Що класти в лунки під час посадки капусти

Авторadmin

Що класти в лунки під час посадки капусти

Зміст:

Що покласти в лунки при посадці капусти

Білокочанна або червонокачанна капуста – одна з найвибагливіших овочевих рослин на городній ділянці. Але дуже важливо її вчасно підгодовувати протягом сезону, а також закласти потрібні добрива при підготовці грядок і вириті посадкові лунки. В цьому випадку в осінній період овочівники обов’язково зберуть добрий урожай великих соковитих качанів.

Нижче буде розказано про те, що закладають у посадкові лунки при висадженні капустяних сіянців.

На яких ґрунтах краще росте капуста

Ця овочева рослина чудово росте тільки на удобрених ґрунтах з нейтральною або слаболужною реакцією. Ці ґрунти повинні постійно бути вологими та затримувати воду, але в помірних кількостях. Тому важкий глинозем не підійде для вирощування цієї овочевої культури, а родючі суглинні ґрунти – саме те для вирощування білокачанної капусти.

Пересадку розсади або насіннєвого матеріалу проводять тільки в повністю прогрітий ґрунт – його температура повинна становити не менше 11 градусів Цельсія, інакше рослини гірше акліматизуватимуться на новому місці. Але якщо капуста ранніх сортів вже прижилася на новому місці, вона може спокійно переносити навіть короткочасні весняні заморозки.

Навіщо додають добрива в ґрунт перед висадкою капусти.

Білокочанна капуста – одна з найвибагливіших овочевих рослин на городі, яка може виживати практично на всіх видах ґрунтів та відрізняється живучістю. Тому багато овочівників не вносять добрива при пересадці розсади капусти на грядки, не підгодовують її і надалі. Такі городники вважають, що капустяні качани виростуть великими та смачними і так.

Але все ж таки ця культурна рослина із сімейства хрестоцвітих не може рости на кислих ґрунтах, тому їх слід розкисляти – вносити вапно або крейду, щоб покращити ґрунт.

Далеко не у всіх регіонах городні ділянки розташовані на високопоживних ґрунтах. І в ґрунті може не виявитися достатньої кількості корисних речовин навіть для вирощування цієї невибагливої культури.

Часто у ґрунті можуть зимувати патогенні мікроорганізми або шкідливі комахи. В цьому випадку внесення до ґрунту певних препаратів допомагає впоратися з хворобами та шкідниками.

Що покласти на дно лунки під час пересадки капусти

Викладати в посадкові ямки можна різні речовини: органіку, мінеральні комплекси або суміш таких препаратів – все залежить від того, які завдання передбачається вирішити. В першу чергу ці підживлення допомагають розсаді швидше акліматизуватися на новому місці, легше переносити процес пересадки, в результаті рослини швидше йдуть у ріст і будуть міцнішими.

Також у лунки можуть додаватися інсектициди або фунгіциди, які необхідні, якщо грунт заражений патогенними мікроорганізмами, шкідливими комахами або їх личинками.

Іноді в ґрунт при посадці капусти вносять вапно або доломітове борошно, які допомагають швидше розкислити ґрунт.

Потрібно знати! Між шаром добрив і кореневою системою капусти повинен бути шар живильного субстрату, щоб підживлення не обпалювало коріння.

Проведення дезінфекції ґрунту

Якщо в грунті знаходяться патогенні мікроорганізми або шкідливі комахи, які зможуть завдати великої шкоди культурним рослинам, що висаджуються, то її спочатку слід продезінфікувати.

Для цього не можна використовувати ті препарати, які призначені лише для обробки рослин – потрібно застосовувати речовини, здатні знезаразити саме ґрунт.

Зазвичай використовують такі препарати:

Вносити ці засоби слід у суворій відповідності до інструкції із застосування, яка зазвичай знаходиться на упаковці кожного засобу.

Також можна використовувати для дезінфекції робочий розчин фітоспорину. Однак його слід використовувати тільки тоді, коли ґрунт прогрітий до температури 15 градусів Цельсія і вище, при нижчих температурах цей препарат неефективний.

А проти шкідливих комах, які перебувають у ґрунті, ефективними будуть розчини Триходерміну або Планрізу.

Які підживлення закладають у посадкові ямки

Капуста однаково чуйна на внесення органічних та мінеральних підживлень.
Тому на дно лунок при посадці капусти зазвичай додають такі речовини:

  1. З органічних добрив слід додавати компост, що перепрів, або гній (тільки не свіжий!). У кожну ямку вносять грановану склянку без гірки такої речовини;
  2. Будь-який гумат, який можна придбати в будь-якому садівничому магазині. Для капусти достатньо додати до ґрунту 35 г такого засобу;
  3. Будь-яке добриво, що містить фосфор, а також нітроамофоску. На кожну лунку достатньо 1 год. засоби.

Відео про те, як підготувати лунку до посадки капусти

Які речовини можна і потрібно додавати до лунок перед висадкою розсади капусти, а що робити категорично заборонено. Дивіться корисний ролик!

Якщо всі агротехнічні правила щодо закладення добрив перед посадкою капусти дотримані, то ця овочева рослина обов’язково порадує господарів гарним урожаєм, а качани будуть тугими та смачними.

Що потрібно класти в лунку при посадці капусти

Тільки правильна посадка овочів забезпечує успіх вирощування. У лунку під час посадки капусти кладуть різні добрива. Це стимулює зростання та захищає рослину від хвороб та шкідників.

