Що люблять огірки при вирощуванні у відкритому

Авторadmin

Що люблять огірки при вирощуванні у відкритому

Зміст:

Вирощування огірків у відкритому грунті: правила і рекомендації

Завдяки відмінному смаку і відносній простоті вирощування огірки стали постійними завсідниками кожного городу (їх навіть вирощують на підвіконні !). Незважаючи на те, що ця культура досить невибаглива, не кожному садівникові вдається виростити огірки без розсадним методом . Причини такої невдачі, як правило, полягають в неправильному проведенні або відсутності підготовки насіння, а також в безпосередній процедурі посадки, або ж неправильному подальшому догляді за сходами. Однак, досягти успіху в цій справі можна без будь-яких проблем, якщо слідувати цілком простим правилам!

Про те, як правильно посадити огірки у відкритий грунт насінням, читайте далі в цій статті, в якій вас чекають поради, рекомендації і покрокові інструкції з посіву огірків відразу в грунт.

Рассадний метод: плюси і мінуси

Садити огірки можна двома способами: висіваючи насіння відразу в грядку або вирощуючи спочатку розсадою.

Другий метод більш трудомісткий, але у більшості садівників вважається кращим. Особливо в центральній України і північних областях, де весна настає набагато пізніше.

Вирощуючи розсаду в опалювальній теплиці або на підвіконні, господар забезпечує себе ранніми огірками.

Переваги цього способу:

  1. саджанці потрапляють у відкритий грунт після закінчення заморозків, немає потреби побоюватися, що їх зашкодить холод;
  2. в процесі кімнатного вирощування за молодими огірками простіше стежити, оцінюючи їх стан, і проводити підживлення;
  3. рассадний метод вирощування дозволяє отримати перші огірки на відкритому грунті вже в кінці травня. Але такі огірки дуже швидко відходять і до липня місяця батоги зазвичай вже засихають.

Якщо дозволяє розмір садиби, то добре б знайти на ній місце і для висівних огірків. Вони з’являються пізніше, зате благополучно плодоносять до кінця сезону. Протягом літа завжди можна підсівати нові рослини на зміну засихає різок.

Вирощування огірків розсадним способом

Цей метод підходить для регіонів з прохолодною і затяжною весною. Є ще кілька плюсів попереднього вирощування розсади:

  • дозволяє отримати ранній урожай в кінці весни – в травні;
  • молоді огірки потрапляють в землю після поворотних заморозків і можна не побоюватися низьких температур грунту;
  • простіше проводити огляд саджанців, і вносити добрива в домашніх умовах.

Однак, як і у будь-якого іншого, у розсадного способу є свої мінуси:

  • Процес вирощування досить довгий і трудомісткий. Необхідно попередньо обробити посадковий матеріал і підготувати поживну грунтову суміш.
  • Кущі, отримані таким способом, швидко перестають плодоносити і до середини літа повністю висихають.

Підготовка ґрунту для розсади огірків

Грунт для вирощування будь-якої розсади краще готувати своїми силами і запасати з осені. Куплені субстрати можуть принести неприємні сюрпризи у вигляді грибкових захворювань.

Огіркам потрібна легка, пухка грунт, нейтральна по своїй кислотності або слабокисла.

Для розсади огірків потрібна земля високої якості, перемішана в рівних пропорціях з перегноєм. Можна взяти добре перепрілий коров’як або кінський гній. На відро такої суміші додають склянку деревної золи.

Щоб грунт вийшов пухкий, втручаються в нього тирса або торф. Приблизно одну третину від загального обсягу.

Мульчирующий елемент краще вносити перед посівом розсади. Хвойну тирсу не підходять, вони підвищують кислотність грунту. Тирсі важливо дати перепреть до використання. Якщо цього не зроблено, обов’язково потрібно вносити додаткові азотні підживлення. Субстрат з сфагнового торфу вимагає підвищеної уваги, так як він дуже швидко пересихає.

Як вибрати хороший сорт огірків

Порада! Досвідчені садівники радять на початку сезону сіяти по 4-6 штук насіння огірків різних видів. У разі несприятливих погодних умов цього сезону, таке розмаїття не залишить вас без смачних і хрустких огірочків.

Подивіться відео! Як вибрати сорти огірків? Який сорт краще?

Для посадки насіння краще підійдуть районовані види, а також гібриди. Такий посівний матеріал, який довгий час вироблявся в садівничому господарстві одного регіону, прекрасно пристосувався до його виду грунту і кліматичних умов. Такі сорти будуть краще розвиватися, легше переносити місцеву погоду. Крім того, для їх вирощування знадобляться мінімальні витрати на догляд.

Вибрати оптимальний сорт можна, вивчивши оглядові статті про популярних і кращих сортах огірків:

26 кращих сортів огірків для засолювання і консервування

Кращі сорти огірків корнішонів найурожайніші

Кращі сорти огірків для Скандинавії для теплиць

17 кращих сортів огірків для Скандинавії для відкритого грунту

Кращі сорти огірків з фото для для відкритого грунту

Кращі сорти огірків для в теплицях

Кращі сорти пучкових огірків для теплиць

Кращі сорти пучкових огірків для відкритого грунту

Готуємо насіння до посіву

Вибір насіння починається ще на грядці. Кращим представникам сорти дають перезреть на батоги, знімають тільки, коли шкірка придбає, помаранчевий відтінок і потріскається. Насіння вибираються тільки з передньої частини плодів, для профілактики гіркоти. Їх виточують і зброджують кілька днів в невеликій кількості води, як помідори.

Це потрібно для того, щоб, не травмуючи насіння, звільнити їх від рідини. Все насіння, які при цьому будуть спливати, треба викинути.

По завершенні зброджування насіння треба просушити і впорядкувати. Якщо в посадковому матеріалі не бракує, то краще залишити тільки великі і симетричні.

Ці насіння вимочують 12 годин на рожевому розчині марганцівки для знезараження, просушують і прибирають в паперові пакети. Зберігаються насіння огірка при кімнатній температурі в темному місці. Схожість не втрачають до 5-6 років.

Цікава властивість: схожість огіркових насіння підвищується при зберіганні. Тому перед посівом краще витримати насіння два-три роки.

Схеми посадки огірків

Існують різні схеми розташування огірків на грядці. Можна виділити три найпоширеніших.

  • Рядовий спосіб передбачає посадку огірків на грядці всього в один ряд, отже, між рядами організують вільний прохід, відстань між рядами – близько метра (в теплицях його зменшують до 70 см). Рослини в рядах розташовують на відстані 15-30 см одна від одної.
  • Стрічковий (двухстрочний) спосіб передбачає розміщення на стандартній грядці двох рядків на відстані 30-50 см одна від одної. Якщо грядок (а значить, стрічок) кілька, між ними залишають від 90 до 150 см. Посів (посадка) огірків проводиться приблизно з тією ж щільністю, що і при однорядном розташуванні. На дачних ділянках стрічкова посадка – одна з найпопулярніших
  • Квадратно-гніздовий схема посадки. В цьому випадку гнізда розташовують на відстані 65-70 см одна від одної, іноді – в шаховому порядку. У лунку діаметром близько 12 см висівають до десятка насіння, а після появи сходів залишають 5-6 найбільш розвинених і зручно розташованих рослин. Припускаючи таку схему, можна вже на стадії розсади вирощувати в горщику відразу кілька примірників.

Передпосадкових заходи

Висівати огірки на розсаду треба за місяць до висадки рослин в грунт. Зазвичай ці роботи починаються в березні.

Безпосередньо перед висаджуванням насіння ще раз перевіряють на схожість солоною водою. Їх опускають в стакан води з розчиненою чайною ложкою солі, збовтують і залишають на 10-15 хвилин. Все, що спливло – викидають.

Решта насіння піддають стимуляції і загартовуванню. Спочатку їх прогрівають біля батареї протягом двох днів.

Потім два години витримують у термосі з дуже гарячою водою (температура повинна бути така, щоб ледь терпів палець). А потім, загорнувши в тканину, відправляють на нижню полицю холодильника годин на дванадцять.

Якщо схожість насіння вселяє сумніви, їх можна обробити стимулятором росту. Обережні господарі вдруге піддають їх обробці марганцівкою.

Після всіх процедур насіння залишають на пророщування між двома шарами вологої тканини в прохолодному місці.

Коли насіннячко проклюнеться і корінець досягне половини його довжини, можна приступати до посіву.

проблеми вирощування

Зовнішній вигляд огірків можна підказати про брак певних поживних елементів:

  • Магній – по краю і між прожилками листя стали яскраво-зелені з жовтою облямівкою.
  • Фосфор – облямівки немає, але жовтизна по листю більш плямиста і переривчаста.
  • Залізо – прожилки чітко видно, вони стали темніше, ніж зазвичай.

До речі! Пожовтіння листя може свідчити про брак кальцію. У будь-якому випадку треба негайно удобрити огірки мікро- або макроелементами в рідкому вигляді.

Кальцій і магній є в доломітового борошна. Проводять рідку кореневу підгодівлю цим розчином, додавши 9% оцет 100 г на 10 л води. Він поліпшить засвоєння добрива і перетворить його в хелатную форму.

Важливо! Жовтизна з мармуровим розлученням або дрібної крапчастість може говорити про поразку огірків павутинним кліщем.

Як і куди посадити насіння огірків для розсади

Висівають насіння в горщики з грунтом з розрахунку приблизно 0,3-0,5 літра на один корінець розсади. Ємність може бути будь-яка:

  • картонні або пластикові коробочки – в них обов’язково треба зробити кілька дірочок для відтоку рідини;
  • спеціальні торф’яні стаканчики, в яких потім огірки висаджують прямо в грунт, мають тільки один недолік – дуже швидко втрачають вологу;
  • целофанові рулончики, зафіксовані степлером або скріпкою – щоб дістатися до кореня при висаджуванні, їх просто розгортають.

