Що буде якщо забрати їжака додому

Авторadmin

Що буде якщо забрати їжака додому

Що їсть їжачок в домашніх умовах?

Часто в мультиках можна бачити їжачків, які несуть на своїх голках оберемок грибів або яблук.

Прийнято вважати, що це головна їжа маленьких колючих тварин.

Але їдять вони це? Давайте розберемося.

Їжачки – всеїдні. В основний раціон харчування у їжачків входять більш дрібні тварини і птахи – миші, змії або риба. Організм їжачків пристосований навіть до отрути, тому вони здатні з`їсти навіть гадюк. Також ці колючі тваринки можуть є:

  • комах (хрущів, личинки або метеликів);
  • фрукти і овочі (яблуко або буряк);
  • яйця і маленьких пташенят;
  • черв`яків;
  • жаб або ящірок.

У дикій природі їжаки ніколи не запасаються на зиму їжею.

цікаво! За день їжачок може з`їсти до 80 хрущів. Але навіть цього йому недостатньо, щоб насититися.

Домашні їжаки – тепер не рідкість. Все частіше люди приручають цих колючих тварин. Тому давайте розберемося, що їдять їжачки в домашніх умовах і чим можна побалувати вихованця.

  1. Людина навряд чи купить десь мишей або змій, але потреба в м`ясі необхідно заповнити. Замість дрібних гризунів їм можна давати сиру яловичину, печінку, серце, але м`ясо не повинно бути смаженим або вареним. Також можна давати великі кісточки курки.
  2. Як варіант, в домашніх умовах можна розводити борошняних черв`яків. У раціоні їжачків черви обов`язкові. Як варіант, можна пошукати після дощу на землі парочку дощових черв`яків.
  3. Можна годувати курячими сирими яйцями. Також підійдуть перепелині. Давати потрібно не частіше одного разу на тиждень.
  4. Не так давно придумали корм для їжачків. Він містить всі необхідні вітаміни, які їжачок не зможе отримати в неволі. Корм можна давати звірку щодня по 30-40 грамів в день. Але навіть при цьому не можна забувати про м`ясні продукти!
  5. Обов`язково потрібно давати кожен день фрукти або ягоди. Так як їжачок не їсть вдома більше 50 грамів в день, яблуко або грушу можна розрізати на часточки і давати по частинах.
  6. У літню пору року в дикій природі їжачки вважають за краще харчуватися комахами. Щоб потішити домашніх улюбленців можна зловити кілька метеликів, жуків, гусениць або дрібних равликів.
  7. Іноді їжаків можна побалувати рибкою. Це буде справжнє ласощі. Однак не можна давати рибу в сирому вигляді – тільки варити, не додаючи ні солі, ні спецій або інших приправ. Обов`язково очищати від кісток, так як вони часто застряють в горлі у колючого звірка.
  8. Принагідно, якщо ви знайшли дохлу мишку або птицю, або спеціально купили м`ясо якогось гризуна, його слід добре проварити. Інакше це може призвести до різних захворювань.

Звичайно ж, якщо їжачки живуть зі своєю матір`ю, перші два місяці вони харчуються материнським молоком. Але, бувають і такі випадки, коли їжачиха помирає під час пологів, а малюки залишаються одні. Або ж люди, побачивши маленьких «безгоспних» ежат, забирають їх додому.

Годувати їжака у віці від 1,5-2 місяців слід 2 рази на день – вранці і ввечері. І важливо це робити в певні години! Вагітних їжачиха слід годувати частіше – 3-4 рази на день. І не забувати купувати вітаміни і спеціальні добавки.

Годування маленьких їжачків – справа дуже копітка. Тим більше, що при неправильно складеному раціоні харчування існує велика ймовірність смерті ежат або проблем зі здоров`ям.

Часто в зоомагазинах продаються спеціальні суміші для новонароджених ежат. Але ціна їх багатьом може здатися високою, а годувати сумішшю доведеться щодня. Тому, якщо господар не має можливості придбати спеціальну їжу, можна спробувати давати козяче молоко.

Порада! Як правило давно сдоенное і холодне молоко діє так само негативно на здоров`я ежонком, як і покупне або безпосередньо від корови.

До речі, їжачки охоче п`ють собаче молоко. Тому, якщо знайти недавно народжувала собаку, можна спробувати привчити колючих вихованців пити молоко у неї.

Якщо ежата тільки народилися, годувати молоком слід тільки з піпетки або шприца, так як вони ще не здатні пити самі. Можливо, малюки не захочуть їсти і почнуть плюватися. В такому випадку слід злегка закрити носик і швидко влити піпеткою козяче молоко або суміш.

Годувати в перші три тижні слід невеликими дозами – 2-3 мл козячого молока кожні 2-3 години.