Добриво капусти в момент посадки

Що кладуть у лунки з капустою

При посадці капусти в ямки кладуть такі речовини:

  • органічні чи мінеральні добрива;
  • фунгіциди та інсектициди;
  • крейда, вапно, доломітове борошно.

Навіщо додавати добрива

В ідеалі ділянку готують з осені, але це правило не діє на ґрунтах, бідних на органіку. Необхідність внесення в лунки інших речовин викликана такими причинами:

  • ґрунт бідний на корисні мікро- та макроелементи;
  • ґрунт кислий;
  • зниження ризику захворювання на розсаду.

Добриво та підготовка ґрунту для капусти

Щоб розсада добре росла та формувала здоровий урожай, їй потрібні поживні елементи. На грядки вносять гній, компост, гумат, а також калійно-фосфорні добрива: суперфосфат, монофосфат калію, агрекол та ін.

Норма внесення добрив у лунку:

  • Гній – 1 ст. без верху.
  • Компост – 1 ст.
  • Гумат калію – 1 ст. л.
  • Фосфати – 0,5 ч. л.

Гній, що перепрів, кладуть на дно, потім злегка присипають землею і добре поливають водою: 1 л на 1 лунку. Глибина посадкової ями має бути близько 15 см.

Компост – натуральне органічне добриво. Його додають у ямку, поливають водою і садять зверху розсаду.

Гумат калію – свого роду концентрований компост, тому його потрібно мало. Гумати як живлять корисними елементами рослини, а й стимулюють їх зростання, підвищують імунітет і опірність інфекціям. Його насипають на дно під час посадки.

Фосфати та калійно-фосфатні сполуки – концентровані комплексні мінеральні добрива. Вони необхідні для нарощування кореневої системи, стимулюють зростання надземної частини та заповнюють дефіцит корисних речовин у ґрунті. Для підживлення 0,5 ч. л. перемішують із землею при посадці розсади.

Зниження кислотності ґрунту

Від якості ґрунту залежить майбутній урожай

Капуста погано росте на кислих ґрунтах, до того ж, підвищується ризик захворювання на Килу. Кіла – грибкове захворювання, яке вражає кореневу систему. У хрестоцвітих вона проявляється у вигляді кулястих наростів на корінні. В результаті зростання культури загальмовується, розвиток припиняється і кущ може загинути. Якщо верхня частина залишилася зеленою, зав’язь із високою ймовірністю не сформується.

Для зниження кислотності додають деревну золу: 1 ст. на посадкову яму. Золу замінюють вапном або доломітовим борошном. Вапно вносять із розрахунку 30 г/м². Вапно не вносять глибоко, щоб був позитивний ефект від застосування. Її просто перемішують із землею.

Доломітове борошно має слабшу дію, її потрібно більше, але воно є ще й добривом. Для посилення ефекту її комбінують із мідним купоросом або борною кислотою.

З добрив та золи, вапна готують комплексні корисні сполуки. Ось деякі з них:

  • 1 ст. гною та 2 ст. л. золи змішують, а потім поливають водою;
  • 1 ст. гною змішують з 1 ч. л. золи та 0,5 ч. л. суперфосфат.

Вапно не можна змішувати з аміачною селітрою та гною. Її рекомендують вносити восени чи навесні, перед початком посадкових робіт.

Знезараження ґрунту

Крім корисних речовин, земля накопичує суперечки грибків, бактерії, яйця комах, личинки жуків. Вони можуть завдавати суттєвої шкоди врожаю.

Для дезінфекції від шкідників використовують інсектициди:

Їх застосовують згідно з інструкцією виробника. Ці препарати використовують як для капусти, але й інших культур.

Для боротьби з інфекціями навесні, за місяць до висадки розсади, на ділянку вносять 2% розчин карбатіону. Лунки поливають Фітоспорін. Хороші результати показав “Фунгістоп”. Їм обприскують ділянку перед посадкою.

Що класти в лунку під час посадки капусти?

Капуста відноситься до тих овочевих культур, які дуже болісно переносять пересадку у відкритий ґрунт, і легко може загинути після цього. Особливо небезпечні в перші дні після пересадки шкідники, від яких капуста ще не має захисту. Тому для капусти бажано заздалегідь пролити лунку або колоїдною сіркою, або розчином кальцинованої соди – склянку соди на відро. Потім у лунку вносять перегній, можна навіть рекомендується трохи битої яєчної шкаралупи і золи. Капуста рослина ніжна, тому обов’язково після висадки її укрити як від можливих заморозків, так і від прямих сонячних променів.

Для капусти добре підходить лужний ґрунт. Тому землю необхідно всіляко розкисляти. Для цього підходить деревна зола, доломітове борошно, гашене вапно, яєчна шкаралупа. Також рослини потребують харчування. Це заповнюється торішнім перегноєм, перепрілим гноєм, суперфосфатом або калійним добривом. Землю для посадки капусти краще удобрювати заздалегідь – восени чи навесні щонайменше за два тижні до висадки розсади. Найгірше удобрювати кожну лунку окремо. Все тому, що у капусти широко розходяться коріння для підтримки важкого при дозріванні качана. Під час посадки розсади в грядку треба подбати про захист від прямих сонячних променів і шкідників на перший час, поки капуста зміцніє.