Горщики встановлюють впритул на загальний піддон для зручності догляду. Заповнюють підготовленим грунтом і висівають в них по дві насіння з тим, щоб пізніше видалити слабший втечу. Глибина посіву не більше 3 сантиметрів.

Якщо насіння висаджують в загальну ємність, то відстань між ними витримують два сантиметри і три сантиметри між рядами. При такій посадці пізніше доведеться пікірувати розсаду. Не всі вважають цю процедуру корисною.

Контейнер з розсадою поливають, накривають вологою тканиною і прибирають в темне місце до проростання. Приблизно на 5-7 днів. Оптимальна температура для сходів повинна бути від 18 до 25 С. Перегрів не менш небезпечний, ніж холод.

підготовка насіння

Виростити врожай не складе труднощів. Потрібно тільки заздалегідь подбати про придбання посадкового матеріалу. Купуйте насіння тільки в спеціалізованих магазинах, у перевірених постачальників.

калібрування

Обов’язково зробіть відбір насіння, вибракуваного ті, що спливуть. Їх необхідно залити склянкою води: ті, що спливуть, вважають шлюбом. Сіють тільки великі і щільні насіння.

прогрівання

Прогрійте посадковий матеріал для знищення спор патогенних грибків і бактерій. Можна піддати зерна короткострокового нагріванню, температура не повинна перевищувати 50 градусів.

знезараження

Зерна обробіть фунгіцидом і неконцентрірованним розчином марганцівки. Така обробка допоможе надалі уникнути появи грибкових захворювань.

Увага! Протруювання повинно здійснюватися не менше 20 хвилин. Потім промийте зерна холодною чистою водою.

замочування

Зерна слід перевірити на схожість, потім замочити для набухання на добу.

загартовування

З метою підвищення стійкості до зниження температури посадковий матеріал загартовують. Набряклі зерна поміщають на кілька хвилин на холод.

Увага! Насіння можна заливати їх водою.

пророщування

Помістіть зерна на вологу ганчірку, дайте набрякнути. При посадці насіння не варто поглиблювати занадто глибоко, так як це може значно уповільнити розвиток рослини. Щоб пробудити нирку, яка дасть поштовх розвитку, насіння потрібно замочувати в теплій воді.

Догляд за посівами

Добре, якщо є можливість виділити для розсади окреме приміщення з регульованою температурою (в ідеалі, опалювальну теплицю).

Не маючи таких умов, спритні садівники організовують міні-парники прямо на підвіконнях, що відгороджують ящики з розсадою від кімнати і вікна целофановими екранами. Це дозволяє створити підвищений рівень вологості.

Перші 4-5 днів молоді сходи потрібно тримати при температурі близько 20 С. Потім вона піднімається до 25 ° С На всьому періоді вирощування слід уникати протягів.

Коли паростки піднімуться настільки, що їх можна буде оцінити, слабший акуратно видаляють під корінь манікюрними ножицями.

безпосередня посадка

  • Роблять борозни або лунки за схемою, описаною вище.
  • Злегка поливають водою.
  • Насіння сухі заглиблюють на 1,5-2 см з інтервалом 5-10 см.

Порада! Якщо насіння пророслі або мають 100% схожість, їх можна сіяти відразу за схемою, рекомендованої для певного сорту. Зазвичай на 1 кв. м йде 4-5 куща: 20-40 см на 60-100 см).

  • У кожну лунку рекомендується сіяти по 2-3 насінини, щоб потім вибрати найсильніше рослину.

Порада! Щоб захистити насіння від мурах, їх зверху посипають тютюновим пилом або гірчичним макухою. До того ж тютюновий пил додатково захищає від нематоди.

  • Знову злегка поливають.
  • Ямки засипають поживним грунтом.

Поливи та підживлення

Полив треба проводити часто – один раз в два дні. Теплої талої, або відстояною водою. Робити це слід вранці, на початку світлового дня. Холодна і жорстка вода згубна для розсади.

Огіркова листя любить купання, вологу можна розпорошувати зверху з пульверизатора.

Маленька хитрість: щоб в горщиках не застоювалася вода, їх можна встановити в пластиковий сітчастий ящик, а той в свою чергу підняти на підставці так, щоб під контейнером з розсадою циркулював повітря.

Підживлення проводиться, коли з’являється перша пара листочків.

Мінеральні добрива для огірків

  • спеціалізовані готові суміші для огірків;
  • сечовина 20 м, сульфат калію 20 р, суперфосфат 50 м, розведені в десяти літрах води.

Органічні добрива:

  • курячий послід або коров’як, розведені теплою водою в пропорції 1:10;
  • триденний настій цибулиння, бананових корок або яєчної шкаралупи, приготований з трьох частин води і однієї частини подрібненого біологічного матеріалу;
  • деревна зола, розведена в гарячій воді в співвідношенні 1:10;
  • витриманий розчин 1 м хлібних дріжджів в літрі води.

Підготовка посівного матеріалу

Перш, ніж починати підготовку безпосередньо до посіву, насіння огірків калібрують і стратифицируют. Калібрування (відбір придатних до посіву насіння) проводиться спочатку вручну. Вибраковуються всі зламані і порожні зерна, після насіння проходять стратифікацію (прогрівання) поблизу джерел тепла при температурі +28 – + 32 ° C протягом 2 – 4 тижнів.

Далі насіння відправляють на перевірку життєздатності в сольовому розчині: харчової солі 30 г / 1 літр рідини, в якому витримують посівний матеріал не більше 10 хвилин. Огіркові зерна, які опустилися на дно, придатні до посіву, з ними працюють далі, спливли насіння видаляють.

На наступному етапі насіння проходять дезінфекцію в марганцівці (розчин блідого кольору), розчині діамантового зеленого (аптечний склад розводять 1: 1 з відстояною водою) або настої часнику (2 віджатих зубчики / 150 мл води). У марганцівці матеріал для посіву витримують 20 хвилин, в часниковому настої і розчині зеленки близько 2 – 4 годин. Після насіння промивають теплою проточною водою.

Перед посадкою насіння замочують на ніч в поживних складах з добривами або стимуляторами росту. За цей час насіння наситяться корисними мікроелементами і набухнуть. З добрив можна використовувати нітрофоску (5 г / 1 л) або борну кислоту (1 г / 1 л), з стимуляторів росту – препарат Циркон, Епін екстра, Гумат калію і натрію за інструкцією.

Проводити пророщування перед посадкою на грядки відкритого грунту необов’язково, головне – провести посадку насінням за всіма правилами.

світловий режим

Огірок – це рослина короткого світлового дня. Для інтенсивного розвитку розсада потребує створення індивідуального освітлення:

  • для них потрібно вибирати найсвітліше місце, але не під прямими сонячними променями;
  • світловий день огіркової розсади повинен триватиме десять годин;
  • якщо природного освітлення не вистачає, над ящиками встановлюються лампи денного світла.

Вибір і підготовка грядки

Ділянка під посадку огірків насінням треба готувати ще з осені. Для цього землю удобрюють перепрілим коров’ячим гноєм і перекопують. Якщо з яких-небудь причин не вийшло удобрити грунт по осені, то це роблять навесні. Для цього використовують той же гній, але додатково його удобрюють деревною золою. Всю масу поміщають в раннє викопану ямку. Зверху грядку засипають шаром землі, поливають водою і накривають поліетиленом. Через два тижні грунт готовий до висадки огірків.

Для гарного росту огіркової культури треба підготувати спеціальну грядку. Перш за все, підбирається місце, дотримуючись правило сівозміни.

Сівозміна – це послідовне чергування різних городніх культур для кращої врожайності. Справа в тому, що різні плоди і рослини споживають з землі певні поживні мінерали. Тому правильне чергування дозволяє не виснажувати грунт, а також отримувати багатий урожай.

Огіркову культуру найкраще садити після:

  • лука;
  • часнику;
  • перцю;
  • помідорів
  • капусти;
  • моркви;
  • картоплі;
  • бобових культур (горох, квасоля, арахіс).

Цибулю і часник є найсприятливішими попередниками взагалі для всіх рослин. Картопля, перець, а також помідори відмінно готують грунт, знезаражуючи її. Бобові культури рясно удобрюють грунт азотом, що є сприятливим середовищем для огірочка. Так само є список овочів, після яких огірки садити забороняється.

До них відносяться:

Дотримуючись схему посадки огірків у відкритий грунт за принципом сівозміни, у вас вийде зберегти плодоносні властивості грунту, а також отримати багаті урожай.

Сонячне світло повинен безперешкодно потрапляти на огіркове рослина. А ось вітер тут ні до чого. Враховуйте ці правила при виборі місця для грядки. При необхідності, закривайте рослина від північних вітрів.

Організація грядки передбачає пристрій грунту декількома шарами. Найнижчий – дренаж, який виконується з соломи або гілок. Зверху рівномірно укладається шар гною, все добре трамбується і засипається землею. У такому вигляді грядка варто до весни. Початку травня зверху насипається шар переганяючи, проливається невеликою кількістю води, і накривається плівкою, натягнутою невеликим дугами. Через тиждень починається посадка насіння огірків у відкритий грунт.

