його підняти чинить опір.

• Температура його тіла варіюється від 38,5 до 39,5 градусів.

• На оченятах немає виділень і вони трошки блищать.

• Його носик чистенький і сухий.

• За кілька днів до щеплення у тварини має бути нормальні апетит і випорожнення.

Календар щеплень для кролів

Всім тваринам обов’язково потрібно зробити щеплення від міксоматозу і від ВГХК (вірусної геморагічної хвороби кролів).

Перше щеплення від ВГХК роблять, коли кролю виповнюється мінімум 6 тижнів, а його маса становить не менше 0,5 кг. Повторно щеплення потрібно зробити через три місяці для того, щоб закріпити результат. Щоб підтримувати імунітет тварини потрібно здійснювати ревакцинацію кожні 6 місяців.

Вакцинація від міксоматозу проводиться в три етапи:

1. Перший раз навесні, головне, щоб кролику було не менше чотирьох тижнів. Так, тут існує конкретна прив’язка до пори року, бо переносниками захворювання є комахи.

2. Друга доза через 4 тижні після першої.

3. Третя доза – через півроку після первинної вакцинації.

Також вухані можуть захворіти пастеррелезом і паратифом. Тому досвідчені кролівники рекомендують щеплювати кролів-самців в перші 24 години після придбання.

Відразу після щеплення у кролика можуть спостерігатися невеликі ускладнення. Вони локальні, проявляються у місці проведення ін’єкції (почервоніння, пухирі, свербіж). Через кілька днів все проходить.

Бережіть своїх пухнастиків!

Про автора

admin administrator