Капусті буде корисно додати в лунку перегній та золу. Розсаду капусти висаджують у похмурий теплий день, тому що для неї згубні прямі сонячні промені та адаптації до заморозків ще немає. Дощ, що моросяться, їй підійде.

При посадці капусти треба, по-перше, зробити дуже глибоку лунку. Прямо таки яму викопати, щоб розсада капусти там майже зникла. Це потрібно для того, щоб добре поливати, а потім підсипати землю при зростанні капусти для додаткового утворення коріння. І знову ж таки, щоб залишалася лунка для утримання води. Другим важливим моментом є гашене вапно, яке обов’язково треба покласти біля жмені в лунку при посадці капусти. І повне мінеральне добриво, приблизно столову ложку буде третім моментом. Все це треба перемішати та залити дуже добре водою. Посадити розсаду капусти і знову полити. І обов’язково треба створити на перші 3-5 днів затінення молодої капусти. Тому що на сонці вона може так зав’янути, що висохне та загине.

Чим заправити лунки при висадженні розсади капусти в грядки

  • Чим заправити лунки при висадженні розсади капусти в грядки
  • Як виростити капусту
  • На якій відстані садити капусту один від одного

Найправильніше буде, якщо грядки під вирощування капусти приготовлені були ще з осені. Це означає, що було внесено органічні та мінеральні добрива, розкислювачі грунту, розпушують компоненти. Але не всі дачники можуть зробити це заздалегідь.

Отже, час настав висаджувати розсаду. Місце під посадку треба вибрати з урахуванням освітлення та, що важливіше, з урахуванням попередників. Не висаджуйте капусту по капусті, там, де росли будь-які хрестоцвіті культури, буряк. Небажано проводити посадку і на ділянках, де було посіяно білу гірчицю, ріпак. Всі вони можуть залишати в ґрунті патогенні мікроорганізми, що викликають різні хвороби, і пригнічуватимуть зростання висадженої капусти.

Лунки для розсади виготовлені. У кожну лунку кладуть по жмені перегною, доломітового борошна (вапняного), по півсклянки золи, на кінчику ножа добриво магбор, і все це змішується з ґрунтом у лунці. Чи додавати мінеральне добриво? Можна додати чайну ложку з гіркою будь-якого комплексного добрива, де є азот, калій, фосфор. Можна обмежитися тільки суперфосфатом, тому що калій є в золі, а азоту багато в перегною.

Вирощуючи іноземні гібриди, слід мати на увазі, що їм більшою мірою потрібні мінеральні добрива.

Що стосується магнію, кальцію, то ці елементи просто потрібні капусті. Бор потрібен всім видів капусти, переважно для цвітної, броколі. Коли немає в наявності мікроелементів, золи, то можна надалі провести підживлення по листі розчином мікроелементів.

Після того як всі компоненти перемішані, лунки поливають водою дуже рясно, дозволяючи ґрунту перетворитися на жижу.
У поливальну воду можна додати розчин фітоспорину, триходерма веріде, щоб провести одночасно біозахист корінців та ґрунту від хвороб. У разі, коли коріння у розсади слабке, можна їх опудрити кореневином. Це забезпечить надійне приживання розсади.

При посадці слабкої капустяної розсади, не варто висаджувати її глибоко. Так як ніжна стеблинка може надламатися, пошкодитися і рослина не приживеться. Надалі такі рослини поступово підгортають до нижніх листочків.

Міцну розсаду заглиблюють одразу до нижніх листочків.

Після посадки висаджену розсаду ще раз поливають, мульчують та притіняють на деякий час від сонця.

Підживлення капусти під час посадки та після висадки: що внести в лунку і чим підгодувати перший раз

Капуста вважається невибагливою рослиною. Однак якщо рослини не отримають достатньо поживних речовин, хороших качанів та врожаю не буде. Тому потрібно знати, що внести в лунку при посадці капусти, коли і чим підгодувати розсаду вперше після висадки.

Підготовка ґрунту

Капуста не любить кисле середовище, тому ґрунт при підготовці грядки потрібно розкисляти. В іншому випадку рослини можуть уражатися кілою та іншими грибковими захворюваннями. Для розкислення землі можна використовувати доломітове борошно, борошно, гашене вапно, золу.

Доломітової муки на сотку знадобиться від 0,3 до 0,6 кг на квадратний метр. Норма внесення залежить від показника pH. Деревну золу на 1 кв. м. вносять від 07 до 15 кг. Використовувати розкислювачі краще восени або щонайменше за два тижні до висадки розсади.

Щоб за капустою було надалі зручно доглядати, розсаду висаджують в один ряд з дистанцією в 40-50 см. На невеликих ділянках можна чергувати ранню та пізню капусту, зробивши між ними відстань у 20-25 см. Влітку рання встигне і для пізніх сортів залишиться багато місця.

Що класти в лунку під капусту

Для хорошого початкового зростання при висадженні капусту в кожну лунку необхідно покласти добрива. Досвідчені городники рекомендують обов’язково класти в кожну лунку по жмені перегною або компосту та інші підживлення.