Коли плівка починає покриватися потом, можна починати висадку. Видаливши плівкове покриття, роблять сапкою лунку. Щоб вона була рівна, натягніть будівельний шпагат. Глибина лунки 2-3 сантиметри. Далі укладаються насіння по 4-6 штук на відстані 40 сантиметрів. Зерна треба трохи втопити в землі, розташувавши кожне вгору гострим кінчиком.

Якщо грунт недостатньо вологий, попередньо її полийте водою з лійки. Лунка засипається землею. Місця розташування зерняток трохи придавлюються.

Для отримання більшого врожаю, треба виготовити шпалеру, яка послужить опорою майбутнім рослинам. Її зробити легко, вкопавши дерев’яні кілочки по всій довжині грядки. Самі опори зв’язуються Бичова, що за яку згодом будуть зачіпатися паростки.

догляд

Поле того, як сіянці посадили, їх накривають плівкою, яка натягується на дерев’яні прути. Виходить невелика трикутна тепличка. Це треба для збереження вологи. Коли паростки проклюнутся, а це станеться на третій тиждень, плівку поступово прибирають. При сильно пекучому сонці, плівкове перекриття піднімають, щоб не перегріти рослини.

полив

Важливо досить зволожувати грунт близько грядок, щоб отримати хороший урожай. Для цієї рослини треба помірно поливати водою, температура якої становить не нижче 15 градусів. На початкових стадіях, коли проростки ще не зійшли, вода повинна бути злегка тепленькою. Після трьох тижнів, на четверту вже можна зволожувати грунт холодною водою. Після поливу, грядки треба розпушувати граблями. Це робиться для запобігання появи земляний кірки, яка знизить надходження повітря грунтом. Слідкуйте за погодними умовами. Якщо синоптики передають дощі, то грядки краще залишити Непролитих.

Найбільш вдалий час для поливу – ранній ранок або пізній вечір. Коли немає сильного пекла, тоді і зволожує грунт. Завдяки такому підходу земля вбере велику частину вологи. Лити треба прямо під коріння. Так само можна укласти шланг у початку грядки і, відкривши вентиль крана на третину обороту, залишити його на 15-20 хвилин. При такому способі важливо, щоб був невеликий ухил землі.

Категорично не можна поливати рослину по листю. Для прямих променів сонця крапельки води на листі послужать як збирає лінза, і рослина отримає опік. Згодом це стане початком висихання бадилля.

Якщо погода встановлюється спекотна, тоді треба близько грядок ставити відра з водою. Випаровуючись, буде створюватися вологий мікроклімат.

підживлення

Після появи паростків грядку треба підгодувати. Добрива потрібно чергувати. Для цього купуються мінеральні суміші. Їх використовують строго по інструкції, яка знаходиться на упаковці. Крім цього, огірки поливають водою, в якій розводять перепрілий гній. Подальше добриво проводиться не рідше ніж один раз за 10-15 днів.

прополка

Бур’яни, які розвиваються близько грядок з огірками, треба вчасно видаляти. Якщо цього не робити, то вони можуть виснажити грунт, що неодмінно позначиться на врожайності. Важливо знати, коріння огіркової культури розташовані близько до поверхні землі. Тому використовувати граблі або сапку не можна. Щоб видалити шкідливі бур’яни, їх виривають руками. Для зниження зростання бур’яну, а також тривалого збереження вологості грунту, робиться мульчування грядки. Шар з деревної тирси викладається на землю близько грядки. Також для мульчування використовують солому. Близьке розташування коренів рослини до поверхні землі вимагає їх підгортання. Маленькій сапкою закривають стеблинки землею, нагортаючи невеликі жменьки.

Обробка від хвороб

Необхідно суворо дотримуватися норм поливу. При зайвої вологості грунту, на листочках рослин з’являється білий наліт, який може повністю знищити окремий саджанець. Якщо ви виявили початок хвороби, посипте хворий кущ деревною золою. При повному ураженні, саджанець краще видалити. Так як стеблинки і листя огіркового рослини має велику кількість води, на ньому збирається тля. Щоб уникнути появи шкідника, потрібно ретельно прополювати город від бур’яну, боротися з мурахами, а також обприскувати зелені насадження хімікатами від попелиці.

Мурахи використовують тлю для прожитку. Для цього вони спеціально приносять личинки комах на листя. Попелиця напивається вологи, виснажуючи рослину. Після того, як комаха вбере максимальну кількість води, його забирають і приносять нове.

При поливі паростків холодною водою, огірки починають чорніти. Уражені ділянки з часом розростаються і висихають. Підвищена вологість теж може стати причиною такого явища. Після того, як ви помітили почорніння, припиніть полив. Стебла, листя обробіть бордоською рідиною.

Особливості пікіровки розсади огірків

У огірків дуже ніжна коренева система. На відміну від помідор, пересадки не йдуть їм на користь. Обірвані волоскові коріння не відновлюються, на відростання нових потрібен час і рослина сповільнюється в зростанні, не отримуючи жодних переваг.

Прихильники процедури пікірування приступають до цього заходу, коли у огірків повністю розкриється сім’ядольні пара листів і з’явиться хоча б один справжній лист.

Пікіровка огіркової розсади проходить за загальними правилами. Головне, заздалегідь добре розмочити землю в ящику і пересаджувати корінці, акуратно піддягаючи їх лопаткою.

Після пересадки рослинам краще дати спокій, залишивши їх на добу в темному місці і знизивши температуру до 18-20 градусів на три-чотири дні. Потім можна провести другу підгодівлю огірків. Якщо розсада НЕ пікірують, то друге підживлення проводиться через два тижні після першої.

Після чого краще садити?

Не можна вирощувати огірки на одному місці 2 роки поспіль. Найкраще їх висаджувати на грядки, де виростали капуста, помідори, болгарський перець, кріп, горох.

Садовод з 17-ти річним стажем і наш експерт

Не рекомендується вирощувати культуру після родинних гарбузових рослин (патисони, цукіні). Рослина некомфортно почувається в вітряних місцях.

Підготовка розсади до висадки у відкритий грунт

Щоб рослини швидше адаптувалися до вуличних умов, приблизно за десять днів до висадки їх починають гартувати. Тоді ж вноситься остання підгодівля.

Контейнер виносять на повітря. Можна встановлювати його на день під плівку в спеціальних, заглиблених парничках. Температуру води знижувати не можна весь період вегетації – ці рослини погано переносять полив холодною водою.

У відкритий грунт висаджують розсаду після освіти у неї чотирьох справжніх листів і встановлення стійкої теплої погоди.

Підготовчий етап

Як посадити огірки, вирішує кожен самостійно. Вважається, що високий урожай можна отримати, якщо висадити розсаду під відкрите небо. Якщо клімат м’який, грунт родюча, то можна спробувати відразу висівати насіння на городні грядки.

Досвідчені городники висаджують насіння кілька разів з різних тимчасовим інтервалом, в десятих числах травня і в перших числах червня. Робиться це на випадок, якщо холоду повернуться. Пізніше висівати не варто, так як на розвиток молодих саджанців погано впливає липнева спека і тривалий світловий день.

Першим кроком, як потрібно правильно посадити огірки у відкритий грунт, є добірка правильних насіння. Можна вибрати сортові або гібридні види огірків.

Гібриди виводять на основі декількох сортів, для отримання потрібних характеристик. За ними легше доглядати, так як вони менш схильні до хвороб, виносять коливання температури.

Іншим важливим критерієм у виборі насіння є бажані терміни дозрівання плодів. Існують ранні, середні та пізні сорти. Вибирати фірму потрібно тільки перевірену і зарекомендувала себе з кращого боку.

Сіють тільки великі і щільні насіння. Після відбору, їх потрібно продезінфікувати, наприклад, опустивши в розчин з марганцівкою, щоб позбутися від бактерій на оболонці. Можна зерна прогріти при температурі 60 градусів. Це дозволить швидко зійти паросткам і раніше почати плодоносити. Ще однією корисною процедурою є замочування в поживних компонентах.

Для того щоб з насіння швидше проклюнулися паростки, багато попередньо пророщують їх.

Підходить будь-яка вологе середовище, в яку на деякий час поміщають зерна. Можна насіння помістити між двома шарами рушники або скористатися стерильною ватою, викладеної в тарілці.

Якщо розсада огірків буде вирощуватися будинку, на підвіконні, то підходить ще один спосіб пророщування. Шар матерії просочують в біостимуляторів росту, розстеляють на тарілці. Посадкову базу викладають на вологу основу і накривають склом або плівкою. Вологе середовище сприятиме швидкому пророщування. В середньому на пророщування йде від 2 до 7 днів.

Характеристика та опис сорту огірків Маша, їх посадка і уходЧітать

Важливим питанням є, як правильно насіннячко класти в лунку при посадці огірків. Викладати насіння потрібно гострим кінцем вгору. Саме звідти буде рости корінь, загинаючи вниз. Росток, пробиваючись крізь ґрунт, расщелківает насіннячко і виштовхує листя назовні. Якщо висівають вістрям вниз, то паросток вийде на поверхню землі з оболонкою і може загинути. Так само, рекомендують не вертикально висаджувати насіннячко тупим кінцем вниз, а злегка під кутом.

Висаджуємо розсаду в грунт

Розумно планувати розташування культур на садибі на три-п’ять років вперед, щоб грунт не скінчився, а овочі не хворіли і не вироджувалися.

Грядку під огірки потрібно готувати заздалегідь, вносячи під попередні посадки перепрілий гній.

Місце для огіркових грядок необхідно вибирати на освітленому, закритому від вітру ділянці. У теплому кліматі це можуть бути поглиблені на штик лопати борозни. Для вирощування огірків на півночі країни можна організувати теплі грядки в дерев’яному корпусі.