На четвертий тиждень слід ставити тарілку з молоком. Ежата вже можуть самі пересуватися і розрізняти запахи. Годувати їх потрібно кожні 4 години.

На п`ятий тиждень в клітку вже можна ставити питну воду. Можна спробувати годувати сухим грубим кормом.

У віці семи тижнів, коли ежата вже підросли, їх слід відучувати від козячого молока і переходити на комах, корм і фрукти. Годувати тільки два раз в день – вранці і ввечері.

Єжи нерідко бродять по дачних ділянках. Звичайно, перша думка при зустрічі з таким кумедним звірятком – чимось нагодувати його. І коли ви відкриваєте холодильник, то дуже часто погляд зупиняється на молоці.

Однак, як запевняють ветеринари, молоко для їжачків отрута. Цей продукт може привести до тяжких наслідків, він скорочує життя тваринам. Справа в тому, що в молоці міститься багато глюкози і вживати його можна тільки маленьким ежам, причому виключно – козяче.

Кисломолочні та молочні продукти також треба виключити з раціону харчування їжачка.

А також їжаку не можна їсти:

  • шоколад, всілякі солодощі (може почати розвиватися цукровий діабет);
  • продукти, що містять барвники, консерванти тощо;
  • виноград і ізюм (порушують роботу організму, а також вони можуть застрягти в горлі);
  • сухофрукти (як і родзинки, вони можуть прилипати до горла);
  • авокадо і ананас (містять токсичні речовини, бували випадки – з досвіду господарів – отруєння цими продуктами, але, на щастя, не привели смерті).

Також є продукти, від яких їжачок може померти:

  • рослинне і вільхове масло;
  • фастфуд, чіпси, Кириешки т. п;
  • корм для собак, кішок та інших домашніх тварин.

Також не треба забувати, що їжачки, якщо вони гуляють по квартирі самостійно, можуть перегризти дріт і загинути від електричного струму. Крім того не можна дозволяти гризти Їжачок пластмасові тарілки (мисочки для їжі). Вони містять токсичні речовини, які іноді призводять до отруєння і смерті.

Від повноцінного харчування їжака залежить тривалість його життя, тому до питання підбору раціону його годування необхідно підійти з усією серйозністю.

Їжачки потребують допомоги. Як ми можемо врятувати їх від холодної смерті: поради експерта

А ви знали, що їжаки нормально співіснують з котами й полюбляють ласувати їхнім кормом? Крім того, ці тварини можуть перезимувати на вашому балконі й подарувати унікальний досвід догляду за “колючим” улюбленцем.

РБК-Україна (проект Styler) поспілкувалось із письменником і засновником Першої приватної їжарні Кирилом Талером (Вадимом Народицьким) і розповідає, що українцям потрібно знати про їжаків, їхній спосіб життя, харчування, зимівлю та життя в домашніх умовах.

Чим корисні їжаки

Їжаки, попри розповсюджену в народі думку, насправді не є шкідниками саду чи городу. Навпаки. Їжаків можна назвати “санітарами” городу, оскільки вони полюють та знищують шкідливих для рослин комах, личинок, слимаків, гризунів і т.ін.

Якщо ви зустріли їжачка на власній присадибній ділянці, не лякайте його і не “кидайтесь із сокирою”. Адже ці тварини є дуже корисними для нашої природи.

Вони ведуть потайний, нічний спосіб життя та зазвичай не люблять привертати до себе зайвої уваги.

Що загрожує тваринам взимку

Впродовж року у їжаків є, зазвичай, два помети:

  • весінній (їжаченята з’являються наприкінці травня – на початку червня)
  • осінній (їжаченята з’являються наприкінці серпня – на початку вересня)

Саме їжачки з другого помету найчастіше втрапляють у халепу із настанням холодів. Деякі з них за кілька місяців фізично не встигають від’їстися – набрати достатню вагу (а отже і необхідний жировий запас) для повноцінної зимівлі.

Маленькі їжачки – дуже тендітні (фото: архів ППЇ)

Мінімальна вага, за якої їжаки можуть безпечно гібернувати (впадати в сплячку) – 700 грамів. Якщо ж на холоді й морозі опиняються молоді особини вагою 300-400 грамів, вони фактично “засинають на смерть”.

Як зимують їжаки у дикій природі

До зими їжаки готуються заздалегідь. Основні фактори, що дозволяють їм безпечно пережити холоди:

  • накопичення достатньої кількості жиру
  • зміна “волосяного покриву” на більш густий і жорсткий (линька)
  • гарно підібране місце для сплячки

Для сплячки їжаки шукають підходяще місце – захищене з усіх боків житло (бажано – глибоке). Це можуть бути природні поглиблення, ніші під корягами чи пнями, старі нори інших тварин. Обравши необхідну локацію, їжаки її утеплюють сухим листям, мохом чи іншими природними матеріалами. При цьому “товщина” гнізда може бути від 20 сантиметрів до одного метра.