  1. ½ склянки золи та трохи комплексного сухого мінерального добрива. Вибираючи добрива, зверніть увагу, щоб у ньому були гумати, калій, азот та фосфор.
  2. У лунку додати мелену яєчну шкаралупу, а після посадки навколо рослин розкласти змочену в березовому дьогті тирсу. Шкаралупа є гарним підживленням, дьоготь захистить капусту від шкідників, а тирсу виконають роль мульчі. До того ж, як шкаралупа, так і дьоготь захистить посадки від капустянки. Для змочування тирси 1 ч. л. березового дьогтю розлучається в 1 літрі води.

Поміщену в лунку розсаду заглиблюють до першого листя, трохи ущільнюють ґрунт, поливають і мульчують. Мульча збереже вологу і не дасть ґрунту покритися кіркою.

Перше підживлення капусти після висадки

Через 7-10 днів після того, як розсада капусти у відкритому грунті приживеться, її підгодовують перший раз. Для першого підживлення використовують азотовмісні добрива, які допоможуть розвиватися листям. Це можуть бути мінеральні добрива чи народні засоби.

Мінеральні добрива

Білокочанної капусті у розвиток листя потрібен азот. Адже чим більше листя, тим більше буде качан.

Можна використовувати, наприклад, Фітактив Зростання. Це рідке мінеральне добриво з мікроелементами та допоміжними речовинами.

З простих добрив підійде карбамід сечовини (20 г на 10 л води).

Плантафідом 30:10:10 рекомендується проводити позакореневе підживлення капусти.

Для цвітної капусти вибирайте добрива, до складу яких крім азоту входить бор і молібден. Ці елементи необхідні, щоб вчасно закладалися та добре розвивалися суцвіття біля цвітної капусти. Підживлення розводиться за інструкцією. Зазвичай, це 30 г на 10 літрів води. До розчину можна додати 1 столову ложку рідкого органічного добрива. Кожна рослина поливається 300 мл живильного підживлення.

Трав’яний настій для капусти

З народних засобів для підживлення капусти найкраще підійде трав’яний настій. Якщо при висадженні розсади в лунку ви внесете перегній, а перше підживлення зробите трав’яним настоєм, ніякі додаткові мінеральні добрива не знадобляться.

Наприкінці весни на кожній ділянці росте багато трав, у тому числі й кропиви. Її потрібно скосити та зібрати в ємність, залити теплою водою та залишити на тиждень, щоб перебродила. У настій можна додати суперфосфат і селітру (за інструкцією) або золу і трохи пташиного посліду. Коли все добре настоїться, 1 літр розчину розводять у відрі води та можна підгодовувати капусту. На один кущ достатньо 1 літра трав’яного настою.

Розсада капусти, що вирощується в теплиці або висаджена у відкритий грунт, часто страждає від хрестоцвітої блішки. Цей шкідник дуже швидко об’їдає листя та точку росту рослин. Як позбутися хрестоцвітої блішки народними засобами читайте Тут.

Підгодовувати капусту після посадки у відкритий ґрунт рекомендується увечері. За добу до внесення добрив полийте рослини, інакше коріння може отримати опік. Гарного вам урожаю!

Як правильно висаджувати розсаду капусти у відкритий ґрунт?

Настав час висаджувати розсаду капусти у відкритий ґрунт і існує певна послідовність дій, з якою ми познайомимося у статті.

Розглянемо: процес пересадки розсади капусти у відкритий ґрунт, що додати в лунку при посадці капусти, коли робити і за якою схемою краще розміщувати сіянці, як поливати капусту.

Для початку, підберіть відкритий не затінений ділянку для капусти. Зверніть увагу, щоб на цій ділянці останні 4 роки не росли хрестоцвіті. Найкращі попередники для капусти: бобові, гарбузові або пасльонові культури.

На підготовленій грядці, в шаховому порядку з відстанню 50 см проробити лунки для розсади. Враховуйте те, що капуста не переносить тісноти і дуже вимоглива до освітлення.

У день пересадки розсаду не поливайте, так стебло стане трохи м’яким і не дуже крихким. За годину до висадки полити розсаду, щоб розм’якшити ґрунт і легко можна було роз’єднувати сіянці.

Лунка під розсаду має бути глибиною приблизно 15 см. На дно покласти пару ст. ложок деревної золи та 1 ст. л. кісткового борошна (або доломітового борошна), перемішати із землею. Кісткове борошно є хорошим розкислювачем грунту, так як капуста віддає перевагу лужному середовищу.

Вилити в лунку щонайменше 1 літра води. Із загальної грядки з розсадою акуратно від’єднати один сіянець (вибирайте найздоровіший і найміцніший), не пошкоджуючи коріння. Поміщаємо саджанець у рідку кашку з ґрунту (щоб не пошкодити тендітну кореневу систему) та присипаємо землею до сім’ядольних листочків.

Руками трохи ущільнити землю навколо рослини, щоб не залишилося порожнечі біля коріння. Зробити пристовбурне коло і знову полити водою.

Капуста дуже вологолюбна рослина і багато залежить від того, як поливати капусту.

Через 7-10 днів потрібно обов’язково підгорнути саджанці щоб підтримати тонку капустяну ніжку і уникнути її викривлення. Якщо розсада при посадці була витягнута, підгортання зробити раніше.

Вдруге підгортання потрібно проводити через 3 тижні після першого. Це сприятиме зміцненню кореневої системи. У результаті після кількох підгортань качан капусти формуватиметься на міцній ніжці врівень із землею.

Не забувайте після поливів та дощів розпушувати землю, забезпечивши тим самим доступ повітря до коріння та попутно боротися з бур’янами. Щоб уникнути ґрунтової кірки, присипати ґрунт сухою землею.