Такі грядки готуються заздалегідь. Спочатку збивають і встановлюють дерев’яний короб за розміром майбутньої грядки. Весь сезон в короб потрібно складати органіку: залишки їжі (крім м’ясного і жирного), обрізки винограду, подрібнені гілки плодових дерев, опале листя. За зиму і літо все це перегниває, восени зверху потрібно засипати компостну землю шаром в 10 сантиметрів. Рано навесні грядку вкрити старою плівкою. Органіка виділяє тепло, і грядка добре прогрівається. Це дає можливість висаджувати огірки в більш ранні терміни.

До звичайній посадці приступають, коли температура землі прогріється на12-14 градусів. В землю вносяться добрива (перегній і мінеральні комплексні суміші). Після чого горщики з розсадою добре заливають водою, і з них витягується рослина. Чим менше під час пересадки постраждає коренева система, тим краще.

Огірок заглиблюється по сім’ядольні підставу, поливається теплою водою під стовбур. Місце поливу зверху присипається шаром пухкого компосту. Перший час грядку з пересадженою розсадою бажано затінювати чорним нетканим матеріалом.

На один квадратний метр висаджують два кущі – цим рослинам потрібно багато місця для плетіння.

Кращі попередники для огірків

Щоб огірки добре росли і не хворіли, вибирати для них місце треба з урахуванням правил сівозміни:

  1. попередні рослини повинні збагачувати грунт бажаними для них елементами, не робити її занадто кислою;
  2. добре, якщо коренева система попередніх рослин залягає на інший глибині, ніж огіркова;
  3. у огірків з попередніми рослинами не повинно бути загальних шкідників і хвороб.

Під цей опис ідеально підпадають помідори і білокачанна капуста. Добре будуть рости огірки на грядці після цибулі, часнику, бобових, моркви і буряка.

Дуже важливі і сусіди – в ідеалі це кукурудза або соняшник, як ширма від холодних вітрів. Так само підійдуть: салат, буряк, квасоля і чабер.

Метод посадки відразу у відкритий грунт

Безпосередньо в грунт огірки починають висівати в кінці травня або початку червня. У міру засихання батогів, можна висаджувати нові насіння, щоб збирати урожай аж до кінця літа. Для цих цілей грядку краще зробити в півтіні, можна навіть під деревами, за межами крони.

Підготовка ґрунту для посіву насіння аналогічна обробітку грядок для висаджування розсади.

Правильна посадка насіння

Під час висадки відразу в грунт насіння не рекомендується попередньо пророщувати. Сіють їх в сильно залиті водою лунки на глибину 1,5-2 сантиметри, витримуючи відстань між насінням 20 сантиметрів і між рядами 60 сантиметрів.

Після посадки грядку накривають целофановою плівкою для утримання вологи і підвищеної температури. Якщо на вулиці 25 С і вище, то днем ​​цього робити не обов’язково.

До проростання насіння стежать, щоб земля на грядці вкривається кіркою, регулярно її зволожують і розпушують. Розпушування проводиться аж до появи 4-5 справжніх листків, поки рослина не перейде в фазу горизонтального росту. Підживлення на висівні огірки вносяться за аналогією з огіркової розсадою.

вибір місця

Ділянка для насіння вибрала сонячний і безвітряний. Там у мене горох ріс. Якраз самий прегарний попередник поряд з томатами, цибулею ріпчастою і ранньою картоплею. Висаджувати насіння можна, як виявилося, і на місцях, де була баштан, дині або кабачки, тільки років 2-3 тому.

Всупереч всім вченим промов, щоб не копати землю, восени підняла всю ділянку на багнет лопати. Брили не стала розбивати, грунт за зиму промерзла гарненько. Всі рослинні залишки вибрала. Якщо грунт кислий її потрібно вапнувати. Що і зробила.

Весна хороша була і вже в квітні брили легко розбивалися, і я швидко разравняйте землю граблями. Ділянка вийшов чистенький.

Догляд за огірками

Правильний догляд дозволяє продовжити фазу плодоношення огірків. В першу чергу врожайність втрачається при нестачі тепла і вологи. Якщо літо прохолодне, то на ніч огірки продовжують вкривати целофаном.

Іноді доводиться встановлювати на день намет з нетканого матеріалу для захисту від вітру або занадто пекучого сонця.

Поливи та підживлення

Полив огірків проводиться тільки теплою, відстояною водою, бажано не пізніше 16-00 годин, щоб волога на листі до ночі встигла висохнути. Робити це потрібно не рідше, ніж один раз в два дні. Часті поливи розмивають родючий шар, тому періодично треба підсипати біля кореня перепрілий гній або компост.

З початку плодоношення в воду можна додавати рідкі органомінеральні підгодівлі.

Кореневі підживлення огірків

При такому вигляді підгодівлі поживні суміші вносяться в грунт, під корінь рослини. Проводити їх можна раз в тиждень або десять днів. Склад суміші вибирають виходячи із зовнішніх ознак нестачі того чи іншого речовини:

  • якщо у плодів загострені, недорозвинені кінчики, значить рослина потребує азоті – 1 столова ложка сечовини на 10 літрів води;
  • розширюються, короткі плоди говорять про нестачу калію – 2 склянки деревної золи на відро води;
  • запобігти висиханню листя можна підгодівлею з 4 столових ложок суперфосфату на 10 літрів води;
  • для стимуляції росту підгодовують перебродившим настоєм з кропиви та інших бур’янів – велику ємність набивають подрібненої травою, заливають воду і тиждень відстоюють під кришкою;
  • тієї ж мети служать підгодівлі з молочної сироватки (1 літр на відро води).

Підгодовують огірки по сирій землі, рано вранці.

позакореневе підживлення

Підгодовувати огірки можна також за допомогою розпилювання поживних речовин з пульверизатора на листя. Позакореневе підживлення часто використовують в профілактичних цілях. Попутно такі процедури допомагають вирішити проблему з багатьма шкідниками та хворобами.

Обприскування краще проводити рано вранці, вибираючи похмурі дні, щоб волога встигла випаруватися до потрапляння на листя яскравих сонячних променів. В такий день можна натягнути над обробленої грядкою нетканий матеріал.

  1. Для збільшення врожайності до початку цвітіння огірки обприскують розчином борної кислоти з розрахунку 10 м на 10 літрів;
  2. обприскування розчином 1 м кальцієвої селітри в літрі води зміцнює імунітет огірків;
  3. обприскування слабким розчином марганцівки рятують від таких шкідників, як павутинний кліщ і тля;
  4. від фітофторозу корисно поливати листя зверху добовим настоєм деревної золи (0,5 літра на 13 літрів гарячої води);
  5. профілактикою борошнистої роси і прикореневій гнилі служить обприскування з 30 крапель йоду і літра молочної сироватки на 10 літрів води;
  6. для тих же цілей можна використовувати хлібний (одна хлібина на 10 літрів води) або дріжджовий (10 р на 10 літрів води) настої з 10 краплями йоду;
  7. обприскування розчином сечовини з розрахунку 15 грамів на 10 літрів води збагачує рослину азотом і допомагає боротися з довгоносиком і попелиць.

Проводять процедуру так само, як і кореневу підгодівлю – один раз на тиждень або трохи рідше. Якщо є побоювання обпалити листя, то спочатку можна брати половинну дозу поживної суміші і збільшувати її поступово.

Вимоги до ділянки і грунті

Догляд за огірками починається з вибору правильного місця на ділянці і підготовки грунту. Огірки не саджають після культур сімейства гарбузових, до якого самі і належать, це кабачки і гарбузи. У цих рослин загальні хвороби і шкідники, тому підвищується ризик зараження посадок вже на початковому етапі вегетації.

Погано розвиваються огудина після патисонів і баштанних культур – динь і кавунів. З обережністю садять огірки після пряних трав, так як вони виносять з грунту велику кількість поживних речовин.

Добрими попередниками стануть будь-які коренеплоди – моркву, буряк, картоплю. Тільки після них грунті необхідно знезараження розчином мідного купоросу. Непогано росте огірок після капусти, цибулі, томатів і будь-яких овочевих культур, під які в минулому сезоні закладали органіку.

Через брак місця на маленьких ділянках огірок часто підсаджують до полуниці, часнику і кукурудзі. А іноді грядки з кукурудзою або топінамбур спеціально чергують з огірковим посадками, щоб захистити останні від протягів.

Добрива на ділянку, де планується вирощування огірків, вносять в осінню перекопування. Можна вчинити інакше: під зиму посіяти сидерати, наприклад, білу гірчицю або злакові культури, а ранньою весною закрити мінерально-органічні поживні склади.

У будь-якому випадку на 10 м2 знадобиться 50 кг перегною (восени можна вносити свіжий гній) або компосту з рослинних залишків, а також по 200 г калійної солі, аміачної селітри, подвійного суперфосфату.

Аміачну селітру вносять тільки в весняну перекопування, так як азотисті сполуки, що містяться в цьому добриві, відрізняються нестабільністю, і вносити їх з осені не має сенсу.

формування куща

Огірки – рослини стеляться або плетуться. Видалення зайвих батогів, підв’язування, створення сприятливих умов для закріплення вусиків огірків на вертикальних поверхнях – все це також сприяє підвищенню термінів плодоношення.

Спосіб формування куща залежить від сорту, способу вирощування та виду підв’язки.

Ні в якому разі не можна проводити прищипування і видалення пасинків руками. Для цих цілей необхідно використовувати ножиці або секатор, періодично опускаючи леза в розчин марганцівки.