Коли їжак впадає у сплячку, температура його тіла значно знижується, кількість серцевих скорочень – зменшується.

Як врятувати “закляклу” тварину

Якщо ви знайшли надворі “закляклого” (в’ялого) й ослабленого їжачка, його необхідно негайно рятувати. Перш за все потрібно забрати його в тепло (бажано – додому) та відігріти.

Щоб безпечно забрати тварину, її можна обережно загорнути в якусь тканину, а вдома підготувати для неї будь-яку зручну картонну коробку.

За словами засновника Першої приватної їжарні (ППЇ) Кирила Талера, під коробку краще за все підкласти електричну грілку, а всередину – ганчір’я чи сіно. Якщо ж грілки під рукою немає, наберіть у кілька пластикових бутилок теплої води й покладіть у коробку з обох боків від їжака.

Одразу пропонувати тварині їжу не варто. Годувати холодних їжаків не можна, оскільки у них в цей час призупинена робота шлунково-кишкового тракту. “Запускати” шлунок варто тоді, коли їжак повноцінно відігріється.

Щасливі й не налякані їжачки дозволяють себе фотографувати (фото: архів ППЇ)

Тоді йому можна запропонувати смачний і поживний перекус – м’який котячий паштет. Якщо тварина заслабка для того, щоб їсти самотужки, паштет можна розвести з водою у пропорції 1:1 й обережно нагодувати їжачка зі шприца (без голки!).

Після порятунку їжака обов’язково потрібно показати ветеринару. Осінні їжаки, за словами експерта, часто більш проблемні, ніж весняні (можуть мати простуду чи навіть запалення легенів). Крім того, ветеринар допоможе знищити наявних у їжака паразитів.

Що робити з їжаком далі

Після всіх вищезгаданих “маніпуляцій” у вас напевне постане питання – що робити з врятованим їжаком далі. В ідеалі – залишити його у себе на зиму. Це не так складно, як може здатися, на перший погляд.

Для повноцінного життя у квартирі їжачкові потрібен буде вольєр (клітка), оскільки картонну коробку він рано чи пізно може прогризти у пошуках пригод.

Коли ж їжак здоровий і відгодується до необхідних 700-800 грамів, йому можна буде зробити затишне “гніздо” (щільно прокласти коробку сіном, підкласти під неї дерев’яний настил або шматок каремата) та винести на балкон (за температури 5 градусів за Цельсієм і нижче), щоб він впав у заслужену сплячку.

Поруч із ним варто залишити невеличку кількість води та, наприклад, сухого котячого корму (їжаки можуть періодично прокидатися, проте спати повинні на голодний шлунок).

Водночас дуже важливо щодня стежити за погодою. Якщо температура падає нижче 10-11 градусів морозу, їжака потрібно негайно забирати з балкона, аби він не замерз на смерть.

При цьому його не можна одразу класти на грілку й “відігрівати”. Для нормального пробудження йому потрібна кімнатна температура.

Відпускати їжака на волю потрібно навесні, коли з’являються комахи. В залежності від погоди взимку це може бути середина березня чи початок квітня.

Відпускати на волю тварину можна якщо вона здорова й відгодована (фото: архів ППЇ)

Тонкощі домашнього утримання

Впродовж перших 10 днів після “знайомства” з їжаком експерт радить дотримуватися так званого “карантину” – поменше контактувати з твариною (не підставлятися під мордочку тварини, аби вона не вкусила), щоб виключити наявність сказу і подолати страх, наявний у декого з людей щодо цього питання.

Після цього їжаку варто ще раз прогнати паразитів і спокійно з ним спілкуватись.

Тварину можна тримати у вольєрі, або ж випускати на “вільний вигул” (попередньо перевіривши приміщення й надійно перекривши всі вузькі лази, куди він може залізти).

“Єдине що потрібно розуміти, що їжак – дика тварина. Не домашня тварина, не іграшка. Так, бувають дуже ласкаві їжаки, дуже ніжні, які люблять людей, люблять спілкування, але це буває не часто. До цього треба бути готовим”, – наголосив Кирило Талер.

Він зауважив також, що закладати їжака у сплячку – не обов’язково (хоча для нього це дуже корисно). Якщо ви сильно хочете провести з ним більше часу, підберіть вольєр достатньо великий для того, щоб їжак міг у ньому вільно рухатись і ходити (наприклад 50 на 100 сантиметрів). Сидіти тварині без руху – не корисно.

Справжні друзі діляться навіть домівкою (фото: архів ППЇ)

“Бувають випадки, коли їжак настільки вже стає домашнім, що його просто стає страшно випускати (на волю, – Ред.). В такому випадку люди найбільш ніжних їжаків навіть лишають вдома в якості постійної хатньої тваринки”, – додав експерт.