Відео – Правила висадки капустяної розсади

Посадка капусти у відкритий ґрунт

Правила посадки різних видів капусти трохи, але різняться. Якусь капусту краще висаджувати розсадою, а якусь насінням. Білокочанна, цвітна, савойська, брюссельська капуста, китайська та пекінська, кольрабі мають свої терміни та схеми висадки, нюанси передпосівного внесення добрив та поливу.

Попередники та добриво

Найкращі попередники для вирощування на городі білокачанної капусти – бобові рослини, картопля, цибуля, томат, огірки, буряк та морква.

Залежно від цілей вирощування, а також застосовуваного сорту вимоги капусти до ґрунту різні.

Ранньостиглі сорти слід розміщувати і висаджувати на грунтах, що добре прогріваються. Середньостиглу і пізньостиглу капусту краще саджати на більш родючих ґрунтах.

Капуста при вирощуванні висуває високі вимоги до калійного, азотного та кальцієвого харчування.

На бідних гумусом грунтах дози добрив, що вносяться, повинні бути вищими, на багатих – нижче.

Зразкові дози внесення основного добрива під капусту при посадці у відкритий ґрунт:

Сорти ранньої капустиГній та торф’яний компост, кг/10 м²30-4040-50
Перегній, кг/10 м²20-3030-40
Аміачна селітра, г/10 м²120-180180-270
Суперфосфат 20% > г/10 м²300-450350-450
Хлористий калій, г/10 м²45-5545-60

На кислих ґрунтах під капусту вноситься вапно або мелена крейда: на супіщаних ґрунтах та легкосуглинистих – по 3 кілограми, на середньо- та важкосуглинистих – 4 (або п’ять) кілограмів на 10 м².

Органічні добрива, хлористий калій і суперфосфат вносяться восени на ділянках під вирощування капусти після збирання попередників.

Добрива та вапно вносять у ґрунт під час осінньої копки.

Навесні, як поверхневий шар грунту підсохне, всю площу городньої ділянки боронують, щоб зменшити випаровування вологи з нижніх шарів грунту. Цей прийом обробітку ґрунту називають закриттям вологи.

Під ранню капусту перекопування грунту починають з моменту його стиглості на глибині 12-15 см, коли грунт стане кришитися і розсипатися, набуде необхідної пухкості.

Після копки поверхню ґрунту ретельно вирівнюють граблями і приступають до розмітки рядів за допомогою шнура. Відстань між рядами 50 див.

За день до посадки розсаду капусти рясно поливають.

Техніка посадки капусти

Посадка білокачанної капусти

Техніка посадки білокачанної капусти наступна. Спочатку вздовж натягнутого шнура посадковим совком або ручним сажалкою роблять лунки, приблизною глибиною 12 сантиметрів, на відстані близько півметра (або 30 сантиметрів) одна від одної.

Фото посадки розсади капусти ручним сажалкою

Глибина лунки залежить від обсягу горщика або грудки землі (безгоршкова розсада).

Потім у кожну лунку вносять органічні добрива, це може бути перегній, компост, торф у кількості 300-500 грам, а також п’ять грамів сульфату амонію, сім грамів суперфосфату, п’ять грамів калійної солі і п’ять грамів меленої крейди.

Через відсутність мінеральних добрив вносять по 50 г деревної золи.

Замість перерахованих органічних добрив можна вносити сухий пташиний послід, змішаний з перегноєм або землею (15-20 г на лунку).

Якщо немає можливості вносити добрива в лунку під час посадки, рослини капусти можна удобрити під час підживлення.

На фото внесення добрив у лунку

Якщо під час посадки білокачанної капусти в ґрунт буде можливість поливу, то в лунку на внесені добрива наливають 0,5-1 літр води.

Якщо ж посадка буде без поливу, то розсаду для горщика або безгоршкову занурюють у лунку так, щоб точка росту («серце») була трохи вище рівня грунту.

Посадка цвітної капусти

Перший термін висадки здорової розсади цвітної капусти у відкритий ґрунт настає до кінця квітня – початку травня. Надалі для отримання конвеєрного врожаю посадку розсади можна проводити до середини липня.

Посадку цвітної капусти краще проводити на рівній поверхні, між рядами залишайте відстань 60 см, а між рослинами – 30 см.

При висадженні потрібно внести в лунку добрива в тих же дозах, що і при посадці капусти білокачанної.

Полив висадженої розсади цвітної капусти – півлітра – літр.

Посадка червонокачанної капусти

Техніка посадки червонокачанної капусти така сама, як і розсади білокачанної капусти.

Відстань у ряді скоростиглих та середньостиглих сортів червонокачанної капусти – 50-60 х 30-50 см, середньопізніх та пізньостиглих – 60 х 60.

Посадка савойської капусти

У відкритий ґрунт наприкінці квітня висаджується розсада савойської капусти ранніх сортів, а вже до середини чи кінця травня – середньопізніх.

Органомінеральні добрива під савойську капусту вносяться у тих самих дозах, що й під білокачанну.

На фото розсада савойської капусти перед посадкою

Посадка брюссельської капусти

Розсаду брюссельської капусти висаджують за схемою 70 см (між рядами) та 60 см (у ряді).