прищипування

Горизонтальне вирощування – найбільш поширений спосіб культивації огірків у відкритому грунті. Правильною стратегією в такому випадку буде прищипивание центрального пагона, яка досягла в довжину одного метра (деякі господарі роблять це над десятим листком). Центральна батіг зупиняється в розвитку. А пасинки активно йдуть в зростання, заплітаючи землю навколо кореня. Саме на них утворюється основна маса зав’язі.

Хтось рекомендує прищеплювати і Пасинкова батоги, залишаючи на них два або три листа.

Прищипування горизонтально зростаючих рослин таким чином – класична методика, відпрацьована десятиліттями вирощування бджолозапильних сортових огірків у відкритому грунті.

Приступаючи до формування куща треба розуміти, що гібриди розвиваються інакше, ніж бджолозапильний сорти. Не можна прищипувати їх за тією ж методикою.

Для сучасних гібридів з переважно жіночим типом цвітіння більше підходить вертикальний спосіб вирощування зі збереженням довгого основного пагона.

пасинкування

При вертикальному вирощуванні зазвичай використовують спосіб формування в одну або дві батоги.

При вирощуванні огіркового куща в одну батіг, все пасинки видаляються в міру зростання, а центральної батоги дозволяють рости вгору по шпалері, акуратно закручуючи її на опору проти годинникової стрілки. Коли вона доростає до верху опори, її пускають паралельно землі або опускають рости вниз ще на метр. Після чого прищипують.

Формування в дві батоги відбувається аналогічним чином, але крім центрального пагона залишають ще один найближчий до кореню пасинок. Батога ростуть паралельно.

Домашня заготовка

Схема посадки огірків у відкритому грунті за допомогою вирощеної розсади має свої особливості. На початку травня насіння висаджують в ящики з грунтом і поміщають на добре освітлений, теплий підвіконня. Рекомендовано землю підготувати на основі торфу, калійної і аміачної селітри з додаванням деревної тирси.

Як посіяти зерна? У підготовленій зволоженою грунті роблять поглиблення рівні 1 см і поміщають туди зерна. Після того як все насіння будуть висаджені і присипані землею, ємність закривають склом або плівкою. Як тільки зійде велика частина сходів, плівку знімають.

Рослина готове до пересадки тоді, коли з’явиться 4-5 листочків (це приблизно через 25 днів після посадки насіння). За тиждень до пересадки розсаду рекомендовано розпочати гартувати. Щодня корисно виносити її на вулицю або відкритий балкон. За день до пересадки грунт добре поливають.

Як правильно зробити пікіровку огірків в домашніх условіяхЧітать

Посадку розсади огірків у відкритий грунт проводять в сонячний, сухий день. Разом із земляною грудкою, паростки поміщають у відкритий грунт, не надто поглиблюючи. Рекомендовано тільки присипати коріння. При глибокій посадці зросте ризик їх гниття.

На яку глибину можна садити огірки? Глибина ямки повинна бути дорівнює розміру земляного кома, який огорнули коріння саджанця. Інтервал між саджанцями має дорівнювати близько 18 см. Між рядами відстань близько 35 см. Як тільки рослина буде посаджено, грунт поливають і мульчують.

Як підв’язувати огірки

При підв’язці огірків, головне – не пошкодити їх. Потрібно використовувати широкі капронові або бавовняні стрічки, не перетягувати стебло. По можливості лише створювати умови для природного плетіння і підтримувати рослина.

Вище вже були описані два основних способи вирощування кущів та відзначено, що для відкритого грунту зручніше формувати горизонтальні батоги. Це пов’язано з тим, що рослини, що лежать на землі, менше страждають від вітру і яскравих сонячних променів. Однак, якщо над горизонтальним кущем встановити дугу і пустити по ній кілька пагонів, це дозволить огірку галузитися на більшій площі.

Над борозною з плетуться по землі огірками також можна встановити чотири опори і протягнути на них кілька ліній дроту або шпагату паралельно один одному. За цим опорам і буде витися низькорослий кущ.

Вертикальне вирощування підходить для високорослих сортів або гібридів, висаджених на закритій від вітру території. Треба відзначити, що цей спосіб більш трудомісткий, а вирощується таким чином рослина потребує більшої уваги.

Способи підв’язування:

  1. найвдаліший – плетіння на сітці – біля грядки встановлюється опора, на якій закріплюється капронова або пластикова мережу, центральний втечу рослини фіксують на ній вертикально;
  2. плетіння на тонкій вертикальній опорі – використовується натягнутий вертикально шпагат або встромлений в землю прут, як опора для батоги;
  3. плетіння на V-подібної опори підходить для вирощування куща, сформованого з двох батогів;
  4. плетіння на піраміді – кілька кущів пускають з різних сторін на піраміду з натягнутого до загальної жорсткої опори шпагату або дроту.

Деякими сортами огірків можна заплітати альтанки і декоративні огорожі.

Огірок: секрети вирощування

У кожного городника свої секрети по вирощуванню. Одні використовують розсадний спосіб, інші проводять посів насіння відразу в грунт, вони можуть бути пророщених або сухими. Перший варіант підійде тим, хто хоче отримати урожай на 2 тижні раніше.

В умовах відкритого грунту огірки можна виростити декількома способами:

  • Теплі грядки, сконструйовані з дерев’яних дощок або насипного земляного валу, усередині якого перепревающей органіка. Підвищення температури відбувається через виділяє вуглекислого газу.
  • Рослини, прив’язані до шпалери.
  • Укриття з плівки або матеріалу з каркасом і без нього.
  • У бочці.
  • У купі компосту.
  • Розстилаючи на грядках, подібне вирощування вимагає достатньої кількості вільної землі.

Особливостями цієї овочевої культури є: необхідність в воді і правильному зрошенні грядок, достатньому освітленні, теплі, підв’язках до опор і органічних добривах.

Прийоми збільшення врожаю огірків

При своєчасному поливі і добриві, грамотної підв’язці підвищити кількість плодів дозволяють також наступні способи:

  1. коли огірки йдуть в зростання, перші чотири зав’язі обов’язково видаляються, щоб рослина набралося сил до того, як почне витрачати їх на дозрівання врожаю;
  2. при утворенні великої кількості «чоловічих» квіток огірків треба влаштувати стрес – скоротити підгодівлю, знизити температуру або пропустити полив;
  3. розпорошення на листя слабкого медового розчину (1 чайна ложка на літр води) приверне комах для кращого запилення і збагатить рослини мікроелементами;
  4. при вирощуванні гібридів, поруч з ними варто посадити кілька кущів бджолозапильний сорти;
  5. стиглі огірки обов’язково щодня збирати, акуратно зрізуючи з продезінфікованими ножицями.

Як зібрати своє насіння огірків

Якщо вам сподобався певний сорт, то дуже просто його розмножити: залиште на кущі до повного визрівання 1-2 невеликих зеленця. Дочекайтеся, коли пожовтіє, почне засихати плодоніжка. Зберіть плоди, залиште їх будинку на блюдце або підносі.

Коли огірки почнуть засихати, акуратно приберіть м’якоть, виберіть насіння. Дайте посівного матеріалу висохнути, після складіть його в баночку, паперовий конверт. Зазначу, що таким чином не вийде розмножити гібриди – вони не дають насіння, що повторюють материнське рослина.

Ось і всі важливі особливості посадки огірків і догляду за ними. Обов’язково орієнтуйтеся на саму рослину: гіркота зеленцов, пожовтіння листя, пустоцвіти – це свідчить про нестачу або надлишку поливу, підгодівлі, світла. Намагайтеся вчасно проводити профілактику, не забувати поливати й удобрювати огірки, і тоді вони здивують вас рясним врожаєм.

Хвороби і шкідники огірків

Огірки досить уразливі перед поширеними садовими шкідниками і такими хворобами, як борошниста роса, фітофтороз, коренева гниль.

Запобігти захворювання можна дотриманням правил гігієни садової ділянки:

  • своєчасна і якісна збирання врожаю і залишків рослин;
  • дотримання правил сівозміни;
  • знезараження насіння і інструменту;
  • придбання тільки якісного посівного матеріалу.

Профілактикою захворювань і атак шкідників також служить внесення відповідних некореневої підгодівлі (про що докладно розказано вище).

Кілька рецептів хімічно нешкідливих препаратів від шкідників, якими можна скористатися при перших ознаках появи попелиць або кліща:

  1. стакан тютюну, склянка деревної золи, столову ложку стружок господарського мила заливають 10 літрами окропу;
  2. половину відра подрібненої цибулиння, один стакан деревної золи заливають окропом, туди ж додають столову ложку стружок господарського мила, далі діють аналогічним способом;
  3. 10 г сухого червоного перцю, 100 г. тютюну, 2 столових ложки мильних стружок на 10 літрів окропу;

Вищевказані кошти настоюють добу, проціджують, після чого обприскують листя знизу – вгору. Потім обов’язково рихлять землю, щоб знищити впали шкідників.

У порівнянні з готовими інсектицидами ці препарати мають меншою ефективністю, зате не приносять шкоди. Вдаватися до них варто кілька разів за сезон, як до профілактичних заходів, щоб не довелося пізніше скористатися «важкою артилерією» промислової хімії.

Які труднощі можуть виникнути при вирощуванні огірків

Рослина може «сказати», чого йому не вистачає:

  1. Жовта облямівка на старих або нижніх листках. Недолік калію.
  2. Темно-зелені прожилки на пожовклим листової пластини. Брак заліза.

Проблеми лікуються внесенням в грунт необхідних мікро- і макроелементів. Найпопулярніший – доломітове борошно, джерело кальцію і магнію.