Важливо, що їжаки, попри “домашній” режим, залишаються нічними істотами. Вони гуляють вночі та засинають під ранок. Тому найкращий час для спілкування з цими тваринами – вечір, коли ви ще не лягаєте, а їжак вже прокинувся.

Чим годувати їжаків у домашніх умовах

В цілому їжаки всеядні. В домашніх умовах вони часто надають перевагу котячому корму (сухому й мокрому) та м’ясному раціону. Головне, щоб м’ясо було не жирне.

Полюбляють вони ласувати свіжою (або трішки привареною) куркою, курячими сердечками (без жирних шматочків), печінкою.

Пропонувати їжакові можна курячі яйця (як приварені, так і сирі). Ці тварини їдять навіть шкаралупу, тому сире яйце можна вимити, надбити й давати в такому вигляді.

Із фруктів взимку їжаки надають перевагу солодким і поживним бананам (хоча влітку обожнюють шовковицю).

Важливо давати їжакові щось тверде, зокрема комах. Найбільш поширений варіант – зофобаси (личинки жуків з родини чорнотілки). Жорсткий хітин корисний для голок їжака, а також “чистить” йому зуби.

Зофобаси є смаколиком для більшості їжаків (фото: архів ППЇ)

Якщо ж він категорично відмовляється їсти зофобасів, неодмінно потрібно давати сухий котячий корм, щоб не виникало проблем із зубами (найпоширеніше захворювання у їжаків пов’язане саме із зубами).

В цілому ж їжаки, за словами експерта, гурмани. Кожен має свої смакові вподобання. Тому потрібно мати широкий вибір їжі, щоб догодити цій тварині.

Як знайти притулок для їжака

У випадку, коли залишити врятованого їжака у себе вдома ніяк не виходить, потрібно знайти людей, які на це погодяться.

В Україні їжаків можуть приймати притулки, що опікуються дикими (хижими) тваринами чи птахами, або ж нечисленні приватні особи (знайти їх найлегше в інтернеті).

Наприклад на Київщині по можна звернутися до Центру порятунку диких тварин Наталії Попової. Допомогти порадою та рекомендаціями завжди зможе Перша приватна їжарня та її засновник.

Що робити, якщо знайшли їжака: головні поради й табу

Навесні виходять зі сплячки їжаки, які є важливим елементом екосистеми: колючий хижак знищує багатьох комах – шкідників лісу, саду та городу. Однак через людську діяльність, а саме розвиток аграрної галузі, їжаки втрачають своє природне середовище та корм.

Зокрема, сьогодні їжак вухатий перебуває під загрозою зникнення. Чисельність виду в Україні не перевищує кілька десятків особин. Що робити, якщо знайшли їжака, та як запобігти зникненню цього виду тварин – розповість ЕкоПолітика.

Уберегти їжаків від зникнення можна, якщо просто зберегти середовище їх проживання.

Не ставте пастки й не застосовуйте отрути у своєму городі/саду. У боротьбі з бур’янами та шкідниками ви знищите не тільки їжу для їжаків, а й отруїте самих тварин. Якраз вони і є найкращими помічниками в цій боротьбі. Натомість поцікавтеся екологічними методами. Наприклад, компост і гній допоможуть досягти того ж успіху і збережуть життя десяткам їжаків.

Не скошуйте всю траву – частина її має залишатися некошеною, адже серед дикорослих рослин їжаки знаходять собі їжу – комах і черв’яків.

Садіть краще рослини, які поширені у ваших краях, а не екзотичні, які крім краси, не дають нічого.

Створіть прохід до інших садів. Їжаки шукають їжу і партнерів на великих територіях. Глухі паркани без дірок порушують звичні шляхи міграції тварин. А в огорожах із дроту їжаки можуть застрягти.

За можливості створюйте водойми. Невеликий ставок із пологими берегами врятує їжаків у посуху від спраги.

Хоча їжак – дика тварина, яка сама собі знаходить їжу, його можна підгодовувати в бідну на їжу пору року – навесні й восени. Для цього підійдуть сире несолоне м’ясо, фарш, котячий корм. Оскільки їжак – комахоїдний хижак, основна його їжа – безхребетні: комахи, членистоногі, як-от жуки, слимаки, гусениці, дощові черв’яки, личинки комах, опариші.

Категорично не можна наливати їжакам молоко. Попри те, що вони охоче його п’ють, шлуночки їжаків не перетравлюють лактозу. Ба більше: молоко може призвести до загибелі їжака.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, 3 березня Мін’юст уже затвердив оновлений перелік тварин, яких внесуть до Червоної книги.

Напередодні ми також писали про рослини Червоної книги України, а саме про причини зникнення видів і способи їх захисту.

Про автора

admin administrator