На замітку. Свіжий гній перед посадкою брюссельської капусти вносити не рекомендується – це призведе до появи хворих качанчиків, що зрослися.

Посадка броколі

Для збирання раннього врожаю розсада капусти броколі висаджується у відкритий ґрунт на початку травня.

Схема посадки – 60 х 30 см.

Для отримання врожаю броколі у літній період розсада висаджується наприкінці травня – на початку червня.

А для осіннього врожаю – з 1 до 10 липня.

Посадка китайської капусти

Вирощують китайську капусту на гребенях. Відстань між гребенями та у ряді роблять 60 см.

При посадці насіння китайської капусти в лунку потрібно внести близько 5 г суперфосфату в гранулах.

Посадка пекінської капусти

На зелень

Схема посіву пекінської капусти на зелень: стрічковий 3-рядковий.

Відстань між рядками 25 см, між стрічками – півметра.

Посів пекінської капусти проводиться як сухим, так і пророщеним насінням на глибину 2 см.

Після посадки пекінської капусти на зелень потрібно мульчування (наприклад, сухим торфом).

На качан

Качанні форми пекінської капусти висівають у першій-другій декаді липня, т.к. це рослина довгого дня.

При ранніх термінах посадки відбувається стрілкування, при пізніших – розміри, а також щільність качанів пекінської капусти знижуються.

Готуючи грунт для вирощування цієї капусти, потрібно внести 50 кг торфонавозного компосту сну 10 кв. м. та деревну золу.

Насіння пекінської качанної капусти висівають на глибину 1,5-2 см. за схемою 30 (60) х 60 см, після посадки мульчують.

На замітку. Для літньо-осіннього використання капусту висаджують у незахищений ґрунт насінням. Підготовлену лунку поливають, і в жижу, що утворилася, на глибину 2 см садять 3-5 насіння броколі.

Посадка кольрабі

Нюанси висадки та поливу

У лунці треба щільно обтиснути грунтом грудку або торфоперегнійний горщик.

Це необхідно для того, щоб був тісний контакт коренів з ґрунтом, швидше відновилися ґрунтові капіляри, якими постійно піднімається вода з нижніх шарів ґрунту.

В результаті рослини швидше приживатимуться, утворюючи нові коріння.

Після ущільнення коренів у лунці, верхній шар ґрунту навколо стебла капусти потрібно замульчувати, тобто покрити шаром пухкого матеріалу – сухого торфу, перегною, тирси, сухого листя, соломи, щоб закрити вихід води з ґрунту (перешкодити випаровуванню).

На важких ґрунтах при посадці у відкритий ґрунт розсади ранніх сортів капусти немає потреби в поливі.

Фото підгортання висадженої розсади червонокачанної капусти

На піщаних і супіщаних ґрунтах полив потрібен, хоча в ранньовесняний період і на цих ґрунтах буває достатньо вологи.

Після завершення посадки потрібно обов’язково пропушити ґрунт у міжряддях рослин капусти.

Справа в тому, що під час посадки розсади доводиться постійно рухатися міжряддям і ущільнювати ногами грунт, а з ущільненого грунту активніше випаровується волога.

Фото капусти, висадженої у відкритий ґрунт

Вже наступного дня після висадки капусти в ґрунт можна помітити утворення досить міцної ґрунтової кірки.

Корка не тільки досить добре сприяє випаровуванню вологи, але й перешкоджає газообміну між атмосферним та ґрунтовим повітрям.

Ось чому міжряддя треба постійно, протягом усього вегетаційного періоду, розпушувати, особливо після дощів і поливів, що випали, а також підгортати.

Правила посадки капусти у відкритий ґрунт: агротехніка вирощування та догляду

Капуста – одна з основних та улюблених у народі овочевих культур, яка постійно знаходить собі місце на ділянках городників-аматорів по всій України. Багато овочівників вважають, що ця культура не вимагає особливого догляду та вирощування її нескладне. Але все-таки цей овоч потрібно вирощувати правильно. Дізнайтеся про способи посадки капусти у відкритий ґрунт та особливості догляду за висадженими рослинами.

Коли можна висаджувати розсаду капусти у ґрунт

Традиційне вирощування капусти з насіння передбачає отримання з розсади, яку потім висаджують на грядки. Терміни висадження капустяної розсади, що підросла, залежать від регіону та погодних умов, виду цієї культури та сорту, так як у кожного з них свій рівень морозостійкості. Сама холодостійка капуста – савойська, а теплолюбна – цвітна капуста і броколі. Інші – білокачанна та червонокачанна, кольрабі, брюссельська, пекінська та декоративна – за рівнем морозостійкості знаходяться десь посередині. Тому капусту на грядки можна садити орієнтовно через 1-2 місяці після сходу насіння.

У середній смузі холодостійкі види капусти можна висаджувати вже на початку травня, а теплолюбніші – наприкінці цього місяця. У північних регіонах висаджувати розсаду на грядки потрібно на 7-14 днів пізніше, а у південних – відповідно на 7-14 днів раніше.

Визначити термін посадки капусти можна за температурою повітря, яка вдень повинна становити не менше ніж 15-18 °С, а вночі 5 °С. Земля має бути добре прогріта, в холодному ґрунті розсада капусти приживатиметься довго.

За народними прикметами капусту потрібно висаджувати після того, як відцвіте черемха, під час цвітіння якої часто спостерігається похолодання. Робити це найкраще на місячному місяці, що, як стверджують садівники любителі, сприятиме швидкому зростанню посадки в грунт розсади.