хвороби

Основні хвороби огірків:

  • борошниста роса;
  • сіра гниль;
  • плямистість оливкова;
  • пероноспороз;
  • коренева гниль.

Щоб їх не допустити, потрібно час від часу звертатися до профілактики (особливо на початковому етапі зростання) – не забувайте обробляти рослини «триходермин» або «Фітоспорін».

шкідники

Основний ворог огірків – це тля баштанна. Не менш небезпечні її рознощики – мурахи. Інші шкідники – білокрилки, павутинні кліщі. Борються з ними простими, але дієвими засобами:

  1. Обприскування листя водною сумішшю суперфосфату і калію хлориду.
  2. Обробка мильним розчином з додаванням махорки.
  3. Зрошення розчином пекучого перцю.
  4. Обприскування настоєм лушпиння цибулі.

Проти всіх шкідників є і дієві хімічні препарати, але до них я все ж раджу звертатися в останню чергу.

кліщ павутинний на огірках

белокрилка на огірках

Сорти і гібриди огірків

При виборі сортів для посадки орієнтуватися потрібно в першу чергу на місцеві сорти, або виведені в схожих кліматичних умовах.

Віддавати перевагу гібриду або вибирати сортові огірки – індивідуальний вибір садівника. При наявному різноманітті (більше 500 сортів і гібридів), можна випробувати на своїй ділянці кращі із запропонованих варіантів.

гібриди

Вони, як правило, позбавлені гіркоти. Мають більш високим імунітетом. Щороку з’являється все більше гібридних варіантів для різних цілей.

Єдиний недолік гібридних огірків – з них можна зібрати насіння. Щоб відновити на наступний рік вирощування огірка з чудовими характеристиками, посадковий матеріал потрібно буде знову придбати.

Кілька найбільш популярних сучасних гібридів:

Герман F1 – партенокарпічний, високоврожайний ранньостиглий гібрид, стійкий до захворювань, плоди довжиною до 10 сантиметрів, пупирчатие без гіркоти.

Міранда F1 – універсальний ультраскоростиглий гібрид з високим імунітетом, плоди довжиною до 11 сантиметрів, без гіркоти.

Китайський огірок – високорослий гібрид, показано вертикальне вирощування, плоди в довжину досягають 60-70 сантиметрів, мають виняткові смакові якості, позбавлені гіркоти.

Маша F1 – партенокарпічний гібрид, ранньостиглий, мелкопупирчатий, плоди до 11 сантиметрів, мають солодкуватий смак, позбавлені гіркоти, хороший для консервації і вживання в свіжому вигляді.

Дружна сімейка F1 – партенокарпічний гібрид, відрізняється високою врожайністю, короткі плоди з поздовжніми смугами добре підходять для консервації, без гіркоти.

Містер Дачник радить: рекомендації по вирощуванню огірків

Для того щоб урожай був рясним, а догляд за рослиною не доставляв незручностей, існує ще декілька хитрощів:

  • Найзручніший спосіб вирощування – вертикальний. Боротьба з бур’янами зводиться до мінімуму достатньо лише мульчувати грунт.
  • У період плодоношення кущі можуть не витримати вагу огірків і зламатися, щоб уникнути цього потрібно встановити додаткову опору.
  • Дерев’яні кілочки при попаданні на них вологи можуть почати гнити. Щоб цього не сталося, кінці перед приміщенням їх в землю обробляють розчином солі з бензином на 1 л 200 г, а верхню частину 5% мідним купоросом.
  • Якщо на обраному ділянці багато сонячного світла можна висадити високі культури, такі як соняшник або кукурудза. Коли вони підростуть, до них можна прикріпити стебла огірків, висаджених з боків.
  • Для підв’язування пагонів до стержнів відмінно підійдуть міцні, що не провисаючі під вагою зеленцов двожильні дроти.
  • Від тривалих дощів кущі вбереже натягнута поліетиленова плівка. А від холоду захистить м’який матеріал, яким можна вкрити шпалери з прикріпленими до них рослинами.
  • Для невеликих городів підійдуть конструкції з велосипедних коліс і металевих труб. В цьому випадку батоги прив’язуються до обода або спиць через одну по колу.
  • Замість звичайної води здійснювати зрошення підкисленою. У відстояну або дощову додати яблучний оцет, на 200 л вистачить 1.5 ст.л.

Вирощування огірків на дачній ділянці клопітка, але захоплююче заняття. При правильному виборі сорту і послідовному дотриманні правил догляду за цією культурою можна отримати багатий урожай смачних плодів без гіркоти.

Підготовчі роботи перед посівом

Подбати про те, де і в якій землі ви будете вирощувати огірки, потрібно заздалегідь. Не можна розбити грядку аби як перед самим посівом. Досвідчені городники завжди планують свої посадки і враховують черговість посадки культур.

вибір місця

Найкраще для посадки огірків підійде сонячний ділянку, захищений від холодних вітрів.

Якщо місце відкрите, по периметру можна висадити високорослі культури, наприклад:

  • соняшник;
  • кукурудзу;
  • бобові культури;
  • картопля.

Вони будуть служити своєрідною завісою, що захищає грядку з огірками від несприятливих зовнішніх умов. Захистом може послужити також розташований неподалік ліс або стіни будівлі.

Використовуйте всі можливості своєї ділянки. На відкритому місці навряд чи вдасться отримати хороший урожай огірків. Під впливом вітру грунт буде висушувати, батоги виявляться скуйовдженим.

На замітку! Якщо ділянка розташована на місцевості з близьким заляганням грунтових вод або там, де застоюється волога, необхідно буде зробити підняті грядки.

Підготовка ґрунту і грядок

Огіркам подобається добре прогрівається, структурована, родючий грунт. Найбільше для них підходить чорнозем, супісок і легкі суглинки. У південних регіонах перевагу слід віддавати важчій землі, яка довше зберігає вологу.

Розташовувати грядки краще із заходу на схід. Плануючи посадку огірків, під попередню культуру бажано внести перепрілий гній. Якщо це не було зроблено, восени землю удобрюють настоєм коров’яку або пташиного посліду і комплексним мінеральним добривом.

Спорудити теплу грядку можна з будь-якого рослинного сміття, який скупчився на ділянці.

  • Це може бути опале листя, бадилля, сіно, солома, невеликі гілки, харчові відходи. Всі матеріали повинні бути вологими.
  • Масу перемішують і укладають шаром товщиною 30 – 40 см, після чого її утрамбовують, поливають розчином мідного купоросу для дезінфекції та насипають зверху грунт шаром товщиною 10-12 см.

Облаштовувати таку грядку можна з осені або ранньою весною. У процесі розкладання органіка буде виділяти тепло і вуглекислоту, необхідну для гарного росту рослин.

На замітку! Щоб грядка втратила форму, по периметру її огороджують дерев’яним коробом або шифером.

Облік рослин попередників

За правилами сівозміни огірки можна садити після капусти, картоплі, редьки, буряка, цибулі, часнику. Найкращими попередниками вважаються бобові культури. Вони насичують грунт сполуками азоту, а також покращують структуру ґрунту.

Після посадки коренеплодів верхній шар грунту залишається неістощенним, в ньому зберігається досить поживних речовин, що сприяють повноцінному розвитку огірків. Капуста також здобуває собі харчування з глибоких шарів грунту. Цибулю і часник насичують грунт фітонцидами, що знижує ризик захворювань у рослин-послідовників.

Сусідство з іншими культурами

Іноді виникає необхідність в ущільнених посадках і тоді постає питання про сприятливому сусідстві. У безпосередній близькості від огірків можна висадити кукурудзу, деякі дачники навіть підв’язують до її стеблах огудина. Кореневі системи культур розташовані на різних рівнях, тому не буде конкуренції за харчування.

Хорошим сусідом виявиться також капуста. Обидва овоча вологолюбні, що спрощує догляд за посадками. Біля таких сусідів, як горох і квасоля, огірки дають хороший урожай.

Цілком успішним виявиться сусідство з полуницею. У міжряддя до огірків можна підсаджувати цибулю і часник, обидві культури повинні ми знаходитися на відстані півметра від огірковим кущів. Непоганими сусідами виявляться буряк, соняшник, виноград, календула, настурція, шпинат і селеру.

Теплі грядки для раннього врожаю

Тепла грядка – відмінний прийом отримання ранніх огірків в травні, особливо якщо весна видалася прохолодною. Крім того, така грядка є ще і додаткової підгодівлею.

Використовують два види теплих грядок: заглиблена і піднесена. Такі грядки нагадують багатошаровий бутерброд, де інгредієнтами служать органічні добрива. Добре робити підняті грядки. У таких грядках зайва вода зможе йти під час дощів.

Перевага шаруватої грядки полягає в наступному: при розкладанні органіки виходить подвійний ефект – тепло і харчування.

Переважно зробити таку грядку з осені, щоб за зиму її складові позгнивали тоді грядка буде готова до весняної висадки розсади.

Ось кілька правил для виготовлення теплого грядки:

  • необхідно вибрати просторе сонячне місце;
  • перед засипанням наступного шару, нижній залити водою, щоб шари були весь час вологими;
  • для заповнення грядки брати частині тільки здорових рослин, без грибкових уражень і пошкоджень комахами шкідниками; ширина грядки вибирається довільно, але не більше 1 метра, а глибина – розміром в два багнети лопати з невеликим запасом, що становить близько 50 см;
  • нижній шар наповнення грядки складається з великих грубих відходів, для перегнивання яких потрібно більше часу; це можуть бути тонкі гілки листяних дерев, товсті стебла, дрібні деревні відходи;
  • наступний шар складається з грубих трав’янистих рослин, лушпиння від овочів (картопляні очистки попередньо прокип’ятити, щоб уникнути їх проростання), м’яких стебел;
  • зверху товстим шаром укладаються листя і свіжоскошена трава без насіння; трав’яний шар необхідно добре ущільнити, щоб уникнути утворення нерівностей; додати комплексне добриво: нітроамофоска – 1 ст. ложка на квадратний метр – і склянка деревної золи, можна залити розчином гною з соломою або без неї;
  • засипати таку начинку родючою землею товщиною 15 – 20 см;
  • накрити готову грядку темною плівкою.

Детальніше про створення теплих грядок читайте в статті Правильні грядки – менше роботи, більше врожаю.

Можна зробити теплу грядку і навесні, але в такому випадку грядку заповнюють тільки м’якою зеленою масою, яка швидко переробляється в землі, і рослинними харчовими відходами. Особливо добре використовувати кропиву без коренів, конюшина, кульбаба, лушпиння цибулі. Змішати з компостом або біогумусом. Залити окропом, накрити темною плівкою. Розсаду висаджують через кілька днів.

Вирощування огірків в теплих грядках значно прискорює їх плодоношення. © ekotec

Особливості посадки та вирощування овочів у відкритому грунті

Настає час посадки овочевих культур, для яких, як правило, відводяться родючі, рівні і добре освітлені ділянки.

Адже отримання максимального та якісного врожаю при вирощуванні овочів у відкритому грунті є основним завданням кожного городника.

Тому постарайтеся на своїй дачі або городі знайти для кожної культури найбільш сприятливе місце розташування, а для посадки вибрати найбільш оптимальні сорту.

Грунт

Майте на увазі, що петрушка, кріп, щавель, салат, моркву і редис воліють легкі супіщані і суглинисті, добре удобрені, ґрунту, а для капусти найкраще підходять середньотяжкі з високим вмістом гумусу.

Перець, буряк, редька, часник і цибулю прекрасно себе почувають на суглинках. Горох і бобові культури практично ростуть на всіх грунтах, а ось кавуни, баклажани, дині, гарбуза, томати, кабачки, огірки тільки на найбільш родючих ділянках.

Підготовка та вибір насіння

Насіння необхідно в першу чергу піддати прогріванню, яке сприяє появі дружних і швидких сходів, що в підсумку призводить до значного збільшення врожаю.

Після цього проводимо знезараження, яке дає рослинам швидше розвиватися, не хворіти, плоди в результаті виходять більшими.

Для створення захисно-живильної оболонки знезаражених насіння, надання їм круглої або овальної форми і збільшення їх розміру (наприклад, моркву і петрушку до 2-3 мм, цибулю і буряк – 4-5) застосовують спосіб дражирування, що полягає в обволіканню поживною сумішшю насіння.

Все частіше останнім часом стали використовувати новий ефективний прийом передпосівної обробки насіння – барботірованіе, для цього насіння поміщають в воду на 8-48 годин, в залежності від застосовуваної культури, насичується повітрям або киснем. Це також ефективно знезаражує насіння, збільшує їх схожість, забезпечує дружне проростання і прискорює дозрівання.

Розглянемо тепер перевірені і прекрасно себе зарекомендували насіння овочів, які досі користуються любов’ю у населення.

1. ранньостиглих сортів для відкритого вирощування помідорів є: Алпатьєва, Білий налив, Грунтовий грибовский, Москвич, Сибірський скоростиглий, Сонячний.

З нових сортів добре себе зарекомендували – Гурман (100-110 діб від сходів до плодоношення), Гулівер (80-85), Дворик (76-87), Здоровань (90-92 дні).

2. Найкращі сорти моркви – Вітамінна, Лосіноостровская, Нантська, Незрівнянна, Рогнеда, Шантене.

3. Буряк – Бордо, двусемянние, Єгипетська плоска, одноростковою, Холодостійка.

4. При відкритому вирощуванні огірків найкращими сортами вважаються: Алтайський ранній, Водолій, Вязниковский, Витончений, Харківський, Нежинка, Муромський і гібриди – Криниця, Родничок, Радгоспний, ВІР, Новосибірський, Квітневий.

5. При вирощуванні капусти застосовують такі сорти:

  • – ранньостиглі (час від появи сходів до збирання становить 90-115 діб) – Номер перший, Червнева, Скороспелая-
  • – середньостиглі (125-135) – Білоруська, Надія, Слава-
  • – cреднепоздніе (135-150) – Завірюха, Подарунок, Русіновка-
  • – і, нарешті, пізньостиглі (більше 150 днів) – Амагер, Зимівля, Харківська зимова.

6. Кабачки – Грибовський, Зебра, Цукеша.

7. Редис – Спека, Зоря, Квант, Червоний велетень, Рубін.

8. При посадці перцю у відкритий грунт вибираємо такі сорти – Зорьку, Оріон, Каліфорнійське чудо, Товстун, Ніжність, Йову, Зірку Сходу, Самсон.

9. Баклажани – Алмаз, Чорний діамант, Зелененький, Кулястий, Смуглянка, Бурулька.

Посадка

Місяць квітень – це період масового посіву ранніх холодостійких культур в незахищений грунт, для цього необхідно заздалегідь підготувати ділянку. В кінці місяця можна вже посіяти редис, морква, зелень, цибулю-чорнушки, посадити розсаду ранньої капусти у відкритий грунт і не забути про насіння гороху і бобів. На ділянках, де досить прогрілася грунт, починають посадку пророщеного картоплі.

Розсаду капусти висаджувати бажано в похмурі прохолодні дні, а якщо сонячна, спекотна погода, то краще ввечері:

  • – ранню (з 25 квітня по 5 травня) з відстанню в міжряддя – 40-45, а в ряду – 20-25 см-
  • – пізню – 10-20 травня, останній термін висаджування – 1 червня. Ряди розташовують через 55-60, а в ряду розсаду – 30-35 см.

Розсаду садимо до перших справжніх листочків. Рослини, для якнайшвидшого вкорінення, необхідно перші 6 днів обприскувати водою з лійки.

У травні починаємо висадку розсади огірків і томатів на постійне місце з укриттям, в цей же час приступаємо до посадки цибулі-сіянки. З 15-20 травня виробляємо посадку огірків у відкритий грунт, а також гарбуз, патисони, кабачки сухим насінням, якщо використовуємо пророщені, то після 25-30 травня. З 15 по 25 травня висаджуємо пізню білокачанну капусту.

Насіння огірків висаджують у добре прогрівшись грунт (12-13 0 С, на глибину приблизно 10-12 см), при температурі повітря 15-20 0 С. Насіннєвий матеріал кількох сортів огірків 2-3-річного роки зберігання, висаджений на грядку, дає більш високий і ранній урожай, тому що в ньому переважає значний відсоток жіночих квітів.

Схеми посадки різні, але найбільш поширений – це рядовий посів по поверхні, з пристроєм міжрядь в 70-100 і розміщенням рослин через 10-25 в ряду із заглибленням у землю на 1,5-2 см.

У червні своєчасно приступають до посадки томатів у відкритий грунт, а також баклажанів і перцю. З висаджуванням розсади не варто затягувати, але й не треба поспішати, так як до 10 червня ще можливі легкі нічні заморозки і похолодання.

При висадці якісна розсада перцю має від 6 до 12 справжніх листочків і стебло 20-35 см заввишки, що знаходиться в стадії бутонізації. Саджанці садять без заглиблення, до перших справжніх листків, дотримуючись відстань між рядами 50 і саджанцями – 30-40см.

Розсада помідорів повинна бути не переросла, 50-55-денної. Садять її вертикально, із заглибленням у грунт на ту висоту, на якій вона перебувала у посадкової ємності. Посадку проводять у два ряди, міжряддя роблять через 45-50, а між рослинами – 35-45 см. Відразу ж забивають кілочки для подальших їх підв’язок. Щоб розсада краще прижилася, після посадки її не поливають десять днів.

Агротехніка вирощування і догляд

Своєчасний догляд полягає в проріджування, ретельної прополюванні бур’янів, підгодівлі, поливах, розпушування і мульчування (після поливу або дощу), захисту від хвороб і шкідників.

На огірках періодично, поки не зімкнеться міжряддя, проводять прополку. Полив рослин роблять ввечері (бажано до 18 годин) теплою водою. Після появи на огірках третього справжнього листочка (через два тижні) починають підгодовувати органічними добривами або мінеральними, бажано поєднувати їх з поливом.

У відкритому грунті при вирощуванні перцю необхідно на головному стеблі регулярно видаляти отплодоносившие або порожні пагони, всі зав’язі і пасинки до першого розгалуження. Догляд за розсадою полягає в частому, але не рясного поливу (краще вранці під корінь) і своєчасних підгодівлі. Першу і наступні регулярні підгодівлі проводять кожні 10-14 діб.

Землю після поливу потрібно обов’язково порихліть. При нестачі вологи в грунті відбувається зменшення висоти кущів, розмірів листя і плодів, знижується урожай. Рослини прямостоячі з здеревілими стовбурами, але під вагою плодів можуть поламатися, тому, у міру необхідності, стебла бажано підв’язувати до кілочків.

Догляд за томатами полягає у формуванні рослин максимум в три стебла, видаленні пасинок і прищипці верхньої квіткової кисті. Це дозволяє поживним речовинам йти на формування і налив плодів, що призводить до їх збільшення і більш раннього дозрівання.

Сформований кущ повинен мати плодових 5-6 кистей і близько 35 листків. Поливають щотижня рясно з обов’язковим мульчуванням грядки, за час вегетації дають чотири підживлення.