Орієнтиром того, що капустяну розсаду вже можна висаджувати на грядки, може бути розвиток у неї 2-х справжніх листочків і поява в середині 3-го і 4-го. Допустимо, якщо у рослин буде більше листя – 4-5 шт., Висота розсади повинна бути не менше 10 см.

Підготовка грядки до вирощування

Перед тим як посадити розсаду на відкритий ґрунт, для неї готують грядки. Місце під капусту вибирають відкрите, сонячне, провітрюється, але без протягів і сильних вітрів, що гуляють на ньому. Грунт має бути м’яким, пухким, вологим, але не мокрим, адже капуста любить вологу, але болото не переносить. Бажано, щоб на такій ділянці раніше росли культури, що належать до сімейства бобові, пасльонові та гарбузові, а також коренеплоди, але не сама капуста.

Готують грядки під капусту ще з осені:

  1. З землі прибирають залишки зростаючої на ній до цього культури та бур’янів.
  2. Потім перекопують її на глибину не менше ніж 30 см.
  3. Одночасно з цим вносять на кожен м 2 землі органіку – по 5 кг свіжого гною, що добре перепрів перегною або компосту.
  4. Якщо ґрунт кислий, його нейтралізують крейдою або вапном.

Навесні грядки ще раз перекопують і вносять у ґрунт мінерали – по 1 ст. л. селітри та суперфосфату, з додаванням 1 склянки золи на 1 м 2 . Можна для економії добрив покласти в лунку при посадці капусти. У цьому випадку в кожне посадкове заглиблення всипають по 0,5 кг золи і компресу, що перепрів, а також 1 ч. л. нітроамофоски. Все ретельно перемішують із ґрунтом.

Висадка розсади у відкритий ґрунт: схема посадки

Готувати розсаду до висадки починають за 10 днів до посадки у ґрунт. У цей час проводять загартовування рослин. Якщо вони ростуть у теплиці, у ній щодня відкривають двері та вікна спочатку на 30 хв, щодня збільшуючи час загартовування. Якщо розсаду вирощують у квартирі, то касети чи горщики з нею виносять на балкон.

За 2 тижні до висаджування на грядки, капустяну розсаду підгодовують мінералами – до 10 л води додають по 1 ст. л. селітри та сульфату калію. На кожну молоду рослину витрачають по 150 мл розчину. За 2 дні до висадки розсаду припиняють поливати, щоб її стебла стали трохи сухішими і не ламалися при спробі посадити капусту в землю. Прямо перед самою висадкою рослини поливають, щоб можна було дістати їх із ємностей, у яких вони росли.

Виберіть один із сприятливих днів для посадки капусти і приступайте до висадження розсади у відкритий ґрунт, у похмурий день і бажано в ранковий або вечірній час.

Капусту висаджують за схемою 40 на 50 см. Така площа достатня для вирощування ранніх сортів білокачанного різновиду цього овочу та кольрабі. Інші види культури висаджують, використовуючи іншу схему посадки капусти у відкритому ґрунті: пекінську розміщують на грядках з інтервалом 30 на 30 см, решта капусти та пізні сорти білокачанної – 60 на 60 см.

Лунки під капусту потрібно робити глибиною не менше 15 см, щоб рослинам вистачило поживних речовин для росту та розвитку. Після того як вони будуть зроблені, в них заливають по 1-2 л теплої, підігрітої на сонці води, щоб земля стала достатньо вологою. Коли вона вбереться, в лунки додають по 1 склянці гною, перегною і 10 г золи (сірникова коробка) і трохи присипають зверху землею.

Розсаду капусти виймають із грудкою землі, а потім по одному примірнику розміщують у лунках, засипають ґрунтом і трохи утрамбовують. При посадці капусти розсадою її заглиблюють у землю на таку глибину, щоб коріння було повністю закрите, а розетка листя залишалася відкритою. Присипати її землею не можна, інакше зростання листя у ній затримається чи зовсім припиниться. Після того, як вся капуста буде посаджена, її ще раз поливають і присипають землею, щоб шар грунту не розтріскувався.

Капуста добре переносить сусідство з іншими овочами, тому можна ущільнити посадки цибулею, салатом, шпинатом і отримати з однієї і тієї ж площі подвійний урожай.

Догляд за висадженою розсадою

У перші дні після того, як розсада буде посаджена, її затіняють від сонця та закривають від нічного похолодання за допомогою плівки, яку натягують над капустяними грядками на дугах із товстого дроту. Коли вона приживеться, що станеться приблизно через 1-2 тижні, плівку видаляють.

Поливають посаджену розсаду кожні 2-3 доби по 2-3 л відстояною теплою водою під кожну рослину. Такої схеми поливу дотримуються протягом місяця, а потім капусту поливають 2 рази на тиждень, якщо погода тепла та 1 раз – якщо прохолодна. Поливи виробляють рано-вранці або пізно ввечері, щоб коріння розсади змогли якомога довше отримувати вологу з зволоженого ґрунту.

Розпушують землю після кожного поливу або сильного дощу, щоб розбити кірку та дати повітря корінням. Одночасно з цим обережно присипають коріння рослин землею, якщо вони були оголені.