Після висадки капусти на постійне місце, протягом 2-х тижнів її ретельно поливають вранці або ввечері, а потім один раз на тиждень, з обов’язковим розпушуванням землі навколо рослини. Бажано після посадки, по закінченні 20 днів, а потім через 8-10, проводити підгортання.

Ось такі рекомендації і побажання при вирощуванні овочевих культур в незахищеному відкритому грунті. Якщо добре за ними доглядати, то й віддача буде у вигляді відмінного врожаю.

Партенокарпічний сорт огірків: що це

Щоб виростити огірки до столу в своїй теплиці, потрібно знати, які сорти цієї городньої культури можуть приносити урожай без запилення комахами. Для вирощування в зимових теплицях селекціонери рекомендують партенокарпические огірки, що це – знає не кожен овочівник-любитель. Ці рослини не потребують запилення зовсім.

  • Основні особливості
  • Популярні сорти
  • Як правильно садити партенокарпические сорти
  • Догляд за кущами
  • формування кущів
  • Плодоношення і врожайність партенокарпических сортів
  • Профілактика і лікування хвороб, боротьба з шкідниками

Основні особливості

Партенокарпічний сорт огірків, що це? Особливі сорти огірків, здатні давати урожай в теплиці без запилення, вивели недавно. Ці гібриди відразу стали популярними у професійних виробників овочів і овощеводов- любителів.

Перші партенокарпические гібриди були придатні тільки для свіжих салатів. Селекціонери пішли далі і на сьогодні існує група сортів, які придатні для засолювання.

Партенокарпічний сорт огірків

Що таке партенокарпічний гібрид огірків? Це не новий вид рослин, як думають деякі городники, це просто особливі сорти.

Які відмінні риси у партенокарпічний гібрид огірка і, що це означає для фермерів і огородніков- любителів?

Для них характерні такі особливості:

  • тривале плодоношення-
  • активне утворення плодів-
  • при вирощуванні в городі стійко переносять перепади нічних і денних температур і негативні погодні умови-
  • плоди гібридів мають хороший смак і позбавлені гіркоти-
  • до багатьох хвороб рослин мають стійкий імунітет, а до деяких інфекцій взагалі несприйнятливі-
  • обходяться без запилення комахами-
  • зеленці мають рівну форму і естетичний зовнішній вигляд-
  • плоди можуть довго зберігатися і придатні до транспортування.
  • плоди не схильні до перезрівання.

Популярні сорти

Кожен знову виведений сорт огірків має свої переваги. Щоб вибрати для власного городу або теплиці відповідний гібрид, потрібно ознайомитися з описом, яке дають свого продукту селекціонери-виробники насіння.

На паперових пакетиках буде обов`язково вказано, чи є цей сорт огірків партенокарпічних і що це означає.

Кілька популярних сортів:

  • F 1 Зозуля. Дуже поширений сорт, його насіння часто беруть для промислового способу виробництва овочів. Огірочки дозрівають вже через півтора місяці після появи перших пагонів рослини. Сорт стійкий до більшості поширених хвороб, до яких схильні городні культури. В огірків F 1 Зозуля є все особливі риси і характеристики партенокарпических огірків.
    Цей гібрид можна консервувати, його використовують для приготування свіжих салатів.
  • F 1 Квітневий. Цей сорт відмінно підходить для вирощування у весняній теплиці з плівковим покриттям. Як і Зозуля, має середню облиственность і гіллястість куща. Володіє хорошим рівнем плодоношення. Гібрид легко переносить квітневі заморозки.
  • F 1 Ангел. Такі огірочки можна вирощувати в домашніх теплицях, на відкритих городніх грядках і навіть в зимових садах. Це гібрид корнішонного типу, його плоди мають довжину трохи більше 11 см. Ранньостиглий сорт з дивно смачними плодами. Зеленці можна їсти сирими в салатах і консервувати.
  • Шпінгалет F1. Гібрид можна вирощувати на городі на грядці і в опалювальній теплиці. Цей сорт відрізняється високою врожайністю, дозрівання плодів відбувається на 53-55 добу з моменту появи перших сходів.
    Огірочки корнішонного типу мають довжину від 7 до 11 см і форму подовженого циліндра. Плоди цієї городньої культури придатні для промислового виробництва, завдяки відмінному смаку плодів, високою врожайністю, бездоганному зовнішньому вигляду.
    Гібрид стійкий до більшості поширених хвороб рослин. При вирощуванні в тепличних умовах, кущ формують в одне стебло і підв`язують до опор.

Плоди сорту Зозуля

У партенокарпік не буває порожнього цвітіння, на місці кожної квіточки в результаті утворюється повноцінна зав`язь плоду.

Як правильно садити партенокарпические сорти

Сорти огірків, здатні плодоносити без запилення комахами, найкраще вирощувати в теплицях, на відкритому грунті якість плодів буває нижче.

Семеня на розсаду висаджують на початку грудня. Попередньо посадковий матеріал замочують в розчині стимулятора росту, він збагачений корисними для рослин речовинами.

Після цього насіння садять в спеціально приготовлений ґрунт на глибину від 1 до 2 см.

[alert color lazy lazy-hidden size-full wp-image-4584″ src=”https://cdn6.farmafans.com/fermv/partenokarpicheskij-sort-ogurcov-chto-jeto_3_2.jpg” width=”600″ height=”421″ alt=” ” />

Гібриди огірка для вирощування в теплиці

Якщо розсада росла в торф`яних горщиках, її висаджують в лунки разом з тарою. Цей спосіб дає можливість звести до мінімуму ризик пошкодити при пересадці кореневу систему рослин.

Можна, звичайно, висаджувати насіння відразу на грядці в теплиці, але для цієї мети доведеться починати опалювати це приміщення набагато раніше. Потрібно, щоб до моменту посіву тепличний грунт був досить добре прогрітий.

Деякі партенокарпические сорти придатні для вирощування не тільки в теплиці, а й на відкритих грядках. Ці гібриди можна вирощувати розсадним методом і висівати прямо в лунку на городі.

Догляд за кущами

Найкраще висаджувати огірки на ті грядки, де до цього вирощувалися:

  • капуста,
  • цибуля,
  • картопля,
  • болгарський перець.

Огірки вимагають хорошого поливу і ретельного розпушування грунту. У період активного росту кущів потрібно регулярно прополювати грядки від бур`янів.

Поливають огірки рано вранці або пізно ввечері в міру необхідності.

важливо! Протягом всього періоду вегетації рослини потрібно підживлювати органічними і мінеральними добривами.

Підживлення вноситься в ґрунт кожні два тижні. За зовнішнім виглядом листя стежать за загальним станом рослин. При промислової формі вирощування огірків агроном щотижня робить аналіз грунту на вміст необхідних для росту кущів корисних речовин.

Органічну підгодівлю (курячий послід, перегній) вносять в грунту ще на етапі підготовки грядок. У період вегетації такі добрива варто вносити по мінімуму, щоб разом з органікою не занести на грядку інфекційне захворювання рослин.

формування кущів

Партекарпіческіе огірки при вирощуванні тепличних способом зазвичай формують в одне стебло, проріджуючи і прищипуючи зайві бічні ответвленія.Такім чином забезпечується найкраща врожайність.

Опори вкопують у грунт відразу під час посадки розсади на грядку. Справа в тому, що пізніше, коли у рослини сформується коренева система, важко буде вкопати шпалери, не пошкодивши коріння огірків.

важливо! Стандартні сорти огірків прищипують по основного стебла в районі 6 листочка. З партенокарпічних сортами такий метод неприпустимий, оскільки у них основна маса плодів зав`язується по головному стеблу. Цей принцип вирощування гібридів слід витримувати навіть якщо вони вирощуються не в теплиці, а влітку на звичайній городньої грядці.

Схема формування кущів

Плодоношення і врожайність партенокарпических сортів

Ці гібриди належать до врожайним сортам. Кількість отриманих з одного куща плодів залежить від:

  • догляду за рослинами-
  • особливостей сорту-
  • якості насіння.

Наприклад, сорт F 1 Регіна-плюс здатний давати до 15 кг врожаю з одного квадратного метра грунту.

Плодоношення у таких огірків зазвичай розтягнуте. Урожай можна збирати кожні 3-4 дні весь період дозрівання.

Профілактика і лікування хвороб, боротьба з шкідниками

Більшість партенокарпических огірків має високий імунітет і стійкі до поширених хвороб рослин, таким як:

  • борошниста роса,
  • огіркова мозаїка,
  • оливкова плямистість.

Незважаючи на стійкість гібридів до хвороб, їх потрібно в якості профілактики обробляти спеціальними захисними засобами кілька разів протягом всього періоду активного росту. Такі заходи допомагають рослинам активно рости і добре плодоносити.

Попелиця на огірках

Для того, щоб знизити ризик захворювання огірків до мінімуму, грядки до висадки розсади поливають розчином марганцю.

Шкідливі комахи знищуються за фактом появи однієї-двох особин на грядці. Хімікати для цієї мети можна придбати в спеціалізованих магазинах.

важливо! Якщо на грядці з`явилося захворіла рослина, його відразу ж видаляю і спалюють, щоб уникнути зараження інших кущів. Після цього всі кущі обробляють захисними засобами.

Деякі городники бояться братися за вирощування партенокарпік. Їх страхи необгрунтовані. Нові сорти вигідно відрізняються високою врожайністю і смаковими якостями. Розібравшись, що це за огірки – партенокарпік, стає зрозуміло, що вони не вимагають ніякого складного догляду.

Про автора

admin administrator