Підживлення – ще одна обов’язкова умова догляду за капустою у відкритому ґрунті:

  1. 1-у їх проводять через 14 днів після висадки розсади. Застосовують складні комплексні добрива, насичені макро- та мікроелементами або настої свіжого коров’яку (1 до 10), послід домашньої птиці (1 до 20). Під кожну капустяну рослину ллють по 0,5 л добрива.
  2. 2-е підживлення проводять через 14 діб після першої. Цього разу використовують суміш із 3-х мінеральних компонентів – селітри, калію хлористого та суперфосфату (1:1:2). Сухі гранули перемішують і посипають сумішшю землю з розрахунку 50 г на кожен м 2 грядок, потім поливають.
  3. 3-ю підгодівлю роблять ще через 2 тижні. Беруть 4 г суперфосфату, 2 г калійної солі та розводять в 1 л води.

Щоб запобігти появі на капусті шкідників (попелиці, равликів, слимаків) ґрунт біля кожної рослини присипають золою – 1 склянку розсіюють на площі 1 м 2 .

Прямий посів насіння в ґрунт під пластикові пляшки

Це альтернативний спосіб вирощування капусти, яким можна скористатися городникам у південних областях. Пластикові пляшки у цьому випадку зіграють роль міні-парничків для кожної окремої рослини. Підійдуть 1,5-2 л прозорі пляшки, які відрізають дно, але залишають кришки.

Насіння перед висівом замочують на 30 хвилин у розчині марганцівки, щоб знезаразити їх, а потім промивають у чистій проточній воді. Після на 1 добу залишають у мокрій тканині для пророщування.

Готують грядки під насіння восени і навесні так само як і для розсади, але в цьому випадку їх роблять вузькими і високими. Лунки під капусту роблять за допомогою скляної пляшки відповідного об’єму. Нею продавлюють рівні круглі отвори, у яких засипають 2 ст. л. золи, поливають, а потім висівають туди насіння. У кожну лунку при посадці капусти їх кладуть по 3-4 шт., адже не все насіння однаково добре сходить. Зверху їх акуратно присипають незначним шаром сухої землі або перегною, а потім ставлять у кожну ямку пляшку із закрученою кришкою. У проміжках між рослинами висівають зелень, що швидко росте – кріп або салат, які можна буде зрізати до того часу, коли рослини під пляшками підростуть.

Поливають капусту при посіві у відкритий ґрунт насінням через шийку пляшки, відкриваючи на час кришки. Через деякий час перевіряють, як зійшло насіння. Якщо вийшло так, що в окремо взятій лунці проросли кілька, то в ній залишають 1 рослину, найміцнішу, а інші прибирають або, якщо є можливість, висаджують на інші грядки. Поливи та підживлення проводять так само як і у випадку з розсадою. Коли рослини під пляшками досить виростуть та зміцніють, парнички знімають.

Поради та рекомендації досвідчених городників

Ті, хто вирощував білокачанну капусту на дачі, зазначають, що існує кілька прийомів, які дозволять покращити якість посадки розсади чи насіння на відкриті грядки.

Наприклад, якщо розсада переросла і стала занадто великою, при висадженні рослин потрібно обірвати верхні половинки листя. Так вони швидше приживуться і менше болітимуть. Але робити це потрібно обережно, щоб випадково не обірвати точку зростання, інакше качанів не буде.

Висаджувати розсаду в кожну лунку потрібно строго по 1 рослині, а при посіві насінням залишати лише одне. Інакше у капуст, що ростуть разом, качани будуть дрібними і негарними.

Трохи підмерзлі рослини через поворотні заморозки можна обприскати розчинами Епіну або Новосилу.

Агротехніка вирощування

Вирощування білокачанної капусти у відкритому ґрунті не становить особливих складнощів, якщо дотримуватись правил агротехніки цієї культури. Після посадки капусти в ґрунт розсадою та насінням догляд за нею здійснюють, поливаючи, удобрюючи та рихляючи землю навколо неї. Поливають рослини з такою частотою, щоб ґрунт завжди залишався вологим, але не мокрим. Лють воду під корінь, а не в міжряддя. Воду використовують м’яку, відстояну та теплу. Після чергового поливу землю розпушують, попутно видаляючи бур’яни, що проростають. Особливо часто поливають рослини під час посиленого формування кочанів. Восени, під час дощів, полив скорочують або не проводять зовсім.

Агротехніка вирощування капусти передбачає внесення добрив 2-3 рази під час вегетації. На початку вегетації культуру підгодовують азотом, потім фосфором та калієм. Використовують готові суміші мінералів, так і органіку. Боротьбу зі шкідниками та хворобами проводять, обробляючи рослини інсектицидами та фунгіцидами у міру появи на них шкідників та уражуваності захворюваннями. З народних засобів рослини обприскують настоєм часнику, який убереже їх від метеликів-білянок.

Збирання врожаю проводять у терміни, які характерні для даного сорту, коли головки стануть щільними і досягнуть маси як мінімум 1,5 кг. Зрізають їх ножами разом з покривним листям, залишаючи невелику качан довжиною в 5 см. Так капуста краще зберігатиметься.

Перетримувати капусту на грядках теж не можна, інакше вона почне тріскатись. Якщо головки пізніх сортів замерзли, їх зрізають лише після того, як вони відтануть на корені. Після цього їх вносять до холодного приміщення, де вони залишаються для зберігання.

Про автора

admin administrator